• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Положення від 16.12.2015 № 1052
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 16 грудня 2015 р. № 1052
Київ
Про затвердження Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, що додається.

Прем'єр-міністр України

А.ЯЦЕНЮК

Інд. 75


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 грудня 2015 р. № 1052
ПОЛОЖЕННЯ
про Державну службу України з надзвичайних ситуацій
1. Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
2. ДСНС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями ДСНС є:
1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;
2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб;
( Підпункт 2 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах;
( Підпункт 4 пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
5) виконання функцій компетентного органу у сфері діяльності, пов’язаної з об’єктами підвищеної небезпеки.
( Пункт 3 доповнено підпунктом 5 згідно з Постановою КМ № 1030 від 13.09.2022 )
4. ДСНС відповідно до покладених на неї завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств та подає їх в установленому порядку Міністрові внутрішніх справ;
2) організовує та забезпечує керівництво Кабінету Міністрів України єдиною державною системою цивільного захисту;
( Підпункт 2 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
3) формує проекти планів у сфері цивільного захисту державного рівня на мирний час та в особливий період, подає їх Міністрові внутрішніх справ для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України, організовує планування заходів цивільного захисту центральними та місцевими органами виконавчої влади;
4) проводить підготовку органів управління функціональних і територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту та їх ланок;
5) вносить національному органу стандартизації в установленому порядку пропозиції щодо необхідності створення та припинення діяльності технічних комітетів стандартизації у сфері цивільного захисту;
6) організовує здійснення заходів щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням, веде загальнодержавний електронний облік захисних споруд цивільного захисту;
( Підпункт 6 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
7) організовує здійснення заходів щодо впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, готує пропозиції щодо віднесення населених пунктів та суб’єктів господарювання до відповідних груп (категорій) цивільного захисту;
( Підпункт 7 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 198 від 21.03.2018; в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
8) реалізує державну політику з питань радіаційного і хімічного захисту населення, координує та контролює здійснення заходів щодо захисту населення і територій у разі виникнення радіаційних аварій та надзвичайних ситуацій, пов’язаних із виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин;
( Підпункт 8 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
9) здійснює разом із центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування території України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій;
10) веде державний облік, реєструє та зберігає матеріали гідрометеорологічних спостережень, веде інформаційну базу гідрометеорологічних даних та даних про стан навколишнього природного середовища;
11) визначає рівні надзвичайних ситуацій, видає експертні висновки про рівень надзвичайної ситуації, веде їх облік;
( Підпункт 11 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
11-1) веде безпосередньо та через свої територіальні органи облік пожеж та їх наслідків, проводить в установленому законодавством порядку перевірку повноти і якості ведення обліку пожеж у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, на підприємствах, в установах та організаціях;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 11-1 згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
12) реалізує державну політику з питань організації та виконання заходів з евакуації населення, координує діяльність центральних та місцевих органів виконавчої влади, суб’єктів господарювання із зазначених питань;
( Підпункт 12 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
13) забезпечує здійснення заходів з мінімізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, пов’язаних із технологічними терористичними проявами та іншими видами терористичної діяльності під час проведення антитерористичних операцій, а також проводить просвітницьку та освітню діяльність з метою підготовки населення до дій в умовах вчинення терористичного акту;
( Підпункт 13 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
14) залучає аварійно-рятувальні формування центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та координує їх діяльність під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій державного і регіонального рівнів, організовує проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, здійснює контроль за їх проведенням;
( Підпункт 14 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
15) організовує та здійснює заходи з професійної підготовки особового складу органів і підрозділів цивільного захисту та психологічного захисту населення у разі загрози виникнення і виникнення надзвичайних ситуацій;
16) проводить через підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту заходи з розмінування (гуманітарного розмінування) та піротехнічні роботи, пов’язані із знешкодженням вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території України після воєн, сучасних боєприпасів та підривних засобів (крім вибухових пристроїв, що використовуються у терористичних цілях), за винятком територій, на яких розміщені і постійно дислокуються військові частини, установи, військові заклади освіти, підприємства та організації Збройних Сил, інших військових формувань, утворених відповідно до законів;
( Підпункт 16 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 484 від 12.05.2023, № 1188 від 11.08.2023 )
