КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
Про підсумки роботи підприємств паливно-енергетичного комплексу України за 2009 рік та завдання на 2010 рік
Обговоривши доповідь першого заступника Міністра палива та енергетики Бугайова О.А., колегія зазначає, що протягом 2009 року діяльність Мінпаливенерго зосереджено на підвищенні ефективності роботи вітчизняного паливно-енергетичного комплексу; зокрема вжито заходів з мінімізації впливу світової фінансово-економічної кризи на розвиток підприємств галузі, докладались зусилля для належного забезпечення населення і господарського комплексу України паливно-енергетичними ресурсами.
З метою розв'язання системних проблем, пов'язаних з кризою, і проблем, накопичених в паливно-енергетичному комплексі за минулі роки, - Мінпаливенерго наполегливо реалізовувало:
- Програму діяльності Кабінету Міністрів України "Подолання впливу світової фінансово-економічної кризи та поступальний розвиток".
- Пріоритети діяльності Мінпаливенерго, відповідно до яких сформовано річні завдання з підвищення ефективності роботи паливно-енергетичного комплексу та надійності забезпечення населення і господарського комплексу України паливно-енергетичними ресурсами.
Кабінетом Міністрів України з метою забезпечення безперебійного постачання імпортованого природного газу, досягнуто домовленостей з Урядом Російської Федерації про перехід з початку 2009 року на прямі довгострокові контрактні стосунки між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром", за результатами яких 19 січня 2009 р. у м. Москві укладенодовгострокові угоди про обсяги та умови транзиту природного газу територією України на період 2009 - 2019 років, а також - купівлі-продажу природного газу в 2009 - 2019 роках, що дозволило:
- сформувати прозорі механізми ціноутворення на довгостроковій основі на природний газ, що постачається за імпортом, відповідно до практик і методик країн - членів Європейського Союзу, та формування тарифів на транзит природного газу територією України на формульній основі;
- усунути комерційних посередників у стосунках у газовій сфері між Україною і Російською Федерацією, закріпити за НАК "Нафтогаз України" право єдиного одержувача імпортованого природного газу на українському кордоні та повернути Компанію на ринок постачання природного газу для всіх споживачів України.
Накопичено достатні обсяги газу в підземних сховищах, що є важливою умовою забезпечення потреб вітчизняних споживачів та надійного транзиту газу до країн Європи. В українських підземних сховищах газу на початок 2010 року міститься понад 23,7 млрд. куб. м природного газу, який майже весь (95,2%) належить НАК "Нафтогаз України".
Напередодні опалювального сезону Мінпаливенерго спільно з вугільною галуззю вдалось накопичити рекордні запаси вугілля - 3,5 млн. тонн, що стало запорукою впевненого проходження осінньо-зимового періоду та дозволило тепловим електростанціям в 4 рази скоротити обсяги споживання імпортованого природного газу. Теплоелектростанціями генеруючих компаній у 2009 році спожито 0,4 млрд. куб. м природного газу, що у 3,8 рази менше, порівняно з 2008 роком.
У нафтогазовій сфері, порівняно з 2008 роком, забезпечено зростання обсягів: видобутку газу на 0,8%; переробки нафти і конденсату на 6,1%; транспортування нафти для потреб України на 2,6%; виробництва автомобільних бензинів, дизельного палива та мазуту, відповідно, на 4,9%, 7,3% і 5,4%, та збільшення глибини переробки до 77,1%.
Починаючи з жовтня 2009 у повному обсязі задоволено зростаючі потреби національної економіки у споживанні електричної енергії. Забезпечено збалансовану роботу енергосистеми в умовах абсолютного максимуму навантаження у грудні 2009 - споживання електроенергії збільшилось на 9,2%, порівняно з аналогічним періодом 2008 р.
У повному обсязі здійснено заплановані постачання свіжого ядерного палива на атомні енергоблоки.
У рамках завдань з диверсифікації джерел постачання свіжого ядерного палива триває реалізація спільного українсько-американського Проекту кваліфікації ядерного палива для України на 3-му енергоблоці Южно-Української АЕС. Успішно відбулась дослідно-промислова експлуатація перших 6-ти тепловиділяючих збірок. Постачання на Южно-Українську АЕС партії у складі 42-х тепловиділяючих збірок виробництва компанії "Westinghouse" здійснено у вересні 2009 року, а завантаження їх до активної зони реактора планується наприкінці березня 2010 року.
