КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 11 липня 2013 р. № 593 Київ |
Про затвердження Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України
( Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171, від 14 травня 2015 року № 301 ( зміни, внесені підпунктами 7 та 8 пункту 15 Змін, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 року № 301, набирають чинності з 1 вересня 2016 року ), від 7 грудня 2016 року № 910, від 13 березня 2019 року № 212, від 12 лютого 2020 року № 81, від 10 листопада 2021 року № 1169, від 27 серпня 2022 року № 965, від 9 травня 2023 року № 468 )
Відповідно до частини другої статті 101 Кодексу цивільного захисту України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
Прем'єр-міністр України | М. АЗАРОВ |
Інд. 70
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 11 липня 2013 р. № 593
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу
( У тексті Положення слова "Закон України "Про засади запобігання і протидії корупції" в усіх відмінках замінено словами "Закон України "Про запобігання корупції" у відповідному відмінку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 року № 301 )( У тексті Положення слова "вищий навчальний заклад" та "навчальний заклад" в усіх відмінках і формах числа замінено відповідно словами "заклад вищої освіти" та "заклад освіти" у відповідному відмінку і числі згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 року № 212 )( У тексті Положення слово "дитина-інвалід" замінено словами "дитина з інвалідністю" згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 року № 81 )( У тексті Положення слова "військовий комісаріат" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "територіальний центр комплектування та соціальної підтримки" у відповідному відмінку і числі згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1169 )( У тексті Положення слова "заклад вищої освіти цивільного захисту" та "заклад освіти цивільного захисту" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "заклад вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремлений структурний підрозділ" у відповідному відмінку і числі згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 травня 2023 року № 468 )
Загальні питання
1. У цьому Положенні визначається порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулюються питання, пов'язані з перебуванням громадян України (далі - громадяни) у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту.
2. Служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.
3. Особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.
4. Особи рядового і начальницького складу належать до персоналу (кадрів) ДСНС. Статус особи рядового і начальницького складу підтверджується службовим посвідченням, форма та порядок видачі якого встановлюються ДСНС.
Статус рятувальника підтверджується посвідченням, книжкою та жетоном рятувальника.
( пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
На особливий період особам рядового і начальницького складу видаються посвідчення персоналу цивільної оборони (цивільного захисту) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2022 р. № 1142 "Про затвердження Порядку видачі в особливий період особам, які проходять службу цивільного захисту або працюють в органах управління та силах цивільного захисту, посвідчень і розпізнавальних знаків (емблем) персоналу цивільної оборони (цивільного захисту)" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 82, ст. 5031).
( пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
5. Час проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.
6. Особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюється дія вимог та обмежень, передбачених Законом України "Про запобігання корупції".
7. Громадяни, які вперше приймаються на службу цивільного захисту, складають Присягу служби цивільного захисту відповідно до статті 108 Кодексу цивільного захисту України.
8. Курсантами вважаються громадяни, які в установленому порядку зараховані до закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або до його відокремленого структурного підрозділу за денною формою здобуття освіти з метою здобуття вищої або фахової передвищої освіти за певним ступенем та яким присвоєно спеціальні звання рядового і молодшого начальницького складу в порядку, визначеному цим Положенням.
Слухачами вважаються особи рядового і начальницького складу, які в установленому порядку зараховані до закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або до його відокремленого структурного підрозділу за денною та заочною формою здобуття освіти з метою здобуття вищої або фахової передвищої освіти за певним ступенем або отримують освітні послуги за програмами післядипломної освіти в цьому закладі.
Ад'юнктами вважаються особи середнього, старшого та вищого начальницького складу, які в установленому порядку зараховані до закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або до його відокремленого структурного підрозділу, наукової установи для здобуття ступеня доктора філософії.
Докторантами вважаються особи середнього, старшого та вищого начальницького складу, які в установленому порядку зараховані або прикріплені до закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, наукової установи для здобуття ступеня доктора наук.
