• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про схвалення Програми головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону у період з листопада 2021 року по листопад 2022 року та затвердження плану заходів з її реалізації

Кабінет Міністрів України  | Розпорядження, Заходи, План, Програма від 22.09.2021 № 1150-р
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження, Заходи, План, Програма
  • Дата: 22.09.2021
  • Номер: 1150-р
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження, Заходи, План, Програма
  • Дата: 22.09.2021
  • Номер: 1150-р
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 22 вересня 2021 р. № 1150-р
Київ
Про схвалення Програми головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону у період з листопада 2021 року по листопад 2022 року та затвердження плану заходів з її реалізації
1. Схвалити Програму головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону у період з листопада 2021 року по листопад 2022 року, що додається.
2. Затвердити план заходів з реалізації Програми головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону у період з листопада 2021 року по листопад 2022 року, що додається.
3. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Закарпатській, Івано-Франківській, Одеській та Чернівецькій обласним державним адміністраціям забезпечити виконання плану заходів, затвердженого цим розпорядженням, з урахуванням вимог законодавства щодо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок і в межах видатків, передбачених у державному та місцевих бюджетах на відповідний рік, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.
Прем'єр-міністр УкраїниД.ШМИГАЛЬ
Інд. 55
СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 22 вересня 2021 р. № 1150-р
ПРОГРАМА
головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону у період з листопада 2021 року по листопад 2022 року
Загальні положення
Внаслідок поглиблення світової економічної кризи, пов’язаної з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, усе більшого значення набувають макрорегіональні стратегії Європейського Союзу, що мають на меті об’єднання країн одного регіону для ефективного використання наявного потенціалу та пошуку шляхів розв’язання спільних проблем.
На сьогодні затверджено чотири макрорегіональні стратегії ЄС, кожна з яких супроводжується планом дій, який регулярно оновлюється з урахуванням нових викликів та потреб, що дає можливість посилити співпрацю в межах окремих територій та забезпечити їх сталий розвиток.
Стратегія Європейського Союзу для Дунайського регіону є однією з чотирьох макрорегіональних стратегій ЄС, що спрямована на зміцнення транснаціонального співробітництва в регіоні, подолання диспропорцій в його соціально-економічному розвитку, об’єднання та координацію зусиль усіх учасників для втілення спільних проектів.
У рамках Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону країни, що не є членами ЄС, співпрацюють на рівних умовах з країнами - членами ЄС за 12 пріоритетними напрямами, що сприяє більшій згуртованості народів Дунайського макрорегіону та прискоренню євроінтеграційних процесів.
У 2020 році Європейською комісією затверджено оновлений План дій з реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону, яким передбачено більш ефективне використання фінансових інструментів для регіонального розвитку, досягнення ключових цілей європейської політики у таких сферах, як сталий регіональний розвиток, цифровий розвиток, міграція та демографічні зміни, а також цілей Європейського зеленого курсу та Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат.
Об’єднання зусиль усіх країн - учасниць Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону для виконання Плану дій з реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону сприятиме, зокрема, подоланню наслідків поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та економічному відновленню Дунайського макрорегіону.
Головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону
Україна стала першою країною, що не є членом ЄС, яка головуватиме у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону у період з листопада 2021 року по листопад 2022 року. При цьому Україна зосередить свою увагу на темах, де наслідки коронавірусної кризи стали найвідчутнішими, та сферах, де посилення заходів з відновлення, згуртованості та зближення на даний час є найвагомішими для підвищення рівня добробуту жителів Дунайського регіону.
Ураховуючи зазначене, основними пріоритетами головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону є сталий розвиток Дунайського регіону шляхом декарбонізації та трансформації економіки, розвитку людського капіталу та ринків праці.
Для посилення ролі Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону протягом свого головування Україна реалізує розпочаті ініціативи країн, які раніше головували в зазначеній Стратегії ЄС, спрямовані на впровадження оновленого Плану дій з реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону з метою досягнення встановлених цілей, а також надалі виконує роботу з удосконалення структури управління та координації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону.