Забезпечено створення галузевого запасу ядерного палива та ядерних матеріалів. Сьогодні в ядерно-промисловому комплексі майже 2000 тонн концентрату урану, що є запорукою надійної роботи вітчизняних атомних електростанцій. Зокрема у 2009 році закладено до резерву ядерного палива та ядерних матеріалів близько 818 тонн уранового концентрату (у тому числі 374 тонни за рахунок спеціального фонду державного бюджету на суму 450 млн. грн.);
З метою розвитку уранового та цирконієвого виробництв та створення в Україні потужностей з виробництва ядерного палива та його елементів, постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2009 року
N 1004 затверджено Державну цільову економічну програму "Ядерне паливо України".
З метою гарантування прозорості операцій і пожвавлення конкурентної підприємницької діяльності у сфері експорту електроенергії, створення правових передумов для інтеграції ОЕС України до транс'європейських електричних мереж та згідно з ухваленим Верховною Радою України 19 березня 2009 р. Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику
" щодо врегулювання питань експорту електроенергії", Мінпаливенерго запроваджено аукціони на одержання доступу до пропускної спроможності міждержавних електричних мереж України для експорту електричної енергії.
Мінпаливенерго протягом 2009 року наполегливо та неухильно докладались зусилля для приєднання ОЕС України до Європейської мережі системних операторів. Презентовано орієнтовний план впровадження Проекту "Розширення синхронної зони UCTE за рахунок приєднання ОЕС України та Молдовської ЕС", обговорено засади формування Консорціуму для досліджень, уточнено графік реалізації та фінансування цих робіт. Наразі не завершується опрацювання проекту контракту та основних умов для виконання технічних досліджень можливості об'єднання ОЕС України та Молдовської ЕС з енергосистемою континентальної Європи.
Знаковою подією для держави є ухвалення 18 грудня 2009 р. в м. Загребі (Хорватія) Радою Міністрів Енергетичного Співтовариства рішення про входження України до цієї міжнародної організації. Це засвідчує високе визнання кроків Уряду і Мінпаливенерго до впровадження прозорих і недискримінаційних взаємин на енергетичному ринку, формування нормативно-правової бази (відповідно вимогам директив Європейського Союзу у сфері енергопостачання), стимулювання розвитку альтернативних видів енергії та зменшення шкідливих викидів в атмосферу.
Забезпечено збільшення, відповідно до показника 2008 року, обсягів освоєння капітальних вкладень в електроенергетичній галузі на 4,2% - до 5925,7 млн. гривень.
Прагнучи покращання інвестиційної привабливості та з метою якісного реформування вітчизняного паливно-енергетичного комплексу Мінпаливенерго активно співпрацює з міжнародними та європейськими фінансовими установами та організаціями. Сьогодні реалізуються 6 (шість) інвестиційних проектів загальною вартістю 725,0 млн. дол. США та 537,0 млн. євро, у тому числі кредитні кошти ЄБРР, МБРР та ЄІБ - 431,0 млн. доларів США та 419,0 млн. євро.
Кабінетом Міністрів та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) 10 червня 2009 р. підписано Меморандум про взаєморозуміння між Україною та ЄБРР про фінансування заходів розвитку енергетики, що дозволить розширити співпрацю в частині реформування енергетики та впровадити програми з енергозбереження;
Уряду вдалось забезпечити фінансування та реалізацію важливих для енергетичної безпеки інфраструктурних інвестиційних проектів, а саме: проектів будівництва магістральних електричних мереж та гідроелектростанцій; енергоблоків атомних та теплових електростанцій; а також підприємств ядерно-паливного циклу, які надалі забезпечать виробництво власного ядерного палива:
- 22 грудня 2009 р. гідроагрегат потужністю 324 МВт однієї з найбільших у світі гідроакумулюючих електростанцій - Дністровської ГАЕС в усіх проектних режимах взято у дослідно-промислову експлуатацію;
- завершено будівництво підстанцій 220/110 кВ "Хуст" і ПС 110 кВ "Каштанова", експлуатація яких підвищить надійність електропостачання споживачів, відповідно, Закарпатської і Харківської областей.
Протягом звітного року Мінпаливенерго суворо і вимогливо дотримувалось чіткої позиції до своєчасної сплати бюджетних платежів. Всього за 2009 рік підприємствами ПЕК до консолідованого бюджету перераховано 48,7 млрд. грн., що на 15,8 млрд. грн. більше минулорічного обсягу перерахувань. Також скорочено на 1,3 млрд. грн. заборгованість підприємств ПЕК перед державним бюджетом, яка на 01.01.2010 становила 1,1 млрд. грн.
