КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
від 1 липня 2009 р. N 756-р Київ |
Про схвалення Концепції створення національної системи розроблення та поставлення на виробництво озброєння, військової і спеціальної техніки
1. Схвалити Концепцію створення національної системи розроблення та поставлення на виробництво озброєння, військової і спеціальної техніки, що додається.
2. Міноборони разом з Мінпромполітики та іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади затвердити план заходів з реалізації Концепції, що схвалена цим розпорядженням.
Прем'єр-міністр України | Ю.ТИМОШЕНКО |
Інд. 21 |
СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 1 липня 2009 р. N 756-р
КОНЦЕПЦІЯ
створення національної системи розроблення та поставлення на виробництво озброєння, військової і спеціальної техніки
Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Концепція
На сьогодні планування та організація робіт, пов'язаних із розробленням, виробництвом, експлуатацією та ремонтом озброєння, військової і спеціальної техніки (далі - військова техніка), здійснюються центральними органами виконавчої влади, підприємствами, науковими установами і організаціями відповідно до вимог військових стандартів колишнього СРСР, що являють собою єдину систему розроблення та поставлення на виробництво військової техніки (далі - система стандартів).
Системою стандартів урегульовано всі стадії життєвого циклу військової техніки, визначено організаційну структуру управління процесом її розроблення, виробництва, експлуатації та ремонту, склад його учасників та їх повноваження, процедуру прийняття рішень тощо.
Застосування системи стандартів в Україні послідовно запроваджувалося шляхом укладення угод з державами, що входили до складу СРСР, а також затвердження і введення в дію колишнім Держстандартом відповідних рекомендацій щодо такого застосування.
Разом з тим результати роботи Міноборони та інших центральних органів виконавчої влади із застосування системи стандартів вітчизняними підприємствами свідчать про необхідність її докорінної зміни або створення нової.
Аналіз причин виникнення проблеми
Нормативно-правова база, сформована на основі системи стандартів, не узгоджується з актами національного законодавства, не враховує перетворень, що сталися в економіці, а також того фактору, що розроблення і виробництво військової техніки в Україні за замкнутим циклом не завжди доцільно або можливо. Так, в умовах СРСР стандарти, що були обов'язкові для виконання всіма міністерствами, відомствами, підприємствами, науковими установами і організаціями, визначали відповідні повноваження державних органів. Планування та контроль за розробленням і виробництвом військової техніки здійснювалися єдиним органом - Військово-промисловою комісією при Раді Міністрів СРСР.
В Україні згідно із законодавством стандарти мають рекомендаційний характер і застосовуються на добровільній основі. Повноваження центральних органів виконавчої влади визначаються Конституцією і законами України. Відсутній єдиний орган з планування та контролю за розробленням і виробництвом військової техніки.
Системою стандартів передбачалося розроблення і виробництво військової техніки без залучення науково-технічної та виробничої кооперації з іншими державами. Науково-технічне супроводження таких процесів, а також авторський нагляд за військовою технікою забезпечувався цілісним комплексом спеціалізованих науково-дослідних організацій та підприємств.
На даний час на території України функціонують розрізнені за спеціалізацією підприємства, наукові установи і організації, які спроможні переважно забезпечувати окремі стадії життєвого циклу військової техніки або розроблення і виробництво окремих складових частин, комплектувальних виробів і матеріалів. Крім того, виконання робіт із збільшення технічного ресурсу та продовження строків зберігання військової техніки, боєприпасів, потребує залучення розробників з Російської Федерації, що ускладнено багатьма факторами, зокрема економічними і фінансовими.
Системою стандартів також:
не передбачено участь у супроводженні стадій життєвого циклу військової техніки суб'єктами господарської діяльності приватної форми власності;
не визначено порядок забезпечення справності, технічної придатності та модернізації військової техніки іноземного походження, взяття її на озброєння;
не приведено механізм розроблення і виробництва військової техніки у відповідність з вимогами Закону України "Про державне оборонне замовлення";
не проведено гармонізацію військових стандартів з державними стандартами, що застосовуються в інших сферах, але регулюють такі самі питання, з відповідними міжнародними, європейськими стандартами та стандартами країн - членів НАТО.
