• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методики визначення масивів поверхневих та підземних вод

Міністерство охорони навколишнього природного середовища України  | Наказ, Схема, Перелік, Методика від 14.01.2019 № 4
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
  • Тип: Наказ, Схема, Перелік, Методика
  • Дата: 14.01.2019
  • Номер: 4
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
  • Тип: Наказ, Схема, Перелік, Методика
  • Дата: 14.01.2019
  • Номер: 4
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.01.2019 № 4
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 березня 2019 р.
за № 287/33258
Про затвердження Методики визначення масивів поверхневих та підземних вод
Відповідно до пункту 10-8 частини першої статті 15 Водного кодексу України , пункту 8 Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року № 32,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методику визначення масивів поверхневих та підземних вод, що додається.
2. Управлінню охорони земельних та водних ресурсів (Бонь О.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань європейської інтеграції Кузя М.С.
МіністрО. Семерак
ПОГОДЖЕНО:

Голова Державного агентства України
з управління зоною відчуження

Т.в.о. Голови
Державної служби геології та надр України

Голова Державного агентства
водних ресурсів України

Голова Державної служби України
з надзвичайних ситуацій

В.о. Голови Державної служби України
з питань геодезії, картографії та кадастру



В. Петрук


О.В. Кирилюк


І. Овчаренко


М. Чечоткін


О. Колотілін
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства екології
та природних ресурсів України
14 січня 2019 року № 4
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 березня 2019 р.
за № 287/33258
МЕТОДИКА
визначення масивів поверхневих та підземних вод
I. Загальні положення
1. Ця Методика встановлює критерії, показники та послідовність дій під час визначення масивів поверхневих та підземних вод.
2. Визначення масивів поверхневих та підземних вод здійснюється суб’єктами державного моніторингу вод, визначеними Порядком здійснення державного моніторингу вод, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 758, з метою деталізації гідрографічного районування території України, розроблення програми державного моніторингу вод, а також розроблення та оцінки ефективності виконання планів управління річковими басейнами (далі - ПУРБ).
3. У цій Методиці терміни вживаються в таких значеннях:
запаси підземних вод - об’єм води, що міститься у масиві підземних вод і який забезпечує водовідбір у кількості понад 10 м-3 на добу;
потік підземних вод - рух вільної води під дією градієнта в порожнинному просторі гірських порід в умовах їхнього повного заповнення, який у разі забруднення може призвести до значного погіршення екологічного та/або хімічного стану масиву поверхневих вод або значного пошкодження наземних екосистем, пов’язаних із ним.
Інші терміни, що використовуються у цій Методиці, вживаються в значеннях, наведених у Водному кодексі України.
4. Визначення масивів поверхневих вод та масивів підземних вод є складовою аналізу характеристик району річкового басейну (далі - РРБ), здійснюється для точного опису стану поверхневих і підземних вод, ґрунтується на географічних та гідрологічних показниках, а також інформації щодо основних антропогенних впливів на кількісний та якісний стан поверхневих і підземних вод, економічному аналізі водокористування та результатах виконання програми державного моніторингу вод.
5. Масиви поверхневих вод, визначені згідно з цією Методикою, є поверхневими водними об’єктами або їх частинами, для яких встановлюються екологічні цілі та які використовуються для оцінки досягнення цих екологічних цілей.
Масиви підземних вод, визначені згідно з цією Методикою, є підземними водними об’єктами або їх частинами, для яких встановлюються екологічні цілі та які використовуються для оцінки досягнення цих екологічних цілей.
6. Стратегічною екологічною ціллю для всіх РРБ є досягнення/підтримання "доброго" екологічного та хімічного станів масивів поверхневих вод та "доброго" хімічного та кількісного станів масивів підземних вод. Для штучних масивів поверхневих вод (далі - ШМПВ) та істотно змінених масивів поверхневих вод (далі - ІЗМПВ) стратегічною екологічною ціллю є досягнення/підтримання "доброго" екологічного потенціалу та "доброго" хімічного стану.
7. Під час визначення масивів поверхневих та підземних вод потрібно уникати зайвого поділу поверхневих і підземних водних об’єктів на менші масиви поверхневих та підземних вод та допускається об’єднання масивів поверхневих вод або масивів підземних вод у групи за умов, що це не суперечить цілям, визначеним у пунктах 5, 6 цього розділу.
8. Масиви поверхневих та підземних вод визначаються принаймні 1 раз на 6 років до розроблення програми державного моніторингу вод та ПУРБ. За потреби масиви поверхневих та підземних вод переглядаються та уточнюються.
II. Поверхневі води
1. Масив поверхневих вод має бути окремою та значущою частиною водного об’єкта.
2. Масив поверхневих вод не має перекриватися іншим або накладатися на інший масив поверхневих вод. Масив поверхневих вод не може бути складовим елементом несуміжних з ним поверхневих вод.
