ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
РІШЕННЯ
05.07.2012 № 2 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 вересня 2012 р.
за № 1581/21893
Про затвердження Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку
( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 19 від 20.03.2013 № 42 від 30.12.2013 № 89 від 11.09.2014 № 151 від 22.12.2014 № 153 від 23.12.2014 № 75 від 16.04.2015 № 123 від 25.06.2015 № 212 від 30.11.2015 № 370 від 18.03.2016 № 1768 від 08.09.2016 № 2526 від 21.11.2016 № 2708 від 08.12.2016 № 435 від 06.02.2017 № 2204 від 29.05.2017 № 2837 від 05.07.2017 № 3778 від 23.08.2017 № 3959 від 06.09.2017 № 5397 від 14.12.2017 № 372 від 05.02.2018 № 466 від 15.02.2018 № 526 від 22.02.2018 № 2113 від 26.07.2018 № 2798 від 18.10.2018 № 1753 від 11.07.2019 № 2951 від 18.11.2019 № 149 від 23.01.2020 № 652 від 23.03.2020 № 842 від 23.04.2020 № 496 від 20.05.2021 № 993 від 27.09.2021 № 993 від 27.09.2021 № 1228 від 06.12.2021 № 27 від 17.01.2022 № 366 від 26.05.2022 № 899 від 07.11.2022 № 1584 від 11.12.2023 № 195 від 15.02.2024 № 331 від 14.03.2024 № 519 від 02.05.2024 № 880 від 15.08.2024 № 1269 від 05.12.2024 )
Відповідно до пункту 10 частини першої та пункту 1 частини п’ятої статті 12, а також на виконання пункту 13 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, що додається.
2. Відділу з питань стратегії та трансформації Фонду разом з Юридичним відділом забезпечити подання цього рішення до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. У разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Законом України "Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків", Фонд здійснює ліквідацію банку у порядку, встановленому розділом V та главами 1 і 2 розділу VI Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого цим рішенням.
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 2204 від 29.05.2017- діє до 01.08.2020, № 993 від 27.09.2021 )
4. Це рішення набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", але не раніше дня його офіційного опублікування.
5. Відділу зв’язків з громадськістю та міжнародними організаціями забезпечити розміщення цього рішення на офіційній сторінці Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у мережі Інтернет після його державної реєстрації.
Директор-розпорядник | О.І. Шарова |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення виконавчої дирекції
Фонду гарантування вкладів
фізичних осіб
05.07.2012 № 2
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 вересня 2012 р.
за № 1581/21893
ПОЛОЖЕННЯ
про виведення неплатоспроможного банку з ринку
( У тексті Положення слова "аудитор" в усіх відмінках і числах замінено словами "суб’єкт аудиторської діяльності" у відповідних відмінках і числах згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 2113 від 26.07.2018 )( У тексті Положення слова "економічних нормативів" замінено словами "пруденційних нормативів" згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 195 від 15.02.2024 )
І. Загальні положення
1. Предмет та мета Положення
1.1. Це Положення розроблено на підставі Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон), "Про банки і банківську діяльність" та встановлює порядок прийняття рішень та вчинення дій Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) в процесі здійснення ним заходів щодо підготовки до запровадження процедури виведення банку з ринку, здійснення тимчасової адміністрації та/або ліквідації банку.
( Пункт 1.1 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024 )
1.2. Це Положення регулює порядок:
здійснення заходів щодо підготовки до запровадження процедури виведення банку з ринку;
виведення банку з ринку, щодо якого Національним банком України (далі — НБУ) прийнято рішення про:
віднесення банку до категорії неплатоспроможних відповідно до статті 76 Закону України "Про банки і банківську діяльність";
відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність".
( Пункт 1.2 глави 1 розділу I в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024 )
1.3. Фонд у процесі виведення неплатоспроможного банку з ринку виконує функції тимчасового адміністратора та ліквідатора неплатоспроможного банку.
Фонд у процесі ліквідації банку, що виводиться з ринку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", виконує функції ліквідатора банку.";
( Пункт 1.3 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 466 від 15.02.2018; в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024 )
1.4. Фондом не здійснюється виведення з ринку філій іноземних банків, акредитованих на території України НБУ.
