Щодо права на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Міністерство соціальної політики України Лист від 20.06.2019 №939/0/206-19
Реквізити

Видавник: Міністерство соціальної політики України

Тип Лист

Дата 20.06.2019

Номер 939/0/206-19

Статус Діє

Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 20.06.2019 р. N 939/0/206-19
Щодо права на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці
Директорат норм та стандартів гідної праці Мінсоцполітики розглянув звернення головного редактора газети "Оплата праці" та повідомляє.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про охорону праці" працівники, зайняті на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, безплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочену тривалість робочого часу, щорічну додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці в підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.
З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. N 442 (зі змінами) "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" (далі - Порядок) віднесення робіт до категорії із шкідливими і важкими умовами праці та визначення права працівників на пільги і компенсації за роботу в цих умовах здійснюються на підставі результатів атестації робочих місць за умовами праці.
Правовою основою для проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі - атестація) є чинні законодавчі та нормативні акти з питань охорони і гігієни праці, списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. N 461 (зі змінами), списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. N 1290 (зі змінами), Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. N 163 (зі змінами) тощо.
Відповідно до пункту 4 Порядку атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Подовження терміну проведення атестації, а також надання пільг і компенсації за роботу із шкідливими і важкими умовами праці у разі порушення термінів її проведення, чинним законодавством не передбачено.
Завершення атестації оформлюється наказом по підприємству, організації, яким затверджується перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством.
Результати атестації застосовуються до затвердження результатів наступної атестації, у тому числі позачергової, але не пізніше ніж 5 років після затвердження результатів попередньої атестації.
При цьому право працівників на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, на скорочену тривалість робочого тижня, на доплати за шкідливі умови праці тощо, на безоплатне отримання молока або інших рівноцінних харчових продуктів встановлюється з дати наказу про затвердження результатів відповідної атестації.
Разом із тим, відповідно до п. 4.2 Порядку застосування списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. N 383, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на цьому підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
У разі підтвердження цього права за результатами вперше проведеної атестації до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на цьому підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням вимог вказаного пункту 4.2 Порядку.
Крім того, на підставі статті 7 Закону України "Про охорону праці" роботодавець може за свої кошти додатково встановлювати за колективним договором працівникові пільги і компенсації, не передбачені законодавством.
Одночасно повідомляємо, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційний, необов'язковий та рекомендаційний характер.
Генеральний директор ДиректоратуЮ. Кузовой
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 20.06.2019 р. N 939/0/206-19
Щодо права на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці
Директорат норм та стандартів гідної праці Мінсоцполітики розглянув звернення головного редактора газети "Оплата праці" та повідомляє.
••••••••••••••••••••

Доступ до повного тексту цього документу можливий лише для передплатників електронного «Дебету-Кредиту». 
Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням; вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

30 днiв передплати безкоштовно!