• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Державної програми забезпечення молоді житлом на 2013-2023 роки

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Заходи, Паспорт, Програма від 24.10.2012 № 967
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 24 жовтня 2012 р. № 967
Київ
Про затвердження Державної програми забезпечення молоді житлом на 2013 - 2023 роки
( назва із змінами, внесеними згідно з постановами  Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 р. № 1032, від 23.12.2020 р. № 1360 )( Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України  від 20 грудня 2017 року № 1032, від 25 вересня 2019 року № 850, від 23 грудня 2020 року № 1360, від 15 вересня 2021 року № 976, від 19 квітня 2022 року № 477, від 2 червня 2023 року № 551 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Державну програму забезпечення молоді житлом на 2013 - 2023 роки (далі - Програма), що додається.
( пункт 1 із змінами, внесеними згідно з постановами  Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 р. № 1032, від 23.12.2020 р. № 1360 )
2. Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури разом з Міністерством фінансів передбачати під час складання проекту Державного бюджету України на відповідний рік кошти, необхідні для виконання завдань і заходів Програми, виходячи з можливостей державного бюджету.
( пункт 2 із змінами, внесеними згідно з постановами  Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 р. № 850, від 02.06.2023 р. № 551 )
3. Рекомендувати Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям передбачати під час складання проектів місцевих бюджетів на відповідний рік кошти, необхідні для виконання завдань і заходів Програми.
4. Державному фонду сприяння молодіжному житловому будівництву разом із заінтересованими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями визначати щороку завдання з виконання Програми, здійснювати контроль та подавати Кабінетові Міністрів України інформацію про хід їх виконання.
 