( Пункт 1.5 глави 1 розділу I виключено на підставі Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024 )
2. Визначення термінів
2.1. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
2.1.1) активи — ресурси, контрольовані банком у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому;
2.1.2) баланс (звіт про фінансовий стан) — звіт про фінансовий стан банку, який відображає на певну дату його активи, зобов’язання і капітал;
2.1.3) ділова репутація — відомості, зібрані Фондом, про відповідність діяльності юридичної або фізичної особи, у тому числі керівників юридичної особи та власників істотної участі в такій юридичній особі, вимогам закону, діловій практиці та професійній етиці, а також відомості про порядність, професійні та управлінські здібності фізичної особи;
2.1.4) заходи раннього реагування — заходи щодо підготовки до запровадження процедури виведення банку з ринку, у тому числі організаційні заходи щодо проведення відкритого конкурсу та визначення найменш витратного способу виведення банку з ринку;
2.1.5) кімната даних — місце розкриття інформації про банк, його майно (активи) та зобов’язання, доступ до якої надається під час здійснення Фондом функцій та повноважень, визначених Законом, у формі та порядку, визначеному Фондом;
2.1.6) кінець процедури ліквідації — дата прийняття рішення виконавчої дирекції Фонду про початок процесу завершення процедури ліквідації банку, яке приймається не пізніше ніж за 60 днів до звітної дати ліквідаційного балансу банку після настання однієї з таких подій:
балансова вартість активів банку на поточну дату складає менше 5 відсотків оціночної вартості активів такого банку, що включені до ліквідаційної маси протягом процедури ліквідації;
витрати на утримання банку перевищують суму очікуваних надходжень від управління (оренди, продажу тощо) його активами;
задоволені всі акцептовані вимоги кредиторів;
2.1.7) ліквідаційна процедура — забезпечення виконання Фондом заходів щодо управління майном (активами) банку та задоволення вимог кредиторів під час ліквідації банку в строки, визначені частиною п’ятою статі 44 Закону;
2.1.8) найменш витратний для Фонду спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку — спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, у результаті реалізації якого сума грошових витрат Фонду, безпосередньо пов’язаних зі здійсненням виведення неплатоспроможного банку з ринку, за мінусом будь-яких прогнозованих сум грошового відшкодування у зв’язку з таким виведенням, очікується бути найменшою;
2.1.9) організація реалізації майна банку, що ліквідується,— заходи, що вживаються Фондом, щодо передпродажної підготовки, ремонту, добудови, реалізації девелоперських проєктів, вилучення з непридатного для експлуатації майна окремих деталей, вузлів, агрегатів тощо для їх подальшої реалізації, оцінки, вибору способу, порядку формування лотів (у тому числі консолідація активів декількох банків) та умов відчуження майна шляхом прийняття відповідних рішень, реалізація яких покладається на уповноважену особу Фонду на ліквідацію банку;
2.1.10) розрахунковий документ — розпорядження (платіжна інструкція) ініціатора надавачу платіжних послуг щодо виконання платіжної операції;
2.1.11) уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку — працівник Фонду, який від імені Фонд у та в межах повноважень, передбачених Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення ліквідації банку;
2.1.12) уповноважена особа Фонду на тимчасову адміністрацію — працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку.
( Пункт 2.1 глави 1 розділу I в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024, з урахуванням змін, внесених Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1412 від 26.12.2024 )
2.2. Терміни "виведення неплатоспроможного банку з ринку", "вклад", "вкладник", "інвестор", "ліквідація банку", "неплатоспроможний банк", "перехідний банк", "план врегулювання", "приймаючий банк", "проблемний банк", "продаж банку", "реєстр учасників Фонду", "система гарантування вкладів фізичних осіб", "тимчасова адміністрація" вживаються в значенні, наведеному в Законі.
Терміни "істотна участь", "контролер", "пов’язана з банком особа" вживаються в значенні, наведеному в Законі України "Про банки і банківську діяльність".