Протягом 2009 р. суттєво зменшено загальну суму заборгованості з заробітної плати на державних підприємствах, що належать до сфери управління Мінпаливенерго - на 90 % або майже на 8 мільйонів гривень. На 24 державних підприємствах заборгованість із заробітної плати ліквідовано у повному обсязі.На 01.01.2010 загальна заборгованість складала 881 тис. грн.
1. Першому заступнику Міністра Бугайову О.А., заступникам Міністра Лучнікову В.А., Макусі В.О., Кирюшину І.В., Департаменту з питань електроенергетики (Меженний С.Я.), Фінансово-економічному департаменту (Грачова О.М.), Департамент з питань нафтової, газової та нафтопереробної промисловості (Нестеренко О.Г.), НАК "Енергетична компанія України" (Зіневич В.О.), НАК "Нафтогаз України" (Діденко І.М.): з метою стабілізації фінансово-економічного стану енергетичних підприємств розробити та затвердити в установленому порядку Прогнозний баланс електроенергії та палива енергогенеруючих компаній ТЕС на 2010 рік.
Термін - 1 квітня 2010 року
2. Заступникам Міністра Лучнікову В.А., Макусі В.О., Департаменту з питань електроенергетики (Меженний С.Я.), Фінансово-економічному департаменту (Грачова О.М.), НАК "Енергетична компанія України" (Зіневич В.О.): вжити заходів для закупівлі енергетичного вугілля у необхідних обсягах, зокрема за імпортом, та ініціювати, за необхідності, внесення змін до чинних рішень Уряду.
Термін - протягом I півріччя
2010 року
3. Заступнику Міністра Макусі В.О., Фінансово-економічному департаменту (Грачова О.М.): підготувати спільне з галузевими профспілками звернення до Кабінету Міністрів України та НКРЕ стосовно приведення цін та тарифів на електричну енергію для населення до економічно обґрунтованого рівня.
Термін - 1 квітня 2010 року
4. Заступникам Міністра Лучнікову В.А., Макусі В.О., Департаменту стратегічної політики та перспективного розвитку ПЕК (Сокиран В.А.), Департаменту з питань електроенергетики (Меженний С.Я.), Фінансово-економічному департаменту (Грачова О.М.), НАК "Енергетична компанія України" (Зіневич В.О.): зорганізувати з представниками Київської міської державної адміністрації розширену спільну нараду з метою належної підготовки енергетичної інфраструктури м. Києва до ЄВРО - 2012.
Термін - 20 квітня 2010 року
5. Заступнику Міністра Шумковій Н.Ю., Департаменту ядерної енергетики та атомної промисловості (Хала Д.О.), ДП "НАЕК "Енергоатом" (Недашковський Ю.О.):
- укласти контракт про забезпечення постачання свіжого ядерного палива для потреб українських АЕС;
Термін - 1 квітня 2010 року
- вживати заходів для належного виконання програми підвищення безпеки експлуатації атомних енергоблоків.
Термін - постійно
6. Першому заступнику Міністра Бугайову О.А., заступникам Міністра Шумковій Н.Ю., Макусі В.О., Департаменту ядерної енергетики та атомної промисловості (Хала Д.О.), ДП "НАЕК "Енергоатом" (Недашковський Ю.О.):
Підготувати звернення до Кабінету Міністрів України щодо:
- збільшення у 2010 році бюджетного фінансування до 801,0 млн. грн. на створення резерву ядерного палива та ядерних матеріалів відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2007 р.
N 646-р "Про створення резерву ядерного палива та ядерних матеріалів";
Термін - травень 2010 року
- відновлення Державним казначейством України функціонування спеціального рахунку ДП "НАЕК "Енергоатом" для формування резерву фінансування заходів, пов'язаних зі зняттям з експлуатації ядерних установок.
Термін - квітень 2010 року
7. Першому заступнику Міністра Бугайову О.А., заступнику Міністра Макусі В.О., Фінансово-економічному департаменту (Грачова О.М.), Управлінню бухгалтерського обліку і звітності (Пержинська С.Л.), Департаменту стратегічної політики та перспективного розвитку ПЕК (Сокиран В.А.), Департаменту ядерної енергетики та атомної промисловості (Хала Д.О.), Департаменту з питань нафтової, газової та нафтопереробної промисловості (Нестеренко О.Г.), Департаменту фізичного захисту, пожежної безпеки та безпеки життєдіяльності (Іванов П.А.), Господарському управлінню (Дячук Г.І.):
- під час опрацювання проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" підготувати пропозиції до Міністерства фінансів України про виділення коштів для погашення кредиторської заборгованості, яка виникла протягом листопада - грудня 2009 року внаслідок несплати Державним казначейством України зареєстрованих фінансових зобов'язань.
