5. Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлення таких описок і неточностей Центральна виборча комісія невідкладно повідомляє представника відповідного суб’єкта процесу всеукраїнського референдуму у Центральній виборчій комісії. Зазначені описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше строку, зазначеного у частині четвертій статті 45 цього Закону, а в разі отримання такого повідомлення в останній день цього строку - наступного дня після отримання такого повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у встановлений строк, відповідні кандидатури відхиляються.
6. Центральна виборча комісія невідкладно надає постанову про утворення окружних комісій з всеукраїнського референдуму та про їх склад органам ведення Державного реєстру виборців за місцезнаходженням окружної комісії з всеукраїнського референдуму. Витяг із зазначеної постанови щодо складу кожної окружної комісії з всеукраїнського референдуму надсилається органам ведення Державного реєстру виборців за виборчими адресами осіб, включених до складу відповідної окружної комісії з всеукраїнського референдуму.
7. Рішення про утворення окружних комісій з всеукраїнського референдуму та про їх склад, прийняте відповідно до вимог цього Закону, оприлюднюється не пізніше наступного дня після дня його прийняття на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії. Постанова про зміни у складі окружної комісії з всеукраїнського референдуму оприлюднюється у порядку та строки, встановлені цією частиною, але не пізніше останнього дня перед днем голосування.
8. Членам окружної комісії з всеукраїнського референдуму Центральна виборча комісія видає посвідчення, форма яких затверджується Центральною виборчою комісією.
9. Забезпечення окружних комісій з всеукраїнського референдуму приміщеннями, матеріально-технічним обладнанням покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування у порядку, визначеному Центральною виборчою комісією.
Стаття 47. Подання кандидатур до складу дільничної комісії з всеукраїнського референдуму
1. Право подання кандидатур до складу дільничних комісій з всеукраїнського референдуму мають суб’єкти, зазначені у частині першій статті 45 цього Закону. Від імені такого суб’єкта подання вносить уповноважена особа суб’єкта процесу всеукраїнського референдуму у відповідному територіальному окрузі з всеукраїнського референдуму. У такому поданні зазначаються особи, запропоновані на посаду голови, заступника голови та секретаря комісії.
2. У разі якщо у встановлений частиною сьомою статті 48 цього Закону строк не надійшли подання кандидатур до складу дільничної комісії з всеукраїнського референдуму від суб’єктів, зазначених у частині першій статті 45 цього Закону, або якщо кількість осіб, запропонованих до складу дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, становить менше ніж мінімальна кількість, визначена частинами другою, третьою статті 48 цього Закону, кандидатури до складу дільничної комісії звичайної чи спеціальної дільниці з всеукраїнського референдуму вносить голова окружної комісії з всеукраїнського референдуму, а до складу дільничної комісії закордонної дільниці з всеукраїнського референдуму - Міністерство закордонних справ України.
3. Подання кандидатур до складу дільничних комісій з всеукраїнського референдуму вноситься на паперовому носії та в електронному вигляді за формою, зазначеною у частині третій статті 45 цього Закону, не пізніш як за тридцять днів до дня голосування.
4. До подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, про згоду на участь у її роботі від відповідного суб’єкта подання кандидатур із зазначенням прізвища, власного імені та по батькові особи, її виборчої адреси, копії паспорта громадянина України (копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки), копії першої та другої сторінок тимчасового посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.
Стаття 48. Порядок утворення дільничних комісій з всеукраїнського референдуму
1. Дільнична комісія з всеукраїнського референдуму утворюється відповідною окружною комісією з всеукраїнського референдуму не пізніш як за вісімнадцять днів до дня голосування на всеукраїнському референдумі у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії з всеукраїнського референдуму.
Дільнична комісія з електронного голосування утворюється Центральною виборчою комісією не пізніш як за вісімнадцять днів до дня голосування на всеукраїнському референдумі у складі п’ятнадцяти осіб - голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у порядку, визначеному статтею 47 цього Закону.
Не менше третини членів дільничної комісії з електронного голосування повинні мати вищу освіту в галузі інформаційних технологій.
2. Дільнична комісія з всеукраїнського референдуму утворюється у складі:
1) для малих дільниць - 10-18 осіб;
2) для середніх дільниць - 14-20 осіб;
3) для великих дільниць - 18-24 особи.
3. На малих дільницях, де кількість виборців не перевищує двісті осіб, дільнична комісія з всеукраїнського референдуму може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.
4. Окружна комісія з всеукраїнського референдуму формує склад дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, виходячи із встановлених частинами другою, третьою цієї статті обмежень кількісного складу комісій та з дотриманням представництва прихильників та опонентів питання всеукраїнського референдуму.
