• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін та доповнень до переліків та форм документів, що використовуються при атестації наукових та науково-педагогічних працівників

Вища атестаційна комісія України | Наказ від 20.03.2000 № 120
Реквізити
  • Видавник: Вища атестаційна комісія України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 20.03.2000
  • Номер: 120
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вища атестаційна комісія України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 20.03.2000
  • Номер: 120
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩА АТЕСТАЦІЙНА КОМІСІЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 120 від 20.03.2000
м.Київ
Про внесення змін та доповнень до переліків та форм документів, що використовуються при атестації наукових та науково-педагогічних працівників
З метою приведення переліків та форм документів, що використовуються при атестації наукових та науково-педагогічних працівників, запроваджених наказом Вищої атестаційної комісії України від 21 березня 1997 р. N 121, із змінами, затвердженими наказами Вищої атестаційної комісії України від 23 жовтня 1997 р. N 559, від 14 жовтня 1998 р. N 486, від 15 грудня 1998 р. N 688, від 4 січня 1999 р. N 1, від 10 листопада 1999 р. N 462, у відповідність із
Указом Президента України "Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади" від 15 грудня 1999 р. N 1573/99;
Порядком присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 червня 1997 р. N 644, із змінами і доповненнями, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 5 серпня 1998 р. N 1241 та від 22 липня 1999 р. N 1336;
Положенням про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. N 309,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити зміни та доповнення до переліків та форм документів, що використовуються при атестації наукових та науково-педагогічних працівників, та до Інструкції про порядок підготовки та подання електронних варіантів документів атестаційних справ (додаються).
2. Запровадити нові форми та переліки документів, що використовуються при атестації наукових та науково-педагогічних працівників, і Інструкцію про порядок підготовки та подання електронних варіантів документів атестаційних справ у нових редакціях з 1 вересня 2000 р.
Голова ВАК України В.В.Скопенко
Затверджено
наказом ВАК України
від 20 березня 2000 р. N 120
Зміни і доповнення, що вносяться до переліків та форм документів, що використовуються при атестації наукових та науково-педагогічних працівників
1. Зміни і доповнення до Відомостей про членів спеціалізованої вченої ради для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) наук (Форма 1):
1.1. Назву графи 8 подати у такій редакції:
8. Основні праці (назви 3-х наукових монографій, статей, опублікованих за спеціальністю, за якою фахівця пропонується включити до складу ради).
1.2. До Відомостей про членів спеціалізованої вченої ради додати графу 9: Членство в інших спеціалізованих вчених радах (шифр ради, установа, в якій створена рада, шифр спеціальності).
2. Доповнення до Звіту про роботу спеціалізованої вченої ради (Форма 4 ):
2.1. Доповнити Звіт пунктами 4 - 6 такого змісту:
2. Дані про кількість проведених засідань.
3. Прізвища членів спеціалізованих вчених рад, які відвідали менше половини засідань рад.
4. Короткий аналіз дисертацій, розглянутих радою протягом звітного року, у якому зазначається:
- аналіз тематики розглянутих робіт;
- аналіз рівня використання наукових результатів розглянутих робіт, пропозиції ради щодо використання результатів конкретних дисертаційних досліджень у державних програмах і перелік установ, до яких ці пропозиції надіслані.
3.1. Пункт 2 викласти у такій редакції:
"Особовий листок з обліку кадрів з відомостями, чинними на час прийняття дисертації до захисту, засвідчений відділом кадрів за основним місцем роботи, з фотокарткою, засвідченою печаткою установи (2 прим.).
3.2. Пункт 3 подати у такій редакції:
"Засвідчені копії дипломів про вищу освіту та наукові ступені (вчені звання) (2 прим.). У разі зміни здобувачем прізвища додається нотаріально засвідчена копія документа про зміну прізвища.
3.3. Пункт 4 подати у такій редакції:
4. Засвідчене підписами і печаткою установи посвідчення про складені кандидатські іспити за формою, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. N 309 "Про затвердження Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів" (для здобувачів наукового ступеня кандидата наук) або засвідчене підписом і печаткою установи посвідчення за формою, яка діяла на час складання кандидатського іспиту.
3.4. У пункті 7 слова "в 3 примірниках" замінити словами "в одному примірнику".
3.5. У пункті 9 вилучити речення: "Перший примірник автореферату повинен мати дві ідентичні обкладинки".
3.6. Пункт 11 подати у такій редакції: "Файл з текстом автореферату. Ім'я файла aref.rtf (2 прим. на двох дискетах)".
3.7. Доповнити Перелік пунктами 13 та 14 такого змісту:
13. Примірник захищеної кандидатської дисертації (для здобувачів наукового ступеня доктора наук).
14. Згода державного атестаційного органу країни, громадянином якої є здобувач наукового ступеня, на захист його дисертації в Україні (для громадян країн СНД).
4.1. В першому абзаці наказу слова "голови спеціалізованої вченої ради" замінити словами "директора (ректора)", слова "шифр ради" вилучити.
5.1. Ввести пункт 1.1 такого змісту:
"Згідно з Порядком присудження наукових ступенів та присвоєння вчених звань дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора наук необхідно оформлювати відповідно до Державного стандарту України. Таким стандартом є ДСТУ 3008-95 "Документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура і правила оформлення".
