• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про проведення у м. Києві експерименту щодо запровадження інноваційної форми влаштування дітей

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Положення від 30.05.2007 № 787
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 30.05.2007
  • Номер: 787
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 30.05.2007
  • Номер: 787
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 30 травня 2007 р. N 787
Київ
Про проведення у м. Києві експерименту щодо запровадження інноваційної форми влаштування дітей
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 367 від 17.04.2008 ) ( У тексті Постанови слово "безпритульних" виключено згідно з Постановою КМ N 367 від 17.04.2008 )
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту і Київської міської державної адміністрації стосовно проведення до 2011 року в м. Києві експерименту щодо запровадження інноваційної форми влаштування дітей у центр захисту дітей "Наші діти", утворений структурним осередком Німецько-Польсько-Українського товариства в Україні.
2. Затвердити Типове положення про центр захисту дітей "Наші діти", що додається.
3. Міністерству у справах сім'ї, молоді та спорту:
здійснювати координацію та методичне забезпечення функціонування у м. Києві центру захисту дітей "Наші діти";
після закінчення експерименту подати пропозиції Кабінетові Міністрів України щодо доцільності його проведення в інших регіонах.
Прем'єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ
Інд. 28
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 30 травня 2007 р. N 787
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про центр захисту дітей "Наші діти"
( У тексті Положення слово "безпритульних" виключено згідно з Постановою КМ N 367 від 17.04.2008 )
Загальна частина
1. Центр захисту дітей "Наші діти" (далі - центр) - заклад соціального захисту дітей недержавної форми власності, призначений для тривалого перебування дітей віком від 3 до 18 років і надання їм комплексної соціальної, психологічної, педагогічної, медичної та інших видів допомоги.
2. Основними завданнями центру є:
реалізація права дітей на виховання в оточенні, максимально наближеному до сімейного за принципом родинності, та для їх фізичного, інтелектуального і духовного розвитку;
створення житлово-побутових умов для забезпечення нормальної життєдіяльності, проживання, навчання, праці та змістовного дозвілля дітей;
створення умов для здобуття дітьми освіти у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних, позашкільних навчальних закладах за місцезнаходженням центру;
забезпечення влаштування дітей після досягнення ними повноліття (працевлаштування, навчання у вищих навчальних закладах тощо).
3. Центр у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, рішеннями центральних та місцевих органів виконавчої влади, Угодою між структурним осередком Німецько-Польсько-Українського товариства в Україні, Мінсім'ямолодьспортом і Київською міською держадміністрацією про впровадження пілотного проекту центр захисту дітей "Наші діти", Конвенцією ООН про права дитини, а також положенням про центр, погодженим із службою у справах дітей.
4. Центр у своїй діяльності взаємодіє з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами та організаціями.
Організаційно-правові засади діяльності центру
5. Центр утворюється, реорганізується та ліквідується структурним осередком Німецько-Польсько-Українського товариства в Україні (далі - засновник).
6. Центр є неприбутковою організацією, має самостійний баланс, рахунки в установах банку, печатку, штампи і бланки із своїм найменуванням.
7. Діяльність центру може бути припинена шляхом його реорганізації або ліквідації.
У разі припинення діяльності центру питання подальшого влаштування дітей вирішується службою у справах дітей.
8. За дітьми, яких влаштовано до центру за направленням служби у справах дітей, зберігається право на аліменти, пенсії, інші соціальні виплати, що перераховуються на їх особові рахунки, відкриті в установах банку.
9. Діти, які перебувають у центрі, мають право підтримувати особисті контакти з батьками та іншими родичами у разі, коли це не суперечить їх інтересам і не заборонено рішенням суду. Форму такого спілкування визначає служба у справах дітей за погодженням з директором центру.
10. Орган опіки та піклування за місцем проживання дитини забезпечує збереження належного їй майна і здійснює контроль за його використанням.
11. Усиновлення, передача під опіку та піклування, до прийомної сім'ї, дитячих будинків сімейного типу, до закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у центрі, здійснюється відповідно до законодавства.
Структура центру та порядок зарахування до нього дітей
12. У центрі утворюються відділення сімейної адаптації та відділення соціально-психологічної реабілітації дітей.
13. Відділення сімейної адаптації складається з окремих сімейних груп, кількість яких не може перевищувати восьми. В кожній сімейній групі перебуває не більше ніж шість дітей і один наставник.
14. Сімейна група є осередком проживання наставника і дітей в атмосфері, в якій діти відчувають захищеність, належність до родини, мають змогу наочно спостерігати діючу модель сім'ї для набуття навичок створення в майбутньому власної сім'ї. Кожна сімейна група веде окреме господарство.