5. До складу дільничної комісії з всеукраїнського референдуму обов’язково включаються, за наявності відповідного подання, один представник ініціативної групи, два представники політичної партії, яка за результатами виборів народних депутатів України утворила депутатську фракцію та зареєструвала її у Верховній Раді України поточного скликання. До складу дільничної комісії з всеукраїнського референдуму шляхом жеребкування, що проводиться окружною комісією з всеукраїнського референдуму щодо кожної дільничної комісії з всеукраїнського референдуму окремо у встановленому нею порядку не пізніш як на п’ятий день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині третій статті 47 цього Закону, включаються не більше ніж по одному представнику політичних партій, передбачених пунктом 3 частини першої статті 45 цього Закону. З метою забезпечення представництва у складі дільничної комісії з всеукраїнського референдуму прихильників та опонентів питання всеукраїнського референдуму таке жеребкування проводиться окремо щодо включення до складу комісії кандидатур від прихильників та опонентів питання всеукраїнського референдуму. Кандидатури, внесені до складу дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам цього Закону або у разі застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною. При жеребкуванні кількість членів комісії від прихильників та від опонентів питання всеукраїнського референдуму, які беруть участь у жеребкуванні, визначається таким чином, щоб мінімізувати різницю у представництві в комісії прихильників та опонентів питання всеукраїнського референдуму, враховуючи кількість представників ініціативної групи та політичних партій, які утворили депутатські фракції у Верховній Раді України поточного скликання.
6. Окружна комісія з всеукраїнського референдуму перевіряє достовірність відомостей про внесені кандидатури, у тому числі з використанням персональних даних Державного реєстру виборців. З цією метою окружна комісія з всеукраїнського референдуму невідкладно після отримання подання звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо перевірки достовірності відомостей. Орган ведення Державного реєстру виборців надає відповідь на запит не пізніш як на четвертий день після отримання запиту.
7. Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлення таких описок і неточностей окружна комісія з всеукраїнського референдуму невідкладно повідомляє уповноважену особу, яка подала кандидатури. Зазначені описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше строку, зазначеного у частині третій статті 47 цього Закону, а у разі отримання такого повідомлення в останній день цього строку - наступного дня після отримання повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у встановлений строк, відповідні кандидатури відхиляються.
8. У разі якщо у встановлений частиною сьомою цієї статті строк не надійшли подання до складу дільничної комісії з всеукраїнського референдуму або якщо кількість осіб, запропонованих до складу дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, менша, ніж мінімальна кількість, визначена частинами другою, третьою цієї статті, дільнична комісія з всеукраїнського референдуму утворюється окружною комісією з всеукраїнського референдуму за поданням її голови на підставі пропозицій членів окружної комісії з всеукраїнського референдуму у мінімальній кількості осіб, визначеній частинами другою, третьою цієї статті, з обов’язковим урахуванням поданих кандидатур від суб’єктів, передбачених частиною першою статті 45 цього Закону. Особи, кандидатури яких подані головою окружної комісії з всеукраїнського референдуму, повинні відповідати вимогам, визначеним статтею 41 цього Закону.
9. Дільнична комісія з всеукраїнського референдуму спеціальної дільниці, утвореної на судні, яке в день голосування на всеукраїнському референдумі перебуває у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, утворюється окружною комісією з всеукраїнського референдуму у строк, передбачений частиною першою цієї статті, за місцем приписки судна, полярної станції України відповідно за поданням капітана судна, керівника полярної станції України, про що повідомляється технічними засобами зв’язку.
10. Дільнична комісія з всеукраїнського референдуму закордонної дільниці утворюється Центральною виборчою комісією у строк, передбачений частиною першою цієї статті, з урахуванням пропозицій Міністерства закордонних справ України.
Міністерство закордонних справ України зобов’язане забезпечити кількість подань на членів дільничних комісій з всеукраїнського референдуму закордонних дільниць, що забезпечила б склад відповідних дільничних комісій з всеукраїнського референдуму закордонних дільниць, у кількості не менше одинадцяти осіб. У разі неможливості утворення дільничних комісій з всеукраїнського референдуму закордонних дільниць у зазначеному кількісному складі Центральна виборча комісія утворює відповідні дільничні комісії закордонних дільниць у складі голови, секретаря та одного - трьох членів комісії з всеукраїнського референдуму.
У разі утворення спеціальної дільниці з всеукраїнського референдуму у винятковому випадку відповідно до частини першої статті 38 цього Закону дільнична комісія з всеукраїнського референдуму утворюється Центральною виборчою комісією одночасно з утворенням дільниці з всеукраїнського референдуму за поданням відповідної окружної комісії з всеукраїнського референдуму або Міністерства оборони України.
11. Рішення про утворення дільничної комісії з всеукраїнського референдуму публікується на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії не пізніше наступного дня після його прийняття. Таке рішення публікується також у друкованих виданнях, а у разі неможливості - оприлюднюється в інший спосіб не пізніш як на третій день з дня утворення комісії.
12. Членам дільничної комісії з всеукраїнського референдуму окружна комісія з всеукраїнського референдуму видає посвідчення, форма яких встановлюється Центральною виборчою комісією.
13. Забезпечення дільничних комісій з всеукраїнського референдуму приміщеннями, матеріально-технічним обладнанням покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування у порядку, визначеному Центральною виборчою комісією.
Стаття 49. Організація роботи комісій з всеукраїнського референдуму
1. Комісія з всеукраїнського референдуму є колегіальним органом. Окружні та дільничні комісії з всеукраїнського референдуму організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону та у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
2. Основною формою роботи комісії з всеукраїнського референдуму є засідання, яке скликається головою комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. У разі необхідності засідання комісії з всеукраїнського референдуму може бути скликане рішенням комісії з всеукраїнського референдуму вищого рівня.
3. На письмову вимогу третини складу комісії з всеукраїнського референдуму голова комісії або його заступник зобов’язаний скликати засідання комісії не пізніше наступного дня після отримання такої вимоги.