3. Масив поверхневих вод має відрізнятися від суміжних масивів поверхневих вод за певними ознаками (наприклад, бути іншої категорії, мати інший екологічний або хімічний стан, зазнавати специфічного антропогенного впливу).
4. До основних критеріїв, за якими визначається масив поверхневих вод, належать:
екорегіон;
категорія поверхневих вод;
типологія;
географічні та гідроморфологічні відмінності;
зміна екологічного стану;
зони (території), які підлягають охороні.
5. Масиви поверхневих вод категорій "річки" та "озера" мають належати до одного з таких екорегіонів: Карпати, Понтійська провінція, Східні рівнини, Угорська низовина (схематичне зображення екорегіонів для категорій поверхневих вод "річки" та "озера" наведено у додатку 1 до цієї Методики).
Масиви поверхневих вод категорій "перехідні води" та "прибережні води" розташовані у екорегіоні Середземне море та мають належати до одного з таких субекорегіонів: Чорне море, Азовське море.
6. Межа екорегіонів є лінією поділу водного об’єкта на окремі масиви поверхневих вод. Розміщення районів річкових басейнів у межах екорегіонів наведено у додатку 2 до цієї Методики.
7. Критерієм для визначення масивів поверхневих вод є віднесення всіх поверхневих вод до однієї з п’яти категорій:
річки;
озера;
перехідні води;
прибережні води;
штучні або істотно змінені масиви поверхневих вод.
8. Масив поверхневих вод не може складатися з різних категорій поверхневих вод. Його відносять до однієї або іншої категорії. Межею масиву поверхневих вод є точка переходу від однієї категорії до іншої.
9. Для визначення масиву поверхневих вод ІЗМПВ зміни природних характеристик водного об’єкта мають бути масштабними, відчутними не менше, ніж протягом року та насамперед мати негативний вплив на водну екосистему. Масив поверхневих вод попередньо можна віднести до категорії ІЗМПВ у разі:
перешкод у руслі (наприклад, греблі), що призвели до порушення вільної течії води, транспорту наносів та зважених речовин і вільної міграції водних організмів, коливання рівнів води;
змін характеристик водного режиму (зменшення або збільшення природних витрат води на 30 % і більше за рахунок перерозподілу стоку; якщо існують технічні можливості коливання рівнів води (наприклад, на гідровузлах) понад 1 м на добу;
якщо щонайменше 70 % довжини масиву поверхневих вод зазнало впливу на гідрологічний режим та змін морфології русла, берега або прилеглої частини заплави;
змін фізико-хімічних показників води (наприклад, температура, вміст кисню), пов’язаних з антропогенним впливом, які призводять до загибелі або зміни домінуючих видів гідробіонтів.
Остаточно масив поверхневих вод можна віднести до категорії ІЗМПВ за результатами моніторингу біологічних показників якості.
10. Масив поверхневих вод можна віднести до категорії ШМПВ, якщо його створено на тому місці, де раніше не було поверхневих вод природного походження, та якщо він не є результатом зміни, перенесення або реконструкції поверхневого водного об’єкта. ШМПВ вважаються магістральні канали, наливні водосховища/ставки, наливні водойми-охолоджувачі, канали, створені для територіального або міжбасейнового перерозподілу стоку, зрошувальні системи, осушувальні системи, кар’єрні озера тощо.
11. Масиви поверхневих вод різних категорій у межах певного екорегіону поділяються залежно від їх типу. При цьому масив поверхневих вод не може складатися з масивів різних типів.
12. Показники для поділу за типами категорій "річки" та "озера" наведено у додатку 3 до цієї Методики. При цьому для показника "висота водозбору" застосовується детальна розбивка з огляду на відмінність деяких біологічних показників залежно від висоти водозбору.
13. Ізолінія висоти рельєфу (200, 500, 800 метрів) у місці перетину нею річки або озера є межею масиву поверхневих вод.
14. Точка зміни площі водозбору річки (100, 1000, 10 000 км-2) є межею масиву поверхневих вод.
15. Поділ за типами категорій "річки" і "озера" згідно з показником "геологічні породи" здійснюється за переважаючим типом геологічних порід згідно з типами геологічних порід, визначених у додатку 4 до цієї Методики.
16. Кодування типів масивів поверхневих вод категорій "річки" та "озера" наведено у додатку 5 до цієї Методики.
17. Перелік типів категорії "річки" та їх кодів наведено у додатку 6 до цієї Методики, перелік типів категорії "озера" та їх кодів наведено у додатку 7 до цієї Методики.
18. Показники для поділу за типами категорій "перехідні води" та "прибережні води" наведено у додатку 8 до цієї Методики.
19. Для перехідних вод, крім показників "екорегіон", "середньорічна солоність" використовується показник "походження".
20. За показником "походження" перехідні води поділяються на:
лимани закриті - ті, що постійно від’єднані від моря;
лимани відкриті - ті, що мають постійне пряме гідравлічне з’єднання з морем (деякі з них мають водообмін з морськими водами через штучно побудовані протоки або ворота);
узмор’я - частина акваторії моря, яка знаходиться під впливом притоку річкової прісної води.
