• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил взаємовідносин між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" та субєктами (обєктами) електроенергетики в умовах паралельної роботи в складі Обєднаної енергетичної системи України

Міністерство палива та енергетики України  | Наказ, Положення, Договір, Форма типового документа, Структура, Перелік, Правила від 02.06.2008 № 303
Реквізити
  • Видавник: Міністерство палива та енергетики України
  • Тип: Наказ, Положення, Договір, Форма типового документа, Структура, Перелік, Правила
  • Дата: 02.06.2008
  • Номер: 303
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство палива та енергетики України
  • Тип: Наказ, Положення, Договір, Форма типового документа, Структура, Перелік, Правила
  • Дата: 02.06.2008
  • Номер: 303
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
02.06.2008 № 303
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 липня 2008 р.
за № 673/15364
Про затвердження Правил взаємовідносин між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" та суб'єктами (об'єктами) електроенергетики в умовах паралельної роботи в складі Об'єднаної енергетичної системи України
Відповідно до статті 7 Закону України "Про електроенергетику" та Положення про Міністерство палива та енергетики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1540, з метою вдосконалення взаємодії Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" та суб'єктів (об'єктів) електроенергетики в умовах паралельної роботи в складі Об'єднаної енергетичної системи України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила взаємовідносин між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" та суб'єктами (об'єктами) електроенергетики в умовах паралельної роботи в складі Об'єднаної енергетичної системи України (далі - Правила), що додаються.
2. Департаменту з питань електроенергетики (Меженний С.Я.) у порядку та в терміни, встановлені чинним законодавством, подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
Ці Правила набувають чинності через 90 днів від дати державної реєстрації наказу.
3. Державному науково-дослідному, проектно-вишукувальному технологічному інституту з перспектив розвитку енергетики "Енергоперспектива" (Головатюк П.М.) після державної реєстрації внести Правила до реєстру і комп'ютерного банку даних чинних нормативних документів Мінпаливенерго в установленому порядку.
4. Державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" (Ущаповський К.В.) забезпечити видання необхідної кількості примірників Правил та їх надходження енергетичним компаніям та підприємствам відповідно до замовлень.
5. Наказ Мінпаливенерго від 21.03.2008 № 155 "Про затвердження та надання чинності нормативному документу "Взаємовідносини між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" та суб'єктами (об'єктами) електроенергетики України в умовах паралельної роботи в складі Об'єднаної енергетичної системи України. Правила" визнати таким, що втратив чинність.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Лучнікова В.А.
МіністрЮ. Продан
ПОГОДЖЕНО:

Перший заступник Міністра юстиції України

Голова Державного комітету України з питань
регуляторної політики та підприємництва

Заступник Міністра промислової політики України

В.о. Голови Антимонопольного комітету України

Голова (член) Національної комісії
регулювання електроенергетики України


Є. Корнійчук


К.О. Ващенко

В.В. Севернюк

Ю.Г. Кравченко


С. Дунайло
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства палива
та енергетики України
02.06.2008 № 303
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 липня 2008 р.
за № 673/15364
ПРАВИЛА
взаємовідносин між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" та суб'єктами (об'єктами) електроенергетики в умовах паралельної роботи в складі Об'єднаної енергетичної системи України
( Правила набувають чинності через 90 днів від дати державної реєстрації наказу )
Ці Правила призначені для застосування суб'єктами підприємницької діяльності (електроенергетики) України незалежно від їхньої відомчої належності та форми власності, об'єкти електроенергетики яких здійснюють паралельну роботу в складі Об'єднаної енергетичної системи України чи її відокремленої частини, а також організацій, що здійснюють функції керування, регулювання та інспектування в енергетиці. Правила визначають правові та організаційні питання оперативно-технологічних відносин між ДП НЕК "Укренерго" та суб'єктами (об'єктами) електроенергетики в умовах паралельної роботи.
I. Терміни та визначення понять
У цьому нормативно-правовому акті наведені нижче терміни та визначення вживаються у такому значенні:
1.1. Відокремлена частина Об'єднаної енергетичної системи України
Сукупність електростанцій чи окремих генераторів електростанцій та електричні мережі, які розміщуються на території України і працюють окремо від основної мережі Об'єднаної енергетичної системи України у зв'язку з технологічною необхідністю або технічною неможливістю паралельної роботи.
1.2. Договір про паралельну роботу
Договір, який встановлює правила взаємодії та врегульовує оперативно-технологічні взаємовідносини між ДП НЕК "Укренерго" та суб'єктом електроенергетики України в умовах паралельної роботи його об'єктів у складі Об'єднаної енергетичної системи України.
1.3. Енергосистема
Сукупність електростанцій, електричних і теплових мереж, інших об'єктів електроенергетики, які об'єднані спільним режимом виробництва, передачі та розподілу електричної і теплової енергії та територіально розміщені в регіоні України, підпорядкованому в частині централізованого оперативно-диспетчерського управління режимом роботи одній електроенергетичній системі ДП НЕК "Укренерго".
1.4. Електроенергетична система
Підрозділ ДП НЕК "Укренерго", який діє на підставі Положення, затвердженого керівником ДП НЕК "Укренерго", і виконує експлуатацію магістральних, міждержавних електричних мереж та оперативно-диспетчерське управління режимом виробництва, передавання та розподілу електричної енергії на території підпорядкованих йому регіонів (областей) України.