З огляду на високі вимоги нормативних документів необхідно неухильно дотримуватися порядку подання окремих видів текстового матеріалу, таблиць, формул та ілюстрацій, а також правил оформлення автореферату.
Пункти 1.1 - 1.4 вважати відповідно пунктами 1.2 - 1.5.
5.2. У пункті 3.4 визначення актуальності теми доповнити абзацом:
"Висвітлення актуальності не повинно бути багатослівним. Досить кількома реченнями висловити головне - сутність проблеми або наукового завдання".
5.3. У пункті 3.4 абзац щодо зв'язку роботи з науковими програмами, планами, темами доповнити словами: "Обов'язково зазначають номери державної реєстрації науково-дослідних робіт, базових для підготовки та подання дисертаційної роботи, а також і роль автора у виконанні цих науково-дослідних робіт".
5.4. Доповнити пункт 3.4 після визначення мети і завдань дослідження такими абзацами:
Об'єкт дослідження - це процес або явище, що породжує проблемну ситуацію і обране для вивчення.
Предмет дослідження міститься в межах об'єкта.
Об'єкт і предмет дослідження як категорії наукового процесу співвідносяться між собою як загальне і часткове. В об'єкті виділяється та його частина, яка є предметом дослідження. Саме на нього спрямована основна увага дисертанта, оскільки предмет дослідження визначає тему дисертаційної праці, яка визначається на титульному аркуші як її назва.
Методи дослідження. Подають перелік використаних методів дослідження для досягнення поставленої в роботі мети. Перераховувати їх треба не відірвано від змісту роботи, а коротко та змістовно визначаючи, що саме досліджувалось тим чи тим методом. Це дасть змогу пересвідчитися в логічності та прийнятності вибору саме цих методів.
5.5. У пункті 3.4 доповнити визначення наукової новизни такими абзацами:
"Кожне наукове положення чітко формулюють, відокремлюючи його основну сутність і зосереджуючи особливу увагу на рівні досягнутої при цьому новизни. Сформульоване наукове положення повинно читатися і сприйматися легко і однозначно (без нагромадження дрібних і таких, що затемнюють його сутність, деталей та уточнень). У жодному випадку не можна вдаватися до викладу наукового положення у вигляді анотації, коли просто констатують, що в дисертації зроблено те й те, а сутності і новизни положення із написаного виявити неможливо. Подання наукових положень у вигляді анотацій є найбільш розповсюдженою помилкою здобувачів при викладенні загальної характеристики роботи.
До цього пункту не можна включати опис нових прикладних (практичних) результатів, отриманих у вигляді способів, пристроїв, методик, схем, алгоритмів і т. ін. Слід завжди розмежовувати одержані наукові положення і нові прикладні результати, що випливають з теоретичного доробку дисертанта.
Усі наукові положення з урахуванням досягнутого ними рівня новизни є теоретичною основою (фундаментом) вирішеної в дисертації наукової задачі або наукової проблеми. Насамперед за це здобувачеві присуджується науковий ступінь".
5.6. Третій абзац пункту 3.5 доповнити словами: "Загальний обсяг огляду літератури не повинен перевищувати 20 % обсягу основної частини дисертації".
5.7. Пункт 3.7 подати у такій редакції:
"Список використаних джерел можна розміщувати одним із таких способів: у порядку появи посилань у тексті (найбільш зручний для користування і рекомендований при написанні дисертацій), в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків у хронологічному порядку.
Бібліографічний опис джерел складають відповідно до чинних стандартів з бібліотечної та видавничої справи. Зокрема, потрібну інформацію можна одержати із таких стандартів: ГОСТ 7.1-84 "Библиографическое описание документа. Общие требования и правила составления", ДСТУ 3582-97 "Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові в бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила", ГОСТ 7.12-93 "Библиографическая запись. Сокращение слов на русском языке. Общие требования и правила".
5.8. Третій абзац пункту 4.1 подати у такій редакції:
"Обсяг основного тексту дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук повинен становити 11 - 13 авторських аркушів (для суспільних і гуманітарних наук - 15 - 17 авторських аркушів). Обсяг основного тексту дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук повинен становити - 4,5 - 7 авторських аркушів (для суспільних і гуманітарних наук - 6,5 - 9 авторських аркушів). Зазначений вище обсяг дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора чи кандидата наук розрахований на використання при їх оформленні звичайних (не портативних) друкарських машинок при друкуванні через 2 інтервали на папері формату А4 або комп'ютерів з використанням шрифтів текстового редактора Word розміру 14 з полуторним міжрядковим інтервалом".
5.9. Сьомий абзац пункту 4.1 після слів "машинописним способом" доповнити таким реченням: "Допускається наявність не більше двох виправлень на одній сторінці".
5.10. Пункт 4.1 доповнити останнім абзацом такого змісту:
"До загального обсягу дисертації, визначеного Порядком, не входять додатки, список використаних джерел, таблиці та рисунки, які повністю займають площу сторінки. Але всі сторінки зазначених елементів дисертації підлягають нумерації на загальних засадах".
