• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Типового положення про центр професійної реабілітації інвалідів

Міністерство праці та соціальної політики України  | Наказ, Положення від 09.10.2006 № 372 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство праці та соціальної політики України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 09.10.2006
  • Номер: 372
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство праці та соціальної політики України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 09.10.2006
  • Номер: 372
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
09.10.2006 N 372
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 жовтня 2006 р.
за N 1162/13036
Про затвердження Типового положення про центр професійної реабілітації інвалідів
( Додатково див. наказ N 772/18067 від 02.09.2010 )
На виконання статей 10 та 38 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Типове положення про центр професійної реабілітації інвалідів (додається).
2. Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, головним управлінням праці та соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій до 01.01.2007 вжити заходів щодо приведення діючих положень про центри професійної реабілітації інвалідів у відповідність з Типовим положенням, затвердженим цим наказом.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра В. Дьяченка.
4. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Фонду України соціального захисту інвалідів від 11.06.99 N 96/187/146/55 "Про затвердження Типового положення про центр професійної, медичної та соціальної реабілітації інвалідів", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24.06.99 за N 412/3705 (зі змінами).
Міністр
ПОГОДЖЕНО:
Заступник Міністра освіти
і науки України
Заступник Міністра охорони
здоров'я України
М.Папієв


М.Степко

Ю.Гайдаєв
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства праці
та соціальної політики
України
09.10.2006 N 372
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 жовтня 2006 р.
за N 1162/13036
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про центр професійної реабілітації інвалідів
1. Загальні положення
1.1. Центр професійної реабілітації інвалідів (далі - Центр) є закладом системи органів праці та соціального захисту населення, метою діяльності якого є здійснення заходів, спрямованих на підготовку особи з інвалідністю до професійної діяльності, відновлення чи здобуття професійної працездатності шляхом адаптації, реадаптації, навчання, перенавчання для подальшого ефективного працевлаштування з урахуванням стану її здоров'я, особистих схильностей та побажань.
1.2. Центр утворюється у формі державних та комунальних спеціалізованих підприємств, установ та закладів, які не мають на меті отримання прибутку, для тимчасового перебування осіб зі стійким розладом функцій організму (повнолітніх інвалідів), які мають відповідні медичні показання і потребують спеціальних умов для одержання системи професійних (в частині соціальних, психологічних, медичних) заходів реабілітації, зокрема професійний відбір, професійну орієнтацію, професійну підготовку, перепідготовку, перекваліфікацію, раціональне працевлаштування, професійно-виробничу адаптацію з метою інтеграції цих осіб в суспільство.
1.3. Центр державної форми власності утворюється, реорганізується та ліквідується на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Центр комунальної форми власності утворюється, реорганізується та ліквідується на підставі рішення органу місцевого самоврядування.
1.4. Центр розміщується на територіях із спеціально побудованими або пристосованими приміщеннями, що повинні відповідати безбар'єрній архітектурі, санітарно-гігієнічним, протипожежним вимогам, техніці безпеки, мати всі види комунального благоустрою.
1.5. На підставі цього Типового положення Центр розробляє власне Положення, що затверджується органом, яким було прийнято рішення про створення Центру.
1.6. Види діяльності, що потребують ліцензування, здійснюються Центром після отримання в установленому порядку відповідної ліцензії.
1.7. У своїй діяльності Центр керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства праці та соціальної політики України, іншими нормативно-правовими актами з питань реабілітації інвалідів, а також цим Типовим положенням.