1.5. Оперативне управління
Категорія диспетчерського управління обладнанням, лініями електропередавання, теплопроводами, пристроями релейного захисту і протиаварійної автоматики, автоматизованою системою диспетчерського управління, засобами диспетчерсько-технологічного управління, яке провадиться черговим диспетчером самостійно або за його керівництвом і потребує координації дій підпорядкованого оперативного персоналу та узгоджених змін на декількох об'єктах.
1.6. Оперативне відання
Категорія диспетчерського управління обладнанням, лініями електропередавання, теплопроводами, пристроями релейного захисту і протиаварійної автоматики, автоматизованою системою диспетчерського управління, засобами диспетчерсько-технологічного управління, стан і режим роботи яких впливають на наявну потужність і резерв потужності електростанцій, режим і надійність роботи мереж Об'єднаної енергетичної системи України загалом, а також настроювання пристроїв релейного захисту і протиаварійної автоматики, автоматизованої системи диспетчерського управління, засобів диспетчерсько-технологічного управління, яке провадиться черговим диспетчером з дозволу диспетчера, у віданні якого перебувають ці обладнання і пристрої.
1.7. Оперативне розпорядження
Вказівка, яку дає диспетчер вищого рівня управління каналами зв'язку диспетчеру або оперативному персоналу нижчого рівня управління щодо виконання конкретних дій з управління технологічними режимами роботи та експлуатаційного стану обладнання об'єктів електроенергетики. Розпорядження диспетчера вважається виконаним, якщо він одержав повідомлення про виконання від особи, яка його отримала.
1.8. Паралельна робота об'єктів електроенергетики
Спільна синхронна робота об'єктів електроенергетики (електричних мереж, електричних станцій та теплоелектроцентралей), які розміщені на території України і належать суб'єктам підприємницької діяльності різних форм власності при централізованому управлінні режимом їх роботи ДП НЕК "Укренерго".
1.9. Положення про оперативно-технологічні відносини
Нормативний документ, який встановлює порядок оперативно-технологічних відносин між ДП НЕК "Укренерго" (електроенергетичною системою) і об'єктом електроенергетики України у частині забезпечення оперативно-диспетчерського управління під час підготовки і ведення нормального та ремонтного режимів, виведення обладнання з роботи чи резерву в ремонт і введення в роботу, настроювання пристроїв релейного захисту та протиаварійної автоматики, спільної експлуатації пристроїв телемеханіки, зв'язку, засобів диспетчерського і технологічного управління.
II. Скорочення
У цих Правилах застосовано такі скорочення:
АЕС - атомна електрична станція;
АВВП - автоматика виділення власних потреб;
АЛАР - автоматика ліквідації асинхронного режиму;
АРС - автоматика розвантаження станції;
АРЗ - автоматичне регулювання збудження;
АСДУ - автоматизована система диспетчерського управління;
АСОЕ - автоматична система обліку електричної енергії;
АЧР - автоматичне частотне розвантаження;
ВЕС - вітрова електрична станція;
ВРУ - відкрита розподільча установка;
ГАЕС - гідроакумулююча електрична станція;
ГЕС - гідравлічна електрична станція;
ДС - диспетчерська служба;
ЕГК - енергогенеруюча компанія;
ЕЕС - електроенергетична система;
ЕПК - енергопостачальна компанія;
ЕС - енергосистема;
ЗДТУ - засоби диспетчерсько-технологічного управління;
ІР - імпульсне розвантаження;
МЕМ - магістральні електричні мережі;
ОВ - обхідний вимикач;
ОДУ - оперативно-диспетчерське управління;
ОДС - оперативно-диспетчерська служба;
ОЕС - об'єднана енергетична система;
ОІК - обчислювально-інформаційний комплекс;
ОП - обмеження потужності;
ОРЕ - оптовий ринок електричної енергії;
ПА - протиаварійна автоматика;
ПЛ - повітряна лінія електропередавання;
ПС - підстанція;
ПТК - програмно-технічний комплекс;
РЗ - релейний захист;
САВН - спеціальна автоматика вимкнення навантаження;
САРЧП - система автоматичного регулювання частоти і потужності;
СМПР - система моніторингу перехідних режимів;
СРЗА - служба релейного захисту та автоматики;
СРТ - система регулювання турбін;
ТЕС - теплова електрична станція;
ТЕЦ - теплова електроцентраль;
ТН - трансформатор напруги;
ТС - трансформатор струму;
ЦДС - центральна диспетчерська служба;
ЧАПВ - частотне автоматичне повторне вмикання;
ЧД - черговий диспетчер;
ШЗВ - шиноз'єднувальний вимикач.
III. Паралельна робота об'єктів електроенергетики в складі Об'єднаної енергетичної системи України
3.1. Загальні положення
3.1.1. В електроенергетиці України діє єдина централізована диспетчерська система ОДУ виробництвом, передаванням та постачанням електричної енергії з урахуванням режимів централізованого теплопостачання. Централізована диспетчерська система об'єднує роботу всіх рівнів ОДУ, що діють в ОЕС України.