4. Проведення голосування виборців у день голосування на всеукраїнському референдумі не є засіданням дільничної комісії з всеукраїнського референдуму.
5. Перше засідання скликається не пізніше наступного дня після утворення комісії з всеукраїнського референдуму, а наступні засідання - за потреби.
6. Засідання комісії з всеукраїнського референдуму є повноважним за умови присутності більше половини складу цієї комісії.
7. Засідання комісії з всеукраїнського референдуму скликається з обов’язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення та порядок денний засідання.
8. Членам комісії з всеукраїнського референдуму надаються проекти рішень комісії та необхідні документи, як правило, не пізніше дня, що передує дню проведення засідання комісії, але не пізніше початку засідання.
9. Засідання комісії з всеукраїнського референдуму веде голова комісії або його заступник, а в разі невиконання ними цієї функції або у разі їх відсутності комісія визначає із свого складу головуючого на засіданні.
10. Комісія з всеукраїнського референдуму на вимогу трьох членів комісії, а також за рішенням комісії з всеукраїнського референдуму вищого рівня або суду зобов’язана розглянути на своєму засіданні питання, що належать до її повноважень, не пізніш як у триденний строк з дня заявлення вимоги або прийняття зазначеного рішення, але не пізніше дня голосування, а в день голосування, крім дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, - невідкладно.
11. Дільнична комісія зобов’язана розглянути на своєму засіданні питання, віднесені до її компетенції, на вимогу зазначених членів комісії у день голосування або за рішенням комісії вищого рівня чи суду, прийнятим у день голосування, невідкладно після закінчення голосування, крім питань про внесення змін до списку виборців на всеукраїнському референдумі.
12. Рішення комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.
13. Рішення комісії набирає чинності з моменту його прийняття, крім випадків, передбачених цим Законом.
14. Рішення комісії з всеукраїнського референдуму, прийняте в межах її повноважень, є обов’язковим для виконання усіма суб’єктами процесу всеукраїнського референдуму, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, установами, організаціями та їх посадовими особами, засобами масової інформації, громадськими об’єднаннями.
15. Рішення комісії з всеукраїнського референдуму, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване комісією з всеукраїнського референдуму вищого рівня, Центральною виборчою комісією за результатами розгляду звернення або з власної ініціативи чи може бути визнане протиправним та скасоване судом. У такому разі комісія з всеукраїнського референдуму вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.
16. Заяви, скарги та інші документи, що надійшли до комісії з всеукраїнського референдуму, приймаються та реєструються у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
17. Для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень окружних і дільничних комісій з всеукраїнського референдуму, передбачених цим Законом, можуть залучатися на підставі цивільно-правових угод відповідні спеціалісти, експерти і технічні працівники у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
18. Ніхто не має права втручатися у законну діяльність комісій з всеукраїнського референдуму.
Стаття 50. Право бути присутнім на засіданні комісії
1. На засіданні Центральної виборчої комісії мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення:
1) уповноважені особи суб’єктів процесу всеукраїнського референдуму в загальнодержавному окрузі всеукраїнського референдуму;
2) не більш як по два офіційні спостерігачі від однієї громадської організації, яка отримала дозвіл мати офіційних спостерігачів на всеукраїнському референдумі;
3) офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій, акредитовані Центральною виборчою комісією;
4) представники засобів масової інформації - не більше двох осіб від одного засобу масової інформації одночасно.
2. На засіданнях окружної чи дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, на дільниці з всеукраїнського референдуму в день голосування у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії лише такі особи:
1) члени комісій з всеукраїнського референдуму вищого рівня;
2) уповноважені особи та офіційні спостерігачі (не більш як по два офіційні спостерігачі від одного суб’єкта процесу всеукраїнського референдуму, однієї громадської організації, яка отримала дозвіл мати офіційних спостерігачів на всеукраїнському референдумі);
3) офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій, акредитовані Центральною виборчою комісією;
4) представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації одночасно);
5) посадові особи відповідного територіального та регіонального представництва Центральної виборчої комісії.
3. Інші особи, крім зазначених у частині другій цієї статті, можуть бути присутніми на засіданні комісії з всеукраїнського референдуму лише з дозволу або на запрошення цієї комісії, про що приймається рішення на засіданні комісії.
4. Перебування осіб, не передбачених частиною другою цієї статті, на дільниці з всеукраїнського референдуму під час проведення голосування, а також на засіданні комісії з всеукраїнського референдуму при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування забороняється.
5. Комісія з всеукраїнського референдуму може прийняти рішення про позбавлення права присутності на своєму засіданні осіб, визначених частинами першою - третьою цієї статті, якщо вони неправомірно перешкоджають його проведенню. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів від складу комісії з всеукраїнського референдуму.
6. Поліцейські здійснюють охорону правопорядку в день голосування та під час підрахунку голосів лише поза межами приміщення для голосування. У разі виникнення факту порушення правопорядку голова, заступник голови чи секретар комісії з всеукраїнського референдуму може запросити поліцейського для вчинення дій з відновлення правопорядку.
Стаття 51. Документування діяльності комісії з всеукраїнського референдуму
1. Документування діяльності окружної, дільничної комісії з всеукраїнського референдуму здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства комісій з всеукраїнського референдуму, що затверджується Центральною виборчою комісією.