( Пункт 2.2 глави 2 розділу I в редакції Рішень Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 42 від 30.12.2013, № 496 від 20.05.2021, № 1269 від 05.12.2024, з урахуванням змін, внесених Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1412 від 26.12.2024 )
ІІ. Підготовка до виведення банку з ринку та реалізація способів врегулювання неплатоспроможного банку
( Заголовок розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024 )
1. Способи виведення неплатоспроможного банку з ринку
1.1. Виведення неплатоспроможного банку з ринку здійснюється Фондом одним з таких способів:
ліквідація банку з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб;
ліквідація банку з відчуженням у процесі ліквідації всіх або частини його активів і зобов’язань на користь приймаючого банку;
відчуження всіх або частини активів і зобов’язань неплатоспроможного банку на користь приймаючого банку з відкликанням банківської ліцензії неплатоспроможного банку та подальшою його ліквідацією;
створення та продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов’язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку;
продаж неплатоспроможного банку інвестору.
1.2. Ліквідація банку з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб - спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, який передбачає відкликання банківської ліцензії, виплату (відшкодування) вкладникам належних їм вкладів у порядку, визначеному Законом та нормативно-правовими актами Фонду, з подальшим припиненням неплатоспроможного банку як юридичної особи (ліквідацією).
1.3. Ліквідація неплатоспроможного банку з відчуженням у процесі ліквідації всіх або частини його активів і зобов'язань на користь приймаючого банку - спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, який передбачає відкликання НБУ банківської ліцензії неплатоспроможного банку, передачу переможцю відкритого конкурсу всіх або частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, з подальшим припиненням неплатоспроможного банку як юридичної особи (ліквідацією).
( Пункт 1.3 глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 370 від 18.03.2016 )
1.4. Відчуження всіх або частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку на користь приймаючого банку з відкликанням банківської ліцензії неплатоспроможного банку та подальшою його ліквідацією - спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, який передбачає передачу переможцю відкритого конкурсу всіх або частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, з подальшим прийняттям рішення НБУ про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію неплатоспроможного банку (припиненням неплатоспроможного банку як юридичної особи).
( Пункт 1.4 глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 370 від 18.03.2016 )
1.5. Створення та продаж інвестору перехідного банку - спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, який передбачає створення перехідного банку, передачу активів і зобов’язань неплатоспроможного банку перехідному банку, який в подальшому продається переможцю відкритого конкурсу, та ліквідацію неплатоспроможного банку.
( Пункт 1.5 глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 89 від 11.09.2014, № 370 від 18.03.2016 )
1.6. Продаж неплатоспроможного банку інвестору - спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, який передбачає перехід права власності на акції неплатоспроможного банку від власників такого банку переможцю відкритого конкурсу.
( Пункт 1.6 глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 19 від 20.03.2013, № 370 від 18.03.2016 )
2. Заходи раннього реагування
2.1. Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про вжиття заходів раннього реагування та/або про подання інформації з окремих питань його діяльності щодо банку, який відповідає, зокрема, одному з таких критеріїв:
2.1.1) прийняття НБУ рішення про віднесення банку до категорії проблемних;
2.1.2) оцінка банку, проведена НБУ під час банківського нагляду в порядку та спосіб, визначені НБУ, складає F або 4;
2.1.3) прийняття НБУ рішення про обмеження, зупинення окремих видів здійснюваних банком операцій або про заборону надавати бланкові кредити, відсторонення посадової особи банку від посади та/або тимчасової заборони власнику істотної участі в банку використання права голосу
2.1.4) виявлення в діяльності фактів, які свідчать про можливість збільшення в подальшому потенційних витрат Фонду в разі виведення банку з ринку;
2.1.5) банк, який за результатами здійсненого Фондом аналізу його фінансового стану з метою виявлення ризиків в його діяльності та прогнозування потенційних витрат Фонду на виведення неплатоспроможного банку з ринку та відшкодування коштів вкладникам має високі ризики;
2.1.6) наявність інформації від НБУ про можливість віднесення банку до категорії проблемних або неплатоспроможних.