Прем'єр-міністр України

М. АЗАРОВ
Інд. 70
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 24 жовтня 2012 р. № 967
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 23 грудня 2020 р. № 1360)
ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА
забезпечення молоді житлом на 2013 - 2023 роки
Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Програма
В Україні станом на 1 січня 2015 р., за даними Держстату, 657,2 тис. сімей та одинаків перебували на квартирному обліку, з яких молоді сім'ї - 68,1 тисячі.
Більшість молодих сімей не мають можливості отримати доступ на ринок житла без бюджетної підтримки. Тому проблема забезпечення молодих сімей житлом є дуже актуальною в Україні.Статтею 47 Конституції України гарантовано право на житло; держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Обов'язком держави є надання реального інструменту для реалізації житлових прав громадян. Саме гостра житлова проблема є однією з причин міграції української молоді за кордон.
Протягом 2013 - 2020 років (станом на 1 липня 2020 р.) відповідно до Державної програми забезпечення молоді житлом на 2013 - 2020 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 р. № 967 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 81, ст. 3261; 2018 р., № 2, ст. 76), передбачалося виділення коштів для надання пільгових довгострокових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла у розмірі 1952,295 млн. гривень, у тому числі із:
загального фонду державного бюджету - 94,897 млн. гривень;
спеціального фонду державного бюджету - 219,398 млн. гривень;
місцевих бюджетів - 1638 млн. гривень.
Фактично ж було профінансовано лише 1010,606 млн. гривень, у тому числі із:
загального фонду державного бюджету - 94,897 млн. гривень;
спеціального фонду державного бюджету - 222,709 млн. гривень;
місцевих бюджетів - 693 млн. гривень.
За рахунок коштів державного бюджету (у тому числі за рахунок коштів спеціального фонду) надано 978 пільгових довгострокових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла, місцевих бюджетів - 1259.
На даний час для участі у Державній програмі забезпечення молоді житлом на 2013 - 2020 роки у відкритих реєстрах державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" зареєстровано 7513 заяв громадян (станом на 1 липня 2020 року).
За час реалізації механізму надання пільгових іпотечних житлових кредитів, що передбачає здешевлення їх вартості шляхом надання часткової компенсації, відповідно до Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 р. № 343 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 33, ст. 1229), таку компенсацію надано 17,8 тис. молодих сімей та одиноких молодих громадян.
Зазначених заходів недостатньо для розв'язання житлової проблеми серед молоді у найближчий час. Тому необхідним є продовжити дію Програми та відновити її фінансування із загального фонду державного бюджету.
Мета Програми
Метою Програми є створення належних умов для забезпечення молодих сімей та одиноких молодих громадян житлом.
Шляхи і способи розв'язання проблеми
Можливі два способи розв'язання проблеми.
Перший спосіб передбачає розв'язання проблеми забезпечення житлом молоді через виконання механізму забезпечення громадян доступним житлом відповідно до статті 4 Закону України "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва".
Державна підтримка будівництва доступного житла полягає у сплаті державою 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або наданні пільгового іпотечного житлового кредиту. Забезпечення окремих категорій громадян доступним житлом здійснюється шляхом надання одноразової безповоротної фінансової підтримки у розмірі 50 відсотків вартості нормативної площі доступного житла за рахунок державних коштів. Одержувачі державної підтримки можуть отримувати кредит в банку для сплати частини вартості будівництва (придбання) доступного житла, що перевищує розмір державної підтримки, на умовах та у порядку, що визначені банком.
Однак, по-перше, зазначена державна підтримка орієнтована на всіх громадян, що потребують поліпшення житлових умов відповідно до законодавства, без акцентування на певній цільовій групі, зокрема молодих сім'ях. Таким чином, недоліком даного способу є неможливість реалізації адресного підходу стосовно молодих сімей та одиноких молодих громадян.
По-друге, забезпечення громадян доступним житлом вимагає наявності значної суми власних коштів для придбання житла. Проте у більшості молодих сімей, особливо з дітьми, та одиноких молодих громадян власні кошти для здійснення першого внеску відсутні.
Як свідчить економічна практика, за таких умов неможливо досягти відчутного ефекту у забезпеченні житлом молодих сімей.
Другий, оптимальний спосіб передбачає продовження дії Державної програми забезпечення молоді житлом на 2013 - 2020 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 р. № 967, що дасть можливість встановити найбільш ефективний спосіб забезпечення житлом саме молоді, шляхом реалізації механізму надання пільгових довгострокових житлових кредитів.
Прогнозні обсяги та джерела фінансування наведені у додатку 1.
Завдання і заходи Програми
Основними завданнями Програми є:
забезпечення розвитку пільгового молодіжного житлового кредитування, зокрема зміна підходів до розрахунку розміру кредиту;
формування організаційних засад для здешевлення вартості будівництва і придбання житла молодими сім'ями та одинокими молодими громадянами;
виконання регіональними управліннями / Іпотечним центром в м. Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" рішень судів, які набрали законної сили, щодо об'єктів житлового будівництва, замовником будівництва яких є або виступали Державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" та/або регіональні управління / Іпотечний центр в м. Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву;
( розділ доповнено новим абзацом четвертим згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 р. № 976, у зв'язку з цим абзац четвертий вважати абзацом п'ятим )
виконання інших заходів, які передбачені Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для збільшення статутного капіталу Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" з подальшим спрямуванням на виконання Державної програми забезпечення молоді житлом на 2013 - 2023 роки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 488 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 35, ст. 1456; 2021 р., № 25, ст. 1185), в межах коштів, передбачених на збільшення статутного капіталу Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" у 2021 та 2022 роках, та які фактично не були використані на надання пільгових довгострокових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла.
( розділ доповнено новим абзацом п'ятим згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 р. № 477, у зв'язку з цим абзац п'ятий вважати абзацом шостим )
Завдання і заходи з виконання Програми наведені у додатку 2.
Очікувані результати, ефективність Програми
Успішне виконання Програми протягом 2021 - 2023 років дасть змогу створити умови для забезпечення житлом більше 2,5 тис. молодих сімей та одиноких молодих громадян.
Виконання Програми сприятиме також створенню умов для формування активної життєвої позиції молоді, розв'язанню їх житлових проблем, розвитку будівельної галузі та пов'язаних з будівництвом галузей промислового виробництва, створенню додаткових робочих місць у будівельній та суміжних із будівництвом галузях, збільшенню податкових надходжень до державного та місцевих бюджетів, поліпшенню демографічної ситуації в країні.
Крім того, виконання Програми зменшує фінансове навантаження на молоді сім'ї, що сприяє підвищенню рівня соціального забезпечення населення, створює умови для гармонійного розвитку сім'ї та національної економіки. Адже механізм виконання Програми дає змогу спрямовувати кошти від повернення кредитів, наданих за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, на надання нових кредитів за рахунок коштів спеціального фонду.
Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів та інших не заборонених законодавством джерел, у тому числі власних коштів громадян.
Для будівництва (придбання) житла в рамках виконання Програми протягом 2013 - 2023 років, а саме для реалізації механізму Програми, необхідні кошти в сумі 3365,379 млн. гривень, в тому числі протягом 2021 - 2023 років необхідні кошти в сумі 1918,536 млн. гривень. Прогнозний обсяг потреби у забезпеченні житлом молодих сімей та одиноких молодих громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у розрізі регіонів наведено у додатку 3.
( абзац другий розділу із змінами, внесеними згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 р. № 976 )
 