15. Наставник проживає разом з дітьми і виконує обов'язки з утримання та виховання дітей.
16. До відділення сімейної адаптації приймаються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років за направленням служби у справах дітей та за згодою комітету з влаштування дітей, утвореного у центрі.
17. Відділення соціально-психологічної реабілітації дітей складається з окремих груп соціально-психологічної реабілітації дітей (далі - реабілітаційна група), кількість яких не може перевищувати двох. У кожній реабілітаційній групі може перебувати не більше ніж десять дітей і один вихователь.
18. До відділення соціально-психологічної реабілітації приймають дітей, покинутих батьками, які бродяжать або жебракують, місцезнаходження батьків яких не встановлено, які залишили сім'ю чи навчальний заклад, втратили зв'язок з батьками під час стихійного лиха, техногенної аварії, катастрофи, і дітей, яким перебування в сім'ї загрожує життю і здоров'ю.
( Пункт 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 367 від 17.04.2008 )
19. Відділення соціально-психологічної реабілітації дітей надає соціально-психологічну допомогу та реабілітаційні послуги дітям з метою відновлення їх благополуччя.
20. До центру не приймаються діти, які перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, психічно хворі з вираженими симптомами хвороби, а також ті, що вчинили правопорушення і щодо яких є відомості про винесення відповідними органами чи посадовими особами рішення про затримання, арешт або поміщення до приймальника-розподільника для дітей.
21. Зарахування дитини до відділення сімейної адаптації здійснюється за наказом директора центру на підставі:
направлення дитини до центру, виданого службою у справах дітей відповідної держадміністрації;
письмового погодження засновника на прийняття дитини до центру;
свідоцтва про народження дитини;
висновку про стан здоров'я;
документа про освіту (якщо дитина навчалася);
документів, що містять відомості про батьків або осіб, які їх замінюють (свідоцтво про смерть, вирок або рішення суду, довідки про хворобу, розшук батьків чи інші документи, що підтверджують відсутність батьків або неможливість виховання ними своїх дітей);
довідки про наявність та місцезнаходження братів і сестер чи інших родичів дитини;
опису належного дитині майна, у тому числі житла, та відомостей про осіб, які відповідають за його збереження;
пенсійного посвідчення дитини, яка отримує пенсію, копії ухвали суду про стягнення аліментів.
22. До відділення соціально-психологічної реабілітації зараховуються діти, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують невідкладної допомоги, за наказом директора центру.
Принципи виховання
23. У центрі діти виховуються на основі таких принципів:
довіра у стосунках між наставником, вихователем та дітьми, за яких він відповідає;
шанобливе та уважне ставлення дітей один до одного;
набуття навичок дітьми для самостійного ведення домашнього господарства;
тісний емоційний зв'язок між наставником, вихователем і дітьми.
Учасники виховного процесу
24. Учасниками виховного процесу в центрі є діти, наставники, вихователі, їх помічники, психологи і соціальні працівники.
25. Для кожної сімейної або реабілітаційної групи призначається помічник наставника або вихователя (далі - помічник), який надає допомогу в догляді та вихованні дітей, веденні домашнього господарства, заміщує наставника або вихователя у вихідні дні, під час їх відпустки, навчання або хвороби.
26. Помічники проходять відбір і спеціальну підготовку в порядку та на умовах, визначених засновником для наставників і вихователів, та мають переважне право на заміщення вакантних посад вихователів і наставників.
27. Психологи і соціальні працівники надають соціальні послуги та допомогу наставникам і вихователям у вихованні дітей відповідно до планів їх індивідуального розвитку, а також освітніх та інших соціальних програм.
Права та обов'язки наставників і вихователів
28. На посаду наставника або вихователя призначається повнолітня особа, за винятком осіб, які:
мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей;
визнані в установленому порядку недієздатними або дієздатність яких обмежена;
позбавлені батьківських прав;
звільнені від обов'язків опікунів (піклувальників або усиновителів) за неналежне виконання покладених на них обов'язків;
за станом здоров'я не можуть виконувати професійні обов'язки (інваліди I і II групи, особи з глибокими органічними ураженнями нервової системи, алкогольною і наркотичною залежністю, відкритою формою туберкульозу, розладами психіки та поведінки).
29. Кандидати у наставники і вихователі подають засновникові або уповноваженій ним особі:
довідку про склад сім'ї (форма 3);
копію паспорта;
довідку про стан здоров'я, психічний стан та довідку від нарколога;
довідку про відсутність чи наявність судимості;
довідку про присвоєння ідентифікаційного номера;
трудову книжку;
документи про освіту;
свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
30. Наставники та вихователі:
створюють умови для всебічного розвитку дітей, сприяють здобуттю ними належної освіти, навичок до самостійного життя;
несуть відповідальність за життя, здоров'я, фізичний і духовний розвиток дітей;
проходять в обов'язковому порядку профілактичні медичні огляди відповідно до законодавства.
