• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження інструкцій щодо заповнення форм державних статистичних спостережень з охорони навколишнього природного середовища

Державний комітет статистики України  | Наказ, Перелік, Інструкція від 24.10.2006 № 494 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет статистики України
  • Тип: Наказ, Перелік, Інструкція
  • Дата: 24.10.2006
  • Номер: 494
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет статистики України
  • Тип: Наказ, Перелік, Інструкція
  • Дата: 24.10.2006
  • Номер: 494
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
24.10.2006 N 494
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 листопада 2006 р.
за N 1194/13068
Про затвердження інструкцій щодо заповнення форм державних статистичних спостережень з охорони навколишнього природного середовища
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного комітету статистики N 190 від 02.07.2007 N 396 від 20.10.2008 )
Відповідно до статей 4, 14, 18 Закону України "Про державну статистику", ураховуючи положення статей 80, 81 Цивільного кодексу України, частини восьмої статті 19 та статті 55 Господарського кодексу України та з метою удосконалення державних статистичних спостережень з охорони навколишнього середовища
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити та ввести в дію з 1 січня 2007 року:
1.1. Інструкцію щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 1-екологічні витрати "Звіт про витрати на охорону навколишнього природного середовища та екологічні платежі" (додається).
1.2. Інструкцію щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 1-небезпечні відходи "Звіт про утворення, оброблення та утилізацію відходів I-III класів небезпеки" (додається).
2. Установити, що респонденти при заповненні форм державних статистичних спостережень:
2.1. N 1-екологічні витрати "Звіт про витрати на охорону навколишнього природного середовища та екологічні платежі" використовують Інструкцію, зазначену у підпункті 1.1 пункту 1 цього наказу.
2.2. N 1-небезпечні відходи "Звіт про утворення, оброблення та утилізацію відходів I-III класів небезпеки" використовують Інструкцію, зазначену у підпункті 1.2 пункту 1 цього наказу.
3. Департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища (Прокопенко О.М.) визначити потрібний тираж, підготувати і передати адміністративно-господарському департаменту (Царський В.І.) оригінали інструкцій, затверджених цим наказом, для виготовлення.
4. Департаменту фінансового забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності (Кучіна І.Ю.) забезпечити фінансування послуг щодо виготовлення та доставки інструкцій, затверджених цим наказом.
5. Адміністративно-господарському департаменту (Царський В.І.) забезпечити контроль за своєчасним виготовленням та доставкою інструкцій на адресу Головних управлінь статистики в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Управління статистики в м. Севастополі.
6. Визнати такими, що втратили чинність:
( Підпункт 6.1 пункту 6 фактично втратив чинність у зв'язку з втратою чинності Наказу Державного комітету статистики N 674 від 30.12.2004, до якого вносились зміни )
6.1. Підпункт 1.1 пункту 1 наказу Держкомстату України від 30.12.2004 N 674, "Про затвердження інструкцій щодо заповнення форм державних статистичних спостережень з охорони навколишнього природного середовища", зареєстрованого в Мін'юсті України 25.01.2005 за N 97/10377.
( Підпункт 6.2 пункту 6 фактично втратив чинність у зв'язку з втратою чинності Наказу Державного комітету статистики N 289 від 28.09.2005, до якого вносились зміни )
6.2. Пункт 1 наказу Держкомстату України від 28.09.2005 N 289 "Про затвердження Інструкції щодо порядку подання та заповнення форми державного статистичного спостереження N 1-небезпечні відходи "Звіт про утворення, оброблення та утилізацію відходів I-III класів небезпеки", зареєстрованого в Мін'юсті України 13.10.2005 за N 1200/11480.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Остапчука Ю.М.
Голова
ПОГОДЖЕНО:
Міністр охорони навколишнього
природного середовища України
О.Г.Осауленко


В.Г.Джарти
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
статистики України
24.10.2006 N 494
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 листопада 2006 р.
за N 1194/13068
ІНСТРУКЦІЯ
щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 1-екологічні витрати "Звіт про витрати на охорону навколишнього природного середовища та екологічні платежі"
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція встановлює порядок складання державного статистичного спостереження за формою N 1-екологічні витрати "Звіт про витрати на охорону навколишнього природного середовища та екологічні платежі" (далі - форма N 1-екологічні витрати).
1.2. Форма N 1-екологічні витрати заповнюється на основі даних первинного обліку фактичних витрат на охорону навколишнього природного середовища.
1.3. Охорона навколишнього природного середовища - це комплекс заходів, спрямованих на запобігання, скорочення чи ліквідацію забруднення, інших видів шкідливого впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, при наданні послуг чи використанні продукції, а також на збереження біорізноманіття та середовища існування.
1.4. До витрат на охорону навколишнього природного середовища відносяться всі види витрат, спрямовані на запобігання, скорочення чи ліквідацію забруднення, інших видів шкідливого впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, при наданні послуг чи використанні продукції, а також на збереження біорізноманіття та середовища існування.
