У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про вдосконалення валютного регулювання
Виходячи з необхідності створення сприятливих умов розвитку зовнішньоекономічних зв'язків, стимулювання експорту, збільшення надходжень у вільноконвертованій валюті в Україну, скорочення обсягів некритичного імпорту і розвитку внутрішнього валютного ринку та з метою встановлення єдиного валютного курсу українського карбованця до іноземних валют за результатами торгів на міжбанківському валютному ринку України
постановляю:
1. Національному банку України і Кабінету Міністрів України:
забезпечити у другому півріччі 1994 року поступове зближення та уніфікацію офіційного і ринкового валютного курсу українського карбованця до іноземних валют;
визначити та затвердити у десятиденний строк порядок та умови зближення офіційного і ринкового валютного курсу українського карбованця до іноземних валют та механізм встановлення граничних коефіцієнтів відхилення офіційного валютного курсу від ринкового.
2. Установити, що до введення єдиного валютного курсу українського карбованця до іноземних валют порядок застосування офіційного валютного курсу визначається Національним банком України за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Визначення офіційного валютного курсу українського карбованця до іноземних валют проводяться в межах, що встановлюються граничними коефіцієнтами його відхилення від ринкового курсу, і здійснюється Національним банком України за погодженням з Кабінетом Міністрів України з урахуванням рівня внутрішньої інфляції, обсягів грошової емісії, стану платіжного і торговельного балансів України.
3. Національному банку України за участю Кабінету Міністрів України розробити та здійснити заходи щодо збільшення офіційних валютних резервів для підтримки єдиного валютного курсу українського карбованця до іноземних валют. Міністерству зовнішніх економічних зв'язків України з цією метою розробити і затвердити заходи щодо скорочення імпорту.
Кабінету Міністрів України забезпечити проведення переговорів з міжнародними фінансовими організаціями стосовно наближення строків надання Урядові України відповідної фінансової допомоги і кредиту у 1994 році.
4. Відновити з 1 жовтня 1994 року торги іноземною валютою на Українській міжбанківській валютній біржі.
5. Установити, що надходження в іноземній валюті на користь резидентів, які підлягають обов'язковому продажу (50 відсотків від загального обсягу надходжень), розподіляються так:
10 відсотків (за ринковим курсом) - до офіційних валютних резервів Національного банку України;
30 відсотків (за офіційним курсом) - через Міжвідомчий комітет з питань визначення пріоритетів використання валюти;
10 відсотків (за ринковим курсом) - на міжбанківському валютному ринку України.
6. Національному банку України і Кабінету Міністрів України розробити у місячний строк заходи щодо децентралізації міжбанківського валютного ринку України.
7. Кабінету Міністрів України за погодженням з Національним банком України внести у десятиденний строк зміни до Положення про Міжвідомчий комітет з питань визначення пріоритетів використання валюти, які б, зокрема, передбачали, до встановлення єдиного валютного курсу українського карбованця до іноземних валют, порядок придбання іноземної валюти для закупівлі за імпортом газу, нафти, ядерного палива, кольорових металів, засобів захисту рослин і тварин, медикаментів та сировини і матеріалів для їх виготовлення, сплати державного зовнішнього боргу і внесків та платежів за міжнародними договорами України.
Кабінету Міністрів України розробити і затвердити у десятиденний строк Положення про порядок проведення конкурсу контрактів, у якому, зокрема, передбачити встановлення пріоритетів і відповідних нормативів розподілу валюти, порядок експертизи контрактів та критерії їх допуску до конкурсу.
Передбачити також у зазначених положеннях, що використання резидентами валютних коштів не за цільовим призначенням чи з іншими порушеннями умов конкурсу тягне за собою санкції у вигляді штрафу у трикратному розмірі суми, еквівалентної сумі цих валютних коштів, перерахованих у валюті України за ринковим курсом на день здійснення таких операцій, а якщо такими резидентами є державні підприємства - ще й відповідальність їх керівників.
8. Національному банку України за участю Кабінету Міністрів України розробити та затвердити у місячний строк заходи щодо посилення нагляду за додержанням умов і порядку проведення торгів на міжбанківському валютному ринку України, передбачивши при цьому санкції за їх порушення.
9. Кабінету Міністрів України переглянути у десятиденний строк в установленому порядку нормативні строки повернення валютної виручки по експортних контрактах, які б враховували види, форми умов поставок і умов платежів, міжнародну практику з даних питань.
10. Цей Указ набирає чинності з дня його підписання.
Президент України | Л.КУЧМА |
м. Київ, 22 серпня 1994 року N 457/94 |