• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 р. № 571

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 07.04.2021 № 312
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 07.04.2021
  • Номер: 312
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 07.04.2021
  • Номер: 312
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 7 квітня 2021 р. № 312
Київ
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 р. № 571
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 р. № 571 "Деякі питання управління державними інвестиціями" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 64, ст. 2116; 2016 р., № 28, ст. 1114, № 100, ст. 3260; 2017 р., № 30, ст. 876; 2018 р., № 1, ст. 13; 2019 р., № 48, ст. 1639, № 80, ст. 2739), зміни, що додаються.
2. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пункту 3 змін, затверджених цією постановою, який набирає чинності з 1 січня 2022 року.
Прем'єр-міністр УкраїниД.ШМИГАЛЬ
Інд. 67
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 7 квітня 2021 р. № 312
ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 р. № 571
1) у підпункті 4 пункту 5 слово "фінансування" замінити словом "реалізації", а слово ", концесія" виключити;
2) пункт 6 доповнити абзацом такого змісту:
"Засідання Комісії можуть проводитися дистанційно з використанням можливостей інформаційно-комунікаційних та цифрових технологій, зокрема відеоконференцзв’язку, за умови забезпечення надійної автентифікації всіх членів Комісії.";
3) пункт 8 доповнити абзацом такого змісту:
"У разі коли член Комісії з об’єктивних причин не може бути присутнім на засіданні, він направляє на засідання представника з правом брати участь у голосуванні.";
4) пункт 12 доповнити абзацом такого змісту:
"У разі відсутності секретаря Комісії ведення протоколу покладається на члена Комісії.".
2. Порядок відбору державних інвестиційних проектів, затверджений зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
"ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 22 липня 2015 р. № 571
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 7 квітня 2021 р. № 312)
ПОРЯДОК
відбору державних інвестиційних проектів
1. Цей Порядок визначає механізм відбору державних інвестиційних проектів, розроблення та реалізація яких здійснюється з використанням державних капітальних вкладень (крім тих, що здійснюються із залученням державою кредитів (позик) від іноземних держав, іноземних фінансових установ і міжнародних фінансових організацій, та проектів, що реалізуються за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку), шляхом здійснення заходів щодо ініціювання, проведення економічної оцінки і державної експертизи, визначення доцільності розроблення та/або реалізації державних інвестиційних проектів.
До державних інвестиційних проектів, що реалізуються шляхом державного інвестування в об’єкти державної власності з використанням кредитів (позик), залучених під державні гарантії з подальшим поверненням і обслуговуванням таких кредитів за рахунок доходу від реалізації державного інвестиційного проекту, застосовується Порядок відбору інвестиційних проектів, для реалізації яких надається державна підтримка, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 листопада 2013 р. № 835 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 90, ст. 3321; 2018 р., № 1, ст. 13).
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
вигодоотримувачі - фізичні та юридичні особи, які напряму або опосередковано будуть користуватися результатами реалізації державного інвестиційного проекту;
відповідальний виконавець - структурний підрозділ головного розпорядника коштів державного бюджету або підприємство, або установа, або організація, що належать до сфери управління розпорядника коштів державного бюджету, визначені ним відповідальними за етап підготовки та інвестиційний етап державного інвестиційного проекту (управління здійсненням заходів проекту), в тому числі виконання функцій замовника будівництва в разі потреби;
ініціатор державного інвестиційного проекту - структурний підрозділ розпорядника коштів державного бюджету або підприємство, або установа, або організація, що належать до сфери управління розпорядника коштів державного бюджету;
життєвий цикл державного інвестиційного проекту - період часу, який складається з послідовних дій та етапів (підготовчого, інвестиційного та експлуатаційного), кожен з яких має свої часові межі;
етап підготовки - передінвестиційний етап життєвого циклу державного інвестиційного проекту, який включає розроблення концептуальної записки, прийняття рішення щодо визначення доцільності розроблення державного інвестиційного проекту згідно з додатком 1, прийняття рішення Міжвідомчою комісією з питань державних інвестиційних проектів (далі - Комісія) щодо його відбору у встановленому законодавством порядку;
інвестиційний етап - період життєвого циклу державного інвестиційного проекту, під час якого здійснюється державне інвестування державного інвестиційного проекту та який включає дослідження, розроблення проектної документації та її затвердження, отримання відповідних дозволів, підготовку та проведення процедур закупівель, укладення договорів, виконання будівельних робіт, придбання обладнання, устатковання, управління здійсненням заходів проекту, навчання персоналу, прийняття в експлуатацію тощо;
експлуатаційний етап - період життєвого циклу державного інвестиційного проекту, під час якого здійснюється експлуатація створених (придбаних) основних засобів, отримання вигод, запланованих державним інвестиційним проектом протягом передбаченого строку, заключна оцінка проекту тощо;
моніторинг стану розроблення (реалізації) державного інвестиційного проекту - комплекс заходів щодо постійного і безперервного аналізу інформації про стан розроблення (реалізації) державного інвестиційного проекту для здійснення контролю за відповідністю запланованих витрат, результатів, плану реалізації проекту фактичним даним з метою вчасного виявлення відхилень від плану та ефективного управління впровадженням державного інвестиційного проекту;
новий державний інвестиційний проект - проект, який включає об’єкти інвестування, стосовно яких не приймалися рішення ініціатором державного інвестиційного проекту/розпорядником коштів державного бюджету щодо його розроблення/реалізації та не здійснювалося його фінансування або будь-яких його складових у попередні бюджетні періоди;
розпочатий державний інвестиційний проект - проект, який включає об’єкти інвестування, стосовно яких у попередні роки прийняті відповідні рішення ініціатора державного інвестиційного проекту/розпорядника коштів державного бюджету щодо його розроблення/реалізації та фінансування на будь-якому етапі життєвого циклу.
