МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
19.08.2017 № 718 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 вересня 2017 р.
за № 1122/30990
Про затвердження Правил носіння однострою поліцейських
Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону України "Про Національну поліцію" , постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 823 "Про однострій поліцейських", з метою регулювання порядку носіння поліцейськими предметів однострою
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила носіння однострою поліцейських, що додаються.
2. Департаменту формування політики щодо підконтрольних Міністрові органів влади та моніторингу МВС (Боднар В.Є.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Національної поліції України.
Т.в.о. Міністра | С.А. Яровий |
ПОГОДЖЕНО: Голова Національної поліції України | С.М. Князєв |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства внутрішніх
справ України
19.08.2017 № 718
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 вересня 2017 р.
за № 1122/30990
ПРАВИЛА
носіння однострою поліцейських
І. Загальні положення
1. Ці Правила встановлюють порядок носіння предметів однострою поліцейськими.
2. В цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях:
однострій - загальна назва затверджених у встановленому порядку предметів одягу, головних уборів, взуття, білизни, спорядження та знаків розрізнення, які мають особливі відмінні відзнаки (колір, конструкцію, крій, фурнітуру);
форма одягу - комплект предметів одягу, головних уборів, взуття, білизни, спорядження та знаків розрізнення, об’єднаних за своїм призначенням та сезонністю;
цивільний одяг (взуття) - загальна назва предметів одягу (взуття), що не належать до предметів однострою, затверджених у встановленому порядку.
3. Поліцейські повинні носити однострій, що відповідає зразкам і описам, затвердженим у встановленому законодавством України порядку, у суворій відповідності із цими Правилами.
Поліцейські зобов'язані бережно ставитися до отриманого однострою, вживати заходів для запобігання пошкодженню. Однострій має бути чистим, ретельно припасованим та застебнутим.
У разі призначення на посаду до нового місця служби в органі (підрозділі) поліції, який забезпечується одностроєм за іншими нормами належності, до забезпечення предметами однострою за новим місцем служби дозволяється носіння предметів однострою, отриманих за попереднім місцем служби.
4. За призначенням форма одягу поділяється на:
парадно-вихідну;
повсякденну;
спеціальну.
Парадно-вихідна форма одягу підлягає носінню з орденами, медалями та нагрудними знаками під час урочистих заходів.
Поліцейським дозволяється носити парадно-вихідну форму одягу з орденськими стрічками і стрічками медалей на планках та нагрудними знаками у вихідні дні й позаслужбовий час.
У пам’ятні і скорботні дні, а також під час поховання дозволяється носіння (використання) парадно-вихідної форми одягу.
Повсякденна та спеціальна форми одягу підлягають носінню під час виконання службових обов’язків, на заняттях, а також у позаслужбовий час. При цьому повсякденна форма одягу носиться з орденськими стрічками і стрічками медалей на планках, нагрудними знаками.
5. За сезоном носіння форма одягу поділяється на літню та зимову.
Перехід на літню або зимову форму одягу визначається наказом Голови
Національної поліції України або особи, яка виконує його обов’язки.
При переході на літню або зимову форму одягу керівництво органів (підрозділів, установ, закладів) поліції проводить стройові огляди, на яких перевіряється зовнішній вигляд поліцейських.
6. За функціональним призначенням предмети однострою поділяються на:
головні убори;
верхній одяг;
білизну;
взуття;
спорядження;
фурнітуру;
знаки розрізнення.
До головних уборів належать: шапка-вушанка, шапка флісова, шапка зимова трикотажна, кашкет, кепі, берет, шапка-маска зимова, шапка-маска літня.
До верхнього одягу належать: пальто зимове, плащ, плащ жіночий, куртка зимова, напівкомбінезон зимовий, куртка демісезонна, костюм (куртка, брюки) спеціального призначення, костюм (сорочка, брюки), брюки літні, брюки літні для вищого складу поліції, комбінезон тактичний зимовий, комбінезон тактичний літній, костюм (кітель, брюки) для вищого складу поліції, костюм (кітель, спідниця) жіночий для вищого складу поліції, костюм (кітель, брюки) жіночий для вищого складу поліції,костюм (кітель, брюки), костюм (кітель, спідниця) жіночий, брюки жіночі, костюм (куртка, брюки), костюм (куртка, брюки) для вищого складу поліції, костюм (куртка, брюки) жіночий для вищого складу поліції, спідниця літня, сорочка, джемпер, светр, сорочка трикотажна з короткими рукавами, кашне, галстук, галстук жіночий, рукавички.
До білизни належать: фуфайка з довгими рукавами, фуфайка з короткими рукавами, фуфайка без рукавів, костюм флісовий, термобілизна, шкарпетки.
До взуття належать: черевики з високими берцями, черевики, чоботи вологостійкі.
Із парадно-вихідною та повсякденною формами одягу поліцейським дозволяється носити взуття цивільного зразка (черевики, напівчеревики, туфлі, чоботи, напівчоботи).