Централізоване диспетчерське управління поширюється на всі суб'єкти підприємницької діяльності електроенергетики, об'єкти яких підключені до ОЕС України.
Усі суб'єкти (об'єкти) електроенергетики незалежно від їхньої відомчої належності та форми власності зобов'язані виконувати всі вимоги нормативно-технічних, нормативно-правових і організаційно-розпорядчих документів Мінпаливенерго України, які забезпечують надійну роботу і стійкість ОЕС України та централізоване ОДУ.
3.1.2. В умовах паралельної роботи в складі ОЕС України суб'єкти (об'єкти) електроенергетики повинні керуватися Законом України "Про електроенергетику", ГКД 34.20.507-2003 "Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила", затверджений наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.06.2003 № 296, розпорядчими актами з цього питання Кабінету Міністрів України та інших державних органів влади, актами з організаційних і технічних питань функціонування ОЕС України, нормативними документами Мінпаливенерго України, ДЧОРЕ, статутами, а також відповідними положеннями та інструкціями ДП НЕК "Укренерго" та ЕЕС з питань ОДУ ОЕС України.
3.1.3. Більшість об'єктів електроенергетики (електричні мережі, електричні станції та теплоелектроцентралі), розміщених на території України, незалежно від відомчої належності та форми власності суб'єктів підприємницької діяльності, до складу яких вони входять, об'єднані в ОЕС України і здійснюють паралельну роботу.
3.1.4. Основними цілями паралельної роботи об'єктів електроенергетики у складі ОЕС України є:
- забезпечення надійного функціонування ОЕС України як єдиного цілого, недопущення розвалу (особливої системної аварії) ОЕС України з дотриманням критеріїв і меж надійної і безпечної експлуатації устаткування, умов стійкості ОЕС України та її елементів;
- підвищення надійності постачання електричної енергії споживачам;
- зниження потужності аварійного та ремонтного резерву;
- можливість маневрування енергоресурсами, які мають сезонний характер;
- зменшення сумарного максимуму навантаження на електростанціях порівняно з їх роздільною роботою.
3.1.5. Основний принцип організації паралельної роботи об'єктів електроенергетики в складі ОЕС України - це підпорядкування їх режиму роботи централізованому ОДУ.
3.2. Учасники паралельної роботи в складі Об'єднаної енергетичної системи України
3.2.1. Учасниками паралельної роботи в складі ОЕС України є електричні станції: АЕС, ТЕС, ГЕС, ГАЕС, ВЕС, ТЕЦ, кваліфіковані когенераційні установки, МЕМ і місцеві (локальні) електричні мережі.
Переліки об'єктів і суб'єктів електроенергетики України, які здійснюють роботу в складі ОЕС України в умовах паралельної роботи, наведені в додатках 1-6.
Крім суб'єктів (об'єктів) електроенергетики, наведених у додатках 1-6, паралельну роботу в складі ОЕС України здійснюють також окремі самостійні суб'єкти електроенергетики України з виробництва електричної енергії або об'єкти електроенергетики в складі суб'єктів підприємницької діяльності України.
Паралельну роботу в складі ОЕС України також можуть здійснювати окремі електричні станції (турбогенератори чи блоки цих станцій) та електричні мережі відокремлених частин ОЕС України.
3.2.2. Суб'єкти електроенергетики, які мають об'єкти, що здійснюють паралельну роботу в складі ОЕС України, повинні:
- мати відповідну ліцензію Національної комісії регулювання електроенергетики України на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва, передавання або постачання електричної енергії;
- підписати ДЧОРЕ від 15.11.96;
- підписати договір з ДП "Енергоринок" на купівлю-продаж електричної енергії (для виробників і постачальників електричної енергії) або на централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління та передавання електричної енергії МЕМ і міждержавними електромережами (для ДП НЕК "Укренерго");
- підписати договір про паралельну роботу та положення про оперативно-технологічні відносини з ДП НЕК "Укренерго" як з компанією, яка є власником системотвірних електричних мереж і здійснює централізоване ОДУ режимом роботи ОЕС України.
Крім того, об'єкти електроенергетики суб'єктів, що здійснюють паралельну роботу в складі ОЕС України, повинні підписати положення про оперативно-технологічні відносини з відповідною ЕЕС ДП НЕК "Укренерго" згідно з діючою структурою централізованого ОДУ.
3.3. Організація паралельної роботи
3.3.1. Паралельна робота об'єктів електроенергетики України в складі ОЕС України (відокремленої частини ОЕС України) забезпечується шляхом централізованого ОДУ виробництвом, передаванням і розподілом електричної енергії з урахуванням умов роботи ОРЕ України (для членів ОРЕ України).
3.3.2. Централізоване ОДУ ОЕС України організоване за ієрархічною структурою, що передбачає розподіл функцій оперативного управління між окремими рівнями, а також обов'язкову підпорядкованість нижчих рівнів оперативного управління вищим і поширюється на всі суб'єкти підприємницької діяльності електроенергетики України, які мають об'єкти електроенергетики, підключені до ОЕС України (відокремленої частини ОЕС України), та об'єднує роботу всіх рівнів ОДУ, що діють у електроенергетичній галузі.