21. Для прибережних вод, крім показників "екорегіон", "середньорічна солоність", "середня глибина", використовуються показники "експозиція (захищеність від хвиль та вітрів)", "донні відклади". Граничні значення показника "середня глибина" враховують специфіку (прозорість води) Чорного та Азовського морів.
22. Поділ за типами категорії "прибережні води" згідно з показником "експозиція (захищеність від хвиль та вітрів)" здійснюється з урахуванням дії переважаючих вітрів та хвиль.
23. Поділ за типами категорії "прибережні води" згідно з показником "середня глибина" здійснюється з урахуванням переважаючих глибин прибережних вод.
24. Поділ за типами категорії "прибережні води" згідно з показником "донні відклади" здійснюється з урахуванням переважаючого субстрату у межах прибережних вод.
25. Кодування типів масивів поверхневих вод категорій "перехідні води" та "прибережні води" наведено у додатку 9 до цієї Методики.
26. Перелік типів категорії "перехідні води" та їх кодів наведено у додатку 10 до цієї Методики, перелік типів категорії "прибережні води" та їх кодів наведено у додатку 11 до цієї Методики.
27. Для назви типу у межах категорії "перехідні води" показники використовуються у такому порядку: середньорічна солоність - походження.
28. Для назви типу у межах категорії "прибережні води" показники використовуються у такому порядку: середньорічна солоність - експозиція (захищеність від хвиль та вітрів) - середня глибина - донні відклади.
29. Поділ за типами ШМПВ та ІЗМПВ виконується із застосуванням показників тих природних категорій вод, які найбільшою мірою їм відповідають (наприклад, водосховище - озеру, канал - річці).
30. Місце впадіння притоки, яка є подібною за гідрологічними характеристиками (розмір басейну, об’єм стоку), або злиття річок є підставою для розмежування масивів поверхневих вод або визначення масиву поверхневих вод у річці притоки, що відчутно збільшує її водність (схему визначення масивів поверхневих вод у місці злиття двох річок наведено у додатку 12 до цієї Методики).
31. Зміни гідрологічних та/або морфологічних характеристик поверхневих вод у результаті діяльності людини також є підставою для визначення масиву поверхневих вод (схему визначення масивів поверхневих вод у зв’язку з гідроморфологічними змінами наведено у додатку 13 до цієї Методики).
32. Зміна екологічного стану поверхневих вод є окремим критерієм для визначення масиву поверхневих вод (схему визначення масивів поверхневих вод відповідно до зміни екологічного стану наведено у додатку 14 до цієї Методики). Визначення екологічного стану здійснюється за даними моніторингу та/або оцінки основних антропогенних впливів.
33. Різні види використання поверхневих вод (наприклад, для питних потреб), а також зони (території), які підлягають охороні (наприклад, об’єкти Смарагдової мережі, зони санітарної охорони, зони охорони цінних видів водних біоресурсів), враховуються під час визначення меж масиву поверхневих вод. Межі масивів поверхневих вод та зон (територій), які підлягають охороні, здебільшого збігатимуться, оскільки вони визначаються для різних цілей на основі різних критеріїв. У разі якщо зона (територія), яка підлягає охороні, не повністю розташована у межах масиву поверхневих вод, можливим є поділ масиву поверхневих вод на різні масиви поверхневих вод.
III. Підземні води
1. Визначення масивів підземних вод включає поділ водоносних горизонтів на менші одиниці, їхній опис та визначення меж масивів підземних вод. При цьому необхідно уникати зайвого подрібнення водоносних горизонтів.
2. Визначення меж масивів підземних вод здійснюється з урахуванням геологічних меж потоку, за винятком, коли опис стану підземних вод та досягнення екологічних цілей потребують поділу водоносних горизонтів на більшу кількість масивів підземних вод.
3. Якщо поділ водоносного горизонту або водоносних горизонтів не може бути здійснено з урахуванням геологічних меж потоку, межі масивів підземних вод визначаються з урахуванням ліній вододілів підземних вод (якщо це безнапірні водоносні горизонти) або ліній потоку.
4. Під час визначення масивів підземних вод здійснюється аналіз геологічних карт та даних щодо свердловин з метою відокремлення різних гідрогеологічних одиниць у межах водоносного горизонту. При цьому насамперед відокремлюються наймолодші водоносні горизонти, а також водоносні горизонти, запаси яких можуть забезпечувати водовідбір у кількості понад 10 м-3 на добу.
5. Як правило, межі басейнів поверхневих вод апроксимуються з межами перших від поверхні водоносних горизонтів, а потім здійснюється визначення масивів підземних вод для глибших водоносних горизонтів, межі яких виходять за межі басейнів поверхневих вод. При цьому оцінюється гідравлічний зв’язок між водоносними горизонтами.
6. Масиви підземних вод можуть визначатися окремо в межах різних стратиграфічних підрозділів, що перекривають один одного у вертикальному розрізі, або як єдиний масив підземних вод, що охоплює різні стратиграфічні підрозділи.