5.11. Третій абзац пункту 4.2 викласти в такій редакції:
"Такі структурні частини дисертації, як зміст, перелік умовних позначень, вступ, висновки, список використаних джерел не мають порядкового номера. Звертаємо увагу на те, що всі аркуші, на яких розміщені згадані структурні частини дисертації, нумерують звичайним чином. Не нумерують лише їх заголовки, тобто не можна друкувати: "1. ВСТУП" або "Розділ 6. ВИСНОВКИ". Номер розділу ставлять після слова "РОЗДІЛ", після номера крапку не ставлять, потім з нового рядка друкують заголовок розділу".
5.12. Пункт 4.3 викласти в такій редакції:
"Ілюструють дисертації, виходячи із певного загального задуму, за ретельно продуманим тематичним планом, який допомагає уникнути ілюстрацій випадкових, пов'язаних із другорядними деталями тексту, і запобігти невиправданим пропускам ілюстрацій до найважливіших тем. Кожна ілюстрація має відповідати тексту, а текст - ілюстрації.
Назви ілюстрацій розміщують після їхніх номерів. При необхідності ілюстрації доповнюють пояснювальними даними (підрисунковий підпис).
Підпис під ілюстрацією звичайно має чотири основних елементи:
найменування графічного сюжету, що позначається скороченим словом "Рис.";
порядковий номер ілюстрації, який вказується без знака номера арабськими цифрами;
тематичний заголовок ілюстрації, що містить текст із якомога стислою характеристикою зображеного;
експлікацію, яка будується так: деталі сюжету позначають цифрами, які виносять у підпис, супроводжуючи їх текстом. Треба зазначити, що експлікація не замінює загального найменування сюжету, а лише пояснює його. Приклад:
Рис. 1.24. Схема розміщення елементів касети:
1 - розмотувач плівки;
2 - сталеві ролики;
3 - привідний валик;
4 - опорні стояки.
Основними видами ілюстративного матеріалу в дисертаціях є: креслення, технічний рисунок, схема, фотографія, діаграма і графік.
Не варто оформлювати посилання на ілюстрації як самостійні фрази, в яких лише повторюється те, що міститься у підписі. У тому місці, де викладається тема, пов'язана із ілюстрацією, і де читачеві треба вказати на неї, розміщують посилання у вигляді виразу у круглих дужках: (рис. 3.1) або зворот типу: "...як це видно з рис. 3.1" або "...як це показано на рис. 3.1".
Якість ілюстрацій повинна забезпечувати їх чітке відтворення (електрографічне копіювання, мікрофільмування). Ілюстрації виконують чорнилом, тушшю або пастою чорного кольору на білому непрозорому папері.
У дисертації слід застосовувати лише штрихові ілюстрації і оригінали фотознімків.
Фотознімки розміром меншим за формат А4 наклеюють на стандарті аркуші білого паперу формату А4.
5.13. Пункт 4.4 після слів "Назву не підкреслюють" доповнити абзацами такого змісту:
"За логікою побудови таблиці її логічний суб'єкт або підмет (позначення тих предметів, які в ній характеризуються) розміщують у боковику, головці, чи в них обох, а не у прографці; логічний предмет таблиці або присудок (тобто дані, якими характеризується присудок) - у прографці, а не в головці чи боковику. Кожен заголовок над графою стосується всіх даних цієї графи, кожен заголовок рядка в боковику всіх даних цього рядка.
Заголовок кожної графи в головці таблиці має бути по можливості коротким. Слід уникати повторів тематичного заголовка в заголовках граф, одиниці виміру зазначати у тематичному заголовку, виносити до узагальнюючих заголовків слова, що повторюються.
Боковик, як і головка, вимагає лаконічності. Повторювані слова тут також виносять в об'єднувальні рубрики; загальні для всіх заголовків боковика слова розміщують у заголовку над ним.
У прографці повторювані елементи, які мають відношення до всієї таблиці, виносять в тематичний заголовок або в заголовок графи; однорідні числові дані розміщують так, щоб їх класи співпадали; неоднорідні - посередині графи; лапки використовують тільки замість однакових слів, які стоять одне під одним".
5.14. Пункт 4.5 доповнити першими двома абзацами такого змісту:
"При використанні формул необхідно дотримуватися певних техніко-орфографічних правил.
Найбільші, а також довгі і громіздкі формули, котрі мають у складі знаки суми, добутку, диференціювання, інтегрування, розміщують на окремих рядках. Це стосується також і всіх нумерованих формул. Для економії місця кілька коротких однотипних формул, відокремлених від тексту, можна подати в одному рядку, а не одну під одною. Невеликі і нескладні формули, що не мають самостійного значення, вписують всередині рядків тексту".
5.15. Пункт 4.5 доповнити останніми абзацами такого змісту:
"Нумерувати слід лише ті формули, на які є посилання у наступному тексті. Інші нумерувати не рекомендується.