( пункт 8 у редакції постанов Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 р. № 910, від 09.05.2023 р. № 468 )
9. Загальний період служби цивільного захисту включає час перебування особи рядового і начальницького складу на службі цивільного захисту і встановлюється у календарному обчисленні, а у випадках, визначених законодавством, - у пільговому обчисленні.
10. Першим днем проходження служби цивільного захисту вважається день прийняття громадянина на службу цивільного захисту, зарахування його в кадри ДСНС, присвоєння йому відповідного спеціального звання та призначення на посаду в органах та підрозділах цивільного захисту.
( пункт 10 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
11. Служба цивільного захисту закінчується у разі звільнення особи рядового чи начальницького складу із служби цивільного захисту, загибелі (смерті), визнання її судом безвісно відсутньою або оголошення померлою.
( пункт 11 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
12. Останнім днем проходження служби цивільного захисту вважається день виключення особи рядового і начальницького складу з кадрів ДСНС.
13. Особи рядового і начальницького складу вважаються такими, що виконують службові обов'язки:
( абзац перший пункту 13 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
1) на території органу і підрозділу цивільного захисту або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком дня (розкладом занять);
2) під час прямування на службу або із служби, службових поїздок, повернення до місця служби;
3) під час перебування поза місцем розташування органу і підрозділу цивільного захисту, якщо під час такого перебування вони виконують свої обов'язки або направлені за наказом відповідного керівника (начальника).
14. Основним принципом служби цивільного захисту є принцип єдиноначальності, який полягає у:
наділенні керівника (начальника) у повному обсязі розпорядчою владою стосовно підлеглих і покладенні на нього персональної відповідальності перед державою за організацію діяльності очолюваного ним органу чи підрозділу цивільного захисту та кожної особи рядового і начальницького складу;
наданні керівникові (начальникові) права одноособово приймати рішення, видавати накази чи розпорядження;
забезпеченні виконання рішень, наказів чи розпоряджень керівника (начальника), виходячи з результатів всебічної оцінки умов і обставин та керуючись вимогами законодавства.
15. Склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
Особам рядового і начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання:
рядовий склад - рядовий служби цивільного захисту;
молодший начальницький склад - сержант служби цивільного захисту, майстер-сержант служби цивільного захисту, головний майстер-сержант служби цивільного захисту;
( абзац четвертий пункту 15 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
середній начальницький склад - молодший лейтенант служби цивільного захисту, лейтенант служби цивільного захисту, старший лейтенант служби цивільного захисту, капітан служби цивільного захисту;
старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту;
вищий начальницький склад - генерал-майор служби цивільного захисту, генерал-лейтенант служби цивільного захисту, генерал-полковник служби цивільного захисту, генерал служби цивільного захисту України.
16. Граничний вік перебування на службі цивільного захисту встановлюється:
1) для осіб рядового, молодшого і середнього начальницького складу - до 50 років;
2) для осіб старшого начальницького складу - до 55 років;
3) для осіб вищого начальницького складу - до 60 років;
4) для осіб, які перебувають у резерві служби цивільного захисту, - до 60 років.
( пункт 16 доповнено підпунктом 4 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
17. Особи рядового і начальницького складу, які мають високу професійну підготовку, досвід практичної роботи на займаній посаді, визнані придатними за станом здоров'я для проходження служби, можуть бути залишені за рішенням керівника відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту, якому надано право на підписання контракту, на службі понад граничний вік до п'яти років, а особам начальницького складу, які проходять службу в закладах освіти та наукових установах і мають науковий ступінь або вчене звання, - до десяти років.
( пункт 17 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
18. Пункт 18 виключено
( пункт 18 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 р. № 910, виключено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
19. Для осіб рядового і начальницького складу встановлюється п'ятиденний 40-годинний робочий тиждень з двома вихідними днями, а для осіб рядового і начальницького складу, курсантів (слухачів) закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або їх відокремлених структурних підрозділів - шестиденний робочий тиждень з одним днем відпочинку.
Несення внутрішньої, гарнізонної та караульної служби особами рядового і начальницького складу може здійснюватися понад установлену тривалість робочого часу.