Мета Концепції
Метою цієї Концепції є визначення шляхів, основних завдань і заходів щодо створення національної системи розроблення і поставлення на виробництво військової техніки.
Шляхи розв'язання проблеми, основні завдання та орієнтовні заходи
Систему розроблення і поставлення на виробництво військової техніки передбачається запровадити шляхом послідовного опрацювання і прийняття взаємоузгоджених актів законодавства, державних стандартів, технічних регламентів, актів центральних органів виконавчої влади.
Основним завданням на першому етапі є врегулювання на законодавчому рівні відносин, які виникають у процесі розроблення, виробництва, експлуатації, ремонту та модернізації військової техніки в умовах ринкової економіки, з чітким визначенням повноважень центральних органів виконавчої влади, підприємств, наукових установ і організацій. Це може бути реалізовано з прийняттям Закону України "Про розроблення та поставлення на виробництво озброєння, військової і спеціальної техніки", Концепція якого схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. N 1170, та внесенням змін до Законів України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України" та "Про організацію оборонного планування" щодо визначення повноважень органів державної влади, які приймають рішення про розроблення зразків військової техніки, поставлення її на виробництво, з авторського нагляду за експлуатацією, технічним обслуговуванням, продовження строку служби і строку зберігання.
Основним завданням на другому етапі є врегулювання нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України питань, що відповідно до закону належать до його повноважень, а також тих, що регулюються державними стандартами, технічними регламентами, актами центральних органів виконавчої влади, зокрема спільними:
1) з визначенням:
стадій життєвого циклу військової техніки;
складу та правил оформлення експлуатаційної і ремонтної документації;
гарантійних обов'язків;
обмежувального переліку комплектувальних виробів і матеріалів, дозволених до використання у військовій техніці;
вимог до підприємств, що розробляють та виробляють військову техніку;
вимог до тактико-технічного (технічного) завдання на виконання науково-дослідних робіт, аванпроекту, дослідно-конструкторських робіт;
2) із затвердженням порядку:
виконання:
- аванпроекту;
- складової частини аванпроекту;
- науково-дослідних робіт;
- складових частин науково-дослідних робіт;
- науково-дослідних робіт з розроблення комплектувальних виробів загально-технічного призначення;
- дослідно-конструкторських робіт з розроблення дослідного зразка військової техніки;
- дослідно-конструкторських робіт з розроблення складових частин дослідного зразка;
- дослідно-конструкторських робіт з розроблення комплектувальних виробів загально-технічного призначення;
розроблення і виробництва матеріалів для військової техніки;
розроблення документації для ремонту військової техніки;
підготовки:
- програм забезпечення надійності;
- програм і методик випробування дослідних зразків;
складання:
- звітної документації на науково-дослідні, дослідно-конструкторські роботи і аванпроекти;
- єдиного наскрізного плану створення зразка (системи, комплексу) і його складових частин;
проведення робіт із стандартизації і уніфікації в процесі розроблення і поставлення на виробництво військової техніки;
випробування дослідних зразків;
випробування і приймання серійних зразків військової техніки;
проведення технічної експертизи у процесі розроблення військової техніки;
поставлення на виробництво військової техніки;
авторського нагляду у процесі виробництва військової техніки;
випуску бюлетенів для військової техніки, що поставляється на експорт і роботи з ними;
встановлення ресурсу, продовження строку служби і зберігання;
пред'явлення і задоволення рекламацій;
авторського та технічного нагляду у процесі експлуатації;
укомплектування запасними частинами, інструментами і вимірювальними приладами;
введення в експлуатацію серійних стаціонарних комплексів озброєння, інших стаціонарних об'єктів військової техніки;
зняття військової техніки з виробництва;
3) з розробленням порадників з конструювання військової техніки.
Очікувані результати
Реалізація цієї Концепції дасть змогу забезпечити створення національної системи розроблення та поставлення на виробництво військової техніки, що сприятиме ефективному управлінню такими процесами, узгодженості дій всіх їх учасників, прийняттю оптимальних технічних рішень, мінімізації витрат державного бюджету, зменшенню строків її створення та взяття на озброєння.
Фінансове забезпечення реалізації Концепції
Фінансове забезпечення реалізації Концепції здійснюється за рахунок і в межах коштів, передбачених у державному бюджеті для головних розпорядників.