Взуття до парадно-вихідної та повсякденної форм одягу має бути:
класичної конструкції, закритого типу в носочній та п’яточній частинах;
виготовлене із гладкої шкіри чорного кольору (крім замші, лакової шкіри);
без перфорації та додаткового оздоблення;
зручним та комфортним для виконання службових обов’язків;
ретельно вичищене, з підошвою в бездоганному стані.
Підбори жіночого повсякденного взуття мають бути заввишки від 2,0 см до 7,0 см.
До спорядження належать: плащ-накидка, костюм-дощовик (куртка, брюки), костюм (куртка, штани) маскувальний, халат маскувальний, костюм маскувальний, рукавички штурмові, жилет спеціальний, жилет розвантажувальний, розвантажувальна поясна система з підсумками, рюкзак тактичний, мішок спальний, килимок теплоізолюючий, ремінь для брюк, ремінь для поясного спорядження, ремінь для брюк синтетичний, спорядження поясне, ремінь парадно-вихідний.
До фурнітури належать: затискач для галстука, кокарда, філігранний ремінець, аксельбант, ґудзики.
До знаків розрізнення належать: нарукавний знак "Поліція", погони, нарукавні знаки органів та підрозділів (закладів, установ) поліції.
7. За способом використання предмети однострою поділяються на предмети особистого користування та інвентарне майно.
До інвентарного майна належать: плащ-накидка, костюм-дощовик (куртка, брюки), костюм (куртка, штани) маскувальний, халат маскувальний, костюм маскувальний, жилет спеціальний, жилет розвантажувальний, розвантажувальна поясна система з підсумками, рюкзак тактичний, мішок спальний, килимок теплоізолюючий, ремінь для поясного спорядження, спорядження поясне, ремінь парадно-вихідний, аксельбант, що визначені нормами належності однострою.
До предметів однострою особистого користування належать предмети, що не віднесені до інвентарного майна, визначеного нормами належності однострою поліцейських.
8. Вид (комплектність) однострою оголошується на певний період безпосереднім чи прямим керівником поліції (керівником заходу (операції)) відповідно до вимог цих Правил з урахуванням особливостей виконання поліцейськими повноважень (службових завдань) та погодних умов. У разі оголошення виду однострою (комплектності) зазначаються його назва і за потреби найменування додаткових предметів, наприклад "Літній спеціальний однострій, у сорочках трикотажних темно-синього кольору".
9. Під час виконання поліцейськими службових обов’язків, проведення спеціальних заходів (операцій) на навчаннях дозволяється при носінні однострою використовувати засоби індивідуального захисту (шолом, бронежилет, інше екіпірування). З метою уникнення приховування нагрудного знака із зазначенням спеціального жетона чи перешкоджання прочитанню (фіксуванню) на ньому інформації дозволяється його розміщення на засобах індивідуального захисту (бронежилетах тощо).
10. Предмети однострою мають бути встановлених зразків, чистими і випрасуваними. Брюки парадно-вихідної та повсякденної форм одягу повинні мати поздовжні складки. На решті предметів запрасовувати складки не дозволяється. Клапани кишень пальта зимового, плаща, кітеля, куртки та брюк мають бути назовні, знаки розрізнення правильно та охайно пришиті (прикріплені).
11. Поліцейському забороняється:
носіння предметів однострою, державних нагород, відзнак та інших нагрудних знаків, не передбачених чинним законодавством України;
одночасне носіння предметів різних видів однострою та предметів однострою різних кольорів, крім випадків, передбачених цими Правилами;
носіння однострою разом із предметами цивільного одягу, крім випадків, передбачених цими Правилами;
носіння забруднених, вицвілих, невипрасуваних, пошкоджених та зношених предметів однострою;
перебувати поза межами будівель без головного убору;
носіння предметів однострою без знаків розрізнення та планшетів для ідентифікації особи як поліцейського;
носіння сумок (рюкзаків, пакетів) та парасольок яскравих кольорів.
ІІ. Парадно-вихідна форма одягу
1. До літньої парадно-вихідної форми одягу належать: кашкет, костюм (кітель, брюки) для вищого складу поліції, костюм (кітель, спідниця) жіночий для вищого складу поліції, костюм (кітель, брюки), костюм (кітель, спідниця) жіночий, сорочка білого кольору, галстук, затискач для галстука, ремінь для брюк, ремінь парадно-вихідний, аксельбант.
Дозволяється замість костюма (кітель, брюки) для вищого складу поліції носити брюки літні для вищого складу поліції.
Дозволяється замість костюма (кітель, брюки) носити брюки літні
2. До зимової парадно-вихідної форми одягу належать: шапка-вушанка, пальто зимове, костюм (кітель, брюки) для вищого складу поліції, костюм (кітель, спідниця) жіночий для вищого складу поліції, костюм (кітель, брюки), костюм (кітель, спідниця) жіночий, сорочка білого кольору, галстук, затискач для галстука, ремінь для брюк, рукавички білого кольору, ремінь парадно-вихідний, аксельбант.
