• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про розгляд листа

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва  | Лист від 30.03.2006 № 2421
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва
  • Тип: Лист
  • Дата: 30.03.2006
  • Номер: 2421
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва
  • Тип: Лист
  • Дата: 30.03.2006
  • Номер: 2421
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
30.03.2006 N 2421
Про розгляд листа
На адресу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва надійшов лист від 02.03.2006 р. N 3-55 народного депутата України Марченко О.В. про надання відповіді на Ваше звернення від 06.02.2006 р. N 12к-06/02 стосовно роз'яснення деяких питань чинного трудового законодавства України.
Держпідприємництво України, розглянувши в межах компетенції порушені у Вашому зверненні питання, повідомляє таке.
Відповідно до норми дії статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п'ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Працівникам, що стають до роботи вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п'яти днів після прийняття на роботу.
Слід зазначити, що згідно із пунктом 2.2 підрозділу "а" Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. N 58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.93 р. за N 110, заповнення трудової книжки вперше провадиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу.
Далі, в пунктах 2.11 та 2.12 підрозділу "б" цієї Інструкції зазначено, що відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорта або свідоцтва про народження.
Після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.
Проте у законодавстві відсутні вимоги до посадової особи державної служби зайнятості щодо засвідчення його печаткою відомостей, зазначених на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки найманого працівника, який наймається на роботу вперше.
Також повідомляємо, що частиною 3 пункту 2.20-1 цієї ж Інструкції визначено, що внесені фізичною особою до трудових книжок записи підтверджуються підписом посадової особи органу державної служби зайнятості, який зареєстрував трудовий договір, і засвідчуються його печаткою.
Звертаємо увагу на те, що дана 3 частина пункту 2.20-1 відноситься до підрозділу "в" Інструкції, який має назву: "Внесення відомостей про роботу".
Крім того, повідомляємо, що система пенсійного страхування, що запроваджена Законом України від 09.07.2003 р. N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", передбачає обчислення пенсії у солідарній системі залежно від страхового стажу та суми сплачених страхових внесків. Уся інформація про страховий стаж фізичної особи, а також про суму пенсійних внесків, що надійшли на її рахунок, необхідна для визначення розміру пенсії, міститься в системі персоніфікованого обліку в органах Пенсійного фонду. На сьогодні законодавство не вимагає обов'язкової наявності трудової книжки для визначення страхового стажу при обчисленні пенсії.
Додатково зазначаємо, що Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 р. N 301 "Про трудові книжки працівників" було затверджено зразок бланка трудової книжки. У правому нижньому куті сторінки 1 (титульного аркуша) зразка бланка трудової книжки передбачений підпис особи, відповідальної за видачу трудових книжок.
Отже, у зв'язку з вищезазначеним Держпідприємництво України вважає, що фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності мають оформляти трудові книжки працівникам, які вперше виявили намір на працевлаштування, при цьому посадова особа органу державної служби зайнятості своїм підписом і печаткою завіряє лише розділ трудової книжки "Відомості про роботу", в якому фізичні особи роблять записи до трудових книжок працівників про прийняття на роботу та звільнення з роботи відповідно до укладених з працівниками письмових трудових договорів, що зареєстровані в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Заступник голови О.Сахненко