ПРЕЗИДІЯ ВИЩОЇ АТЕСТАЦІЙНОЇ КОМІСІЇ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 1-02/12 від 08.12.99
м.Київ
Про внесення змін і доповнень до Положення про спеціалізовані вчені ради
(Витяг)
З метою приведення Положення про спеціалізовані вчені ради у відповідність з Порядком присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 червня 1997 р. N 644 із змінами і доповненнями, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 5 серпня 1998 р. N 1241 та від 22 липня 1999 р. N 1336, президія ВАК України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Внести до Положення про спеціалізовані вчені ради, введеного в дію наказом Вищої атестаційної комісії України від 14 липня 1997 р. N 448, зміни та доповнення, що додаються.
2. Вважати такою, що втратила чинність, постанову президії ВАК України "Про порядок повторного захисту дисертації у випадку зняття дисертації з розгляду у ВАК України за письмовою заявою здобувача" від 23 квітня 1998 року N 4-05/4.
3. Ця постанова набуває чинності з дня її опублікування.
4. Діяльність спеціалізованих учених рад, персональні склади яких не відповідають вимогам даної постанови стосовно чисельності штатних працівників базової установи та вимогам щодо входження фахівців до складів не більше як двох спеціалізованих рад, продовжується у затвердженому президією ВАК складі до закінчення повноважень цих рад.
Додаток
до постанови президії Вищої
атестаційної комісії України
від 8 грудня 1999 р. N 1-02/12
Зміни та доповнення, що вносяться до Положення про спеціалізовані вчені ради
1. Абзац перший пункту 1.1 подати у такій редакції:
"Спеціалізовані вчені ради (далі - ради) - основна ланка в системі атестації наукових кадрів вищої кваліфікації - створюються та діють під керівництвом ВАК України (далі - ВАК) у відомих своїми науковими досягненнями наукових установах, вищих навчальних закладах III - IV рівня акредитації та інших організаціях, що проводять фундаментальні та прикладні наукові дослідження, мають високий рівень кадрового та матеріально-технічного забезпечення для підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації, за клопотанням центральних органів виконавчої влади, Національної академії наук, Академії медичних наук, Української академії аграрних наук, Академії педагогічних наук, Академії правових наук, Академії мистецтв - залежно від підпорядкування".
2. Абзац перший пункту 1.5 викласти у такій редакції:
"У разі, коли докторська дисертація виконана за двома спеціальностями, а рада має право на проведення захисту дисертації тільки за однією з них, рада з дозволу ВАК може проводити разовий захист лише за умови відсутності в Україні ради з правом захисту за такими спеціальностями. В цьому випадку дисертація за кожною спеціальністю повинна містити проведені автором дослідження, в яких отримано нові науково обгрунтовані результати у певній галузі науки, які у сукупності розв'язують важливу наукову або науково-прикладну проблеми і які раніше не захищалися".
3. Пункт 1.9 подати у такій редакції:
"Строк дії створеної ради не перевищує трьох років. Після закінчення повноважень ради на підставі експертної оцінки ефективності її діяльності ВАК вирішує питання про доцільність подальшого функціонування ради".
4. Викласти пункт 1.10 у такій редакції:
"У разі порушення радою вимог нормативно-правових актів з питань присудження наукового ступеня доктора і кандидата наук ВАК скасовує прийняте радою рішення і може вжити до неї заходів у межах своєї компетенції аж до припинення діяльності цієї ради".
5. Викласти пункт 2.1 у такій редакції:
"Персональний склад спеціалізованої вченої ради формується з працівників наукових установ, вищих навчальних закладів III - IV рівня акредитації та інших організацій, що проводять наукові дослідження. Членами ради мають бути авторитетні вчені, які активно проводять наукову роботу у відповідній галузі науки.
Член ради повинен мати науковий ступінь з однієї із спеціальностей, за якими раді надано право присудження наукових ступенів. Введення до складу ради фахівців з інших спеціальностей має бути обгрунтованим.
Членам ради, у яких шифр спеціальності диплому про науковий ступінь відповідає одній із спеціальностей за профілем ради, президія ВАК, у разі потреби, може надати право представляти у даній раді другу спеціальність за умови наявності у них опублікованих за останні п'ять років наукових статей, монографій з даної спеціальності".
6. Пункт 2.2 подати у такій редакції:
"Рада повинна формуватися таким чином, щоб у її складі штатні працівники базової установи (в тому числі ті, що зараховані не менш як на 0,5 ставки), становили 2/3 від загальної кількості фахівців з кожної спеціальності, за якою раді дозволено приймати дисертації до захисту. У тому випадку, коли частина у 2/3 не складає цілого числа, визначена нею кількість членів ради від базової установи округлюється у бік збільшення.