2.2. Заходи раннього реагування можуть здійснюватися за такими напрямами:
2.2.1) планування Фондом процедури запровадження тимчасової адміністрації, набуття контролю над банком, виконання Фондом повноважень під час здійснення тимчасової адміністрації, визначення переліку робіт (послуг), які є або будуть необхідними для запровадження та/або здійснення тимчасової адміністрації в банку, та проведення конкурсу серед осіб, відібраних Фондом за відповідними напрямами діяльності, тощо;
2.2.2) проведення аналізу діяльності банку, у тому числі основних напрямів його діяльності, критичних функцій та критично важливих контрагентів та установ, які належать до інфраструктури фінансового ринку, учасником якої є банк, корпоративного управління банку, вивчення інформації про його інформаційно-комунікаційні системи, інші модулі та сервіси, якими банк користується у своїй діяльності, тощо;
2.2.3) планування витрат, пов’язаних з виконанням покладених на Фонд функцій та повноважень, які будуть понесені під час здійснення заходів раннього реагування та/або пов’язаних з процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку в межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду;
2.2.4) виявлення перешкод для запровадження способів виведення банку з ринку, визначених пунктами 2–5 частини другої статті 39 Закону, визначення можливих шляхів їх подолання та вжиття підготовчих заходів для їх усунення або обмеження їхнього впливу;
2.2.5) організаційні заходи щодо проведення відкритого конкурсу, у тому числі розкриття інформації в кімнаті даних особам, зазначеним у частині сьомій статті 39-1 Закону, після укладення з ними договорів щодо нерозголошення інформації з обмеженим доступом, у тому числі банківської таємниці та персональних даних, шляхом розміщення електронної форми документів на захищеному вебсайті в мережі Інтернет (у віртуальній кімнаті даних) і надання можливості доступу до неї таким особам;
2.2.6) оцінка можливості та ймовірності застосування до банку кожного із способів виведення неплатоспроможного банку з ринку, визначених пунктами 2–5 частини другої статті 39 Закону, з урахуванням результатів оцінки майна (активів) та/або акцій проблемного банку за встановленою Фондом методикою, виявлення зацікавленості з боку банків та попередньо кваліфікованих осіб щодо участі у виведенні такого банку з ринку в разі визнання його неплатоспроможним;
2.2.7) забезпечення комунікації між Фондом, установами та органами, визначеними частиною четвертою статті 39 Закону;
2.2.8) планування підготовчих юридичних, а також інших дій, необхідних для захисту прав вкладників банку та реалізації закріплених за Фондом функцій та повноважень у разі віднесення банку до категорії неплатоспроможних, у тому числі для проведення інвентаризації та збереження майна (активів) банку, перевірки правочинів банку на ознаки нікчемності та застосування наслідків нікчемності, перевірки бази даних вкладників.
2.3. У процесі здійснення заходів раннього реагування Фонд використовує інформацію, отриману ним у порядку, визначеному Законом та нормативно-правовими актами Фонду, а також інформацію, отриману від НБУ, інших органів державної влади та установ, з державних реєстрів та з інших відкритих джерел інформації.
2.4. Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про припинення здійснення заходів раннього реагування в разі:
прийняття НБУ рішення про визнання діяльності банку такою, що відповідає законодавству, або про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, або про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність";
припинення відповідності банку іншим критеріям, визначеним у пункті 2.1 цієї глави.
2.5. З урахуванням дій Фонду, вжитих ним відповідно до статті 32 Закону, та заходів раннього реагування Фонд складає проєкт плану врегулювання банку.
( Розділ II доповнено главою 2 згідно Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024, з урахуванням змін, внесених Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1412 від 26.12.2024 )
3. Підготовка Фонду до здійснення тимчасової адміністрації
3.1. З дня віднесення НБУ банку до категорії проблемних Фонд починає здійснювати моніторинг проблемного банку.