1.5. Такі напрямки витрат, як економія ресурсів та енергозбереження, ураховуються тільки в тому випадку, коли вони спрямовані передусім на захист охорони навколишнього природного середовища, наприклад утилізацію відходів, яка здійснюється з метою охорони навколишнього природного середовища.
1.6. Не враховуються:
заходи, що дають позитивний екологічний ефект, але втілені з технічних міркувань, для поліпшення умов праці та техніки безпеки;
використання природних ресурсів (наприклад, водопостачання);
фінансові показники, такі як амортизація та вартість основних засобів;
перерахунки за депозитами, штрафи за порушення природоохоронного законодавства, компенсація шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.
1.7. Усі показники бланка звіту повинні бути заповнені. У разі відсутності окремих показників форми N 1-екологічні витрати (наприклад, відсутність фактично здійснених зборів за забруднення) ставиться прочерк у відповідних рядках (графах).
1.8. Показники форми N 1-екологічні витрати не включають податку на додану вартість та відображаються у гривнях цілим числом.
2. Капітальні інвестиції та поточні витрати на охорону навколишнього природного середовища
2.1. У рядках 000-900 форми відображаються капітальні інвестиції та поточні витрати на заходи за напрямками, наведеними в Переліку основних напрямків витрат на охорону навколишнього природного середовища (далі - Перелік) згідно з додатком. Природоохоронні напрямки, які в бланку форми виділяються жирним шрифтом (підсумкові коди), містять заходи, які необхідно заповнити відповідно до Переліку. У розділі відображаються фактичні напрямки витрат, які здійснювались на підприємстві з метою охорони навколишнього природного середовища, уключаючи усі складові та підсумкові коди.
2.2. У графі 1 відображаються капітальні інвестиції та поточні витрати на охорону навколишнього природного середовища.
2.3. До капітальних інвестицій, які здійснюються з метою охорони навколишнього природного середовища (графа 2), відносяться всі витрати звітного року на обладнання, технічне оснащення, будівництво природоохоронного призначення. Сюди входять витрати на будівництво нових, розширення, реконструкцію, реставрацію, технічне переобладнання діючих підприємств, об'єктів, капітальний ремонт та придбання обладнання природоохоронного призначення довгострокового користування.
2.4. До витрат на капітальний ремонт основних засобів природоохоронного призначення (графа 3) відносяться усі витрати звітного року, пов'язані з поліпшенням об'єкта, яке приводить до збільшення майбутньої економічної вигоди, у першу чергу очікуваної від використання об'єкта, і на суму яких збільшується первинна вартість основного капіталу.
2.5. До поточних витрат на охорону навколишнього природного середовища відносяться витрати, які здійснюються на підтримку (утримання та експлуатацію) об'єкта (основних засобів природоохоронного призначення) в робочому стані та які входять до складу витрат поточного періоду.
2.6. До складу основних засобів природоохоронного призначення належать споруди, установки та обладнання, що наводяться нижче:
2.6.1. Станції біологічного, фізико-хімічного та механічного очищення виробничих і комунальних зворотних вод; споруди і устаткування для доочищення зворотних вод; дослідне устаткування і цехи на підприємствах, пов'язані з розробленням методів очищення зворотних вод; устаткування і споруди для збору, транспортування, перероблення і ліквідації рідких виробничих відходів; берегові споруди для приймання із суден господарсько-побутових зворотних вод і сміття для утилізації, складування й очищення; окремі споруди первинної стадії очищення зворотних вод (нафтопасток, жироловок, станцій нейтралізації флотаційного устаткування знешкодження шламів); каналізаційні мережі для відведення виробничих і комунальних зворотних вод на поля фільтрації, до спеціально збудованих накопичувачів, випарників; споруди для очищення виробничих і комунальних зворотних вод; каналізаційні мережі для відведення промислових зворотних вод (уключаючи зливові) та споруди на них: станції перекачування, контролю, підготовки зворотних вод і місткостей для тимчасової акумуляції цих вод у разі аварійних скидів забруднень і підвищення концентрації їх вище граничнодопустимих норм з подальшим передаванням на станції очищення. При цьому в зазначені комунікації не входять внутрішньоплощадкові мережі промислових підприємств.
Якщо міські, промислові та інші каналізаційні мережі не підведені до очисних споруд і скидання забруднювальних речовин здійснюється безпосередньо у природні водні об'єкти, витрати на утримання і експлуатацію цих мереж у розділі 1 не зазначаються.
2.6.2. Берегові і плавучі станції очищення баластових та лляльних (підсланевих) вод.
2.6.3. Оборотні системи водопостачання (з поверненням для потреб технічного водопостачання зворотних вод після їхнього відповідного очищення та оброблення), уключаючи оборотні системи гідрозоловидалення і гідровидалення різних шламів, оборотні системи виробничого водопостачання, а також системи послідовного і повторного використання води, у тому числі тієї, яка надійшла від інших підприємств.
2.6.4. Устаткування, обладнання технічного флоту для збору нафти, сміття та інших рідких або твердих відходів з акваторій річок, водоймищ, портів і морів, а також на проведення заходів для дообладнання діючих суден.
