ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
статистики України
24.10.2006 N 494
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 листопада 2006 р.
за N 1195/13069
( Інструкція втратила чинність на підставі Наказу Державної служби статистики N 93 від 19.05.2022 )
ІНСТРУКЦІЯ
щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 1-небезпечні відходи "Звіт про утворення, оброблення та утилізацію відходів I-III класів небезпеки"
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція встановлює порядок заповнення форми державного статистичного спостереження N 1-небезпечні відходи "Звіт про утворення, оброблення та утилізацію відходів I-III класів небезпеки" (далі - форма N 1-небезпечні відходи).
1.2. До небезпечних відходів належать відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів та засобів поводження з ними. Небезпечні відходи містять такі речовини, що мають небезпечні властивості - токсичність, вибухонебезпечність, пожежонебезпечність, високу реакційну здатність або містять збудників інфекційних хвороб.
1.3. Небезпечні відходи поділяються на 4 класи небезпеки:
I клас - надзвичайно небезпечні;
II клас - високонебезпечні;
III клас - помірно небезпечні;
IV клас - малонебезпечні.
1.4. У державному статистичному спостереженні за формою N 1-небезпечні відходи відображаються відходи I-III класів небезпеки, у тому числі продукція, яка непридатна та містить шкідливі речовини (уключаючи пестициди, які стали не придатні чи заборонені до застосування).
1.5. До форми не включаються дані про шкідливі речовини (продукти, сполуки), що являють собою готову продукцію, яка підлягає подальшому використанню, напівфабрикати, призначені за технологією виробництва для подальшої переробки з метою одержання готової продукції, а також небезпечні відходи, які надходять у водні об'єкти зі стічними водами та викидаються в атмосферне повітря і які відображаються у формах державних статистичних спостережень N 2-тп (повітря) "Звіт про охорону атмосферного повітря" та N 2-тп (водгосп) "Звіт про використання води". Разом з тим у звіті повинні відображатися утворення, знешкодження, складування і т.ін. небезпечних речовин, уловлених (одержаних) у процесі очистки газів і стічних вод, які відходять від джерел забруднення на відповідних спорудах та установках.
1.6. Форма N 1-небезпечні відходи заповнюється на основі даних первинного обліку відходів. Первинний облік відходів ведеться відповідно до типових форм первинної облікової документації (картки, журнали, анкети) з використанням технологічної, нормативно-технічної, планово-економічної, бухгалтерської та іншої документації. При заповненні форми необхідно використовувати паспорт відходів, прибутково-видаткові документи (прибуткові та видаткові ордери, акти про прийняття матеріалів, накладні на відпуск небезпечних матеріалів та речовин, картки і відомості складського обліку, документи на вивіз відходів з підприємства та ін.). За відсутності первинного обліку форма заповнюється на основі даних розрахунків матеріального балансу та іншої наявної інформації. У цьому разі до форми додаються відповідні розрахунки.
1.7. Небезпечні відходи відображаються у довільній формі. Якщо в бланку форми кількість рядків недостатня, то для відображення всіх наявних небезпечних відходів I-III класів небезпеки додатково заповнюється необхідна кількість бланків.
1.8. Небезпечні відходи, уключаючи люмінесцентні лампи, відображаються у звіті в тоннах з трьома десятковими знаками. Для визначення маси люмінесцентних ламп необхідно вагу однієї лампи помножити на загальну кількість ламп. У разі неможливості встановлення ваги лампи пропонуємо використовувати середню вагу однієї лампи, що дорівнює 0,3 кг.
2. Інформація про сховища організованого складування, що належать підприємству, де зберігаються відходи I-III класів небезпеки
2.1. У рядках 1000-1002 відображається інформація про кількість, площу та об'єм спеціалізованих сховищ організованого складування (поховання) відходів, у яких зберігаються відходи I-III класів небезпеки і на використання яких отримано дозвіл спеціально вповноважених органів. Сховища, у яких зберігаються малотоксичні відходи IV класу небезпеки, у звіті не відображаються.
