• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України

Національний банк України  | Постанова, Перелік, Форма типового документа від 31.03.2010 № 160 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Перелік, Форма типового документа
  • Дата: 31.03.2010
  • Номер: 160
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Перелік, Форма типового документа
  • Дата: 31.03.2010
  • Номер: 160
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
31.03.2010 N 160
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 червня 2010 р.
за N 395/17690
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
Відповідно до статті 55 Закону України "Про Національний банк України", глави 16 розділу V Закону України "Про банки і банківську діяльність", з метою підвищення ефективності та забезпечення належної організації здійснення ліквідаційної процедури банків Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 N 369, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 за N 845/6036 (зі змінами), що додаються.
2. Унести до Правил реєстрації кореспондентських рахунків Національним банком України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 15.08.2001 N 343, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.09.2001 за N 780/5971, зі змінами, такі зміни:
у пункті 14 слова "(а в разі ліквідації - ліквідаційна комісія)" виключити;
доповнити після пункту 14 новим пунктом 15 такого змісту:
"15. У разі відкликання банківської ліцензії ліквідатор протягом десяти робочих днів зобов'язаний ужити заходів щодо перерахування коштів банку з його кореспондентських рахунків на накопичувальний рахунок ліквідатора, закрити прямі кореспондентські рахунки, заблокувати всі засоби зв'язку з банками-кореспондентами з метою запобігання незаконному відпливу коштів у національній та іноземній валюті та повернути територіальному управлінню Національного банку за місцезнаходженням банку оригінали реєстраційних номерів, виданих Національним банком за встановленою формою.
Банк, що ліквідовується, разом з оригіналами реєстраційних номерів подає територіальному управлінню Національного банку інформацію про закриття кореспондентських рахунків, копії повідомлень ліквідатора про відкликання банківської ліцензії та закриття рахунків".
У зв'язку з цим пункти 15-18 уважати відповідно пунктами 16-19.
3. Ця постанова набирає чинності через 10 днів після її державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
4. Департаменту нормативно-методологічного забезпечення банківського регулювання та нагляду (Н.В.Іваненко) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома структурних підрозділів центрального апарату, територіальних управлінь Національного банку України, а також ліквідаторів банків для використання в роботі.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на виконавчого директора - керівника Служби банківського нагляду О.М.Бережного, Управління ліквідації банків (О.С.Майданюк).
В.о. Голови А.В.Шаповалов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
31.03.2010 N 160
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 червня 2010 р.
за N 395/17690
ЗМІНИ
до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства ( z0845-01 )
1. Розділ VI викласти в такій редакції:
"Розділ VI. Відкликання банківської ліцензії та ліквідація банку
Глава 1. Підстави для відкликання банківської ліцензії та ініціювання Національним банком процедури ліквідації банку
1.1. Національний банк має право відкликати банківську ліцензію та ініціювати процедуру ліквідації банку:
у разі наявності хоча б однієї з підстав, передбачених статтею 20 Закону про банки. Національний банк відкликає банківську ліцензію відповідно до пункту 3 статті 20 Закону про банки у разі недотримання банком нормативу адекватності регулятивного капіталу/платоспроможності, установленого Національним банком, і зниження його значення до рівня нижче ніж 3 відсотки;
у випадку, визначеному частиною другою статті 73 Закону про банки (уключаючи втрату банком бази даних, яка містить інформацію про клієнтів, контрагентів або залишки коштів на рахунках, відкритих у ньому, та неможливість відновлення цієї інформації);
у випадку, визначеному частиною четвертою статті 84 Закону про банки.
1.2. Банк може бути ліквідований:
за рішенням власників банку;
за рішенням Національного банку (у тому числі за заявою кредиторів, пропозицією тимчасового адміністратора банку або відповідного структурного підрозділу Національного банку).
1.3. Філія іноземного банку може бути ліквідована в порядку, передбаченому законодавством України, у випадку:
прийняття такого рішення іноземним банком;
за заявою кредиторів, якщо іноземний банк, який відкрив цю філію, не виконав грошових зобов'язань перед кредиторами;
відкликання в іноземного банку банківської ліцензії та його ліквідації (банкрутства).
1.4. Національний банк ініціює процедуру ліквідації банку на підставі та в порядку, передбаченому Законом про банки, з урахуванням обґрунтованого висновку відповідного структурного підрозділу Національного банку щодо доцільності відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Такий висновок Національного банку має складатися передусім з урахуванням показників, які характеризують:
дотримання економічних нормативів та резервування коштів;
обсяг негативно класифікованих активів;
наявність збитків;
обсяги не сплачених в строк з вини банку законних вимог кредиторів.
Глава 2. Особливості відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації банку за заявою кредиторів банку про ліквідацію
2.1. Якщо банк (крім філії іноземного банку) своєчасно і в повній сумі не виконав грошових зобов'язань перед кредитором, то кредитор має право надіслати до Національного банку або його територіального управління за місцезнаходженням банку заяву про ліквідацію банку разом з документами, що підтверджують наявність невиконаних грошових зобов'язань банку перед ним.
У разі невиконання філією іноземного банку своїх зобов'язань перед кредитором останній має право в такому самому порядку надіслати до Національного банку або його територіального управління заяву про невиконання філією іноземного банку своїх зобов'язань перед ним.