16-1) організовує та здійснює заходи з обліку, зберігання, закупівлі, переміщення та використання вибухових матеріалів для забезпечення проведення піротехнічних і вибухових робіт;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 16-1 згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
( Підпункт 17 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
18) здійснює сертифікацію водолазних підрозділів аварійно-рятувальних служб, забезпечує діяльність міжвідомчої атестаційної комісії з атестації аварійно-рятувальних служб і рятувальників;
( Підпункт 18 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
19) забезпечує гасіння пожеж, рятування людей, надання допомоги в ліквідації наслідків аварій, катастроф, стихійного лиха та інших видів небезпечних подій, що становлять загрозу життю або здоров’ю людей чи призводять до завдання матеріальних збитків;
20) створює та використовує фінансові ресурси та оперативний матеріальний резерв для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та надання термінової невідкладної допомоги постраждалим;
( Підпункт 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
20-1) забезпечує контроль за створенням та використанням матеріальних резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 20-1 згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
21) організовує та забезпечує охорону від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об’єктів на підставі договорів;
( Підпункт 22 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
23) координує проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт авіаційними силами та засобами ДСНС, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності;
23-1) здійснює контроль за готовністю авіаційних сил та засобів пошуку і рятування до проведення пошуку і рятування, за організацією пошуково-рятувального забезпечення польотів повітряних суден авіації центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 23-1 згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
23-2) забезпечує організацію авіаційного пошуку і рятування повітряних суден, що зазнають або зазнали лиха;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 23-2 згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
23-3) бере участь в аеромедичній евакуації осіб, що потребують медичної допомоги, транспортуванні анатомічних матеріалів та реципієнтів;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 23-3 згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
24) вносить до відповідних органів пропозиції щодо припинення польотів у разі порушення вимог нормативно-правових актів з питань пошуково-рятувального забезпечення до усунення недоліків;
( Підпункт 24 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
25) здійснює оповіщення та інформування центральних та місцевих органів виконавчої влади про загрозу виникнення і виникнення надзвичайних ситуацій, методичне керівництво щодо створення і належного функціонування систем оповіщення цивільного захисту різного рівня;
( Підпункт 26 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
27) забезпечує проведення гідрометеорологічних, геліофізичних спостережень, фонових радіаційних та базових спостережень за станом забруднення навколишнього природного середовища;
28) надає органам державної влади, органам місцевого самоврядування і населенню безоплатну інформацію загального користування про фактичні та очікувані зміни гідрометеорологічних умов і стану навколишнього природного середовища, здійснює попередження про небезпечні та стихійні гідрометеорологічні явища, а також гідрометеорологічне обслуговування суб’єктів господарювання незалежно від форми власності, діяльність яких залежить від гідрометеорологічних умов, у тому числі підприємств енергетики, агропромислового комплексу, комунального господарства, цивільної авіації та інших видів транспорту;
28-1) виконує функції повноважного метеорологічного органу для організації надання метеорологічного обслуговування цивільної авіації в Україні;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 28-1 згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
29) забезпечує прогнозування погоди, гідрологічного режиму водних об’єктів, небезпечних і стихійних гідрометеорологічних явищ, урожайності сільськогосподарських культур;
30) взаємодіє з міжнародними організаціями і національними гідрометеорологічними службами іноземних держав, представляє Україну у Всесвітній метеорологічній організації;
( Підпункт 30 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
31) забезпечує виконання актів Верховної Ради України, Президента України про надання Україною гуманітарної допомоги іноземним державам, зокрема, організовує закупівлю товарів і послуг, у тому числі із завантаження, вивезення та складування вантажів, здійснює їх супроводження до місця призначення та передачу отримувачам гуманітарної допомоги;
( Підпункт 31 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
32) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом:
здійснення державного контролю у сфері гідрометеорологічної діяльності;
реалізацію державної політики з питань медичного та біологічного захисту населення в разі виникнення надзвичайних ситуацій;
виконання функцій суб’єкта національної системи захисту критичної інфраструктури;
( Підпункт 32 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
реалізацію єдиної державної політики, спрямованої на досягнення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в органах і підрозділах ДСНС;
( Підпункт 32 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
криптографічний захист секретної та службової інформації;
( Підпункт 32 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
33) бере участь у здійсненні заходів з медичного захисту, надання екстреної медичної допомоги у зоні надзвичайної ситуації (осередку ураження) постраждалим та рятувальникам, заходи з медичного забезпечення (лікувально-профілактичні, санітарно-гігієнічні заходи, медичне постачання, медико-психологічну реабілітацію та санаторно-курортне лікування) осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, ветеранів служби цивільного захисту (війни), членів їх сімей, медичне обслуговування учнів (вихованців) закладів освіти ДСНС;