2.6.5. Водоохоронні зони та прибережні смуги водних об'єктів з комплексом технологічних, лісомеліоративних, агротехнічних, гідротехнічних, санітарних та інших заходів, спрямованих на запобігання забрудненню та засміченню водних ресурсів.
2.6.6. Спеціальні водосховища для боротьби із шкідливою дією вод, а також для забезпечення санітарно-оздоровчих попусків, крім витрат на утримання та експлуатацію водосховищ, призначених для гідроенергетичних, іригаційних та інших виробничих потреб.
2.6.7. Руслові аераційні станції та інші водоохоронні об'єкти міжгалузевого призначення.
2.6.8. Розсіювальні випуски зворотних вод та проведення заходів для запобігання тепловому впливу зворотних вод на водні об'єкти.
2.6.9. Поля фільтрації, спеціально збудовані накопичувачі, випарники та відстійники, системи відведення (скидання) зворотних вод, які не спричиняють забруднення поверхневих та підземних водних об'єктів.
2.6.10. Акумулювальні місткості, відстійники, споруди й обладнання для аерації вод, біологічні канали, екрани для затримання пестицидів та ін.
2.6.11. Устаткування для вловлювання і знешкодження забруднювальних речовин із газів, що відходять від технологічних агрегатів та вентиляційного обладнання, безпосередньо перед їхнім викидом в атмосферу. Віднесення цих витрат до категорії охорони атмосферного повітря від забруднення може здійснюватися тільки за умови, якщо таке устаткування за своїм прямим призначенням є санітарним (забезпечує зниження викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря). У цей саме показник уключаються витрати на утримання та експлуатацію дослідно-промислового устаткування і цехів для розроблення методів очищення газів, що відходять в атмосферне повітря, а також автоматизованих систем контролю за забрудненням атмосферного повітря, на утримання лабораторій з контролю за викидами забруднювальних речовин в повітря.
2.6.12. Устаткування (апаратура), яке призначене для очищення газопилового потоку.
2.6.13. Контрольно-регулювальні пункти для перевірки вмісту забруднювальних речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів.
2.6.14. Устаткування та обладнання для проведення моніторингу охорони та раціонального використання водних ресурсів.
2.6.15. Устаткування та цехи для добування і регенерації з водних та органічних розчинів, сполук металів та інших цінних компонентів із гальванічних і травильних розчинів, зворотних вод виробництв чорної і кольорової металургії та інших галузей, при виробництві та оброблюванні кіноплівки тощо; для добування з відпрацьованих вод і перероблення солей кальцію, магнію, натрію, фтористих сполук та ін. на підприємствах основної хімії, титаномагнієвих та інших підприємствах, для утилізації лугів і кислот з відпрацьованих технологічних розчинів на підприємствах целюлозно-паперової, хімічної, нафтохімічної та інших галузей промисловості; для виділення з відпрацьованих вод і утилізації нафтопродуктів і масел; для перероблення надлишкового мулу очисних споруд; для добування та перероблення відходів та інших речовин (шламів, осадів тощо) харчової промисловості; для знешкодження токсичних відходів, що утворилися на підприємстві, а також інше аналогічне устаткування та цехи на підприємствах різних галузей промисловості, транспорту, сільського господарства, житлово-комунального господарства.
2.6.16. Об'єкти поводження з відходами (полігони, спеціально організовані місця зберігання твердих відходів), а також обладнання для знешкодження відходів. Сюди ж відносяться поточні витрати на знешкодження виробничих відходів (у тому числі уловлених забруднювальних речовин у процесі очищення зворотних вод і газів, що відходять), перевезення відходів до місця їхнього складування чи знищення.
2.6.17. Устаткування та обладнання для допалювання та інших методів доочищення хвостових газів перед безпосереднім викидом їх в атмосферу.
2.7. До природоохоронного не відноситься газоочисне устаткування та обладнання, яке є елементом технологічної схеми і призначене для одержання запланованої продукції з мінеральної сировини (очищення газів, які відходять від реакторів при виробництві сажі на підприємствах технічного вуглецю; очищення газів, які відходять від руднотермічних печей при виробництві жовтого фосфору на фосфорних підприємствах; очищення газів, що відходять від печей "киплячого шару" при виробництві сірчаної кислоти на хімічних підприємствах тощо).
2.8. У розділі 1 не відображаються витрати на утримання та експлуатацію промислових і комунальних водопроводів, уключаючи споруди попереднього очищення забраної води (водопідготовку), а також виплати промислових підприємств за воду, яка забирається із водогосподарських систем.
2.9. До складу природоохоронних витрат, крім того, не повинні включатися витрати на експлуатацію газовідводів (повітропроводів), димососів (вентиляторів) димових труб, систем вентиляції та кондиціювання, які призначені для створення нормальних санітарно-гігієнічних умов на робочих місцях, організація санітарно-захисних зон, догляд за зеленими насадженнями тощо, оскільки вони є складовими елементами технологічних схем, промислової санітарії, благоустрою тощо.
2.10. У розділі відображаються також витрати на охорону мінеральних ресурсів, охорону та збереження природно-заповідного фонду, охорону ресурсів тваринного і рослинного світу, охорону земель.