( Пункт глави розділу II виключено на підставі Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 370 від 18.03.2016 )
3.2. Моніторинг проводиться Фондом шляхом:
призначення працівників Фонду, до повноважень яких належить проведення моніторингу дотримання банком вимог порядку формування та ведення баз даних про вкладників, проведення банком банківських операцій, у тому числі збір інформації та копій документів, необхідних для підготовки проекту плану врегулювання, забезпечення проведення оцінки активів банку в порядку, встановленому Фондом (у тому числі заборгованості за кредитами перед банком, наявності та вартості забезпечення виконання зобов’язань за кредитними договорами, заборгованості за цінними паперами, що є у власності банку, вимог банку до клієнта за списаною заборгованістю та наявності і вартості забезпечення виконання зобов’язань за такою заборгованістю тощо);
отримання інформації від клієнтів, вкладників та інших кредиторів банку з метою виконання покладених на Фонд функцій та повноважень;
отримання копій документів та баз даних.
Моніторинг проводиться у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Фонду.
Фонд також має право:
отримувати звітність від проблемного банку відповідно до Закону та нормативно-правових актів Фонду;
брати участь в інспекційних перевірках проблемних банків (за окремим планом перевірки, складеним Фондом) за клопотанням Фонду та/або за пропозицією НБУ;
проводити позапланову перевірку з метою збору інформації з інших питань діяльності, ніж передбачені у частині першій статті 32 Закону, перелік яких затверджується виконавчою дирекцією Фонду.
( Пункт глави розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 370 від 18.03.2016 )
3.3. Аналіз змін в основних показниках діяльності проблемного банку включає, зокрема, динаміку змін у депозитному портфелі (за складовими, строками, суб’єктами, процентними ставками тощо), кредитному портфелі (за складовими, строками, процентними ставками, рівнем прострочення), покращення/погіршення його фінансового стану, дотримання пруденційних нормативів, динаміку складових капіталу, достатність формування резервів за активними операціями.
3.4. Участь працівників Фонду в інспекційних перевірках, що здійснюються НБУ у проблемних банках, здійснюється відповідно до порядку, затвердженого виконавчою дирекцією Фонду.
( Пункт глави розділу II виключено на підставі Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 42 від 30.12.2013 )
3.5. У разі прийняття НБУ рішення про визнання діяльності банку такою, що відповідає законодавству, Фонд припиняє здійснення моніторингу такого банку.
4. Дії Фонду щодо здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку
4.1. Процедура здійснення тимчасової адміністрації банку застосовується Фондом щодо банку, який рішенням НБУ віднесено до категорії неплатоспроможних, з метою виведення такого банку з ринку.
4.2. Тимчасова адміністрація запроваджується на строк, що не перевищує один місяць. У разі виведення неплатоспроможного банку з ринку у спосіб, передбачений пунктами 3–5 частини другої статті 39 Закону, тимчасова адміністрація може бути продовжена на строк до одного місяця. У разі виведення неплатоспроможного банку з ринку у спосіб, передбачений пунктами 1, 2 частини другої статті 39 Закону, строк тимчасової адміністрації може бути продовжений на п’ять днів з припиненням не пізніше дня отримання рішення НБУ про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
У разі відповідності банку критеріям, встановленим пунктом 3.12 глави 3 розділу IV цього Положення, виконавча дирекція Фонду затверджує план врегулювання, в якому зазначено, що найменш витратним способом виведення банку з ринку є спосіб, передбачений пунктом 1 статті 39 Закону, та подає НБУ пропозицію про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію такого банку. У такому разі тимчасова адміністрація припиняється у день отримання рішення НБУ про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
( Абзац другий пункту 4.2 глави 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024 )( Пункт глави розділу II в редакції Рішень Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 89 від 11.09.2014, № 370 від 18.03.2016 )
4.3. Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення НБУ про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
( Пункт глави розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
4.4. Виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення НБУ про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду (кілька уповноважених осіб Фонду) на тимчасову адміністрацію, якій Фонд делегує всі або частину своїх повноважень тимчасового адміністратора.
У разі делегування повноважень кільком уповноваженим особам Фонду на тимчасову адміністрацію Фонд зазначає обсяг повноважень кожної з них.
Здійснення повноважень органів управління банку може бути делеговано тільки одній уповноваженій особі Фонду на тимчасову адміністрацію.
