КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 11 березня 2015 р. № 101 Київ |
Про затвердження типових положень про функціональну і територіальну підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 456 від 23.02.2022 № 134 від 14.02.2023 № 923 від 13.08.2024 )
Відповідно до частини другої статті 8 Кодексу цивільного захисту України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Типове положення про функціональну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту;
Типове положення про територіальну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту.
2. Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади в шестимісячний строк розробити і затвердити за погодженням з Державною службою з надзвичайних ситуацій положення про функціональні підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту.
3. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям у шестимісячний строк розробити і затвердити за погодженням з Державною службою з надзвичайних ситуацій положення про територіальні підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту.
Прем'єр-міністр України | А.ЯЦЕНЮК |
Інд. 33 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 11 березня 2015 р. № 101
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про функціональну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту
1. Це Положення визначає основи створення функціональної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту (далі - функціональна підсистема), її склад, завдання та рівні.
2. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
( Абзац перший пункту 2 в редакції Постанови КМ № 923 від 13.08.2024 )
об’єкти функціональної підсистеми - майно, території і об’єкти територіальних органів, регіональних служб, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління відповідного центрального органу виконавчої влади, який утворює функціональну підсистему;
( Абзац пункту 2 в редакції Постанови КМ № 923 від 13.08.2024 )
функціональна підсистема - складова частина єдиної державної системи цивільного захисту, до якої входять органи управління функціональної підсистеми та підпорядковані їм сили цивільного захисту, суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту.
( Абзац пункту 2 в редакції Постанови КМ № 923 від 13.08.2024 )
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Кодексі цивільного захисту України і Положенні про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2014 р. № 11 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 8, ст. 245).
3. Метою створення функціональної підсистеми є захист населення і об’єктів функціональної підсистеми від надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період, здійснення заходів цивільного захисту відповідного галузевого спрямування, зменшення матеріальних втрат у разі їх виникнення на об’єктах функціональної підсистеми, забезпечення готовності її сил і засобів до дій, спрямованих на запобігання і реагування на надзвичайні ситуації.
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 923 від 13.08.2024 )
4. Завданнями функціональної підсистеми є:
1) здійснення заходів цивільного захисту у відповідній сфері суспільного життя;
2) забезпечення готовності підпорядкованих сил і засобів до дій, спрямованих на запобігання виникненню та реагування на надзвичайні ситуації на об’єктах функціональної підсистеми, здійснення заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій або небезпечних подій на об’єктах функціональної підсистеми;
( Підпункт 2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
3) організація та проведення моніторингу і прогнозування виникнення надзвичайних ситуацій та їх розвитку на об’єктах функціональної підсистеми, визначення ризиків виникнення надзвичайних ситуацій у відповідній сфері суспільного життя;
( Підпункт 3 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
4) своєчасне і достовірне інформування заінтересованих органів виконавчої влади та населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми;
( Підпункт 4 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
5) проведення рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
6) забезпечення планування заходів цивільного захисту;
7) організація та проведення навчань (тренувань) з підготовки органів управління функціональної підсистеми та підпорядкованих їм сил цивільного захисту;
8) розроблення та здійснення заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування національної економіки в особливий період, зокрема об’єктів функціональної підсистеми;
( Підпункт 8 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
9) навчання населення щодо поведінки та дій у разі виникнення надзвичайної ситуації на об’єктах функціональної підсистеми;
( Підпункт 9 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
10) здійснення заходів щодо укриття працівників суб’єктів господарювання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, у захисних спорудах цивільного захисту;
11) розроблення та забезпечення виконання галузевих програм і планів з питань цивільного захисту;
12) створення, раціональне збереження і використання резерву матеріальних ресурсів, необхідних для запобігання і реагування на надзвичайні ситуації;
12-1) забезпечення підготовки керівного складу об’єктів функціональної підсистеми до дій у разі мобілізації та виконання завдань цивільного захисту у воєнний час з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права у відповідних закладах освіти ДСНС;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 12-1 згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
13) інші завдання, визначені законодавством.
5. Безпосереднє керівництво функціональною підсистемою здійснюється керівником органу або суб’єкта господарювання, що створив таку підсистему.
6. До складу функціональної підсистеми входять органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту.
7. Управління функціональною підсистемою здійснюють:
на державному рівні - центральні органи виконавчої влади, що створюють функціональні підсистеми, їх структурні підрозділи з питань цивільного захисту;
( Абзац другий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
на регіональному рівні - територіальні органи центральних органів виконавчої влади, що створюють функціональні підсистеми;
на об’єктовому рівні - керівники суб’єктів господарювання, їх структурні підрозділи (посадові особи) з питань цивільного захисту.