При змінному режимі служби встановлюється однакова тривалість денної, вечірньої та нічної зміни.
У разі виконання службових обов'язків понад установлену тривалість робочого часу надається час для відпочинку протягом двох наступних місяців.
( абзац четвертий пункту 19 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 р. № 1169 )
20. У разі встановлення режимів підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану, а також проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій особи рядового і начальницького складу несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні, святкові та неробочі дні.
( пункт 20 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
21. Особи рядового і начальницького складу в разі тимчасової непрацездатності звільняються від виконання службових обов'язків на час такої непрацездатності.
22. Внутрішній розпорядок, в якому визначено вимоги до організації служби, та розпорядок дня в органах і підрозділах цивільного захисту встановлюються їх керівниками (начальниками) з урахуванням особливостей діяльності таких органів і підрозділів.
23. Особи начальницького складу зобов'язані сприяти створенню безпечних і здорових умов для несення служби підлеглими, надавати їм можливість для просування по службі з урахуванням досвіду, кваліфікації, професійної майстерності та здібностей, а також створювати належні умови для відпочинку.
24. Особа рядового і начальницького складу має право на проведення службового розслідування за її вимогою з метою зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри щодо порушення нею законодавства, службової дисципліни, зловживань чи інших правопорушень у службовій діяльності.
25. Особи рядового і начальницького складу забезпечуються форменим та спеціальним одягом з урахуванням антропометричних даних жінок і чоловіків, знаками розрізнення, спорядженням і засобами індивідуального захисту.
( пункт 25 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 р. № 1169 )
26. Соціальний і правовий захист осіб рядового і начальницького складу та членів їх сімей забезпечується відповідно до законодавства.
27. Керівники (начальники) органів і підрозділів цивільного захисту несуть персональну відповідальність за невиконання вимог цього Положення та інших нормативно-правових актів з питань проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу.
У разі виявлення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення чи одержання інформації про вчинення такого правопорушення особою начальницького складу керівники (начальники) органів і підрозділів цивільного захисту зобов'язані у межах своїх повноважень вжити заходів до припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення спеціально уповноваженому суб'єкту у сфері протидії корупції в порядку, визначеному законодавством.
( абзац другий пункту 27 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 р. № 301 )
27-1. Особам начальницького складу забороняється під час проходження служби займатися підприємницькою або іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) діяльністю.
( Положення доповнено пунктом 27-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2019 р. № 212 )
Обмеження щодо провадження підприємницькою або іншою оплачуваною діяльністю не поширюються на осіб молодшого начальницького складу, які проходять службу в аварійно-рятувальних формуваннях та пожежно-рятувальних підрозділах у змінному режимі (за умови відсутності у таких осіб повноважень із здійснення заходів державного нагляду (контролю), реєстрації декларацій відповідності матеріально-технічної бази суб'єктів господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, ліцензування).
( пункт 27-1 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
Права, обов'язки і відповідальність
28. Особи рядового і начальницького складу користуються правами і виконують службові обов'язки відповідно до законодавства та цього Положення.
29. Особи рядового і начальницького складу можуть бути заохочені або притягнуті до дисциплінарної відповідальності у порядку, передбаченому Дисциплінарним статутом служби цивільного захисту.
За мужність і відвагу, виявлені під час виконання службових обов'язків, зразкове управління органами і підрозділами цивільного захисту, високі показники у професійній підготовці, оволодінні технікою та інші заслуги особи рядового і начальницького складу в установленому законодавством порядку можуть бути представлені до присвоєння почесних звань та відзначення державними нагородами України, нагородження відзнаками Президента України, Кабінету Міністрів України і відомчими заохочувальними відзнаками.
30. Особи рядового і начальницького складу мають право на письмові звернення - пропозиції, заяви та скарги або звернення особисто до посадових осіб, органів і до суду в разі:
прийняття незаконних рішень чи вчинення дій (бездіяльності) щодо них керівниками (начальниками) або іншими особами рядового і начальницького складу, порушення їх прав, законних інтересів та свобод;
незаконного покладення на них обов'язків або незаконного притягнення до відповідальності;
виникнення інших питань, пов'язаних із службовою діяльністю.