Якщо повноваження Фонду як тимчасового адміністратора банку здійснюються Фондом безпосередньо, такі повноваження реалізуються:
( Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1753 від 11.07.2019 )
в частині повноважень, визначених частиною п’ятою статті 12 Закону (крім повноважень, делегованих утвореним виконавчою дирекцією Фонду колегіальним органам),- виконавчою дирекцією Фонду;
( Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1753 від 11.07.2019 )
в частині повноважень виконавчої дирекції Фонду, делегованих утвореним нею колегіальним органам,- відповідними колегіальними органами;
( Пункт глави р озділу II доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1753 від 11.07.2019 )
в частині інших повноважень - директором-розпорядником Фонду, а також працівниками Фонду - в обсягах, визначених рішенням виконавчої дирекції Фонду про здійснення повноважень тимчасового адміністратора банку Фондом безпосередньо.
( Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1753 від 11.07.2019 )( Пункт глави розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
4.5. Рішення виконавчої дирекції Фонду про початок процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку має містити:
назву документа, місце та дату його видачі;
дату, номер, назву документа НБУ, яким прийнято рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних;
найменування, місцезнаходження, код за ЄДРПОУ, код неплатоспроможного банку, в якому розпочато здійснення тимчасової адміністрації;
прізвище, ім’я, по батькові, посаду працівника(ів) Фонду, якому(им) Фондом делеговано здійснення всіх або частини повноважень тимчасового адміністратора (із зазначенням повноважень кожного з них);
строк, на який запроваджено тимчасову адміністрацію.
( Пункт глави розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
4.6. З дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку:
( Абзац перший пункту розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради, правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту);
виконавчою дирекцією Фонду надається доручення уповноваженому структурному підрозділу Фонду організувати повідомлення зокрема, банків, Державної служби фінансового моніторингу України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Міністерства фінансів України, Державної податкової служби України, Міністерства внутрішніх справ України, Офісу Генерального прокурора, Служби безпеки України, Пенсійного фонду України, Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, спеціалізованих небанківських іпотечних фінансових установ другого рівня, відповідного структурного підрозділу Міністерства юстиції України, до завдань якого належить забезпечення формування і реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), про здійснення Фондом тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та уповноважену особу Фонду на тимчасову адміністрацію, якій делеговано здійснення повноважень органів управління банку (у разі делегування). Повідомлення направляються Фондом від імені Фонду.
( Абзац третій пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 19 від 20.03.2013, № 42 від 30.12.2013, № 89 від 11.09.2014, № 212 від 30.11.2015; в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 3959 від 06.09.2017; із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 331 від 14.03.2024, з урахуванням змін, внесених Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 406 від 01.04.2024 )
4.7. Рішення виконавчої дирекції Фонду про початок процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації доводиться Фондом до головного офісу неплатоспроможного банку негайно шляхом направлення повідомлення по системі електронної пошти НБУ.
( Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 19 від 20.03.2013, № 212 від 30.11.2015 )
4.8. Копія рішення виконавчої дирекції Фонду про початок процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації на тимчасову адміністрацію, завірена підписом директора-розпорядника Фонду та гербовою печаткою Фонду, передається Фондом або уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію, якій делеговано здійснення повноважень органів управління банку (у разі делегування) до неплатоспроможного банку, в якому запроваджено тимчасову адміністрацію, та реєструється у неплатоспроможному банку.
( Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
4.9. Фонд розміщує інформацію про запровадження у неплатоспроможному банку тимчасової адміністрації:
на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет (не пізніше наступного робочого дня після початку здійснення тимчасової адміністрації);
у газетах "Урядовий кур’єр" або "Голос України" (не пізніше ніж через десять календарних днів після початку тимчасової адміністрації).
( Абзац третій пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 42 від 30.12.2013, № 89 від 11.09.2014 )
У разі виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави Фонд розміщує інформацію про запровадження тимчасової адміністрації та спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, визначений рішенням Кабінету Міністрів України, не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
( Пункт глави розділу II доповнено новим абзацом четвертим згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
Фонд або уповноважена особа Фонду на тимчасову адміністрацію у разі делегування їй Фондом відповідних повноважень, розміщує інформацію про здійснення у неплатоспроможному банку тимчасової адміністрації на сторінці такого банку в мережі Інтернет не пізніше наступного робочого дня після початку виконання своїх повноважень.