2. На засіданні комісії з всеукраїнського референдуму протокол засідання веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи у разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає із свого складу секретаря засідання, який виконує обов’язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб’єкту процесу всеукраїнського референдуму на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії.
3. Рішення комісії з всеукраїнського референдуму оформлюються у вигляді постанови, яка повинна містити:
1) найменування комісії;
2) найменування постанови;
3) дату та місце прийняття і порядковий номер постанови;
4) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів або постанову комісії з всеукраїнського референдуму вищого рівня чи рішення суду, якими керувалася комісія при прийнятті постанови;
5) резолютивну частину.
4. Постанова підписується головуючим на засіданні комісії з всеукраїнського референдуму. Зміст та номер постанови повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання комісії.
5. Постанова, прийнята окружною чи дільничною комісією з всеукраїнського референдуму, вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення не пізніше ранку наступного дня після її прийняття, а прийнята напередодні дня голосування, у день голосування чи під час встановлення результатів голосування - не пізніше ніж через чотири години після завершення засідання комісії з всеукраїнського референдуму. Така постанова у той самий строк доводиться також до відома суб’єктів процесу всеукраїнського референдуму, яких вона стосується. Копія постанови, засвідчена головою комісії з всеукраїнського референдуму чи його заступником і секретарем комісії та скріплена печаткою комісії з всеукраїнського референдуму, не пізніше ніж через чотири години після її прийняття (а в день голосування - невідкладно) видається суб’єкту процесу всеукраїнського референдуму, якого вона стосується, на його вимогу. Стенд офіційних матеріалів комісії обладнується у приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів.
6. Копія кожної постанови, прийнятої окружною комісією з всеукраїнського референдуму, надсилається засобами автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи до Центральної виборчої комісії у триденний строк з дня її прийняття та невідкладно оприлюднюється на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
7. З питань поточної діяльності та в інших випадках, передбачених цим Законом, комісія може приймати протокольні рішення, зміст яких заноситься до протоколу засідання комісії та не оформлюється окремим документом.
8. Комісія з всеукраїнського референдуму складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені та визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Перший примірник акта чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні особи, зазначені відповідно у пунктах 1-3 частини першої чи у пунктах 1-3, 5 частини другої статті 50 цього Закону.
9. Акти і протоколи комісії з всеукраїнського референдуму складаються у випадках, передбачених цим Законом, за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, та у кількості примірників, встановленій цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами комісії, підписи яких скріплюються печаткою комісії з всеукраїнського референдуму. Копія кожного акта та протоколу комісії з всеукраїнського референдуму, складеного окружною комісією та комісією з всеукраїнського референдуму, надсилається засобами електронного поштового зв’язку до Центральної виборчої комісії у триденний строк з дня їх складання та невідкладно оприлюднюється на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Стаття 52. Статус члена комісії з всеукраїнського референдуму
1. Статус члена Центральної виборчої комісії визначається Законом України "Про Центральну виборчу комісію".
2. Статус члена окружної, дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, а також порядок набуття цього статусу визначаються цим Законом. Форма посвідчення члена окружної, члена дільничної комісії з всеукраїнського референдуму встановлюється Центральною виборчою комісією.
Член окружної, дільничної комісії з всеукраїнського референдуму на першому засіданні комісії з всеукраїнського референдуму, в якому він бере участь, в обов’язковому порядку ознайомлюється зі змістом частин четвертої - дев’ятої цієї статті, після чого складає таку присягу члена комісії з всеукраїнського референдуму:
"Я, (прізвище, власне ім’я та по батькові), беручи на себе повноваження члена комісії з всеукраїнського референдуму та усвідомлюючи свою високу відповідальність перед Українським народом, присягаю додержуватися Конституції України та законів України, чесно і сумлінно виконувати свої обов’язки, виходячи з принципів верховенства права, законності, об’єктивності та неупередженості, забезпечувати реалізацію і захист прав громадян України на участь у всеукраїнському референдумі".
Особа, яка склала присягу, ставить особистий підпис під текстом присяги. Цей документ є невід’ємною частиною документації відповідної комісії. Члену комісії після складення присяги видається посвідчення за підписом голови комісії вищого рівня.
Відмова від складення присяги означає відмову особи бути членом комісії з всеукраїнського референдуму.
Неявка особи на два перші засідання комісії з всеукраїнського референдуму, про які така особа була повідомлена, без поважних причин є відмовою бути членом комісії з всеукраїнського референдуму.
Особа, яка відмовилася від складення присяги або не прибула на два перші засідання комісії з всеукраїнського референдуму, про які така особа була повідомлена, без поважних причин, виключається із складу такої комісії комісією з всеукраїнського референдуму, яка утворила та сформувала склад відповідної комісії з всеукраїнського референдуму.
3. За рішенням комісії з всеукраїнського референдуму, яке затверджується комісією вищого рівня, голова, заступник голови, секретар або інші члени окружної (загальною кількістю не більше двох осіб) чи дільничної (загальною кількістю не більше двох осіб) комісії з всеукраїнського референдуму протягом усього періоду повноважень комісії або частини цього періоду можуть виконувати свої повноваження у комісії з всеукраїнського референдуму з оплатою їхньої праці в комісії відповідно до цього Закону. Зазначені особи на цей період звільняються від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи зі збереженням загального та спеціального стажу.
