КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 17 листопада 2023 р. № 1207 Київ |
Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення сім’ям осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України або захоплених заручниками, а також зниклих безвісти за особливих обставин
Відповідно до частини третьої статті 125 Кодексу цивільного захисту України Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок виплати грошового забезпечення сім’ям осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України або захоплених заручниками, а також зниклих безвісти за особливих обставин, що додається.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 листопада 2023 р. № 1207
ПОРЯДОК
виплати грошового забезпечення сім’ям осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України або захоплених заручниками, а також зниклих безвісти за особливих обставин
1. Цей Порядок визначає механізм виплати грошового забезпечення, у тому числі додаткових та інших видів грошового забезпечення, сім’ям осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України або захоплених заручниками, а також зниклих безвісти за особливих обставин (далі - особа рядового і начальницького складу).
Дія цього Порядку не поширюється на осіб рядового і начальницького складу, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили місця служби.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Цивільному кодексі України, Кодексі цивільного захисту України, Законах України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин", "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей".
3. За особами рядового і начальницького складу зберігається грошове забезпечення за останнім місцем проходження служби в розмірі посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які мають постійний характер, та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
4. Виплата грошового забезпечення членам сімей осіб рядового і начальницького складу здійснюється з дня позбавлення особи рядового і начальницького складу особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України або захоплення заручниками, а також зникнення безвісти за особливих обставин за їх заявою, поданою відповідно до апарату ДСНС, її територіального органу, підрозділу Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, закладу освіти, наукової установи та іншого підрозділу, в яких особа рядового і начальницького складу проходить службу цивільного захисту (далі - органи та підрозділи цивільного захисту).
Заява подається у паперовій або електронній формі на адресу електронної пошти органів та підрозділів цивільного захисту. До заяви додаються:
копія документа, що посвідчує особу, а в разі подання документів законним представником або уповноваженою особою - документів, що посвідчують особу, тих осіб, від імені яких подається заява, а також документа, який надає повноваження законному представнику або уповноваженій особі представляти таких осіб, оформленого відповідно до законодавства;
копія документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
копія свідоцтва про народження особи рядового і начальницького складу - для виплати грошового забезпечення батькам;
копія свідоцтва про шлюб - для виплати грошового забезпечення дружині (чоловікові);
копія свідоцтва про народження дитини - для виплати грошового забезпечення дитині;
копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення), сільської, селищної ради або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною, позбавленою батьківського піклування, - для осіб, які здійснюють опіку або піклування над дітьми осіб рядового і начальницького складу;
копія рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджує факт перебування особи на утриманні особи рядового і начальницького складу, - для осіб, які не були членами сім’ї особи рядового і начальницького складу, але перебували на її утриманні;
витяг з реєстру територіальної громади - для повнолітніх дітей, які проживають разом з особою рядового і начальницького складу;
витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (у разі наявності);
виписка з Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (у разі наявності).
5. Копії документів, визначених абзацами третім - дванадцятим пункту 4 цього Порядку, не подаються у разі технічної можливості отримання органами та підрозділами цивільного захисту необхідних відомостей шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади.
6. Керівник органу та підрозділу цивільного захисту розглядає протягом 15 днів подані документи та приймає рішення щодо виплати або відмови у виплаті грошового забезпечення, про що повідомляється члену сім’ї особи рядового і начальницького складу в письмовій формі.
У рішенні про відмову у виплаті грошового забезпечення обов’язково зазначаються підстави для такої відмови.
Керівник органу та підрозділу цивільного захисту приймає рішення про відмову у виплаті в разі:
подання заяви особами, що не зазначені в пункті 8 цього Порядку;
подання не в повному обсязі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку;
подання заяви з порушенням строків, визначених абзацами шостим і сьомим пункту 7 цього Порядку;
подання завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів;
подання заяви особами, які є громадянами Російської Федерації або Республіки Білорусь, чи особами, які постійно проживають на територіях цих держав;
подання заяви особами, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Прийняття рішення про відмову у виплаті грошового забезпечення у зв’язку з поданням не в повному обсязі документів не позбавляє права звернутися до керівника органу та підрозділу цивільного захисту повторно після усунення причин, що стали підставою для відмови у виплаті в межах строків, визначених абзацами шостим та сьомим пункту 7 цього Порядку.
Рішення про відмову у виплаті грошового забезпечення може бути оскаржено в судовому порядку.
7. Виплата грошового забезпечення здійснюється щомісяця на підставі наказів керівника органу та підрозділу цивільного захисту членам сімей:
осіб рядового і начальницького складу, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України або захоплених заручниками, - до дня їх звільнення включно;
осіб рядового і начальницького складу, зниклих безвісти за особливих обставин, - до дня набрання законної сили рішенням суду про визнання їх безвісно відсутніми чи оголошених померлими.
Виплата грошового забезпечення членам сімей осіб рядового і начальницького складу здійснюється до повного з’ясування обставин фактів позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, захоплення заручниками, їх звільнення або припинення розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, але не більш як до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому законодавством. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення осіб рядового і начальницького складу із списків особового складу органу та підрозділу цивільного захисту.
Виплата грошового забезпечення членам сімей осіб рядового і начальницького складу здійснюється в разі, коли заява про його виплату надійшла до органу та підрозділу цивільного захисту:
до дня звільнення осіб рядового і начальницького складу, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України або захоплених заручниками;
до дня припинення розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, але не більш як до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому законодавством.
8. Виплата грошового забезпечення здійснюється членам сімей осіб рядового і начальницького складу, зокрема дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з особою рядового і начальницького складу, або законним представникам чи усиновлювачам дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку) такої особи, а також особам, які перебувають на утриманні осіб рядового і начальницького складу, або батькам рівними частками, якщо особа рядового і начальницького складу не перебуває у шлюбі і не має дітей.
Якщо після призначення та виплати грошового забезпечення за його отриманням звертаються інші члени сім’ї, які мають на нього право, органи та підрозділи цивільного захисту здійснюють подальшу його виплату рівними частками між такими членами сім’ї.
Питання щодо попередньо виплачених сум грошового забезпечення вирішується такими членами сімей за взаємною згодою або в судовому порядку.
У разі відмови одного із членів сім’ї особи рядового і начальницького складу від виплати грошового забезпечення його частка рівномірно розподіляється між іншими членами сім’ї, які мають право на його отримання. Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги подається до органів та підрозділів цивільного захисту в письмовій формі та повинна бути нотаріально засвідчена в порядку, встановленому законодавством.
9. Виплата грошового забезпечення припиняється членам сімей осіб рядового і начальницького складу у разі їх засудження за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.