• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про заходи щодо недопущення відпливу з України валютних та інших майнових цінностей

Президент України  | Указ від 27.06.1999 № 724/99 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Указ
  • Дата: 27.06.1999
  • Номер: 724/99
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Указ
  • Дата: 27.06.1999
  • Номер: 724/99
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про заходи щодо недопущення відпливу з України валютних та інших майнових цінностей
( Указ не вступив в дію у зв'язку з відхиленням проекту Закону про недопущення відпливу з України валютних та інших майнових цінностей згідно з Постановою ВР N 1054-XIV від 16.09.99 )
З метою комплексного розв'язання проблем недопущення відпливу з України валютних та інших майнових цінностей, удосконалення контролю у сфері зовнішньоекономічних відносин та відповідно до пункту 4 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України
постановляю:
1. Установити, що кошти від здійснення резидентами операцій з експорту товарів, робіт, послуг (далі - товари) підлягають зарахуванню на їх поточні рахунки у банках України не пізніше 90 календарних днів з дати оформлення вивізної вантажної митної декларації на товари, що експортуються, а у разі коли її оформлення не передбачено законодавством, - з дати оформлення первинних документів на товари (товаросупровідні документи, акти, що засвідчують виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності, тощо).
За наявності кількох передбачених частиною першою цієї статті документів для цілей визначення строків зарахування на поточні рахунки резидентів у банках України коштів від здійснення ними операцій з експорту товарів використовується той з документів, який оформлений раніше.
У разі транспортування за межі митної території України товарів, що експортуються, водними шляхами 90-денний строк, передбачений частиною першою цієї статті, обчислюється, починаючи з дати оформлення коносаменту на товари, за наявності вивізної вантажної митної декларації.
Сума коштів, що надходять на користь резидента від здійснення ним експорту товарів, має відповідати зазначеній у вивізній вантажній митній декларації фактурній вартості товарів, перерахованій у валюту платежу за офіційним обмінним курсом Національного банку України на день оформлення цієї декларації, а у разі коли її оформлення не передбачено законодавством, - вартості товарів, яка визначається на підставі первинних документів на ці товари (товаросупровідні документи, акти, що засвідчують виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності, тощо), перерахованій у валюту платежу за офіційним обмінним курсом Національного банку України на день оформлення цих документів.
Не вважається порушенням вимог цієї статті зменшення суми коштів, що надходять на користь резидента від здійснення ним операцій з експорту товарів, на розмір комісійних винагород банків за проходження платежів через їх рахунки за умови підтвердження розміру комісійних винагород у встановленому Національним банком України порядку.
Зменшення суми коштів, що надходять на користь резидента від здійснення ним експорту товарів, з мотивів невідповідності кількісних та/або якісних характеристик експортованих товарів можливе лише за наявності експертного висновку, оформленого у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідальність за надходження коштів від здійснення операцій з експорту товарів резидентом-посередником на підставі договору комісії або доручення, укладеного з іншим резидентом, несе резидент, зазначений у вивізній вантажній митній декларації як відповідальний за фінансове врегулювання, а у разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності - юридична особа (фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності), від імені якої (якою) підписано акт або інший документ, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності.
У разі коли оформлення вивізної вантажної митної декларації не передбачено законодавством, відповідальність за надходження коштів від здійснення операцій з експорту товарів резидентом-посередником на підставі договору комісії або доручення несе резидент, який здійснив відвантаження товарів нерезиденту або його постійному представництву.
Під час оформлення вивізної вантажної митної декларації резидент - експортер товарів зобов'язаний зазначити у ній реквізити свого рахунка, на який згідно з договором (контрактом) мають бути зараховані кошти від здійснення експорту товарів.
За порушення визначеного цією статтею строку проведення розрахунків до резидентів застосовуються штрафні санкції у порядку та розмірах, передбачених статтею 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
2. Установити, що поставка товарів за імпортними договорами (контрактами) повинна бути здійснена в Україну не пізніше 90 календарних днів з дати здійснення платежу або виставлення простого векселя на користь нерезидента, що поставляє товари за цими договорами (контрактами), за винятком закупівлі товарів, призначених для власного використання установами та організаціями України, розташованими за її межами.