4. Член комісії з всеукраїнського референдуму має право:
1) брати участь у підготовці питань, що вносяться на розгляд комісії з всеукраїнського референдуму;
2) виступати на засіданнях комісії з всеукраїнського референдуму, ставити іншим учасникам засідання запитання щодо порядку денного, вносити пропозиції з питань, віднесених до повноважень комісії;
3) за дорученням відповідної комісії з всеукраїнського референдуму перевіряти діяльність комісій нижчого рівня;
4) безперешкодно відвідувати приміщення комісій з всеукраїнського референдуму, знайомитися з документами комісії з всеукраїнського референдуму, членом якої він є, та комісій нижчого рівня на відповідній території;
5) на відшкодування шкоди, заподіяної його життю, здоров’ю чи майну у зв’язку з виконанням обов’язків члена комісії з всеукраїнського референдуму, у тому числі витрат на відрядження, пов’язаних з виконанням обов’язків члена комісії, у порядку та розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України.
5. Член комісії не може бути звільнений з роботи, переведений на нижчу посаду з підстав, пов’язаних із виконанням його обов’язків у комісії з всеукраїнського референдуму.
6. Член комісії з всеукраїнського референдуму зобов’язаний:
1) додержуватися Конституції України, цього Закону та інших законів України;
2) брати участь у засіданнях комісії з всеукраїнського референдуму;
3) виконувати рішення відповідної комісії з всеукраїнського референдуму, рішення комісій з всеукраїнського референдуму вищого рівня та обов’язки члена комісії з всеукраїнського референдуму.
7. Член комісії з всеукраїнського референдуму має також інші права та обов’язки відповідно до цього Закону та інших законів України.
8. На час безпосереднього виконання обов’язків члена комісії з всеукраїнського референдуму на кожного члена комісії з всеукраїнського референдуму поширюються гарантії і компенсації, передбачені законодавством для працівників на час виконання ними державних або громадських обов’язків у робочий час.
Член комісії з всеукраїнського референдуму звільняється від виконання службових обов’язків за місцем постійної роботи на час, необхідний для здійснення обов’язків члена комісії, на підставі письмового повідомлення голови, заступника голови чи секретаря відповідної комісії з всеукраїнського референдуму про скликання засідання комісії або рішення комісії з всеукраїнського референдуму про залучення члена комісії до участі в інших заходах, передбачених цим Законом. У таких повідомленнях або рішеннях мають зазначатися дата, час та запланована тривалість засідання комісії з всеукраїнського референдуму чи іншого заходу.
9. Члену комісії з всеукраїнського референдуму забороняється проводити агітацію на підтримку чи проти питання всеукраїнського референдуму або публічно надавати оцінку питанню всеукраїнського референдуму.
Стаття 53. Дострокове припинення повноважень складу комісії з всеукраїнського референдуму або члена комісії з всеукраїнського референдуму
1. Повноваження усього складу окружної, дільничної комісії з всеукраїнського референдуму можуть бути достроково припинені комісією, яка її утворила, за власною ініціативою або на підставі рішення суду в разі систематичного порушення чи одноразового грубого порушення комісією Конституції України, цього Закону та інших законів України.
2. Повноваження члена окружної, дільничної комісії з всеукраїнського референдуму припиняються достроково комісією, яка її утворила, у зв’язку з:
1) особистою заявою про складення повноважень члена комісії. Така заява подається суб’єкту внесення кандидатури відповідного члена комісії для передачі відповідній комісії з всеукраїнського референдуму або для внесення подання про заміну члена комісії з всеукраїнського референдуму;
2) внесенням подання про заміну члена комісії суб’єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу комісії;
3) припиненням його громадянства України;
4) вибуттям на період включно до дня голосування за межі України або держави, на території якої утворена закордонна виборча дільниця, що зумовлює неможливість виконання обов’язків члена комісії;
5) реєстрацією його представником суб’єкта процесу всеукраїнського референдуму у Центральній виборчій комісії, уповноваженою особою суб’єкта процесу всеукраїнського референдуму;
6) входженням його до складу іншої комісії з всеукраїнського референдуму;
7) набуттям ним членства у виборчій комісії, що здійснює підготовку та проведення позачергових, перших, проміжних або повторних місцевих виборів, якщо виборчий процес зазначених виборів проводиться одночасно з процесом всеукраїнського референдуму;
8) порушенням присяги члена комісії, що виявилося у систематичному невиконанні покладених на нього обов’язків, засвідченому не менш як двома рішеннями з цього приводу комісії, до складу якої він входить;
9) систематичним або одноразовим грубим порушенням законодавства України про всеукраїнський референдум, встановленим рішенням суду або рішенням комісії вищого рівня, двома і більше неявками на засідання комісії без поважних причин або неявкою на засідання комісії у день голосування;
10) набранням щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
11) виявленням обставин, що позбавляють особу права входити до складу комісії;
12) визнанням його недієздатним або безвісно відсутнім;
13) його смертю або оголошенням його померлим.
3. Повноваження члена комісії з всеукраїнського референдуму припиняються з моменту прийняття рішення про дострокове припинення його повноважень комісією з всеукраїнського референдуму, яка утворила та сформувала склад відповідної комісії з всеукраїнського референдуму.
Особа, яка подала заяву про складення повноважень, продовжує виконувати обов’язки голови, заступника голови, секретаря, члена комісії з всеукраїнського референдуму до моменту прийняття рішення про дострокове припинення її повноважень комісією з всеукраїнського референдуму, яка утворила відповідну комісію.