( Підпункт 33 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
34) організовує провадження наукової, науково-технічної, інвестиційної, інформаційної, видавничої діяльності, сприяє створенню і впровадженню сучасних інформаційних технологій та комп’ютерних мереж, є замовником наукових робіт, бере участь у проведенні прикладних науково-дослідних робіт, перевіряє, переглядає та скасовує галузеві стандарти з питань, що належать до компетенції ДСНС;
( Підпункт 34 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
35) вносить Мінекономрозвитку пропозиції щодо державного замовлення на підготовку фахівців у відповідній сфері;
36) здійснює підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, державних службовців і працівників апарату ДСНС;
( Підпункт 36 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 468 від 09.05.2023 )
37) здійснює функції з організації та навчально-методичного забезпечення навчання (підвищення кваліфікації за цільовим призначенням) керівних кадрів і фахівців центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту;
38) організовує навчання населення щодо дій у надзвичайних ситуаціях, розробляє і затверджує відповідні організаційно-методичні рекомендації та програми з підготовки населення до таких дій;
39) здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб’єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами;
( Підпункт 39 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
39-1) перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 39-1 згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
40) організовує та проводить перевірку стану готовності функціональних і територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту та відповідних органів управління ними до дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
41) здійснює безпосередньо та через свої територіальні органи реєстрацію декларацій відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;
( Підпункт 42 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
43) здійснює відповідно до закону ліцензування господарської діяльності з надання послуг і проведення робіт протипожежного призначення;
44) здійснює функції технічного регулювання у визначеній законодавством сфері;
( Підпункт 44 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1069 від 28.12.2016 )
44-1) здійснює державний ринковий нагляд у межах сфери своєї відповідальності;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 44-1 згідно з Постановою КМ № 1069 від 28.12.2016 )
45) розглядає у разі звернення фізичних чи юридичних осіб:
проектну документацію щодо влаштування засобів протипожежного захисту (систем пожежогасіння, пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією населення, протидимного захисту, пожежного спостереження, вогнезахисної обробки будівельних конструкцій (виробів, матеріалів), автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення), а також бере участь у прийманні проведених робіт із влаштування зазначених засобів;
технічні завдання і робочі проекти на автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення;
проектну документацію на будівництво захисних споруд цивільного захисту, а також розділ щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту у складі містобудівної документації;
( Підпункт 46 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
( Підпункт 47 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
48) складає акти перевірок, приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, інші обов’язкові для виконання розпорядчі документи, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту;
( Підпункт 48 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
49) розробляє та подає в установленому порядку на розгляд Міністра внутрішніх справ для внесення до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо підвищення ефективності захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, удосконалення системи цивільного захисту на відповідних територіях, в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності;
50) подає міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим держадміністраціям та органам місцевого самоврядування інформацію про юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства у сфері цивільного захисту;
51) бере участь у розробленні будівельних норм у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, пропозицій щодо внесення змін до них та визнання їх такими, що втратили чинність, подає Міністрові внутрішніх справ відповідні пропозиції;
52) застосовує адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки;
( Підпункт 52 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
( Підпункт 53 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
54) забезпечує інформування громадськості про реалізацію державної політики з питань, що належать до компетенції ДСНС, та проводить інформаційно-роз’яснювальну, пропагандистську і культурно-масову роботу з популяризації служби цивільного захисту;
55) у разі звернення фізичних чи юридичних осіб надає:
інформацію щодо цивільного захисту, зокрема спрямовану на впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту, забезпечення пожежної та техногенної безпеки;
( Абзац другий підпункту 55 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 198 від 21.03.2018 )
методичні рекомендації щодо розроблення та підготовки положень, інструкцій, інших документів у сфері пожежної та техногенної безпеки, що діють на підприємствах, в установах, організаціях та на інших суб’єктах господарювання незалежно від форми власності;
( Абзац третій підпункту 55 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
56) перевіряє відповідно до закону стан:
готовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб’єктів господарювання;