Підтримуючи нову політику ЄС, Україна реалізує запропоновані тематичні пріоритети свого головування у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону з урахуванням нового європейського порядку денного щодо цифрової трансформації та ініціативи Європейської Комісії "Європейський зелений курс".
На період свого головування у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону Україна забезпечує проведення засідань національних координаторів та координаторів пріоритетних напрямів, а також виконання комплексу завдань у рамках визначених пріоритетів головування в зазначеній Стратегії, зокрема, шляхом проведення ряду тематичних та публічних заходів (міжнародних конференцій, семінарів, воркшопів тощо).
Основною подією головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону є проведення XI Форуму країн - учасниць Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону, який проходить під гаслом "Відновлення. Розвиток. Єдність". У рамках зазначеного Форуму буде проведено зустріч на рівні міністрів, присвячену питанням сталого розвитку Дунайського регіону.
Політичні пріоритети
Синхронізація пріоритетів Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (embedding), впровадження та оцінка
Включення цілей Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону до основних операційних програм ЄС, національних та регіональних програмних документів є вирішальним для виконання оновленого Плану дій з реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону. З огляду на те, що процес синхронізації пріоритетів зазначеної Стратегії, який на даний час перебуває на черговому етапі в рамках Словацького головування, потребуватиме подальшого комплексного координування в 2022 році, Україна визначає його як один із політичних пріоритетів свого головування з метою забезпечення послідовності політики, що реалізується в рамках Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону, та досягнення визначених цілей.
Синхронізація пріоритетів усіх макрорегіональних стратегій з програмами ЄС на 2021-2027 роки сприятиме розв’язанню територіальних проблем більш стратегічно шляхом координації дій та зусиль, що, у свою чергу, сприятиме підвищенню ефективності використання коштів ЄС та поглибленню діалогу між учасниками такого процесу.
Зазначене дасть змогу досягти відчутних результатів та в довгостроковій перспективі сприятиме зростанню економічної, соціальної та територіальної згуртованості в Дунайському регіоні.
З метою відображення результатів та процесів у рамках Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону, а також проведення їх аналізу передбачається проведення оцінки політики/впливу (Policy/Impact Evaluation) Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону.
Окрема увага в період головування України приділятиметься процесу впровадження нової системи моніторингу в рамках Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону.
Підвищення інституційної спроможності Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону
Ефективність реалізації пріоритетів та досягнення цілей Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону залежить від ефективного залучення всіх учасників управління та координації зазначеної Стратегії до її впровадження та ефективної роботи на операційному рівні.
Стимулювання участі ключових стейкхолдерів, зокрема національних координаторів та членів керівних груп країн - учасниць Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону, підвищення рівня їх комунікаційної підтримки сприятиме ефективному впровадженню цілей зазначеної Стратегії та сприятиме поліпшенню міжсекторальної взаємодії в рамках кожного пріоритетного напряму.
Ураховуючи, що Стратегія Європейського Союзу для Дунайського регіону встановлює рамки співпраці між країнами - членами ЄС та країнами, що не є членами ЄЄ, вона може також розглядатися як потужний інструмент для посилення інтеграційних процесів та розширення співробітництва з країнами, що не є членами ЄС.
Посилення ролі громадянського суспільства у реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону
Розвинуте громадянське суспільство є невід’ємною складовою всіх демократичних держав світу.
Стан розвитку громадянського суспільства є показником суспільної та громадянської активності, ініціативи і потреб базової одиниці демократичного суспільства - громадянина. Отже, громадянське суспільство виконує роль інституційної ланки між державою і громадянином, в якій основні функції виконують громадські організації.
Посилення ролі громадянського суспільства у розвитку Дунайського регіону, зміцнення взаємодії з усіма заінтересованим сторонами є вирішальними чинниками подальшого спільного розвитку та сприяння реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону.
З огляду на зазначене важливо також зосередитися на вирішенні питань щодо більш активного залучення молоді та молодіжних організацій до Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону. Посилена співпраця з молоддю, її залучення до процесів формування та реалізації політики розвитку сприятиме поглибленню співпраці між поколіннями, налагодженню зв’язків з місцевими держадміністраціями, а також забезпечить обмін досвідом, що у середньостроковій перспективі сприятиме зростанню конкурентоспроможності Дунайського регіону.