З урахуванням водопропускних властивостей стратиграфічних підрозділів (наприклад, за наявності карстових процесів або тріщинуватості корінних порід) межі масиву підземних вод можуть збігатися з межами стратиграфічних підрозділів з метою забезпечення детального опису стану підземних вод.
7. Водоносні горизонти, пов’язані між собою гідравлічно та в межах яких хімічний склад води формується завдяки перетіканню підземних вод із одного водоносного горизонту до іншого, можуть бути об’єднані у єдиний масив підземних вод, що охоплює водовмісне середовище у вертикальному розрізі.
8. Опис масивів підземних вод здійснюється для визначення територій з однаковими умовами, аналізу антропогенного впливу та виявлення ділянок, у межах яких стан підземних вод перебуває під ризиком недосягнення екологічних цілей.
9. Стратегічною екологічною ціллю для масивів підземних вод є досягнення/підтримання "доброго" кількісного та хімічного станів.
10. Опис масиву підземних вод складається з первинного опису та подальшого опису.
11. Первинний опис масивів підземних вод передбачає розроблення концептуальної моделі потоку підземних вод, яка відображає умови течії підземних вод у напрямку до/з поверхневих вод та взаємозв’язок з відповідними наземними екосистемами. Під час первинного опису уточнюють межі масивів підземних вод з урахуванням наявних гідрогеологічних, геологічних, літологічних та інших даних. Далі визначається можлива уразливість масивів підземних вод до певних антропогенних впливів (наприклад, дифузні або точкові джерела забруднень, водовідбір, а також штучне поповнення запасів підземних вод) з описом останніх. Крім того, наводяться загальні характеристики порід зони аерації. Під час первинного опису масиви підземних вод з однаковими властивостями або з однаковими видами антропогенного впливу можуть бути згруповані.
12. Первинний опис включає:
перегляд даних про антропогенні впливи на підземні води з урахуванням природних умов, дифузних джерел забруднення, точкових джерел забруднення, водовідбору та штучного поповнення запасів підземних вод;
оцінку ступеню природної захищеності підземних вод від забруднення з використанням наявних даних щодо джерела забруднення, з метою оцінки ймовірного ризику в разі недосягнення екологічних цілей у частині хімічного стану підземних вод;
перегляд даних моніторингу підземних вод (хімічний склад і рівень води) та даних щодо поверхневих вод і екосистем з урахуванням природних фонових рівнів та антропогенних впливів на масиви підземних вод, а також екологічних цілей;
визначення складових водного балансу масиву підземних вод з урахуванням кількісних антропогенних впливів;
аналіз хімічного та кількісного станів підземних вод з метою визначення ймовірності виникнення ризику в разі недосягнення екологічних цілей включно з оцінкою часу надходження забруднювачів до водоносного горизонту;
оцінку можливого зв’язку масиву підземних вод з наявними водно-болотними угіддями.
13. Під час первинного опису здійснюється загальний аналіз антропогенного впливу у контексті оцінки ризиків, до яких може призвести недосягнення екологічних цілей.
Будь-який вплив розглядається як результат забруднення та водовідбору підземних вод у поєднанні зі ступенем їх природної захищеності.
Для врахування антропогенного впливу на кількісні характеристики під час водовідбору потенційний вплив може бути оцінений через показники зниження рівня підземних вод та зменшення відтоку.
14. Аналіз антропогенного впливу має бути підтверджено даними моніторингу підземних вод. Дані моніторингу також використовуються з метою оцінки довгострокових тенденцій зміни рівня та концентрації забруднюючих речовин у підземних водах.
15. Під час виконання первинного опису використовуються карти природної захищеності підземних вод (у тому числі для швидкого визначення можливого масштабу наслідків антропогенного впливу та оцінки ризику надходження забруднювача від наземних об’єктів до масивів підземних вод). Умови захищеності водоносних горизонтів від забруднення визначаються такими критеріями:
літологічний склад і потужність порід зони аерації;
літологічний склад і потужність поверхневих відкладів;
механізм руху підземних вод у межах водоносного горизонту (наприклад, для тріщинуватих або високопористих порід);
глибина залягання рівня підземних вод.
16. Якщо наявної інформації для точного визначення стану підземних вод недостатньо, як індикатор стану підземних вод використовуються результати аналізу антропогенного впливу.
17. Опис масивів підземних вод може ґрунтуватися на вже наявній інформації та результатах виконаних досліджень. Опис та визначення меж масивів підземних вод здійснюється з використанням засобів географічної інформаційної системи (далі - ГІС) - картографування.
18. Визначені масиви підземних вод подаються як картографічні шари shape-формату з атрибутивною інформацією. Результати первинного опису масивів підземних вод подаються у табличному форматі згідно з прикладом первинного опису масиву підземних вод, наведеним у додатку 15 до цієї Методики.