дотримання правил транспортування небезпечних речовин трубопровідним транспортом та порядку їх перевезення транспортними засобами;
( Абзац четвертий підпункту 56 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
підготовки населення до дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
57) бере участь у:
розробленні органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування державних, регіональних програм з питань, що належать до компетенції ДСНС;
розгляді проектів державних, регіональних програм, що розробляються з метою поліпшення захисту об’єктів і територій у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
формуванні науково-технічної політики з питань, що належать до компетенції ДСНС, координації наукових досліджень та впровадженні передового досвіду, досягнень науки, новітньої техніки, продукції протипожежного призначення;
роботі комісій з розслідування авіаційних подій;
роботі Ради з акредитації та технічних комітетів з акредитації національного органу з акредитації для реалізації технічної політики у сфері пожежної безпеки, Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, а також інших комісій та робочих груп з питань, що належать до компетенції ДСНС;
( Абзац шостий підпункту 57 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
розслідуванні причин виникнення пожеж, надзвичайних ситуацій та невиконання запобіжних заходів, а також проведенні оцінки дій органів управління і сил щодо організації та проведення ними рятувальних і інших невідкладних робіт;
( Абзац сьомий підпункту 57 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
розгляді у разі звернення фізичних чи юридичних осіб в установленому суб’єктом нормування порядку обґрунтованих відхилень від установлених норм;
( Абзац восьмий підпункту 57 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
розробленні пропозицій щодо забезпечення пожежної та техногенної безпеки об’єктів, зокрема тих, на які відсутні вимоги норм проектування;
( Підпункт 57 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
розгляді проектів об’єктів, що належать суб’єктам господарювання, в частині додержання вимог нормативно-правових актів щодо інженерно-технічних заходів, у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки;
( Абзац десятий підпункту 57 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
розгляді проектів містобудівної документації та подає спеціально уповноваженому органу містобудування та архітектури висновки щодо додержання вимог цивільного захисту, зокрема щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки;
( Абзац підпункту 57 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 198 від 21.03.2018 )
57-1) виконує функції компетентного органу у сфері діяльності, пов’язаної з об’єктами підвищеної небезпеки;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 57-1 згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
58) проводить в установленому порядку внутрішній аудит;
59) у межах повноважень:
здійснює міжнародне співробітництво;
бере участь у діяльності міжнародних організацій з питань, що належать до компетенції ДСНС;
забезпечує реалізацію державної політики у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції;
здійснює заходи із залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги;
( Підпункт 59 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
60) здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов’язаних з діяльністю ДСНС, підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління ДСНС;
61) забезпечує надання підпорядкованими підрозділами у передбачених законодавством випадках платних послуг;
62) вносить пропозиції щодо технічного регулювання у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, гідрометеорологічної діяльності, а також щодо встановлення, застосування та виконання обов’язкових вимог до засобів протипожежного захисту та аварійно-рятувальних засобів, пожежонебезпечної продукції;
63) проводить роботи із стандартизації, сертифікації, акредитації та метрологічного забезпечення діяльності з питань, що належать до компетенції ДСНС;
64) готує та подає на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозиції щодо стратегічних, програмно-планових документів у відповідній сфері та забезпечує їх виконання;
65) забезпечує в межах повноважень здійснення заходів з охорони праці, здійснює відповідно до законодавства державний нагляд (контроль) за безпечним веденням робіт особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту;
( Підпункт 65 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 484 від 12.05.2023 )
66) проводить роботу з профілактики правопорушень та додержання дисципліни в органах і підрозділах ДСНС;
67) здійснює відповідно до законодавства заходи щодо забезпечення правового та соціального захисту осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, пенсіонерів і ветеранів служби цивільного захисту та членів їх сімей, державних службовців і працівників ДСНС, її територіальних органів, органів і підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту;
68) сприяє розвитку соціального діалогу, проведенню консультацій із всеукраїнськими об’єднаннями профспілок і всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців щодо проектів законів, інших нормативно-правових актів з питань реалізації державної політики у сфері трудових відносин, оплати праці, охорони праці, соціального захисту населення;
69) здійснює публічні закупівлі в установленому законом порядку;
( Підпункт 69 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
70) виконує функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери її управління;
71) організовує охорону об’єктів державної власності, що належать до сфери її управління;
72) погоджує проекти нормативно-правових актів, будівельних норм, правил, технічних умов і регламентів та інших нормативно-технічних документів з питань, що належать до компетенції ДСНС, які розробляються міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями;
( Підпункт 72 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 484 від 12.05.2023 )