Порядкові номери позначають арабськими цифрами в круглих дужках біля правого берега сторінки без крапок від формули до її номера. Номер, який не вміщується у рядку з формулою, переносять у наступний нижче формули. Номер формули при її перенесенні вміщують на рівні останнього рядка. Якщо формула знаходиться у рамці, то номер такої формули записують зовні рамки з правого боку навпроти основного рядка формули. Номер формули-дробу подають на рівні основної горизонтальної риски формули.
Номер групи формул, розміщених на окремих рядках і об'єднаних фігурною дужкою (парантезом), ставиться справа від вістря парантеза, яке знаходиться в середині групи формул і звернене в сторону номера.
Загальне правило пунктуації в тексті з формулами таке: формула входить до речення як його рівноправний елемент. Тому в кінці формул і в тексті перед ними розділові знаки ставлять відповідно до правил пунктуації.
Двокрапку перед формулою ставлять лише у випадках, передбачених правилами пунктуації: а) у тексті перед формулою є узагальнююче слово; б) цього вимагає побудова тексту, що передує формулі.
Розділовими знаками між формулами, котрі йдуть одна за одною і не відокремлені текстом, можуть бути кома або крапка з комою безпосередньо за формулою до її номера.
Розділові знаки між формулами при парантезі ставлять всередині парантеза. Після таких громіздких математичних виразів, як визначники і матриці, можна розділові знаки не ставити".
5.16. Пункт 4.6 назвати "Загальні правила цитування та посилання на використані джерела" та доповнити його абзацами такого змісту:
"Для підтвердження власних аргументів посиланням на авторитетне джерело або для критичного аналізу того чи іншого друкованого твору слід наводити цитати. Науковий етикет вимагає точно відтворювати цитований текст, бо найменше скорочення наведеного витягу може спотворити зміст, закладений автором.
Загальні вимоги до цитування такі:
а) текст цитати починається і закінчується лапками і наводиться в тій граматичній формі, в якій він поданий в джерелі, із збереженням особливостей авторського написання. Наукові терміни, запропоновані іншими авторами, не виділяються лапками, за винятком тих, що викликали загальну полеміку. У цих випадках використовується вираз "так званий";
б) цитування повинно бути повним, без довільного скорочення авторського тексту і без перекручень думок автора. Пропуск слів, речень, абзаців при цитуванні допускається без перекручення авторського тексту і позначається трьома крапками. Вони ставляться у будь-якому місці цитати (на початку, всередині, на кінці). Якщо перед випущеним текстом або за ним стояв розділовий знак, то він не зберігається;
в) кожна цитата обов'язково супроводжується посиланням на джерело;
г) при непрямому цитуванні (переказі, викладенні думок інших авторів своїми словами), що дає значну економію тексту, слід бути гранично точним у викладенні думок автора, коректним щодо оцінювання його результатів, і давати відповідні посилання на джерело;
д) якщо необхідно виявити ставлення автора дисертаційної праці до окремих слів або думок з цитованого тексту, то після них у круглих дужках ставлять знак оклику або знак питання;
е) якщо автор дисертаційної праці, наводячи цитату, виділяє в ній деякі слова, робиться спеціальне застереження, тобто після тексту, який пояснює виділення, ставиться крапка, потім дефіс і вказуються ініціали автора дисертації, а весь текст застереження вміщується у круглі дужки. Варіантами таких застережень є: (курсив наш. - М. Х.), (підкреслено мною. - М. Х.), (розрядка моя. - М. Х.)".
5.17. Пункт 4.7 назвати "Оформлення списку використаних джерел" та викласти в такій редакції:
"Список використаних джерел - елемент бібліографічного апарату, котрий містить бібліографічні описи використаних джерел і розміщується після висновків.
Бібліографічний опис складають безпосередньо за друкованим твором або виписують з каталогів і бібліографічних покажчиків повністю без пропусків будь-яких елементів, скорочення назв і т. ін. Завдяки цьому можна уникнути повторних перевірок, вставок пропущених відомостей.
Джерела можна розміщувати одним із таких способів: у порядку появи посилань у тексті (найбільш зручний для користування і рекомендований при написанні дисертацій), в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків, у хронологічному порядку.
Відомості про джерела, включені до списку, необхідно давати відповідно до вимог державного стандарту з обов'язковим наведенням назв праць. Зокрема, потрібну інформацію щодо згаданих вимог можна одержати із таких стандартів: ГОСТ 7.1-84 "Библиографическое описание документа. Общие требования и правила составления", ДСТУ 3582-97 "Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові в бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила", ГОСТ 7.12-93 "Библиографическая запись. Сокращение слов на русском языке. Общие требования и правила".
5.18. Другий та подальші абзаци пункту 5.2 викласти в такій редакції:
"Загальна характеристика роботи, що подається в авторефераті, має відповідати наведеним у вступі до дисертації її кваліфікаційним ознакам. Недоцільно використовувати рубрики, не рекомендовані у вимогах до змісту цих ознак. Заголовки рубрик не треба виділяти в окремі рядки, достатньо вирізнити їх жирним шрифтом або курсивом і розмістити в підбір із текстом. Крім того, вказують структуру дисертації, наявність вступу, певної кількості розділів, додатків, повний обсяг дисертації в сторінках, а також обсяг, що займають ілюстрації, таблиці, додатки (із зазначенням їх кількості), список використаних літературних джерел (із зазначенням кількості найменувань).