Термін - до 10 березня
2010 року
8. Заступнику Міністра Лучнікову В.А., Департаменту з питань електроенергетики (Меженний С.Я.), Департаменту стратегічної політики та перспективного розвитку ПЕК (Сокиран В.А.), ДП "НЕК "Укренерго" (Ходаківський А.М.):
Забезпечити введення в експлуатацію таких об'єктів:
- лінії електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької АЕС: ПС 750 кВ "Київська" з заходами ПЛ 750-330 кВ;
- переведення на напругу 330 кВ ПЛ Сімферополь-Севастополь з реконструкцією та розширенням ПС "Сімферополь" та "Севастополь";
- ПЛ 330 кВ Аджалик-Усатове.
Термін - протягом 2010 року
9. Заступникам Міністра Лучнікову В.А., Кирюшину І.В., Шумковій Н.Ю., Павлуші С.М., Департаменту стратегічної політики та перспективного розвитку ПЕК (Сокиран В.А.), ДП "НАЕК "Енергоатом" (Недашковський Ю.О.), НАК "Нафтогаз України" (Діденко І.М.), НАК "Енергетична компанія України" (Зіневич В.О.), ДП "НЕК "Укренерго" (Ходаківський А.М.):
- забезпечити внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року
N 923 "Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" в частині надання права відповідним міністерствам за погодженням з Мінрегіонбудом підтверджувати готовність до експлуатації завершених об'єктів.
Термін - травень 2010 року
- забезпечити за погодженням з Держкомземом та Фондом державного майна підготовку пропозицій до методичних вказівок до практичного застосування Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" від 17.11.2009 N 1559-VI в частині реалізації порядку викупу земельних ділянок для суспільних потреб та примусового відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності під будівництво та експлуатацію лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури (повітряні лінії електропостачання).
Термін - квітень 2010 року
10. Заступнику Міністра Кирюшину І.В., Департаменту з питань нафтової, газової та нафтопереробної промисловості (Нестеренку О.Г.), НАК "Нафтогаз України" (Діденко І.М.):
- вжити дієвих заходів для збільшення ресурсної бази вуглеводнів, зокрема в акваторії Чорного та Азовського морів;
- забезпечити нарощування обсягу видобутку газу та нафти.
Термін - протягом 2010 року
11. Заступнику Міністра Павлуші С.М., Департаменту з питань євроінтеграції та міжнародного співробітництва (Бевз С.М.):
Спільно з причетними структурними підрозділами, підприємствами забезпечити:
1) узгодження з європейською стороною положень розділу "Співробітництво у сфері енергетики, враховуючи ядерну енергетику" Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
4) укладання та виконання Контракту про розроблення Каталогу заходів, необхідних для інтеграції ОЕС України до об'єднання енергосистем європейських країн ENTSO-E.
5) реалізацію рішень Спільної заяви, підписаної 23 березня 2009 року у м. Брюсселі за результатами Спільної Україна - ЄС міжнародної інвестиційної конференції з модернізації газотранспортної системи України.
6) дотримання бюджетної програми "Підтримка впровадження Енергетичної стратегії України".
Термін - протягом 2010 року
12. Першому заступнику Міністра Бугайову О.А., заступникам Міністра, Департаменту внутрішнього фінансового контролю (Іщенко В.І.), Фінансово-економічному департаменту (Грачова О.М.), Департаменту фізичного захисту, пожежної безпеки та безпеки життєдіяльності (Іванов П.А.), керівникам галузевих департаментів, Департаменту стратегічної політики та перспективного розвитку (Сокиран В.А.), Департаменту майнових відносин та реформування власності (Дроздов І.В.), Управлінню бухгалтерського обліку і звітності (Пержинська С.Л.), керівникам підприємств:
- продовжити роботу аналізу чинників виявлених порушень фінансово-господарської діяльності підприємств, установ та організацій.
- забезпечити контроль за використанням бюджетних коштів та державного майна.
Термін - протягом 2010 року
13. Заступникам Міністра Шумковій Н.Ю., Лучнікову В.А., Кирюшину І.В., Департаменту фізичного захисту, пожежної безпеки та безпеки життєдіяльності (Іванов П.А.), керівникам підприємств:
1) Забезпечити виконання основних організаційно-технічних заходів для досягнення встановлених нормативів та підвищення наявного рівня охорони праці.
2) Запровадити додаткові позапланові перевірки керівниками та фахівцями служб охорони праці стану виконання персоналом вимог законодавства, галузевих нормативних документів з охорони праці.