3. Із парадно-вихідною формою одягу дозволяється носити:
кашкет замість шапки-вушанки;
куртку зимову замість пальта зимового;
плащ (або плащ жіночий) із кашне білого кольору замість пальта зимового (або куртки зимової).
4. Для участі в парадах парадно-вихідна форма обов’язково комплектується ременем парадно-вихідним, аксельбантом, рукавичками білого кольору. В інших випадках носіння з парадно-вихідною формою одягу ременя парадно-вихідного, аксельбанта, рукавичок білого кольору не є обов’язковим.
ІІІ. Повсякденна форма одягу
1. До літньої повсякденної форми одягу належать: кашкет, костюм (кітель, брюки) для вищого складу поліції, костюм (кітель, спідниця) жіночий для вищого складу поліції, костюм (кітель, брюки), костюм (кітель, спідниця) жіночий, сорочка сірого кольору, галстук, галстук жіночий, затискач до галстука, ремінь для брюк.
З літньою повсякденною формою одягу дозволяється носити:
плащ (плащ жіночий);
костюм (куртка, брюки) для вищого складу поліції замість костюма (кітель, брюки) для вищого складу поліції;
костюм (кітель, брюки) жіночий для вищого складу поліції або костюм (куртка, брюки) жіночий для вищого складу поліції замість костюма (кітель, спідниця) жіночого для вищого складу поліції;
костюм (куртка, брюки) замість костюма (кітель, брюки) або костюма (кітель, спідниця) жіночого;
брюки жіночі замість спідниці жіночої з кітелем або без кітеля;
спідницю літню жіночу замість спідниці жіночої з кітелем або без кітеля;
брюки літні для вищого складу поліції та брюки літні із сорочкою та галстуком (галстуком жіночим) з кітелем або без кітеля;
джемпер із сорочкою та галстуком (галстуком жіночим) з кітелем або без кітеля;
плащ-накидку типу А чорного кольору за несприятливих погодних умов.
2. До зимової повсякденної форми одягу належать: шапка-вушанка, куртка зимова, костюм (кітель, брюки) для вищого складу поліції, костюм (кітель, спідниця) жіночий для вищого складу поліції, костюм (кітель, брюки), костюм (кітель, спідниця) жіночий, джемпер, сорочка сірого кольору, галстук, галстук жіночий, затискач до галстука, ремінь для брюк, рукавички.
Із зимовою повсякденною формою одягу дозволяється носити:
кашкет замість шапки-вушанки;
однострій без рукавичок;
плащ (плащ жіночий) з кашне чорного кольору замість куртки зимової;
костюм (куртка, брюки) для вищого складу поліції замість костюма (кітель, брюки) для вищого складу поліції;
костюм (кітель, брюки) жіночий для вищого складу поліції або костюм (куртка, брюки) жіночий для вищого складу поліції замість костюма (кітель, спідниця) жіночого для вищого складу поліції;
костюм (куртка, брюки) замість костюма (кітель, брюки) або костюма (кітель, спідниця) жіночого;
джемпер із сорочкою та галстуком (галстуком жіночим) з кітелем або без кітеля (куртки);
плащ-накидку типу А чорного кольору за несприятливих погодних умов.
IV. Спеціальна форма одягу
1. До літньої спеціальної форми одягу належать: кепі, берет, костюм (сорочка, брюки), фуфайка з короткими рукавами, термобілизна (фуфайка, кальсони), ремінь для поясного спорядження, ремінь для брюк синтетичний, спорядження поясне, шкарпетки, черевики з високими берцями, черевики.
З літньою спеціальною формою одягу дозволяється носити:
кашкет замість кепі;
шапку флісову замість кепі;
шапку-маску літню під час виконання спеціальних завдань (операцій);
куртку демісезонну;
костюм (куртка, брюки) спеціального призначення замість костюма (сорочка, брюки);
плащ-накидку або костюм-дощовик за несприятливих погодних умов;
фуфайку з довгими рукавами замість фуфайки з короткими рукавами;
рукавички штурмові;
жилет спеціальний;
сорочку трикотажну з короткими рукавами з брюками костюма (сорочка, брюки) або брюками літніми;
черевики з високими берцями замість черевиків;
чоботи вологостійкі за несприятливих погодних умов та їх наслідків.
2. До зимової спеціальної форми одягу належать: шапка зимова трикотажна, шапка флісова, куртка зимова, костюм (куртка, брюки) спеціального призначення, напівкомбінезон зимовий, светр, термобілизна (фуфайка, кальсони), костюм флісовий (сорочка, штани), рукавички чорного кольору, черевики з високими берцями, ремінь для поясного спорядження, ремінь для брюк синтетичний, спорядження поясне, шкарпетки.