В основному змісті стисло викладається сутність дисертації за розділами. Цей розділ повинен дати повне і переконливе уявлення про виконану роботу.
Якщо вступна частина автореферату дає змогу скласти лише загальне враження про дисертацію, то основна, яка і є власне реферативною, дає більш повне уявлення про її зміст і побудову. У цій частині автореферату важливо показати, як були отримані результати, продемонструвати хід дослідження, викласти сутність використаних методів, навести дані щодо їх точності і трудомісткості, описати умови і основні етапи експериментів. Нюанси висвітлення змісту дисертації можуть розрізнятися залежно від наукової галузі, теми та інших факторів. Проте в усіх випадках до автореферату доцільно вводити насамперед висновки і кінцеві результати.
Висновки складає стисла інформація про підсумки виконаної роботи, яка повинна відповідати загальним висновкам дисертації. Вони починаються з формулювання наукової задачі або проблеми, за вирішення якої дисертант претендує на присудження наукового ступеня.
Сформульована наукова задача або проблема вельми тісно пов'язується з назвою дисертації, метою роботи і основними науковими положеннями, що захищаються в дисертації. Це ніби наукова "формула", згусток отриманої наукової новизни. Звичайно формулювання починається так: "У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі (або наукової проблеми), що виявляються в...". Далі треба вказати, якою саме є наукова задача або проблема, як вона вирішена і для чого в кінцевому розумінні (прикладному плані) вона призначена.
Після формулювання вирішеної наукової задачі або проблеми у висновках викладають головні наукові і практичні результати роботи. Вони тісно пов'язані з науковими і прикладними положеннями, викладеними в загальній характеристиці роботи.
Кожен науковий і прикладний висновок роботи треба формулювати чітко і конкретно (однозначно). Формулювання віддзеркалює суть і новизну зробленого. Але тут не можна доходити до рівня анотації. Наукові висновки подають звичайно ширше, ніж формулювання наукових положень, які захищаються.
Прикладні (практичні) висновки повинні містити принцип або основу використання того чи іншого результату.
Суть автореферату полягає у точній відповідності змістові дисертації, а його зміст - дає повне уявлення про наукову цінність і практичну значущість дисертації.
Список опублікованих праць здобувача за темою дисертації подають відповідно до вимог державного стандарту з обов'язковим наведенням назв праць і прізвищ усіх співавторів. Опубліковані праці, котрі розкривають основні положення дисертації, включають до списку в такому порядку: монографії, брошури, статті у наукових фахових виданнях, авторські свідоцтва, патенти, препринти, статті, депоновані й анотовані у наукових журналах, тези доповідей тощо".
5.19. Перший абзац пункту 5.3 викласти в такій редакції:
"На останніх сторінках автореферату розміщують анотації українською, російською та англійською мовами. На вибір здобувача анотація англійською або російською мовою повинна бути розгорнутою, обсягом до 2 сторінок машинописного тексту (до п'яти тисяч друкованих знаків), інформацією про зміст і результати дисертаційної роботи, а дві інші - обсягом до 0,5 сторінки машинописного тексту (до 1200 друкованих знаків) - ідентичного змісту інформація про основні ідеї та висновки дисертації".
5.20. Зразки анотацій з пункту 5.3 вилучити.
5.21. Другий абзац пункту 5.4 викласти в такій редакції:
"За обсягом автореферат (без обкладинки і анотацій) не може бути меншим 1,3 авторських аркуша і перевищувати 1,9 авторських аркуша для докторської і відповідно 0,7 та 0,9 авторських аркуша для кандидатської дисертації при друкуванні через 1,5 інтервали з розміщенням до 40 рядків на сторінці".
5.22. Пункт 5.6 викласти у такій редакції:
"До спеціалізованої вченої ради здобувачем наукового ступеня подається також електронний варіант тексту автореферату дисертації у двох примірниках (на двох гнучких магнітних дисках (ГМД) - дискетах розміром 3,5 дюйма) у вигляді файлу з ім'ям aref.rtf, структура якого повністю відповідає друкованому варіанту автореферату, включаючи обкладинку.
Вищою атестаційною комісією України розроблене програмне забезпечення для формування банку даних про докторські та кандидатські дисертації. Тому відповідним чином мають бути сформовані електронні варіанти документів атестаційних справ, зокрема і згаданий файл aref.doc. Його треба готувати так:
Шрифт Times New Roman Cyr
Розмір шрифту 12 пунктів
Відстань між рядками 1,5 інтервали
Параметри сторінки формат А4
Розташування книжне
Верхній, нижній і лівий берег 20 мм
Правий берег 10 мм.
Згадане програмне забезпечення сприймає файл aref.rtf, підготовлений у текстових редакторах Word 6 for Windows 3.x або Word 7 for Windows 95, але не Word 8 for Windows 97: кодова таблиця останнього не збігається з кодовими таблицями попередніх версій.
Рисунки, інші допоміжні графічні зображення та матеріали в електронному варіанті автореферату можуть бути виготовлені тільки у вищезгаданих форматах. Якщо це неможливо зробити або така інформація не вміщується на дискеті, то їх можна не наводити".