19. У разі відсутності достатніх даних про стан масиву підземних вод, а також виявлення ризику недосягнення масивом підземних вод екологічних цілей здійснюється подальший опис масиву підземних вод.
20. Масив підземних вод перебуває на межі ризику недосягнення екологічних цілей, якщо його стан:
класифікується як "поганий";
вказує на суттєве та стійке підвищення концентрацій будь-якого забруднювача;
класифікується як "добрий", але очікується, що антропогенний вплив може призвести до його погіршення.
21. Оцінка ризиків недосягнення екологічних цілей наводиться у вигляді порівняння наявного стану підземних вод з екологічними нормативами якості або гранично допустимими концентраціями.
22. Подальший опис включає відповідну інформацію щодо впливу діяльності людини, а також:
геологічну характеристику масиву підземних вод включно з межами поширення та літологічним типом водомістких порід;
гідрогеологічну характеристику масиву підземних вод включно з коефіцієнтом фільтрації, пористістю та наявністю водотривів над водоносним горизонтом;
характеристику поверхневих відкладів та порід зони аерації включно з потужністю, пористістю, коефіцієнтом фільтрації та абсорбуючими властивостями;
опис стратиграфічного розрізу в межах масиву підземних вод;
опис поверхневих систем, динамічно пов’язаних з масивами підземних вод, включаючи наземні екосистеми та поверхневі водні об’єкти;
оцінку напрямків та темпів водообміну між масивом підземних вод та пов’язаною з ним поверхневою екосистемою;
дані для підрахунку річної величини живлення підземних вод (включно з річною кількістю атмосферних опадів);
характеристику хімічного складу підземних вод включно з уточненням частки антропогенного впливу у формуванні хімічного складу.
23. Для водоносних горизонтів, які частково розташовані поза межами території України, додатково наводиться інформація щодо:
розташування об’єктів водовідбору підземних вод з дебітом понад 10 м-3 на добу;
показників щорічних узагальнених обсягів водовідбору;
хімічного складу води, що видобувається з водоносного горизонту;
схеми розташування об’єктів водовідбору в місцях розвантаження водоносних горизонтів;
показників розвантаження для кожного водного об’єкта;
хімічного складу води в зонах розвантаження;
цільового призначення земель у межах об’єктів водовідбору підземних вод;
забруднювачів підземних вод та антропогенного втручання у процес живлення підземних вод (наприклад, відведення дощової води у вигляді стоків та шляхом ущільнення ґрунтів, штучне поповнення запасів підземних вод, затоплення та дренаж).
24. У процесі подальшого опису визначаються також масиви підземних вод, для яких встановлюються менш жорсткі екологічні цілі включно з оцінкою наслідків негативного впливу коливання рівня підземних вод на поверхневі води та відповідні наземні екосистеми.
25. В останню чергу визначаються масиви підземних вод, у межах яких виявлений вплив діяльності людини призвів до такого забруднення підземних вод, у разі якого досягнення їх хімічного стану "добрий" є неможливим або економічно невиправданим.
26. Визначення меж масивів підземних вод належить до процедури картографування, яка ґрунтується на результатах визначення масивів підземних вод та їх опису з використанням засобів ГІС та полягає в окресленні меж масивів підземних вод вздовж меж водоносних горизонтів.
27. Визначення меж масивів підземних вод має забезпечити досягнення відповідних екологічних цілей. Межі масивів підземних вод визначаються так, щоб дати змогу належно описати хімічний та кількісний стани підземних вод.
Заступник начальника
Управління охорони
земельних та водних ресурсів -
начальник відділу збереження
та раціонального використання
водних ресурсів





О. Бонь
Додаток 1
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 5 розділу II)
СХЕМАТИЧНЕ ЗОБРАЖЕННЯ
екорегіонів для категорій поверхневих вод "річки" та "озера"
Додаток 2
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 6 розділу II)
РОЗМІЩЕННЯ
районів річкових басейнів у межах екорегіонів
Район річкового басейну (РРБ)Екорегіони
кількість екорегіонів у межах РРБназва екорегіону
Район басейну річки ДніпроДля категорій "річки" та "озера" - 2
Для категорій "перехідні води" та "прибережні води" - 1