Особи рядового і начальницького складу, що подали заяви чи скарги, в яких містяться завідомо неправдиві відомості, притягуються до відповідальності згідно із законом.
31. Особи рядового і начальницького складу зобов'язані:
чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, виконувати закони України;
добросовісно і в повному обсязі виконувати покладені на них згідно із займаною посадою службові обов'язки;
проходити службу цивільного захисту в тих органах і підрозділах цивільного захисту і в тих місцях, де це викликано інтересами служби;
додержуватися норм професійної та службової етики;
зупинити членство в політичних партіях, організаціях чи рухах на період проходження служби цивільного захисту;
( пункт 31 доповнено новим абзацом шостим згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 р. № 910, у зв'язку з цим абзаци шостий - вісімнадцятий вважати відповідно абзацами сьомим - дев'ятнадцятим )
додержуватися вимог антикорупційного законодавства;
додержуватися законодавства з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання і протидії дискримінації, насильству за ознаками статі та сексуальним домаганням;
( пункт 31 доповнено новим абзацом восьмим згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 р. № 1169, у зв'язку з цим абзаци восьмий - дев'ятнадцятий вважати відповідно абзацами дев'ятим - двадцятим )
берегти та підтримувати у належному стані передані їм у користування майно і техніку;
постійно підвищувати рівень професійних знань, удосконалювати свою майстерність;
виявляти повагу до колег по службі, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету;
щороку проходити комплексний медичний огляд, за необхідності психофізіологічне обстеження і тестування, а в разі погіршення стану здоров'я, прийняття рішення про переміщення по службі в іншу місцевість або інших випадках, що потребують додаткового вивчення стану здоров'я, - проходити позачерговий медичний огляд;
( абзац дванадцятий пункту 31 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
сприяти підтриманню порядку і дисципліни;
звертатись із службових питань до свого безпосереднього керівника (начальника) і з його дозволу - до старшого прямого керівника (начальника), з особистих питань - до свого безпосереднього керівника (начальника), а у разі, коли він нездатний їх вирішити, - до старшого прямого керівника (начальника);
доповідати своєму безпосередньому керівникові (начальникові) про події та обставини, що стосуються виконання службових обов'язків, а також про зроблені їм іншими керівниками (начальниками) зауваження;
додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобігання захворюванню, травматизму, підвищувати повсякденно фізичну загартованість і тренованість, утримуватися від шкідливих для здоров'я звичок;
своєчасно подавати відомості про себе, що мають значення для проходження служби цивільного захисту (зміна місця проживання, здобуття освіти, притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності тощо);
повідомляти безпосередньому керівникові (начальникові) про місце свого перебування під час відпустки та у разі відсутності на службі з інших поважних причин (перебування на лікарняному тощо);
з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час.
Особи начальницького складу зобов'язані дотримуватися вимог та обмежень, установлених Законом України "Про запобігання корупції".
31-1. Курсанти під час навчання (проходження служби цивільного захисту) можуть призначатися до складу добового наряду для підтримання внутрішнього порядку, охорони особового складу, спеціальної та іншої техніки, приміщень і майна та прилеглої території закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленого структурного підрозділу, здійснення контролю за станом справ у підрозділах, своєчасного вжиття заходів із запобігання правопорушенням і виконання інших службових обов'язків, а також можуть залучатися до участі в заходах з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж, проведення пошуково-рятувальних, пожежно-рятувальних, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, не пов'язаних з ризиком для життя та здоров'я.
( Положення доповнено пунктом 31-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2019 р. № 212, пункт 31-1 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
32. За протиправні дії чи бездіяльність під час виконання службових обов'язків особи рядового і начальницького складу несуть відповідальність згідно із законом.