2.2. Полігони, склади та сховища, які розміщуються на поверхні землі, наводяться у рядку 1001 у гектарах з трьома десятковими знаками, а шламонакопичувачі, відстійники, хвостосховища, могильники - у рядку 1002 - у кубічних метрах з одним десятковим знаком.
3. Утворення та рух відходів I-III класів небезпеки
3.1. У рядках А та Б форми звіту відображаються код та найменування небезпечних відходів, які заповнюються згідно з Державним класифікатором відходів, чинним від 01.10.96 (ДК 005-96), затвердженим і введеним у дію наказом Держстандарту України від 29.02.96 N 89 ( v0089217-96, va089217-96, vb089217-96), і включаються лише ті відходи, які мають небезпечні властивості.
3.2. У формі відображаються найбільш деталізовані найменування небезпечних відходів, тобто такі, у яких цифровий індекс (дві останні цифри справа) восьмизначного коду Державного класифікатора відходів ( v0089217-96, va089217-96, vb089217-96) не дорівнює "00".
3.3. Якщо ж небезпечні відходи не включені до Державного класифікатора відходів ( v0089217-96, va089217-96, vb089217-96), то в такому разі вони повинні бути відображені у звіті з кодом 9999.9.9.99 та найменуванням "інші небезпечні відходи".
3.4. У рядку В форми арабськими цифрами вказується клас небезпеки відходів. Класи небезпеки відходів визначаються виробниками, тобто технологічними виробничими лабораторіями підприємств, відповідно до нормативно-правових актів, що затверджуються спеціально вповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за узгодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.
3.5. У рядках Г та Д відображаються відповідно код та найменування фізичного стану відходів (далі - Фізичний стан відходів) згідно з додатком 1.
3.6. У рядках Е та Ж зазначаються відповідно код та найменування групи небезпечних відходів (далі - Групи небезпечних відходів) згідно з додатком 2. Віднесення конкретного відходу до тієї чи іншої групи небезпечних відходів визначається за переважним вмістом відповідного хімічного елемента чи речовини, винесених у назву групи небезпечних відходів. Якщо до складу конкретного відходу входять два чи більше шкідливих хімічних елементи, а також речовини, які належать до різних груп небезпечних відходів, то віднесення цього відходу до відповідної групи проводиться за складовим елементом (сполукою), який має найвищий клас небезпеки. При рівній їх небезпеці віднесення до конкретної групи проводиться за переважною кількістю хімічного елемента (сполуки), який винесено в назву групи небезпечних відходів.
3.7. У рядку 1 відображається наявність небезпечних відходів на 01.01 звітного року. Цей показник повинен збігатися з показником графи 16 "наявність відходів на 01.01.200___ у спеціально відведених місцях чи об'єктах (полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо) та на території підприємства" звіту за попередній до звітного рік.
3.8. У рядку 2 відображається дооблік відходів - збільшення обсягів відходів, які зберігаються у спеціально відведених місцях та на території підприємства, за рахунок виявлення не облікованих раніше відходів під час проведення інвентаризації відходів на підприємстві, уточнення класу небезпеки (наприклад, переведення відходів, наявних на початок року, з одного класу в інший ) тощо.
3.9. У рядку 3 відображається кількість відходів, які утворилися безпосередньо на підприємстві протягом року без урахування відходів, які надійшли зі сторони.
3.10. У рядку 4 наводиться кількість відходів, які надійшли зі сторони для здійснення будь-яких технологічних операцій, пов'язаних зі зміною фізичних, хімічних чи біологічних властивостей відходів з метою підготовки їх для екологічно безпечного зберігання, перевезення, утилізації чи видалення, а також для розміщення у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення). До спеціально відведених місць чи об'єктів належать місця видалення відходів, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо, на використання яких отримано дозвіл спеціально вповноважених органів.
3.11. У рядку 5 відображаються небезпечні відходи, які надійшли з інших країн.