4. Комісія з всеукраїнського референдуму вищого рівня, яка достроково припинила повноваження усього складу комісії, окремого члена комісії або виявила підстави для припинення повноважень, не пізніше наступного дня повідомляє про це суб’єктів, за поданням яких до складу комісії було включено осіб, повноваження яких достроково припинено або щодо яких виявлено підстави для припинення їх повноважень.
5. Суб’єкт подання кандидатури члена комісії, повноваження якого достроково припинено, має пріоритетне право на подання кандидатури для включення до складу комісії з всеукраїнського референдуму замість вибулого. Таке подання, внесене відповідно до вимог цього Закону не пізніше наступного дня після отримання відповідного повідомлення, не може бути відхилене.
6. У разі дострокового припинення повноважень усього складу комісії з всеукраїнського референдуму відповідна комісія вищого рівня не пізніш як на третій день з дня припинення повноважень комісії, але не пізніше останнього дня перед днем голосування, затверджує новий склад комісії з всеукраїнського референдуму в порядку, встановленому цим Законом.
7. У разі дострокового припинення повноважень члена комісії з всеукраїнського референдуму у випадках, передбачених частиною другою цієї статті, відповідна комісія вищого рівня не пізніш як на третій день з дня припинення його повноважень, але не пізніше останнього дня перед днем голосування, включає до її складу іншу особу від того самого суб’єкта подання на ту саму посаду, що займав член комісії, повноваження якого припинено, у порядку, встановленому цим Законом.
8. У разі дострокового припинення повноважень члена комісії з всеукраїнського референдуму в останній день перед днем голосування таке рішення приймається одночасно з рішенням про включення до складу відповідної комісії з всеукраїнського референдуму іншої особи від того самого суб’єкта подання. За відмови суб’єкта подання кандидатур від внесення нової кандидатури таке подання робить голова відповідної комісії з всеукраїнського референдуму.
9. У разі дострокового припинення повноважень члена дільничної комісії з всеукраїнського референдуму закордонної дільниці до складу комісії включається інша особа за поданням Міністерства закордонних справ України. У разі неможливості здійснення відповідної заміни комісія з всеукраїнського референдуму закордонної дільниці виконує свої повноваження у наявному складі.
10. У разі якщо голова, заступник голови або секретар комісії з всеукраїнського референдуму систематично не виконує покладені на нього обов’язки, відповідна окружна або дільнична комісія може звернутися до комісії з всеукраїнського референдуму, яка її утворила, з мотивованим поданням про його заміну, якщо за це проголосували не менше двох третин від складу відповідної комісії з всеукраїнського референдуму. Таке подання підлягає обов’язковому розгляду у строки, передбачені частиною сьомою цієї статті. Рішення про заміну голови, заступника голови, секретаря комісії з всеукраїнського референдуму приймається з урахуванням вимог частин третьої і четвертої статті 46 цього Закону. Зазначене рішення не тягне за собою припинення повноважень цих осіб як членів відповідної комісії з всеукраїнського референдуму.
Розділ V
СПИСКИ ВИБОРЦІВ
Стаття 54. Складання попередніх списків виборців для звичайної дільниці з всеукраїнського референдуму
1. Для підготовки та проведення голосування на всеукраїнському референдумі орган ведення Державного реєстру виборців для кожної звичайної дільниці з всеукраїнського референдуму, утвореної на території, на яку поширюються його повноваження, складає на основі відомостей Державного реєстру виборців попередні списки виборців.
2. До попереднього списку виборців на дільниці з всеукраїнського референдуму включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування на всеукраїнському референдумі виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу на всеукраїнському референдумі та відносяться до цієї дільниці з всеукраїнського референдуму згідно з відомостями Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку виборців лише на одній дільниці з всеукраїнського референдуму.
3. У разі включення виборця, якому тимчасово змінено місце голосування, до попереднього списку виборців у графі "Примітки" навпроти його прізвища робиться відмітка про це.
4. Попередні списки виборців складаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, з дотриманням вимог частин п’ятої і шостої цієї статті.
5. Попередній список виборців має наскрізну нумерацію виборців та наскрізну нумерацію аркушів. Відомості про виборців у списку виборців на звичайній дільниці зазначаються таким чином, щоб виборці з однаковою виборчою адресою були розміщені поруч.
6. У попередньому списку виборців зазначаються такі відомості про виборця:
1) прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності);
2) дата народження;
3) виборча адреса (без зазначення поштового індексу і держави проживання чи перебування);
4) відмітка про постійну нездатність пересуватися самостійно (за наявності підстав) - у графі "Примітки".
7. Попередній список виборців для звичайної дільниці з всеукраїнського референдуму виготовляється у паперовій формі в одному примірнику, кожний аркуш якого засвідчується підписом керівника органу ведення Державного реєстру виборців і скріплюється печаткою цього органу.
Стаття 55. Передача попередніх списків виборців та іменних запрошень комісіям з всеукраїнського референдуму звичайних дільниць з всеукраїнського референдуму
1. Не пізніш як за тринадцять днів до дня голосування орган ведення Державного реєстру виборців у приміщенні, в якому він розташований, передає попередній список виборців у паперовій формі та виготовлені іменні запрошення відповідній дільничній комісії з всеукраїнського референдуму.