2.2. Відповідний структурний підрозділ Національного банку за місцезнаходженням банку, що здійснює функції банківського регулювання і нагляду (далі в цій главі - відповідний структурний підрозділ Національного банку), розглядає подані кредитором документи, у разі потреби здійснює їх перевірку на місці в банку (у тому числі філії іноземного банку), готує відповідний висновок про потребу відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора або про те, що немає підстав для задоволення заяви кредиторів. Потреба в перевірці на місці виникає, якщо кредитор не надав письмового повідомлення з позначкою банку про невиконання його розрахункового документа і за результатами статистичної звітності банку-боржника не відображається інформація про наявність не сплачених у строк розрахункових документів.
Відповідний структурний підрозділ Національного банку готує висновок щодо відсутності підстав для задоволення заяви кредиторів, який схвалюється Комісією Національного банку. За результатами розгляду відповідь кредитору про незадоволення його заяви має бути направлена протягом 30 календарних днів з дня отримання заяви.
Якщо територіальне управління Національного банку дійшло висновку, що є підстави для відкликання банківської ліцензії (висування вимоги іноземному банку щодо виконання зобов'язань його філії перед кредитором), то цей висновок разом із заявою кредиторів має бути надісланий до підрозділу центрального апарату Національного банку, що здійснює функції банківського регулювання і нагляду, протягом п'яти календарних днів з дня отримання заяви кредиторів.
Відповідний структурний підрозділ Національного банку, а в разі потреби - інші департаменти центрального апарату розглядають висновок територіального управління Національного банку разом із заявою кредиторів та іншими документами і протягом 10 календарних днів з дня отримання надають їх Комісії Національного банку.
Комісія Національного банку за результатами розгляду заяви кредиторів та доданих документів, які надсилалися до Національного банку або його територіального управління, має право прийняти рішення щодо схвалення висновку про:
потребу відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора банку (крім філії іноземного банку);
висування вимоги іноземному банку щодо виконання зобов'язань його філії, яка розміщується на території України, перед кредитором або ініціювання процедури ліквідації цієї філії;
відсутність підстав для задоволення заяви кредиторів.
Національний банк повідомляє кожного заявника про прийняте рішення щодо незадоволення заяви кредиторів протягом п'яти робочих днів після його прийняття або в цей самий строк надсилає повідомлення територіальному управлінню Національного банку за місцезнаходженням банку для надання відповіді заявникові.
У разі підтвердження неплатоспроможності банку (крім філії іноземного банку) Національний банк ініціює ліквідацію банку в порядку, установленому цим Положенням.
Національний банк після прийняття Комісією Національного банку відповідного рішення звертається до іноземного банку з вимогою виконати грошові зобов'язання філії іноземного банку перед кредитором протягом визначеного строку. Національний банк визначає строк окремо за кожним зобов'язанням. У разі невиконання банком зобов'язань перед кредитором у встановлений строк Національний банк приймає рішення про ініціювання процедури ліквідації філії іноземного банку.
Глава 3. Призначення ліквідатора
3.1. Рішення про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора банку приймає Правління Національного банку.
3.2. Правління Національного банку приймає постанову про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора банку, якою:
призначається ліквідатор;
призначається керівник ліквідаційної процедури, якщо ліквідатором є юридична особа (далі - ліквідатор);
припиняються повноваження правління (ради директорів), ради банку і загальних зборів банку, а також тимчасового адміністратора, якщо він до призначення ліквідатора здійснював управління банком;
надається доручення керівникам відповідного територіального управління Національного банку та Центральної розрахункової палати вжити заходів щодо припинення проведення банком активних операцій за його кореспондентськими рахунками, відкритими в Національному банку, з дня отримання цього рішення;
надається доручення Юридичному департаменту ініціювати процедуру ліквідації банку в суді;
надається доручення уповноваженому структурному підрозділу центрального апарату Національного банку, який здійснює контроль за діяльністю ліквідатора (далі в цьому розділі - уповноважений структурний підрозділ), повідомити банки, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, органи банківського нагляду держав, у яких банк мав філії або кореспондентські відносини з іноземними банками, про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора;
надається доручення ліквідатору щодо вжиття заходів за невиконаними зобов'язаннями банку перед Національним банком і державою в особі Міністерства фінансів України, що виникли у зв'язку з наданням поворотної фінансової допомоги;
зазначаються інші заходи, потрібні для здійснення процедури ліквідації конкретного банку.
3.3. Національний банк призначає ліквідатора філії іноземного банку в порядку, встановленому цією главою.
3.4. Процедура ліквідації банку (філії іноземного банку) має бути завершена в строк, визначений статтею 88 Закону про банки.
Правління Національного банку має право прийняти рішення про продовження процедури ліквідації банку, якщо:
а) наслідком завершення ліквідації банку будуть значні втрати для вкладників та інших кредиторів банку;
б) спроби ліквідатора банку продати активи виявилися невдалими і немає юридичної особи, що відповідає вимогам глави 12 цього розділу, якій за договором ці активи можуть бути передані в управління.
Глава 4. Вимоги Національного банку до ліквідатора
4.1. Ліквідатором може бути призначено особу, яка відповідає вимогам, установленим статтею 90 Закону про банки.
4.2. Ліквідатором може бути фізична особа, яка:
має досвід роботи не менше трьох років в аудиторській, юридичній або банківській сферах діяльності;
була тимчасовим адміністратором цього банку.