Тематичні пріоритети
Ураховуючи пріоритети, визначені Стратегічним порядком денним ЄС на 2019-2024 роки, стратегічні цілі Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону, а також наслідки пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яка вплинула на життя кожного громадянина та країн у цілому, Україна на період свого головування у Стратегії ЄС для Дунайського регіону пропонує приділити увагу таким темам.
Сталий розвиток Дунайського регіону шляхом декарбонізації та трансформації економіки
Дунайський регіон, як і вся Європа, недостатньо підготовлений до зростання інтенсивності, частоти та поширеності наслідків зміни клімату, особливо враховуючи збільшення обсягу викидів парникових газів. Тож адаптація до зміни клімату стала невід’ємною частиною ініціативи Європейської Комісії "Європейський зелений курс" та його зовнішнього виміру.
У період екологічних викликів, які постають перед Дунайським регіоном, особливого значення набуває декарбонізація економіки, яка тісно пов’язана з питаннями безпеки і майбутнього розвитку людства. Успішна модель переходу до застосування принципів вуглецевої нейтральності та впровадження принципів циркулярності у виробництві є запорукою збереження планети у стані, придатному для життя людини.
Крім того, процес декарбонізації в економіці вдасться пришвидшити шляхом переходу до використання низьковуглецевої енергетики з поступовою відмовою від традиційних джерел енергії, переходом на відновлювані джерела та впровадженням у виробництво інноваційних водневих технологій.
Слід також зазначити, що одним із найбільших джерел забруднення та викидів парникових газів на сьогодні є транспортний сектор, де 90-95 відсотків викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря припадає саме на автомобільний транспорт.
Особливу увагу в рамках зазначеного пріоритету Україна пропонує зосередити на питаннях щодо:
розвитку водневої енергетики та переходу економіки до застосування принципів вуглецевої нейтральності;
застосування цифрових технологій, зокрема шляхом використання штучного інтелекту, для скорочення викидів парникових газів;
впровадження принципів циркулярності у виробництві, що передбачають зменшення екологічного, вуглецевого та матеріального сліду шляхом переходу до застосування екологічно чистих технологічних рішень;
збільшення частки сталих видів транспорту, таких як залізничний і внутрішній водний;
розвитку мультимодальних та інтермодальних перевезень вантажів;
розширення міжнародної транспортної мережі TEN-T у сусідні країни, що не є членами ЄС, та розвиток транскордонної інфраструктури.
Розвиток людського капіталу та ринків праці
Протягом останніх років на території країн Дунайського регіону спостерігаються суттєві диспропорції у розвитку ринку праці та рівня зайнятості населення. Розрив між країнами з найвищим та з найнижчим рівнем зайнятості щороку зростає. Особливо це стало помітно на тлі світової економічної кризи, пов’язаної з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та потребує вжиття на національному та транснаціональному рівні спільних заходів, що можуть ефективно протистояти поточним викликам та майбутнім змінам у регіоні, а також забезпечити зростання рівня зайнятості та добробуту населення країн Дунайського регіону шляхом залучення додаткових інвестицій в освіту, розвиток навичок та адаптацію індивідуальних компетентностей до кваліфікаційних вимог ринку праці та потреб економіки.
Особливу увагу в рамках зазначеного пріоритету Україна пропонує зосередити на питаннях щодо:
забезпечення якості освіти та її адаптації до потреб ринку праці;
підвищення рівня цифрової та медіаграмотності, знання іноземних мов;
впровадження стратегії навчання впродовж життя (lifelong learning);
інклюзії та інтеграції вразливих груп населення та людей з інвалідністю до ринку праці;
підвищення рівня зайнятості, особливо серед молоді;
удосконалення ринку праці та підтримки соціальних інновацій.
Згідно з цією Програмою під час головування у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону Україна прагне зосередитися у 2022 році на політичних та тематичних пріоритетах, які передбачають поглиблення співпраці між країнами Дунайського регіону.
При цьому значна увага приділяється питанням здійснення заходів, передбачених в рамках ініціативи Європейської Комісії "Європейський зелений курс", оскільки зазначена ініціатива стосується не стільки кліматичної політики, скільки концепції модернізації економіки та економічного зростання для забезпечення життя людини у гармонії з планетою та її ресурсами.
Ураховуючи зазначене, реалізація Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону у 2021-2022 роках сприятиме згуртованості країн Дунайського регіону.
ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 22 вересня 2021 р. № 1150-р
ПЛАН
заходів з реалізації Програми головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону у період з листопада 2021 року по листопад 2022 року
1. Розробити та забезпечити проведення інформаційної кампанії з просування головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону у період з листопада 2021 року по листопад 2022 року (м. Київ).