Із зимовою спеціальною формою одягу дозволяється носити:
шапку-вушанку замість шапки зимової трикотажної;
шапку-маску зимову при виконанні спеціальних завдань (операцій);
костюм (сорочка, брюки) із курткою зимовою, з напівкомбінезоном зимовим або без нього;
куртку демісезонну;
халат маскувальний або костюм маскувальний під час виконання спеціальних завдань (операцій);
светр;
термобілизну чорного кольору замість термобілизни кольору хакі;
однострій без термобілизни;
фуфайку з короткими рукавами або фуфайку з довгими рукавами замість термобілизни;
плащ-накидку або костюм-дощовик за несприятливих погодних умов;
жилет спеціальний;
однострій без рукавичок;
рукавички штурмові замість рукавичок;
черевики замість черевиків з високими берцями;
чоботи вологостійкі за несприятливих погодних умов та їх наслідків.
3. Комплектність форми одягу дозволяється визначати керівникові підрозділу (або керівнику проведення спеціальних заходів (операцій)) залежно від службових завдань, які виконують поліцейські.
V. Носіння окремих предметів однострою поліцейських
1. Шапку-вушанку, шапку флісову, шапку зимову трикотажну, кашкет і кепі носять прямо, без нахилу. Козирок кашкета, кепі має знаходитись на рівні брів, нижній край шапки-вушанки, берета має знаходитись на ширині одного-двох пальців над бровами. Центр кокарди (за наявності) має знаходитися над переніссям.
Шапку-вушанку дозволяється носити з опущеними навушниками при зовнішній температурі повітря –10 -°С та нижче. У строю навушники опускаються за вказівкою начальника.
При опущених навушниках пати із текстильними застібками застібаються під підборіддям. При піднятих навушниках кінці навушників застібаються на текстильну застібку над ковпаком. Дозволяється кінці навушників застібати ззаду шапки-вушанки.
Шапку-вушанку типу Б дозволяється носити поліцейським вищого складу поліції.
Шапка зимова трикотажна носиться з відворотом завширшки 8 см.
Кашкет типу А дозволяється носити поліцейським, яким присвоєні спеціальні звання середнього та молодшого складу поліції, кашкет типу Б - генералам поліції 3-го та 2-го рангів, кашкет типу В - генералам поліції 1-го рангу.
Берет носять з невеликим нахилом у правий бік.
Знятий головний убір тримається в лівій вільно опущеній руці; шапка-вушанка, кашкет, кепі та берет мають бути направлені кокардою вперед, нижній край шапки-вушанки, кашкета, кепі та берета - в правий бік.
Шапку-маску літню та шапку-маску зимову дозволяється носити тільки при виконанні спеціальних завдань (операцій).
2. Пальто зимове застібається на всі ґудзики. Пальто носять із застебнутим поясом. Дозволяється у разі потреби носити пальто зимове без знімної підстібки.
Пальто зимове типу Б дозволяється носити поліцейським, яким присвоєно звання вищого складу поліції. Дозволяється носити пальто зимове без знімного коміра зі штучного хутра.
Плащ та плащ жіночий носяться з літньою формою одягу, а також у теплу погоду навесні до переходу на літню форму одягу та восени після переходу на зимову форму одягу, застібаються на всі ґудзики. Дозволяється носити плащ,плащ жіночий із розстебнутим верхнім ґудзиком, а також у разі потреби без знімної підстібки.
Плащ та плащ жіночий носять із застебнутим поясом.
Плащ та плащ жіночий, охайно складені лицьовим боком назовні, дозволяється носити на лівій руці.
Куртка зимова застібається на застібку-блискавку. Дозволяється носити куртку із застебнутою застібкою-блискавкою на 10 - 12 см нижче верхнього краю. При одягненому капюшоні куртка застібається на всі кнопки або текстильні застібки. Дозволяється в разі потреби носити куртку без знімної підстібки та з відстебнутим капюшоном.
Куртку зимову типу В носять із повсякденною або парадно-вихідною формою одягу, куртки зимові типу А та типу Б - зі спеціальною формою одягу.
Куртки зимові типу А та типу Б носяться зі знімними планшетами, на які нанесено напис "ПОЛІЦІЯ" так, щоб напис було видно.
Дозволяється носити утеплювальну вітровку з флісу від куртки зимової типу А зі спеціальною зимовою або літньою формою одягу. При цьому на утеплювальній вітровці розміщуються знаки розрізнення.
Напівкомбінезон зимовий носять разом із курткою зимовою поверх костюма (сорочка, брюки) або поверх костюма флісового (сорочка, штани) та/або термобілизни (фуфайка, кальсони). Носити напівкомбінезон зимовий без куртки зимової не дозволяється.
Куртка демісезонна застібається на застібку-блискавку та кнопки. Дозволяється носити куртку та утеплювальну вітровку із застебнутою застібкою-блискавкою на 10 - 12 см нижче верхнього краю. При одягненому капюшоні куртка застібається на застібку-блискавку та всі кнопки.