Прийняття на службу цивільного захисту
33. На службу цивільного захисту із зарахуванням до кадрів ДСНС приймаються на конкурсній та контрактній основі громадяни з повною загальною середньою освітою, які досягли 18-річного віку, відповідають кваліфікаційним вимогам і здатні за своїми особистими, діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем та станом здоров'я виконувати службовий обов'язок.
34. Прийняття на службу цивільного захисту здійснюється з урахуванням кваліфікаційних вимог, критеріїв професійної придатності та фахової підготовленості.
35. Стосовно осіб, які приймаються на службу цивільного захисту, за їх письмовою згодою проводиться спеціальна перевірка відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" у разі, коли посади, на які вони претендують, передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища чи належать до посад з підвищеним корупційним ризиком, перелік яких затверджується Національним агентством з питань запобігання корупції.
( пункт 35 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. № 171 )
36. Не може бути прийнятий на службу цивільного захисту громадянин, який був засуджений за вчинення злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку, або на якого за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
( пункт 36 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 р. № 301 )
Кандидати для прийняття на службу цивільного захисту до призначення на посаду зобов'язані повідомити керівництву відповідного органу, на посаду в якому вони претендують, про працюючих у такому органі близьких їм осіб.
( пункт 36 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 р. № 1169 )
36-1. Для потреб органів та підрозділів цивільного захисту на службу цивільного захисту можуть бути прийняті громадяни України із числа осіб, звільнених із служби цивільного захисту, які не досягли граничного віку перебування на службі цивільного захисту і визнані центральною лікарсько-експертною комісією, лікарсько-експертними комісіями ДСНС непридатними до служби за станом здоров'я внаслідок захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), одержаного під час проходження служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки та інших захворювань, визначених МВС).
( абзац перший пункту 36-1 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
Призначення осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, здійснюється на посади, що не пов'язані з підвищеним ризиком для життя або здоров'я, на підставі висновку (постанови) центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про придатність до служби цивільного захисту на таких посадах.
Перелік посад, пов'язаних з підвищеним ризиком для життя або здоров'я, визначається МВС.
( Положення доповнено пунктом 36-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2022 р. № 965 )
37. Особи, зараховані на перший курс навчання закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або їх відокремленх структурних підрозділів, віком від 17 років, у тому числі ті, яким 17 років виповнюється в рік зарахування на навчання, прирівнюються до осіб, прийнятих на службу цивільного захисту.
38. Пункт 38 виключено
( згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2019 р. № 212 )
39. Прийняття на службу цивільного захисту та направлення осіб рядового і начальницького складу для проходження служби в районах, що зазнали радіаційного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється за їх згодою за умови, що вони не мають медичних протипоказань до перебування у зазначеній зоні.
40. Особи, які приймаються на службу цивільного захисту та призначаються на посади рядового і молодшого начальницького складу, проходять первинну професійну підготовку, а на посади середнього та старшого начальницького складу - перепідготовку або спеціалізацію у відповідних закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або їх відокремлених структурних підрозділах.
41. Для забезпечення комплектування посад, що заміщуються особами рядового і начальницького складу в органах чи підрозділах цивільного захисту, їх керівники (начальники) забезпечують організацію роботи з відбору кандидатів для прийняття на службу цивільного захисту.
Основними напрямами зазначеної роботи є:
постійне інформування населення через засоби масової інформації про порядок прийняття на службу цивільного захисту та умови її проходження;
здійснення роз'яснювальних заходів серед окремих груп населення (учнів, студентів, членів молодіжних організацій та спортивних товариств, військовозобов'язаних громадян, працівників підприємств, установ та організацій тощо);
вивчення питань щодо кандидатів, які виявили бажання проходити службу цивільного захисту або навчатися у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або їх відокремлених структурних підрозділах (вивчення ділових та особистих якостей і даних, документів, рівня фізичної підготовки, стану здоров'я, установлення відповідності кандидатів кваліфікаційним вимогам і критеріям професійної придатності).