4.3. Ліквідатором не може бути фізична особа, яка:
була звільнена за вимогою Національного банку;
у минулому була керівником суб'єкта господарювання, під час роботи якого суб'єкт господарювання відповідно до законодавства України визнаний банкрутом, або керівником банку, під час роботи якого Національний банк прийняв рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію.
4.4. Національний банк перед призначенням ліквідатора зобов'язаний переконатися в тому, що немає конфлікту інтересів, і в його здатності діяти неупереджено згідно з порядком, визначеним главою 3 розділу V цього Положення.
4.5. Ліквідатор має право залучати до процедури ліквідації спеціалістів на підставі цивільно-правових договорів, у тому числі осіб, які працювали в банку.
Глава 5. Укладення договору з ліквідатором та винагорода за його роботу
5.1. Між Національним банком та ліквідатором (незалежним експертом або юридичною особою) у день призначення укладається договір про ліквідацію банку (додаток 4 до цього Положення). У договорі визначаються умови щодо прав та обов'язків сторін, оплати праці та додаткової винагороди ліквідатора, страхування фінансової відповідальності, страхування життя та здоров'я ліквідатора згідно із законодавством України та інші умови, що потрібні для забезпечення ліквідації банку.
У договорі з юридичною особою визначається керівник ліквідаційної процедури та - на вимогу Національного банку - інші фізичні особи, які залучаються ліквідатором до участі в ліквідаційній процедурі.
5.2. Рішення про розмір та умови оплати праці ліквідатора приймає Комісія Національного банку.
5.3. Оплата праці ліквідатора і залучених ним спеціалістів здійснюється за рахунок коштів банку і може визначатися в договорі про ліквідацію банку за однією з таких форм:
у визначеній сумі за місяць;
у відсотках від надходжень на накопичувальний рахунок банку коштів від продажу та/або повернення активів;
основна оплата праці у визначеній сумі та додаткова винагорода у відсотках від надходжень на накопичувальний рахунок банку коштів від продажу та/або повернення активів.
У договорі про ліквідацію можуть також передбачатися умови про зменшення розміру оплати праці (додаткової винагороди) ліквідатору за порушення/невиконання ним вимог Закону про банки, нормативно-правових актів Національного банку або договору про ліквідацію банку.
5.4. Розмір оплати праці ліквідатора у визначеній сумі встановлюється згідно з вимогами статті 97 Закону про банки з урахуванням фінансового стану банку, обсягів активів та вимог кредиторів банку.
5.5. Обов'язковою складовою договору є умова про відповідальність ліквідатора за недотримання вимог законодавства України під час задоволення вимог кредиторів банку.
5.6. Договір про ліквідацію банку від імені Національного банку на підставі належно оформленої довіреності підписує посадова особа Національного банку згідно з розподілом функціональних обов'язків.
5.7. Договір набирає чинності з дати призначення ліквідатора, визначеної відповідною постановою Правління Національного банку.
У разі дострокового припинення повноважень ліквідатора банку на підставі рішення Правління Національного банку у випадках, передбачених цим Положенням та договором про ліквідацію банку, зазначений договір втрачає чинність із дати прийняття такого рішення.
5.8. Призначення залучених до ліквідації банку спеціалістів, у тому числі тих, які є службовцями Національного банку, та винагороди за їх працю здійснюється в порядку, установленому цим Положенням.
5.9. Національний банк має право на період тимчасової відсутності ліквідатора рішенням Комісії Національного банку уповноважити на виконання його функцій іншу особу.
Глава 6. Організація роботи ліквідатора
6.1. Ліквідатор з дня його призначення вживає таких заходів:
оприлюднює інформацію про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора банку відповідно до статті 89 Закону про банки. Повідомлення про відкриття ліквідаційної процедури може бути опубліковане також в одній із місцевих газет за місцезнаходженням банку і повинно розміщуватися в кожному відокремленому структурному підрозділі банку. Зазначене повідомлення також має містити інформацію про адресу, за якою працює ліквідатор, та строк, протягом якого кредитори мають право заявити ліквідатору про свої вимоги до банку;
повертає уповноваженому структурному підрозділу центрального апарату Національного банку, який здійснює реєстрацію та ліцензування банків, банківську ліцензію та дозвіл Національного банку на здійснення операцій протягом трьох робочих днів;
блокує всі засоби зв'язку з банками-кореспондентами з метою запобігання незаконному відпливу коштів в іноземній валюті;
письмово повідомляє всі банки-кореспонденти (резидентів і нерезидентів) про відкликання в банку банківської ліцензії та призначення ліквідатора;
здійснює перерахування коштів банку з його кореспондентських рахунків на накопичувальний рахунок ліквідатора, закриває прямі кореспондентські рахунки та повертає Національному банку оригінали реєстраційних номерів, виданих Національним банком за встановленою формою;
повідомляє Національний банк про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення щодо припинення банку шляхом ліквідації.
6.2. Ліквідатор відповідно до постанови Правління Національного банку про відкликання в банку банківської ліцензії подає до Національного банку нотаріально засвідчену картку зі зразками підписів ліквідатора та головного бухгалтера банку (або особи, яка виконує його обов'язки) і відбитка печатки цього банку для відкриття накопичувального рахунку банку.
З метою забезпечення ліквідаційної процедури ліквідатор відкриває накопичувальний рахунок банку в територіальному управлінні Національного банку або відповідно до рішення Національного банку в Операційному управлінні Національного банку.