2. Завдання та основні напрями діяльності Центру
2.1. Центр забезпечує:
2.1.1. Реалізацію головних завдань, визначених в Законах України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про реабілітацію інвалідів в Україні", "Про соціальні послуги", щодо професійної реабілітації інвалідів відповідно до висновків медико-соціальної експертної комісії з урахуванням конкурентоспроможності інваліда на ринку праці і його працевлаштування як у звичайних виробничих умовах, так і у спеціально створених умовах праці;
2.1.2. Проведення професійної орієнтації, професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації інвалідів;
2.1.3. Організацію професійної реабілітації із здійсненням медичного супроводу, яким передбачено надання конкретних видів і форм соціальної допомоги, а також послуг психологічного характеру, що забезпечить успішну адаптацію інваліда до праці;
2.1.4. Організацію комплексної психотерапії та психокорекції, заснованих на передових досягненнях сучасної психології, фізіології та медицини;
2.1.5. Оцінку результатів професійної реабілітації інвалідів за освітніми, соціальними, психологічними і медичними критеріями та показниками;
2.1.6. Надання рекомендацій для подальшої професійної реабілітації інвалідів;
2.1.7. Здійснення заходів щодо сприяння в ефективному працевлаштуванні інвалідів відповідно до набутої професії після закінчення навчання;
2.1.8. Надання інформаційно-консультативних послуг інвалідам, громадським організаціям, підприємствам, установам з питань професійної реабілітації інвалідів;
2.1.9. Створення матеріально-технічної бази для професійного навчання та реалізації комплексу заходів його соціального, психологічного та медичного супроводу;
2.1.10. Безпечні умови реабілітаційної діяльності;
2.1.11. Здійснення взаємозв'язків з аналогічними вітчизняними та закордонними центрами, освітніми, науковими, виробничими установами та організаціями з питань професійної реабілітації інвалідів.
3. Структура Центру
3.1.Основними структурними підрозділами Центру є:
3.1.1. Адміністрація;
3.1.2. Відділення професійної реабілітації;
3.1.3. Відділення соціальної реабілітації;
3.1.4. Відділення медичного та психологічного супроводу;
3.1.5. Відділення обслуговування Центру;
3.1.6. Лабораторії, майстерні, дільниці, навчальні кабінети;
3.1.7. Інші структурні підрозділи, діяльність яких пов'язана із професійною реабілітацією інвалідів.
3.2. Робота структурних підрозділів Центру проводиться відповідно до положень про ці підрозділи, що затверджуються директором Центру.
3.3. У Центрі створюються приймальна та реабілітаційна комісії, склад яких затверджується директором Центру за погодженням з органом, яким було прийнято рішення про створення Центру.
4. Умови зарахування та відрахування з Центру
4.1. До Центру приймаються за власною заявою та за направленням місцевих органів праці та соціального захисту населення повнолітні інваліди, які за висновком медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) потребують професійної реабілітації і мають базову або повну загальну середню освіту.
4.2. Інваліди подають до місцевого органу праці та соціального захисту населення особисто заяву про направлення до Центру із зазначенням обраної професії (із числа тих, за якими здійснюється навчання в Центрі), із зазначенням місця проживання та необхідності працевлаштування після закінчення навчання, до якої додаються:
- документ про освіту;
- копія довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності;
- медична довідка форми N 086/О, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я від 27.12.1999 N 302, з обов'язковим зазначенням даних про обстеження психіатром, наркологом, онкологом та дерматовенерологом;
- копія паспорта (сторінки із зазначенням П.І.Б., яким органом і коли виданий, місце проживання);
- дві фотокартки розміром 4 х 6.
Документ про освіту і паспорт в оригіналі особа пред'являє в Центрі особисто.
4.3. Інваліди, які прибули до Центру, до початку занять проходять медичне обстеження та професійне тестування.
4.4. Наказ про зарахування та відрахування слухачів - інвалідів підписується директором Центру.
4.5. Інвалідам, зарахованим до Центру, приймальною комісією надсилається виклик із зазначенням дати прибуття до Центру.
4.6. Інваліди, які без поважних причин не прибули до Центру за викликом і не приступили до занять протягом 10 днів від дня їх початку, із Центру відраховуються. На звільнені місця може проводитися додаткове зарахування інвалідів.
4.7. До Центру не приймаються особи з такими протипоказаннями:
- гострі інфекційні захворювання до закінчення строку ізоляції;
- венеричні захворювання;
- усі захворювання в гострій стадії та заразній формі;
- епілепсія та епісиндром;
- психічні розлади.
4.8. З Центру інвалід може бути відрахований за:
- власним бажанням;
- невиконання вимог навчального плану та навчальних програм;
- грубі порушення навчальної дисципліни або правил внутрішнього розпорядку Центру;
- у разі загострення основного та супутніх захворювань.
5. Учасники процесу професійної реабілітації в Центрі
5.1. Учасниками процесу професійної реабілітації інвалідів є особи, визначені статтею 30 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні".
5.2. Педагогічною діяльністю в Центрі можуть займатися особи, які мають відповідну професійну освіту та професійно-педагогічну підготовку, моральні якості і фізичний стан яких дає змогу виконувати обов'язки педагогічного працівника.