( Абзац четвертий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
8. Для забезпечення управління, координації дій органів управління та підпорядкованих їм сил цивільного захисту, здійснення цілодобового чергування і забезпечення збору, оброблення, узагальнення та аналізу інформації про обстановку функціонують:
на державному рівні - оперативно-чергові (чергові, диспетчерські) служби центральних органів виконавчої влади (у разі їх утворення);
на регіональному рівні - оперативно-чергові (чергові, диспетчерські) служби територіальних органів центральних органів виконавчої влади, установ та організацій (у разі їх утворення);
на об’єктовому рівні - чергові (диспетчерські) служби суб’єкта господарювання (у разі їх утворення).
Для забезпечення сталого управління у відповідній сфері суспільного життя та реалізації функцій, передбачених на особливий період, центральними органами виконавчої влади використовується державна система пунктів управління.
9. Для управління функціональною підсистемою використовуються електронні комунікаційні мережі загального користування і спеціального призначення, а також державна система урядового зв’язку.
( Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 456 від 23.02.2022 )
10. До сил цивільного захисту функціональної підсистеми належать:
спеціалізовані професійні аварійно-рятувальні служби;
об’єктові аварійно-рятувальні служби;
об’єктові формування цивільного захисту;
галузеві та об’єктові спеціалізовані служби цивільного захисту;
державні пожежно-рятувальні підрозділи (частини), що забезпечують відомчу пожежну охорону;
добровільні формування цивільного захисту.
11. Режими функціонування функціональної підсистеми встановлюються відповідно до статей 11-15 Кодексу цивільного захисту України, заходи з їх реалізації визначаються відповідно до Положення про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2014 р. № 11.
Режим підвищеної готовності та режим надзвичайної ситуації для функціональної підсистеми встановлюється:
( Пункт 11 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
за рішенням Кабінету Міністрів України - для єдиної державної системи цивільного захисту в повному обсязі або частково для кількох окремих її функціональних підсистем;
( Пункт 11 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
за рішенням центрального органу виконавчої влади, що утворив функціональну підсистему, - для відповідної функціональної підсистеми.
( Пункт 11 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
11-1. Основними завданнями, що виконуються функціональною підсистемою у відповідних режимах функціонування, є:
1) у режимі повсякденного функціонування:
підтримання готовності до негайного використання людських та матеріально-технічних ресурсів для зменшення збитків у разі виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми;
розроблення і виконання цільових та науково-технічних програм запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми і зменшення можливих збитків;
здійснення планових заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми, забезпечення безпеки та захисту населення і територій від таких ситуацій, а також заходів щодо підготовки до дій за призначенням органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми;
забезпечення готовності органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми до дій за призначенням;
організація підготовки фахівців цивільного захисту, підготовка керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів щодо цивільного захисту, навчання населення діям у разі виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми;
підтримання в готовності систем оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми;
здійснення інших заходів відповідно до функціонального призначення підсистеми;
2) у режимі підвищеної готовності:
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми, а також працівників об’єктів функціональної підсистеми про загрозу виникнення надзвичайної ситуації та інформування їх про дії у можливій зоні надзвичайної ситуації;
формування оперативних груп для виявлення причин погіршення обстановки та підготовки пропозицій щодо її нормалізації;
уточнення (у разі потреби) планів реагування на надзвичайні ситуації, здійснення заходів щодо запобігання їх виникненню;
уточнення та здійснення заходів щодо захисту населення і територій, працівників об’єктів функціональної підсистеми від можливих надзвичайних ситуацій на них;
приведення в готовність наявних сил і засобів цивільного захисту, залучення в разі потреби додаткових сил і засобів;
цілодобове чергування (за потреби) членів оперативних груп;
посилення спостереження та контролю за ситуацією на територіях відповідно до функціонального призначення підсистеми;
здійснення інших заходів відповідно до функціонального призначення підсистеми;
3) у режимі надзвичайної ситуації:
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми, а також населення про виникнення надзвичайної ситуації на об’єктах функціональної підсистеми та інформування його про дії в умовах такої ситуації;
введення в дію відповідних планів реагування на надзвичайні ситуації;
призначення керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
визначення меж зони надзвичайної ситуації;
здійснення постійного прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих наслідків;
організація та проведення робіт з локалізації і ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, залучення для цього необхідних сил і засобів функціональної підсистеми;
організація та здійснення (у разі потреби) евакуаційних заходів працівників об’єктів функціональної підсистеми, матеріальних та культурних цінностей;
організація та здійснення радіаційного, хімічного, біологічного, інженерного та медичного захисту працівників об’єктів функціональної підсистеми від наслідків надзвичайної ситуації;
здійснення безперервного контролю за розвитком надзвичайної ситуації та обстановкою на об’єктах функціональної підсистеми і прилеглих до них територіях;
інформування органів управління цивільного захисту та населення про розвиток надзвичайної ситуації на об’єктах функціональної підсистеми та заходи, що здійснюються для ліквідації її наслідків;
здійснення інших заходів відповідно до функціонального призначення підсистеми.
