• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про всеукраїнський референдум

Верховна Рада України  | Закон від 26.01.2021 № 1135-IX
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 26.01.2021
  • Номер: 1135-IX
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 26.01.2021
  • Номер: 1135-IX
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
6. Всеукраїнський референдум вважається таким, що відбувся, якщо участь у голосуванні на референдумі взяли не менш як 50 відсотків виборців, включених до Державного реєстру виборців.
7. Закон, що передбачає внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України, або закон про ратифікацію міжнародного договору, що передбачає зміну території України, винесений на всеукраїнський референдум, вважається затвердженим, законопроект про втрату чинності законом України або окремими його положеннями - прийнятим, а питання загальнодержавного значення, винесене на всеукраїнський референдум, - підтриманим, якщо за це проголосували більше половини виборців, які взяли участь у голосуванні.
8. У разі якщо кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на всеукраїнському референдумі, менша, ніж кількість виборців, передбачена частиною шостою цієї статті, або якщо за відповідне питання, винесене на всеукраїнський референдум, який відбувся, проголосувало менше половини виборців, які взяли участь у голосуванні, Центральна виборча комісія приймає рішення про визнання закону, який передбачає внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України, або закону про ратифікацію міжнародного договору, що передбачає зміну території України, не затвердженим, законопроекту про втрату чинності законом України або окремими його положеннями - не прийнятим, а питання загальнодержавного значення, винесене на всеукраїнський референдум, - не підтриманим.
Стаття 118. Офіційне оголошення результатів всеукраїнського референдуму
1. Якщо дії Центральної виборчої комісії щодо складання протоколу про результати всеукраїнського референдуму не оскаржені до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, Центральна виборча комісія не пізніш як на п’ятий день з дня встановлення результатів всеукраїнського референдуму офіційно оголошує результати всеукраїнського референдуму на своєму засіданні та своє рішення, прийняте відповідно до статті 117 цього Закону.
Стаття 119. Офіційне опублікування закону, затвердженого (прийнятого) на всеукраїнському референдумі
1. Затверджений (прийнятий) на всеукраїнському референдумі закон протягом п’яти днів після офіційного оголошення Центральною виборчою комісією результатів всеукраїнського референдуму офіційно оприлюднюється в порядку, встановленому Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.
2. Закон, затверджений (прийнятий) на всеукраїнському референдумі, датується днем проведення всеукраїнського референдуму із зазначенням про його затвердження (прийняття) всеукраїнським референдумом.
Розділ XI
ПРАВОВІ НАСЛІДКИ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО РЕФЕРЕНДУМУ
Стаття 120. Правові наслідки всеукраїнського референдуму щодо затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України та щодо зміни території України
1. Затверджений на всеукраїнському референдумі закон України, що передбачає внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України, закон України про ратифікацію міжнародного договору, що передбачає зміну території України, набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його офіційного опублікування.
Стаття 121. Зберігання документації з всеукраїнського референдуму, іншої документації комісій з всеукраїнського референдуму і матеріальних цінностей
1. Центральна виборча комісія, окружні комісії з всеукраїнського референдуму після офіційного оголошення результатів всеукраїнського референдуму або припинення процесу всеукраїнського референдуму передають документацію з всеукраїнського референдуму, іншу документацію комісій з всеукраїнського референдуму до відповідних центральної або місцевих архівних установ.
Документація з всеукраїнського референдуму, що не підлягає внесенню до Національного архівного фонду, передається комісіями з всеукраїнського референдуму до місцевих архівних установ, утворених органами влади Автономної Республіки Крим, місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про Національний архівний фонд та архівні установи".
2. Перелік документації з всеукраїнського референдуму, іншої документації комісій з всеукраїнського референдуму, що підлягає зберіганню в державних та місцевих архівних установах, і порядок її передачі до таких установ визначаються Центральною виборчою комісією за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архівної справи.
3. Місцеві органи виконавчої влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування після припинення повноважень комісій з всеукраїнського референдуму, утворених на тимчасовій основі, зобов’язані забезпечити збереження виборчих скриньок, кабін для голосування, печаток, штампів зазначених комісій, методичної літератури, що надавалися їм на період процесу всеукраїнського референдуму, інших матеріальних цінностей, необхідних для забезпечення процесу всеукраїнського референдуму.
У разі утворення регіональних та/або територіальних представництв Центральної виборчої комісії зазначені матеріальні цінності можуть бути передані їм на зберігання в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. Місцеві органи виконавчої влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування зобов’язані забезпечити відповідні представництва Центральної виборчої комісії необхідними приміщеннями для зберігання матеріальних цінностей, а також виділити приміщення місцевим архівним установам для тимчасового зберігання документації з всеукраїнського референдуму.