2.11. До складу поточних природоохоронних витрат входять:
вартість матеріалів і покупних напівфабрикатів, які витрачені на функціонування засобів природоохоронного призначення, а також вартість матеріалів, які використані на поліпшення технічного стану і технічне вдосконалення природоохоронних засобів, здійснення дослідів та випробувань, які спрямовані на технічне вдосконалення цих засобів;
вартість палива та енергії, які спожиті у процесі функціонування природоохоронних засобів (уключаючи вартість палива, необхідного для здійснення технологічних процесів, направлених на зниження вмісту і нейтралізацію шкідливих речовин, що містяться у відходах) та інших робіт природоохоронного характеру;
витрати на утримання та експлуатацію засобів природоохоронного призначення, уключаючи амортизацію і витрати на поточний ремонт;
цехові та загальні по підприємству (експлуатаційні) витрати за відповідною номенклатурою статей, що пов'язані з утриманням апарату служб охорони природи цеху, підприємства, організації;
витрати на охорону праці працівників, які зайняті обслуговуванням засобів природоохоронного призначення і виконанням інших робіт, пов'язаних з охороною навколишнього природного середовища.
2.12. Сума капітальних інвестицій та поточних витрат на заходи щодо кожного з природоохоронних напрямків повинна дорівнювати показникам за підсумковим кодом.
Дані рядка з кодом 000 у графах 1-4 повинні дорівнювати сумі даних за відповідними графами рядків з кодами: 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900.
Дані графи 1 у всіх рядках розділу повинні дорівнювати сумі даних граф 2 та 4. Дані графи 3 не повинні бути більшими за дані графи 2.
2.13. Підприємства, які сплатили кошти іншим підприємствам за послуги, пов'язані з прийняттям та очищенням зворотних вод, збереженням та знешкодженням відходів, рекультивацією земель тощо, а також підприємства, які отримали кошти за надання екологічних послуг іншим підприємствам, відображають ці кошти тільки у розділі 4.
3. Капітальні інвестиції та поточні витрати на охорону навколишнього природного середовища за джерелами фінансування
3.1. У розділі 2 відображаються дані про капітальні інвестиції та поточні природоохоронні витрати за джерелами фінансування. Показники графи 1 у всіх рядках розділу 2 повинні збігатися з відповідними показниками розділу 1.
3.2. У графі 7 відображаються витрати з природоохоронною метою, які здійснювались за рахунок інших, не визначених у графах 2-6 джерел фінансування, уключаючи міжнародну технічну допомогу, гранти тощо.
3.3. Дані графи 1 у всіх рядках цього розділу повинні дорівнювати сумі даних у графах 2, 3, 5 та 7.
3.4. У довідці (рядки 1400-1450) відображаються капітальні інвестиції та поточні витрати за елементами операційних витрат. Показники граф 1 та 2 рядка 1400 повинні збігатися з відповідними показниками граф 2 та 4 рядка 000 розділу 1. Сума рядків 1410, 1420, 1430, 1440, 1450 граф 1 та 2 довідки повинна дорівнювати показникам у відповідних графах за рядком 1400.
4. Екологічні платежі
4.1. У розділі 3 відображається збір за забруднення навколишнього природного середовища, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднювальних речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення, скиди забруднювальних речовин безпосередньо у водні об'єкти, розміщення відходів; штрафи за адміністративні правопорушення в галузі охорони навколишнього середовища, використання природних ресурсів, позови про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
4.2. У графі 1 цього розділу відображаються суми нарахованого до сплати протягом звітного року збору за забруднення навколишнього природного середовища.
4.3. У рядку 1500 відображаються сумарні дані про нарахований збір за забруднення навколишнього природного середовища.
4.4. У рядку 1510 відображаються нараховані суми збору, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднювальних речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення.
4.5. У рядку 1520 відображається нарахований збір, що справляється за скиди забруднювальних речовин безпосередньо у водні об'єкти в межах і понад установлені ліміти.
4.6. У рядку 1530 відображається нарахований збір, що справляється за розміщення відходів у місцях, які перебувають у віданні звітного об'єкта в межах і понад установлені ліміти.
4.7. У рядках 1521, 1522, 1531, 1532 відображаються нараховані суми збору за забруднення навколишнього природного середовища (скиди забруднювальних речовин і розміщення відходів) у межах та понад установлені ліміти, а також збір за тими видами забруднювальних речовин (відходів), за якими підприємство не оформило в установленому порядку дозвіл на скид забруднювальних речовин у водні об'єкти і розміщення відходів.
4.8. Виплати іншим організаціям, які надають послуги за договорами приймання й очищення зворотних вод, а також вивезення, складування і знищення відходів та рекультивацію земель, у розділі 3 не наводяться, оскільки повинні відображатися у розділі 4.
4.9. У рядку 1600 відображаються пред'явлені суми штрафів за адміністративні правопорушення в галузі охорони природи, використання природних ресурсів незалежно від того, чи були ці суми пред'явлені на підставі рішення судових органів або іншим шляхом.