( Типове положення доповнено пунктом 11-1 згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
12. В особливий період функціональна підсистема здійснює заходи відповідно до вимог Конституції України, Кодексу цивільного захисту України та з урахуванням особливостей, що визначаються Законами України "Про правовий режим воєнного стану", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", іншими нормативно-правовими актами України, планами цивільного захисту на особливий період.
До основних заходів, що здійснюються в разі переведення функціональної підсистеми з режиму функціонування в мирний час на режим функціонування в особливий період у період воєнного стану, залежно від встановленого ступеня готовності відносяться:
оповіщення органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми;
введення в дію та реалізація планів цивільного захисту на особливий період;
приведення органів управління та сил цивільного захисту, пунктів управління, систем зв’язку та оповіщення функціональної підсистеми в готовність до дій в умовах особливого періоду;
уточнення можливої обстановки та розрахунків сил і засобів, які будуть залучатися до здійснення заходів, передбачених планами цивільного захисту на особливий період;
організація аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли внаслідок воєнних (бойових) дій, зокрема із застосуванням засобів ураження на об’єктах функціональної підсистеми;
уточнення потреби в захисних спорудах для укриття персоналу об’єктів функціональної підсистеми та приведення в готовність усіх об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, забезпечення цілодобового доступу до таких об’єктів;
організація будівництва захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення та виготовлення (монтування) первинних (мобільних) і облаштування найпростіших укриттів, а також (у разі потреби) відновлення пошкоджених (зруйнованих) об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту;
приведення в готовність до виконання завдань за призначенням формувань, які здійснюють радіаційне та хімічне спостереження (розрахунково-аналітичні групи, пости радіаційного і хімічного спостереження, диспетчерські служби), здійснення постійного радіаційного та хімічного спостереження;
здійснення заходів щодо зменшення обсягу запасів небезпечних хімічних речовин на об’єктах функціональної підсистеми та проведення підготовки до зменшення обсягів запасів вибухо- і пожежонебезпечних речовин на об’єктах підвищеної небезпеки;
здійснення заходів із забезпечення сталої роботи або безаварійної зупинки суб’єктів господарювання, забезпечення живучості об’єктів критичної інфраструктури, призначених для життєзабезпечення населення;
призначення на посади та звільнення з посад керівників і фахівців органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми відповідно до плану заміщення військовозобов’язаних, які у зв’язку з мобілізацією підлягають призову до Збройних Сил, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України;
здійснення заходів щодо підвищення рівня протипожежного захисту на об’єктах функціональної підсистеми;
уточнення розподілу персоналу об’єктів функціональної підсистеми та населення для укриття в захисних спорудах цивільного захисту, який доводиться до персоналу та населення;
приведення в готовність до дій за призначенням спеціалізованих служб та формувань цивільного захисту об’єктів функціональної підсистеми;
видача засобів індивідуального захисту органів дихання населенню та органам управління цивільного захисту, а також засобів індивідуального захисту, приладів радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю особовому складу сил цивільного захисту функціональної підсистеми;
підготовка до роботи в умовах особливого періоду закладів охорони здоров’я центральних органів виконавчої влади (у разі наявності), забезпечення їх лікарськими засобами та медичними виробами, а також здійснення підготовчих заходів до прийому постраждалих та надання їм медичної допомоги;
підготовка до роботи органів з евакуації, уточнення документації щодо організації та проведення евакуації персоналу об’єктів функціональної підсистеми та матеріальних і культурних цінностей;
проведення (у разі потреби) за окремим рішенням Кабінету Міністрів України, відповідних місцевих органів виконавчої влади (військових адміністрацій - у разі їх утворення) евакуації персоналу та матеріальних і культурних цінностей об’єктів функціональної підсистеми з районів можливих воєнних (бойових) дій у безпечні райони;
здійснення заходів щодо підвищення живучості об’єктів критичної інфраструктури сфери життєзабезпечення населення;
видача особовому складу органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми посвідчень особи для персоналу цивільної оборони (цивільного захисту) міжнародного зразка;
нанесення (оновлення) на будівлі, споруди, транспортні засоби, спеціальну та іншу техніку, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права, відповідних розпізнавальних знаків (емблем);
переведення органів управління і сил цивільного захисту функціональної підсистеми на штати воєнного часу;
здійснення заходів із забезпечення захисту джерел водопостачання;
організація здійснення інженерно-технічних заходів цивільного захисту для забезпечення захисту населення і територій;
виконання інших завдань та заходів, передбачених планами цивільного захисту на особливий період.
