НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
Про особливості надання послуг транспортування та розподілу природного газу в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови НКРЕКП від 29 березня 2022 року № 355
( Назва із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
№ 868 від 09.06.2026 )( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
№ 868 від 09.06.2026 )
Відповідно до
статей 4 та
17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", частини другої
статті 9 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", у зв’язку з воєнним станом в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, введеним відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року
№ 64/2022, з урахуванням пункту 4 резолютивної частини Протоколу наради під головуванням Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра енергетики України Шмигаля Д.А. від 06 квітня 2026 року № 17/1.1-5.1-119 та пункту 1 резолютивної частини Протоколу наради під головуванням заступника Міністра енергетики України Лігун Г.В. від 08 квітня 2026 року № 17/1.4-7.3-124, а також рішення Кризового комітету, утвореного при Міністерстві енергетики України, від 02 червня 2026 року № 17/1.4-7.4.2-52-ДСК, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
№ 868 від 09.06.2026 )
1. Протягом періоду дії воєнного стану операторам газорозподільних систем здійснювати нарахування плати за послуги розподілу природного газу споживачам, визначених постановою НКРЕКП від 24 січня 2023 року
№ 120, з урахуванням наступних особливостей:
1) якщо внаслідок форс-мажорних обставин (військова агресія російської федерації проти України) було знищено/пошкоджено об’єкт газоспоживання споживача, що призвело до унеможливлення його подальшої експлуатації відповідно до
Правил технічної експлуатації систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики України від 21 жовтня 2024 року № 402 (далі – ПТЕСГ), такий споживач на підставі положень розділу X Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року
№ 2498 , має бути звільнений від оплати річної замовленої потужності знищеного/пошкодженого об’єкта газоспоживання на період відсутності можливості його експлуатації;
2) факт знищення/пошкодження об’єкта газоспоживання, визначеного підпунктом 1 цього пункту, підтверджується в установленому законодавством порядку;
3) період відсутності можливості експлуатації знищеного/пошкодженого об’єкта газоспоживання визначається з дня припинення газопостачання (розподілу природного газу), здійсненого оператором газорозподільних систем відповідно до вимог
ПТЕСГ у зв’язку з пошкодженням об’єкта споживача, до дня відновлення газопостачання (розподілу природного газу) на такий об’єкт, що здійснюється оператором газорозподільних систем з дотриманням вимог ПТЕСГ за письмовою заявою споживача, яка подається оператору газорозподільних систем після відновлення такого об’єкту.
2. Оператор газорозподільних систем протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви споживача здійснює технічне обстеження об’єкта газоспоживання, визначеного підпунктом 1 пункту 1 цієї Постанови, на предмет можливості експлуатації такого об’єкта відповідно до
ПТЕСГ, та, у разі відсутності такої можливості, складає акт про припинення газопостачання (розподілу природного газу) із зазначенням причини припинення газопостачання (унеможливлення експлуатації об’єкта газоспоживання відповідно до ПТЕСГ внаслідок пошкодженням об’єкта споживача) (далі – Акт припинення). Акт припинення підписується споживачем, оператором газорозподільних систем та є підтвердженням факту відсутності можливості експлуатації об’єкта газоспоживання споживача, визначеного підпунктом 1 пункту 1 цієї Постанови.
3. Протягом періоду дії воєнного стану оператору газотранспортної системи (далі – Оператор) здійснювати нарахування плати за послуги доступу до розподіленої потужності замовниками послуг транспортування у точках входу до газотранспортної системи від суміжних газовидобувних підприємств (через мережі яких може передаватися природний газ іншого газовидобувного підприємства чи групи газовидобувних підприємств) та з газорозподільних систем (місце надходження газу від газовидобувного підприємства в точці його підключення до газорозподільної системи, через яку, у тому числі, може передаватися газ іншого газовидобувного підприємства чи групи газовидобувних підприємств), з урахуванням наступних особливостей:
1) замовник послуг транспортування, який є газовидобувним підприємством (далі – Замовник), має право звернутися до Оператора з повідомленням про намір повернути розподілену потужність (далі – Повідомлення), якщо внаслідок форс-мажорних обставин, які виникли та є наслідком військової агресії російської федерації проти України, об’єкт такого Замовника було знищено/пошкоджено, що призвело до повної або часткової неможливості подачі природного газу в точках входу до газотранспортної системи, визначених цим пунктом.
