• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України | Наказ, Постанова, Журнал, Протокол, Форма типового документа, Інструкція від 22.05.2012 № 601
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
  • Тип: Наказ, Постанова, Журнал, Протокол, Форма типового документа, Інструкція
  • Дата: 22.05.2012
  • Номер: 601
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
  • Тип: Наказ, Постанова, Журнал, Протокол, Форма типового документа, Інструкція
  • Дата: 22.05.2012
  • Номер: 601
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ
УКРАЇНИ
НАКАЗ
22.05.2012 № 601
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 липня 2012 р.
за № 1188/21500
Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 26 Закону України "Про захист прав споживачів", статті 20 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", пункту 6 частини першої статті 15 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", підпунктів 21 і 22 пункту 6 Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 465, статей 244-4 і 244-19 Кодексу України про адміністративні правопорушення та з метою забезпечення дотримання уповноваженими посадовими особами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів та її територіальних органів законодавства при оформленні ними матеріалів про адміністративні правопорушення
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, що додається.
2. Департаменту розвитку торгівлі подати в установленому порядку цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів Пшеничку О.В.
Міністр економічного розвитку
і торгівлі України

П.О. Порошенко
ПОГОДЖЕНО:
Голова Державної інспекції України
з питань захисту прав споживачів

С.М. Орєхов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економічного
розвитку і торгівлі України
22.05.2012 № 601
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 липня 2012 р.
за № 1188/21500
ІНСТРУКЦІЯ
з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення
І. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція встановлює порядок оформлення матеріалів та розгляду справ про адміністративні правопорушення посадовими особами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів та її територіальних органів (далі - органи з питань захисту прав споживачів), пов'язані з порушенням законодавства про захист прав споживачів, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення та державний ринковий нагляд в межах сфери своєї відповідальності.
1.2. При вчиненні особами адміністративних правопорушень уповноважена на те посадова особа органу з питань захисту прав споживачів (далі - уповноважена посадова особа) відповідно до статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс) складає протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1), якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
1.3. Якщо правопорушення вчинено кількома особами, протокол про адміністративне правопорушення складається на кожну особу окремо.
1.4. Уповноважені посадові особи складають протоколи про адміністративні правопорушення у випадках:
порушення законодавства про захист прав громадян-споживачів (статті 155, 155-2, частина друга статті 156, статті 156-1, 156-2, 167 Кодексу - стосовно правопорушень під час реалізації продукції промисловими підприємствами громадянам - споживачам (крім правопорушень щодо лікарських засобів та порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), стаття 168-1 Кодексу (крім правопорушень щодо лікарських засобів та порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), статті 168-2, 170 Кодексу - стосовно правопорушень під час транспортування, зберігання і використання продукції, призначеної для реалізації громадянам-споживачам (крім правопорушень щодо лікарських засобів та порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), стаття 170-1 Кодексу - щодо правопорушень під час реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг громадянам - споживачам, стаття 172 Кодексу - стосовно порушень на підприємствах (в організаціях) торгівлі, громадського харчування, сфери послуг і громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю, стаття 188-2 Кодексу);
порушення законодавства про ринковий нагляд і загальну безпечність продукції (стаття 188-37 Кодексу).
ІІ. Оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення
2.1. Протокол про адміністративне правопорушення складається українською мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, щодо якої він складений. Складені протоколи про адміністративні правопорушення протягом доби реєструються в журналі обліку справ про адміністративні правопорушення (додаток 2).
2.2. У протоколі про адміністративне правопорушення при його складанні обов'язково вказується частина відповідної статті Кодексу, згідно з якою настає адміністративна відповідальність.
2.3. При викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час вчинення правопорушення, його суть, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, та які положення законодавства порушено.
2.4. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також адреси місць проживання.
2.5. У протоколі зазначаються дата, час, найменування органу з питань захисту прав споживачів та його місцезнаходження, де буде розглядатися справа про адміністративне правопорушення.
Уповноважена посадова особа зобов'язана ознайомити особу, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, з її правами та обов'язками, передбаченими статтею 268 Кодексу, та змістом статті 63 Конституції України.
Про обізнаність із вищевказаним особа, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, ставить у протоколі свій підпис, а в разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом уповноваженої посадової особи.
2.6. Особі, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, пропонується надати письмове пояснення за суттю вчиненого правопорушення, яке вноситься до протоколу і засвідчується підписом зазначеної особи. Пояснення може додаватися до протоколу окремо, про що робиться запис у протоколі.
У разі відмови особи, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, від надання пояснень за суттю вчиненого правопорушення уповноважена посадова особа вносить до протоколу відповідний запис.
2.7. Протокол підписується уповноваженою посадовою особою та особою, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, а також може підписуватися свідками та потерпілими за їх наявності.
У разі відмови особи, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, від підписання протоколу уповноважена посадова особа робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків за їх наявності.
Особа, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, має право додати до протоколу пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
2.8. До протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, адресу, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства.
2.9. Складений протокол та інші матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, формуються у справу про адміністративне правопорушення.
ІІІ. Розгляд справ про адміністративні правопорушення
3.1. Розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення мають право уповноважені на те посадові особи, які зазначені у статтях 244-4 і 244-19 Кодексу.
3.2. При розгляді справи про адміністративне правопорушення уповноважена посадова особа зобов'язана суворо дотримуватися вимог статті 38 Кодексу, відповідно до якої адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення.
3.3. Справа розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Розгляд справи за відсутності правопорушника можливий лише у випадках, коли є підтвердження про належне повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
3.4. Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, уповноважена посадова особа відповідно до статті 283 Кодексу виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення (додаток 3).
3.5. Постанова по справі про адміністративне правопорушення оформляється відповідно до вимог, установлених статтею 283 Кодексу.
3.6. Оголошення постанови по справі про адміністративне правопорушення і вручення копії постанови здійснюються в порядку, встановленому статтею 285 Кодексу.
У разі якщо копія постанови надсилається поштою, про це робиться відповідна відмітка у справі, до якої долучається корінець поштового повідомлення про її отримання.
Якщо копія постанови вручається особі, притягнутій до адміністративної відповідальності, особисто, то в постанові вказується дата її вручення і ставиться підпис правопорушника.
Директор департаменту
розвитку торгівлі

І.М. Гарбарук
Додаток 1
до Інструкції з оформлення матеріалів
про адміністративні правопорушення
ПРОТОКОЛ
про адміністративне правопорушення
Додаток 2
до Інструкції з оформлення матеріалів
про адміністративні правопорушення
ЖУРНАЛ
обліку справ про адміністративні правопорушення
__________________________________________________________________
(найменування органу)
Розпочато "___" ___________ 20__ року
Закінчено "___" ___________ 20__ року
№ з/пДата реєстраціїСерія та номер складеного протоколуПрізвище та ініціали посадової особи, яка склала протоколПрізвище, ім'я та по батькові особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальностіДата вчинення правопорушення та його сутьПрізвище та ініціали посадової особи, яка розглядала справуДата розгляду справи, прийняте рішенняВідмітка про виконання адміністративного стягненняНомер справи, де зберігаються матеріали після виконання постанови, або до якого органу вони надіслані
12345678910
Додаток 3
до Інструкції з оформлення матеріалів
про адміністративні правопорушення
ПОСТАНОВА
по справі про адміністративне правопорушення