У разі відсутності в країні наукової установи чи організації з достатньою кількістю штатних працівників - докторів наук з окремих спеціальностей президія ВАК може прийняти рішення про створення відповідної ради за іншими вимогами щодо штатних працівників базової установи".
7. Викласти пункт 2.5 у такій редакції:
"У складі докторської ради повинно бути не менше шести докторів наук із кожної спеціальності за профілем ради, з них 2/3 повинні бути докторами наук із даної спеціальності, які активно проводять наукову роботу і мають публікації у відповідній галузі науки, решта - фахівцями, які мають наукові статті, монографії з даної спеціальності, опубліковані за останні п'ять років".
8. Пункт 2.6 викласти у такій редакції:
"У складі кандидатської ради повинно бути не менше п'яти фахівців із кожної спеціальності за профілем ради, серед них - не менше чотирьох докторів наук, з них 2/3 повинні бути докторами наук із даної спеціальності, які активно проводять наукову роботу і мають публікації у відповідній галузі науки, решта - фахівцями, які мають наукові статті, монографії з даної спеціальності, опубліковані за останні п'ять років".
9. Доповнити пункт 2.7 абзацом такого змісту:
"Фахівець може входити до складу не більше як двох рад".
10. Пункт 2.9 викласти у такій редакції:
"Головою ради та заступником голови ради призначаються доктори наук із спеціальностей, за якими раді надано право присудження наукових ступенів і які є штатними працівниками організації, де створена рада.
У разі потреби президія ВАК може призначити двох заступників голови ради.
Вченим секретарем ради призначається доктор або кандидат наук - фахівець за профілем ради, який є штатним працівником організації, де створена рада".
11. Абзац третій пункту 3.1 викласти у такій редакції:
"Матеріали кандидатської дисертації можуть використовуватися лише в оглядовій частині докторської дисертації. Не дозволяється захищати у докторській дисертації положення, наукові результати та висновки, які захищені здобувачем у кандидатській дисертації. Докторську дисертацію не може захищати здобувач, який не має наукового ступеня кандидата наук".
12. Доповнити пункт 3.2 абзацами такого змісту:
"Рішення ради про прийняття дисертації до захисту вважається позитивним, якщо за нього в результаті відкритого голосування висловилась проста більшість членів ради, що брали участь у засіданні.
У випадку негативного рішення здобувачеві видається витяг із протоколу засідання ради з мотивуванням відмови у прийнятті дисертації до захисту і повертаються всі подані матеріали".
13. Викласти пункт 3.5 у такій редакції:
"Рада приймає дисертації до захисту та призначає офіційних опонентів, провідну установу, затверджує додатковий список розсилання автореферату, дозволяє друкувати автореферат і, при необхідності, порушує клопотання перед ВАК про додаткове введення у встановленому порядку до складу ради науковців відповідного профілю.
Рада може прийняти до захисту докторську дисертацію не раніше ніж через два місяці, а кандидатську - не раніше ніж через місяць з дня розсилання виготовлювачами обов'язкових примірників видань, в яких опубліковано праці здобувача, що відображають основні результати дисертації.
Одразу після прийняття дисертації до захисту рада надсилає до ВАК повідомлення встановленого зразка про захист дисертації.
Повідомлення про захист докторських і кандидатських дисертацій публікуються, відповідно, у заснованих ВАК "Бюлетені Вищої атестаційної комісії України" та додатку до "Бюлетеня Вищої атестаційної комісії України" - "Науковий світ".
Захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора чи кандидата наук проводиться не раніше як через місяць після опублікування такого повідомлення.
В тому разі, коли з об'єктивних причин засідання ради в призначений день не може відбутися, рада має право призначити нову дату захисту дисертації, але не раніше як через місяць після опублікування повідомлення, проінформувавши про це ВАК, установи та фахівців, яким було розіслано автореферат.
Автореферат дисертації видається друкарським способом державною мовою України (з обов'язковим зазначенням вихідних відомостей) обсягом у межах 1,3 - 1,4 авторського аркуша для докторської дисертації та обсягом у межах 0,7 - 0,9 авторського аркуша для кандидатської дисертації.
Частина тиражу автореферату за рішенням ради може бути надрукована іншими мовами.
На останніх сторінках автореферату мають бути розміщені анотації українською, англійською та російською мовами, причому на вибір здобувача анотація англійською або російською мовою повинна бути розгорнутою обсягом до 2 сторінок машинописного тексту (до 5000 друкованих знаків) і містити інформацію про зміст та результати дисертаційної роботи, а дві інші обсягом до 0,5 сторінки машинописного тексту (до 1200 друкованих знаків) повинні бути ідентичні за змістом і містити стислу інформацію про дисертацію".
