• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення до деяких законів України змін щодо відкриття банківських рахунків

Верховна Рада України  | Закон від 16.12.1997 № 725/97-ВР
З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про внесення до деяких законів України змін щодо відкриття банківських рахунків
( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1998, N 14, ст.61 )( Із змінами, внесеними згідно із Законом N 2121-III від 07.12.2000, ВВР, 2001, N 5-6, ст.30 )
Верховна Рада України
постановляє:
I. Внести зміни до таких законів України:
( Пункт 1 розділу I втратив чинність на підставі Закону N 2121-III від 07.12.2000 )
2. У Законі України "Про підприємства в Україні" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., N 24, ст.272, N 36, ст.474; Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 48, ст.655; 1995 р., N 13, ст. 85, N 28, ст.203; 1996 р., N 48, ст.264):
1) абзац другий частини першої статті 1 викласти в такій редакції:
"Підприємство має самостійний баланс, розрахункові (поточні) та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, а також знак для товарів і послуг";
2) частину третю статті 24 викласти в такій редакції:
"3. Підприємство має право відкривати розрахункові (поточні) та інші рахунки для зберігання грошових коштів, здійснення всіх видів операцій у будь-яких банках України та інших держав за своїм вибором і за згодою цих банків у порядку, що встановлюється Національним банком України. Повідомлення про відкриття або закриття своїх рахунків у банках підприємство зобов'язане надіслати податковому органу, у якому воно обліковується як платник податків. Таке повідомлення протягом трьох робочих днів із дня відкриття або закриття рахунку (включаючи день відкриття або закриття) має бути подане безпосередньо або надіслано на адресу відповідного податкового органу поштою з повідомленням про вручення. Форма і зміст повідомлення про відкриття або закриття рахунків підприємства встановлюються центральним податковим органом України".
3. Частини шосту та сьому статті 8 Закону України "Про підприємництво" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., N 14, ст.168; Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 51, ст.680; 1993 р., N 7, ст.54; 1994 р., N 3, ст.14; 1995 р., N 14, ст.90) викласти в такій редакції:
"Свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємництва та копія документа, що підтверджує взяття суб'єкта підприємництва на податковий облік, є підставою для відкриття рахунків у будь-яких банках України та інших держав за вибором суб'єкта підприємництва і за згодою цих банків у порядку, що встановлюється Національним банком України.
Повідомлення про відкриття або закриття рахунків у банках суб'єкт підприємництва зобов'язаний надіслати податковому органу, в якому він обліковується як платник податків. Таке повідомлення протягом трьох робочих днів із дня відкриття або закриття рахунку (включаючи день відкриття або закриття) має бути подане особисто або надіслано на адресу податкового органу поштою з повідомленням про вручення. Форма і зміст повідомлення про відкриття або закриття рахунків у банках встановлюються центральним податковим органом України".
4. Статтю 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., N 15, ст.84; 1995 р., N 1, ст.3, N 30, ст.229; 1996 р., N 31, ст.148) доповнити пунктом 7-1 такого змісту:
"7-1) застосовувати до установ банків або юридичних осіб, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які у встановлений законом строк не повідомили про відкриття або закриття рахунків у банках, фінансові санкції у вигляді стягнення від 20 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
II. Прикінцеві положення
1. Закон України "Про внесення до деяких законів України змін щодо відкриття банківських рахунків" набирає чинності з дня опублікування.
2. До створення належних умов для здійснення контролю за проведенням операцій на рахунках у банках, у тому числі щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), за наявності у юридичних осіб та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності рахунків в декількох установах банків, дозволити до 1 січня 1999 року юридичним особам та фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності відкривати розрахункові (поточні) рахунки не більше ніж у двох установах банків.
3. Цей Закон не застосовується при відкритті кореспондентських рахунків комерційних банків, їх філій та відділень.
4. Юридична особа, фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності протягом трьох робочих днів з дня відкриття або закриття наступного рахунку у банку визначає один із рахунків в національній валюті як основний, на якому обліковуватиметься заборгованість, що списується (стягується) у безспірному порядку, та повідомляє номер цього рахунку відповідному податковому органу та банкам, в яких відкриті додаткові рахунки.
Банки, в яких юридичні особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності відкривають наступні додаткові рахунки, протягом трьох робочих днів повідомляють банк, в якому відкрито основний рахунок, про відкриття зазначених рахунків.
При надходженні розрахункових документів щодо списання (стягнення) у безспірному порядку сум податкової заборгованості банк у разі недостатності (відсутності) коштів на основному рахунку повідомляє юридичним особам, фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності про надходження зазначених документів. Юридичні особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності за таких обставин зобов'язані протягом трьох робочих днів перерахувати своїм розрахунковим документом залишки коштів з інших розрахункових (поточних) рахунків на основний рахунок для забезпечення погашення зазначеної заборгованості або провести погашення такої заборгованості з додаткового рахунку.
Номер основного банківського рахунку юридичних осіб, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності зазначається у всіх випадках укладення ними цивільно-правових угод у письмовій формі.
5. Національний банк України визначає порядок нумерації банківських рахунків клієнтів та ведення параметрів їх аналітичного обліку з обов'язковим включенням податкового номера клієнта.
6. До приведення у відповідність із цим Законом інші законодавчі акти діють у частині, що не суперечить йому.
7. Кабінету Міністрів України та Національному банку України:
протягом місяця після набрання чинності цим Законом подати Верховній Раді України пропозиції щодо внесення змін до відповідних законів України;
протягом двох тижнів після набрання чинності цим Законом прийняти рішення, спрямовані на його виконання, та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із зазначеним Законом.
Президент України Л.КУЧМА
м. Київ, 16 грудня 1997 року
N 725/97-ВР