Після відкриття накопичувального рахунку за розпорядженням керівника територіального управління Національного банку залишок коштів із кореспондентського рахунку банку перераховується на накопичувальний рахунок і вживаються заходи щодо закриття кореспондентського рахунку банку та виключення його з учасників СЕП у порядку, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку, що визначає порядок міжбанківського переказу грошей в Україні в національній валюті, а також повертаються кредиторам розрахункові документи, що не сплачені в строк з вини банку, що враховувалися на відповідному позабалансовому рахунку (якщо такий облік мав місце в територіальному управлінні Національного банку за договором з банком).
На накопичувальний рахунок банку зараховуються кошти банку і надходження на його адресу. З цього рахунку проводяться розрахунки з кредиторами й оплата витрат ліквідатора. Накопичувальний рахунок відкривається як у національній, так і в іноземній валюті, якщо банк здійснював операції з іноземною валютою.
Накопичувальний рахунок банку в іноземній валюті використовується виключно для здійснення таких операцій:
а) для зарахування:
залишків коштів з кореспондентських рахунків банків-кореспондентів (резидентів і нерезидентів);
коштів, що надходять від дебіторів та інших позичальників (резидентів і нерезидентів) за раніше укладеними договорами під час здійснення ліквідаційної процедури, уключаючи повернення заборгованості за наданими кредитами та процентами, а також неустойки (пені, штрафів), комісійних, повернення авансових платежів тощо;
коштів, придбаних на міжбанківському валютному ринку;
б) для списання коштів з метою:
продажу на міжбанківському валютному ринку з подальшим зарахуванням їх на накопичувальний рахунок у національній валюті України;
задоволення вимог кредиторів-нерезидентів;
сплати державного мита в іноземній валюті.
У разі наявності в касі банку готівкової іноземної валюти на початку ліквідаційної процедури або надходжень готівкової іноземної валюти внаслідок погашення заборгованості боржниками банку ліквідатор має право укласти договір з банком, який має відповідну ліцензію Національного банку, про купівлю-продаж готівкової іноземної валюти з метою зарахування коштів у національній валюті на накопичувальний рахунок.
6.3. Ліквідатор здійснює витрати на ліквідацію банку за рахунок коштів банку в межах кошторису витрат ліквідатора (далі - кошторис).
6.4. Ліквідатор зобов'язаний:
уключати до кошторису окремими статтями всі витрати, необхідні для забезпечення ліквідаційної процедури банку, визначені частиною другою статті 96 Закону про банки, у тому числі на оплату праці ліквідатора банку та осіб, залучених до ліквідаційної процедури, та додаткової винагороди в разі її призначення, згідно з договорами;
складати кошторис щокварталу з розподілом за місяцями і подавати до 15 числа місяця, що передує наступному кварталу, до Національного банку. На початку ліквідації банку кошторис уключає період із дня, у який ліквідатор приступив до виконання обов'язків, до кінця поточного кварталу і подається не пізніше 15 днів після призначення ліквідатора. Не використана у звітному кварталі сума коштів за кошторисом не переноситься на наступний квартал.
6.5. Ліквідатор відповідає за правильність складання і виконання кошторису.
6.6. Ліквідатор має право здійснювати з накопичувального рахунку витрати, пов'язані з розміщенням оголошення в засобах масової інформації про відкриття ліквідаційної процедури банку та нотаріальним засвідченням картки зі зразками підписів, до складання кошторису та затвердження його Національним банком.
6.7. Кошторис та зміни до нього затверджуються Комісією Національного банку за наявності позитивного висновку уповноваженого структурного підрозділу.
6.8. Ліквідатор має право запропонувати внесення змін до кошторису не пізніше ніж за два тижні до закінчення поточного кварталу. Зміни до кошторису вносяться не пізніше дати закінчення кварталу, на який затверджено кошторис, за наявності обґрунтованого клопотання ліквідатора.
6.9. Уповноважений структурний підрозділ (за потреби) має право вимагати від ліквідатора подання копій договорів, додаткових пояснень і обґрунтувань щодо складання, внесення змін та виконання кошторису.
6.10. Ліквідатор зобов'язаний використовувати кошти ліквідаційної маси за цільовим призначенням згідно із затвердженим кошторисом.
6.11. Оплата праці ліквідатора у відсотках від надходжень на накопичувальний рахунок банку здійснюється на підставі його письмового звернення та наданої ним інформації про надходження на накопичувальний рахунок банку коштів від продажу та/або повернення активів банку (залежно від умов договору). Інформація ліквідатора має містити розрахунок суми оплати його праці у відсотках від надходжень на накопичувальний рахунок банку коштів за звітний період.
Документи для прийняття рішення про погодження розміру оплати праці ліквідатора у відсотках від надходжень на накопичувальний рахунок банку подаються до уповноваженого структурного підрозділу після подання щомісячної звітності та інформації про проведену роботу відповідно до нормативно-правових актів Національного банку та договору про ліквідацію банку.
Комісія Національного банку приймає рішення про погодження розміру оплати праці ліквідатора на підставі позитивного висновку уповноваженого структурного підрозділу не пізніше п'яти робочих днів після надходження від ліквідатора відповідних документів.
Ліквідатор має право перерахувати кошти на визначений ним рахунок (після отримання рішення про погодження розміру оплати його праці) або отримати їх готівкою.