Куртка демісезонна носиться із знімними планшетами, на які нанесено напис "ПОЛІЦІЯ" так, щоб напис було видно. Спереду планшет із написом "ПОЛІЦІЯ" розміщується з правого боку.
Дозволяється в разі потреби носити куртку без утеплювальної вітровки та/або з відстебнутим капюшоном.
Дозволяється носити утеплювальну вітровку з флісу від куртки демісезонної зі спеціальною зимовою або літньою формою одягу. При цьому на утеплювальній вітровці розміщуються знаки розрізнення.
Костюм (куртка, брюки) спеціального призначення застібають на застібку-блискавку й усі текстильні застібки або ґудзики. Дозволяється носити куртку із застебнутою застібкою-блискавкою на 5 - 10 см нижче верхнього краю.
При вдягненому капюшоні куртка застібається на застібку-блискавку та всі текстильні застібки.
Дозволяється в разі потреби носити куртку костюма спеціального призначення типу Б без утеплювальної вітровки.
Дозволяється носити утеплювальну вітровку з флісу від куртки костюма спеціального призначення типу Б зі спеціальною зимовою або літньою формою одягу.
На куртці та утеплювальній вітровці з флісу костюма спеціального призначення типу Б під час виконання службових обов’язків на пілочках розміщуються знімні планшети (беджі, знаки розрізнення) для ідентифікації особи як поліцейського.
Костюм (сорочка, брюки) носиться із спорядженням поясним або ременем для поясного спорядження, або ременем для брюк синтетичним. Сорочка заправляється в брюки, під сорочку вдягається фуфайка з короткими рукавами. Дозволяється носити сорочки з розстібнутим верхнім ґудзиком або текстильною застібкою та відгорнутими у вигляді лацканів бортами та коміром.
Забороняється в костюмах типу Г поєднувати сорочки та брюки різних кольорів (колористик).
Кітель застібається на всі ґудзики.
Куртка з напіввовняної тканини застібається на застібку-блискавку до верхнього рівня нагрудних прорізних кишень.
Брюки літні носять з літньою формою одягу: брюки типу А - зі спеціальною формою одягу, брюки типу Б - із повсякденною формою одягу.
Джемпер носиться в холодну пору року на сорочці під кітелем та курткою напіввовняною.
Дозволяється носити джемпер типу А без кітеля (куртки). При носінні джемпера без кітеля (куртки) на джемпері розміщуються знаки розрізнення.
Сорочка застібається на всі ґудзики та носиться з погонами та галстуком під кітелем, курткою, джемпером. Комір сорочки ззаду повинен бути на одному рівні з верхнім краєм коміра кітеля, куртки або виступати над ним не вище ніж на 0,5 см.
Сорочка типу А білого кольору носиться при парадно-вихідній формі одягу.
Дозволяється носити сорочку типу А із галстуком без кітеля.
Сорочка типу Б носиться навипуск. Дозволяється носити сорочку типу Б без галстука, кітеля (куртки) з розстебнутим верхнім ґудзиком у літній час.
Сорочки типу В та типу Г носяться поліцейськими вищого складу поліції. Сорочки типу В та типу Г білого кольору носяться із парадно-вихідною формою одягу, а сірого кольору - із повсякденною формою одягу.
Дозволяється носити сорочку типу В з галстуком без кітеля.
Сорочка типу Г носиться навипуск. Дозволяється носити сорочку типу Г без галстука, кітеля (куртки) з розстебнутим верхнім ґудзиком у літній час.
Сорочка трикотажна з короткими рукавами носиться зі спеціальною літньою формою одягу заправленою в брюки.
Сорочка трикотажна типу А носиться з погонами-муфтами.
Сорочка трикотажна типу Б носиться з погонами накладними на рукавах.
Дозволяється носити сорочку трикотажну із розстебнутим верхнім ґудзиком.
Галстуки типу А і типу Б носять із сорочкою і прикріплюють до неї затискачем до галстука встановленого зразка.
Галстук типу Б та галстук жіночий типу В дозволяється носити вищому складу поліції.
Кашне носиться охайно заправленим під комір пальта зимового типу Б, плаща, плаща жіночого. Верхній край кашне має рівномірно виступати над коміром на 1 - 2 см.
Рукавички білого кольору носять із парадно-вихідною формою одягу. Під час урочистого вітання рукавички білого кольору не знімають.
3. Фуфайку з довгими рукавами, фуфайку з короткими рукавами, фуфайку без рукавів, костюм флісовий (сорочка, штани), термобілизну (фуфайка, кальсони) носять під верхнім одягом.
Шкарпетки мають бути чорного кольору.
Поліцейським-жінкам під час носіння спідниці дозволяється носити колготи (панчохи) тілесного або чорного кольору до парадно-вихідної та повсякденної форм одягу. Забороняється носіння колгот (панчох) яскравих кольорів або з візерунками.