Інші терміни вживаються в значенні, наведеному в Бюджетному кодексі України, Законах України "Про інвестиційну діяльність", "Про регулювання містобудівної діяльності".
3. Ініціатор державного інвестиційного проекту в разі необхідності ініціювання нового державного інвестиційного проекту готує та подає головному розпорядникові коштів державного бюджету концептуальну записку. У разі коли ініціатор державного інвестиційного проекту належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується через відповідного міністра, ініціатор подає концептуальну записку через такий центральний орган виконавчої влади.
Концептуальна записка повинна містити такі відомості:
мету державного інвестиційного проекту та її обґрунтування, у тому числі можливість її досягнення:
проблеми, які будуть розв’язані внаслідок реалізації державного інвестиційного проекту;
результати аналізу попиту на послуги (товари), надання (виробництво) яких повинно бути забезпечено в результаті реалізації державного інвестиційного проекту;
результати попереднього аналізу можливих альтернативних варіантів розв’язання таких проблем;
відповідність мети державного інвестиційного проекту пріоритетам державної політики;
економічні передумови для реалізації (фінансування) державного інвестиційного проекту:
прогнозну вартість державного інвестиційного проекту, враховуючи виключно витрати протягом інвестиційного етапу, в тому числі витрати, здійснені у попередні періоди, без урахування витрат, у тому числі капітальних, протягом експлуатаційного етапу;
обґрунтування вибору можливих джерел фінансування;
наявність земельної ділянки, прав, пов’язаних з нею, та план заходів щодо оформлення прав на неї (у разі потреби);
очікувану вартість експлуатації (утримання) об’єкта державної власності та обґрунтування її зміни після реалізації державного інвестиційного проекту, а також обґрунтування визначення джерела фінансування його експлуатації (утримання);
результати попереднього аналізу ефективності реалізації державного інвестиційного проекту:
очікуваний вплив (екологічні, соціальні, економічні вигоди і наслідки реалізації державного інвестиційного проекту);
інформацію про вигодоотримувача/вигодоотримувачів;
результати попередньої оцінки ризиків державного інвестиційного проекту;
строк та етапи реалізації державного інвестиційного проекту, результати попередньої оцінки можливостей реалізації, організації та управління виконанням робіт з реалізації державного інвестиційного проекту;
обґрунтування заходів щодо розроблення державного інвестиційного проекту (дослідження, проектування).
У разі коли ініціатором державного інвестиційного проекту є підприємство або установа, або організація, що належать до сфери управління Мінекономіки, концептуальна записка подається до відповідного структурного підрозділу Міністерства, який відповідає за виконання функцій з управління такими підприємством або установою, або організацією. Відповідний структурний підрозділ Міністерства призначає відповідального виконавця та забезпечує проведення державної експертизи державного інвестиційного проекту.
4. Головний розпорядник коштів державного бюджету може утворювати комісію для прийняття рішення стосовно визначення доцільності розроблення нового державного інвестиційного проекту за результатами розгляду концептуальної записки (включаючи рекомендації комісії у разі її утворення), визначення відповідального виконавця за розроблення нового державного інвестиційного проекту, проведення державної експертизи нових та/або розпочатих державних інвестиційних проектів, надання висновків за її результатами, проведення внутрішнього моніторингу стану розроблення та реалізації державних інвестиційних проектів.
До складу такої комісії не можуть бути включені представники ініціатора державного інвестиційного проекту, відповідального виконавця (включаючи замовника будівництва), які готували концептуальну записку або відповідатимуть за етап підготовки державного інвестиційного проекту.
Рішення головного розпорядника коштів державного бюджету про доцільність розроблення нового державного інвестиційного проекту оприлюднюється на його офіційному веб-сайті разом з інформацією про такий проект (його найменування і мета, найменування відповідального виконавця і контактна інформація (зокрема, поштова адреса і адреса електронної пошти, ім’я та прізвище особи, що відповідає за облік та узагальнення пропозицій до проекту), місце його реалізації, очікуваний вплив) з метою проведення громадського обговорення державного інвестиційного проекту протягом не менш як 15 днів та отримання відповідних пропозицій, які аналізуються під час підготовки державного інвестиційного проекту.
Про прийняте рішення щодо недоцільності розроблення державного інвестиційного проекту або доопрацювання концептуальної записки головний розпорядник коштів державного бюджету інформує ініціатора державного інвестиційного проекту листом.
5. Новий або розпочатий державний інвестиційний проект оформлюється у вигляді планово-розрахункового документа, що містить результати дослідження та економічної оцінки інвестиційних можливостей, необхідних та достатніх для обґрунтування інвестування, організації та управління виконанням робіт з реалізації проекту на всіх етапах його життєвого циклу (інвестиційного та експлуатаційного), згідно з додатком 1. Загальна вартість реалізації проекту визначається з урахуванням прогнозного рівня інфляції на весь період реалізації проекту.
