• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про музеї та музейну справу

Верховна Рада України  | Закон від 29.06.1995 № 249/95-ВР
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 29.06.1995
  • Номер: 249/95-ВР
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 29.06.1995
  • Номер: 249/95-ВР
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про музеї та музейну справу
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 1995, N 25, ст. 191 )
( Вводиться в дію Постановою ВР N 250/95-ВР від 29.06.95, ВВР, 1995, N 25, ст. 192 )
Цей Закон регулює суспільні відносини в галузі музейної справи, встановлює правові, економічні, соціальні засади наукового комплектування, вивчення, збереження та використання пам'яток природи, матеріальної і духовної культури, діяльності музейних закладів в Україні.
Р о з д і л I ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Музеї, їх основні завдання та напрями діяльності
Музеї - це культурно-освітні та науково-дослідні заклади, призначені для вивчення, збереження та використання пам'яток природи, матеріальної і духовної культури, прилучення громадян до надбань національної і світової історико-культурної спадщини.
Основними напрямами музейної діяльності є культурно-освітня, науково-дослідна діяльність, комплектування музейних зібрань, експозиційна, фондова, видавнича, реставраційна, пам'яткоохоронна робота.
Музеї є юридичними особами, крім тих, що створюються і діють при підприємствах, установах, організаціях, навчальних закладах.
Стаття 2. Музейна справа
Музейна справа - це спеціальна галузь культурно-освітньої та наукової діяльності, яка здійснюється музеями щодо комплектування, збереження, вивчення і використання пам'яток природи, матеріальної і духовної культури.
Музейна справа уособлює національну музейну політику, музеєзнавство і музейну практику.
Стаття 3. Національна музейна політика
Національна музейна політика - це сукупність основних напрямів і засад діяльності держави і суспільства в галузі музейної справи.
Основними напрямами національної музейної політики є:
забезпечення соціально-економічних, правових і наукових умов для ефективної діяльності музеїв;
сприяння формуванню сучасної інфраструктури музейної справи;
підтримка і розвиток мережі музеїв;
забезпечення підготовки та підвищення фахової кваліфікації музейних кадрів, їх правовий і соціальний захист;
бюджетне фінансування (у тому числі на дольових засадах) і пріоритетне матеріально-технічне забезпечення розробки і реалізації державних, регіональних і місцевих програм розвитку музейної справи;
забезпечення охорони музеїв;
підтримка фундаментальних і прикладних наукових досліджень, пов'язаних з музейною справою;
сприяння міжнародному співробітництву в галузі музейної справи.
Стаття 4. Законодавство України про музеї та музейну справу
Законодавство України про музеї та музейну справу складається з Основ законодавства України про культуру, цього Закону та інших актів законодавства України.
Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж ті, що передбачено законодавством України про музеї та музейну справу, то застосовуються правила міжнародного договору.
Стаття 5. Національні, регіональні та профільні організації музеїв України. Участь у міжнародних організаціях
Музеї України мають право об'єднуватись у національні, регіональні та профільні організації (спілки, асоціації тощо), вступати до міжнародних музейних організацій і фондів.
Р о з д і л II ВИДИ МУЗЕЇВ. ПОРЯДОК СТВОРЕННЯ І МАТЕРІАЛЬНА БАЗА МУЗЕЇВ
Стаття 6. Види музеїв
За своїм профілем музеї поділяються на такі види: історичні, археологічні, краєзнавчі, природничі, літературні, мистецькі, етнографічні, технічні, галузеві тощо.
На основі ансамблів, комплексів пам'яток та окремих пам'яток природи, історії, культури та територій, що становлять особливу історичну, наукову і культурну цінність, можуть створюватись історико-культурні заповідники, музеї-заповідники, музеї просто неба, меморіальні музеї-садиби.
Музеї можуть бути: загальнодержавні - засновниками яких є центральні органи державної виконавчої влади; республіканські (Автономної Республіки Крим) - засновниками яких є органи державної виконавчої влади Автономної Республіки Крим; місцеві - засновниками яких є відповідні місцеві органи державної виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, громадяни.
Державному музею, який має музейне зібрання пам'яток загальнодержавного значення, набув міжнародного визнання і є провідним культурно-освітнім та науково-дослідним закладом у відповідних профільних групах музейної мережі України, у встановленому законодавством України порядку може бути надано статус національного музею України.
Стаття 7. Створення музеїв
Рішення про створення музеїв приймають їх засновники.
Для створення музею засновники повинні забезпечити:
формування музейного зібрання;
матеріальну базу - приміщення для експозиції та роботи наукових працівників, фондосховище музею;
умови для охорони музею, оснащення його засобами охоронної та пожежної сигналізації;
фінансування та кадри для належного його функціонування;
роботу музею за чітким розкладом.