3.3.3. Централізоване ОДУ ОЕС України призначене для виконання таких завдань:
- планування та оперативне управління потужностями електростанцій України з урахуванням режимів централізованого теплопостачання та умов роботи ОРЕ України (для членів ОРЕ України);
- планування та контроль за додержанням нормального режиму роботи ОЕС України;
- запобігання аварійним ситуаціям і ліквідація їх наслідків у ОЕС України підтримкою необхідного балансу потужності та енергії, забезпечення надійного і сталого функціонування ОЕС України та її паралельної роботи з ЕС інших держав;
- розроблення і контроль за впровадженням нових систем РЗ і ПА, а також засобів зв'язку і диспетчерського (оперативно-технологічного) управління;
- нагляд за експлуатацією систем РЗ і ПА.
Учасники паралельної роботи в складі ОЕС України одночасно з виконанням вимог щодо централізованого ОДУ ОЕС України також виконують завдання з оперативного управління щодо забезпечення узгодженої роботи окремих об'єктів електроенергетики генерувальних, передавальних і постачальних енергокомпаній або самостійних суб'єктів електроенергетики (залежно від умов здійснення ліцензійної діяльності), а саме:
- розроблення та ведення нормальних і ремонтних режимів роботи електростанцій, магістральних і розподільчих мереж, які забезпечують задані умови енергопостачання споживачів;
- виконання вимог щодо забезпечення якості електричної енергії і тепла;
- режимне забезпечення економічності роботи ОЕС України та ЕС, об'єктів електроенергетики за раціонального використання енергоресурсів, дотримання режимів споживання електричної енергії;
- запобігання і ліквідація технологічних порушень під час виробництва, передавання та розподілу електричної енергії й тепла;
- здійснення оперативного обслуговування і контролю за роботою пристроїв РЗ і ПА, АСДУ і ЗДТУ.
Виконання вимог щодо централізованого ОДУ ОЕС України є пріоритетним для кожного з рівнів структури ОДУ.
3.3.4. Функції централізованого ОДУ ОЕС України виконує державне підприємство, що здійснює управління в електроенергетиці, - ДП НЕК "Укренерго" та його відокремлені структурні підрозділи - ЕЕС. Централізоване диспетчерське ОДУ поширюється на суб'єкти підприємницької діяльності, об'єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України.
3.3.5. Функції централізованого ОДУ ОЕС України ДП НЕК "Укренерго" здійснює через багаторівневу структуру ОДУ, яка має чотири складові:
- централізовану диспетчерську систему оперативно-технологічного управління режимом роботи МЕМ і міждержавних електричних мереж ОЕС України (додаток 7);
- централізовану диспетчерську систему оперативно-технологічного управління виробництвом електричної енергії електростанціями ЕГК в ОЕС України (додаток 8);
- централізовану диспетчерську систему оперативно-технологічного управління виробництвом електричної енергії відокремленими ТЕЦ в ОЕС України (додаток 9);
- централізовану диспетчерську систему оперативно-технологічного управління режимом роботи електричних мереж ЕПК (додаток 10).
3.3.6. Багаторівнева структура централізованого ОДУ ОЕС України містить:
- рівень ОЕС України - диспетчерська служба ДП НЕК "Укренерго";
- рівень ЕЕС - диспетчерські служби ЕЕС ДП НЕК "Укренерго";
- рівень МЕМ і міждержавних електричних мереж - ОДС або групи МЕМ і оперативний персонал ПС напругою 220 кВ і вище;
- рівень електростанції - оперативний персонал електростанції;
- рівень ЕПК - ДС енергокомпанії.
3.3.7. Взаємовідносини між різними рівнями структури ОДУ ОЕС України регламентуються відповідними положеннями про оперативно-технологічні взаємовідносини.
У положеннях про оперативно-технологічні взаємовідносини між ДП НЕК "Укренерго" та суб'єктами (об'єктами) електроенергетики повинно бути зазначено, що одночасно з виконанням централізованого ОДУ ОЕС України та оперативного управління магістральними електричними мережами ДП НЕК "Укренерго" та його відокремлені підрозділи - ЕЕС разом із суб'єктами (об'єктами) електроенергетики впроваджують єдину технічну політику у частині питань науково-технічного забезпечення надійного та сталого функціонування ОЕС України.
Єдина технічна політика поширюється на всі суб'єкти (об'єкти) електроенергетики, що працюють у паралельному режимі з ОЕС України, при виконанні ними проектування, будівництва, введення в експлуатацію, експлуатації, ремонту, реконструкції, виведення з експлуатації: основного обладнання електричних станцій та мереж (в тому числі проведення координації ізоляції магістральних електричних мереж напругою від 220 кВ до 750 кВ та розподільчих електричних мереж напругою від 35 кВ до 150 кВ), засобів автоматичного керування котлами, турбінами, генераторами (в тому числі систем регулювання турбін, систем збудження генераторів та автоматичних регуляторів збудження), засобів АСДУ і ЗДТУ, комплексів РЗ і ПА (в тому числі режимної автоматики регулювання перетоків активної потужності та частоти, автоматики виділення блоків електростанцій на власні потреби, програмно-технічних комплексів систем регулювання турбін, що забезпечують режими імпульсного розвантаження та тривале обмеження потужності енергоблоків). Суб'єкти (об'єкти) електроенергетики зобов'язані погоджувати виконання вищезазначених робіт з регіональною ЕЕС (ДП НЕК "Укренерго") та генеральним проектувальником.
