У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про заходи щодо скорочення готівкового обігу
( Із змінами, внесеними згідно з Указом Президента N 248/93 від 06.07.93 )
З метою нормалізації грошового обігу і скорочення темпів зростання емісії грошей
постановляю:
1. Встановити, що на території України всі юридичні особи, усіх форм власності, в тому числі й організації торгівлі, а також фізичні особи - громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності:
- здійснюють між собою одноразові розрахунки за товари, роботи і послуги, вартість яких перевищує трикратний розмір мінімальної заробітної плати, тільки в безготівковому порядку; установи банків видають протягом календарного місяця підприємствам, установам та організаціям готівку на поточні потреби у межах п'ятнадцятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Готівка на витрати по відрядженнях не входить до поточних потреб і видається банками за установленими чеками;
- зберігають у своїх касах готівку лише у межах встановлених лімітів. Порядок лімітування готівки та організації контролю за його додержанням визначається Національним банком України;
- мають право зберігати у своїх касах суми готівки, які перевищують встановлені ліміти, лише для оплати праці, виплати допомоги за соціальним страхуванням, стипендій, пенсій і тільки на строк не більше трьох робочих днів, включаючи день одержання грошей в установах банків.
Положення третього і четвертого абзаців цієї статті не поширюються на фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.
Дія абзацу другого цієї статті не поширюється на розрахунки колективних сільськогосподарських підприємств і фермерів з організаціями та підприємствами торгівлі.
( Статтю 1 доповнено частиною третьою згідно з Указом Президента N 248/93 від 06.07.93 )
2. Юридичні та фізичні особи, що займаються закупівлею продукції у населення, а також траспортні організації для оплати вартості пального одержують готівку на повний обсяг закупівлі (оплати).
Контроль за витрачанням авансових сум на закупівлю продукції (оплати пального) здійснюють комерційні банки.
3. Встановити, що підприємства, установи та організації, в тому числі й організації торгівлі, які мають постійний грошовий виторг і здійснюють його витрачання для оплати праці та на інші цілі (виплату пенсій, закупівлю сільськогосподарської продукції), готівку в своїх касах мають право затримувати лише за три робочих дні до настання строку виплати без обмеження норм витрачання готівки.
4. Контроль за додержанням вимог цього Указу юридичними особами, крім комерційних банків, та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності здійснюють комерційні банки, органи Державної податкової служби в Україні та Державної контрольно-ревізійної служби в Україні.
Контроль за додержанням вимог цього Указу комерційними банками здійснює Національний банк України.
До підприємств, установ та організацій, винних у порушенні вимог цього Указу, органами Державної податкової служби в Україні на підставі матеріалів власних перевірок та подань комерційних банків, Державної контрольно-ревізійної служби в Україні, Національного банку України застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі сум перевищення нормативів розрахункових операцій або наявності понадлімітної готівки в касах.
Штраф стягується до державного бюджету у безспірному порядку.
5. Встановити, що продаж громадянами України непродовольчих товарів торговельними організаціями вартістю понад двадцятикратний розмір мінімальної заробітної плати здійснюється тільки за чеками банків України.
6. Цей Указ набуває чинності з дня його підписання.
Президент України | Л.КРАВЧУК |
м.Київ, 12 червня 1993 року N 206/93 |