КОНСТИТУЦІЙНЕ ПОДАННЯ
З мотивів невідповідності Конституції України Указом Президента України від 3 квітня 2007 року N 265 "Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2007 року N 595" згідно з пунктом 15 частини першої статті 106 Конституції України зупинено дію постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2007 року N 595 "Про невідкладні заходи щодо забезпечення виконання постанов Верховної Ради України від 2 квітня 2007 р. N 837-V "Про запобігання діям, що загрожують конституційному правопорядку, громадському спокою і стабільності в Україні" та N 839-V "Про політичну ситуацію в Україні, пов'язану з оголошенням Указу Президента України від 2 квітня 2007 р. "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України".
У зв'язку з цим та відповідно до пункту 15 частини першої статті 106, статті 150 Конституції України, статей 13, 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" звертаюсь до Конституційного Суду України для вирішення питання про конституційність постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2007 року N 595 "Про невідкладні заходи щодо забезпечення виконання постанов Верховної Ради України від 2 квітня 2007 р. N 837-V "Про запобігання діям, що загрожують конституційному правопорядку, громадському спокою і стабільності в Україні" та N 839-V "Про політичну ситуацію в Україні, пов'язану з оголошенням Указу Президента України від 2 квітня 2007 р. "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України".
Як зазначено у преамбулі постанови N 595, Кабінет Міністрів України виходить, зокрема, з того, що постановою Верховної Ради України від 2 квітня 2007 року N 839-V Указ Президента України від 2 квітня 2007 року N 264 "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України" визнано таким, що виданий з порушенням Конституції України.
Таким чином, Кабінет Міністрів України фактично перебрав на себе повноваження, яке за Конституцією України належить виключно Конституційному Суду України - вирішив питання про відповідність Конституції України акта Президента України.
Зазначене суперечить статтям 147, 150 Конституції України, за якими єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні, що вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України, є Конституційний Суд України.
З цього приводу Конституційним Судом України у Рішенні від 9 червня 1998 року N 8-рп/98 наголошено, що "відповідно до частини першої статті 147 Конституції України Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні. Це означає, що право визнавати правові акти або в окремих, передбачених Конституцією України випадках законопроекти такими, що не відповідають Конституції, є виключною компетенцією Конституційного Суду України".
Пунктом 1 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади на виконання Постанови Верховної Ради України від 2 квітня 2007 року N 837-V "Про запобігання діям, що загрожують конституційному правопорядку, громадському спокою і стабільності в Україні" доручено забезпечити здійснення своїх повноважень, передбачених Конституцією та законами України.
При цьому жодним чином не зазначено про необхідність керуватись під час здійснення таких повноважень також актами Президента України. Цим знехтувано конституційні приписи, за якими Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується також указами Президента України, укази і розпорядження глави держави є обов'язковими до виконання на території України (частина третя статті 113, частина третя статті 106).
Фактичним саботуванням доручення Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування позачергових виборів до Верховної Ради України, наданого статтею 4 Указу Президента України від 2 квітня 2007 року N 264, є встановлена Кабінетом Міністрів України заборона Міністерству фінансів України щодо виділення коштів на проведення позачергових виборів до Верховної Ради України (пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України.
Така заборона суперечить і статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо фінансування виборів народних депутатів України, а відтак - і частині другій статті 77 Конституції України, за якою порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Відтак, приймаючи постанову всупереч Основному Закону України, Кабінет Міністрів України порушив також норми частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України, за якими органи державної влади зобов'язані здійснювати свої повноваження в установлених Конституцією межах та на її підставі.
Ураховуючи викладене, прошу Конституційний Суд України розглянути питання щодо конституційності постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2007 року N 595 "Про невідкладні заходи щодо забезпечення виконання постанов Верховної Ради України від 2 квітня 2007 р. N 837-V "Про запобігання діям, що загрожують конституційному правопорядку, громадському спокою і стабільності в Україні" та N 839-V "Про політичну ситуацію в Україні, пов'язану з оголошенням Указу Президента України від 2 квітня 2007 р. "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України".
Брати участь у конституційному провадженні за цим поданням уповноважено Представника Президента України у Конституційному Суді України В. Шаповала.
Додатки:
витяги з Конституції України;
витяг із Закону України "Про вибори народних депутатів України";
Указ Президента України від 3 квітня 2007 року N 265 "Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2007 року N 595";
постанова Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2007 року N 595 "Про невідкладні заходи щодо забезпечення виконання постанов Верховної Ради України від 2 квітня 2007 р. N 837-V "Про запобігання діям, що загрожують конституційному правопорядку, громадському спокою і стабільності в Україні" та N 839-V "Про політичну ситуацію в Україні, пов'язану з оголошенням Указу Президента України від 2 квітня 2007 р. "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України".
Президент України | В.ЮЩЕНКО |
м. Київ, 3 квітня 2007 року |
(Джерело - Офіційне Інтернет-представництво Президента України)