4. Протоколи комісій з всеукраїнського референдуму про підрахунок голосів виборців на дільницях, про підсумки голосування в територіальних округах, бюлетені для голосування, контрольні талони бюлетенів для голосування, списки виборців, акти, заяви, скарги про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування і підрахунку голосів виборців, інші протоколи та рішення комісій з всеукраїнського референдуму зберігаються у місцевих державних архівних установах протягом п’яти років з дня офіційного оголошення результатів всеукраїнського референдуму або припинення процесу всеукраїнського референдуму, після чого знищуються у встановленому порядку.
5. Державні, місцеві архівні установи забезпечують доступ до документації з всеукраїнського референдуму у порядку, встановленому законодавством.
Стаття 122. Правові наслідки всеукраїнського референдуму за народною ініціативою
1. Прийнятий на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою закон України про визнання таким, що втратив чинність, закону України або окремих положень закону України набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його офіційного опублікування.
2. Питання всеукраїнського референдуму про втрату чинності законом України або окремими його положеннями, не підтримане виборцями на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою, може бути повторно винесено на всеукраїнський референдум за народною ініціативою не раніше як через рік з дня офіційного оголошення результатів всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.
3. Закон України або окремі його положення, що втратили чинність за результатами всеукраїнського референдуму, не можуть бути прийняті Верховною Радою України у тій самій редакції протягом трьох років з дня втрати ними чинності.
4. Питання загальнодержавного значення, підтримане за результатами всеукраїнського референдуму за народною ініціативою виборцями згідно з частиною сьомою статті 117 цього Закону, є обов’язковим для виконання (реалізації) відповідними органами державної влади, їх посадовими особами.
Якщо для виконання (реалізації) рішення Українського народу про підтримку питання загальнодержавного значення на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою необхідно прийняти закон, Кабінет Міністрів України протягом шести місяців з дня офіційного оголошення результатів всеукраїнського референдуму зобов’язаний подати до Верховної Ради України законопроект на виконання (реалізацію) рішення Українського народу про підтримку такого питання, а Верховна Рада України - розглянути внесений законопроект.
Виборець має право оскаржити до суду бездіяльність Кабінету Міністрів України у формі невнесення до Верховної Ради України законопроекту на виконання (реалізацію) рішення Українського народу про підтримку питання загальнодержавного значення на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою та бездіяльність Верховної Ради України у формі нерозгляду такого законопроекту у разі його внесення Кабінетом Міністрів України.
Розділ XII
ОСКАРЖЕННЯ ПОРУШЕНЬ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ РЕФЕРЕНДУМ
Стаття 123. Загальні засади оскарження під час процесу референдуму
1. Рішення, дії чи бездіяльність, пов’язані з ініціюванням всеукраїнського референдуму, процесом всеукраїнського референдуму, можуть бути оскаржені до відповідної комісії з всеукраїнського референдуму або до суду.
2. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, пов’язаних із процесом всеукраїнського референдуму, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
3. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, пов’язаних із процесом всеукраїнського референдуму, до відповідної комісії з всеукраїнського референдуму, а також розгляд скарг та прийняття рішення комісією з всеукраїнського референдуму здійснюються у порядку, визначеному цим Законом.
4. Суди, комісії з всеукраїнського референдуму, органи Державного реєстру виборців, органи правопорядку організовують свою роботу під час процесу всеукраїнського референдуму, у тому числі у вихідні дні та в день голосування, таким чином, щоб забезпечити приймання та розгляд скарг (позовних заяв) і звернень комісій з всеукраїнського референдуму у строки та спосіб, встановлені законом.
5. Питання розгляду скарг комісіями з всеукраїнського референдуму, не врегульовані цим Законом, визначаються Центральною виборчою комісією.
Стаття 124. Оскарження в судовому порядку
1. Рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів процесу всеукраїнського референдуму можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
2. До суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються:
1) рішення, дії, бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена Центральної виборчої комісії, регіонального та територіального представництв Центральної виборчої комісії;
2) рішення, дії, бездіяльність комісій з всеукраїнського референдуму, утворених відповідно до цього Закону;
3) рішення чи дії ініціативної групи, члена ініціативної групи;
4) рішення чи дії політичної партії, громадської організації, зареєстрованих як прихильник чи опонент питання всеукраїнського референдуму;
5) дії чи бездіяльність уповноважених осіб суб’єктів процесу всеукраїнського референдуму;
6) дії чи бездіяльність офіційного спостерігача, визначеного пунктом 7 частини першої статті 24 цього Закону;
7) рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, їх посадових та службових осіб;
8) рішення, дії чи бездіяльність засобів масової інформації, інформаційних агентств, їх власників, посадових і службових осіб, творчих працівників.
3. Суд, до якого подано позовну заяву, невідкладно повідомляє відповідну комісію з всеукраїнського референдуму, комісію вищого рівня, Центральну виборчу комісію, а щодо списків виборців - також орган ведення Державного реєстру виборців про надходження такої заяви, відкриття провадження чи відмову у відкритті провадження у справі, а також про ухвалене судом рішення.