Додатковими завданнями функціональної підсистеми у відбудовний період є:
виконання мобілізаційних завдань у межах цільової мобілізації для ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій;
ліквідація наслідків воєнних дій на об’єктах функціональної підсистеми та участь у ліквідації таких наслідків у населених пунктах і на територіях, що зазнали впливу засобів ураження;
участь у заходах для відновлення об’єктів критичної інфраструктури сфери життєзабезпечення населення;
участь у визначенні населених пунктів та районів, об’єктів функціональної підсистеми, що потребують проведення гуманітарного розмінування, маркування небезпечних ділянок, проведення очищення (розмінування) територій, об’єктів функціональної підсистеми;
залучення до ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій міжнародної допомоги;
відновлення (у разі потреби) об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, що зазнали руйнувань або пошкоджень.
( Пункт 12 в редакції Постанови КМ № 923 від 13.08.2024 )
13. Функціональна підсистема провадить свою діяльність відповідно до планів основних заходів цивільного захисту центрального органу виконавчої влади, що утворив таку підсистему на рік. Ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій здійснюється згідно з планами реагування на надзвичайні ситуації відповідного рівня.
( Пункт 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
14. На об’єктах підвищеної небезпеки розробляються плани локалізації і ліквідації наслідків аварій на таких об’єктах.
15. Заходи цивільного захисту в особливий період здійснюються відповідно до планів цивільного захисту на особливий період.
16. Заходи щодо цільової мобілізації передбачаються у відповідних мобілізаційних планах.
17. Керівництво проведенням аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації об’єктового рівня на об’єктах функціональної підсистеми та управління силами цивільного захисту функціональної підсистеми, що залучаються до таких робіт, та діяльність керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації здійснюються відповідно до статті 75 Кодексу цивільного захисту України.
( Типове положення доповнено пунктом 17 згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
18. Для безпосередньої організації і координації аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації об’єктового рівня на об’єктах функціональної підсистеми утворюється штаб з ліквідації її наслідків, який є робочим органом керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Рішення про утворення та ліквідацію такого штабу, його склад приймає керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
( Типове положення доповнено пунктом 18 згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
19. Роботи, пов’язані з реагуванням на надзвичайну ситуацію об’єктового рівня або усуненням загрози її виникнення, виконують сили цивільного захисту об’єкта функціональної підсистеми, де виникла така ситуація, з наданням їм необхідної допомоги силами цивільного захисту функціональної підсистеми.
У разі виникнення надзвичайної ситуації місцевого, регіонального та державного рівня до виконання цих робіт залучаються сили цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи, її ланки, субланки.
Залучення сил цивільного захисту до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій здійснюється відповідно до статті 77 Кодексу цивільного захисту України.
Залучення сил цивільного захисту до проведення заходів цивільного захисту в особливий період здійснюється згідно з планами цивільного захисту на особливий період.
( Типове положення доповнено пунктом 19 згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
20. До робіт із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми та ліквідації їх наслідків можуть залучатися на добровільних або договірних засадах громадські організації за наявності в учасників, які залучаються до таких робіт, відповідного рівня підготовки.
( Типове положення доповнено пунктом 20 згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
21. Сили цивільного захисту функціональної підсистеми забезпечуються засобами цивільного захисту з урахуванням необхідності проведення робіт в автономному режимі протягом не менше трьох діб.
( Типове положення доповнено пунктом 21 згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
22. З метою своєчасного запобігання і ефективного реагування на надзвичайні ситуації організовується взаємодія органів управління функціональної підсистеми з органами управління інших функціональних підсистем та територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту.
Взаємодія під час здійснення заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та під час ліквідації їх наслідків організовується через спеціально призначені оперативні групи або представників відповідних центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, які залучаються до здійснення таких заходів. Повноваження зазначених оперативних груп або представників визначаються відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування.
( Типове положення доповнено пунктом 22 згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 11 березня 2015 р. № 101
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про територіальну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту
1. Це Положення визначає основи створення територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту (далі - територіальна підсистема), її склад, завдання та рівні.
2. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
( Абзац перший пункту 2 в редакції Постанови КМ № 134 від 14.02.2023 )
ланка територіальної підсистеми - складова частина територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, яка утворюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим - у районах Автономної Республіки Крим, районними, районними в мм. Києві та Севастополі держадміністраціями - у районах (крім територій міських територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри), районах у мм. Києві та Севастополі, виконавчими органами міських рад - на території міських територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри, і до якої входять субланки ланки територіальної підсистеми, органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту;
( Абзац пункту 2 в редакції Постанов КМ № 134 від 14.02.2023, № 923 від 13.08.2024 )
субланка - складова частина ланки територіальної підсистеми, яка утворюється виконавчими органами міських (крім міських рад територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри), селищних, сільських рад у територіальних громадах району і до якої входять органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту;
( Абзац пункту 2 в редакції Постанови КМ № 134 від 14.02.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
територіальна підсистема єдиної державної системи цивільного захисту - складова частина єдиної державної системи цивільного захисту, яка створюється в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі і до якої входять ланки територіальної підсистеми, органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту.
( Абзац пункту 2 в редакції Постанови КМ № 134 від 14.02.2023 )
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Кодексі цивільного захисту України, Положенні про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2014 р. № 11 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 8, ст. 245).
3. Метою створення територіальної підсистеми є здійснення заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період у відповідному регіоні.
4. Завданнями територіальної підсистеми є:
1) забезпечення готовності органів управління та підпорядкованих їм сил цивільного захисту до дій, спрямованих на запобігання і реагування на надзвичайні ситуації або небезпечні події;
2) організація та здійснення заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій;
3) планування заходів цивільного захисту;
4) організація та здійснення заходів із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій;
5) проведення рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, організація життєзабезпечення постраждалого населення;
6) ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій або небезпечних подій;
7) проведення моніторингу і прогнозування виникнення надзвичайних ситуацій та їх розвитку, визначення ризиків їх виникнення на території відповідного регіону, оцінка соціально-економічних наслідків надзвичайних ситуацій, визначення на основі прогнозних даних обсягу потреби в силах, засобах, матеріальних та фінансових ресурсах;
8) ліквідація медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій та епідемій, надання екстреної медичної допомоги постраждалим у зоні надзвичайної ситуації, здійснення заходів медичного забезпечення;
9) навчання населення щодо поведінки та дій у разі виникнення надзвичайної ситуації;
10) організація і проведення підготовки керівного складу та фахівців органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту;
11) здійснення заходів щодо створення та використання наявного фонду захисних споруд цивільного захисту для укриття населення;
12) створення, збереження і раціональне використання резерву матеріальних ресурсів, необхідних для запобігання і реагування на надзвичайні ситуації;
13) забезпечення сталого функціонування суб’єктів господарювання і територій в особливий період;
13-1) підготовка керівного складу територіальної підсистеми до дій у разі мобілізації та виконання завдань цивільного захисту у воєнний час з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 13-1 згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
14) здійснення заходів щодо соціального захисту постраждалого населення;
15) інші завдання, визначені законом.
5. Територіальна підсистема складається з ланок, що утворюються:
у районах Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим;
у районах (крім територій міських територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри), районах у мм. Києві та Севастополі - районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями;
на території міської територіальної громади, адміністративним центром якої є обласний центр, - виконавчим органом міської ради.
Ланка територіальної підсистеми складається із субланок, що утворюються на територіях міських (крім території міської територіальної громади, адміністративним центром якої є обласний центр), селищних, сільських територіальних громад виконавчими органами відповідних рад і до яких входять органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту.
До ланки територіальної підсистеми, що утворюється на території міської територіальної громади, адміністративним центром якої є обласний центр, входять органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту.
Положення про ланку територіальної підсистеми, її субланку затверджується органом, що її утворив.
( Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 923 від 13.08.2024 )
6. Безпосереднє керівництво територіальною підсистемою, її ланкою, субланкою здійснюється посадовою особою, яка очолює орган, що створив таку підсистему, ланку, субланку.
( Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
Безпосереднє керівництво територіальною підсистемою Автономної Республіки Крим здійснює Рада міністрів Автономної Республіки Крим.
( Абзац другий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
7. До складу територіальної підсистеми та її ланок входять органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання.
