• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання роз’яснення

Міністерство юстиції України  | Лист від 21.12.2023 № 170059/175699-9-23/8.4.4
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Лист
  • Дата: 21.12.2023
  • Номер: 170059/175699-9-23/8.4.4
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Лист
  • Дата: 21.12.2023
  • Номер: 170059/175699-9-23/8.4.4
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 21.12.2023 р. № 170059/175699-9-23/8.4.4
Щодо надання роз’яснення
Міністерство юстиції України […] щодо надання роз’яснення з питань проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно повідомляє.
Роз’яснення законодавства має надаватися в умовах обізнаності з усіма обставинами, в розрізі яких постало відповідне питання юридичного характеру. Крім того надання роз’яснення щодо правового регулювання у конкретній ситуації базується на наведених у листі даних та, як наслідок, може не враховувати всіх фактичних обставин, які мають місце насправді.
Правильні юридичні відповіді на абстрактні питання можуть призводити до хибних висновків та негативних наслідків у конкретній юридичній ситуації. Коректна юридична кваліфікація відносин можлива виключно за умови повного та вичерпного розуміння фактів, які становлять палітру відповідного юридичного спору.
У контексті порушеного питання зазначаємо, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі – Закон) державна реєстрація прав – це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав).
Тобто державна реєстрація прав має місце у випадку набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, а не технічних змін, які не впливають на відповідні права. Наприклад, укладення шлюбу та як наслідок зміна прізвища власником нерухомого майна не є підставою для проведення державної реєстрації прав, оскільки у зв’язку із зміною прізвища нове право власності на майно відповідною особою не набувається. Так само не є підставою для державної реєстрації прав зміна цільового призначення земельної ділянки чи складу угідь.
Щодо переведення дачних і садових будинків у жилі будинки повідомляємо, що відповідно до Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 321, рішення про переведення є підставою для використання дачних і садових будинків як житло, зокрема для реєстрації місця проживання (абзац другий пункту 5).
Таким чином, для використання дачних і садових будинків як житла достатнім є виключно рішення уповноваженого органу про переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок. Отримання будь-яких додаткових дозвільних документів, передбачених законодавством у сфері містобудування, на підтвердження переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок вказаним Порядком не передбачено.
Тобто наразі законодавство у сфері містобудування передбачає для власника дачного чи садового будинку можливість переведення його у жилий будинок з використанням механізму, передбаченого вказаним вище Порядком (звісно за умови, що такий будинок відповідає державним будівельним нормам), або ж механізму, передбаченого Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (реконструкція об’єкта будівництва).
Враховуючи наведене, якщо право власності на дачний чи садовий будинок зареєстровано в Державному реєстрі прав, то у разі його переведення у жилий будинок на підставі рішення уповноваженого органу відсутні підстави для проведення державної реєстрації прав.
У разі якщо право власності на дачний чи садовий будинок було зареєстровано у Реєстрі прав власності на нерухоме майно чи на паперових носіях підприємством бюро технічної інвентаризації і власник виявив бажання зареєструвати своє право власності в Державному реєстрі прав та при цьому до документів, що посвідчують набуття права власності на дачний чи садовий будинок, додає рішення уповноваженого органу про його переведення у жилий будинок, то під час проведення державної реєстрації права власності на такий об’єкт до Державного реєстру прав вноситься актуальна інформація про об’єкт нерухомого майна, а саме про жилий будинок.
Водночас, якщо переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок відбувається шляхом здійснення будівництва, зокрема реконструкції об’єкта будівництва, державна реєстрація права власності на такий об’єкт відбувається відповідно до пунктів 77 – 81 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127.
Важливі юридичні застереження
1. Листи Міністерства юстиції України не є нормативно-правовими актами, не встановлюють правових норм та мають лише інформаційний характер. Їх реальне значення не перевищує авторитету аргументів та суджень, покладених в основу відповідної правової позиції.
2. Роз’яснення законодавства, яке міститься у цьому листі, не є юридичною консультацією щодо конкретної ситуації та не враховує особливостей відповідних фактичних обставин.
Перший заступник Міністра Євгеній ГОРОВЕЦЬ