6.12. Погодження розміру та порядок виплати додаткової винагороди ліквідатору здійснюються в порядку, установленому пунктом 6.11 цієї глави.
Глава 7. Права та обов'язки ліквідатора
7.1. У своїй діяльності ліквідатор керується Законом про банки, постановою Правління Національного банку про ліквідацію банку, цим Положенням, іншими нормативно-правовими актами та договором про ліквідацію банку. Під час ліквідації філій/представництв банку, що розташовані за межами України, застосовується також законодавство країни їх місцезнаходження.
7.2. Ліквідатор з дня свого призначення виконує обов'язки та користується правами, передбаченими статтею 92 Закону про банки, цим Положенням та договором про ліквідацію банку.
7.3. З дня отримання рішення про своє призначення ліквідатор зобов'язаний уживати заходів щодо ефективної ліквідації банку та максимального задоволення вимог кредиторів відповідно до своїх повноважень, законодавства України, у тому числі цього Положення.
Ліквідатор зобов'язаний:
повідомити правоохоронні органи про вчинення власниками та посадовими особами банку дій, передбачених частиною п'ятою статті 58 Закону про банки;
повідомити компетентний орган, який наклав арешт або інші обмеження щодо майна (активів) банку, а також відповідні органи державної влади, які забезпечують ведення реєстрів про обтяження майна, про прийняте Національним банком рішення про відкликання банківської ліцензії і запровадження процедури ліквідації;
надавати на запит Державного комітету фінансового моніторингу України додаткову інформацію, пов'язану з фінансовими операціями, що стали об'єктом фінансового моніторингу;
скласти початковий баланс ліквідатора з урахуванням результатів інвентаризації активів;
надати Національному банку відповідні дані до єдиної інформаційної системи обліку позичальників (боржників);
закрити своїм рішенням поточні та вкладні (депозитні) рахунки клієнтів, на яких немає коштів, та повідомити про це податкові органи згідно із законодавством України;
протягом 20 робочих днів із дня свого призначення укласти від імені банку договір зі страховиками про страхування фінансової відповідальності, життя та здоров'я ліквідатора за рахунок коштів банку;
скласти проміжний ліквідаційний баланс і перелік (реєстр) вимог кредиторів після розгляду вимог кредиторів;
скласти ліквідаційний баланс і остаточний звіт ліквідатора після вжиття заходів щодо задоволення вимог кредиторів;
вчиняти інші дії відповідно до Закону про банки.
Ліквідатор зобов'язаний вжити заходів щодо передачі активів недержавних пенсійних фондів до іншого зберігача, фондів фінансування будівництва та фондів операцій з нерухомістю іншому управителю відповідно до вимог законодавства України.
Ліквідатор зобов'язаний вжити заходів щодо передавання цінностей, які перебували на відповідальному зберіганні банку і не вилучені власниками, відповідно до статті 93 Закону про банки. Ліквідатор передає такі цінності територіальним управлінням Національного банку за місцезнаходженням банку та його філій (Операційному управлінню Національного банку або Державній скарбниці України залежно від виду та обсягу цінностей).
Для забезпечення передавання цінностей ліквідатор надає:
заяву про передавання цінностей;
акт про приймання-передавання цінностей;
договори про відповідальне зберігання банком цінностей;
акти про відкриття ліквідатором індивідуальних сейфів, у яких зберігалися ці цінності;
документи, які підтверджують виконані ним процедури щодо повідомлення власників цінностей.
Ліквідатор зобов'язаний вжити заходів щодо знищення інформації на накопичувальних та жорстких магнітних дисках, комп'ютерної техніки, що використовувалася банком, перед реалізацією, передачею або утилізацією цієї техніки. За необхідності, з метою запобігання відновленню інформації ліквідатор забезпечує здійснення форматування жорсткого диска (вінчестера) або знищення інформації за допомогою спеціального програмного забезпечення.
7.4. Ліквідатор має право:
здійснювати операції з готівкою з метою забезпечення ліквідаційної процедури (отримання коштів у рахунок погашення заборгованості боржниками банку, приймання оплати за продане майно, виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банку, оплата праці залучених ліквідатором осіб, витрати на відрядження тощо);
призначати представників ліквідатора у відокремлених структурних підрозділах банку;
розривати договори про надання банку послуг, у тому числі договори про оренду (найм) рухомого і нерухомого майна, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;
подавати клопотання Національному банку щодо внесення змін до переліку (реєстру) вимог кредиторів у порядку, установленому цим Положенням;
вчиняти інші дії відповідно до Закону про банки.
У разі ухиляння керівників банку від передавання майна (активів) банку ліквідатор приймає майно (активи) банку в односторонньому порядку із залученням створеної ним комісії та оформленням акта про приймання майна (активів) або звертається по допомогу до правоохоронних органів.
Ліквідатор банку виконує організаційно-розпорядчі функції та приймає рішення одноосібно в межах своїх повноважень.
7.5. Ліквідатор не має права:
використовувати або дозволяти використовувати активи банку у власних інтересах або в інтересах третіх осіб;
розкривати інформацію, яка містить банківську таємницю або конфіденційну інформацію, особам, які не є суб'єктами її отримання відповідно до статті 62 Закону про банки, та з порушенням установленого порядку.