Додаток 1
до Програми
ПАСПОРТ
Державної програми забезпечення молоді житлом на 2013 - 2023 роки
1. Програма затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 р. № 967.
2. Державний замовник-координатор - Мінінфраструктури.
3. Керівник Програми - Віце-прем'єр-міністр з відновлення України - Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури.
4. Виконавці заходів Програми - Мінінфраструктури, Мінфін, державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву", Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації.
5. Строк виконання: 2013 - 2023 роки.
6. Прогнозні обсяги та джерела фінансування
Джерела фінансування Обсяг фінансування, млн гривень У тому числі за роками
2013* 2014* 2015* 2016* 2017* 2018* 2019* 2020** 2021** 2022** 2023**
Державний бюджет 761,497 149,609 78,074 93,491 77,377 75,848 63,044 54,118 51,4 43,291 39,235 36,01
Місцевий бюджет 2603,882 33,532 36,624 64,694 94,337 115,693 145,678 155,924 157,4 600 600 600
Інші джерела                        
Усього 3365,379 183,141 114,698 158,185 171,714 191,541 208,722 210,042 208,8 643,291 639,235 636,01
____________
* Фактичні видатки станом на кінець року.
** Виходячи з можливостей державного бюджету та з урахуванням напрямів бюджетної політики.
( додаток 1 із змінами, внесеними згідно з постановами  Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 р. № 976, від 02.06.2023 р. № 551 )
 
Додаток 2
до Програми
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ
з виконання Державної програми забезпечення молоді житлом на 2013 - 2023 роки
Найменування завдання Наймену-
вання показника
Значення показника Найменування заходу Відповідальні за виконання Джерела фінансу-
вання (державний, місцевий бюджети та інші джерела)
Прогноз-
ний обсяг фінан-
сових ресурсів для вико-
нання завдань, млн. гривень
У тому числі за роками
усього за роками 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Запровадження механізму забезпечення молодих сімей та одиноких молодих громадян житлом кількість наданих кредитів 7686 402 216 188 213 638 1109 1157 1242 882 840 799 надання пільгових довгострокових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла Мінінфраструктури
Мінфін
державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву"
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації
державний бюджет,
у тому числі:
391,721 104,621 34 33,674 24 34,311 30 29 28 25,07 24,835 24,21
загальний фонд 94,9 70,63 24,27                  
спеціальний фонд 296,821 33,991 9,73 33,674 24 34,311 30 29 28,0 25,07 24,835 24,21
місцеві бюджети 2603,882 33,532 36,624 64,694 94,337 115,693 145,678 155,924 157,4 600 600 600
інші джерела                        
кількість договорів на обслуговування   8400* 6100* 5011* 3468* 2805* 2353* 1920* 1591* 1112* 950* 845* компенсація відсоткових ставок кредитів комерційних банків, що надаються молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів Мінінфраструктури
Мінфін
державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву"
державний бюджет 368,535 44,988 44,074 59,817 53,377 41,537 33,044 25,118 23,4 16,98 14,4 11,8
кількість нормативно-
правових актів
2         1       1     удосконалення механізму пільгового довгострокового кредитування молодих сімей та одиноких молодих громадян Мінінфраструктури
Мінфін
державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву"
                         
Виконання регіональними управліннями/ Іпотечним центром в м. Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" рішень судів, які набрали законної сили, щодо об'єктів житлового будівництва, замовником будівництва яких є або виступали Державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" та/або регіональні управління / Іпотечний центр в м. Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" кількість рішень суду 1                 1     виконання регіональними управліннями/ Іпотечним центром в м. Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" рішень судів, які набрали законної сили, щодо об'єктів житлового будівництва, замовником будівництва яких є або виступали Державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" та/або регіональні управління / Іпотечний центр в м. Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" Мінінфраструктури;
Мінфін;
Державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву"
державний бюджет,
у тому числі
1,241                 1,241    
спеціальний фонд 1,241                 1,241    
____________
* Кількість договорів, що залишилися на обслуговуванні на кінець року, які було укладено за програмою 2751380 "Часткова компенсація відсоткової ставки кредитів комерційних банків молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкція) і придбання житла".
( додаток 2 із змінами, внесеними згідно з постановами  Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 р. № 976, від 02.06.2023 р. № 551 )
 