3.3.8. Взаємовідносини між різними рівнями структури ОДУ ОЕС України в разі централізованого управління режимом роботи МЕМ і міждержавних електричних мереж регламентують відповідні інструкції ДП НЕК "Укренерго" (ЕЕС).
3.3.9. Основні принципи організації функціонування централізованого ОДУ ОЕС України:
- для всіх ПЛ, обладнання електростанцій, електричних мереж, пристроїв РЗ і ПА, САРЧП, засобів АСДУ та АСОЕ, які працюють у ОЕС України (відокремленій частині ОЕС України), установлено дві категорії диспетчерського управління - оперативне управління та оперативне відання;
- ДП НЕК "Укренерго" та ЕЕС складають переліки ПЛ, обладнання електростанцій, електричних мереж, пристроїв РЗ і ПА, САРЧП, засобів АСДУ та АСОЕ, які знаходяться в оперативному управлінні або оперативному віданні диспетчера ДП НЕК "Укренерго" та диспетчера ЦДС ЕС, і направляють їх на об'єкти електроенергетики;
- усі дії (вимкнення, увімкнення, зміна навантаження) з обладнанням, підпорядкованим централізованому ОДУ, провадять за розпорядженням (оперативне управління) або за дозволом (оперативне відання) диспетчера ДП НЕК "Укренерго" або диспетчера ЦДС ЕС;
- усі оперативні розпорядження ДП НЕК "Укренерго" (ЕЕС) підлягають беззаперечному виконанню всіма суб'єктами підприємницької діяльності, об'єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України (відокремленої частини ОЕС України).
3.3.10. Для виконання функцій централізованого ОДУ ОЕС України виробничо-технологічні служби ДП НЕК "Укренерго" та ЕЕС наділені повноваженнями стосовно:
- підтримання збалансованого режиму роботи ОЕС України (ЕС);
- управління обладнанням електростанцій і мереж, яке знаходиться в оперативному управлінні або віданні диспетчера ДП НЕК "Укренерго" (ЕЕС);
- попередження та ліквідації технологічних порушень режиму роботи ОЕС України (ЕС);
- забезпечення відповідності оперативних схем електричних з'єднань об'єктів електроенергетики прийнятим режимам роботи ОЕС України;
- управління перемиканнями в електричних установках об'єктів електроенергетики ОЕС України на обладнанні та пристроях, які знаходяться в оперативному управлінні або віданні диспетчера ДП НЕК "Укренерго" (ЕЕС);
- організації функціонування комплексу технічних засобів із РЗ і ПА, який забезпечує належне функціонування ОЕС України;
- організації роботи ЗДТУ, АСДУ, які забезпечують належне функціонування ОЕС України;
- визначення вимог до оперативно-диспетчерського персоналу всіх рівнів структури ОДУ ОЕС України для забезпечення належного виконання ним завдань централізованого ОДУ ОЕС України.
Одночасно з повноваженнями щодо виконання функцій централізованого ОДУ ОЕС України виробничо-технологічні служби ДП НЕК "Укренерго" та ЕЕС здійснюють нагляд за експлуатацією систем ПА, САРЧП та СМПР і РЗ, організацію нагляду за характеристиками і станом ПТК та гідравлічною частиною СРТ, системами збудження і АРЗ генераторів електростанцій.
Виконання повноважень здійснюють згідно з нормативними документами, зазначеними в підпункті 3.1.2 цих Правил.
3.3.11. Взаємовідносини між різними рівнями централізованої диспетчерської системи ОДУ ОЕС України базуються на відданні оперативних розпоряджень та виданні дозволів вищими рівнями управління нижчим.
3.3.12. Усі рівні структури централізованого ОДУ повинні бути обладнані диспетчерськими пунктами (щитами управління), оснащені ЗДТУ, АСДУ, системами контролю і запису оперативних переговорів, а також документацією, необхідною для оперативних дій.
3.3.13. Вищі рівні структури централізованого ОДУ повинні надавати нижчим рівням розроблені інструкції з ОДУ, ведення оперативних переговорів і записів ведення режиму, проведення перемикань і ліквідації технологічних порушень, а також надавати програми перемикань на обладнанні, що знаходиться в їх оперативному управлінні. Вимоги цих інструкцій потрібно враховувати під час розроблення відповідних інструкцій для нижчого рівня структури ОДУ.
3.3.14. Усі оперативні переговори, оперативно-диспетчерську документацію на всіх рівнях структури ОДУ ОЕС України потрібно вести із застосуванням єдиної загальновживаної спеціальної технічної термінології, типових розпоряджень, повідомлень і записів.
3.3.15. Суб'єкти підприємницької діяльності, об'єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України, зобов'язані подавати до ДП НЕК "Укренерго" звіти та інформацію, які потрібні для забезпечення централізованого ОДУ.
IV. Договір про паралельну роботу та Положення про оперативно-технологічні відносини
4.1. Паралельну роботу суб'єктів (об'єктів) електроенергетики України всіх форм власності у складі ОЕС України відповідно до вимог ГКД 34.20.507 здійснюють на підставі договорів про паралельну роботу.