2. Від імені дільничної комісії з всеукраїнського референдуму попередній список виборців отримують не менше трьох членів цієї комісії, одним із яких повинен бути голова комісії, а в разі неможливості - заступник голови або секретар комісії з всеукраїнського референдуму.
3. Про передачу попереднього списку виборців складається акт за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, у двох примірниках. Один примірник акта зберігається в органі ведення Державного реєстру виборців, другий - у дільничній комісії з всеукраїнського референдуму.
Стаття 56. Повідомлення виборців про включення до попередніх списків виборців
1. Орган ведення Державного реєстру виборців виготовляє для кожного виборця іменне запрошення, яким повідомляє про включення його до попереднього списку виборців на відповідній звичайній дільниці з всеукраїнського референдуму, назву всеукраїнського референдуму, на якому йому пропонується голосувати, адресу дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, її номер телефону і розпорядок роботи, а також про час і місце голосування.
У разі одночасного проведення всеукраїнського референдуму і позачергових, перших, проміжних або повторних місцевих виборів виборцю надсилається одне повідомлення про включення його до відповідних попередніх списків виборців.
2. Виборцям, стосовно яких у списку виборців є відмітка про постійну нездатність пересуватися самостійно, одночасно повідомляється, що їм буде надана можливість проголосувати за місцем перебування.
3. Форма іменного запрошення затверджується Центральною виборчою комісією.
Стаття 57. Складання та уточнення списків виборців на спеціальних дільницях з всеукраїнського референдуму
1. Для спеціальних дільниць з всеукраїнського референдуму, утворених в установах виконання покарань, попередні та уточнені списки виборців складаються органами ведення Державного реєстру виборців, які передаються в порядку та строки, встановлені цим Законом для передачі списків виборців на звичайних дільницях всеукраїнського референдуму.
2. На спеціальних дільницях всеукраїнського референдуму, утворених у стаціонарних закладах охорони здоров’я, на суднах, які перебувають у день проведення всеукраїнського референдуму у плаванні під Державним Прапором України, на полярних станціях України, у слідчих ізоляторах та інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування, списки виборців складаються не пізніш як за сім днів до дня голосування відповідними дільничними комісіями з всеукраїнського референдуму за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, на підставі відомостей, поданих керівниками відповідних закладів, установ, полярної станції України, капітанами суден, на яких утворені такі дільниці з всеукраїнського референдуму.
3. Відомості, зазначені у частині другій цієї статті, подаються в одному примірнику за підписом керівника відповідного закладу, установи, полярної станції України, капітана судна і засвідчуються відповідною печаткою. Керівник відповідного закладу, установи, полярної станції України, капітан судна забезпечує подання та достовірність зазначених відомостей дільничній комісії з всеукраїнського референдуму не пізніш як за дев’ять днів до дня голосування.
4. Подання вноситься за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, та повинно містити стосовно кожного виборця відомості про:
1) прізвище, власне ім’я (усі власні імена), по батькові (за наявності);
2) дату народження (число, місяць, рік);
3) виборчу адресу;
4) відмітку у графі "Примітки" про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися (за наявності підстав).
Виборці, які повинні залишити стаціонарний заклад охорони здоров’я до дня голосування, до таких відомостей та до списку виборців на відповідній спеціальній дільниці з всеукраїнського референдуму не включаються.
5. Після складання списку виборців на спеціальній дільниці з всеукраїнського референдуму дільнична комісія з всеукраїнського референдуму невідкладно передає відомості про включених до нього виборців до органу ведення Державного реєстру виборців за своїм місцезнаходженням.
Зміст списку виборців на дільниці з всеукраїнського референдуму, утвореній на судні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України, чи на полярній станції України, передається за допомогою технічних засобів зв’язку до відповідної окружної комісії з всеукраїнського референдуму, яка негайно передає його до органу ведення Державного реєстру виборців за своїм місцезнаходженням.
6. У разі якщо виборець прибув до стаціонарного закладу охорони здоров’я пізніш як за десять днів до дня голосування, але раніше ніж за два дні до дня голосування, відповідна дільнична комісія з всеукраїнського референдуму уточнює список виборців, включаючи виборця до списку виборців на підставі відомостей, поданих невідкладно керівником відповідного закладу, підпис якого засвідчується печаткою відповідного закладу.
7. Виборець, який прибув до стаціонарного закладу охорони здоров’я у тому населеному пункті, в якому він проживає, може звернутися до відповідної комісії з всеукраїнського референдуму звичайної дільниці, на якій він включений до списку виборців, щодо можливості проголосувати за місцем свого перебування в порядку та строки, встановлені цим Законом. У такому разі до списку виборців на спеціальній дільниці такий виборець не включається.
8. У разі утворення спеціальної дільниці у винятковому випадку список виборців складається дільничною комісією з всеукраїнського референдуму не пізніш як за сім днів до дня голосування на підставі відомостей, поданих керівником відповідного закладу, установи, капітаном судна, командиром військової частини (формування). Зазначені відомості подаються не пізніш як за вісім днів до дня голосування в одному примірнику за підписом керівника закладу, установи, капітана судна, командира військової частини (формування) і засвідчуються відповідною печаткою. Після складання списку виборців на такій дільниці дільнична комісія з всеукраїнського референдуму невідкладно передає відомості про виборців, включених до цього списку, до органу ведення Державного реєстру виборців за своїм місцезнаходженням.