Замовник зобов'язаний протягом тридцяти днів з дня подання Повідомлення надати Оператору підтвердні документи щодо настання форс-мажорних обставин відповідно до чинного законодавства. Засвідчення форс-мажорних обставин здійснюється у встановленому чинним законодавством порядку;
2) Оператор на підставі Повідомлення Замовника анулює розподілену потужність у точках входу до газотранспортної системи, визначених цим пунктом, у порядку, визначеному цим пунктом;
3) анулюванню підлягає розподілена потужність у повному обсязі в рамках віртуальної точки/точок входу відповідного розподілу потужності на річний та/або квартальний, та/або місячний періоди з дати, визначеної цим пунктом. Часткове анулювання потужності не дозволяється. При цьому замовник послуг транспортування має право не повертати і залишити за собою право користування потужністю у повному обсязі на будь-який із вказаних періодів розподілу: рік, квартал, місяць;
4) датою, з якої анулюється розподілена потужність, є газова доба (D + 2), яка визначається з дня отримання Оператором Повідомлення;
5) кошти, сплачені за розподілену потужність, яка не була використана Замовником та анульована відповідно до вимог цього пункту, зараховуються в рахунок оплати послуг транспортування природного газу на наступний розрахунковий період;
6) якщо Замовник не надав Оператору підтвердні документи щодо настання форс-мажорних обставин у строк, визначений підпунктом 1 цього пункту, такий Замовник втрачає в подальшому право на повернення розподіленої потужності в порядку, визначеному цим пунктом. Оператор газотранспортної системи залишає наступні Повідомлення такого Замовника без розгляду;
7) у випадку анулювання потужності відповідно до вимог цього пункту, положення пункту 8.2
Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2497, у частині обов’язку Замовника сплачувати Оператору вартість замовленої потужності незалежно від того, чи була повністю використана така замовлена потужність, не застосовуються.
( Постанову доповнено новим пунктом 3 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
№ 868 від 09.06.2026 )
3. Унести до постанови НКРЕКП від 29 березня 2022 року
№ 355 "Про особливості надання послуг з приєднання до газорозподільних систем під час дії воєнного стану" такі зміни:
1) назву після слів "газорозподільних систем" доповнити словами "та врегулювання деяких питань обліку природного газу";
2) після пункту 5 доповнити новим пунктом 6 такого змісту:
"6. Операторам газорозподільних систем при наданні послуг з приєднання до газорозподільних систем або реконструкції, у результаті яких встановлюються газотурбінні чи газопоршневі установки, у тому числі когенераційні, блочно-модульні котельні, газові генератори (з метою провадження господарської діяльності з виробництва теплової та/або електричної енергії) та виникає потреба встановлення двох або більше вузлів обліку газу через необхідність відокремлення обліку газу за окремою тарифною (ціновою) групою чи інші об’єктивні (обґрунтовані) причини, забезпечити можливість:
1) встановлення таких вузлів обліку газу не на межі балансової належності;
2) організації та облаштування таких вузлів обліку газу відповідно до вимог
Кодексу як комерційних вузлів обліку газу;
3) присвоєння відповідним точкам комерційного обліку окремих EIC-кодів типу Z.
Фінансування заходів, визначених абзацом першим цього пункту, здійснюється за рахунок коштів замовника послуг з приєднання або реконструкції.
У таких випадках порядок комерційного обліку природного газу (зокрема визначення об’єму/обсягу передачі природного газу з газорозподільної системи) визначається окремою технічною угодою, що укладається між оператором газорозподільної системи та споживачем.".
У зв’язку з цим пункт 6 вважати пунктом 7.
4. Ця постанова набирає чинності з дня її прийняття.
| Голова НКРЕКП | Юрій ВЛАСЕНКО |