У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про регулювання бартерних (товарообмінних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності
( Додатково див. Указ Президента N 660/95 від 26.07.95 )
З метою вдосконалення системи правового регулювання зовнішньоекономічної діяльності, упорядкування здійснення бартерних (товарообмінних) операцій суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності України, регулювання платіжного балансу України та відповідно до пункту 7-4 статті 114-5 Конституції України
постановляю:
1. Установити, що бартерна (товарообмінна) операція у галузі зовнішньоекономічної діяльності - це один із видів експортно-імпортних операцій, оформлених єдиним договором між суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України та іноземним суб'єктом господарської діяльності, що передбачає збалансований за вартістю обмін товарами, не опосередкований рухом грошових коштів у готівковій або безготівковій формі (далі - бартерний договір).
У бартерному договорі зазначається загальна вартість товарів, що експортуються, та загальна вартість товарів, що імпортуються за цим договором, виражені в іноземній валюті з обов'язковим вираженням її в доларах США.
2. Усі суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності України мають право на проведення бартерних (товарообмінних) операцій з товарами відповідно до законодавства України.
3. Установити, що при здійсненні бартерних (товарообмінних) операцій, предметом яких є товари, зазначені у статті 6 цього Указу, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності України відкривають в уповноважених банках України попередні імпортні депозити відповідно до статті 19 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Попередні імпортні депозити можуть відкриватися іноземними суб'єктами господарської діяльності, які є стороною відповідного бартерного договору, на користь суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, що є стороною цього договору.
4. Попередній імпортний депозит відкривається на весь період здійснення бартерної (товарообмінної) операції.
Попередній імпортний депозит відкривається не пізніш як через три робочі дні з моменту набрання чинності бартерним договором і повертається суб'єкту зовнішньоекономічної діяльності України (іноземному суб'єкту господарської діяльності), який відкрив попередній імпортний депозит, протягом трьох банківських днів з дати подання до відповідного уповноваженого банку України копії митної декларації, яка засвідчує одержання товарів за імпортом у повному обсязі.
5. Режим попередніх імпортних депозитів не застосовується під час здійснення суб'єктами, уповноваженими Кабінетом Міністрів України, бартерних (товарообмінних) операцій на виконання міжурядових угод України.
6. Сума попереднього імпортного депозиту визначається у відсотках до загальної вартості товарів, що експортуються за бартерним договором, і становить:
50 відсотків - у разі, якщо за бартерним договором експортуються високоліквідні експортні товари України та імпортуються товари некритичного імпорту для України;
10 відсотків - у разі, якщо за бартерним договором експортуються високоліквідні експортні товари України (крім сільськогосподарської продукції та високоліквідних продуктів її переробки), та імпортуються товари, що є критичним імпортом для України;
5 відсотків - у разі, якщо за бартерним договором експортуються високоліквідна сільськогосподарська продукція та високоліквідні продукти її переробки та імпортуються товари, що є критичним імпортом для України.
Переліки високоліквідних експортних товарів України, високоліквідної сільськогосподарської продукції та високоліквідних продуктів її переробки і перелік товарів, що є критичним імпортом для України, визначаються Міністерством зовнішніх економічних зв'язків України згідно з Товарною номенклатурою зовнішньоекономічної діяльності.
Реєстрація бартерного договору, предметом якого є товари, зазначені у цій статті, здійснюється Міністерством зовнішніх економічних зв'язків України та уповноваженими ним органами за наявності довідки уповноваженого банку України про відкриття попереднього імпортного депозиту.
Митне оформлення не передбачених у цій статті товарів, що експортуються (імпортуються) за бартерним договором, здійснюється у загальному порядку без відповідної довідки уповноваженого банку України про відкриття попереднього імпортного депозиту.