Вартість товарів, поставка яких здійснена (має бути здійснена) в Україну за імпортними договорами (контрактами), повинна відповідати сумі платежу на користь нерезидента, який поставляє товари за зазначеними договорами (контрактами). У разі ненадходження товарів (повністю або частково) база для нарахування та стягнення пені за порушення строку проведення розрахунків, установленого частиною першою цієї статті, визначається як різниця між сумою платежу на користь нерезидента, який поставляє товари за імпортними договорами (контрактами), та вартістю товарів, що надійшли на виконання цих договорів (контрактів). Ця вартість визначається на підставі ввізної вантажної митної декларації, а у разі коли її оформлення не передбачено законодавством, - на підставі первинних документів (товаросупровідні документи, акти, що засвідчують виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності, тощо). При цьому перерахування вартості товарів у валюту платежу здійснюється за офіційним обмінним курсом Національного банку України на день оформлення зазначених документів.
Відповідальність за поставку товарів за імпортними операціями, що здійснюються резидентом-посередником на підставі договору комісії або доручення, укладеного з іншим резидентом, несе резидент, який згідно з договором зазначений у ввізній вантажній митній декларації як відповідальний за фінансове врегулювання, а у разі імпорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності - юридична особа (фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності), від імені якої (якою) згідно з договором передбачено підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, імпорт прав інтелектуальної власності.
У разі коли договір не містить відомостей, зазначених у частині третій цієї статті, відповідальність за поставку товарів за імпортними операціями несе резидент, з рахунка якого списано кошти для проведення попередньої оплати.
Датою здійснення платежу вважається дата перерахування коштів на користь нерезидента з рахунка резидента у банку України або з рахунка резидента, відкритого ним за кордоном відповідно до законодавства України, а у разі застосування акредитивної форми розрахунків - з рахунка банку України.
Датою поставки товарів в Україну за імпортними договорами (контрактами) вважається дата оформлення ввізної вантажної митної декларації на товари, а у разі коли її оформлення не передбачено законодавством, - дата оформлення первинних документів на товари (товаросупровідні документи, акти, що засвідчують виконання робіт, надання послуг, імпорт прав інтелектуальної власності, тощо). Датою виконання робіт, надання послуг, набуття прав інтелектуальної власності, що імпортуються, вважається дата підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, набуття прав інтелектуальної власності.
За наявності кількох передбачених частиною шостою цієї статті документів для цілей визначення дати поставки товарів в Україну за імпортними договорами (контрактами) або дати виконання робіт, надання послуг, набуття прав інтелектуальної власності, що імпортуються, використовується той з документів, який оформлений раніше.
Під час оформлення ввізної вантажної митної декларації резидент - імпортер товарів зобов'язаний зазначити у ній реквізити свого рахунка, з якого згідно з договором (контрактом) перераховуються кошти для здійснення імпорту товарів.
Положення цієї статті не застосовуються до валютних операцій, пов'язаних з переказуванням за кордон валютних коштів як попередньої оплати за послуги, які надаються банкам міжнародними телекомунікаційними системами типу SWIFT, RETERS, за передплату річних періодичних видань, каталогів, довідників та інших передплатних видань, не призначених для подальшого перепродажу.
За порушення визначеного цією статтею строку проведення розрахунків до резидентів застосовуються штрафні санкції у порядку та розмірах, передбачених статтею 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
3. Інвестиційна діяльність резидентів у будь-якій формі за межами України здійснюється на підставі індивідуальних ліцензій. Порядок видачі цих ліцензій та їх анулювання встановлюється Національним банком України (у разі інвестування валютних цінностей) та Кабінетом Міністрів України (у разі інвестування інших майнових цінностей).
Для цілей цієї статті термін "валютні цінності" вживається у значенні, передбаченому статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року N 15 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю".