6. Під час підготовки державного інвестиційного проекту проводиться його економічна оцінка шляхом аналізу залежно від мети (отримання прибутку та/або досягнення соціального ефекту) та масштабності державного інвестиційного проекту, зокрема його вартості:
до 30 млн. гривень включно - аналіз ефективності витрат;
понад 30 млн. гривень - аналіз витрат і вигод.
Зазначена економічна оцінка проводиться розробником державного інвестиційного проекту з урахуванням міжнародних рекомендацій та рекомендацій, розроблених і затверджених Мінекономіки, та розміщених на його офіційному веб-сайті.
Розрахунок показників економічної ефективності реалізації державного інвестиційного проекту здійснюється з урахуванням методичних рекомендацій щодо розроблення інвестиційного проекту або щодо підготовки та проведення економічної оцінки державного інвестиційного проекту, затверджених Мінекономіки.
Результати економічної оцінки відображаються у розділі II додатка 1.
7. Державний інвестиційний проект підлягає уточненню, а саме коригуванню планово-розрахункового документа згідно з додатком 1 (розділи I-III) та поданню його на розгляд до Мінекономіки у разі:
1) зміни його вартості більш як на 10 відсотків вартості на момент відбору Комісією, в тому числі внаслідок зміни з урахуванням прогнозного рівня інфляції;
2) зміни технічних рішень та/або включення додаткових витрат, додаткових компонентів (складових частин чи пускових комплексів), не передбачених затвердженою проектною документацією;
3) зміни переліку або цільового призначення обладнання/устатковання, не передбачених планово-розрахунковим документом;
4) інших обґрунтованих умов, що впливають на результати реалізації такого проекту.
Уточнений державний інвестиційний проект розглядається в установленому порядку. За результатами розгляду Комісія приймає рішення щодо подальшої реалізації такого проекту.
8. Державний інвестиційний проект підлягає обов’язковій державній експертизі, у тому числі після його уточнення, передбаченого пунктом 7 цього Порядку.
9. Головний розпорядник коштів державного бюджету проводить державну експертизу державних інвестиційних проектів.
10. Для проведення державної експертизи державного інвестиційного проекту відповідальний виконавець (або замовник будівництва в разі, коли реалізацію проекту розпочато) подає головному розпорядникові коштів державного бюджету, до сфери управління якого він належить, такі документи:
1) прошитий, пронумерований, засвідчений підписом уповноваженої особи відповідального виконавця (або замовника будівництва), а також печаткою (у разі її наявності) державний інвестиційний проект згідно з додатком 1 у двох примірниках у паперовому та електронному вигляді (у форматі doc/ docх або pdf та xls /xlsx (фінансову модель, розроблену відповідно до вимог методичних рекомендацій Мінекономіки);
2) висновки незалежних експертних організацій (у разі наявності). У разі коли до складу державного інвестиційного проекту включено проекти будівництва, додаються результати експертизи таких проектів (у разі наявності).
11. У разі коли державний інвестиційний проект поданий з порушенням вимог, встановлених у додатку 1, такий проект повертається на доопрацювання відповідальному виконавцю (або замовнику будівництва) протягом п’яти робочих днів з дати його надходження до головного розпорядника коштів державного бюджету. Порушенням вимог додатка 1 вважається заповнення не в повному обсязі позицій, передбачених формою планово-розрахункового документа, надання невірної або неправдивої інформації, наявність помилок та використання необґрунтованих припущень у розрахунках, а також у разі незастосування/некоректного застосування методичних рекомендацій, затверджених Мінекономіки та розміщених на його офіційному веб-сайті, без відповідного обґрунтування.
12. Державна експертиза державного інвестиційного проекту проводиться з урахуванням Методики проведення державної експертизи інвестиційних проектів, затвердженої Мінекономіки, та передбачає аналіз поданих документів і визначення:
відповідності державного інвестиційного проекту вимогам законодавства та його актуальності;
очікуваного впливу (екологічних, соціальних, економічних вигод і наслідків реалізації державного інвестиційного проекту);
впливу результатів реалізації державного інвестиційного проекту на показники бюджету;
обґрунтованості вартості державного інвестиційного проекту та плану його реалізації;
наявності належного кадрового, матеріально-технічного забезпечення, земельної ділянки (у разі потреби) для реалізації державного інвестиційного проекту.
13. Державна експертиза державного інвестиційного проекту проводиться протягом 30 календарних днів з дати надходження документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку.
14. За результатами проведення державної експертизи державного інвестиційного проекту відповідальному виконавцю (або замовнику будівництва) видається висновок за формою згідно з додатком 2:
позитивний, яким рекомендується реалізація державного інвестиційного проекту;
негативний, який містить чітко сформульовані та обґрунтовані зауваження, врахування яких потребує істотного доопрацювання державного інвестиційного проекту, або обґрунтування неможливості його реалізації.
15. Позитивний висновок державної експертизи державного інвестиційного проекту не може бути наданий у разі, коли відповідальний виконавець (або замовник будівництва):
визнаний банкрутом або стосовно нього порушено справу про банкрутство;
перебуває у стадії ліквідації;
припинив провадження господарської діяльності;
подав необ’єктивну або недійсну інформацію про державний інвестиційний проект або свій фінансово-економічний стан;
подав розрахунки щодо аналізу ефективності державного інвестиційного проекту, відображені у розділі II додатка 1, які не відповідають позитивним критеріям, визначеним у пункті 20 цього Порядку.