4.2. Договір про паралельну роботу регламентує правові та технічні питання у взаємовідносинах між ДП НЕК "Укренерго" та суб'єктами (об'єктами) електроенергетики України в умовах їх паралельної роботи у складі ОЕС України.
4.3. Договори про паралельну роботу укладають між собою ДП НЕК "Укренерго" як компанія, яка є власником системотвірних електричних мереж і здійснює централізоване ОДУ ОЕС України, та суб'єкти електроенергетики України, а саме:
- ЕГК України;
- ЕПК України;
- відокремлені ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, ГАЕС, які не входять до складу ДП НАЕК "Енергоатом", ВАТ "Укргідроенерго", інших ЕГК і ЕПК України.
4.4. Договори про паралельну роботу також укладають між собою ДП НЕК "Укренерго" та суб'єкти підприємницької діяльності України, які мають у своєму складі об'єкти електроенергетики (ТЕЦ), за умови їх паралельної роботи у складі ОЕС України.
4.5. Відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 08.02.96 № 3 (із змінами), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.04.96 за № 174/1199, суб'єкти підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, які є власниками або користувачами обладнання встановленої потужності, меншої ніж 5 МВт, або які відповідно до пункту 1.12 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.96 № 28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17.10.2005 № 910), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.96 за № 417/1442, реалізують електричну енергію постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом або безпосередньо іншим споживачам у встановленому законодавством порядку, ДЧОРЕ, а також договори з ДП "Енергоринок" на купівлю-продаж електричної енергії не укладають. Договори з ДП НЕК "Укренерго" про паралельну роботу в цьому випадку також не укладаються.
Якщо об'єкти електроенергетики цих суб'єктів підприємницької діяльності підключені безпосередньо до електричної мережі ДП НЕК "Укренерго", тоді для врегулювання оперативно-технологічних питань їхньої роботи в складі ОЕС України між ними та відповідною ЕПК, в зоні якої розташовані ці електричні мережі, підписується положення про оперативно-технологічні відносини.
4.6. Суб'єкти підприємницької діяльності України, які виробляють електричну енергію без відповідної ліцензії Національної комісії регулювання електроенергетики України та/або договору між членами ОРЕ України, суб'єкти електроенергетики, що мають ліцензію на постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом, які працюють у паралельному режимі з ОЕС України, договір про паралельну роботу з ДП НЕК "Укренерго" не укладають.
Оперативно-технологічні питання їх роботи в складі ОЕС України регламентуються відповідними положеннями про оперативно-технологічні відносини, що підписуються між ними та ЕПК, з електричними мережами яких вони працюють паралельно.
4.7. Договори між ДП НЕК "Укренерго" та суб'єктами електроенергетики України про паралельну роботу в складі ОЕС України укладають на основі примірного договору між ДП НЕК "Укренерго" та суб'єктом електроенергетики України про паралельну роботу в складі ОЕС України, форму якого наведено в додатку 11.
4.8. До договорів про паралельну роботу додаються положення про оперативно-технологічні відносини між ДП НЕК "Укренерго" (ЕЕС) і суб'єктами (об'єктами) електроенергетики України під час їх взаємодії в умовах паралельної роботи в складі ОЕС України або в умовах роботи в складі відокремленої частини ОЕС України.
4.9. Положення про оперативно-технологічні відносини регламентують питання взаємодії ДП НЕК "Укренерго" (ЕЕС) з об'єктами електроенергетики в складі суб'єктів електроенергетики України або відокремленими суб'єктами електроенергетики в частині ОДУ, підготовки і ведення режиму, виведення обладнання в ремонт з роботи чи резерву та його введення в роботу, експлуатації електротехнічного обладнання, пристроїв РЗ і ПА, засобів телемеханіки, зв'язку, ЗДТУ, в умовах їх паралельної роботи в складі ОЕС України, а також в умовах роботи в складі відокремленої частини ОЕС України.
4.10. Положення про оперативно-технологічні відносини підписуються:
а) між ДП НЕК "Укренерго" та суб'єктами електроенергетики України для:
1) ЕГК України;
2) ЕПК України;
3) відокремлених ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, ГАЕС, які не входять до складу ДП НАЕК "Енергоатом", ВАТ "Укргідроенерго", інших ЕГК і ЕПК України;
б) між ЕЕС ДП НЕК "Укренерго" (відповідно до структури централізованого ОДК у ОЕС України) та об'єктами в складі суб'єктів (відокремленими суб'єктами) електроенергетики України для:
1) АЕС (ГАЕС) у складі ДП НАЕК "Енергоатом";
2) ГЕС (ГАЕС) у складі ВАТ "Укргідроенерго";
3) ТЕЦ у складі ЕГК України;
4) ЕПК України;
5) відокремлених ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, ГАЕС, які не входять до складу ДП НАЕК "Енергоатом", ВАТ "Укргідроенерго", інших ЕГК і ЕПК України.
4.11. Положення про оперативно-технологічні відносини також підписуються між відповідною ЕЕС ДП НЕК "Укренерго" згідно з діючою централізованою структурою ОДУ та суб'єктами підприємницької діяльності України, які мають у своєму складі об'єкти електроенергетики (ТЕЦ), за умови їх паралельної роботи в складі ОЕС України, та які отримали відповідну ліцензію Національної комісії регулювання електроенергетики України на виробництво електричної енергії.