5.3. Медичною діяльністю в Центрі можуть займатися особи, які мають відповідну професійну освіту та періодично проходять курси підвищення кваліфікації за своїм фахом.
5.4. Права, обов'язки та соціальні гарантії педагогічних та медичних працівників визначаються законодавством.
5.5.Працівники Центру несуть дисциплінарну, адміністративну, кримінальну відповідальність згідно з законодавством.
6. Права, обов'язки та відповідальність інвалідів у період перебування в Центрі
6.1. Слухачі - інваліди Центру мають право на:
6.1.1. Належні умови навчання за обраною професією;
6.1.2. Навчання за індивідуальною програмою;
6.1.3. Безоплатне користування навчально-виробничою, культурно-спортивною, побутовою, оздоровчою базами Центру та його бібліотечним фондом;
6.1.4. Безоплатне користування медикаментами, профілактику захворювань та зміцнення здоров'я;
6.1.5. Участь у громадському самоврядуванні, організації дозвілля, побуту тощо;
6.1.6. Безпечні, а також нешкідливі умови навчання та перебування;
6.1.7. Захист від будь-яких форм експлуатації, фізичного та психічного насильства від дій педагогічних та інших працівників, які порушують права або принижують честь і гідність слухачів-інвалідів.
6.2. Слухачі - інваліди Центру зобов'язані:
6.2.1. Додержуватись законодавства, моральних, етичних норм;
6.2.2. Виконувати вимоги навчальних планів та програм;
6.2.3. Систематично і глибоко оволодівати знаннями, практичними навичками, професійною майстерністю, підвищувати загальний культурний рівень;
6.2.4. Відвідувати заняття, в тому числі й за індивідуальним графіком;
6.2.5. Додержуватись вимог Положення Центру, правил внутрішнього розпорядку;
6.2.6. Виконувати під час проходження виробничої практики вимоги нормативно-правових актів, що регулюють трудові відносини відповідних підприємств, установ, організацій;
6.2.7. Дотримуватись правил охорони праці, техніки безпеки праці та протипожежної безпеки під час всього перебування в Центрі;
6.2.8. Бережливо ставитись до обладнання, засобів навчання та до інвентарю, майна та матеріалів, що використовуються в навчально-виробничому і навчально-виховному процесі, побуті, харчуванні, культурно-масових заходах тощо.
6.3. Збитки, навмисно заподіяні слухачами внаслідок хуліганства, вживання спиртних напоїв, недотримання правил протипожежної та особистої безпеки тощо, відшкодовуються ними Центру відповідно до законодавства.
7. Направлення, відбір, прийом та перебування інвалідів в Центрі
7.1. Приймальна комісія Центру:
7.1.1. Проводить відбір на навчання повнолітніх інвалідів (з урахуванням рекомендацій МСЕК) для подальшої професійної реабілітації в Центрі за обраною професією;
7.1.2. Забезпечує оперативний облік кандидатів на професійну реабілітацію, слухачів та випускників Центру, опрацьовує інформацію банку даних в установленому порядку;
7.1.3. Готує матеріали і документи та приймає рішення щодо зарахування (відрахування) повнолітніх інвалідів до Центру;
7.1.4. Забезпечує ведення, збереження та архівацію особових справ слухачів та випускників Центру.
7.2. Реабілітаційна комісія Центру:
7.2.1. Забезпечує організацію та здійснює контроль виконання індивідуальних програм реабілітації слухачів з урахуванням їх реабілітаційного потенціалу у період їх перебування в Центрі;
7.2.2. Розробляє план індивідуальних заходів та вносить корекцію щодо проходження професійної реабілітації інвалідів у період їх перебування в Центрі;
7.2.3. Організовує процес професійної реабілітації інвалідів в Центрі (навчання, проживання, харчування, медичне обслуговування тощо) на засадах індивідуального підходу та за принципами забезпечення рівних прав і можливостей, безбар'єрності, доступності та деонтології;
7.2.4. Організовує роботу та контролює ведення відповідної документації щодо реабілітаційного процесу;
7.2.5. Узагальнює та надає рекомендації випускникам Центру щодо подальшої реабілітації з урахуванням результатів їх професійної реабілітації в Центрі;
7.2.6. Здійснює контроль за працевлаштуванням і успішністю професійно-виробничої адаптації.