4. Якщо судом відкрито провадження за адміністративним позовом з того самого питання та з тих самих підстав, що подано скаргу до комісії з всеукраїнського референдуму, комісія з всеукраїнського референдуму не пізніше наступного дня після отримання повідомлення суду про відкриття провадження повертає таку скаргу суб’єкту звернення без розгляду із зазначенням підстав її повернення.
5. У разі скасування судом рішення відповідної комісії з всеукраїнського референдуму, у тому числі про визнання голосування на дільниці з всеукраїнського референдуму недійсним, встановлення підсумків голосування та результатів всеукраїнського референдуму, рішення із зазначеного питання приймає комісія, рішення якої скасовано, або комісія вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому якщо рішення скасовано не з формальних підстав, комісія з всеукраїнського референдуму не може прийняти рішення, яке по суті повторює скасоване рішення.
Стаття 125. Предмет та суб’єкт оскарження до комісії з всеукраїнського референдуму. Суб’єкт розгляду скарг
1. Суб’єктом звернення до комісії з всеукраїнського референдуму зі скаргою щодо процесу всеукраїнського референдуму може бути:
1) виборець, права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у процесі всеукраїнського референдуму порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта оскарження;
2) ініціативна група;
3) політична партія, зареєстрована як суб’єкт процесу всеукраїнського референдуму;
4) громадська організація, зареєстрована як суб’єкт процесу всеукраїнського референдуму;
5) офіційний спостерігач, визначений пунктом 7 частини першої статті 24 цього Закону.
2. Виборець може оскаржити до відповідної комісії з всеукраїнського референдуму рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів оскарження, зазначених у цій статті, якщо такі рішення, дії чи бездіяльність порушують особисто його права або охоронювані законом інтереси щодо участі у процесі всеукраїнського референдуму, у тому числі на участь у роботі комісії з всеукраїнського референдуму, на здійснення спостереження, на присутність на засіданні комісії з всеукраїнського референдуму у визначених цим Законом випадках, під час проведення голосування відповідно до цього Закону, незабезпечення передбачених законодавством умов для доступу виборців з інвалідністю до процесу всеукраїнського референдуму.
3. Скарга на дії чи бездіяльність члена дільничної комісії з всеукраїнського референдуму під час проведення голосування може бути подана до відповідної дільничної комісії з всеукраїнського референдуму.
4. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, її членів може бути подана до окружної комісії з всеукраїнського референдуму, що утворила відповідну дільничну комісію.
5. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність окружної комісії з всеукраїнського референдуму, її членів може бути подана до Центральної виборчої комісії.
Скарга на рішення, дії чи бездіяльність дільничної комісії з електронного голосування, її членів може бути подана до Центральної виборчої комісії.
Стаття 126. Особливості представництва суб’єктів процесу всеукраїнського референдуму при оскарженні
1. Керівник політичної партії, громадської організації, що зареєстровані як прихильник чи опонент питання всеукраїнського референдуму, діє як представник відповідної партії, громадської організації при оскарженні порушень законодавства про всеукраїнський референдум до відповідної комісії з всеукраїнського референдуму без додаткового уповноваження.
2. Особа, яка відповідно до цього Закону зареєстрована уповноваженою особою ініціативної групи, політичної партії, громадської організації, зареєстрованих як прихильник чи опонент питання всеукраїнського референдуму, діє як представник відповідного суб’єкта при оскарженні порушень законодавства про всеукраїнський референдум до відповідної комісії з всеукраїнського референдуму без додаткового уповноваження.
3. Документом, що підтверджує повноваження уповноважених осіб, зазначених у частині другій цієї статті, є відповідне посвідчення, видане Центральною виборчою комісією у встановленому цим Законом порядку.
Стаття 127. Строки оскарження до комісії з всеукраїнського референдуму
1. Скарга до комісії з всеукраїнського референдуму може бути подана суб’єктом звернення протягом трьох днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб’єктом оскарження, крім випадків, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.
2. Скарга щодо порушення, вчиненого до дня голосування, може бути подана у строк, встановлений частиною першою цієї статті, але не пізніше 22 години дня, що передує дню голосування.
3. Скарга щодо порушення, вчиненого в день голосування до закінчення голосування, може бути подана до відповідної дільничної комісії з всеукраїнського референдуму не пізніше закінчення голосування. Скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, члена (членів) дільничної комісії, вчинених у день голосування, а також під час підрахунку голосів на дільниці з всеукраїнського референдуму та/або під час транспортування документів, може бути подана до окружної комісії з всеукраїнського референдуму не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності, але не пізніше часу прийняття відповідною комісією з всеукраїнського референдуму документів дільничної комісії з всеукраїнського референдуму відповідно до цього Закону.
4. Днем вчинення бездіяльності вважається останній день строку, в який мала бути вчинена, але не вчинена дія, передбачена законом.
5. Обчислення строку оскарження починається з дня, наступного за днем прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності, що оскаржуються.
6. Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги комісією з всеукраїнського референдуму.