72-1) забезпечує взаємодію між центральними органами виконавчої влади у сфері діяльності, пов’язаної з об’єктами підвищеної небезпеки;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 72-1 згідно з Постановою КМ № 1030 від 13.09.2022 )
72-2) забезпечує співробітництво з органами ЄС та іншими міжнародними організаціями з обміну даними про об’єкти підвищеної небезпеки;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 72-2 згідно з Постановою КМ № 1030 від 13.09.2022 )
72-3) забезпечує оповіщення та інформування відповідних органів інших держав, території яких можуть зазнати впливу аварії та її наслідків у разі транскордонного впливу аварії;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 72-3 згідно з Постановою КМ № 1030 від 13.09.2022 )
72-4) забезпечує отримання оповіщення та інформування в разі загрози виникнення або виникнення аварії на об’єктах підвищеної небезпеки від інших держав;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 72-4 згідно з Постановою КМ № 1030 від 13.09.2022 )
72-5) забезпечує постійний доступ громадськості та суб’єктів господарювання, які провадять господарську діяльність на об’єктах, що розташовані в зоні виникнення ефекту "доміно", до інформаційних ресурсів (зокрема, в електронній формі) про стан безпеки об’єктів підвищеної небезпеки;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 72-5 згідно з Постановою КМ № 1030 від 13.09.2022 )
72-6) бере участь у реалізації державної політики у сфері протимінної діяльності та виконанні міжнародних зобов’язань у цій сфері у взаємодії з Національним органом з питань протимінної діяльності, центром протимінної діяльності та центром гуманітарного розмінування;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 72-6 згідно з Постановою КМ № 1188 від 11.08.2023 )
72-7) бере участь у здійсненні заходів з інформування населення про небезпеку від вибухонебезпечних предметів та навчання з питань запобігання виникненню ризиків, пов’язаних із вибухонебезпечними предметами;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 72-7 згідно з Постановою КМ № 1188 від 11.08.2023 )
72-8) здійснює заходи з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації фахівців у сфері протимінної діяльності та розмінування;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 72-8 згідно з Постановою КМ № 1188 від 11.08.2023 )
72-9) бере участь у знищенні надлишкових боєприпасів, боєприпасів, непридатних для подальшого використання та зберігання, а також боєприпасів, що підлягають знищенню відповідно до міжнародних зобов’язань;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 72-9 згідно з Постановою КМ № 1188 від 11.08.2023 )
72-10) бере участь у забезпеченні функціонування системи управління інформацією у сфері протимінної діяльності;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 72-10 згідно з Постановою КМ № 1188 від 11.08.2023 )
72-11) бере участь у здійсненні контролю та забезпеченні якості виконання заходів у сфері протимінної діяльності;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 72-11 згідно з Постановою КМ № 1188 від 11.08.2023 )
73) здійснює інші повноваження, визначені законом.
5. ДСНС з метою організації своєї діяльності:
1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх реалізацією в апараті ДСНС, її територіальних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, що належать до сфери її управління;
2) здійснює добір кадрів в апарат ДСНС та на керівні посади в її територіальні органи, на підприємства, в установи, організації, що належать до сфери її управління, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і працівників апарату ДСНС;
( Підпункт 2 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 468 від 09.05.2023 )
3) організовує планово-фінансову роботу в апараті ДСНС, її територіальних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, що належать до сфери її управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку в установленому законодавством порядку;
4) організовує ведення діловодства та архівне зберігання документів відповідно до встановлених правил;
5) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави;
6) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.
6. ДСНС для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку:
1) залучати:
підрозділи пошуково-рятувальних сил та аварійно-рятувальних служб центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій державного і регіонального рівня та проведення пошуково-рятувальних робіт;
представників центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, фахівців підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками), вчених, представників інститутів громадянського суспільства (за згодою) до розгляду питань, що належать до компетенції ДСНС;
органи, організації, сили та засоби центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками) до участі в навчаннях з питань цивільного захисту;
2) одержувати безоплатно інформацію, документи і матеріали від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб;
3) скликати наради, утворювати комісії та робочі групи, проводити наукові конференції, семінари з питань, що належать до компетенції ДСНС;
4) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв’язку та іншими технічними засобами;
5) використовувати телебачення і радіомовлення для оприлюднення повідомлень про надзвичайні ситуації;
6) здійснювати представництво України в міжнародних організаціях з питань цивільного захисту.
7. ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
8. ДСНС під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, громадськими спілками, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також підприємствами, установами, організаціями.
9. ДСНС в межах повноважень, передбачених законом, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів МВС видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
10. ДСНС очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України, внесеним на підставі пропозицій Міністра внутрішніх справ.