7. У разі зміни предмета бартерного договору, що тягне за собою необхідність нової реєстрації бартерного договору, відкривається новий попередній імпортний депозит на суму, визначену відповідно до статті 6 цього Указу. Сума попереднього імпортного депозиту, відкритого за бартерним договором, повертається у порядку, встановленому Національним банком України.
8. Сума попереднього імпортного депозиту визначається у доларах США і перераховується у валюту України за офіційним поточним курсом валюти України до долара США на дату відкриття депозиту.
Попередній імпортний депозит вноситься до уповноваженого банку України суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України у валюті України, а іноземним суб'єктом господарської діяльності - у доларах США.
Повернення попереднього імпортного депозиту здійснюється у тій валюті, у якій він вносився.
У випадках, передбачених абзацами третім та четвертим частини першої статті 6 цього Указу, внесення попереднього імпортного депозиту може здійснюватися суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України - юридичною особою шляхом видачі простого векселя уповноваженому банку України (за згодою цього банку) на строк дії попереднього імпортного депозиту.
У разі невиконання бартерного договору уповноважений банк України пред'являє векселедавцю вексель до оплати протягом трьох банківських днів з дати настання строку сплати векселя.
У разі невиконання бартерного договору та несплати векселедавцем визначеної у векселі суми вексель погашає у триденний строк на користь держави відповідний уповноважений банк України в порядку, визначеному Національним банком України.
9. Порядок здійснення операцій з попередніми імпортними депозитами, їх повернення (в тому числі у разі невиконання бартерного договору) установлює Національний банк України.
10. За бартерним договором, предметом якого є товари, зазначені у статті 6 цього Указу, якщо він був укладений та зареєстрований до набрання чинності цим Указом, і за яким було виконано повністю або частково експорту частину договору, попередній імпортний депозит не відкривається.
11. Товари, що імпортуються за бартерним договором, підлягають ввезенню на митну територію України у строки, зазначені в такому договорі, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (дати виписки вивізної вантажної митної декларації) товарів, що фактично експортовані за бартерним договором, а разі експорту за бартерним договором робіт, послуг - з дати підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг. Цей строк не переривається і не поновлюється у разі зміни предмета бартерного договору, передбаченої статтею 7 цього Указу.
12. У разі переоформлення у встановленому порядку бартерного договору на інші види зовнішньоекономічного договору з оплатою в іноземній валюті та наступного передекларування товарів відкриті попередні імпортні депозити за нездійсненими за цим бартерним договором операціями підлягають поверненню протягом трьох банківських днів з дати надходження валютної виручки за відповідним договором. За таких умов граничний строк одержання валютної виручки (90 днів з дати оформлення вивізної митної декларації за бартерним договором) не поновлюється і не переривається.
13. Порушення передбачених статтею 11 цього Указу строків ввезення товарів (виконання робіт, надання послуг), що імпортуються за бартерним договором, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від вартості неодержаних товарів, що імпортуються за бартерним договором, в іноземній валюті, перерахованій у валюту України за офіційним поточних курсом валюти України до долара США на день нарахування пені.
14. Органи Державного митного комітету України здійснюють контроль за надходженням товарів за імпортом згідно з бартерним договором та інформують органи державної податкової інспекції про порушення строків надходження товарів, передбачених статтею 11 цього Указу.
15. Національному банку України за погодженням з Міністерством зовнішніх економічних зв'язків України та Міністерством фінансів України розробити і затвердити до 20 лютого 1995 року порядок здійснення операцій з попередніми імпортними депозитами, їх повернення (у тому числі в разі невиконання бартерного договору) відповідно до статті 9 цього Указу.
16. Міністерству зовнішніх економічних зв'язків України визначити до 20 лютого 1995 року та опублікувати у газеті "Урядовий кур'єр" передбачені статтею 6 цього Указу переліки товарів, що належать до критичного імпорту, та таких, що є високоліквідними експортними товарами.
Президент України Л.КУЧМАм.Київ, 27 січня 1995 року
N 84/95