42. Під час вивчення питань щодо кандидата для прийняття на службу цивільного захисту або на навчання проводиться:
професійно-психологічний відбір шляхом визначення професійно важливих психологічних якостей особистості та відповідності їх вимогам щодо професійної діяльності (спеціальності);
соціально-правовий відбір кандидата, який пройшов професійно-психологічний відбір, шляхом вивчення його документів, у тому числі за допомогою державних електронних інформаційних ресурсів, (свідоцтва про народження, паспорта громадянина України, військового квитка, трудової книжки (за наявності), документів про освіту, свідоцтва про укладення шлюбу та народження дітей, ділових та особистих якостей, попередньої трудової діяльності (проходження служби), мотивів вступу на службу цивільного захисту;
( абзац третій пункту 42 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2019 р. № 212, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 р. № 1169 )
оцінка рівня фізичної підготовки кандидата за встановленими в ДСНС нормативами та стану його здоров'я за результатами медичного огляду закладом охорони здоров'я, яким видається медична довідка про стан здоров'я кандидата за формою, затвердженою МОЗ.
Кандидат ознайомлюється з нормативно-правовими актами, що регламентують порядок проходження служби цивільного захисту, специфікою діяльності органів і підрозділів цивільного захисту, характером майбутньої роботи, умовами грошового, матеріального та пенсійного забезпечення, соціального захисту тощо.
43. На підставі матеріалів щодо кандидатів для прийняття на службу цивільного захисту або навчання керівник (начальник) приймає рішення про доцільність прийняття на службу (направлення на навчання). Висновок про прийняття на службу підписується керівником (начальником) органу чи підрозділу цивільного захисту, на службу до якого оформляється кандидат, керівником підрозділу з питань роботи з персоналом (кадрами) та особою, яка проводила соціально-правовий відбір кандидата.
Якщо посада, на яку претендує особа, передбачає зайняття відповідального або особливо відповідального становища чи належить до посад з підвищеним корупційним ризиком, перелік яких затверджується Національним агентством з питань запобігання корупції, керівник (начальник) приймає рішення про прийняття на службу (направлення на навчання) за результатами спеціальної перевірки.
( пункт 43 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. № 171 )
44. Рішення про прийняття кандидатів на службу цивільного захисту (направлення на навчання до закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленого структурного підрозділу) приймає керівник (начальник) органу чи підрозділу цивільного захисту, який має право призначати на посади. Кандидати, щодо яких прийнято позитивне рішення, приймаються на службу цивільного захисту після укладення контракту щодо проходження служби цивільного захисту в порядку, встановленому цим Положенням.
Укладення контракту про проходження служби цивільного захисту
45. Контракт про проходження служби цивільного захисту - це письмова угода, що укладається на добровільній основі між громадянином та державою, від імені якої виступає ДСНС, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження такої служби.
46. Для проходження служби цивільного захисту можуть бути укладені такі контракти:
1) про проходження служби цивільного захисту - з особою, яка призначається на посаду рядового або начальницького складу в порядку, встановленому цим Положенням;
( підпункт 1 пункту 46 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
2) про навчання (проходження служби цивільного захисту) - з особою, яка зарахована за денною формою здобуття освіти до закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або до його відокремленого структурного підрозділу і якій виповнилося 18 років, а в разі, коли особа на час зарахування не досягла зазначеного віку, - після його досягнення або відповідно до вимог Цивільного кодексу України;
( підпункт 2 пункту 46 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
3) про перебування у резерві служби цивільного захисту - з особою, зарахованою до резерву служби цивільного захисту в порядку, встановленому цим Положенням.
46-1. Відмова особи, яка зарахована за денною формою здобуття освіти до закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або до його відокремленого структурного підрозділу та якій виповнилося 18 років, від укладання контракту про навчання (проходження служби цивільного захисту), тягне за собою відрахування такої особи із закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленого структурного підрозділу, звільнення із служби цивільного захисту з виключенням з кадрів ДСНС та направлення до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.
( Положення доповнено пунктом 46-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
46-2. Обов'язковою умовою контракту про навчання (проходження служби цивільного захисту) є заборона залучати відповідну особу до виконання робіт, пов'язаних із ризиком для життя і здоров'я.
