НАЦІОНАЛЬНА РАДА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ
РІШЕННЯ
від 14 вересня 2023 року N 853
Про затвердження змін до Положення про особливості ліцензування та реєстрації у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану
Керуючись статтями 87, 90 Закону України "Про медіа", розглянувши та обговоривши одержані зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань до проєкту змін до Положення про особливості ліцензування та реєстрації у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану, затвердженого рішенням Національної ради від 18.05.2023 N 349, Національна рада вирішила:
1. Затвердити зміни до Положення про особливості ліцензування та реєстрації у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану, затвердженого рішенням Національної ради від 18.05.2023 N 349, що додаються.
2. Оприлюднити інформацію щодо розгляду зауважень та пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань до проєкту змін до Положення про особливості ліцензування та реєстрації у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану протягом семи календарних днів з дня прийняття цього рішення на офіційному вебсайті Національної ради.
3. Управлінню стратегічного планування, міжнародної взаємодії та комунікацій оприлюднити це рішення на офіційному вебсайті Національної ради.
4. Це рішення набирає чинності з дня його оприлюднення.
5. Виконання цього рішення покласти на управління: частотного регулювання та технічного контролю, юридичне.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної ради О. Бурмагіна.
Перший заступник голови | Валентин КОВАЛЬ |
Відповідальний секретар | Олена НІЦКО |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення
14 вересня 2023 року N 853
ЗМІНИ
до Положення про особливості ліцензування та реєстрації у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану
1. Розділ III "Особливості порядку видачі та анулювання дозволів на тимчасове мовлення у період дії воєнного чи надзвичайного стану" викласти у такій редакції:
"Розділ III. Особливості порядку видачі та анулювання дозволів на тимчасове мовлення у період дії воєнного чи надзвичайного стану
1. У період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, з метою протидії інформаційній агресії, Національна рада може видавати дозвіл на тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом мовлення, перелік яких затверджено рішенням Національної ради.
2. Право на отримання дозволу на тимчасове мовлення мають суб'єкти у сфері лінійних аудіовізуальних медіа, що здійснюють мовлення з використанням радіочастотного спектра.
3. Дозвіл на тимчасове мовлення, виданий Національною радою до введення в дію Закону, діє до закінчення визначеного в ньому строку дії.
4. Дозвіл на тимчасове мовлення надає телемовнику або радіомовнику право здійснювати відповідну діяльність з використанням радіочастотного спектра, за умови наявності у володільців радіоелектронних засобів передбаченого законом присвоєння радіочастот, строком на один рік на позаконкурсних засадах та на безоплатній основі.
5. Дозвіл на тимчасове мовлення видається у разі наявності у Національної ради:
розрахунків щодо можливості та умов користування радіочастотним спектром для потреб тимчасового мовлення державного підприємства, що знаходиться у сфері управління Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку (далі - державне підприємство сфери управління НКЕК), у тому числі отриманих до затвердження переліку територій з особливим режимом мовлення;
листа-підтвердження державного підприємства сфери управління НКЕК щодо можливості тимчасового використання радіочастотного спектра у період дії воєнного чи надзвичайного стану після проведення ним попередніх розрахунків і погодження з Генеральним штабом Збройних Сил України (далі - ГШ ЗСУ);
вільних радіочастот і каналів, наявних у резерві Національної ради у зв'язку із скасуванням конкурсу на отримання ліцензії на мовлення, анулюванням ліцензії, не продовженням ліцензії;
радіочастот або каналів, на яких ліцензіатом припинено мовлення під час воєнного чи надзвичайного стану. З метою захисту інформаційного простору Національна рада може надати дозвіл на тимчасове мовлення на радіочастоту або канал, на яких припинено мовлення ліцензіатом, суб'єкту у сфері медіа, визначеному у пункті 2 розділу III цього Положення, за умови отримання від ліцензіата, який припинив мовлення, відповідного погодження;
вільних каналів (програм) у багатоканальній електронній комунікаційній мережі МХ-5 місцевої категорії мовлення або у місцевих багатоканальних електронних комунікаційних мережах.
6. Отримання дозволів на тимчасове мовлення лінійними медіа, створеними Міністерством оборони України, регулюється статтею 125 Закону.
7. Перелік населених пунктів, де є можливість отримати дозвіл на тимчасове мовлення, розміщується на офіційному вебсайті Національної ради.
8. У разі потреби тимчасового збільшення потужності передавача на період дії воєнного чи надзвичайного стану для мовлення за ліцензією Національна рада надає дозвіл на тимчасове мовлення зі збільшеною потужністю передавача за умови погодження державного підприємства сфери управління НКЕК та ГШ ЗСУ.