Додаток 3
до Програми
ПРОГНОЗНИЙ ОБСЯГ
потреби у забезпеченні житлом молодих сімей та одиноких молодих громадян, які потребують поліпшення житлових умов, в розрізі регіонів
Найменування регіону Кількість молодих сімей та одиноких молодих громадян, які перебувають на квартирному обліку станом на 1 січня 2011 р. Кількість молодих сімей та одиноких молодих громадян, які зареєстро-
вані в реєстрах державної спеціалі-
зованої фінансової установи "Державний
фонд сприяння молодіж-
ному житловому будів-
ництву"
для отримання довготер-
мінових пільгових кредитів для будівництва (рекон-
струкції)
та придбання житла станом на 1 липня 2020 р.
2013 рік* 2014 рік* 2015 рік* 2016 рік* 2017 рік* 2018 рік* 2019 рік* 2020 рік** 2021 рік 2022 рік 2023 рік
усього таких, що плану-
ється забезпе-
чити житлом
кількість квартир, одиниць обсяг введення в експлуа-
тацію житла, кв. метрів
кількість квартир, одиниць обсяг введення в експлуа-
тацію житла,
кв. метрів
кількість квартир, одиниць обсяг введення в експлуа-
тацію житла,
кв. метрів
кількість квартир, одиниць обсяг введення в експлуа-
тацію житла,
кв. метрів
кількість квартир, одиниць обсяг введення в експлуа-
тацію житла,
кв. метрів
кількість квартир, одиниць обсяг введення в експлуа-
тацію житла,
кв. метрів
кількість квартир, одиниць обсяг введення в експлуа-
тацію житла,
кв. метрів
кількість квартир, одиниць обсяг введення в експлуа-
тацію житла,
кв. метрів
кількість молодих сімей та одиноких молодих громадян, що планується забезпе-
чити житлом***
кількість молодих сімей та одиноких молодих громадян, що планується забезпе-
чити житлом***
кількість
молодих сімей
та одиноких молодих громадян, що планується забезпе-
чити житлом***
Автономна Республіка Крим 5572 16   16 1133                                  
Область:                                            
Вінницька 4323 52 202 8 598     3 242 7 565 15 659 9 828 8 570 2   24 23 21
Волинська 4872 50 348 4 273 3 241 2 170 4 241 8   10 2835 17   2 302 41 38 37
Дніпропетровська 5214 62 230 16 1080 18 1217 4 229 5 346 6 43 4 109 6 41 3   27 26 24
Донецька 9101 40 116 31 2248 6 421                 1   2   14 13 13
Житомирська 3288 45 233 4 271 5 265 7 456 5 299 5 453 6 200 9 190 4   27 26 25
Закарпатська 856 74 295 13 968 7 414 6 333 6 397 8   12   14 1543 8   34 33 32
Івано-Франківська 1243 92 228 16 1172 5 310 5 384 19 1223 17 219 17 940 10 2116 3 499 27 26 24
Київська 5278 90 119 25 1925 12 942 15 822 6 310 15   7   8 522 2   14 13 12
Кіровоградська 1000 17 215 6 407     1 42     1   2   3   4   26 24 23
Луганська 3413 65 82 25 1874 5 349     2 149 9 117 3 59 15   6   10 10 9
Львівська 5203 104 239 17 1157 6 456 15 1090 10 796 13 1711 20 416 23 561   845 28 27 26
Миколаївська 3048 275 580 23 1785 41 2376 40 2621 42 2544 38   41   44 6997 6   68 63 62
Запорізька 4000 84 426     12 975 4 221 7 398 16   19   22   4   50 48 45
Одеська 2883 42 314 10 573     6 307 1 54 7   2   11 715 5   37 35 33
Полтавська 2094 190 431 24 1530 19 1007 11 805 17 1078 32 2849 34 1665 39 376 14 177 51 48 46
Рівненська 2462 63 293 16 788 7 468 5 292 13 942 11 726 6 184 5       34 33 31
Сумська 8389 97 371 6 452 7 345 6 347 11 717 30 1314 15 1470 16 2270 6   43 42 39
Тернопільська 2387 20 82 5 433 2 172 1 114 2 126 4 690 3 318 2 406 1   9 10 9
Харківська 3775 189 628 21 1830 8 530 17 1117 21 1558 26 2716 37 7313 33 1341 26 3082 74 69 67
Херсонська 2818 112 168 25 1626 15 899 9 493 8 558 16 704 18 1871 17   4   20 19 18
Хмельницька 6434 40 409 9 741 5 306 6 319 4 244 4   4 330 6   2   48 46 43
Черкаська 4138 55 168 15 1058 7 544 5 358 3 246 6   5 675 9 2342 5   21 19 18
Чернівецька 2122 43 185 6 323 9 581 3 237 5 444 3 437 7 225 8 406 2   22 21 20
Чернігівська 2036 50 158 7 582 5 393 4 325 6 404 9   6 202 10 191 3 227 18 18 17
м. Київ 14521 141 993 51 3321 12 661 13 767 9 450 20 1385 12 1139 15 70 9 483 115 110 105
м. Севастополь 1252 3   3 228                                  
Усього 111722 2111 7513 402 28376 216 13872 188 12091 213 14089 319 14023 299 20779 351 20657 123 5615 882 840 799
____________
* Фактичні показники.
** Інформація станом на 30 липня 2020 року.
( Державна програма у редакції постанови  Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 р. № 1032, із змінами, внесеними згідно з постановою  Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 р. № 850, у редакції постанови Кабінету  Міністрів України від 23.12.2020 р. № 1360 )
____________