6. Зміни та доповнення до Переліку документів атестаційної справи здобувача наукового ступеня доктора наук, які подаються до ВАК України:
6.1. Додати у супровідному листі до атестаційної справи здобувача наукового ступеня (Форма 8) після дати надсилання примірника дисертації до Українського інституту науково-технічної та економічної інформації абзац такого змісту:
"Повідомлення про захист
дисертації надруковано у ________________________________________
("Бюлетені Вищої атестаційної
_______________________________________________ N ____, 20___ р.
комісії України", журналі "Науковий світ"
стор. _____".
6.2. В обліковій картці здобувача (Форма 13) слова "Клопотання про присудження (рішення про присудження)" замінити словами "Рішення про присудження", слова "Голова спеціалізованої вченої ради" замінити словами "Головуючий на засіданні спеціалізованої вченої ради".
6.3. Пункт 3 викласти у такій редакції:
"3. Особовий листок з обліку кадрів з відомостями, чинними на час прийняття дисертації до захисту, засвідчений відділом кадрів за основним місцем роботи, з фотокарткою, засвідченою печаткою установи (1 прим.)".
6.4. У пункті 6 слова "(розшифрована фонограма)" замінити словами "(ідентична за змістом з фонограмою)", другий абзац викласти у такій редакції:
"У стенограмі обов'язково має бути наведена доповідь здобувача, а також відображені всі критичні зауваження, які містяться у відзивах на дисертацію та автореферат і висловлені під час дискусії щодо дисертації, та відповіді на них здобувача, висновок спеціалізованої вченої ради щодо дисертації".
6.5. Подати графу 5 у Відомостях про офіційних опонентів (Форма 24) у такій редакції:
"Науковий ступінь, шифр, назва спеціальності, за якою захищена дисертація, рік присудження".
6.6. Подати графу 7 уВідомостях про офіційних опонентів (Форма 24) у такій редакції:
"Монографії, статті (2 - 3 назви) за спеціальністю (профілем) дисертації здобувача".
6.7. Пункт 10 викласти у такій редакції:
10. Висновок установи, де виконувалась дисертація, затверджений керівником установи і засвідчений печаткою установи (чинний на час подання дисертації до захисту, висновок чинний протягом року з дня його затвердження). У висновку, крім характеристики дисертації, повинен бути обов'язково відображений конкретний особистий внесок дисертанта в одержання наукових результатів, що виносяться на захист, та відзначена наявність використання в дисертації матеріалів і висновків кандидатської дисертації здобувача.
6.8. У пункті 11 після слів "та особистого внеску дисертанта" додати слова "використання в дисертації матеріалів і висновків кандидатської дисертації здобувача".
6.9. Пункт 12 подати у такій редакції:
12. Засвідчена копія диплома про вищу освіту. У разі зміни здобувачем прізвища додається нотаріально засвідчена копія документа про зміну прізвища.
6.10. Пункт 14 вилучити.
У зв'язку з цим пункти 15 - 18 вважати відповідно пунктами 14 - 17.
6.11. Подати пункт 15 в такій редакції:
15. Один гнучкий магнітний диск (ГМД) розміром 3,5 дюйма місткістю 1,44 МБ у трьох файлах:
файл з даними облікової картки здобувача. Ім'я файла - form 13.xls;
файл з текстом автореферату. Ім'я файла - aref.rtf;
файл з формою 15. Ім'я файла - form 15.rtf;
файл із зауваженнями, які містяться у відзивах опонентів та провідної організації, у відзивах на дисертацію та автореферат, а також зауваженнями, які висловлювались членами спеціалізованої вченої ради та фахівцями під час захисту. Ім'я файла - notes.rtf.
6.12. У пункті 16 після слів "реєстраційно-облікові картки дисертації" додати слова: "(Форма 15)".
6.13. У пункті 17 після слова "автором" додати слова "та засвідчений вченим секретарем спеціалізованої вченої ради щодо його ідентичності за змістом з іншими примірниками дисертації, що були подані до ради".
6.14. Пункт 19 вилучити.
У зв'язку з цим пункт 20 вважати пунктом 18.
6.15. Додати пункти 19 та 20 такого змісту:
19. Згода державного атестаційного органу країни, громадянином якої є здобувач наукового ступеня, на захист його дисертації в Україні (для громадян країн СНД).
20. Два непідписаних конверти формату 230 х 160 мм з марками літери "Е".
7.1. Додати у супровідному листі до атестаційної справи здобувача наукового ступеня (Форма 8) після дати надсилання примірника дисертації до Українського інституту науково-технічної та економічної інформації, абзац такого змісту:
"Повідомлення про захист
дисертації надруковано у ________________________________________
("Бюлетені Вищої атестаційної
_______________________________________________ N ____, 20___ р.
комісії України", журналі "Науковий світ"
стор. _____".
7.2. В обліковій картці здобувача (Форма 13) слова "Клопотання про присудження (рішення про присудження)" замінити словами "Рішення про присудження", слова "Голова спеціалізованої вченої ради" замінити словами "Головуючий на засіданні спеціалізованої вченої ради".