3.12. У рядку 6 відображається кількість відходів, які були повністю використані для одержання тієї чи іншої продукції на підприємстві, зокрема як сировини в технологічних процесах, які є джерелом їх утворення, як сировини (напівфабрикатів) для одержання продукції виробничо-технічного призначення, наприклад таких, як паливо, добриво тощо.
3.13. У рядку 7 наводиться кількість відходів, які були повністю знешкоджені (знищені) на підприємстві. Частково знешкоджені відходи в цій графі не відображаються. У графі 8 відображаються обсяги спалених небезпечних відходів.
3.14. У рядку 9 наводиться кількість відходів, які були передані іншим підприємствам чи заготівельним організаціям. У рядку 10 відображаються обсяги відходів, переданих іншим країнам.
3.15. У рядку 11 наводиться кількість відходів, які направляються в місця видалення відходів, які належать даному підприємству (сховища, накопичувачі, склади, могильники, полігони /крім полігонів твердих побутових відходів/ та інші) без змішування з іншими видами відходів.
3.16. У рядку 12 відображаються дані про відходи, які вивезені на полігони твердих побутових відходів.
3.17. У рядку 13 відображається кількість відходів, які направляються на несанкціоновані звалища: кар'єри, яри; а також в інші місця складування, де зберігання відходів пов'язано з можливим змішуванням різних видів відходів. У цій самій графі наводяться відходи, скинуті у водоймища.
3.18. У рядку 14 відображається вилучення відходів з інших причин - це зменшення обсягів відходів у сховищах організованого складування та на території підприємств протягом року за рахунок уточнень унаслідок проведення інвентаризації відходів на підприємстві (наприклад, переведення відходів, наявних на початок року, з одного класу в інший), втрати відходів унаслідок витікання або випаровування, крадіжок тощо. З них окремо виділяються відходи, утрачені через витікання або випаровування, які відображаються у рядку 15.
3.19. У рядку 16 наводиться вся накопичена кількість відходів на 01.01 наступного за звітним року, які розміщені як на території підприємства, так і за його межами: у сховищах, накопичувачах, складах, могильниках, полігонах, уключаючи полігони твердих побутових відходів, звалищах, які належать підприємству (на спеціально відведених чи орендованих ним територіях).
3.20. Наявність відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо) та на території підприємств на 01.01 наступного за звітним року (гр. 16 ) обчислюється за формулою:
наявність відходів у сховищах організованого складування та на території підприємств на 01.01 звітного року (рядок 1) + дооблік відходів (рядок 2) + фактично утворилось відходів (рядок 3) + одержано відходів від інших підприємств (рядок 4) - використано відходів (рядок 6) - знешкоджено (знищено) відходів (рядок 7) - передано іншим підприємствам (рядок 9) - відправлено відходів в місця неорганізованого складування за межі підприємства (рядок 13) - вилучено (утрачено) відходів з інших причин (рядок 14).
У скороченому вигляді ця формула має вигляд:
рядок 16 = рядок 1 + рядок 2+ рядок 3+ рядок 4 - рядок 6 - рядок 7 - рядок 9 - рядок 13 - рядок 14.
3.21. У графі 17 із загального обсягу наявних відходів окремо виділяються відходи, які зберігаються безпосередньо на території підприємства.
Форма N 1-небезпечні відходи підписується керівництвом підприємства.
Директор департаменту статистикисільського господарствата навколишнього середовища О.М.ПрокопенкоДодаток 1
до пункту 3.5
Інструкції щодо заповнення
форми державного
статистичного спостереження
N 1-небезпечні відходи
"Звіт про утворення,
оброблення та утилізацію
відходів I-III класів
небезпеки"
ФІЗИЧНИЙ СТАН ВІДХОДІВ
Додаток 2
до пункту 3.6
Інструкції щодо заповнення
форми державного
статистичного спостереження
N 1-небезпечні відходи
"Звіт про утворення,
оброблення та утилізацію
відходів I-III класів
небезпеки"
ГРУПИ НЕБЕЗПЕЧНИХ ВІДХОДІВ