4.10. У рядку 1700 зазначаються пред'явлені позови про відшкодування збитків і втрат, заподіяних у результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (за визнаними претензіями, рішеннями суду про задоволення позовів).
4.11. У рядку 1800 довідки відображається загальна сума пільг, наданих підприємству при оподаткуванні у разі реалізації заходів щодо раціонального використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища.
4.12. У рядку 1900 відображаються фактично сплачені протягом звітного року суми збору за забруднення навколишнього природного середовища.
4.13. У рядку 2000 відображаються обсяги фактично сплачених у звітному році штрафів за адміністративні правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
4.14. У рядку 3000 відображається обсяг фактично задоволених (сплачених, примусово стягнутих заборгованостей органами державної виконавчої влади) у звітному році позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
4.15. До фактично сплачених протягом звітного року екологічних платежів належать кошти, фактично перераховані банками з рахунків підприємств на відповідні рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства.
4.16. При цьому, якщо у звітному році були перераховані кошти в рахунок погашення заборгованості за попередні роки, то вони також повинні відображатися у рядках 1900, 2000, 3000.
5. Додаткові надходження та витрати
5.1. У рядку з кодом 4000 наводяться сумарні дані про надходження (виплату) коштів за надання послуг екологічного характеру, субсидії, трансферти, а також надходження коштів від продажу побічної продукції. Дані за цим рядком повинні дорівнювати сумі рядків з кодами: 4100, 4200, 4300, 4400, 4500, 4600, 4700, 4800, 4900.
5.2. Субсидії, трансферти - це всі невідплатні виплати підприємствам для фінансування природоохоронної діяльності, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг.
5.3. Підприємства, які сплатили кошти іншим підприємствам за послуги, пов'язані з прийняттям та очищенням зворотних вод, за прийняття, збереження і знешкодження відходів та рекультивацію земель, відображають ці витрати за відповідними напрямками природоохоронних витрат, наведених у графі А.
5.4. У графі 1 відображаються кошти, які надійшли підприємству за надання природоохоронних послуг, до яких належать збирання відходів, їхня переробка, очищення зворотних вод, проведення робіт з рекультивації земель тощо.
5.5. У графі 2 виділяється та частина коштів, яка надійшла за надання природоохоронних послуг з державного бюджету.
5.6. У графі 3 вказується сумарна кількість субсидій та трансфертів, які надійшли протягом звітного року на підприємство.
5.7. У графі 4 виділяється та частина субсидій та трансфертів, яка надійшла з Державного бюджету.
5.8. У графі 5 указуються надходження, отримані підприємством від продажу побічної продукції, яка утворюється при здійсненні природоохоронних заходів, наприклад отримання енергії або утилізації матеріалів при переробці відходів.
5.9. Енергозбереження або заощадження сировинних ресурсів за рахунок використання більш досконалої технології, як і інші вигоди при реалізації природоохоронних заходів, сюди не включаються.
5.10. У графі 6 наводяться дані про оплату послуг природоохоронного призначення, які включають платежі спеціалізованим організаціям (підприємствам) за збирання та перероблення відходів, відведення та очищення зворотних вод, рекультивацію земель, зняття, зберігання, використання родючого шару ґрунту, оплату консультаційних послуг тощо. Екологічні штрафи та відшкодування збитків і втрат сюди не входять.
5.11. У графі 7 виділяється оплата за надання послуг природоохоронного призначення, які здійснювались підприємствами державної форми власності.
Директор департаменту статистики
сільського господарства
та навколишнього середовища


О.М.Прокопенко
Додаток
до пункту 2.1
Інструкції щодо заповнення
форми державного
статистичного спостереження
N 1-екологічні витрати
"Звіт про витрати на охорону
навколишнього природного
середовища та екологічні
платежі"
ПЕРЕЛІК
основних напрямків витрат на охорону навколишнього природного середовища
КодНайменування
напрямку
Примітка
100Охорона атмосферного повітря
і проблеми зміни клімату
110Запобігання утворенню
забруднювальних речовин, що
викидаються в атмосферне
повітря, шляхом зміни
виробничих процесів чи
технологій з метою охорони
атмосферного повітря,
збереження клімату і захисту
озонового шару
Сюди входять:
удосконалення виробничих
процесів чи технологій,
запровадження нових
виробничих процесів чи
технологій, призначених для
зниження утворення
забруднювальних речовин, що
викидаються в атмосферне
повітря;
модифікація устаткування,
спрямована на заміну
сировини, енергії,
каталізаторів і інших
ресурсів на продукти, що не
призводять до забруднення
навколишнього природного
середовища, обробка сировини
перед використанням з метою
зменшення утворення
забруднювальних речовин,
уключаючи перехід на інші
види палива, сировини тощо
111Охорона атмосферного повітря-"-
112Проблеми зміни клімату і
захисту озонового шару
-"-
120Очищення димових і
відпрацьованих газів,
вентиляційних викидів з
метою охорони
атмосферного повітря,
збереження клімату і
захисту озонового шару
Сюди входять:
будівництво, модернізація,
уведення в дію, утримання та
експлуатаційне обслуговування
газоочисних установок і
споруд;
будівництво, утримання та
експлуатаційне обслуговування
дослідних та дослідно-
промислових установок для
розроблення методів очищення
газів, що відводяться;
упровадження, установлення
та утримання пристроїв для
зменшення вмісту
забруднювальних речовин у
відпрацьованих газах
пересувних джерел забруднення
та утримання контрольно-
регулювальних пунктів для
перевірки вмісту
забруднювальних речовин у
відпрацьованих газах
пересувних джерел забруднення
121Охорона атмосферного повітря-"-
122Збереження клімату і захист
озонового шару
-"-
130Аналітичні виміри, контроль,
лабораторні дослідження і
т.ін.