( Абзац пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 42 від 30.12.2013, № 212 від 30.11.2015, № 3959 від 06.09.2017 )( Пункт 3.10 глави 3 розділу II виключено на підставі Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
4.10. Тимчасова адміністрація припиняється після виконання плану врегулювання або в інших випадках за рішенням виконавчої дирекції Фонду.
5. Дії уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію
5.1. Тимчасову адміністрацію неплатоспроможного банку або ліквідацію банку здійснює Фонд як тимчасовий адміністратор або ліквідатор, у тому числі через призначену(і) виконавчою дирекцією Фонду уповноважену(і) особу(и) Фонду у разі делегування їй (їм) всіх або частини повноважень тимчасового адміністратора або ліквідатора.
( Абзац перший пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 19 від 20.03.2013; в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
Уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію має бути працівник Фонду з повною дієздатністю, який є громадянином України, має високі професійні та моральні якості, бездоганну ділову репутацію, повну вищу освіту в галузі економіки, фінансів чи права (не нижче кваліфікаційного рівня "спеціаліст") та професійний досвід, необхідний для виконання заходів у межах здійснення тимчасової адміністрації.
( Абзац другий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 19 від 20.03.2013 )
5.2. Уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію не може бути особа, яка:
є кредитором, пов’язаною особою або учасником банку, щодо якого здійснюється тимчасова адміністрація;
має судимість, не погашену і не зняту у встановленому законом порядку, або якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину;
( Абзац третій пункту глави 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
має прострочені зобов’язання перед будь-яким банком;
( Абзац четвертий пункту глави розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
має конфлікт інтересів з банком, щодо якого здійснюється тимчасова адміністрація.
5.3. Конфліктом інтересів є наявність у відповідного працівника Фонду або його/її дружини (чоловіка), батька, матері, дітей, рідних братів і сестер особистих або ділових інтересів у відповідному банку, зокрема щодо:
заборгованості перед банком, заборгованості банку;
володіння будь-якими майновими правами щодо майна банку;
відносин за попередні п’ять років з банком як його пов’язаною особою;
невиконання будь-яких зобов’язань по відношенню до будь-якого банку за останні п’ять років;
володіння майном, яке конкурує з майном банку;
перебування у трудових відносинах з банком за останні п’ять років;
інших інтересів, що можуть зашкодити неупередженому виконанню функцій у межах здійснення тимчасової адміністрації.
( Пункт глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 89 від 11.09.2014 )
5.4. Виконавча дирекція Фонду зобов’язана переконатися у відсутності конфлікту інтересів з неплатоспроможним банком у працівника Фонду, який призначається уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію.
5.5. У разі виявлення обставин, що становлять конфлікт інтересів, після початку здійснення тимчасової адміністрації виконавча дирекція Фонду зобов’язана не пізніше наступного робочого дня:
відсторонити відповідного працівника Фонду від виконання обов’язків уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію;
призначити з числа працівників Фонду іншу уповноважену особу Фонду на тимчасову адміністрацію, у якої відсутній конфлікт інтересів.
5.6. Рішення виконавчої дирекції Фонду про відкликання повноважень однієї уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію і делегування повноважень іншій уповноваженій особі Фонду на тимчасову адміністрацію приймаються обов’язково, крім випадків виконання всіх повноважень тимчасового адміністратора безпосередньо Фондом, у разі:
( Абзац перший пункту глави розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
виникнення/виявлення конфлікту інтересів, що став відомий Фонду, якщо такий конфлікт інтересів впливає на неупередженість уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію при виконанні своїх обов’язків;
смерті уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію;
пред’явлення уповноваженій особі Фонду на тимчасову адміністрацію обвинувачення у вчиненні злочину, набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо неї;
( Абзац четвертий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 42 від 30.12.2013 )( Абзац п'ятий пункту глави розділу II виключено на підставі Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 42 від 30.12.2013 )
втрати уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію громадянства України;
припинення трудових відносин з Фондом.