8. Для координації діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, суб’єктів господарювання у сфері цивільного захисту функціонують:
на регіональному рівні - регіональні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва і Севастополя;
( Абзац другий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
на місцевому рівні - місцеві комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій районів, районів у містах, міських, селищних, сільських територіальних громад;
( Абзац третій пункту 8 в редакції Постанови КМ № 134 від 14.02.2023 )
на об’єктовому рівні - комісії з питань надзвичайних ситуацій суб’єктів господарювання.
Регіональні, місцеві та об’єктові комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій провадять свою діяльність відповідно до положень про них.
Для координації робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на регіональному, місцевому та об’єктовому рівні у разі потреби можуть утворюватися спеціальні комісії з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
( Абзац шостий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
9. Управління територіальною підсистемою здійснюють:
на регіональному рівні - Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації, підрозділи з питань цивільного захисту, які утворюються у їх складі, територіальні органи ДСНС;
на місцевому рівні - районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, селищних та сільських рад, підрозділи з питань цивільного захисту, які утворюються в їх складі, підрозділи територіальних органів ДСНС;
( Абзац третій пункту 9 в редакції Постанови КМ № 134 від 14.02.2023 )
на об’єктовому рівні - керівник суб’єкта господарювання, а також підрозділи (посадові особи) з питань цивільного захисту, які утворюються (призначаються) відповідно до законодавства.
10. Для забезпечення управління, координації дій органів управління та підпорядкованих їм сил цивільного захисту, здійснення цілодобового чергування та забезпечення збору, оброблення, узагальнення та аналізу інформації про обстановку функціонують:
оперативно-чергові служби центрів управління в надзвичайних ситуаціях територіальних органів ДСНС;
оперативно-чергові служби пунктів управління Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;
оперативно-чергові (чергові, диспетчерські) служби територіальних органів центральних органів виконавчої влади, суб’єктів господарювання (у разі їх утворення);
чергові служби районних держадміністрацій та виконавчих органів міських, селищних, сільських рад;
( Абзац п'ятий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
чергові (диспетчерські) служби суб’єктів господарювання (у разі їх утворення).
У разі виникнення надзвичайних ситуацій до організації заходів з ліквідації їх наслідків залучаються представники заінтересованих органів державної влади.
11. Для забезпечення сталого управління заходами цивільного захисту та реалізації функцій, передбачених на особливий період, органами державної влади, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і суб’єктами господарювання використовується державна система пунктів управління.
12. До сил цивільного захисту територіальної підсистеми належать:
підрозділи (частини) Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту;
регіональні, комунальні, об’єктові аварійно-рятувальні служби та аварійно-рятувальні служби громадських організацій;
об’єктові та територіальні формування цивільного захисту;
об’єктові та територіальні спеціалізовані служби цивільного захисту;
добровільні формування цивільного захисту.
13. До складу територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту входять територіальні спеціалізовані служби цивільного захисту, що утворюються органами управління і суб’єктами господарювання відповідно до законодавства.
14. Режими функціонування територіальної підсистеми встановлюються відповідно до статей 11-15 Кодексу цивільного захисту України, заходи з їх реалізації визначаються відповідно до Положення про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2014 р. № 11.
Режим підвищеної готовності та режим надзвичайної ситуації для територіальної підсистеми встановлюється:
( Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
за рішенням Кабінету Міністрів України - для єдиної державної системи цивільного захисту в повному обсязі або частково для кількох окремих її територіальних підсистем;
( Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
за рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій - для відповідної територіальної підсистеми в повному обсязі або частково для кількох окремих її складових;
( Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
за рішеннями районних держадміністрацій - для відповідної ланки територіальної підсистеми в повному обсязі або частково для кількох окремих її субланок;
( Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
за рішеннями виконавчих органів сільських, селищних, міських рад - для відповідної субланки ланки територіальної підсистеми.
( Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
14-1. Основними завданнями, що виконуються територіальною підсистемою у відповідних режимах функціонування, є:
1) у режимі повсякденного функціонування:
забезпечення спостереження, гідрометеорологічного прогнозування та здійснення контролю за станом навколишнього природного середовища та небезпечних процесів, що можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах підвищеної небезпеки і прилеглих до них територіях, а також на територіях, на яких існує загроза виникнення геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів;
розроблення і виконання цільових та науково-технічних програм запобігання виникненню надзвичайних ситуацій;
здійснення планових заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, забезпечення безпеки та захисту населення і територій від таких ситуацій, а також заходів щодо підготовки до дій за призначенням органів управління та сил цивільного захисту;
забезпечення готовності органів управління та сил цивільного захисту до дій за призначенням;
організація підготовки фахівців цивільного захисту, підготовка керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів щодо цивільного захисту, навчання населення діям у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
організація та проведення моніторингу надзвичайних ситуацій, визначення ризиків їх виникнення відповідно до статті 43 Кодексу цивільного захисту України;
підтримання в готовності автоматизованих систем централізованого оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій;
2) у режимі підвищеної готовності:
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, а також населення про загрозу виникнення надзвичайної ситуації та інформування його про дії у можливій зоні надзвичайної ситуації;
формування оперативних груп для виявлення причин погіршення обстановки та підготовки пропозицій щодо її нормалізації;
посилення спостереження та контролю за гідрометеорологічною обстановкою, ситуацією на території об’єкта підвищеної небезпеки або за його межами, території, на якій існує загроза виникнення геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів, а також здійснення постійного прогнозування можливості виникнення надзвичайних ситуацій та їх масштабів;
уточнення (у разі потреби) планів реагування на надзвичайні ситуації, здійснення заходів щодо запобігання їх виникненню;
уточнення та здійснення заходів щодо захисту населення і територій від можливих надзвичайних ситуацій;
приведення в готовність наявних сил і засобів цивільного захисту, залучення у разі потреби додаткових сил і засобів;
3) у режимі надзвичайної ситуації:
введення в дію планів реагування на надзвичайні ситуації;
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, а також населення про виникнення надзвичайної ситуації та інформування його про дії в умовах такої ситуації;
призначення керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
визначення зони надзвичайної ситуації;
здійснення постійного прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих наслідків;
організація робіт з локалізації і ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, залучення для цього необхідних сил і засобів;
організація та здійснення заходів щодо життєзабезпечення постраждалого населення;
організація та здійснення (у разі потреби) евакуаційних заходів;
організація та здійснення радіаційного, хімічного, біологічного, інженерного та медичного захисту населення і територій від наслідків надзвичайної ситуації;
здійснення безперервного контролю за розвитком надзвичайної ситуації та обстановкою на аварійних об’єктах і прилеглих до них територіях;
інформування органів управління цивільного захисту та населення про розвиток надзвичайної ситуації та заходи, що здійснюються;
здійснення інших необхідних заходів залежно від обстановки, що виникла.
( Типове положення доповнено пунктом 14-1 згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024 )
15. В особливий період територіальна підсистема здійснює заходи відповідно до вимог Конституції України, Кодексу цивільного захисту України та з урахуванням особливостей, що визначаються Законами України "Про правовий режим воєнного стану", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", іншими нормативно-правовими актами України, планами цивільного захисту на особливий період.
До основних заходів, що здійснюються в разі переведення територіальної підсистеми з режиму функціонування в мирний час на режим функціонування в особливий період у період воєнного стану, залежно від встановленого ступеня готовності відносяться:
оповіщення органів управління та сил цивільного захисту територіальної підсистеми, а також населення про загрозу чи застосування противником засобів ураження;
введення в дію та реалізація планів цивільного захисту на особливий період;
приведення органів управління та сил цивільного захисту, пунктів управління, систем зв’язку та оповіщення в готовність до дій в умовах особливого періоду;
уточнення можливої обстановки та розрахунків сил і засобів, які будуть залучатися до здійснення заходів, передбачених планами цивільного захисту на особливий період;
організація та проведення рятувальних та інших невідкладних робіт, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли внаслідок воєнних (бойових) дій, зокрема із застосуванням засобів ураження;
переведення органів управління і сил цивільного захисту на штати воєнного часу;
розгортання спеціальних формувань, призначених для виконання окремих завдань цивільного захисту на територіях та в населених пунктах, що віднесені до груп цивільного захисту, та на об’єктах суб’єктів господарювання, віднесених до категорій цивільного захисту;
визначення населених пунктів та районів, що потребують проведення гуманітарного розмінування, маркування небезпечних ділянок, проведення очищення (розмінування) територій;
уточнення потреби в захисних спорудах для укриття населення та приведення в готовність усіх об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, забезпечення цілодобового доступу до таких об’єктів;