Сюди входять:
діяльність, спрямована на
моніторинг концентрацій
забруднювальних речовин в
атмосферному повітрі, викидах
стаціонарних та пересувних
джерел тощо (уключаючи
послуги з визначення вмісту
забруднювальних речовин у
відпрацьованих газах
пересувних джерел та викидах
стаціонарних джерел, а також
моніторинг стану озонового
шару, кількості газів, що
обумовлюють парниковий ефект
і зміну клімату, крім
метеорологічних станцій)
140ІншеСюди входять:
проведення робіт з
інвентаризації джерел
забруднення атмосферного
повітря;
регуляторна та
адміністративна діяльність,
інформаційне забезпечення,
навчання, освіта тощо
200Очищення зворотних вод
210Запобігання утворенню
забруднення шляхом унесення
змін у виробничий процес
Сюди входять:
використання більш "чистих"
і більш ефективних виробничих
процесів і технологій (чистих
технологій);
споживання (використання)
більш чистих продуктів.
Сюди не входять:
дії і заходи, спрямовані на
захист підземних вод від
просочування забруднювальних
речовин і очищення водних
об'єктів після забруднення
220Системи каналізаціїСюди входять:
будівництво, утримання та
експлуатаційне обслуговування
каналізаційних мереж -
системи колекторів,
трубопроводів, водоводів і
насосів для видалення будь-
яких зворотних вод з місць
утворення до споруд для
очистки зворотних вод
230Очищення зворотних вод від
забруднювальних речовин
Сюди входять:
будівництво, утримання та
експлуатаційне обслуговування
споруд для очистки зворотних
вод, що утворюються в
промисловості, комунальному
господарстві, інших галузях
економіки (механічне,
біологічне очищення та
доочищення)
Сюди не входять:
виплати іншим підприємствам
за прийняття та очищення
зворотних вод
240Усунення теплового впливу
зворотних вод на водні
об'єкти
Сюди входять:
заходи для усунення
теплового впливу зворотних
вод на водойми, що
застосовуються перед
скиданням води в навколишнє
природне середовище;
утримання розсіювальних
випусків зворотних вод та
проведення заходів із
запобігання тепловому впливу
на водні об'єкти
250Аналітичні виміри, контроль,
лабораторні дослідження і
т.ін.
Сюди входять:
моніторинг і контроль за
концентрацією забруднювальних
речовин у зворотних водах, а
також якістю поверхневих вод
внутрішніх водойм і морської
води в місцях скидання
зворотних вод
260ІншеСюди входять:
проведення робіт з
інвентаризації джерел
забруднення водних об'єктів;
регуляторна та
адміністративна діяльність,
інформаційне забезпечення,
навчання, освіта та ін.
300Поводження з відходами
310Запобігання утворенню
відходів шляхом внесення
зміни у виробничий процес
Сюди входять:
використання більш "чистих"
і більш ефективних виробничих
процесів і інших технологій
(більш чистих технологій),
спрямованих на запобігання
чи скорочення утворення
відходів за допомогою
модифікації технологічних
процесів;
споживання чи використання
більш чистих продуктів
(заміна сировини,
каталізаторів і інших
ресурсів)
320Збирання і транспортування
відходів
Сюди входять:
збирання і транспортування
відходів до місця обробки чи
видалення (уключаючи
небезпечні відходи, побутове
та вуличне сміття, крім
снігу);
утримання споруд, установок
та спецтранспорту для
збирання, транспортування,
знешкодження та складування
відходів
330Оброблення, знешкодження,
розміщення небезпечних
відходів: спалювання,
розміщення на полігоні, інші
методи
Сюди входять:
будівництво, утримання та
експлуатація об'єктів
поводження з небезпечними
відходами;
фізична або хімічна
обробка, спалювання,
біологічна обробка, видалення
небезпечних відходів та ін.;
компостування і
рециркуляція, здійснені з
метою охорони навколишнього
природного середовища.
Сюди не входять:
виплати іншим підприємствам
та організаціям за прийняття,
зберігання і знешкодження
відходів;
виробництво компосту з
метою здійснення економічної
діяльності "виробництво
добрив і азотовмісних сполук"
331Спалювання-"-
332Розміщення на полігоні-"-
333Інші методи переробки і-"-
розміщення
340Оброблення, знешкодження,
розміщення відходів
Сюди входять:
будівництво, утримання та
експлуатація об'єктів
поводження з відходами
(окрім об'єктів поводження
з небезпечними відходами);
фізична або хімічна
обробка, спалювання,
біологічна обробка, видалення
відходів та ін.;
компостування і
рециркуляція, здійснені з
метою охорони навколишнього
середовища.