7. Строк подання скарги подовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше дня, наступного за днем її повернення суб’єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини першої статті 129 цього Закону.
8. Зміна або уточнення вимог суб’єкта звернення із скаргою під час розгляду скарги комісією з всеукраїнського референдуму, зумовлені виявленням обставин, раніше не відомих суб’єкту звернення із скаргою, не вважається новою скаргою і не підлягає встановленим обмеженням строків.
Стаття 128. Форма та зміст скарги до комісії з всеукраїнського референдуму
1. Скарга до комісії з всеукраїнського референдуму подається у письмовій формі. Скарга повинна містити:
1) назву комісії з всеукраїнського референдуму, до якої вона подається;
2) прізвище, власне ім’я, по батькові (найменування) суб’єкта звернення із скаргою, його місце проживання чи офіційну контактну адресу (юридичну або поштову адресу), а також номер засобу зв’язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
3) прізвище, власне ім’я, по батькові (найменування) суб’єкта оскарження, його місце проживання чи офіційну контактну адресу (юридичну або поштову адресу), а також номер засобу зв’язку, адресу електронної пошти, якщо такі відомі суб’єкту звернення;
4) суть порушеного питання;
5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб’єкт звернення із скаргою обґрунтовує свої вимоги;
6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від суб’єкта розгляду скарги;
7) перелік документів і матеріалів, що додаються;
8) підпис суб’єкта звернення із скаргою чи особи, яка його представляє відповідно до статті 126 цього Закону, із зазначенням дати підписання.
2. Виборець, оскаржуючи рішення, дію чи бездіяльність суб’єкта оскарження, повинен зазначити у своїй скарзі, яким чином таке рішення, дія чи бездіяльність порушує його особисті права щодо участі у процесі всеукраїнського референдуму.
3. Скарга може містити перелік заінтересованих осіб, яких суб’єкт звернення із скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги.
4. До скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що приєднуються до неї, у кількості, що дорівнює кількості суб’єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі.
Стаття 129. Повернення скарги без розгляду
1. Скарга, оформлена без дотримання вимог статті 128 цього Закону, повертається суб’єкту звернення без розгляду не пізніше дня, наступного за днем її надходження, а скарга, подана напередодні дня голосування, у день голосування чи наступного дня, - невідкладно.
2. Право повернути скаргу без розгляду з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, мають:
1) щодо скарг, поданих до Центральної виборчої комісії, - Голова, заступник Голови Центральної виборчої комісії або інший член Центральної виборчої комісії за дорученням Голови Центральної виборчої комісії;
2) щодо скарг, поданих до іншої комісії з всеукраїнського референдуму, - голова або заступник голови відповідної комісії з всеукраїнського референдуму.
3. Повернення скарги здійснюється листом за підписом особи, зазначеної у частині другій цієї статті, в якому зазначається вичерпний перелік недоліків, що перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення із скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 128 цього Закону, у передбачені цим Законом строки.
4. При повторному поданні скарги з невиправленими недоліками або з допущенням нових недоліків комісія з всеукраїнського референдуму приймає рішення про залишення такої скарги без розгляду по суті.
Стаття 130. Строки розгляду скарг до комісії з всеукраїнського референдуму
1. Скарга, оформлена з дотриманням вимог статті 128 цього Закону, розглядається відповідною комісією з всеукраїнського референдуму на її засіданні не пізніш як на третій день з дня отримання скарги, крім випадків, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
2. Скарга щодо порушення, вчиненого до дня голосування, розглядається комісією з всеукраїнського референдуму у строк, передбачений частиною першою цієї статті, але не пізніше 24 години дня, що передує дню голосування.
3. Скарга щодо порушення, вчиненого у день голосування до закінчення голосування, подана до дільничної комісії з всеукраїнського референдуму, розглядається нею невідкладно після закінчення голосування.
4. Скарга щодо порушення, вчиненого у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці та/або під час транспортування документів всеукраїнського референдуму, подана до комісії з всеукраїнського референдуму, розглядається комісією у дводенний строк з дня подання скарги, але не пізніше приймання протоколу про підрахунок голосів виборців на відповідній дільниці.
Стаття 131. Порядок розгляду скарг до комісії з всеукраїнського референдуму
1. Розгляд скарги комісією з всеукраїнського референдуму здійснюється з обов’язковим своєчасним запрошенням суб’єкта звернення із скаргою, суб’єкта оскарження та інших заінтересованих осіб.
2. Про місце, день і час проведення засідання комісії, на якому передбачається розгляд скарги, та про запрошення взяти участь у такому засіданні комісія з всеукраїнського референдуму повідомляє суб’єкта звернення із скаргою, суб’єкта оскарження та інших заінтересованих осіб рекомендованою телеграмою, факсимільним повідомленням, засобами електронної пошти. Допускається повідомлення суб’єкта звернення із скаргою, суб’єкта оскарження та заінтересованих осіб про місце, день і час розгляду скарги по телефону з фіксуванням такої дії службовою особою суб’єкта розгляду скарги окремою письмовою довідкою, що долучається до справи (протоколу).