5.7. На період неможливості виконання своїх обов’язків уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію за станом здоров’я, а також на час перебування у відпустці або у відрядженні виконавча дирекція Фонду може делегувати ці повноваження іншій уповноваженій особі Фонду на тимчасову адміністрацію. Такій уповноваженій особі Фонду на тимчасову адміністрацію делегуються повноваження в порядку, встановленому для делегування повноважень уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію. Делеговані повноваження такій уповноваженій особі Фонду на тимчасову адміністрацію припиняються в день виходу на роботу уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію.
( Главу розділу II доповнено новим пунктом згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 42 від 30.12.2013; в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
5.8. Уповноважена особа Фонду на тимчасову адміністрацію, якій делеговано Фондом повноваження рішенням виконавчої дирекції Фонду відповідно до пункту 5.7 цієї глави, приступає до виконання своїх обов’язків не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення виконавчою дирекцією Фонду.
( Абзац перший пункту глави розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015; із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024 )
Уповноважена особа Фонду на тимчасову адміністрацію, якій делеговано повноваження Фонду відповідно до:
( Абзац другий пункту глави розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
1) абзацу третього пункту 5.6 цієї глави, приймає від працівників неплатоспроможного банку майно (активи і зобов'язання), документи банку за актом про приймання (підписаним нею);
( Абзац третій пункту 5.8 глави 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024 )
2) абзаців другого, п’ятого, шостого пункту 5.6 цієї глави, приймає від уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію, повноваження якої припинено, майно (активи і зобов'язання), документи банку за актом про передавання-приймання (підписаним обома уповноваженими особами Фонду). У цьому разі проводиться ревізія банкнот, монет та інших цінностей. У будь-якому разі ревізія та передавання майна і документів мають бути закінчені не пізніше 30 днів з дня початку тимчасової адміністрації.
( Абзац четвертий пункту 5.8 глави 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024 )( Пункт глави розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 42 від 30.12.2013 )
5.9. Інформація про зміну уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію доводиться до відома заінтересованих осіб у порядку, встановленому абзацом третім пункту 4.6, пунктами 4.7 - 4.9 глави 4 цього розділу для інформування про призначення уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію.
( Пункт 5.9 глави 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1269 від 05.12.2024 )
5.10. Уповноважена особа Фонду на тимчасову адміністрацію діє від імені Фонду та неплатоспроможного банку, щодо якого здійснюється тимчасова адміністрація, відповідно до Закону та цього Положення.
5.11. Фонд або уповноважена особа Фонду на тимчасову адміністрацію (у разі делегування їй частини або всіх повноважень Фонду) приступає до виконання своїх обов'язків з дня, зазначеного в рішенні виконавчої дирекції Фонду.
( Абзац перший пункту глави розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
З початку виконання обов'язків уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію працівник(и), призначений(і) уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію, зобов'язаний(і) вчинити (в межах делегованих повноважень) всі необхідні дії з метою:
( Абзац другий пункту глави розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 212 від 30.11.2015 )
встановлення контролю над неплатоспроможним банком;
оцінки реального фінансового стану неплатоспроможного банку для підготовки плану врегулювання.
5.12. При виконанні своїх обов'язків уповноважена особа Фонду на тимчасову адміністрацію має право:
вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку;
укладати від імені банку будь-які договори (вчиняти правочини), необхідні для забезпечення операційної діяльності банку, здійснення ним банківських та інших господарських операцій, з урахуванням вимог, встановлених Законом;
продовжувати, обмежувати, зупиняти або припиняти здійснення банком будь-яких операцій;
( Абзац четвертий пункту глави розділу II із змінами, внесеними згідно з Р ішенням Фонду гарантування вкладів фізичних № 149 від 23.01.2020 )
повідомляти сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів;
заявляти від імені банку позови майнового та немайнового характеру до суду, у тому числі позови про винесення рішення, відповідно до якого боржник банку має надати інформацію про свої активи;
звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення у разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку;