ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
03.09.2007 N 728 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 вересня 2007 р.
за N 1081/14348
Про затвердження Інструкції з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державної митної служби N 1454 від 24.12.2008 N 190 від 03.03.2010 N 1075 від 18.09.2010 Наказом Міністерства фінансів N 646 від 30.05.2012 )
Відповідно до статей 3, 11, 58, 81, 152, 187 Митного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 N 1948 "Деякі питання здійснення митного контролю товарів та інших предметів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон у міжнародних поштових та експрес-відправленнях" (зі змінами) та з метою створення сприятливих умов для прискорення товарообігу, удосконалення форм і методів митного контролю та митного оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях експрес-перевізниками,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України (додається).
2. Регіональній інформаційній митниці (Копосов С.А.) для забезпечення реалізації вимог цієї Інструкції:
розробити програмно-інформаційні комплекси "Реєстр центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станцій", "Журнал обліку руху МЕВ на ЦСС (РСС)", "Контроль за переміщенням МЕВ за ЄТД", "Облік та оформлення митних декларацій М 16";
забезпечити програмну взаємодію зазначених комплексів між собою та з програмно-інформаційними комплексами "Автоматизована система митного оформлення товарів та інших предметів", "Інспектор-2006";
узгодити формати передачі даних між митними органами й експрес-перевізниками.
розробити формат передачі ЄТД від митного органу до ЦБД ЄАІС Держмитслужби та внести зміни до відповідного програмного забезпечення.
( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Наказом Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
3. Департаменту організації митного контролю (Сьомка С.М.) забезпечити ведення Реєстру центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станцій.
4. Начальникам регіональних митниць, митниць, у зоні діяльності яких розташовані центральні сортувальні станції (регіональні сортувальні станції):
4.1. Наказом митного органу визначити підрозділи, посадові особи яких проводитимуть митний контроль і митне оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях.
4.2. Уповноважити посадових осіб, які проводитимуть митний контроль і митне оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях, на здійснення функцій контролю за доставкою міжнародних експрес-відправлень до митниці призначення та перевірки правильності визначення їх митної вартості.
4.3. Провести при потребі перерозподіл штатної чисельності й засобів комп'ютерної техніки та зв'язку між підрозділами митниць.
4.4. Установити режим роботи підрозділів, посадові особи яких проводитимуть митний контроль і митне оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях, залежно від обсягів і систематичності надходження таких відправлень.
5. Начальникам регіональних митниць, митниць визначити осіб, відповідальних за здійснення митного оформлення міжнародних експрес-відправлень і контроль за дотриманням експрес-перевізником строків їх зберігання.
6. Начальнику Київської регіональної митниці забезпечити розміщення посадових осіб підрозділу митниці, до компетенції якого віднесено контроль за переміщенням товарів, у місцях розташування підрозділу, посадові особи якого здійснюють митний контроль і митне оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях.
7. Начальникам регіональних митниць, митниць довести цей наказ до відома особового складу, інформувати суб'єктів підприємницької діяльності про вимоги цього наказу шляхом висвітлення його на наочних інформаційних стендах у місцях розташування підрозділів митниці й у пунктах пропуску через державний кордон України та забезпечити його неухильне виконання.
( Пункт 8 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів N 646 від 30.05.2012 )( Пункт 9 виключено на підставі Наказу Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
9. Департаменту організації митного контролю (Сьомка С.М.) і Юридичному департаменту (Небрат Л.М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
10. Установити, що цей наказ набирає чинності через 30 днів після його офіційного опублікування, крім пункту 8 цього наказу й розділів 1, 4-9 Інструкції з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України, які набирають чинності через 90 днів після офіційного опублікування цього наказу.
11. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови Державної митної служби України Черкасського Р.А.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної митної
служби України
03.09.2007 N 728
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 вересня 2007 р.
за N 1081/14348
ІНСТРУКЦІЯ
з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України
I. Загальні положення
1. Терміни в цій Інструкції вживаються в таких значеннях:
домашній транспортний документ - номерний товаросупровідний документ на кожне окреме міжнародне експрес-відправлення (далі - МЕВ);
локальна мережа експрес-перевізника - складова всесвітньої мережі відстеження доставки МЕВ від відправника до одержувача, яка являє собою сукупність підрозділів експрес-перевізника: центральних сортувальних станцій (далі - ЦСС) і регіональних сортувальних станцій (далі - РСС), а також повірених, і створена в Україні для надання послуг з прискореного транспортування МЕВ;
підрозділ митного оформлення (далі - ПМО) - підрозділ митного органу, посадові особи якого здійснюють митні процедури щодо МЕВ;
представник експрес-перевізника - працівник ЦСС або РСС, або повірений;
повірений - особа, що діє на підставі договору доручення з експрес-перевізником або ЦСС (РСС) та здійснює пред'явлення МЕВ митному органу за місцезнаходженням одержувача (відправника).
2. Митний орган, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС) визначає ПМО, відповідальний за здійснення митних процедур щодо МЕВ, і місце проведення цих процедур (з урахуванням місця розташування ЦСС/РСС/).
ЦСС (РСС) повинна бути внесена до Переліку місць прибуття автотранспорту в порядку, установленому наказом Держмитслужби від 21.11.2005 N 1136 "Про місця прибуття автотранспорту", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.12.2005 за N 1474/11754.
3. Для зберігання МЕВ, що надійшли на ЦСС (РСС), експрес-перевізник облаштовує місце(я) зберігання МЕВ (спеціально визначене й обладнане складське приміщення чи відокремлена експрес-перевізником частина приміщення / огороджена територія, що виключає можливість вилучення МЕВ поза митним контролем/, що призначене для зберігання МЕВ).
4. Для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та інших предметів (далі - предмети) митний орган за погодженням з експрес-перевізником визначає на ЦСС (РСС) зони митного контролю (далі - ЗМК).
У місці зберігання МЕВ на ЦСС (РСС) створюється постійна ЗМК.
ЗМК визначаються митним органом після погодження Держмитслужбою місця розташування ЦСС (РСС).
5. У разі застосування до предметів, що містяться в МЕВ, заходів нетарифного регулювання зовнішньої торгівлі (ліцензування сертифікація тощо) відповідні дозвільні документи подаються представником експрес-перевізника або одержувачем (відправником) МЕВ до ПМО (за місцем розташування ЦСС (РСС) або одержувача /відправника/) при здійсненні митного контролю й митного оформлення цих предметів відповідно до заявленого митного режиму.
6. Для забезпечення можливості декларування предметів, що переміщуються в МЕВ, експрес-перевізник має отримати ліцензію на провадження посередницької діяльності митного брокера і мати в штаті ЦСС осіб, уповноважених на декларування.
( Пункт 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
7. Транспортні засоби експрес-перевізника повинні мати свідоцтва про допущення дорожнього транспортного засобу до перевезення вантажів під митними печатками й пломбами, видані згідно з Порядком реалізації положень Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП, затвердженим наказом Держмитслужби від 21.11.2001 N 755 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.12.2001 за N 1036/6227 (зі змінами).
II. Погодження місця розташування ЦСС (РСС)
1. Для погодження місця розташування ЦСС (РСС) і включення її (їх) до Реєстру центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станцій (далі - Реєстр) експрес-перевізник звертається до митного органу, у зоні діяльності якого планується відкрити ЦСС (РСС), з письмовою заявою про погодження місця розташування ЦСС (РСС) і включення підрозділу експрес-перевізника до Реєстру, форму якої наведено в додатку 1 до цієї Інструкції. Заява повинна містити обґрунтування потреби створення ЦСС (РСС).
2. До заяви додаються нотаріально засвідчені копії установчих і реєстраційних документів (статуту, засновницького договору, свідоцтва про реєстрацію) суб'єкта господарської діяльності, а також засвідчені експрес-перевізником:
копії документів, що підтверджують право власності на об'єкти (будівлі, споруди, інженерно-технічні засоби та комунікації тощо), на виробничих площах яких планується розташовування ЦСС (РСС), або право користування ними;
копія угоди між відповідним іноземним оператором експрес-перевезень, що має всесвітню мережу з системою центральних і регіональних сортувальних станцій, та експрес-перевізником України про обмін МЕВ;
перелік ЦСС (РСС) і повірених, що складають локальну мережу експрес-перевізника;
графік роботи ЦСС (РСС);
копія ліцензії на провадження посередницької діяльності митного брокера;
( Абзац шостий пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
копії документів, що підтверджують наявність у штаті ЦСС (РСС) осіб, уповноважених на декларування;
плани територій і приміщень ЦСС (РСС) із зазначенням: оглядових залів, службових приміщень для ПМО, місць зберігання МЕВ розміщення технічних засобів контролю;
плани службових приміщень для посадових осіб ПМО;
перелік працівників ЦСС (РСС), яким буде надано право доступу до місць зберігання МЕВ;
перелік наявного обладнання та технічних засобів (вантажно-розвантажувальних, транспортних, зв'язку, оргтехніки, технічних засобів контролю), достатніх для забезпечення функціонування ЦСС (РСС).
3. Заява реєструється митним органом у порядку, установленому Інструкцією з діловодства в митній службі України, затвердженою наказом Держмитслужби від 28.12.2002 N 747 (зі змінами). Строк розгляду заяви не може перевищувати 30 календарних днів з дати її реєстрації.
Митний орган перевіряє відповідність відомостей, зазначених у поданих експрес-перевізником документах, і стану передбачуваних для ЦСС (РСС) приміщень вимогам Порядку і умов здійснення митного контролю товарів та інших предметів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон у міжнародних експрес-відправленнях, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 N 1948 (зі змінами), і цієї Інструкції.
За результатами огляду територій і приміщень складається Акт про проведення огляду територій і приміщень складів тимчасового зберігання, митних ліцензійних складів, спеціальних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де перебувають або можуть перебувати товари й транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено законом на митні органи, форму якого затверджено наказом Держмитслужби від 04.07.2003 N 435, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.07.2003 за N 625/7946.
4. Попереднє рішення митного органу про можливість погодження (відмову в погодженні) місця розташування ЦСС (РСС) відображається шляхом накладення начальником цього митного органу відповідної резолюції на заяві експрес-перевізника.
5. Митним органом може бути відмовлено в погодженні місця розташування ЦСС (РСС) у таких випадках:
за відсутності документів, зазначених у пункті 2 цього розділу;
виявлення недостовірних даних;
виявлення невідповідності відомостей, зазначених у поданих експрес-перевізником документах, і стану передбачуваних для ЦСС (РСС) приміщень вимогам Порядку і умов здійснення митного контролю товарів та інших предметів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон у міжнародних експрес-відправленнях, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 N 1948 (зі змінами), і цієї Інструкції;
за відсутності на ЦСС (РСС) приміщень для посадових осіб ПМО чи неналежного їх обладнання.
Митний орган відмовляє в погодженні місця розташування РСС за відсутності в експрес-перевізника ЦСС.
6. Про прийняте митним органом попереднє рішення експрес-перевізникові надсилається письмове повідомлення.
У разі прийняття попереднього рішення про відмову в погодженні місця розташування ЦСС (РСС) у повідомленні зазначаються причини відмови, а також вимоги, при виконанні яких митним органом може бути погоджено місце розташування ЦСС (РСС).
7. У разі прийняття попереднього рішення про можливість погодження місця розташування ЦСС (РСС) митний орган направляє до Держмитслужби заяву експрес-перевізника з резолюцією начальника митного органу разом із супровідним листом і зазначеними в пункті 2 цього розділу документами.
Копії документів зберігаються в митному органі.
8. Подані митним органом документи реєструються Держмитслужбою в порядку, установленому Інструкцією з діловодства в митній службі України, затвердженою наказом Держмитслужби від 28.12.2002 N 747 (зі змінами). Строк розгляду документів не може перевищувати 30 календарних днів з дати їх реєстрації.
9. Держмитслужба може відмовити в погодженні місця розташування ЦСС (РСС) у таких випадках:
виявлення недостовірних даних;
виявлення невідповідності відомостей, зазначених у поданих експрес-перевізником документах, і стану передбачуваних для ЦСС (РСС) приміщень вимогам Порядку і умов здійснення митного контролю товарів та інших предметів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон у міжнародних експрес-відправленнях, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 N 1948 (зі змінами), і цієї Інструкції.
10. Якщо ЦСС (РСС) відповідає вимогам законодавства щодо облаштування та організації здійснення митних процедур з предметами в МЕВ, то Держмитслужба погоджує місце розташування ЦСС (РСС) шляхом включення цієї ЦСС (РСС) до Реєстру на підставі наказу Держмитслужби.
11. Держмитслужба забезпечує ведення Реєстру за допомогою програмно-інформаційного комплексу "Реєстр центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станцій" Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби (далі - ЄАІС Держмитслужби).
У Реєстрі зазначаються:
номер за порядком;
номер і дата наказу Держмитслужби про включення ЦСС (РСС) в Реєстр;
найменування експрес-перевізника;
( Абзац шостий пункту 11 розділу II виключено на підставі Наказу Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
код експрес-перевізника за ЄДРПОУ;
місцезнаходження експрес-перевізника;
найменування митного органу, у зоні діяльності якого експрес-перевізник перебуває на обліку як суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності (далі - ЗЕД);
місцезнаходження ЦСС (РСС);
найменування митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС);
зона діяльності ЦСС (РСС);
( Пункт 11 розділу II доповнено абзацом згідно з Наказом Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
перелік повірених, що складають локальну мережу експрес-перевізника;
( Пункт 11 розділу II доповнено абзацом згідно з Наказом Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
статус підрозділу експрес-перевізника: ЦСС чи РСС;
номер і дата наказу Держмитслужби про виключення ЦСС (РСС) із Реєстру.
12. У строк, що не перевищує 30 календарних днів з дати реєстрації документів, Держмитслужба повідомляє митні органи України й експрес-перевізника про включення ЦСС (РСС) в Реєстр чи про відмову в погодженні місця розташування ЦСС (РСС).
13. Будь-які зміни планів місць зберігання МЕВ, оглядових залів чи службових приміщень для ПМО та їх розміщення на території ЦСС (РСС) здійснюються експрес-перевізником після погодження цих змін з митним органом, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС).
14. Експрес-перевізник протягом 5 робочих днів інформує митний орган про будь-які зміни відомостей у документах, що були подані ним відповідно до пункту 2.2 цієї Інструкції, а також надає копії цих документів, засвідчені в установленому цією Інструкцією порядку.
Якщо зміни в документах потребують внесення змін до Реєстру, то митний орган направляє до Держмитслужби супровідний лист разом із цими документами. Копії документів зберігаються в митному органі.
Держмитслужба забезпечує внесення відповідних змін до Реєстру.
III. Обов'язки експрес-перевізника
1. Експрес-перевізник зобов'язаний:
забезпечити оформлення домашнього транспортного документа під час прийняття МЕВ у відправника;
забезпечити наявність у ЦСС (РСС) інформації в електронному вигляді про кожне МЕВ, що переміщується (пересилається) через митний кордон України, та можливість перегляду посадовими особами ПМО інформації, що міститься в цій комп'ютерній мережі відстеження проходження МЕВ від відправника до одержувача;
вивезти МЕВ у зворотному напрямку на вимогу відправника;
протягом строку зберігання, визначеного пунктом 4.6 цієї Інструкції, вивезти у зворотному напрямку МЕВ, що містять предмети стосовно яких застосовуються нетарифні заходи регулювання зовнішньої торгівлі або які підлягають іншим передбаченим законодавством видам контролю і щодо яких не було здійснено митне оформлення;
надати на ЦСС (РСС) належним чином обладнане приміщення для посадових осіб ПМО;
обладнати на ЦСС (РСС) ЗМК.
2. У місці зберігання МЕВ експрес-перевізник зобов'язаний забезпечити:
функціонування протипожежної сигналізації та наявність засобів пожежогасіння;
цілодобову охорону;
наявність системи відеоспостереження та виведення інформації з неї в підрозділ митного органу;
наявність матеріально-технічного обладнання у достатній для забезпечення діяльності ЦСС (РСС) кількості (навантажувально-розвантажувальних засобів; спеціального сертифікованого обладнання для зважування МЕВ; технічних засобів контролю; засобів зв'язку, оргтехніки);
неможливість проникнення до цих місць сторонніх осіб;
можливість накладення не менше ніж двох засобів забезпечення (ідентифікації), які унеможливлюють проникнення в ці місця або вилучення МЕВ із цих місць без пошкодження засобів забезпечення (ідентифікації), один з яких повинен належати митному органу, другий - експрес-перевізнику.
IV. Порядок обліку та зберігання МЕВ, а також подання митному органу звітності про них
1. ЦСС (РСС) здійснює облік усіх МЕВ, що надходять до ЦСС (РСС) та вивозяться за її межі. При цьому окремо здійснюється облік МЕВ документального та недокументального характеру.
ЦСС (РСС) здійснює облік МЕВ шляхом унесення до журналу обліку МЕВ на ЦСС (журналу обліку МЕВ на РСС відповідно) відомостей про:
напрям переміщення (ввезення/вивезення/зворотне вивезення/транзит);
номер єдиного транспортного документа (далі - ЄТД) і код цього документа (авіанакладна, накладна CMR тощо) відповідно до Класифікатора документів, що затверджується Держмитслужбою;
( Абзац четвертий пункту 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
дату надходження МЕВ на ЦСС (РСС);
дату розміщення МЕВ у місці зберігання МЕВ на ЦСС (РСС);
дату початку строку зберігання МЕВ експрес-перевізником;
дату закінчення строку зберігання МЕВ експрес-перевізником;
номер домашнього транспортного документа;
відправника МЕВ;
одержувача МЕВ;
кількість місць МЕВ;
загальну вагу МЕВ;
вміст МЕВ (загальне найменування);
загальну вартість МЕВ;
прізвище працівника ЦСС (РСС), що прийняв МЕВ на зберігання;
прізвище працівника ЦСС (РСС), що видав МЕВ;
інше - за рішенням експрес-перевізника.
Експрес-перевізник забезпечує доступ посадових осіб ПМО до інформації, що міститься в журналі обліку МЕВ на ЦСС (РСС).
На вимогу начальника ПМО митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС), експрес-перевізник повинен надати митному органу звіт про рух МЕВ у місці зберігання МЕВ за формою, наведеною в додатку 2 до цієї Інструкції.
2. Без розміщення у місці зберігання МЕВ можуть бути випущені в день надходження на ЦСС такі МЕВ:
1) МЕВ документального характеру в порядку, визначеному пунктом 2 глави 3 розділу VI цієї Інструкції;
2) МЕВ, для декларування яких не застосовується ВМД чи М 16, а для митного оформлення не потрібне подання дозвільних документів уповноважених органів державної влади, що виконують відповідні контрольні функції, у порядку, визначеному підпунктами 3.1-3.6 пункту 3 глави 3 розділу VI цієї Інструкції.
( Підпункт 2 пункту 2 розділу IV в редакції Наказу Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
3. МЕВ, що не були випущені в день їх надходження на ЦСС відповідно до пункту 2 цього розділу, розміщуються в місці зберігання МЕВ на ЦСС (РСС) на підставі поданого працівником ЦСС (РСС) реєстру МЕВ, що розміщуються на зберігання, і товаросупровідних документів на ці МЕВ.
Реєстр МЕВ, що розміщуються на зберігання, має містити такі відомості про кожне МЕВ:
номер домашнього транспортного документа;
країна відправлення (призначення);
відправник;
одержувач;
кількість місць МЕВ;
загальна вага МЕВ;
вміст МЕВ (загальне найменування);
загальна вартість предметів у МЕВ.
При розміщенні в місці зберігання МЕВ, що призначені для вивезення, у реєстрі МЕВ, що розміщуються на зберігання, додатково зазначаються назва, дата й номер документа, на підставі якого здійснено митне оформлення предметів у МЕВ.
Рішення про розміщення МЕВ у місці зберігання МЕВ відображається шляхом проставлення посадовою особою ПМО відбитка штампа "Під митним контролем" (далі - штамп ПМК) на цьому реєстрі й товаросупровідних документах.
У місці зберігання МЕВ допускається зберігання виключно МЕВ, які перебувають під митним контролем.
Дозволяється спільне зберігання протягом не більше одної доби МЕВ, що перебувають під митним контролем, і МЕВ, митне оформлення предметів у яких завершено в повному обсязі.
4. Посадова особа ПМО митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС), обліковує МЕВ із застосуванням електронного журналу обліку руху МЕВ на ЦСС (РСС) (далі - Журнал обліку). Журнал обліку повинен містити відомості про:
напрям переміщення (ввезення/вивезення/зворотне вивезення/транзит);
номер ЄТД і код цього документа (авіанакладна, накладна CMR тощо) відповідно до Класифікатора документів, що затверджується Держмитслужбою; ( Абзац третій пункту 4 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010}
дату надходження МЕВ на ЦСС (РСС);
дату розміщення МЕВ у місці зберігання МЕВ на ЦСС (РСС);
дату початку строку зберігання МЕВ експрес-перевізником;
дату закінчення строку зберігання МЕВ експрес-перевізником;
номер домашнього транспортного документа;
країну відправлення (призначення);
відправника;
одержувача;
кількість місць МЕВ;
загальну вагу МЕВ;
вміст МЕВ (загальне найменування);
загальну вартість МЕВ;
прізвище працівника ЦСС (РСС), що прийняв МЕВ на зберігання;
назву, дату й номер документа, на підставі якого МЕВ випущено з місця зберігання МЕВ на ЦСС (РСС), номер особистої номерної печатки (далі - ОНП) посадової особи ПМО, яка дозволила видачу МЕВ.
Журнал обліку ведеться на підставі інформації, що надається експрес-перевізником на паперовому носії та в електронному вигляді у форматі, узгодженому з Держмитслужбою, при кожному надходженні МЕВ на ЦСС (РСС) або при кожній їх видачі.
5. МЕВ розміщуються в місці зберігання МЕВ і вивозяться за його межі в присутності посадової особи ПМО. Усі операції з МЕВ здійснюються за рахунок експрес-перевізника.
6. Строк зберігання експрес-перевізником МЕВ, що ввозяться на митну територію України, починається датою надходження цих МЕВ до ЦСС і закінчується датою здійснення в повному обсязі митного оформлення предметів у цих МЕВ або датою фактичного вивезення МЕВ за межі митної території України.
Строк зберігання експрес-перевізником МЕВ, що вивозяться за межі митної території України, починається:
датою пред'явлення предметів у МЕВ для митного оформлення в ПМО митного органу, у зоні діяльності якого розташована РСС (ЦСС), або
датою закінчення митного оформлення предметів у МЕВ, якщо митне оформлення здійснено в ПМО митного органу, у зоні діяльності якого розташований відправник.
Строк зберігання експрес-перевізником МЕВ, що вивозяться за межі митної території України, закінчується датою фактичного їх вивезення за межі митної території України.
Строк зберігання МЕВ експрес-перевізником не може перевищувати 90 днів.
7. Контроль за дотриманням експрес-перевізником строків зберігання МЕВ здійснює митний орган, у зоні діяльності якого перебувають МЕВ. У разі виявлення фактів порушення експрес-перевізником строків зберігання МЕВ митний орган, у зоні діяльності якого перебуває МЕВ, інформує про це митний орган, у зоні діяльності якого розташована ЦСС.
8. У разі потреби митний орган у будь-який час роботи експрес-перевізника має право проводити облік МЕВ, що зберігаються в місцях зберігання МЕВ, та/або огляд територій і приміщень ЦСС (РСС), де перебувають або можуть перебувати предмети та транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи. При цьому діяльність ЦСС (РСС) не призупиняється.
V. Переміщення територією України МЕВ, що перебувають під митним контролем
1. Вантаж експрес-перевізника (МЕВ) переміщується експрес-перевізником з митного органу, розташованого в пункті пропуску через державний кордон України, у митний орган, у зоні діяльності якого розташована ЦСС, із застосуванням одного із заходів гарантування доставки товарів до митниці призначення, передбачених статтею 161 Митного кодексу України. Вид заходу гарантування доставки вантажу експрес-перевізника до митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС, обирається експрес-перевізником.
2. Вантаж експрес-перевізника переміщується з митного органу, розташованого в пункті пропуску через державний кордон України, у митний орган, у зоні діяльності якого розташована ЦСС, і в зворотному напрямку транспортним засобом експрес-перевізника під митним забезпеченням.
Переміщення МЕВ від митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС, до митниці призначення та в зворотному напрямку допускається під митним забезпеченням та/або забезпеченням експрес-перевізника. Забезпечення експрес-перевізника повинно забезпечувати порівняний з митним забезпеченням ступінь фізичного захисту та можливість ідентифікації цього забезпечення за інформацією, зазначеною в документі контролю за доставкою та/або домашньому транспортному документі.
3. Експрес-перевізник повинен доставити вантаж (МЕВ) у ЗМК на ЦСС (РСС) або митниці призначення відповідно.
4. Для здійснення контролю за доставкою вантажу експрес-перевізника з митного органу, розташованого в пункті пропуску через державний кордон України, у митний орган, у зоні діяльності якого розташована ЦСС, або в зворотному напрямку (від ЦСС) використовується ЄТД.
Контроль за доставкою МЕВ до митниці призначення здійснюється з використанням програмно-інформаційного комплексу "Контроль за переміщенням МЕВ за ЄТД" ЄАІС Держмитслужби, що формується окремо по кожному експрес-перевізнику.
Для контролю використовується інформація про:
номер ЄТД;
кількість місць за ЄТД;
загальну вагу за ЄТД;
прізвище, ініціали представника експрес-перевізника, який прийняв вантаж до перевезення;
державний номерний знак транспортного засобу, яким вантаж експрес-перевізника буде переміщуватися до митниці призначення;
визначені митницею відправлення код митниці призначення й дату доставки МЕВ у цю митницю;
дату проставлення та номер штампа ПМК посадової особи митниці відправлення;
дату доставки МЕВ до митниці призначення;
номер ОНП посадової особи митниці призначення.
При потребі посадова особа митниці відправлення (митниці призначення) роздруковує реєстр ЄТД, оформлених митницею за певний період.
5. Порядок здійснення контролю за доставкою МЕВ з митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС), у митницю призначення та у зворотному напрямку:
( Абзац перший пункту 5 розділу V в редакції Наказу Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
5.1. Для здійснення контролю за доставкою МЕВ з митниці відправлення в митницю призначення використовується повідомлення про транзитне переміщення міжнародного експрес-відправлення (далі - ПТП МЕВ), форму якого наведено в додатку 3 до цієї Інструкції, та його електронна копія.
Контроль за доставкою МЕВ до митниці призначення здійснюється з використанням програмно-інформаційного комплексу "Повідомлення про переміщення" ЄАІС Держмитслужби.
5.2. МЕВ, що вивозяться за межі митної території України й для декларування яких не застосовується ВМД, переміщуються з митниці відправлення в митний орган, у зоні діяльності якого розташована РСС (ЦСС), без оформлення ПТП МЕВ. Це положення не застосовується для МЕВ, що вивозяться за межі митної території України для повернення відправнику.
5.3. Дозволяється переміщення МЕВ представником експрес-перевізника або повіреним у ручній поклажі або одним транспортним засобом у різні митниці призначення за маршрутом, визначеним експрес-перевізником на власний розсуд, виходячи з міркувань економічної доцільності. При цьому забезпечення накладається безпосередньо на МЕВ або на МЕВ, консолідовані за одним ПТП МЕВ, і не накладається на транспортний засіб.
5.4. ПТП МЕВ складається посадовою особою митниці відправлення або експрес-перевізником.
На консолідовані МЕВ може бути складено одне ПТП МЕВ за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Інструкції, та реєстр до нього за формою, наведеною в додатку 4 до цієї Інструкції. При цьому до кожного примірника ПТП МЕВ додається один примірник реєстру, який є невід'ємною частиною ПТП МЕВ.
Особливості заповнення ПТП МЕВ на консолідовані МЕВ:
у рядках "загальною кількістю", "загальною вартістю" зазначаються дані, що є підсумком відповідних граф реєстру;
у рядку "за документами" зазначається надпис "згідно з реєстром";
у рядках "відомості про відправника", "відомості про одержувача" зазначається надпис "згідно з товаросупровідними документами";
у графі "Найменування вантажу" зазначається надпис "згідно з товаросупровідними документами";
у графах "Кількість місць", "Вага", "Вартість" зазначаються дані, що є підсумком відповідних граф реєстру;
графа "Вид упаковки" не заповнюється.
( Підпункт 5.4 пункту 5 розділу V в редакції Наказу Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
5.5. ПТП МЕВ оформлюється в трьох примірниках на аркушах паперу формату А4 посадовою особою митниці відправлення і реєструється нею в окремому електронному журналі, форма якого визначається цією митницею.
Порядковий номер ПТП МЕВ формується за такою схемою:
ААААА/В/ССССССССС,
де:
ААААА - порядковий номер ПТП МЕВ (у порядку зростання діапазону номерів, які визначено митницею відправлення, протягом поточного року; з початку року нумерація поновлюється);
В - остання цифра поточного року;
ССССССССС - код структурного підрозділу митниці відправлення, у якому проводиться оформлення ПТП МЕВ, згідно з Класифікатором митних органів та їх структурних підрозділів, спеціалізованих митних установ та організацій, затвердженим наказом Держмитслужби від 26.04.2006 N 335 (зі змінами), або код митниці обліку, якщо структурному підрозділові код не присвоєно.
( Підпункт 5.5 пункту 5 розділу V в редакції Наказу Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
5.6. При переміщенні МЕВ у ПТП МЕВ зазначаються найменування митного органу, в якому передбачається здійснити митне оформлення товарів у МЕВ, та його місцезнаходження. Митниця призначення самостійно визначає структурний підрозділ, в якому буде здійснюватись митний контроль і оформлення товарів у МЕВ.
( Підпункт 5.6 пункту 5 розділу V в редакції Наказу Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
5.7. Представник експрес-перевізника, який прийняв заявлені МЕВ до перевезення, надає митниці відправлення зобов'язання доставити ці МЕВ у митницю призначення в строк, установлений митницею відправлення, про що власноручно вчиняє відповідний запис у всіх примірниках ПТП МЕВ.
5.8. На всіх примірниках ПТП МЕВ посадова особа митниці відправлення проставляє відбитки штампа ПМК і ОНП, а на всіх примірниках реєстру до ПТП МЕВ (за наявності) ця посадова особа проставляє відбитки штампа ПМК.
5.9. Перший і другий примірники ПТП МЕВ видаються представнику експрес-перевізника, що прийняв МЕВ до перевезення, для доставки разом з МЕВ у митницю призначення; третій примірник ПТП МЕВ разом з примірниками товаросупровідних документів або їх завіреними копіями залишається на контролі в митниці відправлення.
5.10. Після цього посадова особа митниці відправлення в строк, що не перевищує 4 годин після завершення митного оформлення МЕВ, уносить до ЄАІС Держмитслужби інформацію за кожним ПТП МЕВ.
5.11. МЕВ пред'являється митниці призначення безпосередньо особою, яка надала зобов'язання про доставку МЕВ, або іншим представником експрес-перевізника.
При надходженні МЕВ у митницю призначення в межах визначеного митним органом, у зоні діяльності якого розташована ЦСС, строку доставки посадова особа митниці призначення перевіряє відповідність МЕВ відомостям про них, зазначеним в електронній копії ПТП МЕВ, вилучає примірники ПТП МЕВ у представника експрес-перевізника та проставляє в них і в усіх товаросупровідних документах відбитки штампа ПМК.
5.12. У першому примірнику ПТП МЕВ посадова особа митниці призначення вчиняє запис "Вантаж надійшов", завіряє його відбитком ОНП і передає цей примірник ПТП МЕВ представнику експрес-перевізника, який пред'явив МЕВ у митницю призначення, як підтвердження виконання зобов'язання щодо доставки МЕВ.
5.13. Посадова особа митниці призначення в строк, що не перевищує 4 годин з моменту пред'явлення МЕВ цій митниці, робить в електронній копії ПТП МЕВ, що міститься в ЄАІС Держмитслужби, відмітку про надходження МЕВ у митницю призначення.
5.14. Після завершення митного оформлення предметів у МЕВ посадова особа митниці призначення, що його здійснила, зазначає в другому примірнику ПТП МЕВ назву, дату й номер документа, на підставі якого здійснено митне оформлення цих предметів, і завіряє цей запис відбитком ОНП.
У разі, якщо разом з ПТП МЕВ складався реєстр, то відомості про дату, номер і код документа згідно з Класифікатором документів що затверджується Держмитслужбою, на підставі якого здійснено митне оформлення предметів у кожному із МЕВ, зазначаються в графі "Примітки" реєстру до другого примірника ПТП МЕВ. Для підтвердження здійснення митного оформлення предметів у всіх МЕВ за ПТП МЕВ посадова особа митниці призначення, що здійснила митне оформлення предметів в останньому МЕВ із реєстру, вчиняє в другому примірнику ПТП МЕВ запис "Вантаж оформлено" і завіряє цей запис відбитком ОНП.
( Абзац другий підпункту 5.14 пункту 5 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
У разі декларування предметів у МЕВ із застосуванням ВМД відомості про ПТП МЕВ у графі 44 цієї ВМД зазначаються відповідно до Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації, затвердженої наказом Держмитслужби від 09.07.97 N 307, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.09.97 за N 443/2247 (зі змінами).
( Абзац третій підпункту 5.14 пункту 5 розділу V в редакції Наказу Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
5.15. Контроль за виконанням зобов'язань щодо доставки МЕВ у митницю призначення здійснює митниця відправлення. Підставою для зняття ПТП МЕВ з контролю митницею відправлення є внесена митницею призначення до електронної копії ПТП МЕВ, що міститься в ЄАІС Держмитслужби, відмітка про доставку МЕВ.
5.16. Якщо митницею призначення після закінчення строку доставки МЕВ не підтверджено факт доставки, то митниця відправлення направляє засобами електронного зв'язку запит до цієї митниці для з'ясування факту доставки/недоставки МЕВ.
5.17. Процедура продовження строку доставки МЕВ у митницю призначення здійснюється відповідно до Положення про порядок здійснення контролю за доставкою вантажів у митниці призначення, затвердженого наказом Держмитслужби від 08.12.98 N 771 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.99 за N 42/3335 (зі змінами).
6. Контроль за доставкою предметів у МЕВ, що переміщується одержувачем з митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС), у митний орган призначення, здійснюється за попереднім повідомленням.
Контроль за доставкою предметів у МЕВ, що переміщується одержувачем між структурними підрозділами митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС, здійснюється за попереднім повідомленням або внутрішнім транзитним документом (далі - ВТД).
Контроль за доставкою одержувачем товарів, до яких застосовуються заходи гарантування доставки при ввезенні на митну територію України, перелік яких затверджено наказом Держмитслужби від 17.04.2008 N 396 "Про затвердження Переліку товарів, до яких застосовуються заходи гарантування доставки при ввезенні на митну територію України", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.06.2008 за N 508/15199, що переміщуються у МЕВ, здійснюється на підставі попередньої вантажної митної декларації або ВТД (для митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС) із застосуванням заходів гарантування доставки.
( Пункт 6 розділу V в редакції Наказу Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
VI. Митний контроль і митне оформлення вантажів експрес-перевізника при ввезенні їх на митну територію України
Глава 1. Митний контроль у пункті пропуску
1. Вантаж експрес-перевізника, що ввозиться на митну територію України через міжнародні аеропорти, для переміщення до митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС, перевантажується на транспортні засоби експрес-перевізника безпосередньо з борту повітряного судна чи зі складу тимчасового зберігання міжнародного аеропорту. Для забезпечення прискореного перевезення міжнародних вантажів переміщення вантажів експрес-перевізника може здійснюватися у першочерговому порядку.
( Абзац перший пункту 1 глави 1 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
При цьому експрес-перевізником сплачується єдиний збір у встановленому законодавством порядку.
2. За наявності достатніх підстав уважати, що вантаж експрес-перевізника переміщується через митний кордон України з порушенням митних правил, рішення щодо здійснення митного огляду приймається керівником митного органу, розташованого в пункті пропуску через державний кордон України, або його заступником.
У разі проведення митного огляду такого вантажу посадовою особою митного органу обов'язково складається Акт про проведення митного огляду товарів, форму якого наведено в додатку 2 до Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Держмитслужби від 20.04.2005 N 314 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.04.2005 за N 439/10719 (зі змінами).
3. Підставами для пропуску вантажів експрес-перевізника через митний кордон України й направлення їх на ЦСС є:
1) подання ЄТД представником експрес-перевізника посадовій особі митного органу, розташованого в пункті пропуску через державний кордон України (при цьому маніфест не подається);
( Підпункт 1 пункту 3 глави 1 розділу VI в редакції Наказу Державної митної служби N 1075 від 18.09.2010 )
2) відповідність зазначених у ЄТД відомостей про вантаж (кількість місць, вага) наявному вантажу.
У разі ввезення вантажу експрес-перевізника через міжнародні аеропорти та перевантаження його безпосередньо з борту повітряного судна вага вантажу може не перевірятися.
4. За наявності підстав для пропуску вантажів експрес-перевізника через митний кордон України посадова особа ПМО, розташованого в пункті пропуску через державний кордон України:
проставляє відбиток штампа ПМК на ЄТД;
зазначає на ЄТД строк доставки вантажу експрес-перевізника в митний орган, у зоні діяльності якого функціонує ЦСС;
накладає на транспортний засіб експрес-перевізника митне забезпечення та вносить до ЄТД відомості про нього;
ознайомлює представника експрес-перевізника, який приймає МЕВ до перевезення, зі змістом статей 331, 332, 336, 337, 338 Митного кодексу України.
На лицьовому боці двох аркушів ЄТД представник експрес-перевізника вчиняє напис такого змісту:
"Я, прізвище, ім'я та по батькові, дані паспорта, ознайомлений зі змістом статей 331, 332, 336, 337, 338 Митного кодексу України і зобов'язуюсь доставити МЕВ у митницю призначення в строк до __.__.20 __ р.", ставить дату та особистий підпис на кожному з цих аркушів. Для вчинення напису експрес-перевізник може застосовувати штамп.
Зобов'язання й підпис представника експрес-перевізника засвідчуються відбитком ОНП посадової особи митниці відправлення.
Один із цих аркушів ЄТД залишається в справах митниці відправлення на контролі, другий видається представнику експрес-перевізника для пред'явлення митниці призначення.
5. Посадова особа митниці відправлення в строк, що не перевищує 4 годин з моменту оформлення ЄТД, уносить інформацію за цим ЄТД до ПІК "Контроль за переміщенням МЕВ за ЄТД" ЄАІС Держмитслужби та ставить ЄТД на контроль.
Глава 2. Митний контроль при надходженні на ЦСС (РСС)
1. При надходженні вантажу експрес-перевізника на ЦСС (РСС) посадова особа ПМО:
перевіряє наявність на ЄТД (ПТП МЕВ) відміток митного органу відправлення;
перевіряє цілість митного забезпечення митного органу відправлення;
перевіряє наявність в ЄАІС Держмитслужби інформації про ЄТД (ПТП МЕВ), поставлений на контроль. За відсутності зауважень підтверджує доставку вантажу експрес-перевізника шляхом проставлення відбитка ОНП на ЄТД (ПТП МЕВ) із зобов'язанням представника експрес-перевізника, засвідченим відбитком ОНП посадової особи митниці відправлення. У разі відсутності в ЄАІС Держмитслужби інформації про ЄТД (ПТП МЕВ) контрольні функції здійснюються на підставі аркуша ЄТД (ПТП МЕВ) із зобов'язанням представника експрес-перевізника, засвідченим відбитком ОНП посадової особи митниці відправлення, з подальшим обов'язковим унесенням інформації до ЄАІС Держмитслужби;
дає дозвіл на розвантаження транспортного засобу, яким доставлено вантаж експрес-перевізника;
перевіряє відповідність кількості місць та ваги вантажу експрес-перевізника даним, зазначеним в ЄТД (ПТП МЕВ);
за відсутності зауважень дає дозвіл на сортування та обробку МЕВ.
Посадова особа ПМО вживає заходів щодо оперативного внесення до ЄАІС Держмитслужби інформації про доставку вантажу експрес-перевізника для зняття ЄТД (ПТП МЕВ) з контролю.
У разі виявлення ознак, що вказують на можливість переміщення вантажу експрес-перевізника з порушенням митних правил, посадова особа ПМО зобов'язана вжити заходів, передбачених законодавством, для запобігання цим порушенням і притягнення до відповідальності винних осіб у порядку, установленому законом, або інформувати про виявлене порушення інші компетентні органи за належністю.
2. Сортування та обробка МЕВ проводяться в ЗМК на ЦСС (РСС) працівниками ЦСС (РСС) під контролем митного органу.