3. Неприбуття на засідання комісії з всеукраїнського референдуму осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду скарги.
4. Копії скарги та доданих до неї документів надаються суб’єкту оскарження та заінтересованим особам заздалегідь, а в разі неможливості - не пізніше початку розгляду скарги. Суб’єкт оскарження має право подати письмові пояснення по суті скарги, що беруться до уваги комісією з всеукраїнського референдуму при розгляді скарги.
5. Якщо комісія з всеукраїнського референдуму при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин органами правопорядку, відповідні органи за зверненням комісії з всеукраїнського референдуму перевіряють такі обставини та вживають відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства у триденний строк з дня отримання звернення комісії, а якщо таке звернення отримано ними менше ніж за три дні до дня голосування, у день голосування чи в наступний за ним день - невідкладно. Про результати перевірки та вжиті заходи відповідні органи повідомляють комісію, яка до них звернулася.
6. Комісія з всеукраїнського референдуму приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб’єктом звернення із скаргою, з порушенням строків оскарження, встановлених статтею 127 цього Закону, або якщо предмет оскарження виходить за межі встановлених законом повноважень відповідної комісії з всеукраїнського референдуму.
7. Інші питання порядку розгляду скарг комісіями з всеукраїнського референдуму визначаються Центральною виборчою комісією відповідно до вимог цього Закону.
Стаття 132. Докази
1. Доказами, на підставі яких комісія з всеукраїнського референдуму встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення суб’єкта звернення, суб’єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, можуть бути:
1) письмові документи і матеріали (у тому числі електронні), які містять відомості про обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги;
2) письмові пояснення суб’єктів процесу всеукраїнського референдуму, посадових і службових осіб органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, відповідних органів правопорядку, отримані на вимогу суб’єкта розгляду скарги, у тому числі членів комісії з всеукраїнського референдуму, на виконання повноважень комісії з всеукраїнського референдуму;
3) речові докази;
4) висновки експертів, надані письмово на запит комісії з всеукраїнського референдуму - суб’єкта розгляду скарги, суб’єкта звернення або суб’єкта оскарження;
5) аудіо-, відеоматеріали.
2. Докази комісії з всеукраїнського референдуму надають суб’єкт звернення із скаргою, суб’єкт оскарження, заінтересовані особи. Комісія з всеукраїнського референдуму - суб’єкт розгляду скарги може звернутися із запитом (витребувати) додаткові докази за власною ініціативою або на прохання суб’єкта звернення із скаргою, суб’єкта оскарження, заінтересованих осіб.
3. У разі якщо суб’єкт звернення із скаргою, суб’єкт оскарження чи заінтересована особа не нададуть доказів для підтвердження обставин, на які вони посилаються, комісія з всеукраїнського референдуму вирішує справу на основі наявних доказів.
4. Комісія з всеукраїнського референдуму бере до розгляду лише ті докази, що мають значення для розгляду скарги. Про відхилення доказів, що не мають значення для розгляду скарги або не мають доказової сили, зазначається у рішенні комісії - суб’єкта розгляду скарги.
5. Обставини (факти), для доведення яких законом установлені певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування.
6. Письмові докази подаються в оригіналі або у засвідченій у встановленому порядку копії. Якщо подано копію письмового доказу, комісія з всеукраїнського референдуму має право вимагати подання оригіналу або самостійно витребовує оригінал письмового доказу. Після розгляду скарги комісія на вимогу власника документа повертає оригінал документа, а у справі скарги залишається засвідчена комісією його копія.
7. Комісія з всеукраїнського референдуму оцінює належність, достовірність кожного доказу, достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності відповідно до закону. Жодні докази не мають наперед встановленої сили, крім обставин, фактів, встановлених судовим рішенням, що набрало законної сили.
Стаття 133. Рішення комісії з всеукраїнського референдуму за результатом розгляду скарги по суті
1. Рішення комісії з всеукраїнського референдуму - суб’єкта розгляду скарги має бути законним і обґрунтованим.
2. Перед розглядом скарги по суті комісія з всеукраїнського референдуму вивчає скаргу для встановлення таких обставин:
1) чи подано скаргу належним суб’єктом звернення із скаргою, визначеним цим Законом;
2) чи віднесено цим Законом розгляд скарги до повноважень комісії з всеукраїнського референдуму (належний суб’єкт розгляду скарги);
3) чи дотримано суб’єктом звернення із скаргою строки оскарження, встановлені цим Законом.
3. Комісія з всеукраїнського референдуму приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб’єктом звернення із скаргою чи до неналежної комісії з всеукраїнського референдуму або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Законом.