11. Голова ДСНС:
1) очолює ДСНС, здійснює керівництво її діяльністю, представляє ДСНС у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами, організаціями в Україні та за її межами;
2) організовує та контролює відповідно до компетенції виконання в апараті ДСНС, її територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів МВС;
3) вносить на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у відповідній сфері, зокрема розроблені ДСНС проекти законів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, а також позицію щодо проектів, розробниками яких є інші міністерства;
4) вносить на розгляд Міністра внутрішніх справ проекти нормативно-правових актів МВС з питань, що належать до компетенції ДСНС;
5) подає Міністрові внутрішніх справ для затвердження плани роботи ДСНС;
6) забезпечує виконання ДСНС наказів МВС та доручень Міністра внутрішніх справ з питань, що належать до компетенції ДСНС;
7) забезпечує взаємодію ДСНС з визначеним Міністром внутрішніх справ структурним підрозділом МВС, відповідальним за взаємодію з ДСНС;
8) забезпечує додержання встановленого Міністром внутрішніх справ порядку обміну інформацією між МВС і ДСНС та вчасність її подання;
9) звітує перед Міністром внутрішніх справ про виконання планів роботи ДСНС та покладених на неї завдань, усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності ДСНС, її територіальних органів, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях;
10) розподіляє обов’язки між своїми заступниками;
11) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату ДСНС;
12) призначає на посаду та звільняє з посади за погодженням з Міністром внутрішніх справ керівників та заступників керівників самостійних структурних підрозділів апарату ДСНС, призначає на посаду та звільняє з посади інших осіб начальницького складу, державних службовців і працівників апарату ДСНС;
13) визначає з числа посадових осіб апарату ДСНС головного державного інспектора України, заступника Головного державного інспектора України, старших державних інспекторів України та державних інспекторів України з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки;
14) призначає на посаду за погодженням з Міністром внутрішніх справ та головами відповідних місцевих держадміністрацій та звільняє з посади керівників територіальних органів ДСНС;
15) призначає на посаду за погодженням з Міністром внутрішніх справ та звільняє з посади заступників керівників територіальних органів ДСНС;
16) визначає з числа посадових осіб територіальних органів ДСНС головних державних інспекторів, заступників головних державних інспекторів та державних інспекторів з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки на відповідній території;
17) утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, затверджує положення про них (їх статути), в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників, здійснює в межах повноважень, передбачених законом, інші функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери управління ДСНС;
18) скасовує повністю чи в окремій частині акти територіальних органів ДСНС;
19) забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці, контроль за її збереженням в апараті ДСНС;
( Підпункт 20 пункту 11 виключено на підставі Постанови КМ № 468 від 09.05.2023 )
21) вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, державних службовців і працівників апарату ДСНС, керівників територіальних органів ДСНС, присвоює їм ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом);
22) присвоює в установленому порядку спеціальні звання служби цивільного захисту до полковника служби цивільного захисту включно та класну кваліфікацію особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, вносить в установленому порядку Президентові України подання щодо присвоєння спеціальних звань вищого начальницького складу служби цивільного захисту;
23) вносить в установленому порядку подання щодо представлення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, державних службовців і працівників апарату ДСНС, її територіальних органів до відзначення державними нагородами;
24) залучає осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, державних службовців і працівників територіальних органів ДСНС, а за домовленістю з керівниками - державних службовців і працівників міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій до розгляду питань, що належать до компетенції ДСНС;
25) утворює комісії, робочі та експертні групи;
26) скликає та проводить наради з питань, що належать до компетенції ДСНС;
27) підписує накази ДСНС;
28) дає в межах повноважень, передбачених законом, доручення, обов’язкові для виконання особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, державними службовцями і працівниками апарату ДСНС, її територіальних органів, органів і підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту;
29) затверджує структуру територіальних органів ДСНС за погодженням з Міністром внутрішніх справ, а також їх штатний розпис та кошторис;
30) здійснює інші повноваження, визначені законом.
12. Голова ДСНС має заступників, у тому числі одного першого, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України, внесеним на підставі пропозицій Міністра внутрішніх справ.
( Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1248 від 02.12.2021 )
13. Для підготовки рекомендацій щодо виконання покладених на ДСНС завдань у Службі може утворюватися колегія.
Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання відповідного наказу ДСНС.
Для розгляду наукових рекомендацій та проведення фахових консультацій з основних питань діяльності у ДСНС можуть утворюватися інші постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.
Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, їх кількісний та персональний склад, положення про них затверджуються Головою ДСНС.
14. Гранична чисельність осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, державних службовців і працівників ДСНС затверджується Кабінетом Міністрів України.
Структуру апарату ДСНС затверджує її Голова за погодженням з Міністром внутрішніх справ.
Штатний розпис та кошторис апарату ДСНС затверджує її Голова за погодженням з Мінфіном.
15. ДСНС є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.