Східні рівнини, Понтійська провінція;
Середземне море (субекорегіон: Чорне море)
Район басейну річки ДністерДля категорій "річки" та "озера" - 3
Для категорій "перехідні води" та "прибережні води" - 1
Карпати, Східні рівнини, Понтійська провінція;
Середземне море (субекорегіон: Чорне море)
Район басейну річки ДунайДля категорій "річки" та "озера" - 3
Для категорій "перехідні води" та "прибережні води" - 1
Угорська низовина, Карпати, Понтійська провінція;
Середземне море (субекорегіон: Чорне море)
Район басейну річки Південний БугДля категорій "річки" та "озера" - 2Східні рівнини, Понтійська провінція
Район басейну річки ДонДля категорій "річки" та "озера" - 1Східні рівнини
Район басейну річки ВіслаДля категорій "річки" та "озера" - 2Східні рівнини, Карпати
Район басейну річок КримуДля категорій "річки" та "озера" - 1
Для категорій "перехідні води" та "прибережні води" - 2
Понтійська провінція;
Середземне море (субекорегіони: Чорне море, Азовське море)
Район басейну річок Причорномор'яДля категорій "річки" та "озера" - 1
Для категорій "перехідні води" та "прибережні води" - 1
Понтійська провінція;
Середземне море (субекорегіон: Чорне море)
Район басейну річок Приазов'яДля категорій "річки" та "озера" - 2
Для категорій "перехідні води" та "прибережні води" - 1
Східні рівнини, Понтійська провінція;
Середземне море (субекорегіон: Азовське море)
Додаток 3
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 12 розділу II)
ПОКАЗНИКИ
для поділу за типами категорій "річки" та "озера"
Категорія поверхневих вод
річкиозера
ЕкорегіонКарпати
Угорська низовина
Понтійська провінція
Східні рівнини
Показники
Тип1. Висота водозбору, м:
середньогір'я: понад 800
низькогір'я: від 500 до 800
височина: від 200 до 500
низовина: менше ніж 200
1. Висота водозбору, м:
середньогір'я: понад 800
низькогір'я: від 500 до 800
височина: від 200 до 500
низовина: менше ніж 200
2. Середня глибина, м:
мілке: менше ніж 3
середнє за глибиною: від 3 до 15
глибоке: понад 15
2. Площа водозбору, км-2:
мала: від 10 до 100
середня: від 100 до 1 тис.
велика: від 1 тис. до 10 тис.
дуже велика: понад 10 тис.
3. Площа водного дзеркала, км-2 :
мале: від 0,5 до 1
середнє: від 1 до 10
велике: від 10 до 100
дуже велике: понад 100
3. Геологічні породи:
вапнякові
силікатні
органічні
4. Геологічні породи:
вапнякові
силікатні
органічні
Додаток 4
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 15 розділу II)
ТИПИ
геологічних порід
Додаток 5
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 16 розділу II)
КОДУВАННЯ
типів масивів поверхневих вод категорій "річки" та "озера"
Додаток 6
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 17 розділу II)
ПЕРЕЛІК
типів категорії "річки" та їх кодів
N з/пКод типуНазва типу
123
Екорегіон 10 Карпати
1UA_R_10_S_2_Siмала річка на височині в силікатних породах
2UA_R_10_S_3_Siмала річка на низькогір'ї в силікатних породах
3UA_R_10_S_4_Siмала річка на середньогір'ї в силікатних породах
4UA_R_10_M_2_Siсередня річка на височині в силікатних породах
5UA_R_10_M_3_Siсередня річка на низькогір'ї в силікатних породах
6UA_R_10_M_4_Siсередня річка на середньогір'ї в силікатних породах
7UA_R_10_L_2_Siвелика річка на височині в силікатних породах
8UA_R_10_L_3_Siвелика річка на низькогір'ї в силікатних породах
Кількість в екорегіоні - 8
Екорегіон 11 Угорська низовина
9UA_R_11_S_1_Siмала річка на низовині в силікатних породах
10UA_R_11_S_2_Siмала річка на височині в силікатних породах
11UA_R_11_M_1_Siсередня річка на низовині в силікатних породах
12UA_R_11_L_1_Siвелика річка на низовині в силікатних породах
13UA_R_11_XL_1_Siдуже велика річка на низовині в силікатних породах
Кількість в екорегіоні - 5
Екорегіон 12 Понтійська провінція
14UA_R_12_S_1_Caмала річка на низовині у вапнякових породах
15UA_R_12_S_1_Siмала річка на низовині в силікатних породах
16UA_R_12_S_1_Oмала річка на низовині в органічних породах
17UA_R_12_S_2_Caмала річка на височині у вапнякових породах
18UA_R_12_S_2_Siмала річка на височині в силікатних породах
19UA_R_12_M_1_Caсередня річка на низовині у вапнякових породах
20UA_R_12_M_1_Siсередня річка на низовині в силікатних породах
21UA_R_12_M_1_Oсередня річка на низовині в органічних породах