9. Суб'єкти у сфері медіа (телемовники та/або радіомовники), які планують здійснювати тимчасове мовлення, подають до Національної ради:
заяву про видачу дозволу на тимчасове мовлення за встановленою формою, наведеною в додатку 2 до цього Положення (далі - заява про видачу дозволу);
обґрунтування використання заявленої програмної концепції мовлення, визначеної відповідною ліцензією на мовлення, щодо протидії інформаційній агресії, необхідності забезпечення на відповідній території плюралізму інформації та доступу користувачів до суспільно важливої аудіовізуальної інформації;
лист-узгодження технічної можливості мовлення з постачальником електронних комунікаційних послуг (оператором мережі).
10. Суб'єкти у сфері аудіовізуальних медіа, створені юридичною особою, засновником (учасником) якої є Міністерство оборони України, можуть здійснювати тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом мовлення, за умови наявності вільних частот (каналів) та технічної можливості мовлення. Дозволи на тимчасове мовлення видаються на строк дії Розділу IX Закону та на підставі подачі до Національної ради:
заяви про видачу дозволу;
листа-узгодження технічної можливості мовлення з постачальником електронних комунікаційних послуг (оператором мережі);
програмної концепції мовлення та обґрунтування використання її щодо протидії інформаційній агресії та необхідності забезпечення на відповідній території плюралізму в поданій інформації та доступу користувачів до суспільно важливої аудіовізуальної інформації.
11. Для отримання дозволу на тимчасове мовлення зі збільшеною потужністю передавача у період дії воєнного чи надзвичайного стану телемовник або радіомовник подає до Національної ради заяву про видачу дозволу.
12. До введення в експлуатацію електронного кабінету заява про видачу дозволу та документи, що до неї додаються, подаються в паперовій формі на адресу Національної ради або в електронній формі на електронну пошту Національної ради.
Заява про видачу дозволу та документи до неї, що подаються в паперовій формі, мають бути належним чином засвідчені, підписані керівником або уповноваженою особою та скріплені печаткою суб'єкта у сфері медіа (за наявності). У разі підписання заяви про видачу дозволу та документів до неї уповноваженою особою, додається документ, який підтверджує повноваження такої особи.
У разі подання заяви про видачу дозволу в електронній формі на заяву та всі документи до неї накладається кваліфікований електронний підпис чи печатка з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги". Якщо подані в електронній формі документи викликають сумніви щодо їх достовірності, Національна рада має право звернутись до суб'єкта у сфері медіа з вимогою про надання оригіналів таких документів для ознайомлення та/або належним чином засвідчених копій. Після ознайомлення з оригіналами документів, наданих на звернення Національної ради, такі оригінали повертаються у строк не більше десяти робочих днів.
13. Документи, подані з порушенням вимог пунктів 9, 10, 11 розділу III цього Положення, вважаються такими, що не відповідають вимогам цього Положення та не реєструються, про що заявнику надсилається протягом трьох робочих днів повідомлення. У разі подання заяви про видачу дозволу в електронній формі повідомлення надсилається на електронну адресу, з якої надійшла така заява. Якщо заяву про видачу дозволу подано в паперовій формі - на зазначену в такій заяві електронну адресу (за наявності).
14. Під час розгляду заяв суб'єктів у сфері медіа про видачу дозволів на тимчасове мовлення Національна рада керується доцільністю та ефективністю використання радіочастот, необхідністю захисту інтересів держави, збалансованого та неупередженого інформування аудиторії про події в Україні та враховує наявність у заявника ліцензії, стан мовлення ліцензіата, програмну концепцію мовлення, формат, час та обсяги мовлення, територіальну категорію мовлення, наявність та характер порушень умов ліцензії та чинного законодавства, наявність технічної можливості розпочати мовлення в короткий термін.
15. У разі відсутності обставин, визначених пунктом 5 розділу III цього Положення, а також у разі, якщо заява про видачу дозволу не відповідає вимогам цього Положення, Національна рада повідомляє заявника офіційним листом у паперовій або електронній формі про відмову у видачі дозволу на тимчасове мовлення, без розгляду зазначеного питання на засіданні Національної ради.
16. У разі наявності обставин, передбачених пунктом 5 розділу III цього Положення, заяву про видачу дозволу, яка відповідає вимогам цього Положення, Національна рада розглядає на засіданні та ухвалює рішення про видачу або відмову у видачі дозволу на тимчасове мовлення. Про ухвалене рішення про видачу дозволу Національна рада повідомляє заявника, постачальника електронних комунікаційних послуг та державне підприємство сфери управління НКЕК.
17. У разі надходження кількох заяв на отримання дозволу на одну й ту ж саму частоту радіомовлення або канал/програму у багатоканальній електронній комунікаційній мережі МХ-5 місцевої категорії мовлення або у місцевих багатоканальних електронних комунікаційних мережах, суб'єкт у сфері медіа, якому буде видано дозвіл на тимчасове мовлення, визначається на засіданні Національної ради шляхом голосування.
18. Умовами дозволу на тимчасове мовлення є частота (канал) мовлення, канал/програма багатоканальної електронної комунікаційної мережі, місцезнаходження та потужність передавача, постачальник електронних комунікаційних послуг, територія розповсюдження програм, програмна концепція телемовника або радіомовника, строк дії дозволу. Умови дозволу на тимчасове мовлення зазначаються у рішенні Національної ради про видачу такого дозволу.