16. У разі отримання негативного висновку державної експертизи державного інвестиційного проекту такий проект подається повторно лише після врахування наданих зауважень та його доопрацювання.
17. Висновок державної експертизи державного інвестиційного проекту є дійсним протягом шести місяців з дати його надання.
18. Головні розпорядники коштів державного бюджету подають Мінекономіки для участі у відборі державних інвестиційних проектів щороку до 1 березня (у разі, коли 1 березня припадає на вихідний день, строком подання вважається перший робочий день, що настає за вихідним днем) в електронному (у форматі doc/ docх або pdf та xls /xlsx (фінансову модель, розроблену з урахуванням методичних рекомендацій Мінекономіки) та паперовому вигляді документи щодо проектів, запропонованих для розроблення та/або реалізації у плановому та наступних за плановим двох бюджетних періодах, а саме:
1) перелік державних інвестиційних проектів у порядку пріоритетності їх розроблення (реалізації) згідно з додатком 3 (у разі, коли головний розпорядник коштів державного бюджету пропонує для розроблення та/або реалізації більше одного інвестиційного проекту);
2) прошитий, пронумерований, засвідчений підписом уповноваженої особи відповідального виконавця (або замовника будівництва), а також печаткою (у разі наявності) державний інвестиційний проект згідно з додатком 1 або згідно з розділами I і III додатка 1 (для проекту, який відібрано в установленому порядку);
3) висновок державної експертизи державного інвестиційного проекту;
4) результати незалежної експертизи державного інвестиційного проекту (у разі потреби). У разі коли до складу державного інвестиційного проекту включено проекти будівництва, додаються результати експертизи таких проектів (у разі наявності).
Доопрацьовані державні інвестиційні проекти подаються до Мінекономіки не пізніше 15 квітня (у разі, коли 15 квітня припадає на вихідний день, строком подання вважається перший робочий день, що настає за вихідним днем).
19. Мінекономіки розглядає протягом 20 робочих днів документи, подані відповідно до абзаців першого - п’ятого пункту 18 цього Порядку, і протягом 15 робочих днів документи, подані відповідно до абзацу шостого пункту 18 цього Порядку, та допускає державні інвестиційні проекти до участі у відборі або повідомляє про причини відмови допуску до участі у відборі.
До участі у відборі не допускаються державні інвестиційні проекти, які не відповідають пріоритетним напрямам розвитку держави, визначеним стратегічними та актуальними програмними документами, затвердженими в установленому порядку, щодо яких подана не в повному обсязі інформація або містяться помилки у розрахунках, а також державні інвестиційні проекти з низькою ефективністю їх реалізації, з порушенням строків реалізації та/або в разі підвищення їх вартості без проведення додаткового аналізу та визначення шляхів і обсягу коштів, необхідних для усунення причин зміни строків реалізації проекту, що зазначається у пункті 2 розділу III додатка 1.
Мінекономіки надає протягом 15 календарних днів Мінфіну прогнозні загальні обсяги фінансування державних інвестиційних проектів на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди на підставі показників державних інвестиційних проектів, поданих для участі у відборі.
20. Відбір державних інвестиційних проектів здійснюється Комісією на підставі документів, поданих головними розпорядниками коштів державного бюджету, за такими критеріями:
ступінь реалізації проекту (для розпочатих державних інвестиційних проектів):
рівень фінансування;
рівень будівельної готовності;
позитивний економічний ефект;
позитивна економічна ефективність (для самоокупних проектів);
позитивний соціальний ефект;
позитивний екологічний ефект;
обґрунтування вибору джерел коштів, необхідних для експлуатації (утримання) об’єкта державної власності;
економія витрат на експлуатацію (утримання) об’єкта державної власності порівняно з такими витратами до реалізації проекту.
21. Мінекономіки у семиденний строк після схвалення Кабінетом Міністрів України Бюджетної декларації подає Комісії:
1) інформацію про відповідність державного інвестиційного проекту, який не відібраний Комісією, або уточненого відповідно до пункту 7 цього Порядку державного інвестиційного проекту критеріям, визначеним у пункті 20 цього Порядку, та пропозиції щодо можливості застосування інших механізмів реалізації проекту (залучення кредитних коштів міжнародних фінансових організацій, державно-приватне партнерство тощо);
2) узагальнену інформацію про розроблення (реалізацію) державних інвестиційних проектів у плановому та наступних за плановим двох бюджетних періодах, у тому числі прийняті для участі у відборі проекти, в розрізі сфер, визначених в абзацах третьому - восьмому пункту 24 цього Порядку;
3) інформацію про загальні обсяги державних капітальних вкладень на розроблення та реалізацію державних інвестиційних проектів на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди.
Зазначену інформацію разом з державними інвестиційними проектами секретар Комісії надсилає в електронному вигляді кожному членові Комісії.
22. Комісія на підставі поданих державних інвестиційних проектів та інформації, отриманої від Мінекономіки відповідно до пункту 21 цього Порядку, з урахуванням вимог статті 33-1 Бюджетного кодексу України проводить відбір державних інвестиційних проектів шляхом:
1) уточнення на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди показників видатків державного бюджету на розроблення та реалізацію розпочатих державних інвестиційних проектів, відібраних Комісією для розроблення та реалізації у поточному бюджетному періоді;
2) визначення нових державних інвестиційних проектів та показників видатків державного бюджету на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди для їх розроблення та/або реалізації.