( Положення доповнено пунктом 46-2 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
47. Контракт укладається:
1) про проходження служби цивільного захисту - на строк:
від одного до п'яти років - з особами, які приймаються на службу за контрактом на посади, що заміщуються особами рядового і начальницького складу, або проходять службу цивільного захисту;
три роки - з випускниками закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленого структурного підрозділу;
2) про навчання (проходження служби цивільного захисту) - на строк навчання в закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленому структурному підрозділі;
3) п'ять років - з особами, які зараховуються до резерву служби цивільного захисту.
( пункт 47 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
48. Контракт може бути продовжено після закінчення строку дії попереднього контракту на строк, визначений у пункті 47 цього Положення.
49. Тривалість дії останнього контракту визначається строком, який залишився до досягнення особою рядового і начальницького складу граничного віку перебування на службі цивільного захисту або строку, на який особу залишено на службі цивільного захисту понад граничний вік.
50. Строк дії контракту про проходження служби цивільного захисту з особами рядового і начальницького складу, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами або відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі, коли дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі, коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) або дитина, якій не встановлено інвалідність, хвора на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, - до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, а в разі, коли дитині встановлено категорію "дитина з інвалідністю підгрупи А" або дитина, якій не встановлено інвалідність, отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, паліативної допомоги, - до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку, за їх бажанням може бути продовжений на період перебування осіб рядового і начальницького складу в таких відпустках.
( пункт 50 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 р. № 910, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
50-1. Для потреб органів та підрозділів цивільного захисту особам рядового і начальницького складу, які під час проходження служби цивільного захисту визнані центральною лікарсько-експертною комісією, лікарсько-експертними комісіями ДСНС непридатними до служби за станом здоров'я внаслідок захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), одержаного під час проходження служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки та інших захворювань, визначених МВС), за їх зверненням може бути продовжено службу до закінчення строку дії контракту про проходження служби цивільного захисту з можливістю укладення нового контракту, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на службі цивільного захисту.
( абзац перший пункту 50-1 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
Продовження служби цивільного захисту (строку дії контракту) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, допускається на посадах, що не пов'язані з підвищеним ризиком для життя або здоров'я, на підставі висновку (постанови) центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про їх придатність до служби цивільного захисту на таких посадах.
( Положення доповнено пунктом 50-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2022 р. № 965 )
51. Контракт укладається у двох примірниках (контракт про навчання (проходження служби цивільного захисту) - у трьох примірниках) (по одному для кожної із сторін), що мають однакову юридичну силу, за формою згідно з додатками 1 і 2, кожний з яких підписується особою, яка вступає на службу цивільного захисту чи продовжує її, і посадовою особою ДСНС, якій надано право на підписання контракту, а контракт про навчання (проходження служби цивільного захисту) - також замовником (керівником (начальником) органу чи підрозділу цивільного захисту), скріплюється гербовою печаткою відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту і зберігається у кожної із сторін.
( абзац перший пункту 51 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 р. № 1169 )
Примірник контракту, що залишається в ДСНС, долучається до матеріалів для формування особової справи особи, яка приймається на службу цивільного захисту, особової справи особи рядового чи начальницького складу, яка продовжує службу цивільного захисту.
Після укладення контракту видається наказ по особовому складу про прийняття на службу цивільного захисту і призначення на посаду.