Сюди не входять:
оброблення, знешкодження і
розміщення небезпечних
відходів;
виробництво компосту з
метою здійснення економічної
діяльності "виробництво
добрив і азотовмісних сполук"
341Спалювання-"-
342Розміщення на полігоні-"-
343Інші методи переробки і
розміщення
-"-
350Аналітичні виміри, контроль,
лабораторні дослідження і
т.ін.
Контроль і визначення
обсягів відходів, що
утворюються і зберігаються,
їхньої токсичності і т.ін.
360ІншеСюди входять:
проведення робіт з
інвентаризації і
паспортизації джерел
утворення та розміщення
відходів;
регуляторна та
адміністративна діяльність,
інформаційне забезпечення,
навчання, освіта та ін.
400Захист і реабілітація ґрунту,
підземних і поверхневих вод
410Запобігання інфільтрації
забруднювальних речовин
Сюди входять:
закріплення ґрунту
промислових підприємств,
установки для уловлювання
стоків і витоків з
забруднювальних речовин,
зміцнення сховищ і
транспортування продуктів, що
забруднюють навколишнє
природне середовище;
створення водоохоронних
зон;
утримання та експлуатація
полів фільтрації, спеціально
збудованих накопичувачів та
відстійників забруднених
зворотних вод;
відновлення і підтримання
сприятливого гідрологічного
режиму річок і водоймищ та
заходи з боротьби з шкідливою
дією вод
420Очищення ґрунтів і водних
об'єктів
Сюди входять:
заходи з розподілу,
локалізації і вилучення
відходів, видалення похованих
бочок і контейнерів,
фільтрування і повторного
складування;
монтаж та експлуатаційне
обслуговування дренажних
систем для газів, що
відходять, і рідких стоків,
промивання ґрунту за
допомогою дегазації,
відкачування забруднювальних
речовин, видалення і обробка
забрудненого ґрунту тощо.
Сюди не входять:
вапнування озер і штучне
оксигенування водних об'єктів
та послуги з їх цивільного
захисту
430Запобігання ерозії та іншим
видам фізичної деградації
ґрунту
Сюди входять:
відновлення захисного
рослинного покриву ґрунтів,
будівництво протиерозійних
стін;
рекультивація
відпрацьованих земель;
захист земель від ерозії.
Сюди не входять:
виплати іншим
підприємствам, організаціям
на рекультивацію земель;
діяльність, проведена з
економічною метою або захисту
населення (селищ) від
природних небезпек
440Запобігання засоленню,
розсоленню ґрунтів
Сюди входять:
заходи з підвищення рівня
підземних вод, запобігання
засоленню, розсоленню,
реабілітації ґрунтів.
Сюди не входять:
діяльність, проведена з
економічною метою, наприклад
осушення дна морів,
сільськогосподарське
виробництво
450Аналітичні виміри, контроль,
лабораторні дослідження і
т.ін.
Сюди входять:
заходи, спрямовані на
контроль і вимірювання
забруднення ґрунтів,
підземних і поверхневих вод,
вимірювання ступеня ерозії
та засоленості ґрунтів і
т.ін.
460ІншеСюди входять:
моніторинг ділянок
підвищеної небезпеки;
регуляторна та
адміністративна діяльність,
інформаційне забезпечення,
навчання, освіта та ін.
500Зниження шумового і
вібраційного впливу (за
винятком заходів для охорони
праці)
510Заходи запобігання на джерелі
шумового і вібраційного
впливу
Сюди входять:
заходи, спрямовані на
зменшення шумового і
вібраційного впливу
промислового устаткування,
двигунів транспортних
засобів, систем випуску та
гальм, а також рівня шуму,
обумовленого контактом
поверхонь шин, доріг, коліс
або рейок тощо;
заходи, спрямовані на
зменшення шуму за рахунок
модифікації поверхонь.
Сюди не входять:
заходи, спрямовані на
зменшення шуму і вібрацій у
плані охорони праці
511Залізничний, автомобільний
транспорт, міський
електричний транспорт у т.ч.
метрополітен
-"-
512Авіаційний транспорт-"-
513Морський і річковий транспорт
514Промислові виробництва,
будівництво тощо
-"-
520Застосування антишумових і
антивібраційних конструкцій
Сюди входять:
заходи, спрямовані на
встановлення і керування
протишумовим устаткуванням
(екрани, насипи чи живоплоти)
521Залізничний,
автомобільний транспорт,
міський електричний
транспорт, у т.ч.
метрополітен
-"-
522Авіаційний транспорт-"-
523Морський і річковий транспорт-"-
524Промислові виробництва,
будівництво тощо
-"-
525Аналітичні виміри, контроль,
лабораторні дослідження і
т.ін.
Сюди входять:
монтаж і експлуатація
стаціонарних постів виміру і
моніторингу, мереж
спостережень або використання
пересувного устаткування в
міських районах і т.ін.