23. Комісія може прийняти рішення про недоцільність реалізації державного інвестиційного проекту або доцільність його коригування для подальшої реалізації на будь-якому етапі його життєвого циклу, якщо згідно з поданою головним розпорядником коштів державного бюджету інформацією або за результатами моніторингу стану розроблення та реалізації проекту підтверджується, що:
фактичний строк реалізації розпочатого державного інвестиційного проекту перевищує запланований строк більш як на один рік та/або вартість проекту підвищилася, зокрема за результатами процедури державних закупівель, більш як на 10 відсотків порівняно з вартістю на момент відбору державного інвестиційного проекту Комісією або затвердженого проекту будівництва, що реалізується в складі державного інвестиційного проекту; або
значно знизився очікуваний попит на послуги, які будуть надаватися за результатами реалізації державного інвестиційного проекту; або
виявлено та документально підтверджено факт шахрайства чи вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення стосовно розроблення або реалізації державного інвестиційного проекту.
24. Відбір державних інвестиційних проектів проводиться згідно з критеріями, визначеними у пункті 20 цього Порядку, двома етапами.
На першому етапі кожен член Комісії розглядає подані Мінекономіки відповідно до пункту 21 цього Порядку документи, визначає пріоритетність напрямів розроблення та реалізації державних інвестиційних проектів відповідно до пріоритетних напрямів державних капітальних вкладень, визначених Бюджетною декларацією, та орієнтовно розподіляє на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди прогнозні загальні обсяги державних капітальних вкладень на розроблення та реалізацію державних інвестиційних проектів, зокрема за такими сферами:
соціально-культурна сфера;
сфера охорони здоров’я;
паливно-енергетична сфера, видобувна та обробна промисловість, мінерально-сировинна база;
сфера охорони навколишнього природного середовища;
транспортна сфера;
функціонування органів влади та надання ними послуг.
Комісія розглядає державні інвестиційні проекти в порядку пріоритетності напрямів, яких вони стосуються, та приймає одне з таких рішень:
про підтримання розроблення та реалізації державного інвестиційного проекту за рахунок державних капітальних вкладень;
про відмову у підтриманні державного інвестиційного проекту в разі:
- невідповідності критеріям, визначеним у пункті 20 цього Порядку;
- наявності підстав, передбачених пунктом 23 цього Порядку, та інших підстав, обґрунтованих Комісією;
про доцільність застосування інших механізмів реалізації інвестиційного проекту (залучення кредитних коштів міжнародних фінансових організацій, державно-приватне партнерство тощо).
На другому етапі Комісія на своєму засіданні з урахуванням доцільності розроблення та реалізації державних інвестиційних проектів та орієнтовного розподілу на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди прогнозних загальних обсягів державних капітальних вкладень на розроблення та реалізацію державних інвестиційних проектів приймає рішення про результати відбору державних інвестиційних проектів, в якому зазначає перелік таких проектів та обсяги державних капітальних вкладень на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди з розподілом за сферами у межах загального обсягу державних капітальних вкладень.
25. Мінекономіки у тритижневий строк після схвалення Кабінетом Міністрів України Бюджетної декларації готує за участю Комітету Верховної Ради України з питань бюджету пропозиції щодо розподілу державних капітальних вкладень на середньостроковий період між головними розпорядниками бюджетних коштів за результатами відбору державних інвестиційних проектів шляхом прийняття відповідного рішення Комісією. Мінекономіки копію відповідного рішення Комісії та перелік державних інвестиційних проектів відповідно до вимог пункту 4-1 частини першої статті 38 Бюджетного кодексу України подає Мінфіну.
26. Головні розпорядники коштів державного бюджету подають Мінекономіки уточнений розділ III відібраного проекту (з обґрунтуваннями та додатками) згідно з додатком 1 з урахуванням обсягу державних капітальних вкладень, передбачених для його розроблення та реалізації, не пізніше 15 днів з дня набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік (змінами до нього) або відповідним рішенням Кабінету Міністрів України. Планові показники у розрізі заходів на поточний рік реалізації поданого до Мінекономіки уточненого розділу III державного інвестиційного проекту враховуються головними розпорядниками коштів державного бюджету під час формування відповідних паспортів бюджетних програм.
Під час уточнення розділу III державного інвестиційного проекту відповідальний виконавець за погодженням з головним розпорядником коштів державного бюджету може вносити зміни до планових показників реалізації державного інвестиційного проекту у розрізі заходів на поточний рік за умови, що вартість реалізації державного інвестиційного проекту, а також технічні рішення залишаються незмінними, відсутні додаткові заходи, не передбачені на плановий рік у проекті, що відібраний Комісією у попередньому році, виконання будівельних робіт здійснюється з урахуванням вимог щодо організації будівельного виробництва, встановлених державними будівельними нормами.
Мінекономіки розглядає уточнений розділ III державного інвестиційного проекту і у разі його відповідності вимогам абзаців першого і другого цього пункту у десятиденний строк після його отримання від головного розпорядника коштів державного бюджету надсилає електронну копію Мінфіну. У разі недотримання вимог абзаців першого і другого цього пункту та за наявності помилок (арифметичних, технічних) у семиденний строк з дня отримання від головного розпорядника коштів державного бюджету уточненого розділу III державного інвестиційного проекту повертає його головному розпоряднику бюджетних коштів на доопрацювання.