4. Взуття до спеціальної форми одягу повинно бути встановленого зразка та кольору, у справному стані, завжди начищеним, охайно зашнурованим.
Не дозволяється носити взуття із пошкодженими верхом або каблуками (підошвою).
5. Плащ-накидка (з капюшоном або без капюшона) носиться за несприятливих погодних умов поверх предметів літньої та зимової форм одягу.
Дозволяється носити плащ-накидку складену в чохлі на спорядженні поясному, ремені для поясного спорядження або в руці, а поза строєм - на лівій руці, охайно складену лицьовим боком назовні.
Костюм-дощовик (куртка, брюки) носиться (з капюшоном або без капюшона) за несприятливих погодних умов поверх предметів літньої та зимової форм одягу. Дозволяється носити куртку окремо від брюк.
Дозволяється носити костюм, складений у чохол, на ремені для поясного спорядження, спорядженні поясному.
Костюм (куртка, штани) маскувальний, халат маскувальний, костюм маскувальний носяться поверх предметів спеціальної форми одягу.
Ремінь для брюк, ремінь для поясного спорядження, ремінь для брюк синтетичний, спорядження поясне, ремінь парадно-вихідний носять на лінії талії. Пряжка має знаходитись по центру.
Ремінь парадно-вихідний носиться до парадно-вихідної форми одягу.
Спорядження поясне, жилет спеціальний, жилет розвантажувальний, розвантажувальна поясна система з підсумками підганяються та припасовуються по фігурі поліцейського.
На жилеті розвантажувальному під час виконання службових обов’язків обов’язково мають бути знімні планшети із написом "ПОЛІЦІЯ" на пілочці та спинці.
6. Затискач для галстука типу А фіксує галстук між третім і четвертим ґудзиками сорочки зверху.
Філігранний ремінець встановлюють на кашкети згідно з описами зразків однострою поліцейських, що затверджені у встановленому законодавством України порядку.
Забороняється встановлювати філігранні ремінці незатвердженого зразка, вицвілі або пошкоджені.
Аксельбант носиться до парадно-вихідної форми одягу. Аксельбант типу А дозволяється носити генералам поліції 1-го рангу, аксельбант типу Б - генералам поліції 2-го та 3-го рангів, аксельбант типу В - полковникам поліції, аксельбант типу Г - особам середнього та молодшого складу поліції.
Аксельбант закріплюють під погоном кітеля, рукав протягують у петлю з тонкого шнура. Вільний кінець із шнура, на якому зав’язаний декоративний вузол, закріплюють під лацканом кітеля так, щоб металеві наконечники не перекривали застібку.
Металеві наконечники мають бути сріблястого кольору.
VI. Знаки розрізнення поліцейських
1. Нарукавний знак "Поліція" розміщується згідно із зразком розміщення нарукавних знаків та погонів на предметах однострою поліцейських (додаток 1):
на лівому рукаві на відстані 5,0 см від вищої точки шва вшивання рукава пальта зимового, плаща та плаща жіночого, куртки зимової типу В, кітеля та кітеля жіночого, куртки костюма (куртка, брюки), сорочок, джемпера, светра (мал. 1 додатка 1);
на лівому рукаві на відстані 3,0 см від вищої точки шва вшивання рукава курток зимових типу А та типу Б, комбінезона тактичного зимового, комбінезона тактичного літнього, сорочок костюмів (сорочка, брюки) типу А та типу Б (мал. 2 додатка 1);
на лівому рукаві на відстані 2,0 см від найвищої точки вшивання рукава сорочки трикотажної з короткими рукавами типу А та типу Б ( мал. 3 та мал. 4 додатка 1);
на лівому рукаві на платформі з текстильної застібки, яку нашито на накладній кишені рукава курток костюмів (куртка, брюки) спеціального призначення типу А та типу Б, сорочок костюмів (сорочка, брюки) типу В та типу Г (мал. 5 додатка 1);
на лівому рукаві на відстані 15,0 см (до нижнього кута нарукавного знака) від згину складки кишені рукава куртки демісезонної ( мал. 6 додатка 1).
2. Нарукавні знаки органів та підрозділів (закладів, установ) поліції розміщуються:
на правому рукаві на відстані 5,0 см від вищої точки шва вшивання рукава пальта зимового, плаща та плаща жіночого, куртки зимової типу В, кітеля чоловічого, жіночого, куртки костюма (куртка, брюки), сорочок, джемпера, светра;
на правому рукаві на відстані 3,0 см від вищої точки шва вшивання рукава комбінезона тактичного зимового, комбінезона тактичного літнього, сорочок костюмів (сорочка, брюки) типу А та типу Б;
на правому рукаві на відстані 2,0 см від найвищої точки вшивання рукава сорочки трикотажної з короткими рукавами типу А та типу Б;
на правому рукаві на платформі з текстильної застібки, яку нашито на накладній кишені рукава курток костюмів (куртка, брюки) спеціального призначення типу А та типу Б, сорочок костюмів (сорочка, брюки) типу В та типу Г;
на правому рукаві на відстані 15,0 см (до нижнього кута нарукавного знака) від згину складки кишені рукава куртки демісезонної.