4. Установити, що нерезиденти, які провадять на території України господарську діяльність з продажу, обміну або передачі іншим особам товарів, що були отримані ними у власність на території України і не вивозяться за межі її митної території, здійснюють зазначену діяльність через свої постійні представництва або дочірні підприємства. При цьому обов'язковою умовою для провадження нерезидентом зазначеної діяльності є підписання договорів (контрактів) посадовими особами постійних представництв або дочірніх підприємств цього нерезидента, проведення розрахунків тільки через рахунки постійних представництв або дочірніх підприємств у банках України.
Для цілей цієї статті термін "постійне представництво нерезидента" вживається у значенні, передбаченому пунктом 1.17 статті 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
За порушення визначеного цією статтею порядку розрахунків на суб'єкта підприємницької діяльності, що здійснив платіж або відвантажив товар безпосередньо нерезиденту, а не його постійному представництву або дочірньому підприємству в Україні, накладається штраф у розмірі, еквівалентному сумі коштів або вартості товарів, що використовувалися у розрахунках, перерахованій у валюту України за офіційним обмінним курсом Національного банку України на день проведення таких розрахунків.
5. Органи державної податкової служби здійснюють контроль за дотриманням порядку проведення розрахунків за операціями у сфері зовнішньоекономічної діяльності резидентами на території України та за її межами, нерезидентами на території України і застосовують до резидентів та нерезидентів штрафні санкції, передбачені законодавчими актами, які регулюють порядок здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності, валютного регулювання і валютного контролю, за винятком штрафних санкцій, що застосовуються Національним банком України до банків та інших фінансово-кредитних установ за порушення вимог Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року N 15 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю".
У разі несплати застосованих органами державної податкової служби сум санкцій у визначені законодавством строки вони списуються з рахунків резидентів і нерезидентів, які порушили порядок здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності, валютного регулювання і валютного контролю, відповідно до законодавства.
6. Установити, що в разі застосування до резидентів і нерезидентів штрафних санкцій, передбачених законодавчими актами, які регулюють порядок здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності, враховуються положення статті 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" в частині розгляду спорів у судах, а також форс-мажорні обставини (за умови їх підтвердження у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).
Після закінчення дії форс-мажорних обставин строки, передбачені статтями 1 та 2 цього Указу, поновлюються і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, за винятком періоду, на який ці строки було зупинено.
7. Установити, що за видачу передбачених Законом України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" індивідуальних ліцензій справляється плата у порядку та розмірах, що встановлюються Національним банком України, яка зараховується до Державного бюджету України.
8. Кабінету Міністрів України у місячний строк після набрання чинності цим Указом:
1) затвердити:
порядок зменшення валютної виручки, що повинна надійти на користь резидента від здійснення експортних операцій, з мотивів невідповідності кількісних та/або якісних характеристик експортованих товарів;
порядок підтвердження форс-мажорних обставин;
порядок видачі та анулювання індивідуальних ліцензій на здійснення резидентами майнових інвестицій за межами України;
2) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Указом.
9. Рекомендувати Національному банку України у місячний строк після набрання чинності цим Указом:
1) затвердити:
порядок підтвердження розміру комісійних винагород, які відраховуються банками за проходження платежів через їх рахунки;
порядок справляння плати за видачу індивідуальних ліцензій на продовження строку проведення розрахунків за експортними або імпортними операціями, що передбачають розрахунки в грошовій формі, та розмір такої плати;
порядок видачі та анулювання індивідуальних ліцензій на здійснення резидентами інвестицій валютних цінностей за межі України;
2) привести свої нормативні акти у відповідність із цим Указом.
10. Державній податковій адміністрації України затвердити у місячний строк після набрання чинності цим Указом порядок застосування штрафних санкцій, зазначених у статті 5 цього Указу.
11. Покласти на Кабінет Міністрів України надання офіційних роз'яснень щодо цього Указу та здійснення контролю за його виконанням.
12. Цей Указ набирає чинності в порядку, передбаченому пунктом 4 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.
Президент України Л.КУЧМА
м. Київ, 27 червня 1999 року
N 724/99