У разі коли проект містить кілька компонентів (складових частин чи пускових комплексів, черг будівництва), відповідальний виконавець складає та з урахуванням показників уточненого розділу III державного інвестиційного проекту в межах передбачених бюджетних призначень за погодженням з головним розпорядником коштів державного бюджету затверджує план заходів з реалізації державного інвестиційного проекту на поточний рік. Після затвердження копія плану заходів подається Мінфіну та Мінекономіки.
27. Головні розпорядники коштів державного бюджету у місячний строк з дня набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік (змінами до нього) або відповідними рішеннями Кабінету Міністрів України подають Мінекономіки згідно із частиною п’ятою статті 12-1 Закону України "Про інвестиційну діяльність" інформацію про відібрані Комісією державні інвестиційні проекти у розрізі бюджетних програм, за якими вони реалізуються, за затвердженою Мінекономіки формою для внесення до Державного реєстру інвестиційних проектів.
28. За результатами відбору державних інвестиційних проектів Мінекономіки розміщує перелік державних інвестиційних проектів на офіційному веб-сайті Міністерства. Внесення змін до зазначеного переліку здійснюється з урахуванням рішень Комісії та результатів моніторингу стану розроблення та реалізації таких проектів, що проводиться у порядку, встановленому Мінекономіки.
Рішення Комісії та результати моніторингу стану розроблення та реалізації державних інвестиційних проектів розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства.
29. Мінекономіки проводить моніторинг щодо стану розроблення та реалізації державних інвестиційних проектів на підставі звітів про стан розроблення та реалізації державних інвестиційних проектів, поданих головними розпорядниками коштів державного бюджету, щокварталу не пізніше 15 числа другого місяця, наступного за звітним періодом, та щороку до 1 березня року, наступного за звітним періодом.
Мінекономіки може звертатися до головних розпорядників коштів державного бюджету стосовно надання поточної інформації про стан розроблення та реалізації державного інвестиційного проекту.
30. Якщо протягом бюджетного періоду за результатами моніторингу стану розроблення та реалізації державних інвестиційних проектів встановлено порушення строків розроблення або реалізації державного інвестиційного проекту чи підвищення вартості проекту більш як на 10 відсотків або виявлено невідповідність предмета закупівель меті та кінцевому результату, якого планується досягти в результаті реалізації проекту, такі проекти за пропозицією Мінекономіки або інших органів державної влади підлягають повторному розгляду Комісією в установленому порядку. Рішення Комісії є підставою для розгляду питання про перерозподіл (передачу) державних капітальних вкладень на проекти, які реалізуються у визначені строки, у встановленому бюджетним законодавством порядку.
31. Мінекономіки за рішенням Комісії готує та подає Держаудитслужбі пропозиції щодо проведення державного фінансового аудиту за державними інвестиційними проектами, строк реалізації яких завершується або щодо яких виявлено та документально підтверджено факт шахрайства чи вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення стосовно розроблення або реалізації державного інвестиційного проекту.".
3. Додаток 1 до Порядку викласти в такій редакції:
"Додаток 1
до Порядку
ДЕРЖАВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ПРОЕКТ
I. Резюме
_____________________________________________________
(найменування проекту)
Характеристика, показники, результати аналізу та оцінки проектуОпис або значення
1.Мета та короткий опис проекту (його компонентів, очікуваного ефекту) і місце його реалізації
2.Основна сфера, якої стосується мета і результати реалізації проекту
3.Головний розпорядник коштів державного бюджету
Відповідальний виконавець
Замовник будівництва (у разі наявності)
4.Балансоутримувач (балансоутримувачі) (у разі створення/придбання нового об’єкта - майбутній балансоутримувач)
5.Обґрунтування необхідності реалізації проекту, результати його реалізації, у тому числі наслідки у разі, коли його не буде реалізовано
6.Загальна вартість реалізації проекту (тис. гривень)
7.Строк реалізації проекту (місяців), у тому числі інвестиційний етап
8.Джерела фінансування проекту (тис. гривень), у тому числі:
власні кошти ініціатора проекту/відповідального виконавця
кошти, що надаються з державного бюджету
кошти, що надаються з місцевого бюджету
залучені кошти (у тому числі під державні гарантії)
інші джерела (міжнародна технічна допомога тощо)
9.Показники економічної ефективності (для державного інвестиційного проекту вартістю понад 30 млн. гривень):
чиста приведена вартість
внутрішня норма дохідності
дисконтований період окупності
індекс прибутковості
Показники економічного ефекту (для державного інвестиційного проекту вартістю понад 30 млн. гривень):
співвідношення вигід і витрат (на основі аналізу вигід і витрат)
чиста приведена вартість (на основі аналізу вигід і витрат)
Показники аналізу ефективності витрат (для державного інвестиційного проекту вартістю до 30 млн. гривень включно)
10.Контактна особа (прізвище, ім’я, по батькові, посада, підрозділ/установа, адреса, номер телефону і телефаксу, адреса електронної пошти)
___________________________
(найменування посади керівника
відповідального виконавця/замовника
будівництва)
_______
(підпис)
________________
(власне ім’я та прізвище)
II. Техніко-економічний аналіз
______________________________________________
(найменування проекту)
Мета проекту та її обґрунтування
1. Загальна характеристика проблем, на розв’язання яких спрямовано проект:
1) характеристика стану сфери та стратегія її розвитку, можливих варіантів розвитку в разі реалізації та нереалізації проекту;
2) стратегія розвитку підприємства/установи/організації (у разі наявності);
3) характеристика наявної продукції (товарів, робіт, послуг) або наявних умов для здійснення державної функції, супутньої або пов’язаної з нею продукції (товарів, робіт, послуг), відповідність стандартам і нормам;
4) результати аналізу ринку продукції (товарів, робіт, послуг) та/або відповідного сегмента на основі демографічного аналізу, аналізу конкуренції, SWOT-аналізу, аналізу споживачів та їх кількості, географічних меж ринку, ціноутворення;
5) результати громадського обговорення проекту та пропозиції, їх врахування або відхилення.