3. Предмети однострою поліцейських носять із погонами:
погони нашивні нашиваються на ділянці плечових швів на кітелі костюма (кітель, брюки) для вищого складу поліції, костюма (кітель, спідниця) жіночого для вищого складу поліції, костюма (кітель, брюки) жіночого для вищого складу поліції;
погони накладні прикріплюються на прямокутних платформах з текстильними застібками, які нашиті на рукавах на відстані 1,0 см від нарукавного знака на куртці зимовій типу А, сорочках костюмів (сорочка, брюки) типу А та Б (мал. 2 додатка 1),сорочці трикотажній з короткими рукавами типу Б (мал. 4 додатка 1), куртці демісезонній (мал. 6 додатка 1); на сорочках костюмів (сорочка, брюки) типу В та типу Г погони накладні прикріплюються на платформах текстильних застібок, нашитих на погони-хлястики на бортах пілочок;
погони-муфти (прикріплюються на вшивних погонах-хлястиках на предметах однострою) - на пальті зимовому типу А та типу Б, плащі та плащі жіночому, куртках зимових типу Б та типу В, куртках костюма (куртка, брюки) для вищого складу поліції, костюма (куртка, брюки) жіночого для вищого складу поліції та костюма (куртка, брюки), кітелі та кітелі жіночому, сорочках, сорочці трикотажній з короткими рукавами типу А, джемпері.
4. Під час виконання службових обов’язків на однострої обов’язково розміщуються знімні планшети із написом "ПОЛІЦІЯ" та/або інші планшети (беджі) для ідентифікації особи як поліцейського.
VII. Носіння орденів, медалей та інших нагрудних знаків
1. Носіння державних нагород України здійснюється у порядку, визначеному статутами і положеннями про відповідні державні нагороди.
2. Ордени і медалі на лівому боці грудей розташовують горизонтально в ряд. У разі якщо на лівому боці грудей носять два та більше орденів чи медалей, їх колодки з'єднуються в ряд на загальній планці.
3. Ордени та медалі, котрі не вміщуються в один ряд, переносять на другий та наступні ряди, розташовані нижче першого. Загальна планка колодок, орденів та медалей другого ряду має заходити під ордени та медалі першого ряду. Наступні ряди розміщують в аналогічному порядку. В одному ряду не може бути більше ніж п’ять державних нагород. У верхньому ряду не може бути більше державних нагород, ніж у нижньому. Колодки (стрічки) державних нагород у верхньому ряду вирівнюють за верхніми краями колодок (стрічок), у нижніх рядах - за нижніми краями колодок (стрічок).
Дозволяється розміщувати державні нагороди не більше як у 3 ряди.
4. Ордени та медалі, які носяться з лівого боку грудей, розміщують згідно із зразком розміщення державних нагород та інших нагрудних знаків на предметах однострою поліцейських (додаток 2):
на кітелі костюма (кітель, брюки) для вищого складу поліції, костюма (кітель, спідниця) жіночого для вищого складу поліції, костюма (кітель, брюки) жіночого для вищого складу поліції та костюма (кітель типу А, спідниця) жіночого так, щоб верхній край загальної планки (колодки) першого ряду розміщувався нижче від рівня кута лацкана на 70 мм ( мал. 1, 2, 4 додатка 2);
на кітелі костюма (кітель, брюки) та костюма (кітель типу Б, спідниця) жіночого - симетрично до вертикальної лінії нагрудної кишені так, щоб нижні бокові кути загальної планки (колодки) нижнього ряду були на рівні верхнього краю клапана кишені (мал. 3, 5 додатка 2).
5. Відомчі заохочувальні відзнаки у вигляді медалей носяться з лівого боку грудей і розміщуються після знаків державних нагород України та державних нагород іноземних держав. За наявності у особи декількох нагрудних знаків із числа відомчих заохочувальних відзнак носяться не більше трьох таких знаків.
6. За наявності у поліцейського медалей "10 років сумлінної служби", "15 років сумлінної служби", "20 років сумлінної служби", "Ветерану служби", носиться лише та, яка була отримана останньою.
7. Нагороди, які носяться з правого боку грудей, розміщують горизонтально в один ряд:
на кітелі костюма (кітель, брюки) для вищого складу поліції, костюма (кітель, спідниця) жіночого для вищого складу поліції, костюма (кітель, брюки) жіночого для вищого складу поліції та костюма (кітель типу А, спідниця) жіночого - так, щоб верхні кути нагрудних знаків першого ряду розміщувалися нижче від рівня кута лацкана на 70 мм (мал. 1, 2, 4, 6, 7, 9 додатка 2);
на кітелі костюма (кітель, брюки) та костюма (кітель типу Б, спідниця) жіночого - симетрично до вертикальної лінії лівої нагрудної кишені так, щоб нижні кути нагрудних знаків нижнього ряду були на рівні верхнього краю клапана кишені (мал. 3, 5, 8, 10 додатка 2).