Засновники музею можуть створювати філії та відділи музею, що не є юридичними особами.
Земельні ділянки, інші природні ресурси, необхідні для створення музею, надаються в користування у встановленому законодавством порядку.
Музеї можуть створюватись і діяти в усіх організаційно-правових формах.
Стаття 8. Статут музею
Музей діє на підставі статуту (положення), що затверджується його засновником чи засновниками.
У статуті (положенні) музею визначаються:
назва музею, його статус, склад засновників, їх права та обов'язки;
організаційна структура, основні завдання та напрями діяльності;
джерела надходження коштів і їх використання, склад майна музею, порядок його реорганізації та ліквідації, умови збереження музейного зібрання у разі ліквідації музею;
інші умови діяльності музею.
Стаття 9. Державна реєстрація музеїв
Державна реєстрація музеїв незалежно від форм власності проводиться відповідно обласними, Київською та Севастопольською міськими, районними (крім районів у містах, за винятком міст Києва та Севастополя) державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських Рад. За реєстрацію музею вноситься плата, розмір якої встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Для реєстрації музею подаються такі документи:
рішення засновника (засновників) про створення музею;
статут (положення) відповідного музею;
документ про сплату за державну реєстрацію;
документи, що засвідчують джерела фінансування для належного функціонування музею.
Реєстрація проводиться (за наявності всіх зазначених документів) за заявочним принципом протягом не більше п'ятнадцяти робочих днів. Орган, який здійснює реєстрацію, зобов'язаний протягом цього терміну видати посвідчення про реєстрацію і в десятиденний термін подати відомості до органів державної статистики.
Відмову в реєстрації може бути оскаржено в судовому порядку.
Після реєстрації музей набуває статусу юридичної особи. Свідоцтво про реєстрацію музею є підставою для відкриття рахунків в установах банків.
Музеї, створені при підприємствах, установах, організаціях, навчальних закладах, реєстрації не підлягають. Порядок обліку таких музеїв визначає Міністерство культури України.
Стаття 10. Ліквідація та реорганізація музеїв
Ліквідація музеїв здійснюється за рішенням засновника, а також за рішенням суду, арбітражного суду у випадках, передбачених чинним законодавством.
Порядок подальшого використання музейних зібрань музеїв, що ліквідуються, заснованих на державній власності, визначає правонаступник за погодженням з Міністерством культури України. У разі ліквідації музеїв, заснованих на недержавних формах власності, переважне право на придбання музейних зібрань має держава.
Реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) музеїв може відбуватися відповідно до чинного законодавства.
Перереєстрація музею проводиться в разі зміни форми власності або виду музею і здійснюється в порядку, встановленому для його реєстрації.
Стаття 11. Музейна територія
На території, відведеній для музею, забороняється діяльність, що суперечить його функціональному призначенню або може негативно впливати на стан зберігання музейного зібрання, а також інша діяльність, яка є несумісною з діяльністю музею як закладу культури. На цій території згідно з статутом музею може бути виділено зони:
заповідна - для зберігання і охорони найбільш цінних історико-культурних комплексів і окремих об'єктів;
експозиційна - для стаціонарного демонстрування великогабаритних музейних предметів і використання в культурно-пізнавальних цілях;
наукова - для проведення науково-дослідної роботи;
рекреаційна - для відпочинку та обслуговування відвідувачів музею;
господарська - для розміщення допоміжних господарських об'єктів.
Стаття 12. Користування природними ресурсами
Музей здійснює користування землею, іншими природними ресурсами та несе відповідальність за дотримання норм щодо їх охорони і раціонального використання згідно з чинним законодавством.
Стаття 13. Фінансування музеїв
Фінансування музеїв залежно від форм власності здійснюється за рахунок Державного бюджету України, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів та коштів підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян.
Бюджетні асигнування та позабюджетні кошти не підлягають вилученню.
Додатковими джерелами фінансування музеїв є:
плата за відвідування музеїв і виставок;
кошти, одержувані за науково-дослідні та інші види робіт, які виконує музейний заклад на замовлення підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян та громадян;
прибутки від реалізації сувенірної продукції, видавничої діяльності;
плата за кіно- і фотозйомки;
інші джерела, в тому числі валютні надходження, відповідно до законодавства України.
Стаття 14. Матеріально-технічне забезпечення музеїв
Власники музеїв зобов'язані забезпечувати їх будівлями (спорудами), збудованими за спеціальними проектами, або іншими упорядкованими приміщеннями, що відповідають вимогам функціонування музеїв, а також відповідним обладнанням та транспортом.
Приміщення загальнодержавних, республіканських (Автономної Республіки Крим) і місцевих музеїв, що є загальнодержавною або комунальною власністю, передається їм на праві оперативного управління. Воно може бути вилучено лише за умов надання музею іншого рівноцінного приміщення.