2. Кінцевий результат (характеристика, номенклатура та обсяги виробництва продукції (товарів, робіт, послуг), який планується досягти в разі реалізації проекту, його основні показники.
3. Спосіб досягнення кінцевого результату на основі результатів аналізу альтернативних способів досягнення мети та обґрунтування переваг обраного способу.
4. Відповідність проекту напрямам розвитку держави, визначеним стратегічними та актуальними програмними документами, затвердженими в установленому порядку (Програма діяльності Кабінету Міністрів України, Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року тощо).
Опис проекту та прогнозний обсяг витрат
5. Технічний та/або технологічний аналіз обраного способу досягнення кінцевого результату, нормативна тривалість.
6. Необхідність забезпечення земельною ділянкою або правами на неї (оренда, суперфіцій, емфітевзис) для реалізації проекту.
7. Наявність і розвиток необхідної інфраструктури.
8. Заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.
9. Необхідність розроблення проектної документації, стадії розроблення.
10. Організаційні заходи, у тому числі здійснення публічних закупівель у розрізі предмета закупівлі, та графік їх здійснення.
Найменування заходуПрогнозні строки здійснення заходуВартість виконання, тис. гривеньОчікувані результати
початокзакінчення
11. Кадрове забезпечення за етапами життєвого циклу проекту (інвестиційний та експлуатаційний), у тому числі необхідність навчання і професійної підготовки.
12. Сертифікати, ліцензії та інші дозвільні документи, необхідні для реалізації проекту, та їх наявність.
13. Витрати на розроблення та реалізацію проекту.
(тис. гривень)
Витрати за етапами проектуВитрати за роками реалізації проектуУсього
1. Інвестиційний етап
(розроблення):
дослідження та розроблення проекту (проектування за стадіями)
забезпечення земельною ділянкою (витрати на придбання/оренду, оформлення прав)
інші витрати
Разом
2. Інвестиційний етап (реалізація):
будівельні роботи
устатковання, обладнання, меблі, інвентар тощо
пусконалагоджувальні роботи
адміністративні витрати
інші витрати
Разом
Усього
14. Витрати на експлуатацію (утримання) (експлуатаційний етап):
1) інформація про балансоутримувача (балансоутримувачів) (у разі створення/придбання нового об’єкта - майбутнього балансоутримувача);
2) витрати на забезпечення функціонування активів (основних засобів) до початку і після завершення реалізації проекту.
(тис. гривень)
ВитратиЩорічний обсяг витратРізниця
до початку реалізації проекту (фактичний)після завершення реалізації проекту (прогнозний)
Матеріальні витрати на сировину та матеріали
Витрати на ресурси (електроенергія, газ, вода тощо)
Заробітна плата
Адміністративні витрати
Разом
у тому числі за джерелами фінансування
Аналіз ефективності проекту
15. Розрахунок собівартості кінцевої продукції (товарів, робіт, послуг).
16. Розрахунок показників економічної ефективності:
прогнозний розрахунок прибутків та збитків;
розрахунок прогнозного грошового потоку;
розрахунок чистої приведеної вартості (на основі фінансових потоків), внутрішньої ставки дохідності, дисконтованого періоду окупності, індексу прибутковості.
17. Прогноз соціальних та екологічних наслідків.
18. Аналіз та оцінка вигід від реалізації проекту (для проектів вартістю понад 30 млн. гривень), у тому числі потенційних вигодоотримувачів та їх вигод від реалізації проекту.
19. Прогноз економічного ефекту:
1) аналіз вигод та витрат для проектів вартістю понад 30 млн. гривень:
розрахунок економічної чистої приведеної вартості (на основі аналізу вигід і витрат);
розрахунок співвідношення вигід і витрат (на основі аналізу вигід і витрат);
2) аналіз ефективності витрат для проектів вартістю до 30 млн. гривень включно з розрахунком економічних показників ефективності витрат на реалізацію окремо інвестиційного та експлуатаційного етапу проекту, зокрема:
інвестиційних витрат на створення одиниці продукції (товарів, робіт, послуг) (зокрема на 1 кв. метр, одного споживача);
експлуатаційних витрат на одиницю продукції (товарів, робіт, послуг) у процесі функціонування об’єкта інвестування до початку і після завершення реалізації проекту;
зміни витрат на експлуатацію (утримання) об’єкта інвестування після завершення реалізації проекту;
3) економічні наслідки, у тому числі розрахунок витрат на закупівлю товарів, робіт, послуг національного та іноземного виробника, які використовуються під час реалізації проекту.
20. Зміна надходжень до бюджетів та бюджетний ефект.
21. Інші проекти, з якими пов’язана реалізація даного проекту.
22. Аналіз ризиків і можливі шляхи їх зниження, запобіжні заходи, страхування ризиків у випадках, передбачених законодавством.