4. Під час розгляду по суті скарги на рішення суб’єкта оскарження комісія з всеукраїнського референдуму вирішує:
1) чи мало місце прийняття оскаржуваного рішення суб’єктом оскарження;
2) чи прийнято оскаржуване рішення суб’єктом оскарження на законних підставах;
3) чи прийнято оскаржуване рішення в межах повноважень та відповідно до визначеної законом процедури;
4) чи підтверджуються викладені у скарзі вимоги наданими доказами;
5) які правові норми належить застосувати до зазначених правовідносин;
6) чи належить задовольнити кожну з вимог суб’єкта звернення із скаргою, чи відмовити в їх задоволенні;
7) чи належить поновити порушені права або законні інтереси суб’єкта звернення із скаргою в інший спосіб;
8) які рішення слід зобов’язати прийняти чи які дії, що випливають із факту скасування рішення, вчинити.
5. Під час розгляду по суті скарги на дії (бездіяльність) суб’єкта оскарження комісія з всеукраїнського референдуму вирішує:
1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб’єкта оскарження;
2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалася (вчинялася) суб’єктом оскарження на законних підставах;
3) які правові норми належить застосувати до зазначених правовідносин та чи віднесено законом розгляд зазначеної скарги до повноважень суб’єкта розгляду скарги;
4) чи належить задовольнити кожну з вимог суб’єкта звернення зі скаргою, чи відмовити в їх задоволенні;
5) чи належить поновити порушені права або законні інтереси суб’єкта звернення із скаргою в інший спосіб;
6) які рішення слід зобов’язати прийняти чи які дії, що випливають із факту визнання оскаржених дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.
6. При розгляді скарги по суті комісія з всеукраїнського референдуму може задовольнити скаргу повністю або частково чи відмовити в її задоволенні.
7. У разі задоволення скарги комісія з всеукраїнського референдуму може прийняти рішення, яким:
1) визнати рішення суб’єкта оскарження чи окремі його положення, дії чи бездіяльність такими, що не відповідають вимогам законодавства про всеукраїнський референдум (є протиправними), порушують права громадян на участь у процесі всеукраїнського референдуму, права та законні інтереси суб’єкта процесу всеукраїнського референдуму;
2) скасувати оскаржене рішення;
3) зобов’язати суб’єкта оскарження здійснити дії, передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення всеукраїнського референдуму;
4) зобов’язати суб’єкта оскарження утриматися від вчинення певних дій;
5) поновити в інший спосіб порушені права громадян, права та законні інтереси суб’єкта процесу всеукраїнського референдуму;
6) зобов’язати суб’єкта оскарження та/або інший орган, іншого суб’єкта процесу всеукраїнського референдуму здійснити передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення всеукраїнського референдуму, дії, що випливають із факту скасування рішення, визнання оскаржених дій або бездіяльності протиправними.
8. Комісія з всеукраїнського референдуму, встановивши, що рішення, дії чи бездіяльність не відповідають законодавству про всеукраїнський референдум, задовольняє скаргу. При задоволенні скарги комісія з всеукраїнського референдуму може задовольнити всі або частину вимог суб’єкта звернення із скаргою.
9. Комісія з всеукраїнського референдуму вищого рівня за результатом розгляду скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання.
10. Комісія з всеукраїнського референдуму відмовляє в задоволенні скарги, якщо встановить, що рішення, дії або бездіяльність суб’єкта оскарження вчинені відповідно до закону, в межах повноважень, передбачених законом, і не порушують права виборців, права і законні інтереси інших суб’єктів процесу всеукраїнського референдуму.
11. Копія рішення комісії з всеукраїнського референдуму видається чи надсилається суб’єкту звернення зі скаргою, суб’єкту оскарження, заінтересованим особам, відповідній комісії з всеукраїнського референдуму, іншому суб’єкту, про якого йдеться у рішенні, не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення, а у разі прийняття рішення напередодні чи в день голосування - невідкладно. Рішення Центральної виборчої комісії та окружних комісій з всеукраїнського референдуму про розгляд скарг не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення, а у разі прийняття рішення напередодні, в день голосування або на наступний день - невідкладно оприлюднюються на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії. Копія рішення окружної комісії з всеукраїнського референдуму передається нею через автоматизовану інформаційно-телекомунікаційну систему до Центральної виборчої комісії невідкладно після прийняття такого рішення.
Розділ XIII
ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім:
1) частини другої статті 6, частини першої статті 13, частини другої статті 38, пункту 4 частини першої та пункту 4 частини другої статті 39, частини четвертої статті 44, частини першої статті 48, частини вісімнадцятої статті 57, частин першої і восьмої статті 101, статті 116, частин першої та другої статті 117, частини п’ятої статті 125 щодо організації та проведення електронного голосування, що набирають чинності з дня набрання чинності законом щодо застосування інноваційних технологій з електронного (машинного) голосування;
2) статті 23, частини десятої статті 32 щодо обов’язку ініціативної групи передати до Центральної виборчої комісії підписні електронні дані, що набирають чинності з дня, наступного за днем прийняття Центральною виборчою комісією рішення про введення в експлуатацію автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи;
3) частини п’ятої статті 30, пункту 5 частини другої статті 50, частин четвертої, шостої, восьмої та дев’ятої статті 65, частини першої статті 89, частини шостої статті 104, частини третьої статті 121, пункту 1 частини другої статті 124 щодо виконання відповідних повноважень територіальними та регіональними представництвами Центральної виборчої комісії, що набирають чинності з дня, наступного за днем прийняття Центральною виборчою комісією рішення про початок роботи її регіональних та територіальних представництв.