3) Зорганізувати позачергові технічні огляди обладнання підвищеної небезпеки.
4) Вжити заходів щодо:
- дотримання регламентів оглядів, поточних і планових ремонтів обладнання, модернізації, заміни застарілого та фізично зношеного обладнання;
- запобігання травмуванню сторонніх осіб на обладнанні та об'єктах підприємств електроенергетичної галузі;
- застосування сучасних, надійних систем протипожежної автоматики при заміни систем, що відпрацювали свій ресурс та тих, які встановлюються на нових пускових блоках та інших об'єктах.
Термін - протягом 2010 року
14. Заступнику Міністра Алієву Б.Х., Відділу трудової та соціальної політики (Левчук Т.І.), керівникам галузевих департаментів: здійснювати постійний та суворий контроль стану погашення заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях, які належать до сфери управління Міністерства.
Термін - постійно
15. Першому заступнику Міністра Бугайову О.А., заступникам Міністра, Відділу взаємодії з Верховною Радою України та зв'язків з громадськістю (Мисюк С.В.), керівникам структурних підрозділів: визначити перелік пріоритетних проектів законодавчих актів, що впливають на функціонування паливно-енергетичного комплексу України та потребують невідкладного розгляду сьомою сесією Верховної Ради України шостого скликання.
Термін - 1 серпня 2010 року
16. Заступнику Міністра Павлуші С.М., Управлінню інформаційно-аналітичного забезпечення (Велітченко А.І.), Господарському управлінню (Дячук Г.І.), Департаменту кадрової політики та організаційно-документального забезпечення (Прокопенко І.О.), ОЕП ГРІФРЕ (Мамко В.П.): підготувати проект наказу Мінпаливенерго про розроблення емблеми (геральдичного знаку, логотипу) Міністерства палива та енергетики України.
Термін - 25 березня
2010 року
17. Заступнику Міністра Павлуші С.М., Управлінню інформаційно-аналітичного забезпечення (Велітченко А.І.), Прес-секретарю Ді Ф.В., Відділу взаємодії з Верховною Радою України та зв'язків з громадськістю (Мисюк С.В.), ОЕП ГРІФРЕ (Мамко В.П.), керівникам підприємств: підготувати пропозиції стосовно поновлення видавництва та змістового наповнення галузевого інформаційно-аналітичного бюлетеня "Відомості Міністерства палива та енергетики України".
Термін - 1 квітня 2010 року
18. Першому заступнику Міністра Бугайову О.А., заступнику Міністра Макусі В.О., Департаменту внутрішнього фінансового контролю (Іщенко В.І.):
Забезпечити виконання:
- вимог постанови Кабінету Міністрів України від 6 січня 2010 року
N 2 "Про проведення внутрішньої контрольно-ревізійної роботи в системі центрального органу виконавчої влади";
- Плану контрольних заходів Мінпаливенерго на 2010 рік.
Термін - протягом 2010 року
19. Керівникам підприємств, структурних підрозділів, заступникам Міністра:
- посилити увагу до стану виконавської дисципліни у підпорядкованих колективах, забезпечити повне усунення з практики роботи фактів невиконання чи несвоєчасного виконання контрольних завдань.
- посилити вимогливість та принциповість у роботі зі зверненнями громадян.
Термін - протягом 2010 року
20. Керівникам підприємств:
Забезпечити:
- виконання фінансових планів на 2010 рік;
- недопущення порушень фінансово-бюджетної дисципліни і збитковості підприємств;
- запобігання утворенню боргів та порушень;
- зменшення дебіторської та кредиторської заборгованості;
- дотримання вимог наказу Мінпаливенерго від 15 квітня 2009 року N 207 "Про ефективне використання державних коштів";
- своєчасну виплату заробітної плати в повному обсязі та у терміни, встановлені колективними договорами;
- вжиття невідкладних заходів з ліквідації заборгованості та недопущення її в подальшому (які мають прострочену заборгованість з виплати заробітної плати);
- вдосконалення порядку формування дієвого кадрового резерву для заохочення професійного зростання співробітників та надійного забезпечення галузі кваліфікованими фахівцями.
Термін - постійно
21. Відділу взаємодії з Верховною Радою України та зв'язків з громадськістю (Мисюк С.В.), Прес-секретарю Ді Ф.В.: оприлюднити рішення колегії на веб-сайті Мінпаливенерго в галузевих та інших засобах масової інформації.
Голова колегії, Міністр Секретар колегії | Ю.Продан С.Купневич |