4.12. Положення про оперативно-технологічні відносини між ДП НЕК "Укренерго" та суб'єктами електроенергетики України розробляються на основі примірних положень про оперативно-технологічні відносини, форми яких наведено в додатках 12-14.
Особливості примірних положень між ЕЕС ДП НЕК "Укренерго" та об'єктом у складі суб'єкта (відокремленим суб'єктом) електроенергетики наведені в додатку 15.
4.13. Положення про оперативно-технологічні відносини між ЕЕС ДП НЕК "Укренерго" з об'єктами в складі суб'єктів електроенергетики України або відокремленими суб'єктами електроенергетики України мають враховувати функції, завдання та особливості ОДУ відповідного рівня.
4.14. ДП НЕК "Укренерго" та суб'єкти (об'єкти) електроенергетики України під час укладання договорів про паралельну роботу та підписання положень про оперативно-технологічні відносини мають право за узгодженням сторін вносити до них зміни та доповнення з огляду на місцеві умови, але якщо вони не суперечать основним положенням цих Правил.
4.15. Договори про паралельну роботу та положення про оперативно-технологічні відносини потрібно переглядати за необхідності (у разі структурних змін у галузі, змін у структурі централізованого ОДУ, законодавстві України тощо), але не рідше ніж один раз у п'ять років.
4.16. За відсутності укладених договорів між ДП НЕК "Укренерго" (ЕЕС) і суб'єктами (об'єктами) електроенергетики про паралельну роботу та положень про оперативно-технологічні відносини паралельна робота суб'єктів електроенергетики в складі ОЕС України згідно з ГКД 34.20.507 не допускається.
Директор Департаменту
з питань електроенергетики
Мінпаливенерго України


С.Я. Меженний
Додаток 1
до Правил взаємовідносин
між Державним підприємством
"Національна енергетична компанія
"Укренерго" та суб'єктами (об'єктами)
електроенергетики в умовах паралельної
роботи в складі Об'єднаної енергетичної
системи України
ПЕРЕЛІК
об'єктів електроенергетики Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
Відокремлена структурна одиниця з функціями ОДУВідокремлені структурні підрозділи - МЕМ
1. Донбаська ЕЕСАртемівські
Чайкінські
Маріупольські
Луганські
2. Дніпровська ЕЕСДніпропетровські
Криворізькі
Кіровоградські
Запорізькі
3. Північна ЕЕСХарківські
Сумські
Полтавські
4. Центральна ЕЕСКиївські
Черкаські
Житомирські
Чернігівські
5. Південно-Західна ЕЕСВінницькі
Хмельницькі
Тернопільські
Чернівецькі
6. Західна ЕЕСПС 750 кВ З-У
Львівські
Стрийські
Рівненські
Волинські
Івано-Франківські
Закарпатські
7. Південна ЕЕСОдеські
Миколаївські
Херсонські
8. Кримська ЕЕСДжанкойські
Сімферопольські
Феодосійські
Додаток 2
до Правил взаємовідносин
між Державним підприємством
"Національна енергетична компанія
"Укренерго" та суб'єктами (об'єктами)
електроенергетики в умовах паралельної
роботи в складі Об'єднаної енергетичної
системи України
ПЕРЕЛІК
об'єктів електроенергетики Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом"
Відокремлений підрозділ - АЕС
1. Запорізька АЕС
2. Хмельницька АЕС
3. Рівненська АЕС
4. Південно-Українська АЕС
5. Ташлицька ГАЕС
6. Олександрівська ГЕС
7. ДСП "Чорнобильська АЕС"
Додаток 3
до Правил взаємовідносин
між Державним підприємством
"Національна енергетична компанія
"Укренерго" та суб'єктами (об'єктами)
електроенергетики в умовах паралельної
роботи в складі Об'єднаної енергетичної
системи України
ПЕРЕЛІК
об'єктів електроенергетики Відкритого акціонерного товариства "Укргідроенерго"
Відокремлений підрозділ - ГЕС
1. Дніпровська ГЕС
2. Дніпродзержинська ГЕС
3. Дністровська ГЕС-1
4. Канівська ГЕС
5. Київська ГЕС
6. Київська ГАЕС
7. Каховська ГЕС
8. Кременчуцька ГЕС
Додаток 4
до Правил взаємовідносин
між Державним підприємством
"Національна енергетична компанія
"Укренерго" та суб'єктами (об'єктами)
електроенергетики в умовах паралельної
роботи в складі Об'єднаної енергетичної
системи України
ПЕРЕЛІК
суб'єктів електроенергетики - енергогенеруючих компаній України
КомпаніяЕлектростанція
1. ВАТ "Дніпроенерго"Запорізька ТЕС
Криворізька ТЕС