Глава 8. Інвентаризація та оцінка активів банку, складання початкового балансу
8.1. Ліквідатор здійснює інвентаризацію активів банку відповідно до вимог законодавства України та глави 5 розділу V цього Положення. У разі відсутності документів, які необхідні для проведення інвентаризації, уживаються заходи щодо їх відновлення.
Інвентаризація активів здійснюється на дату прийняття Національним банком рішення про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора.
8.2. Ліквідатор уживає заходів за результатами інвентаризації активів щодо врегулювання виявлених розбіжностей відповідно до нормативно-правових актів Національного банку з питань бухгалтерського обліку в банках. Вартість повністю втрачених (зіпсованих або тих, яких не вистачає) основних засобів, запасів матеріальних цінностей, які не можуть бути визнані активами, та необоротних активів списується до складання початкового балансу відповідно до законодавства України. Ліквідатор зобов'язаний провести службове розслідування з метою встановлення осіб, які мають відшкодовувати нестачі і втрати матеріальних цінностей, виявлені під час інвентаризації активів, та за наявності підстав має право звернутися до правоохоронних органів.
Ліквідатор за результатами інвентаризації вирішує питання щодо списання основних засобів та запасів матеріальних цінностей, які не можуть бути визнані активами. Списання цих активів ліквідатор здійснює відповідно до законодавства України та з урахуванням вимоги щодо максимального накопичення ліквідаційної маси для задоволення вимог кредиторів.
8.3. Заборгованість за активними операціями банку, що визнана ліквідатором під час складання початкового балансу безнадійною відповідно до законодавства України, списується за рахунок сформованих банком резервів для відшкодування можливих втрат за активними операціями. Безнадійна заборгованість за активними операціями банку, під яку резерв не сформовано, списується з визнанням збитків.
У такому самому порядку ліквідатор списує безнадійну заборгованість, яку визнає такою протягом ліквідаційної процедури.
8.4. Ліквідатор уживає заходів щодо оцінки активів банку, які підлягають відчуженню, відповідно до законодавства України про оцінку майна (активів).
Ліквідатор залучає до оцінки активів банку незалежного оцінювача, визначеного ним за результатами проведеного конкурсу відповідно до глави 8 розділу V цього Положення. Ліквідатор зобов'язаний переконатися, що немає конфлікту інтересів із цією особою, і в її здатності діяти неупереджено.
8.5. Основні засоби та нематеріальні активи, а також інші матеріальні цінності, що оцінені з метою їх продажу, не підлягають подальшому використанню в ліквідаційній процедурі банку.
8.6. Ліквідатор приймає звіт про оцінку майна (активів) від суб'єктів оціночної діяльності за актом про виконану роботу.
Ліквідатор за потреби відповідно до законодавства України може прийняти рішення про рецензування звіту про оцінку майна (активів), або про проведення повторної оцінки майна (активів), або про доопрацювання (актуалізацію) звіту й висновку про вартість оцінюваного майна (активів) на нову дату. Ліквідатор обов'язково має забезпечити рецензування звіту про оцінку нерухомості та транспортних засобів.
8.7. Ліквідатор складає початковий баланс на основі балансу банку на перше число місяця, що настає після завершення інвентаризації активів. Активи банку включаються до початкового балансу з урахуванням результатів проведеної інвентаризації.
Під час складання початкового балансу основні засоби та нематеріальні активи обліковуються за балансовою вартістю.
Якщо банк здійснював операції з іноземною валютою, то відповідні активи банку в початковому балансі відображаються в іноземній валюті (у розрізі кодів валют) та в гривневому еквіваленті на дату складання початкового балансу, пасиви - у розрізі кодів валют та в гривневому еквіваленті на дату прийняття рішення про ліквідацію.
8.8. Ліквідатор вживає заходів для встановлення фактичного розміру заборгованості перед банком щодо зобов'язань, строк яких настав або настане в поточному місяці, шляхом отримання в письмовій формі від дебітора (боржника) підтвердження заборгованості за основним боргом та нарахованими процентами (штрафами, пенею, комісійними) у порядку досудового врегулювання господарських спорів відповідно до чинного законодавства.
8.9. Ліквідатор зобов'язаний подати початковий баланс на погодження Національному банку у строк не пізніше 15 календарних днів після настання дати, на яку він складений.
До початкового балансу ліквідатор додає:
акт про приймання майна (активів) і документів банку від керівників (або тимчасового адміністратора, якщо відкликанню банківської ліцензії передувала процедура тимчасової адміністрації);
копії наказу про призначення інвентаризаційної комісії та протоколів засідань інвентаризаційної комісії, затверджених ліквідатором;
перелік активів банку, визначений за результатами інвентаризації, підписаний ліквідатором, на паперових носіях та в електронному вигляді, а також копії інвентаризаційних описів майна.
Початковий баланс, перелік активів банку та копії інвентаризаційних описів майна засвідчуються підписами ліквідатора та головного бухгалтера і відбитком печатки банку.
Комісія Національного банку приймає рішення про погодження початкового балансу за наявності позитивного висновку уповноваженого структурного підрозділу.
Глава 9. Складання переліку вимог кредиторів та проміжного ліквідаційного балансу
9.1. Ліквідатор протягом п'яти робочих днів із дня розміщення інформації про початок ліквідаційної процедури в засобах масової інформації має повернути кредиторам розрахункові документи, що не сплачені в строк з вини банку. Одночасно ліквідатор повідомляє про початок ліквідаційної процедури та про строк, протягом якого кредитори мають право заявити про свої вимоги до банку, а також зазначає адресу для їх надсилання.