7.3. Пункт 3 викласти у такій редакції:
"3. Особовий листок з обліку кадрів з відомостями, чинними на час прийняття дисертації до захисту, засвідчений відділом кадрів за основним місцем роботи, з фотокарткою, засвідченою печаткою установи (1 прим.)."
7.4. Пункт 6 подати у такій редакції:
6. Засвідчена підписом і печаткою установи копія посвідчення про складені кандидатські іспити за формою, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. N 309 "Про затвердження Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів" або засвідчена підписом і печаткою установи копія посвідчення за формою, яка діяла на час складання кандидатського іспиту.
7.5. У пункті 7 слова "(розшифрована фонограма)" замінити словами "(ідентична за змістом з фонограмою)", другий абзац викласти у такій редакції:
"У стенограмі обов'язково має бути наведена доповідь здобувача, а також відображені всі критичні зауваження, які містяться у відзивах на дисертацію та автореферат і висловлені під час дискусії щодо дисертації, та відповіді на них здобувача, висновок спеціалізованої вченої ради щодо дисертації".
7.6. Подати графу 7 у Відомостях про офіційних опонентів (Форма 24) у такій редакції:
"Монографії, брошури, статті (2 - 3 назви) за спеціальністю (профілем) дисертації здобувача".
7.7. У пункті 11 слова "(термін дії висновку - 1 рік)" замінити словами "чинний на час подання дисертації до захисту, висновок чинний протягом року з дня його затвердження".
7.8. Пункт 13 подати у такій редакції:
13. Засвідчена копія диплома про вищу освіту. У разі зміни здобувачем прізвища додається нотаріально засвідчена копія документа про зміну прізвища.
7.9. Подати пункт 14 у такій редакції:
14. Один гнучкий магнітний диск (ГМД) розміром 3,5 дюйма місткістю 1,44 МБ у трьох файлах:
файл з даними облікової картки здобувача. Ім'я файла - form 13.xls;
файл з текстом автореферату. Ім'я файла - aref.rtf;
файл з формою 15. Ім'я файла - form 15.rtf;
файл із зауваженнями, які містяться у відзивах опонентів та провідної організації, у відзивах на дисертацію та автореферат, а також зауваженнями, які висловлювались членами спеціалізованої вченої ради та фахівцями під час захисту. Ім'я файла - notes.rtf.
7.10. У пункті 15 після слів "реєстраційно-облікові картки" додати слова "(Форма 15)", у Формі 15 у пункті 4 Примітки вилучити слова "або чітко вписані від руки".
7.11. У пункті 16 після слова "автором" додати слова "та засвідчений вченим секретарем спеціалізованої вченої ради щодо його ідентичності за змістом з іншими примірниками дисертації, що були подані до ради".
7.12. Пункт 17 вилучити.
У зв'язку з цим пункт 18 вважати пунктом 17.
7.13. Доповнити Перелік пунктами 18 та 19 такого змісту:
18. Згода державного атестаційного органу країни, громадянином якої є здобувач наукового ступеня, на захист його дисертації в Україні (для громадян країн СНД)".
19. Два непідписаних конверти формату 230 х 160 мм з марками літери "Е".
7.14. У Формі 9 (зразок обкладинки швидкозшивача атестаційної справи) після слів "в родовому відмінку" додати слова "громадянина (назва країни, громадянином якої є здобувач)".
1. Адміністрація Президента України
(01220, Київ, вул. Банкова, 11)
2. Кабінет Міністрів України
(01008, Київ, вул. М.Грушевського, 12/2)
3. Міністерство освіти і науки України
(01033, Київ, пр. Перемоги, 10)
4. Вища атестаційна комісія України
(01001, Київ, вул. Хрещатик, 34)
5. Національна бібліотека України ім.В.І.Вернадського
(03039, Київ, проспект 40-річчя Жовтня, 3)
6. Національна парламентська бібліотека України
(01601, Київ, вул. М.Грушевського, 1)
7. Львівська наукова бібліотека ім.В.Стефаника
(79001, Львів, вул. Стефаника, 2)
8. Одеська державна наукова бібліотека
(65020, Одеса, вул. Пастера, 13)
9. Харківська державна наукова бібліотека ім.В.Г.Короленка
(61003, Харків, провулок Короленка, 18)
10. Волинський державний університет імені Лесі Українки
(43009, Луцьк, проспект Волі, 13)
11. Дніпропетровський державний університет
(49025, Дніпропетровськ, проспект Гагаріна, 72)
12. Донецький державний університет
(83055, Донецьк, вул. Університетська, 24)
13. Запорізький державний університет
(69600, Запоріжжя, вул. Жуковського, 66)
14. Київський національний університет імені Тараса Шевченка
(01017, Київ, вул. Володимирська, 64)
15. Львівський національний університет імені Івана Франка
(79002, Львів, вул. Університетська, 1)
16. Одеський державний університет ім.І.І.Мечнікова
(65057, Одеса, вул. Петра Великого, 2)
17. Таврійський національний університет ім.В.І.Вернадського
(95038, Сімферополь, вул. Ялтинська, 4)
18. Сумський державний університет
(40007, Суми, вул. Римського-Корсакова, 2)