14. Абзац перший пункту 3.7 викласти у такій редакції:
"Рада призначає для апробації дисертації провідну установу, відому своїми досягненнями із спеціальності, за якою подано дисертацію. Перелік провідних установ затверджує ВАК".
15. Абзац п'ятий пункту 3.8 вилучити.
16. Доповнити пункт 3.9 абзацом такого змісту:
"Виправляти у дисертації недоліки, виявлені радою після того, як дисертацію було прийнято до захисту, та в авторефераті, після його розсилання, заборонено".
17. Абзац перший пункту 4.1 викласти у такій редакції:
"Рада проводить не більше як 12 засідань у рік. У разі необхідності засідання можуть проводитися сесіями. На одному засіданні може проводитися захист не більше двох дисертацій, з яких тільки одна може бути докторською дисертацією".
18. Подати пункт 4.3 у такій редакції:
"Вчений секретар ради не може виконувати свої обов'язки на засіданні ради, на якому розглядається дисертація здобувача, щодо якої він є науковим керівником чи консультантом.
У цьому випадку, а також на час відсутності вченого секретаря виконання його обов'язків може бути покладено на одного з членів ради - штатного працівника наукової установи. Призначення оформлюється наказом керівника організації, в якій функціонує рада. У наказі вказується термін повноважень (до трьох місяців) виконуючого обов'язки вченого секретаря. Один примірник наказу надсилається до ВАК".
19. У пункті 4.5:
абзац чотирнадцятий викласти у такій редакції:
"- публічне обговорення дисертації, в якому мають право взяти участь всі присутні на засіданні; члени ради - доктори наук зі спеціальності, за якою підготовлена дисертація, повинні у ході засідання обов'язково встановити рівень теоретичної підготовки здобувача, його особистий внесок у розв'язання наукової проблеми чи у вирішення конкретного наукового завдання, обізнаність здобувача з результатами наукових досліджень інших вчених із зазначених у дисертації наукових проблем чи наукових завдань та їх порівнянність із результатами наукових досліджень здобувача";
передостанній абзац викласти у такій редакції:
"- затвердження протоколу лічильної комісії: протокол затверджується простою більшістю від числа присутніх членів ради. Підставою для незатвердження протоколу лічильної комісії може бути лише виявлене порушення процедури голосування. У разі незатвердження протоколу лічильної комісії рада проводить повторне голосування".
20. Доповнити пункт 4.7 абзацом такого змісту:
"Атестаційні справи та дисертації, які розглядаються у ВАК, не можуть бути зняті з розгляду здобувачем чи відкликані радою, в якій відбувся захист дисертації".
21. У пункті 4.8 адресу Українського інституту науково-технічної та економічної інформації: 252680, м. Київ-39, вул. Горького, 180 замінити новою адресою: 03680, м. Київ-39, вул. Антоновича, 180; адресу Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського: 252039, м. Київ-39, просп. 40-річчя Жовтня, 3, замінити новою адресою: 03039, м. Київ-39, просп. 40-річчя Жовтня, 3.
22. У пункті 4.9:
Абзац перший викласти у такій редакції:
"У разі скасування президією ВАК рішення ради щодо присудження наукового ступеня здобувачеві його атестаційна справа та дисертація зберігаються у ВАК протягом 10 років".
Абзац четвертий викласти у такій редакції:
"Дисертація, за результатами захисту якої рада прийняла негативне рішення, може бути подана до повторного захисту в переробленому вигляді не раніше як через рік з дня такого рішення.
До повторного захисту може бути також подана дисертація, за результатами захисту якої президія ВАК скасувала рішення ради про присудження автору наукового ступеня. У цьому випадку дисертація в переробленому вигляді подається до іншої ради не раніше як через рік з дня прийняття рішення президією ВАК.
При повторному захисті склад опонентів повинен бути повністю змінений.
Дозволу ВАК для повторного захисту не потрібно".
23. Абзац другий пункту 6.1 викласти у такій редакції:
"Дисертація розглядається в присутності здобувача. У разі неявки здобувача на засідання без поважної причини спеціалізована вчена рада розглядає дисертацію без нього. У засіданні також можуть брати участь опоненти, представники провідної установи та інші особи, яких, у разі потреби, запрошує рада. Присутність членів ради (із зазначенням їхньої спеціальності) обов'язково слід занотувати в протоколі засідання".
24. Абзац перший пункту 7.3 доповнити словами:
"У разі неявки здобувача на засідання без поважної причини спеціалізована вчена рада розглядає дисертацію без нього".
25. У пункті 7.9 вилучити слова:
"а у ВАК - до ухвалення президією ВАК атестаційного висновку щодо переатестації".
Надруковано: "Бюлетень Вищої атестаційної комісії України", N 1,
2000 р.