9.2. Ліквідатор складає перелік (реєстр) акцептованих ним вимог (далі - реєстр вимог) на підставі балансу банку, до якого включає вимоги кредиторів у національній валюті в розмірах, які існували на дату прийняття рішення про ліквідацію (додаток 8 до цього Положення). Вимога, заявлена в іноземній валюті, уключається до реєстру вимог у національній валюті в сумі, визначеній за офіційним курсом, установленим Національним банком на дату прийняття рішення про ліквідацію. Вимоги кредиторів зі сплати процентів за кредитами, депозитами, штрафів, пені, за незавершеними розрахунковими операціями тощо переносяться на відповідний рахунок кредитора.
Реєстр вимог подається до Національного банку прошнурованим та засвідчується підписом ліквідатора і відбитком печатки банку.
9.3. Ліквідатор для затвердження Національним банком реєстру вимог кредиторів має подавати:
копію оголошення про початок ліквідаційної процедури та про строк, протягом якого кредитори мають право заявити ліквідатору про свої вимоги до банку із зазначенням адреси для їх надсилання;
проміжний ліквідаційний баланс банку;
розшифровки проміжного ліквідаційного балансу банку за окремими статтями (надається на окремий запит Національного банку).
9.4. Ліквідатор вносить пропозиції щодо затвердження Національним банком змін до реєстру вимог не частіше ніж раз на квартал на підставі:
рішення суду, яке набрало законної сили та не оскаржене ліквідатором у встановленому законом порядку;
документів про спадкоємство за вимогами кредиторів, які визнані ліквідатором та включені до реєстру вимог кредиторів;
документів, які відповідно до законодавства України підтверджують правонаступництво юридичної особи внаслідок реорганізації, за вимогами кредиторів, які включено до реєстру вимог;
відмови кредитора від вимог;
виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про державну реєстрацію припинення юридичної особи або фізичної особи - підприємця;
клопотання ліквідатора про виправлення помилки, допущеної ним чи попереднім ліквідатором під час акцептування вимог кредиторів.
Національний банк за потреби має право вимагати від ліквідатора додаткову інформацію щодо внесення змін до реєстру вимог.
9.5. Ліквідатор складає проміжний ліквідаційний баланс на основі балансу банку не пізніше ніж через три місяці з дня настання недоступності вкладів. Проміжний ліквідаційний баланс банку складається за формою оборотно-сальдового балансу на відповідну дату із зазначенням періоду, за який складено баланс.
Вхідні залишки проміжного ліквідаційного балансу складаються із даних банку на день відкликання банківської ліцензії. Вихідні залишки містять відомості про статутний капітал, фонди, склад майна (активів), зобов'язання та фінансовий результат банку на день затвердження реєстру вимог. У проміжному ліквідаційному балансі відображаються усі зміни за активами та пасивами банку, які сталися за звітний період.
До проміжного ліквідаційного балансу банку включаються пасиви банку з урахуванням результатів проведеної інвентаризації.
У разі наявності рішення суду про задоволення вимог кредиторів, які не враховувалися в балансі банку на день прийняття рішення про ліквідацію, ці зобов'язання також включаються до проміжного ліквідаційного балансу.
9.6. Ліквідатор зобов'язаний подати проміжний ліквідаційний баланс на погодження Національному банку у строк не пізніше 10 робочих днів після настання дати, на яку він складений.
Проміжний ліквідаційний баланс та додатки до нього засвідчуються підписами ліквідатора, головного бухгалтера і відбитком печатки банку.
Проміжний баланс та додатки до нього подаються до Національного банку прошнурованими разом з описом документів і супровідним листом.
9.7. Комісія Національного банку приймає рішення за наявності позитивного висновку уповноваженого структурного підрозділу про:
погодження проміжного балансу банку;
затвердження реєстру вимог;
затвердження змін до реєстру вимог.
По одному примірнику затвердженого реєстру вимог, змін до реєстру вимог та погодженого проміжного ліквідаційного балансу повертається ліквідатору. Уповноважений структурний підрозділ робить відмітку (підпис уповноваженого працівника) на кожному аркуші реєстру або змін до нього.
9.8. Національний банк має право вимагати додаткові документи, які підтверджують дані проміжного ліквідаційного балансу. Ліквідатор надає додаткові документи у строк не пізніше п'яти робочих днів з дати отримання запиту.
Глава 10. Погодження Національним банком порядку продажу майна (активів) банку, його складу, умов та строків придбання
10.1. Ліквідатор визначає перелік активів банку, які підлягають продажу, та здійснює продаж як індивідуально визначеного ним активу, так і портфеля активів, формування якого може здійснюватися за різними критеріями.
Після проведення інвентаризації, оцінки майна (активів) банку і складання проміжного ліквідаційного балансу ліквідатор розпочинає продаж майна (активів) банку.
Ліквідатор за погодженням з Комісією Національного банку має право продати окреме майно (активи) банку за ринковою вартістю до завершення інвентаризації активів, складання початкового балансу в разі відсутності коштів для забезпечення витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
10.2. Ліквідатор здійснює продаж активів банку, у тому числі кредитної заборгованості, такими способами:
проведення аукціону або конкурсу;
проведення біржових торгів через товарну біржу;
продаж через професійного учасника фондового ринку;
продаж безпосередньо юридичній або фізичній особі.