Придніпровська ТЕС
2. ВАТ "Донбасенерго"Слов'янська ТЕС
Старобешівська ТЕС
3. ТОВ "Східенерго"Зуївська ТЕС-2
Курахівська ТЕС
Луганська ТЕС
4. ВАТ "Західенерго"Бурштинська ТЕС
Добротвірська ТЕС
Ладижинська ТЕС
5. ВАТ "Центренерго"Вуглегірська ТЕС
Зміївська ТЕС
Трипільська ТЕС
6. ДП "Кримські генеруючі системи"ДП "Севастопольська ТЕЦ"
ТОВ "Крим ТЕЦ":
Камиш-Бурунська ТЕЦ
Сакська ТЕЦ
Сімферопольська ТЕЦ
Додаток 5
до Правил взаємовідносин
між Державним підприємством
"Національна енергетична компанія
"Укренерго" та суб'єктами (об'єктами)
електроенергетики в умовах паралельної
роботи в складі Об'єднаної енергетичної
системи України
ПЕРЕЛІК
суб'єктів електроенергетики - енергопостачальних компаній України
ЕПКЕПК
1. ДПЕМ ВАТ "Атоменергосервіс"17. ВАТ ЕК "Одесаобленерго"
2. ВАТ АК "Вінницяобленерго"18. ВАТ "Полтаваобленерго"
3. ВАТ "Волиньобленерго"19. ВАТ "Прикарпаттяобленерго"
4. ВАТ ЕК "Дніпрообленерго"20. ЗАТ "Ей-І-Ес Рівнеенерго"
5. ВАТ "Донецькобленерго"21. ВАТ ЕК "Севастопольенерго"
6. ПЕМ "Енерговугілля"22. ТОВ "Сервіс-Інвест"
7. ВАТ ЕК "Житомиробленерго"23. ВАТ "Сумиобленерго"
8. ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго"24. ВАТ "Тернопільобленерго"
9. ВАТ "Запоріжжяобленерго"25. АК "Харківобленерго"
10. АЕК "Київенерго"26. ВАТ ЕК "Херсонобленерго"
11. ВАТ "А.Е.С.Київобленерго"27. ВАТ ЕК "Хмельницькобленерго"
12. ВАТ "Кіровоградобленерго"28. ВАТ "Черкасиобленерго"
13. ВАТ "Крименерго"29. ВАТ ЕК "Чернівціобленерго"
14. ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання"30. ВАТ ЕК Чернігівобленерго"
15. ВАТ "Львівобленерго"31. ДП "Укренерговугілля"
16. ВАТ ЕК "Миколаївобленерго"
Додаток 6
до Правил взаємовідносин
між Державним підприємством
"Національна енергетична компанія
"Укренерго" та суб'єктами (об'єктами)
електроенергетики в умовах паралельної
роботи в складі Об'єднаної енергетичної
системи України
ПЕРЕЛІК
суб'єктів (об'єктів) електроенергетики - теплоелектроцентралей України
ТЕЦТЕЦ
1. Білоцерківська ТЕЦ15. Миколаївська ТЕЦ
2. Вінницька ТЕЦ-116. Новороздільська ТЕЦ
3. Вінницька ТЕЦ-417. Новояворівська ТЕЦ
4. Дарницька ТЕЦ18. Одеська ТЕЦ
5. Дніпродзержинська ТЕЦ19. Охтирська ТЕЦ
6. Зуївська ТЕЦ20. Сєверодонецька ТЕЦ
7. Калуська ТЕЦ21. Сумська ТЕЦ
8. Кам'янець-Подільська ТЕЦ22. Харківська ТЕЦ-2 (Есхар)
9. Краматорська ТЕЦ23. Харківська ТЕЦ-3
10. Кременчуцька ТЕЦ24. Харківська ТЕЦ-5
11. Криворізька ТЦ25. Черкаська ТЕЦ
12. Лисичанська ТЕЦ26. Чернігівська ТЕЦ
13. ТЕЦ Лисичанського нафтопереробного заводу27. Херсонська ТЕЦ
14. ТЕЦ Львівського МКП "Львівтеплоенерго"28. Шосткінська ТЕЦ
Додаток 7
до Правил взаємовідносин
між Державним підприємством
"Національна енергетична компанія
"Укренерго" та суб'єктами (об'єктами)
електроенергетики в умовах паралельної
роботи в складі Об'єднаної енергетичної
системи України
СТРУКТУРА
централізованої диспетчерської системи оперативно-технологічного управління режимом роботи магістральних і міждержавних електричних мереж Об'єднаної енергетичної системи України
Додаток 8
до Правил взаємовідносин
між Державним підприємством
"Національна енергетична компанія
"Укренерго" та суб'єктами (об'єктами)
електроенергетики в умовах паралельної
роботи в складі Об'єднаної енергетичної
системи України
СТРУКТУРА
централізованої диспетчерської системи оперативно-технологічного управління виробництвом електричної енергії електростанціями енергогенеруючих компаній в Об'єднаній енергетичній системі України
Додаток 9
до Правил взаємовідносин
між Державним підприємством
"Національна енергетична компанія
"Укренерго" та суб'єктами (об'єктами)
електроенергетики в умовах паралельної
роботи в складі Об'єднаної енергетичної
системи України
СТРУКТУРА
централізованої диспетчерської системи оперативно-технологічного управління виробництвом електричної енергії відокремленими теплоелектроцентралями в Об'єднаній енергетичній системі України
Додаток 10
до Правил взаємовідносин
між Державним підприємством
"Національна енергетична компанія
"Укренерго" та суб'єктами (об'єктами)