Під час проектування та експлуатації музейних приміщень враховуються потреби дітей, інвалідів, громадян похилого віку в доступі до пам'яток культури.
Р о з д і л III МУЗЕЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
Стаття 15. Музейний фонд України
Музейний фонд України - це сукупність рухомих пам'яток природи, матеріальної і духовної культури, які мають наукову, історичну, художню чи іншу культурну цінність (далі - пам'ятки), незалежно від їх виду, місця створення і форм власності, та зберігаються на території України, а також нерухомих пам'яток, що знаходяться в музеях України і обліковані в порядку, визначеному цим Законом.
До Музейного фонду України можуть належати також пам'ятки, що знаходяться за межами України і відповідно до міжнародних договорів підлягають поверненню в Україну.
Музейний фонд України складається з державної і недержавної частин.
До державної частини Музейного фонду України належать музейні зібрання та окремі пам'ятки, що є державною власністю.
До недержавної частини Музейного фонду України належать зібрання музеїв, заснованих на інших формах власності, в тому числі пам'ятки, що є власністю громадських, релігійних організацій, окремих громадян та їх об'єднань.
Музеї, а також підприємства, установи, організації, громадяни, які є власниками музеїв, зобов'язані забезпечувати збереження Музейного фонду України та сприяти його поповненню.
Стаття 16. Пам'ятки Музейного фонду України в складі Державного реєстру національного культурного надбання
Унікальні пам'ятки Музейного фонду України, а також ті, що мають виняткове наукове, історичне, художнє чи інше культурне значення, незалежно від форм власності і місця зберігання, заносяться Міністерством культури України до Державного реєстру національного культурного надбання.
Положення про Державний реєстр національного культурного надбання, статус пам'яток, що заносяться до Державного реєстру національного культурного надбання, та умови їх зберігання затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 17. Облік, збереження і використання пам'яток Національного архівного фонду
Облік, збереження і використання пам'яток, що знаходяться в музеях і належать до Національного архівного фонду, регулюються законодавством України про Національний архівний фонд і архівні установи.
Стаття 18. Формування Музейного фонду України
Формування Музейного фонду України здійснюється шляхом:
придбання Міністерством культури України, іншими міністерствами і відомствами, їх органами на місцях пам'яток за рахунок державного бюджету та музеями - за рахунок власних коштів;
передачі музеям у встановленому порядку пам'яток, виявлених під час археологічних, етнографічних, науково-природничих та інших експедицій, будівельних, ремонтних або реставраційних робіт, у тому числі з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, та скарбів;
безплатної передачі музеям пам'яток підприємствами, установами, організаціями і громадянами;
передачі музеям пам'яток, конфіскованих згідно з чинним законодавством;
повернення в Україну розшуканих пам'яток, які були незаконно вивезені;
передачі пам'яток, вилучених на митниці;
поповнення музейних зібрань іншими способами, що не суперечать чинному законодавству.
Стаття 19. Облік пам'яток Музейного фонду України
Пам'ятки Музейного фонду України підлягають обліку. Порядок обліку пам'яток Музейного фонду України визначається Міністерством культури України.
Стаття 20. Передача пам'яток Музейного фонду України
Передача пам'яток Музейного фонду України, що зберігаються у музеях, заснованих на загальнодержавній, республіканській (Автономної Республіки Крим), комунальній формі власності, іншим музеям та організаціям на постійне зберігання в межах України здійснюється у порядку, встановлюваному Кабінетом Міністрів України.
Стаття 21. Збереження Музейного фонду України
Власники пам'яток Музейного фонду України або уповноважені ними органи зобов'язані забезпечити належний облік і збереження цих пам'яток.
З метою забезпечення надійного зберігання пам'яток Музейного фонду України власники або уповноважені ними органи повинні створити належні умови, встановити спеціальний науково обгрунтований режим зберігання пам'яток, проводити їх консервацію та реставрацію.
Знищення пам'яток Музейного фонду України не допускається.
Правовий захист Музейного фонду України визначається чинним законодавством.
Пам'ятки Музейного фонду України, що є державною власністю, не підлягають приватизації.
Стаття 22. Порядок вивезення пам'яток Музейного фонду України за межі України
Вивезення пам'яток Музейного фонду України за межі України забороняється, крім випадків тимчасового їх перебування за кордоном з дозволу Міністерства культури України для експонування на виставках або для реставрації. Відмову у видачі такого дозволу може бути оскаржено в судовому порядку.
Стаття 23. Страхування пам'яток Музейного фонду України
Пам'ятки Музейного фонду України, що тимчасово вивозяться за межі України для експонування на виставках або для реставрації, підлягають обов'язковому страхуванню.