Вибір способів продажу активів здійснюється ліквідатором з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною.
Ліквідатор виставляє для продажу активи банку за ринковою вартістю, визначеною незалежним оцінювачем.
10.3. Ліквідатор організовує проведення аукціону або конкурсу з продажу активів банку з урахуванням норм Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" та цього Положення.
На аукціоні можуть продаватися:
основні засоби (нерухомість, незавершене будівництво, транспортні засоби, будівельні матеріали тощо);
відокремлений структурний підрозділ банку як частина цілісного майнового комплексу;
необоротні активи банку;
кредитна заборгованість на умовах договору про відступлення права вимоги банку.
Ліквідатор має право самостійно проводити торги на аукціоні відповідно до законодавства України або залучити на підставі договору організатора аукціону - юридичну особу, яка відповідно до установчих документів має право проводити торги. Організатор аукціону не може бути зацікавленою особою стосовно кредитора чи боржника.
За конкурсом продаються активи із певними умовами (кредитна та пов'язана з нею вексельна заборгованість, кредитна заборгованість та забезпечення за нею тощо), які не були продані на аукціоні, або активи, продаж яких на аукціоні є економічно недоцільним (висока вартість послуг організатора аукціону, оформлення документів для організації аукціону потребує додаткового часу та коштів тощо).
Продаж активів банку за конкурсом здійснює конкурсна комісія, що створена ліквідатором згідно із законодавством України, або організатор конкурсу, з яким укладається відповідний договір.
До складу конкурсної комісії ліквідатор має право включати осіб, залучених до ліквідації банку, представників органів місцевого самоврядування, Національного банку, органів державної податкової служби, правоохоронних органів за їх згодою.
10.4. Ліквідатор може здійснювати продаж на біржових торгах через товарну біржу окремих видів активів: основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, господарських матеріалів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, якщо їх обсяг або вартість є достатніми для продажу на товарній біржі, та активів, які не були продані на аукціоні.
Ліквідатор здійснює продаж активів банку на товарній біржі згідно з правилами роботи біржі, з якою ліквідатор укладає відповідний договір.
10.5. Ліквідатор здійснює продаж цінних паперів та похідних фінансових активів через професійного учасника фондового ринку в порядку, визначеному законодавством України, згідно з укладеним між ліквідатором та торговцем цінними паперами договором.
10.6. Ліквідатор може здійснювати продаж безпосередньо юридичній або фізичній особі (далі - безпосередній продаж) таких активів:
основних засобів, балансова залишкова вартість яких не перевищує 1000 грн., а також інших необоротних матеріальних активів, господарських матеріалів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, обсяги або вартість яких є недостатніми для проведення аукціону, конкурсу або торгів на товарній біржі. Ці матеріальні активи реалізовуються безпосередньо ліквідатором або на комісійних умовах через організацію роздрібної торгівлі;
не проданих на аукціоні (за конкурсом). У цьому випадку безпосередній продаж може здійснюватися за ціною останніх торгів на аукціоні, конкурсі;
не проданих на біржових торгах через товарну біржу;
стосовно яких після опублікування оголошення про проведення повторного аукціону, конкурсу є лише одна пропозиція від покупця. Безпосередній продаж може здійснюватися за ціною, що була визначена як ціна продажу на аукціоні, конкурсі покупцеві, який подав пропозицію про участь у аукціоні, конкурсі;
житлових приміщень, що є власністю банку та в яких громадяни поселені на законних підставах (договір про оренду з правом викупу тощо). Переважне право придбання житлових приміщень за ринковою вартістю має надаватися цим громадянам;
акцій приватного акціонерного товариства або часток товариства з обмеженою відповідальністю, які належать банку і викуповуються цим товариством або учасниками (акціонерами) цього товариства.
У разі наявності двох і більше пропозицій від покупців про придбання одного і того самого активу його продаж здійснюється без додаткового погодження з Національним банком за конкурсом.
10.7. Ліквідатор подає Національному банку для погодження порядку продажу активів банку такі документи:
висновок ліквідатора про порядок продажу активів, їх склад, умови, вартість та строки продажу. У цьому висновку ліквідатор визначає перелік об'єктів, що пропонуються на продаж, спосіб продажу, а також пропонує організатора аукціону, товарну біржу, професійного учасника фондового ринку, підприємство роздрібної торгівлі для продажу активів відповідно до обраного способу продажу;
інформацію про актив, яка має містити його назву, стислу характеристику, балансову, ринкову та/або ліквідаційну вартість;
висновок суб'єкта оціночної діяльності про вартість майна (активу). У разі оцінки активу за ліквідаційною вартістю ліквідатор подає разом з висновком суб'єкта оціночної діяльності про вартість активу відповідне обґрунтування доцільності проведення його оцінки та продажу за ліквідаційною вартістю. Обґрунтування продажу за ліквідаційною вартістю основних засобів подається за формою згідно з додатком 5 до цього Положення.
10.8. Комісія Національного банку приймає рішення про погодження продажу активу банку не пізніше 20 робочих днів з дати подання ліквідатором відповідного пакета документів та за наявності позитивного висновку уповноваженого структурного підрозділу.
Комісія Національного банку приймає рішення про погодження продажу активу банку за ліквідаційною вартістю, якщо такі активи пропонувалися до продажу на аукціоні, конкурсі і не були продані в установленому порядку за ринковою вартістю.