19. Ужгородський державний університет
(88000, Ужгород, вул. Горького, 4)
20. Східноукраїнський державний університет
(91034, Луганськ, квартал Молодіжний, 20-А)
21. Прикарпатський університет ім.В.С.Стефаника
(76000, Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57)
22. Харківський національний університет ім.В.Н.Каразіна
(61006, Харків, площа Свободи, 4)
23. Черкаський державний університет імені Богдана Хмельницького
(18000, Черкаси, бульвар Шевченка, 81)
24. Чернівецький державний університет ім.Ю.Федьковича
(14012, Чернівці, вул. М.Коцюбинського, 2)
25. Російська державна бібліотека (101000, Российская Федерация, Москва, просп. Калинина, 3) 26. Державна бібліотека Республіки Біларусь
(220636, Белоруссия, Минск, ул. Красноармейская, 9)
27. Державна бібліотека Республіки Узбекистан ім.А.Навої
(700000, Узбекистан, Ташкент, Мустакилик, 5)
28. Національна бібліотека Грузії
(380007, Грузия, Тбилиси, ул. Кецховели, 5)
29. Національна бібліотека Республіки Казахстан
(480013, Казахстан, Алмати, просп. Абая, 14)
30. Державна бібліотека Азербайджану ім.М.Ф.Ахундова
(370601, Азербайджан, Баку, ул. Хагани, 25)
31. Національна бібліотека Республіки Молдова
(277012, Республика Молдова, Кишинев, ул. Киевская, 78)
32. Національна бібліотека Республіки Киргизстан
(72000, Киргизия, Бишкек, ул. Советская, 208)
33. Національна бібліотека Таджикистану імені Фірдоусі
(734711, Таджикистан, Душанбе, просп. Рудаки, 14)
34. Державна бібліотека Вірменії ім.А.Ф.Мяснікяна
(375009, Армения, Ереван, ул. Теряна, 72)
35. Національна бібліотека Туркменистану імені Фірдоусі
(744000, Туркменистан, Ашгабад, пл. К.Маркса)
36. Книжкова палата України
(02094, Київ, пр. Гагаріна, 27)
37. Державна науково-технічна бібліотека України
(03171, Київ, вул. Антоновича, 180)
38. Центральна наукова сільськогосподарська бібліотека УААН
(03127, Київ, вул. Героїв Оборони, 10)
- для біологічних, сільськогосподарських та ветеринарних наук 39. Державна наукова медична бібліотека
(01017, Київ, вул. Толстого, 7)
- для біологічних, медичних та фармацевтичних наук 40. Державна науково-педагогічна бібліотека АПН України
(04060, м. Київ, вул. М. Берлінського, 9)
- для педагогічних, психологічних наук 41. Національна юридична бібліотека України
(03039, м. Київ, пр. 40-річчя Жовтня, 3)
- для юридичних наук.
9.1. У абзаці 9 Протоколу вилучити слова "порушення клопотання про".
9.2. До Протоколу додати Примітки в такій редакції:
" Примітки:
1. Протокол заповнюється від руки членом лічильної комісії у двох примірниках.
2. Один з протоколів вкладається разом з бюлетенями у конверт, який заклеюється до оголошення результатів голосування і підписується по лінії склеювання членами лічильної комісії.".
10.1. У зразку супровідного листа до документів, які надсилаються до ВАК України, в разі негативного рішення спеціалізованої вченої ради за результатами захисту дисертації (Форма 17) додатки доповнити пунктом 4 такого змісту:
4. Дискета.
10.2. У пункті 4 Переліку слова "розшифрована фонограма" замінити словами "ідентична за змістом з фонограмою".
10.3. Доповнити Перелік пунктом 5 такого змісту:
5. Один гнучкий магнітний диск (ГМД) розміром 3,5 дюйма місткістю 1,44 МБ з файлом з даними облікової картки відхиленої дисертації. Ім'я файла - out.xls.
У зв'язку з цим пункт 5 вважати пунктом 6.
11.1. У Довідці (Форма 20):
у першому абзаці слова "Рішення про присвоєння" замінити словами "Рішення щодо подання клопотання про присвоєння";
у п'ятому абзаці слова "наводяться 3 найбільш вагомі праці" замінити словами "наводяться п'ять монографій або наукових статей".
Доповнити Довідку абзацом такого змісту:
"Рішення про присвоєння вченого звання старшого наукового
співробітника за спеціальністю
__________________________________________________________________
(шифр та назва спеціальності, науковий ступінь,
прізвище, ім'я та по батькові здобувача
__________________________________________________________________
у давальному відмінку)
підтримали штатні працівники _____________________________________
(назва установи)
фахівці з _______________________________________________________:
(назва галузі науки)
1. __________________________________________________________
(Прізвище, ім'я та по батькові, посада, науковий
ступінь, вчене звання, спеціальність, за якою
присуджене вчене звання)
2. __________________________________________________________
(Прізвище, ім'я та по батькові, посада, науковий
ступінь, вчене звання, спеціальність, за якою
присуджене вчене звання)
3. __________________________________________________________
(Прізвище, ім'я та по батькові, посада, науковий