22UA_R_12_L_1_Caвелика річка на низовині у вапнякових породах
23UA_R_12_L_1_Siвелика річка на низовині в силікатних породах
24UA_R_12_L_1_Oвелика річка на низовині в органічних породах
25UA_R_12_XL_1_Caдуже велика річка на низовині у вапнякових породах
26UA_R_12_XL_1_Siдуже велика річка на низовині в силікатних породах
27UA_R_12_XL_1_Oдуже велика річка на низовині в органічних породах
Кількість в екорегіоні - 14
Екорегіон 16 Східні рівнини
28UA_R_16_S_1_Oмала річка на низовині в органічних породах
29UA_R_16_S_1_Caмала річка на низовині у вапнякових породах
30UA_R_16_S_1_Siмала річка на низовині в силікатних породах
31UA_R_16_S_2_Oмала річка на височині в органічних породах
32UA_R_16_S_2_Caмала річка на височині у вапнякових породах
33UA_R_16_S_2_Siмала річка на височині в силікатних породах
34UA_R_16_S_3_Caмала річка на низькогір'ї у вапнякових породах
35UA_R_16_S_3_Caмала річка на низькогір'ї в силікатних породах
36UA_R_16_M_1_Oсередня річка на низовині в органічних породах
37UA_R_16_M_1_Caсередня річка на низовині у вапнякових породах
38UA_R_16_M_1_Siсередня річка на низовині в силікатних породах
39UA_R_16_M_2_Caсередня річка на височині у вапнякових породах
40UA_R_16_M_2_Siсередня річка на височині в силікатних породах
41UA_R_16_L_1_Oвелика річка на низовині в органічних породах
42UA_R_16_L_1_Caвелика річка на низовині у вапнякових породах
43UA_R_16_L_1_Siвелика річка на низовині в силікатних породах
44UA_R_16_L_2_Caвелика річка на височині у вапнякових породах
45UA_R_16_L_2_Siвелика річка на височині в силікатних породах
46UA_R_16_XL_1_Oдуже велика річка на низовині в органічних породах
47UA_R_16_XL_1_Caдуже велика річка на низовині у вапнякових породах
48UA_R_16_XL_1_Siдуже велика річка на низовині в силікатних породах
49UA_R_16_XL_2_Siдуже велика річка на височині в силікатних породах
50UA_R_16_XL_2_Caдуже велика річка на височині у вапнякових породах
Кількість в екорегіоні - 25
Додаток 7
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 17 розділу II)
ПЕРЕЛІК
типів категорії "озера" та їх кодів
N з/пКод типуНазва типу
123
Екорегіон 12 Понтійська провінція
1UA_L_12_S_1_SH_Caмале озеро на низовині мілке у вапнякових породах
2UA_L_12_S_1_SH_Siмале озеро на низовині мілке в силікатних породах
3UA_L_12_S_1_SH_Oмале озеро на низовині мілке в органічних породах
4UA_L_12_M_1_SH_Caсереднє озеро на низовині мілке у вапнякових породах
5UA_L_12_M_1_SH_Siсереднє озеро на низовині мілке в силікатних породах
6UA_L_12_M_1_SH_Oсереднє озеро на низовині мілке в органічних породах
7UA_L_12_M_1_I_Caсереднє озеро на низовині середнє за глибиною у вапнякових породах
8UA_L_12_M_1_I_Siсереднє озеро на низовині середнє за глибиною в силікатних породах
9UA_L_12_M_1_I_Oсереднє озеро на низовині середнє за глибиною в органічних породах
10UA_L_12_L_1_SH_Siвелике озеро на низовині мілке в силікатних породах
11UA_L_12_L_1_SH_Oвелике озеро на низовині мілке в органічних породах
12UA_L_12_L_1_I_Siвелике озеро на низовині середнє за глибиною в силікатних породах
13UA_L_12_L_1_I_Oвелике озеро на низовині середнє за глибиною в органічних породах
14UA_L_12_XL_1_I_Siдуже велике озеро на низовині середнє за глибиною в силікатних породах
Кількість в екорегіоні - 14
Екорегіон 16 Східні рівнини
15UA_L_16_S_1_SH_Oмале озеро на низовині мілке в органічних породах
16UA_L_16_S_1_SH_Caмале озеро на низовині мілке у вапнякових породах
17UA_L_16_S_1_SH_Siмале озеро на низовині мілке в силікатних породах
18UA_L_16_S_1_I_Oмале озеро на низовині середнє за глибиною в органічних породах
19UA_L_16_S_1_I_Caмале озеро на низовині середнє за глибиною у вапнякових породах
20UA_L_16_S_1_I_Siмале озеро на низовині середнє за глибиною в силікатних породах
21UA_L_16_S_2_SH_Siмале озеро на височині мілке в силікатних породах
22UA_L_16_M_1_SH_Oсереднє озеро на низовині мілке в органічних породах
23UA_L_16_M_1_SH_Caсереднє озеро на низовині мілке у вапнякових породах
24UA_L_16_M_1_SH_Siсереднє озеро на низовині мілке в силікатних породах
25UA_L_16_M_1_I_Oсереднє озеро на низовині середнє за глибиною в органічних породах
26UA_L_16_M_1_I_Caсереднє озеро на низовині середнє за глибиною у вапнякових породах