організація будівництва захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення та виготовлення (монтування) первинних (мобільних) і облаштування найпростіших укриттів, а також (у разі потреби) відновлення пошкоджених (зруйнованих) об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту;
організація здійснення інженерно-технічних заходів цивільного захисту для забезпечення захисту населення і територій;
здійснення заходів із забезпечення захисту джерел водопостачання;
здійснення заходів із забезпечення сталої роботи або безаварійної зупинки суб’єктів господарювання, забезпечення живучості об’єктів критичної інфраструктури, призначених для життєзабезпечення населення;
приведення в готовність до виконання завдань за призначенням формувань, які здійснюють радіаційне та хімічне спостереження (розрахунково-аналітичні групи, пости радіаційного і хімічного спостереження, диспетчерські служби), здійснення постійного радіаційного та хімічного спостереження;
здійснення заходів щодо зменшення обсягу запасів небезпечних хімічних, вибухо- і пожежонебезпечних речовин на об’єктах підвищеної небезпеки;
здійснення заходів щодо захисту сільськогосподарських тварин, тваринницьких приміщень, ферм і комплексів, створення запасів кормів і води;
здійснення заходів щодо підвищення рівня протипожежного захисту об’єктів та територій;
видача засобів індивідуального захисту органів дихання населенню та органам управління цивільного захисту, а також засобів індивідуального захисту, приладів радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю особовому складу сил цивільного захисту;
підготовка до роботи в умовах особливого періоду мережі закладів охорони здоров’я, забезпечення їх лікарськими засобами та медичними виробами, а також здійснення підготовчих заходів до прийому постраждалих та надання їм медичної допомоги;
організація епідемічного нагляду та лабораторного контролю за забрудненням навколишнього природного середовища, продовольства і води;
проведення масової імунізації населення за епідемічними показаннями (за окремим рішенням);
підготовка до роботи органів з евакуації, уточнення документації щодо організації та проведення евакуації населення та матеріальних і культурних цінностей;
здійснення заходів із підготовки інфраструктури безпечних районів до прийому евакуйованого населення та матеріальних і культурних цінностей, організація забезпечення життєдіяльності евакуйованого населення та розміщення матеріальних і культурних цінностей;
проведення (у разі потреби) за окремим рішенням Кабінету Міністрів України, відповідних місцевих органів виконавчої влади (військових адміністрацій) евакуації населення та матеріальних і культурних цінностей з районів можливих воєнних (бойових) дій у безпечні райони;
організація забезпечення евакуйованого населення житлом, основними продовольчими і непродовольчими товарами;
призначення на посади та звільнення з посад керівників і фахівців органів управління та сил цивільного захисту відповідно до плану заміщення військовозобов’язаних, які у зв’язку з мобілізацією підлягають призову до Збройних Сил, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України;
видача особовому складу органів управління та сил цивільного захисту посвідчень особи для персоналу цивільної оборони (цивільного захисту) міжнародного зразка;
нанесення (оновлення) на будівлі, споруди, транспортні засоби, спеціальну та іншу техніку, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права, відповідних розпізнавальних знаків (емблем);
навчання населення способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, спричинених застосуванням засобів ураження;
відновлення та підтримання громадського порядку в населених пунктах та на територіях, що зазнали впливу засобів ураження;
виконання інших завдань та заходів, передбачених планами цивільного захисту на особливий період.
Додатковими завданнями територіальної підсистеми у відбудовний період є:
проведення цільової мобілізації для ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій;
ліквідація наслідків воєнних дій у населених пунктах та на територіях, що зазнали впливу засобів ураження;
вжиття заходів для відновлення об’єктів критичної інфраструктури сфери життєзабезпечення населення;
визначення населених пунктів та районів, що потребують проведення гуманітарного розмінування, маркування небезпечних ділянок, проведення очищення (розмінування) територій;
залучення до ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій міжнародної допомоги;
відновлення (у разі потреби) об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, що зазнали руйнувань або пошкоджень.
( Пункт 15 в редакції Постанови КМ № 923 від 13.08.2024 )
16. Територіальна підсистема, її ланки та субланки провадять свою діяльність відповідно до планів основних заходів цивільного захисту на рік.
( Пункт 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
17. Функціонування територіальної підсистеми, її ланок та субланок, проведення заходів цивільного захисту в особливий період здійснюються відповідно до плану цивільного захисту на особливий період.
( Пункт 17 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
18. Заходи із запобігання виникненню та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій здійснюються на основі планів реагування на надзвичайні ситуації.
19. На об’єктах підвищеної небезпеки розробляються плани локалізації і ліквідації наслідків аварій на таких об’єктах.
20. З метою забезпечення здійснення заходів із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на території регіону проводиться постійний моніторинг і прогнозування надзвичайних ситуацій.
21. Організація, залучення відповідних сил та засобів до робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, призначення керівника таких робіт здійснюються відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Положення про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2014 р. № 11, та інших нормативно-правових актів.
22. Сили цивільного захисту, крім добровільних формувань цивільного захисту, укомплектовуються та забезпечуються органами управління цивільного захисту, що їх утворили, з урахуванням необхідності проведення робіт, пов’язаних з реагуванням на надзвичайну ситуацію або запобіганням її виникненню в автономному режимі протягом не менш як трьох діб.