19. У разі зміни інформації, зазначеної у дозволі на тимчасове мовлення, суб'єкти у сфері медіа звертаються до Національної ради з листом щодо внесення змін до дозволу на тимчасове мовлення та документами, що підтверджують запропоновані зміни. Національна рада приймає відповідне рішення про внесення змін до дозволу на тимчасове мовлення, про що інформує суб'єкта у сфері медіа.
20. За місяць до завершення строку дії дозволу на тимчасове мовлення суб'єкти у сфері медіа можуть подати до Національної ради заяву про видачу дозволу на наступний період. Національна рада розглядає заяву про видачу дозволу згідно з цим Положенням.
21. Суб'єкт у сфері медіа, що отримав дозвіл на тимчасове мовлення, зобов'язаний в паперовій або електронній формі у десятиденний строк після початку мовлення поінформувати Національну раду про початок мовлення відповідно до умов дозволу. Розрахунок електромагнітної сумісності та присвоєння радіочастоти отримується власником радіообладнання мовлення в порядку, визначеному Законом України "Про електронні комунікації".
22. Суб'єкт у сфері медіа, що отримав дозвіл на тимчасове мовлення, зобов'язаний виконувати умови дозволу на тимчасове мовлення та вимоги законодавства про медіа, про електронні комунікації.
23. Національна рада здійснює нагляд за виконанням суб'єктами у сфері медіа умов дозволів на тимчасове мовлення згідно із законодавством у сфері медіа.
24. Національна рада анулює дозвіл на тимчасове мовлення у разі:
1) клопотання суб'єкта у сфері медіа про анулювання дозволу;
2) невиходу в ефір упродовж місяця від дати видачі дозволу за винятком незалежних від суб'єкта у сфері медіа причин;
3) відсутності мовлення впродовж місяця, згідно із дозволом на тимчасове мовлення, за винятком незалежних від суб'єкта у сфері медіа причин;
4) грубого порушення норм чинного законодавства;
5) анулювання або не продовження строку дії ліцензії на мовлення, яка зазначена в дозволі на тимчасове мовлення;
6) включення територій, на які видано дозвіл на тимчасове мовлення наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 N 309, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за N 1668/39004, до тимчасово окупованих.
25. Дозволи на тимчасове мовлення, видані у період дії воєнного стану, після скасування або припинення дії воєнного стану, є чинними до закінчення строку їх дії.
26. Національна рада може оголосити конкурс на отримання ліцензії на мовлення з використанням частоти/каналу/програми, на які видано дозвіл на тимчасове мовлення, за три місяці до закінчення строку дії такого дозволу."
2. Додаток 2 викласти в такій редакції:
"Додаток 2
до Положення про особливості ліцензування та реєстрації у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану
(пункти 9, 10, 11 розділу III)
ЗАЯВА
про видачу дозволу на тимчасове мовлення
1. Заявник __________________________________ (для юридичної особи - повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; для фізичної особи - підприємця - прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, номер та (за наявності) серія паспорта (або іншого документа, що посвідчує особу), відомості про громадянство, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), місце реєстрації або надання сервісу; телефон, адреса електронної пошти) Вихідні дані __________________________________ (логотип, позивні)
2. Адреса, за якою здійснюється редакційний контроль __________________________________ (якщо вона не збігається з адресою місцезнаходження)
3. Керівник __________________________________ (посада, прізвище, ім'я, по батькові)
4. Чинні ліцензії на мовлення __________________________________ (номер та дата видачі ліцензії, ідентифікатор у Реєстрі суб'єктів у сфері медіа)
5. Вид діяльності згідно з чинними ліцензіями __________________________________ Інформація про наміри щодо тимчасового мовлення
6. Населений пункт, область __________________________________ (населений пункт, де планується здійснення тимчасового мовлення)
7. Вид діяльності у сфері медіа __________________________________ (радіомовлення, телевізійне мовлення, технологія)
8. Програмна концепція мовлення згідно з ліцензією на мовлення __________________________________ (номер чинної ліцензії, програмна концепція якої використовуватиметься для тимчасового мовлення; ідентифікатор у Реєстрі суб'єктів у сфері медіа; для медіа, створених Міністерством оборони України - програмна концепція мовлення (формат, обсяги поширення національного продукту, обсяг частки пісень державною або іноземними мовами, які є офіційними мовами Європейського Союзу, формат або зобов'язання щодо обсягів поширення програм, що спрямовані на певну аудиторію або мають певне тематичне спрямування)
9. Постачальник електронних комунікаційних послуг __________________________________ (оператор мережі, власник вежі, суб'єкт, що здійснюватиме розповсюдження сигналу)
Керівник (власник, довірена особа) суб'єкта у сфері аудіовізуальних медіа __________ _________________
(підпис) (П. І. Б.)
М. П.
(за наявності) ____________ (дата)"