У ряду може бути не більше трьох державних нагород. При цьому умовні центри знаків нагород мають бути на одному рівні. Відстань між нагородами 5 - 10 мм.
8. При носінні парадно-вихідної форми одягу у вихідні дні й позаслужбовий час, а також на повсякденній формі одягу замість орденів, нагрудних знаків (крім нагрудного знака про закінчення вищого навчального закладу) та медалей нагородженій особі дозволяється носити планки до них, які розміщуються після планок державних нагород України, державних нагород іноземних держав.
9. Стрічки на планках носять з лівого боку грудей:
на кітелі костюма (кітель, брюки) для вищого складу поліції, костюма (кітель, спідниця) жіночого для вищого складу поліції, костюма (кітель, брюки) жіночого для вищого складу поліції та костюма (кітель типу А, спідниця) жіночого - так, щоб верхній край верхнього ряду стрічок розміщувався на 70 мм нижче рівня кута лацкана (мал. 6, 7, 9 додатка 2);
на кітелі костюма (кітель, брюки) та костюма (кітель типу Б, спідниця) жіночого - так, щоб нижній край нижнього ряду стрічок розміщувався на рівні верхнього краю клапана нагрудної кишені (мал. 8, 10 додатка 2).
10. У разі носіння двох і більше стрічок на планках вони закріплюються в один ряд на загальній планці справа наліво, але не більше чотирьох. Стрічки, які не вміщуються на одній планці, переносяться на наступну планку та прикріплюються нижче від попередньої.
11. Нагрудний знак про закінчення вищого навчального закладу носять:
на кітелі костюма (кітель, брюки) для вищого складу поліції, костюма (кітель, спідниця) жіночого для вищого складу поліції, костюма (кітель, брюки) для вищого складу поліції та костюма (кітель типу А, спідниця) жіночого - на правому боці на відстані 70 мм від верхнього кута лацкана так, щоб вертикальна вісь знака співпадала з кутом лацкана (мал. 1, 2, 4, 6, 7, 9 додатка 2);
на кітелі костюма (кітель, брюки) та костюма (кітель типу Б, спідниця) жіночого - на правому боці в центрі правої нагрудної кишені (мал. 3, 5, 8, 10 додатка 2).
При цьому за наявності у поліцейського нагрудних знаків державних нагород або відомчих відзнак нагрудний знак про закінчення вищого навчального закладу розміщується на 10 - 15 см нижче нагрудних знаків державних нагород або відомчих відзнак.
12. За наявності у поліцейського нагрудних знаків про закінчення двох і більше вищих навчальних закладів носять тільки один нагрудний знак (перевага надається нагрудному знаку про закінчення відомчого вищого навчального закладу).
13. Нагрудний знак із зазначенням спеціального жетона розміщується на предметах однострою:
на куртках зимових типу А та типу Б, куртці демісезонній - на платформі з двома металевими блочками, яку вшито в нагрудну прорізну кишеню, пропускаючи вістря голки між блочками;
на куртці зимовій типу В, сорочках костюмів (сорочка, брюки) типу А та типу Б - на платформі з двома металевими блочками, яку нашито на ліву пілочку, пропускаючи вістря голки між блочками;
на пальті зимовому, плащі та плащі жіночому, кітелі жіночому типу А, кітелі костюма (кітель, брюки) для вищого складу поліції, кітелях костюма (кітель, спідниця) жіночого для вищого складу поліції та костюма (кітель, брюки) жіночого для вищого складу поліції, куртках костюмів (куртка, брюки) спеціального призначення типу А та типу Б, сорочках костюмів (сорочка, брюки) типу В та типу Г, джемперах - на лівій пілочці вище лінії грудей;
на кітелі, кітелі жіночому типу Б, куртці костюма (куртка, брюки), куртках костюма (куртка, брюки) для вищого складу поліції та костюма (куртка, брюки) жіночого для вищого складу поліції, сорочках - на спеціальній шкіряній платформі під жетон, закріплюючи платформу за ґудзик під клапан лівої нагрудної кишені;
на сорочках трикотажних з короткими рукавами типу А та типу Б - по низу застібки.
Директор Департаменту формування політики щодо підконтрольних Міністрові органів влади та моніторингу МВС | В.Є. Боднар |
Додаток 1
до Правил носіння однострою
поліцейських
(пункт 1 розділу VI)
ЗРАЗОК
розміщення нарукавних знаків та погонів на предметах однострою поліцейських
( Див. текст )
Додаток 2
до Правил носіння однострою
поліцейських
(пункт 4 розділу VII)
ЗРАЗОК
розміщення державних нагород та інших нагрудних знаків на предметах однострою поліцейських
( Див. текст )