До початку роботи регіональних та територіальних представництв Центральної виборчої комісії їх повноваження щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення окружних комісій з всеукраїнського референдуму та дільничних комісій з всеукраїнського референдуму здійснюються окружними комісіями з всеукраїнського референдуму, які утворюються та реєструються як юридичні особи;
4) пункту 4 частини першої статті 3 цього Закону, а також інших положень цього Закону щодо підготовки, організації та проведення всеукраїнського референдуму, предметом якого є втрата чинності законом України або окремими його положеннями, що набирають чинності з дня набрання чинності законом про народну законодавчу ініціативу, але не пізніше 1 січня 2022 року.
2. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1) у Кодексі адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 48, ст. 436):
частину четверту статті 22 доповнити словами "бездіяльності Кабінету Міністрів України щодо невнесення до Верховної Ради України законопроекту на виконання (реалізацію) рішення Українського народу про підтримку питання загальнодержавного значення на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою";
частину першу статті 33 після слів "Кабінету Міністрів України" доповнити словами і цифрами "крім випадку, встановленого частиною четвертою статті 22 цього Кодексу";
частину першу статті 55 доповнити словами і цифрами "крім випадку, встановленого частиною дев’ятою статті 266 цього Кодексу";
частину четверту статті 151 доповнити словами "всеукраїнського референдуму";
назву доповнити словами "бездіяльності Кабінету Міністрів України";
частину першу доповнити пунктом 5 такого змісту:
"5) законності бездіяльності Кабінету Міністрів України щодо невнесення до Верховної Ради України законопроекту на виконання (реалізацію) рішення Українського народу про підтримку питання загальнодержавного значення на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою";
у частині другій цифри "1-3" замінити цифрами "1-3, 5";
пункт 2 частини четвертої після слів "Верховної Ради України, Президента України" доповнити словами "Кабінету Міністрів України", а після слів "Верховну Раду України, Президента України" - словами "Кабінет Міністрів України";
доповнити частиною дев’ятою такого змісту:
"9. У разі відкриття провадження у справі щодо оскарження бездіяльності Кабінету Міністрів України щодо невнесення до Верховної Ради України законопроекту на виконання (реалізацію) рішення Українського народу про підтримку питання загальнодержавного значення на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою, бездіяльності Верховної Ради України щодо нерозгляду такого законопроекту суд уповноважує позивача розмістити в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації оголошення про це із зазначенням у ньому змісту позовних вимог та номера судової справи. Оголошення має бути оприлюднене не пізніш як через десять днів після відкриття провадження. Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги заінтересованих осіб на судові рішення в цій справі, якщо такі особи не брали участі у справі, залишаються без розгляду.
У разі участі у справі більше десяти співпозивачів та/або третіх осіб без самостійних вимог на стороні співпозивачів їх самопредставництво не допускається. Співпозивачі та треті особи без самостійних вимог на стороні співпозивачів беруть участь у такому судовому процесі виключно через спільного представника. Клопотання третьої особи без самостійних вимог про вступ у справу на стороні співпозивачів (згода на вступ у справу - у разі її залучення співпозивачами чи судом) вважається формою доручення захисту своїх інтересів у справі спільному представникові співпозивачів у справі. Повістки про виклик та повістки-повідомлення співпозивачам, третім особам без самостійних вимог на їх стороні не надсилаються. Виклик, повідомлення представника співпозивачів (третіх осіб) вважається викликом, повідомленням співпозивачів (третіх осіб). Копії судових рішень співпозивачам (третім особам) не надсилаються, а надсилаються тільки їх представнику";
частину десяту статті 273 викласти в такій редакції:
"10. Суд невідкладно повідомляє відповідну виборчу комісію або комісію з референдуму, комісію вищого рівня, Центральну виборчу комісію про надходження позовної заяви, відкриття провадження чи відмову у відкритті провадження у справі, а також про ухвалене судом рішення";
назву та частину першу викласти в такій редакції:
"Стаття 276. Особливості провадження у справах щодо оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, політичної партії (блоку), місцевої організації політичної партії, їх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів від суб’єктів виборчого процесу, ініціативної групи референдуму, члена ініціативної групи, політичної партії, громадської організації - суб’єктів процесу референдуму, їх уповноважених осіб, офіційного спостерігача - суб’єкта процесу референдуму
1. Право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, політичної партії (блоку), місцевої організації політичної партії, їх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів від суб’єктів виборчого процесу, ініціативної групи референдуму, члена ініціативної групи, політичної партії, громадської організації - суб’єктів процесу референдуму, їх уповноважених осіб, офіційного спостерігача - суб’єкта процесу референдуму, які порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, політична партія (блок), місцева організація політичної партії, які є суб’єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, політична партія, громадська організація - суб’єкти процесу референдуму";
