• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо визначення податкового звітного періоду (доходів та фінансового результату до оподаткування) для платника податку у разі переходу ним із спрощеної системи оподаткування на загальну

Державна фіскальна служба України | Лист від 02.03.2017 № 4516/10/26-15-12-05-11
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 02.03.2017
  • Номер: 4516/10/26-15-12-05-11
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 02.03.2017
  • Номер: 4516/10/26-15-12-05-11
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГУ ДФС у м. Києві
Лист
02.03.2017 № 4516/10/26-15-12-05-11
Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист "_", щодо визначення податкового звітного періоду (доходів та фінансового результату до оподаткування) для платника податку у разі переходу ним із спрощеної системи оподаткування на загальну, та в межах своїх повноважень повідомляє наступне.
Згідно з пп. 137.4.2 п. 137.4 ст. 137 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами і доповненнями (далі – ПКУ), у разі якщо особа ставиться на облік контролюючим органом як платник податку протягом податкового (звітного) періоду, перший податковий (звітний) період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, і закінчується останнім календарним днем такого податкового (звітного) періоду.
Враховуючи зазначене, у разі переходу на загальну систему оподаткування з 01.04.2016 року – звітний (податковий) період починається з першого числа місяця звітного кварталу, у якому платник переходить на загальну систему, та закінчується 31 грудня такого року.
Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ, об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III "Податок на прибуток підприємств" ПКУ.
Для обрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток платник податку використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 ПКУ).
Таким чином, починаючи з 01.04.2016 року, господарські операції платника податку відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Відповідно до п. 46.2 ст. 46 ПКУ, платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 ПКУ.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні, визначає Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-XI, із змінами і доповненнями (далі - Закон № 996).
Цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов’язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Суб’єкти підприємницької діяльності, яким відповідно до законодавства надано дозвіл на ведення спрощеного обліку доходів і витрат, ведуть бухгалтерський облік і подають фінансову звітність у порядку, встановленому законодавством про спрощену систему обліку і звітності (ст. 2 Закону № 996).
Форми фінансової звітності підприємств (крім банків) і порядок їх заповнення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (Міністерство фінансів України), за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики (п. 4 ст. 11 Закону № 996).
Згідно з п. 1 ст. 13 Закону № 996, звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна звітність складається щоквартально наростаючим підсумком з початку звітного року в складі балансу та звіту про фінансові результати. Баланс підприємства складається за станом на кінець останнього дня кварталу (року).
Зміст і форму Спрощеного фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва в складі Балансу (форма № 1-мс) і Звіту про фінансові результати (форма № 2-мс) та порядок заповнення його статей встановлено Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 25 "Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2000 року № 39, із змінами і доповненнями.
У випадку, якщо підприємство складає Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва, то для визначення:
доходу від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку (рядок 1 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства), використовуються дані рядка 2280 Форми № 2-мс;
фінансового результату до оподаткування (рядок 2 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) використовуються дані рядка 2290 Форми № 2-мс.
Таким чином, при декларуванні податку на прибуток за 2016 рік, у разі переходу на загальну систему оподаткування з другого кварталу 2016 року, доходи та фінансовий результат до оподаткування, визначається за правилами бухгалтерського обліку за другий – четвертий квартал 2016 року.
При цьому, враховуючи особливості визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (п. 46.2 ст. 46 ПКУ), такий платник податку разом з річною декларацією з податку на прибуток підприємства повинен подати фінансову звітність за І квартал 2016 року та 2016 рік.
Крім того, слід зазначити, що статтею 36 ПКУ визначено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
Оцінка правомірності відображення в податковому обліку господарських операцій може бути здійснена лише в межах податкової перевірки у відповідності до вимог ПКУ.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Звертаємо увагу, що листи ГУ ДФС у м. Києві не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм та діють до набрання чинності нормативно-правових актів, що змінюють відповідні правовідносини.
Заступник начальникаЕ.М.Пруднікова