ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
21.07.2009 N 415 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 серпня 2009 р.
за N 752/16768
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
Відповідно до статей 25 та 27 Закону України "Про Національний банк України", статті 66 Закону України "Про банки і банківську діяльність" та з метою підвищення ролі процентної політики Національного банку України в управлінні грошово-кредитним ринком Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Унести до Положення про процентну політику Національного банку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18.08.2004 N 389, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.09.2004 за N 1092/9691 (зі змінами), такі зміни:
1.1. В абзацах дев'ятому та десятому пункту 1.1 глави 1 слова "строком на один робочий день" замінити словами "на термін до наступного робочого дня".
1.2. У пункті 2.2 глави 2:
пункт після абзацу четвертого доповнити новим абзацом такого змісту:
"за кредитами, які надані банкам у разі реальної загрози стабільності їх роботи".
У зв'язку з цим абзаци п'ятий та шостий уважати відповідно абзацами шостим і сьомим;
доповнити пункт новим абзацом такого змісту:
"Облікова ставка є базовою ставкою щодо інших процентних ставок Національного банку".
1.3. У главі 3:
в абзаці четвертому пункту 3.1 слова "реальному рівні щодо рівня інфляції" замінити словами "рівні щодо прогнозного рівня інфляції";
пункти 3.2, 3.3 викласти в такій редакції:
"3.2. Визначення рівня та характеру змін облікової ставки Національного банку залежить від тенденцій загального економічного розвитку, макроекономічних та бюджетних процесів, стану грошово-кредитного ринку.
До уваги беруться тенденції розвитку та змін таких показників:
фактичний та прогнозний рівень інфляції у відповідному періоді;
фактичний та прогнозний рівень зміни індексу цін виробників промислової продукції, рентабельність основних галузей економіки;
фактичний та прогнозний рівень реального валового внутрішнього продукту;
розмір дефіциту державного бюджету та джерел його покриття;
фактичний та прогнозний розмір платіжного та торгового балансів;
темпи приросту грошової маси в обігу;
фактична та прогнозна структура випущених в обіг Національним банком платіжних засобів у відповідному періоді;
динаміка процентних ставок на міжбанківському ринку кредитних ресурсів;
динаміка процентних ставок за кредитами та депозитами банків.
Національний банк під час визначення облікової ставки враховує й інші фактори, які можуть вплинути на вартість коштів у національній валюті, - інфляційні або девальваційні очікування, процентні ставки рефінансування, які використовуються центральними банками країн, що мають тісні торговельно-економічні зв'язки з Україною тощо.
3.3. Департамент монетарної політики готує узагальнені пропозиції щодо визначення рівня облікової ставки. Розмір облікової ставки затверджується рішенням Правління Національного банку та діє до її зміни".
1.4. У главі 4:
у пункті 4.1 слова "строком на один робочий день" замінити словами "на термін до наступного робочого дня";
доповнити главу новим пунктом 4.4 такого змісту:
"4.4. Процентна ставка за кредитом овернайт без забезпечення (бланковим) є найвищою процентною ставкою Національного банку і встановлюється на тендерній основі в розмірі, не нижчому, ніж облікова ставка Національного банку плюс п'ять процентних пунктів.
Процентна ставка за кредитами овернайт під забезпечення встановлюється в розмірі, не нижчому, ніж облікова ставка Національного банку плюс три процентних пункти".
1.5. У главі 5:
назву глави доповнити словами "та процентної ставки за кредитами, які надані банкам у разі реальної загрози стабільності їх роботи";
доповнити главу новими пунктами 5.4 і 5.5 такого змісту:
"5.4. Процентна ставка за кредитами, які надані банкам у разі реальної загрози стабільності їх роботи, установлюється в розмірі середньозваженої процентної ставки рефінансування, розрахованої за останні 30 днів, що передували даті прийняття рішення про надання кредиту.
5.5. Процентна ставка за пролонгованими кредитами встановлюється на рівні процентної ставки, визначеної в кредитному договорі, плюс один процентний пункт".
1.6. У главі 6:
у пункті 6.1 слова "цінних паперів" і "цінними паперами" замінити відповідно словами "облігацій України" та "облігаціями України";
у пункті 6.3 слова "цінними паперами" замінити словами "облігаціями України", а після слів "кредитному ринку" доповнити словами "середньозважену процентну ставку за кредитами рефінансування під забезпечення державними облігаціями України".
1.7. У главі 7:
у пункті 7.1 слова "або шляхом укладення депозитних договорів" виключити;
у абзаці першому пункту 7.3 слово "аукціону" замінити словом "тендера";
пункти 7.4 і 7.5 виключити.
У зв'язку з цим пункт 7.6 уважати пунктом 7.4.
2. Унести до Положення про кредитну підтримку Національним банком України банків України в разі реальної загрози стабільності їх роботи, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.04.2009 N 262, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.05.2009 за N 408/16424, такі зміни:
2.1. Пункт 1.7 глави 1 викласти в такій редакції:
"1.7. Кредит банку надається за середньозваженою процентною ставкою рефінансування, розрахованою за останні 30 днів, що передували даті прийняття рішення про надання кредиту".
2.2. У підпункті "е" пункту 3.1 глави 3 слово "акт" замінити словами "звіт про оцінку майна (акт оцінки майна)".
3. Департаменту монетарної політики (Н.І.Гребеник) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України цієї постанови довести її зміст до відома Операційного, територіальних управлінь Національного банку України та банків України для використання в роботі.
4. Ця постанова набирає чинності через 40 днів після її державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови А.В.Шаповалова.
Голова | В.С.Стельмах |