8. Організація професійної реабілітації інвалідів в Центрі
8.1. Професійна реабілітація в Центрі здійснюється відповідно до Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки від 30.05.2006 N 419 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 15.06.2006 за N 711/12585, інших нормативно-правових актів у галузі професійно-технічної освіти з урахуванням особливостей функціонування Центру.
Зміст навчального процесу і терміни навчання визначаються робочими навчальними планами та програмами, розробленими відповідно до державних стандартів з конкретних професій, затверджених в установленому порядку.
8.2. Професійна освіта включає професійно-теоретичну і професійно-практичну підготовку.
8.3. Основними формами теоретичної підготовки є: різні типи уроку, лекція, семінар, лабораторно-практичні заняття, індивідуальне заняття, навчальна екскурсія, інші форми організації теоретичного навчання.
8.4. Чисельність інвалідів в навчальних групах складається з 10-15 осіб.
Навчальні групи з професій художніх промислів і ремесел поділяються на дві підгрупи.
8.5. Форми організації виробничого навчання обирає Центр залежно від особливості професії за умови повного виконання навчальних планів і програм.
Виробнича практика проводиться у майстернях або на підприємстві установи під керівництвом майстрів виробничого навчання.
8.6. Адміністрація Центру організовує та здійснює поточний, проміжний і вихідний контроль знань, умінь та навичок слухачів Центру, їх кваліфікаційну атестацію.
Обирає форми і методи контролю за виконанням педагогічними працівниками навчальних планів і програм, якістю рівня викладання, методичного забезпечення та використання передового педагогічного досвіду.
8.7. Основними документами обліку навчальної роботи в Центрі є журнали теоретичного і виробничого навчання установленої форми, в яких викладачі та майстри виробничого навчання здійснюють облік успішності, відвідування занять та виконання навчальних програм.
8.8. Навчання в Центрі завершується кваліфікаційною атестацією. Кваліфікаційна атестація та присвоєння кваліфікації здійснюється відповідно до Положення про порядок кваліфікаційної атестації та присвоєння кваліфікації особам, які здобувають професійно-технічну освіту, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики і Міністерства освіти від 31.12.98 N 201/469 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 01.03.99 за N 124/3417.
8.9. Слухачам, які виконали вимоги державної кваліфікаційної атестації, після завершення навчання присвоюється освітньо-кваліфікаційний рівень "кваліфікований робітник" з набутої професії відповідного розряду (категорії) та видається свідоцтво встановленого зразка.
Слухачам, які не завершили повного курсу навчання в Центрі або не опанували навчальну програму, видається довідка встановленого зразка.
8.10. Мова навчання в Центрі визначається відповідно до законодавства України про мови.
9. Організація реабілітаційних заходів в Центрі
9.1. Заходи з соціальної реабілітації:
9.1.1. Проведення соціально-експертної діагностики з метою визначення рівня соціально-середовищної орієнтації та соціально-побутової адаптації;
9.1.2. Здійснення заходів, спрямованих на оптимізацію і коректування ставлення інвалідів до своїх вад, становища в сім'ї та суспільстві, виховання у них навичок до самообслуговування, адаптації в навколишньому середовищі;
9.1.3. Проведення навчання інваліда основним соціальним навичкам (особиста гігієна, самообслуговування, пересування, спілкування тощо);
9.1.4. Проведення соціально-педагогічної корекції, спрямованої на формування мотивації до навчання та отримання професії, навичок в пошуку зайнятості, автономного проживання, стереотипів безпечної поведінки, опанування навичок захисту власних прав та інтересів, самоаналізу та отримання навичок позитивного сприйняття себе та оточуючих;
9.1.5. Здійснення відповідно до індивідуальних програм реабілітації інваліда та, у разі необхідності, супроводження медичним спостереженням за ним.
9.2. Заходи з психологічної реабілітації:
9.2.1. Проведення психологічної діагностики особистості інваліда, визначення та використання форм, методів, засобів, терміну та процедур психологічної корекції, консультування, просвіти тощо;
9.2.2. Навчання прийомам та методам саморегуляції, самовиховання, самонавчання, формування позитивної мотивації щодо соціальних настанов на життя, професію, працю;
9.2.3. Проведення індивідуальної психокорекційної роботи;
9.2.4. Проведення психопрофілактичної та психокорекційної роботи з сім'єю інваліда.