Мінрегіон, МЗС, МКІП, Мінцифри, Закарпатська, Івано-Франківська, Одеська, Чернівецька облдержадміністрації, інші заінтересовані органи.

2021-2022 роки.
2. Забезпечити участь представників України у щорічному тижні міст та регіонів ЄС з метою презентації Програми головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (м. Брюссель, Королівство Бельгія).

Мінрегіон, МЗС.

Жовтень 2021 року.
3. Забезпечити участь представників України у X Форумі країн -учасниць Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону з метою презентації Програми головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону та плану заходів із її реалізації (м. Братислава, Словацька республіка).

Мінрегіон, МЗС.

Жовтень 2021 року.
4. Провести засідання національних координаторів країн - учасниць Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (м. Київ).

Мінрегіон, МЗС.

Листопад 2021 року.
5. Провести засідання координаторів пріоритетних напрямів Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (м. Київ).

Мінрегіон, МОН, Мінінфраструктури, МЗС.

Грудень 2021 року.
6. Забезпечити участь представників України у заходах у рамках третього тижня макрорегіональних стратегій ЄС (проведення дискусій за пріоритетами програми головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону та інших заходів у рамках третього тижня макрорегіональних стратегій ЄС) (м. Брюссель, Королівство Бельгія).

Мінрегіон, МЗС.

Березень 2022 року.
7. Провести засідання національних координаторів країн - учасниць Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (м. Київ, Україна / м. Брюссель, Королівство Бельгія).

Мінрегіон, МЗС.

Березень 2022 року.
8. Провести засідання робочої групи з питань узгодження пріоритетів Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (embedding) (м. Київ).

Мінрегіон, Секретаріат Кабінету Міністрів України.

Квітень 2022 року.
9. Провести спільне засідання національних координаторів та координаторів пріоритетних напрямів Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (м. Чернівці).

Мінрегіон, Чернівецька облдержадміністрація, інші заінтересовані органи.

Травень 2022 року.
10. Провести фестиваль "Дунайські гостини", присвячений святкуванню Дня Дунаю (м. Рені).

Мінрегіон, Одеська облдержадміністрація, МКІП, інші заінтересовані органи.

Червень 2022 року.
11. Провести засідання національних координаторів країн - учасниць Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (м. Ужгород).

Мінрегіон, Закарпатська облдержадміністрація, МЗС.

Червень 2022 року.
12. Провести засідання координаторів пріоритетних напрямів Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (м. Ужгород).

Мінрегіон, Закарпатська облдержадміністрація, МЗС.

Червень 2022 року.
13. Провести міжнародну конференцію, присвячену питанням освіти, перепідготовки, залучення (інклюзії) осіб з інвалідністю до ринку праці (м. Івано-Франківськ).

Мінрегіон, МОН, Мінекономіки, Мінсоцполітики, Івано-Франківська облдержадміністрація, інші заінтересовані органи.

Вересень 2022 року.
14. Провести XI Форум країн - учасниць Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (проведення тематичних засідань, дискусій, заходів, засідання в рамках Дунайської транснаціональної програми тощо) (м. Одеса).

Мінрегіон, Одеська облдержадміністрація, МЗС, Міндовкілля, Міненерго, Мінінфрастуктури, МОН, Мінекономіки, Мінсоцполітики, МКІП, інші заінтересовані органи.

Жовтень 2022 року.
15. Провести міжнародну конференцію, присвячену питанням реалізації ініціативи Європейської Комісії "Європейський зелений курс" (м. Одеса).

Мінрегіон, Міндовкілля, Міненерго, Держенергоефективності, Мінінфраструктури, Одеська облдержадміністрація.

Жовтень 2022 року.
16. Провести День молоді Дунайського регіону (м. Одеса).

Мінрегіон, Мінмолодьспорт, МКІП, Одеська облдержадміністрація.

Жовтень 2022 року.
17. Провести зустріч міністрів, відповідальних за визначений напрям політики Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (в рамках проведення XI Форуму країн - учасниць Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону) (м. Одеса).

Мінрегіон, Міндовкілля Міненерго, МЗС, Одеська облдержадміністрація.

Жовтень 2022 року.