9. Виборець має право особисто звернутися із заявою до дільничної комісії з всеукраїнського референдуму спеціальної дільниці або безпосередньо до суду щодо уточнення списку виборців.
10. Заява, зазначена у частині дев’ятій цієї статті, може бути подана до відповідної дільничної комісії з всеукраїнського референдуму не пізніш як за два дні до дня голосування. Така заява розглядається комісією з всеукраїнського референдуму невідкладно. За підсумком розгляду заяви дільнична комісія з всеукраїнського референдуму зобов’язана прийняти рішення про внесення зміни до списку виборців або мотивоване рішення про відмову в задоволенні заяви. Копія рішення видається виборцю у день його прийняття. Заява, подана до комісії з всеукраїнського референдуму після зазначених строків, залишається без розгляду.
11. Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути поданий до суду в порядку і строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
12. При внесенні змін до списку виборців на спеціальній дільниці дільнична комісія з всеукраїнського референдуму спеціальної дільниці невідкладно передає відомості про виборців, включених до списку виборців або виключених зі списку, до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців.
13. У разі отримання таких відомостей пізніш як за п’ять днів до дня голосування та виявлення кратного включення виборця до списку виборців на іншій дільниці орган ведення Державного реєстру виборців невідкладно повідомляє про це відповідну дільничну комісію з всеукраїнського референдуму.
14. Члени дільничної комісії з всеукраїнського референдуму спеціальної дільниці, які мають право голосу на всеукраїнському референдумі, включаються до списку виборців на цій дільниці на підставі рішення відповідної комісії з всеукраїнського референдуму щодо утворення дільничної комісії з всеукраїнського референдуму цієї спеціальної дільниці.
15. У день, що передує дню голосування, після внесення змін відповідно до цієї статті список виборців на спеціальній дільниці закривається шляхом закреслення незаповнених граф для внесення прізвищ виборців таким чином, щоб унеможливити внесення до списку додаткових виборців, підписується головою або заступником голови і секретарем дільничної комісії з всеукраїнського референдуму та скріплюється печаткою дільничної комісії з всеукраїнського референдуму.
16. У день голосування зміни до уточненого списку виборців не вносяться.
17. Голова або заступник голови чи секретар дільничної комісії з всеукраїнського референдуму в день голосування виправляють неточності та технічні описки в уточненому списку виборців - неправильне написання прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження, номера будинку, квартири місця проживання, - якщо, незважаючи на такі технічні описки, зрозуміло, що до списку виборців на спеціальній дільниці включено саме того виборця, який прибув для голосування. Таке виправлення засвідчується підписом голови або заступника голови чи секретаря дільничної комісії з всеукраїнського референдуму у графі "Примітки".
18. Виборець не пізніш як за п’ять днів до дня голосування може звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про включення його до списку виборців спеціальної дільниці з електронного голосування. Така заява може бути подана виборцем особисто в паперовому вигляді або в електронній формі засобами автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи. Заява в електронній формі створюється з використанням кваліфікованого електронного підпису. Заява, подана після зазначеного строку, залишається без розгляду.
Форма заяви про включення виборця до списку виборців спеціальної дільниці з електронного голосування затверджується Центральною виборчою комісією.
Стаття 58. Порядок ознайомлення виборців із попереднім списком виборців на звичайній дільниці з всеукраїнського референдуму та усунення неправильностей у списку виборців
1. Дільнична комісія з всеукраїнського референдуму звичайної дільниці з всеукраїнського референдуму наступного дня після отримання попереднього списку виборців надає його для загального ознайомлення у приміщенні дільничної комісії.
2. Дільнична комісія з всеукраїнського референдуму звичайної дільниці надсилає або доставляє в інший спосіб кожному виборцю іменне запрошення, отримане від органу ведення Державного реєстру виборців.
Таке іменне запрошення надсилається або доставляється не пізніш як за десять днів до дня голосування.
3. Виборець має право ознайомитися з попереднім списком виборців у приміщенні дільничної комісії з всеукраїнського референдуму та перевірити правильність внесених до нього відомостей.
Стаття 59. Порядок внесення змін до попередніх списків виборців
1. Виборець може звернутися до дільничної комісії з всеукраїнського референдуму або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення із списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно.
2. Виборець особисто подає заяву до дільничної комісії з всеукраїнського референдуму або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців щодо обставин, передбачених частиною першою цієї статті. У разі якщо виборець за станом здоров’я не може особисто подати заяву, дільнична комісія з всеукраїнського референдуму за зверненням такого виборця зобов’язана забезпечити прийняття заяви у такого виборця в інший спосіб.
До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості.
3. Заява, зазначена у частині першій цієї статті, може бути подана не пізніш як за п’ять днів до дня голосування і розглядається дільничною комісією з всеукраїнського референдуму протягом одного дня. Заява, подана після зазначеного строку, залишається без розгляду.
4. За результатом розгляду заяви дільнична комісія з всеукраїнського референдуму приймає рішення про передачу такої заяви до органу ведення Державного реєстру виборців. Рішення комісії з всеукраїнського референдуму невідкладно разом із заявою виборця та доданими до неї документами (копіями документів) направляється до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців і не пізніше наступного дня після його прийняття видається особі, яка подала заяву, а також надсилається особі, якої воно стосується (якщо така особа не є особою, яка подала заяву).