Права дітей
31. Діти, які перебувають у центрі, мають право на:
виховання в оточенні, максимально наближеному до сімейного;
проживання в одній сімейній групі разом з рідними братами і сестрами;
забезпечення належних умов для фізичного, інтелектуального і духовного розвитку;
психологічну, медичну та педагогічну допомогу;
щорічне оздоровлення;
отримання інформації про батьків у разі, коли це не завдає їм шкоди;
особисті контакти з батьками та іншими родичами, якщо це не суперечить їх інтересам і не заборонено рішенням суду;
участь у прийнятті рішень, що стосуються їх життя і здоров'я;
участь у громадському житті центру;
отримання аліментів, пенсій, інших соціальних виплат, передбачених законодавством;
захист своїх прав та інтересів, зокрема в суді.
Керівництво центру
32. Керівництво центру здійснює його директор, який призначається на посаду та звільняється з посади засновником.
33. Не можуть претендувати на посаду директора центру особи, які:
не є громадянами України;
визнані в установленому порядку недієздатними або дієздатність яких обмежена;
позбавлені батьківських прав;
звільнені від обов'язків опікунів (піклувальників, усиновителів) за неналежне виконання покладених на них обов'язків;
за станом здоров'я не можуть виконувати професійні обов'язки (інваліди I і II групи, особи з глибокими органічними ураженнями нервової системи, алкогольною і наркотичною залежністю, відкритою формою туберкульозу, розладами психіки та поведінки).
34. Директор центру:
здійснює керівництво і контроль за діяльністю центру;
діє від імені центру, представляє його інтереси в державних та інших органах, установах та організаціях, укладає угоди з юридичними і фізичними особами;
представляє інтереси дітей і забезпечує дотримання їх прав;
відкриває дітям особові рахунки в установах банку;
створює належні умови для функціонування центру;
забезпечує виконання дитячих і молодіжних програм та реалізацію відповідних проектів, зокрема міжнародних;
розпоряджається за згодою засновника майном, коштами центру, відповідає за фінансову дисципліну та збереження його матеріально-технічної бази;
призначає за погодженням із засновником на посаду і звільняє з посади працівників центру;
затверджує правила внутрішнього розпорядку, посадові інструкції працівників центру;
забезпечує дотримання вимог законодавства щодо охорони дитинства, санітарно-гігієнічних, протиепідемічних, протипожежних норм і правил техніки безпеки, вимог безпечної життєдіяльності дітей і працівників центру;
заохочує працівників та застосовує до них дисциплінарні стягнення;
забезпечує підвищення кваліфікації працівників центру;
подає засновнику фінансові звіти та звіти про діяльність центру;
відповідає за виконання завдань, покладених на центр.
35. Директор очолює утворений у центрі комітет з влаштування дітей, до складу якого входять представник засновника, наставники, вихователі, психологи і соціальні працівники.
36. Комітет з влаштування дітей:
розглядає звернення служб у справах дітей про влаштування дитини до центру;
визначає разом з наставниками і вихователями відповідно сімейну або реабілітаційну групу, яка оптимально відповідає потребам конкретної дитини;
перевіряє повноту і правильність оформлення документів дитини.
Фінансове та матеріально-технічне забезпечення центру
37. Фінансове, матеріально-технічне забезпечення центру, утримання дітей у центрі здійснюється за рахунок коштів засновника.
38. Кошторис витрат, пов'язаних з фінансуванням центру, щороку складається і затверджується засновником за погодженням з місцевим органом виконавчої влади.
39. Джерелами фінансування центру є:
кошти засновника;
добровільні пожертвування та цільові внески юридичних і фізичних осіб;
доходи від ведення підсобного господарства.
40. Штатний розпис центру затверджує засновник.
41. Центр за погодженням із засновником може придбавати і орендувати майно, необхідне для діяльності центру, отримувати допомогу від юридичних і фізичних осіб.
42. Ведення діловодства, бухгалтерського обліку та статистичної звітності у центрі здійснюється відповідно до законодавства. Фінансові операції центр проводить відповідно до законодавства України, а також супроводжуються та перевіряються міжнародними аудиторами.
Контроль за діяльністю центру
43. Контроль за діяльністю центру із захисту прав та інтересів дітей, використанням коштів здійснює засновник в установленому ним порядку.
44. Контроль за створенням належних умов для виховання та утримання дітей здійснює служба у справах дітей відповідної держадміністрації.