52. Право на підписання контракту від імені ДСНС надається:
1) про проходження служби цивільного захисту:
Голові ДСНС:
- з особами начальницького складу, які призначаються на посади (проходять службу цивільного захисту на посадах), передбачені штатом (штатним розписом), в апараті ДСНС;
- з керівниками територіальних органів ДСНС, підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (аварійно-рятувальних формувань центрального підпорядкування, спеціальних авіаційних, морських та інших формувань, навчальних центрів), закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або їх відокремлених структурних підрозділів, наукових установ та їх заступниками, які призначаються на посади начальницького складу (проходять службу цивільного захисту на посадах), передбачені штатом (штатним розписом);
керівникові територіального органу ДСНС - з особами рядового і начальницького складу, які призначаються на посади (проходять службу цивільного захисту на посадах), передбачені штатом (штатним розписом), у територіальних органах ДСНС та підпорядкованих їм аварійно-рятувальних формуваннях спеціального призначення, державних пожежно-рятувальних підрозділах (частинах) та підрозділах забезпечення;
керівникові підрозділу Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (аварійно-рятувального формування центрального підпорядкування, спеціального авіаційного, морського та іншого формування, навчального центру), закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленого структурного підрозділу, наукової установи - з особами рядового і начальницького складу, які призначаються на посади (проходять службу цивільного захисту на посадах), передбачені штатом (штатним розписом), у цьому підрозділі, закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленому структурному підрозділі, науковій установі;
( підпункт 1 пункту 52 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 р. № 910 )
2) про навчання (проходження служби цивільного захисту):
ректору (начальнику) закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленого структурного підрозділу - з курсантами (слухачами), зарахованими до закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або їх відокремлених структурних підрозділів; з ад'юнктами (докторантами), зарахованими до закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або їх відокремлених структурних підрозділів;
начальникові наукової установи - з ад'юнктами (докторантами), зарахованими до наукової установи.
53. Строк дії контракту обчислюється з дня набрання ним чинності. Про день набрання чинності контрактом робиться відповідний запис в усіх примірниках контракту.
Строк дії контракту обчислюється повними роками.
54. Контракт про проходження служби цивільного захисту, укладений з громадянами, прийнятими на службу, а також з особами, які прибули до ДСНС для подальшого проходження служби з інших державних органів, набирає чинності з дня прийняття їх на службу цивільного захисту з одночасним зарахуванням до кадрів ДСНС, присвоєнням спеціальних звань (присвоєнням спеціальних звань у порядку переатестування) та призначенням на посади, про що оголошується у наказі по особовому складу.
Контракт про проходження служби цивільного захисту, укладений з випускниками закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або їх відокремлених структурних підрозділів, набирає чинності наступного дня після дня припинення дії контракту про навчання (проходження служби цивільного захисту), про що оголошується у наказі по особовому складу.
Контракт про навчання (проходження служби цивільного захисту), укладений з курсантами закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або їх відокремлених структурних підрозділів, набирає чинності з дня прийняття їх на службу (навчання) із зарахуванням в кадри ДСНС, присвоєння спеціальних звань рядового складу з одночасним призначенням на посади курсантів, про що оголошується у наказі по особовому складу.
Контракт про навчання (проходження служби цивільного захисту), укладений із слухачами (ад'юнктами, докторантами) закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленого структурного підрозділу, наукової установи, які зараховуються за денною формою здобуття освіти, набирає чинності з дня зарахування на навчання з одночасним призначенням на відповідні посади, про що оголошується в наказі по особовому складу.
( пункт 54 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 р. № 468 )
55. Новий контракт про проходження служби укладається між посадовою особою, якій надано право на підписання контракту, та особою рядового і начальницького складу не пізніше, ніж за два тижні до закінчення строку дії чинного контракту.
Про укладення нового контракту оголошується у наказі по особовому складу не пізніше наступного дня після закінчення строку дії попереднього контракту, після чого він набирає чинності.
56. Днем припинення строку дії контракту вважається:
день закінчення строку дії контракту;
день, зазначений у наказі по особовому складу про звільнення із служби цивільного захисту (але не раніше дня виключення особи рядового і начальницького складу з кадрів ДСНС) - у разі дострокового розірвання контракту;
наступний день після смерті (загибелі) особи рядового і начальницького складу, а також визнання її судом безвісно відсутньою або оголошення померлою.
Днем припинення строку дії контракту про проходження служби цивільного захисту з особою (слухачем, ад'юнктом, докторантом), яка зарахована за денною формою здобуття освіти до закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або до його відокремленого структурного підрозділу чи наукової установи, вважається день, який передує дню набрання чинності укладеним з нею контрактом про навчання (проходження служби цивільного захисту).