у частині третій слова "інших суб’єктів ініціювання всеукраїнського референдуму" замінити словами "члена ініціативної групи всеукраїнського референдуму";
частину восьму викласти в такій редакції:
"8. Суд невідкладно повідомляє відповідну виборчу комісію або комісію з референдуму, комісію вищого рівня, Центральну виборчу комісію про надходження позовної заяви, відкриття провадження чи відмову у відкритті провадження у справі, а також про ухвалене судом рішення";
2) пункт 4 частини одинадцятої статті 14 Закону України "Про політичні партії в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 23, ст. 118; 2015 р., № 49-50, ст. 449; 2020 р., № 35, ст. 254) доповнити словами "фонду агітації щодо ініціативи проведення всеукраїнського референдуму, фонду всеукраїнського референдуму";
3) пункт 5 статті 20 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 36, ст. 448) викласти в такій редакції:
"5) утворює комісії з всеукраїнського референдуму";
4) частину першу статті 9 Закону України "Про міжнародні договори України" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 50, ст. 540) доповнити абзацом третім такого змісту:
"Прийнятий Верховною Радою України закон про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України затверджується на всеукраїнському референдумі щодо зміни території України в порядку, визначеному Законом України "Про всеукраїнський референдум";
5) пункт 11 статті 16 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 17, ст. 146) після слів "об’єднань громадян" доповнити словами "результати всеукраїнського референдуму";
6) у Законі України "Про Державний реєстр виборців" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 5, ст. 34; 2014 р., № 20-21, ст. 731; 2020 р., №№ 7-9, ст. 48):
у частині четвертій статті 8 слово "мотивованим" виключити;
пункт 2 частини першої статті 26 доповнити словами "у тому числі перевірки підписів на підтримку ініціативи проведення всеукраїнського референдуму";
7) пункт 8-1 частини першої статті 11 Закону України "Про запобігання корупції" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 49, ст. 2056; 2015 р., № 49-50, ст. 449) після слів "на загальнодержавних та місцевих виборах" доповнити словами "звітів про надходження та використання коштів фонду агітації щодо ініціативи проведення всеукраїнського референдуму, звітів про надходження та використання коштів фонду всеукраїнського референдуму, звітів про надходження та використання коштів фонду ініціативної групи";
8) у Законі України "Про Конституційний Суд України" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 35, ст. 376):
частину третю статті 75 викласти в такій редакції:
"3. Строк конституційного провадження не може становити більше тридцяти календарних днів для справ:
1) про надання висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 Конституції України;
2) за зверненням Президента України щодо конституційності актів Кабінету Міністрів України відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України;
3) щодо яких Сенат, Велика палата визнали конституційне провадження невідкладним;
4) про надання висновку про відповідність Конституції України (конституційність) питання, що пропонується для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою, міжнародного договору, що передбачає зміну території України, який вноситься до Верховної Ради України для надання згоди на його обов’язковість";
статтю 94 викласти в такій редакції:
"Стаття 94. Офіційне оприлюднення та опублікування актів Суду
1. Оприлюднення всіх актів Суду за результатами конституційного провадження, крім висновків Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою, здійснюється на офіційному веб-сайті Суду або в окремих випадках за ухвалою Суду - в Залі засідань Суду, але не пізніше наступного робочого дня після їх ухвалення.
Висновки Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою, оприлюднюються в день їх ухвалення.
Процедуру і порядок офіційного оприлюднення актів Суду в Залі засідань Суду та на офіційному веб-сайті Суду встановлює Регламент.
2. Опублікування акта Суду разом з окремою думкою Судді здійснюється у "Віснику Конституційного Суду України" та інших офіційних друкованих виданнях України".
3. Кабінету Міністрів України:
1) у двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати до Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;
2) у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону;
3) при підготовці проектів закону про Державний бюджет України на 2022 рік і наступні роки передбачати кошти для створення і функціонування автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи;
4) включити інформацію про виконання цього Закону до звіту про хід і результати виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України за 2021 рік.
4. Центральній виборчій комісії:
1) у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
забезпечити прийняття актів, передбачених цим Законом;
привести свої акти у відповідність із цим Законом;
2) не пізніше дев’яти місяців з дня, наступного за днем після набрання чинності законом про державний бюджет, що передбачатиме кошти на створення автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи, забезпечити створення такої системи та введення її в експлуатацію.
5. Національному банку України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої акти у відповідність із цим Законом.

Президент України

В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ

м. Київ
26 січня 2021 року
№ 1135-IX