Тип та вид ризикуМожливі негативні наслідкиЗаходи щодо зменшення впливу ризиків
Організаційна структура та управління проектом
23. Інформація про відповідального виконавця, у тому числі замовника будівництва:
повне найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ;
власне ім’я та прізвище, найменування посади, адреса електронної пошти, номер телефону і телефаксу контактної особи;
коротка історія, включаючи фінансовий стан (результати фінансової діяльності на підставі балансу та звіту про дебіторську (кредиторську) заборгованість) за останній звітній період;
внутрішня організаційна структура;
досвід роботи за останні три роки з реалізації інвестиційних проектів або управління ними;
основні види діяльності, продукції (товарів, робіт, послуг);
позиція на ринку.
24. Організаційна схема управління реалізацією проекту.
Додаток:1. Фотографії, креслення, патентна інформація про продукцію.
2. Результати маркетингових досліджень.
3. Фотографії і схеми.
4. Фінансово-економічні розрахунки (таблиці, графіки).
5. Результати аналізу фінансового стану відповідального виконавця та замовника будівництва.
6. Пакет документів щодо обґрунтування оцінки впливу на навколишнє природне середовище.
7. Копії установчих документів відповідального виконавця та замовника будівництва (крім структурних підрозділів).
_________________________
(найменування посади керівника
відповідального виконавця/замовника
будівництва)
_______
(підпис)
_________________
(власне ім’я та прізвище)
III. План реалізації, фінансування та стан виконання проекту
______________________________________________
(найменування проекту)
1. План реалізації та фінансування проекту (на весь період виконання інвестиційного етапу)
Найменування заходуСтрок виконанняОбсяг фінансування,
тис. гривень
Виконано
на 1 січня
20___ р.
Профінансовано
на 1 січня
20___ р.
План на поточний та наступні роки
початокзавершення
1. Інвестиційний етап (розроблення):
дослідження та розроблення проекту (проектування за стадіями)
забезпечення земельною ділянкою (витрати на придбання/оренду, оформлення прав)
інші заходи
Разом
2. Інвестиційний етап (реалізація):
здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (у розрізі предмета закупівлі):
виконання будівельних робіт
постачання устатковання, обладнання, меблів, інвентарю тощо
виконання пусконалагоджувальних робіт
інші заходи
Разом
Усього
у тому числі за джерелами фінансування
План реалізації та фінансування проекту на плановий рік за місяцями складається у розрізі заходів інвестиційного етапу (розроблення та/або реалізації) з деталізацією заходів для розкриття інформації, яка може бути використана головним розпорядником коштів державного бюджету під час розроблення відповідного паспорта бюджетної програми. Обсяг інвестицій для розроблення та реалізації проекту, в тому числі державних капітальних вкладень, повинен відповідати змісту техніко-економічного аналізу, підготовленого відповідно до вимог розділу II цього додатка.
2. Стан реалізації інвестиційного етапу проекту (у разі, коли реалізацію проекту розпочато):
1) стан виконання плану реалізації та фінансування проекту за формою, зазначеною у пункті 1 цього розділу, за етапами та заходами, у тому числі планові та фактичні обсяги виконання і фінансування проекту окремо за попередній рік та у поточному році;
2) план та результати закупівель у рамках проекту (за заходами відповідно до пункту 10 розділу II цього додатка) із зазначенням інформації про укладені договори;
План та результати закупівель
Назва договоруТип робіт, на який укладався договірНомер та дата укладення договоруСума договоруНайменування суб’єкта господарювання, з яким укладався договірСтан виконання
3) відхилення від раніше запланованого строку реалізації проекту (тривалість, визначена під час першого затвердження/схвалення/відбору проекту), років і місяців, відсотків;
4) відхилення від раніше визначеної вартості проекту (загальна кошторисна вартість, визначена під час першого затвердження/схвалення/відбору проекту), тис. гривень, відсотків;
5) аналіз причин відхилення (зміни строків реалізації або загальної вартості проекту тощо) та обґрунтування здійснення заходів щодо їх усунення, визначення обсягу витрат, необхідних для здійснення таких заходів (додаткових витрат).
Додаток:1. Фінансова звітність на останню звітну дату та фінансові звіти за минулий рік балансоутримувача, відповідального виконавця або замовника будівництва (у разі їх наявності).
2. Результати аналізу фінансового стану на останню звітну дату балансоутримувача, відповідального виконавця або замовника будівництва (у разі їх наявності).
3. Інформація про отримані позики та довгострокові кредити банків, у тому числі іноземних, а також про відсутність простроченої понад три місяці заборгованості з їх погашення та обслуговування.
4. Інформація про виділення земельних ділянок, стан розроблення проектно-кошторисної документації та проведення експертизи проектів будівництва у разі, коли до складу державного інвестиційного проекту включено проект будівництва.
5. Інформація про відсутність у відповідального виконавця (або замовника будівництва) простроченої понад три місяці заборгованості перед державним бюджетом із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).
6. Копія титулу будови (об’єкта) для розпочатих проектів.
7. Поточний звіт про реалізацію державного інвестиційного проекту станом на початок поточного року або кварталу (для розпочатих проектів) за формою, встановленою Мінекономіки*.
______________________________
(найменування посади керівника відповідального
виконавця/замовника будівництва)
_________
(підпис)
__________________
(власне ім’я та прізвище)
__________
*Починаючи з 2016 року.".