Порядок встановлення їх оціночної та страхової вартості визначають Міністерство культури України і Міністерство фінансів України.
Стаття 24. Консервація і реставрація пам'яток Музейного фонду України
Консервацію і реставрацію пам'яток Музейного фонду України можуть виконувати лише спеціалізовані установи Міністерства культури України, реставраційні відділи музеїв, спеціалізовані підприємства, організації та окремі реставратори, які мають відповідний дозвіл Міністерства культури України.
Держава сприяє підготовці кадрів реставраторів, розвитку мережі спеціалізованих реставраційних закладів.
Р о з д і л IV МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ МУЗЕЇВ
Стаття 25. Міжнародна діяльність музеїв
Музеї України беруть участь у міжнародному культурному співробітництві в галузі музейної справи на основі багатосторонніх та двосторонніх угод.
Участь музеїв у міжнародному культурному співробітництві здійснюється у встановленому порядку шляхом:
проведення спільних наукових досліджень на основі розробки і реалізації міжнародних наукових програм;
здійснення взаємного обміну музейною інформацією, виставками, вивчення міжнародного досвіду організації музейної справи;
проведення міжнародних конференцій, конгресів, симпозіумів, виставок та участі в них;
організації спільної підготовки музейних працівників, розвитку видавничої діяльності;
здійснення іншої спільної діяльності відповідно до угод, якщо вона не суперечить законодавству України та міжнародним договорам України.
Р о з д і л V УПРАВЛІННЯ І САМОВРЯДУВАННЯ МУЗЕЇВ, ГАРАНТІЇ ПРАВ І ЗАКОННИХ ІНТЕРЕСІВ ЇХ ПРАЦІВНИКІВ
Стаття 26. Державне управління музеями
Центральним органом державної виконавчої влади у сфері музейної справи є Міністерство культури України, яке здійснює організаційно-методичне керівництво у цій сфері. Міністерство культури України реалізує національну музейну політику в Україні; формує вимоги щодо державного статистичного обліку музеїв, створених на території України; визначає державні потреби щодо музейного обслуговування та нормативи, що гарантують його належний рівень; створює спеціалізовані організаційні структури для науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення музеїв; здійснює координацію робіт по об'єднанню музеїв в єдину інформаційну систему; організує навчання та фахову перепідготовку музейних працівників; здійснює контроль за діяльністю державних музеїв, обліком і збереженням Музейного фонду України; організує наукові дослідження в галузі музеєзнавства.
Інші центральні та місцеві органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування здійснюють керівництво підвідомчими їм музеями.
Стаття 27. Самоврядування музеїв
Музеї мають право створювати органи самоврядування: вчені, наглядові, методичні, музейно-педагогічні, художні, реставраційні та інші ради, залучаючи до їх діяльності фахівців різного профілю.
Стаття 28. Гарантії прав і законних інтересів працівників музеїв
Правовий і соціальний захист працівників музеїв забезпечується державою і засновниками музеїв згідно з Основами законодавства України про культуру, цим Законом та іншими законами України.
Працівники музеїв мають право на:
діяльність відповідно до фаху та кваліфікації в музеях незалежно від форм власності;
захист у судовому порядку права інтелектуальної власності на результати наукової діяльності в галузі музейної справи;
безкоштовне користування довідково-інформаційною, бібліотечною і архівною базами музеїв України та відвідування музейних закладів;
участь у науково-дослідній роботі музеїв, у конференціях, семінарах, наукових читаннях;
підвищення кваліфікації, перепідготовку, вільний вибір програми, форм навчання, стажування в інших музеях, в тому числі за кордоном;
атестацію з метою одержання кваліфікаційної категорії, порядок проведення якої визначається Міністерством культури України;
доплату за вислугу років у музеї в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
вимогу до юридичних і фізичних осіб про припинення дій, що загрожують збереженню пам'яток Музейного фонду України.
Стаття 29. Гарантії майнових прав музеїв
Держава гарантує захист майнових прав музеїв усіх форм власності. Вилучення державою у музеїв їх фондів та іншого закріпленого за ними майна може здійснюватися лише у випадках, передбачених законами України.
Державні музеї не підлягають приватизації.
Р о з д і л VI ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ПРО МУЗЕЇ ТА МУЗЕЙНУ СПРАВУ
Стаття 30. Відповідальність за шкоду, завдану Музейному фонду України
Матеріальна шкода, завдана музею громадянами чи юридичними особами, відшкодовується згідно з чинним законодавством.
Стаття 31. Відповідальність за порушення законодавства України про музеї та музейну справу
Особи, винні у порушенні законодавства про музеї та музейну справу, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Президент України Л.КУЧМА
м. Київ, 29 червня 1995 року
N 249/95-ВР