9.3. Заходи з медичного супроводження:
9.3.1. Проведення медичного огляду та тестування інвалідів на основі об'єктивного обстеження, оцінки його загального стану та функціональних можливостей, готовності до зміни режиму навантажень;
9.3.2. Визначення фізичної, сомато-фізіологічної, сенсорної та психічної спроможності інваліда за даними індивідуальної програми реабілітації та результатів обстеження лікарями Центру, надання рекомендацій щодо подальшої можливої (або неможливої) професійної реабілітації;
9.3.3. Розробка рекомендацій з адаптації навчальних програм відповідно до розподілу фізичних та психологічних навантажень, створення стереотипів поведінки, що відповідають фізичним, розумовим, професійним можливостям інваліда та сприяють утворенню позитивного адекватного ставлення до оточуючого середовища та навчального процесу;
9.3.4. Визначення адекватності та послідовності заходів лікувально-профілактичного характеру;
9.3.5. Здійснення постійного нагляду та контролю за фізичним, соматичним та психічним станом слухачів;
9.3.6. Організація та контроль виконання в Центрі санітарно-гігієнічних, протиепідемічних та профілактичних заходів, здійснення санітарно-просвітницької роботи.
10. Управління Центру
10.1. Центр очолює директор, який призначається і звільняється із займаної посади органом, яким було прийнято рішення про створення Центру, у встановленому порядку.
10.2. Директор Центру:
10.2.1. Організовує навчально-виробничий процес, забезпечує створення умов для професійної реабілітації;
10.2.2. Представляє Центр в органах державної влади, установах, організаціях і закладах, на підприємствах, розпоряджається в установленому порядку його майном і коштами, приймає рішення про утворення структурних підрозділів без права юридичної особи, визначених у пункті 11.3 цього Положення;
10.2.3. У межах своєї компетенції видає накази, затверджує функціональні обов'язки працівників, приймає і звільняє з роботи працівників Центру, вживає заходів заохочення та дисциплінарні заходи;
10.2.4. Затверджує правила внутрішнього розпорядку;
10.2.5. Координує заходи щодо забезпечення виробничих підрозділів матеріально-технічними ресурсами, запчастинами тощо;
10.2.6. Здійснює координацію та контроль за професійним навчанням, соціальним, психологічним та медичним супроводом;
10.2.7. Здійснює заходи щодо поліпшення умов праці, дотримання правил техніки безпеки, вимог санітарії і пожежної безпеки;
10.2.8. Відповідає за ведення бухгалтерського та статистичного обліку, складання звітності і подання її в установлені терміни відповідним органам;
10.2.9. Затверджує Положення про Центр;
10.2.10. Здійснює інші повноваження, передбачені власним положенням Центру, з урахуванням вимог, встановлених цим Положенням;
10.2.11. Несе персональну відповідальність за результати діяльності Центру.
10.3. Штатний розпис Центру затверджується директором Центру у межах штатних нормативів професійного складу, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики відповідно до статті 9 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні".
11. Фінансова і виробничо-господарська діяльність
11.1. Центр є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
11.2. Фінансово-господарська діяльність Центру здійснюється відповідно до кошторису, штатного розпису, затверджених в установленому порядку.
11.3. Центри мають право в порядку, передбаченому законодавством, утворювати для забезпечення професійної реабілітації інвалідів структурні підрозділи без права юридичної особи - підсобні господарства, багатопрофільні лікувально-виробничі (трудові) майстерні, цехи, дільниці з належним інвентарем, обладнанням, що здійснюють свою діяльність відповідно до Положення про ці підрозділи, затвердженим директором Центру.
11.4. Економічні і виробничі відносини Центру з державними й іншими підприємствами здійснюються на підставі договорів, що укладаються директором Центру.
11.5. Планування, облік, калькуляція собівартості продукції, що виробляється у виробничих структурах Центру, здійснюються відповідно до законодавства.
11.6. Фінансове забезпечення Центру здійснюється відповідно до статті 42 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні".
12. Контроль за діяльністю Центру
12.1. Контроль за якістю професійної реабілітації інвалідів здійснюють відповідно Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, головні управління праці та соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій спільно з органами охорони здоров'я, освіти і науки відповідно до законодавства.
12.2. Перевірка роботи і ревізія фінансово-господарської діяльності Центру проводиться Міністерством праці та соціальної політики України, Міністерством праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, головними управліннями праці та соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій спільно з органами охорони здоров'я, освіти і науки, а також фінансовими органами відповідно до законодавства.
Заступник Директора
Департаменту у справах
інвалідів


П.Ждан