530ІншеСюди входять:
регуляторна та
адміністративна діяльність,
інформаційне забезпечення,
навчання, освіта та ін.
600Збереження біорізноманіття і
середовища існування
610Захист і відновлення
чисельності видів, збереження
середовища існування
Сюди входять:
охорона, відтворення та
відродження видів фауни і
флори, а також відновлення,
реабілітація і надання
первісної форми порушеним
ареалам з метою посилення
їхніх природних функцій;
збереження генетичної
спадщини, відтворення
зруйнованих екосистем,
уведення заборони на
видобування і торгівлю
рідкісними видами тварин і
рослин з метою їхнього
захисту;
відновлення водних об'єктів
як водних ареалів: дії щодо
штучного насичення киснем
(утримання та експлуатація
руслових аераційних станцій,
нейтралізація вапном,
поліпшення гідрологічного
режиму та ін.);
придбання землі для захисту
видів і середовища існування
620Збереження природних і
ландшафтних об'єктів,
створення, оголошення та
збереження територій і
об'єктів природно-заповідного
фонду
Сюди входять:
утримання заповідників,
національних природних
парків, ботанічних садів,
дендрологічних і
зоологічних парків,
регіональних ландшафтних
парків та інших територій і
об'єктів природно-заповідного
фонду;
резервування цінних для
заповідання природних
територій та об'єктів;
ведення державного кадастру
територій та об'єктів
природно-заповідного фонду,
Червоної та Зеленої книг
України;
збереження видів тварин і
рослин, занесених до Червоної
книги України, а також
угруповань рослин, занесених
до Зеленої книги України;
охорона лісів від пожеж з
метою збереження ландшафту;
збереження пам'яток природи
Сюди не входять:
охорона та реабілітація
історичних пам'ятників чи
ландшафтів, що, переважно,
були створені штучно;
контроль за бур'янами з
сільськогосподарською метою;
створення і догляд за
зеленими ділянками уздовж
доріг і оздоровчих або
спортивних споруд
630Аналітичні виміри, контроль,
лабораторні дослідження і
т.ін.
Сюди входять:
виміри, моніторинг і аналіз
стану формування екомережі,
збереження природних і
ландшафтних об'єктів,
територій і об'єктів
природно-заповідного фонду
640ІншеСюди входять:
регуляторна та
адміністративна діяльність,
інформаційне забезпечення,
навчання, освіта та ін.
700Радіаційна безпека (за
винятком заходів для
запобігання аваріям і
катастрофам)
710Забезпечення охорони
навколишнього середовища
Сюди входять:
заходи, здійснювані для
охорони навколишнього
середовища від
радіоактивного впливу
(створення буферних зон і
т.ін.).
Сюди не входять:
діяльність і заходи, що
належать до попередження
технічних ризиків, охорони
праці;
діяльність, пов'язана зі
збором і обробкою
низькоактивних радіоактивних
відходів
720Транспортування і переробка
радіоактивних відходів
Сюди входять:
транспортування,
кондиціонування або підземне
поховання радіоактивних
відходів
730Аналітичні виміри, контроль,
лабораторні дослідження і
т.ін.
Сюди входять:
виміри, контроль і
моніторинг радіоактивності
навколишнього середовища і
радіоактивності, обумовленої
радіоактивними відходами за
допомогою спеціального
устаткування, приладів і
установок
740ІншеСюди входять:
регуляторна та
адміністративна діяльність,
інформаційне забезпечення,
навчання, освіта та ін.
800Науково-дослідні роботи
природоохоронного спрямування
810Охорона атмосферного повітря
і проблеми зміни клімату
Сюди входять:
науково-дослідні роботи з
попередження та усунення
забруднення, у т.ч.
спрямовані на розробку
споруд, устаткування та
апаратури для запобігання та
усунення забруднення;
науково-дослідні роботи,
спрямовані на розробку
споруд, устаткування та
приладів для відповідних
вимірювань та аналізів
811Охорона атмосферного повітря-"-
812Проблеми зміни клімату-"-
820Охорона вод-"-
830Поводження з відходами-"-
840Охорона ґрунтів і водних
об'єктів
-"-
850Шум і вібрація-"-
860Збереження
біоразноманіття і середовища
проживання
-"-
870Радіаційна безпека-"-
880Інші-"-
900Інші напрямки
природоохоронної діяльності
910Загальні управлінські витратиСюди входять:
управлінські витрати,
спрямовані на проведення
природоохоронної діяльності
911Загальні управлінські витратиСюди входять:
управлінські витрати,
спрямовані на проведення
природоохоронної діяльності,
уключаючи адміністративні
витрати, організацію
керування і т.ін.
912Природоохоронний менеджментСюди входять:
витрати на консультації,
нагляди, аналізи тощо
920Освіта, навчання,
інформаційне забезпечення
Сюди входять:
витрати на надання
загальної освіти чи навчання
з природоохоронних питань і
поширення екологічної
інформації
930Інші не названі вище напрямки
Директор департаменту статистики
сільського господарства
та навколишнього середовища


О.М.Прокопенко