27UA_L_16_M_1_I_Siсереднє озеро на низовині середнє за глибиною в силікатних породах
28UA_L_16_M_2_SH_Caсереднє озеро на височині мілке у вапнякових породах
29UA_L_16_M_2_SH_Siсереднє озеро на височині мілке в силікатних породах
30UA_L_16_L_1_SH_Oвелике озеро на низовині мілке в органічних породах
31UA_L_16_L_1_I_Oвелике озеро на низовині середнє за глибиною в органічних породах
32UA_L_16_L_1_I_Siвелике озеро на низовині середнє за глибиною в силікатних породах
Кількість в екорегіоні - 18
Додаток 8
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 18 розділу II)
ПОКАЗНИКИ
для поділу за типами категорій "перехідні води" та "прибережні води"
Категорія поверхневих вод
перехідні водиприбережні води
ЕкорегіонСередземне море
Суб-екорегіониЧорне море
Азовське море
Показники
Тип1. Середньорічна солоність, ‰:
опріснені: менше ніж 0,5
олігогалинні: від 0,5 до 5
мезогалинні: від 5 до 18
полігалинні: від 18 до 30
еврігалинні: від 30 до 45
гіпергалинні: понад 45
1. Середньорічна солоність, ‰:
мезогалинні: від 5 до 18
2. Походження:
лимани закриті
лимани відкриті
узмор'я
2. Експозиція (захищеність від хвиль та вітрів):
захищені (затоки, бухти);
відкриті (мисові зони, пряме узбережжя)
3. Середня глибина, м:
мілкі: менше ніж 15
середні за глибиною: від 15 до 50
глибокі: понад 50
4. Донні відклади:
глинисто-мулисті
мулисто-піщані
піщані
Додаток 9
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 25 розділу II)
КОДУВАННЯ
типів масивів поверхневих вод категорій "перехідні води" та "прибережні води"
Додаток 10
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 26 розділу II)
ПЕРЕЛІК
типів категорії "перехідні води" та їх кодів
N з/пНазва типуКод типу
M5 - Чорне море
1UA_TW_M5_O_Oолігогалинні відкриті лимани
2UA_TW_M5_O_Cолігогалинні закриті лимани
3UA_TW_M5_M_Oмезогалинні відкриті лимани
4UA_TW_M5_M_Cмезогалинні закриті лимани
5UA_TW_M5_P_Oполігалинні відкриті лимани
6UA_TW_M5_P_Cполігалинні закриті лимани
7UA_TW_M5_E_Oеврігалинні відкриті лимани
8UA_TW_M5_E_Cеврігалинні закриті лимани
9UA_TW_M5_M_Mмезогалинні узмор'я
Кількість - 9
M6 - Азовське море
10UA_TW_M6_E_Oеврігалинні відкриті лимани
11UA_TW_M6_E_Cеврігалинні закриті лимани
12UA_TW_M6_M_Cмезогалинні закриті лимани
13UA_TW_M6_P_Oполігалинні відкриті лимани
Кількість - 4
Додаток 11
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 26 розділу II)
ПЕРЕЛІК
типів категорії "прибережні води" та їх кодів
N з/пКод типуНазва типу
M5 - Чорне море
1UA_CW_M5_M_EX_S_CSмезогалинні незахищені мілкі глинисто-мулисті
2UA_CW_M5_M_EX_S_SSмезогалинні незахищені мілкі мулисто-піщані
3UA_CW_M5_M_EX_S_Sмезогалинні незахищені мілкі піщані
4UA_CW_M5_M_EX_I_SSмезогалинні незахищені середні мулисто-піщані
5UA_CW_M5_M_EX_I_Sмезогалинні незахищені середні мулисто-піщані
6UA_CW_M5_M_EX_D_CSмезогалинні незахищені глибокі глинисто-мулисті
7UA_CW_M5_M_EX_D_SSмезогалинні незахищені глибокі мулисто-піщані
8UA_CW_M5_M_SH_S_CSмезогалинні закриті мілкі глинисто-мулисті
9UA_CW_M5_M_SH_S_SSмезогалинні закриті мілкі мулисто-піщані
10UA_CW_M5_M_SH_I_CSмезогалинні закриті середні глинисто-мулисті
11UA_CW_M5_M_SH_I_SSмезогалинні закриті середні мулисто-піщані
12UA_CW_M5_M_SH_I_Sмезогалинні закриті середні піщані
Кількість - 12
M6 - Азовськеморе
13UA_CW_M6_M_EX_S_CSмезогалинні відкриті мілкі глинисто-мулисті
14UA_CW_M6_M_SH_S_CSмезогалинні захищені мілкі глинисто-мулисті
15UA_CW_M6_M_SH_S_SSмезогалинні захищені мілкі мулисто-піщані
16UA_CW_M6_M_SH_S_SSмезогалинні захищені мілкі мулисто-піщані
Кількість - 4
Додаток 12
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 30 розділу II)
СХЕМА
визначення масивів поверхневих вод у місці злиття двох річок
Додаток 13
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 31 розділу II)
СХЕМА
визначення масивів поверхневих вод у зв’язку з гідроморфологічними змінами
Додаток 14
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 32 розділу II)
СХЕМА
визначення масивів поверхневих вод відповідно до зміни екологічного стану
Додаток 15
до Методики визначення масивів
поверхневих та підземних вод
(пункт 18 розділу III)
ПРИКЛАД
первинного опису масиву підземних вод
_____________________________________________________________
(назва масиву підземних вод)