• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Спільна заява за результатами третього засідання українсько-американської Комісії стратегічного партнерства

Сполучені Штати Америки, Україна | Заява, Міжнародний документ від 15.02.2011
Реквізити
  • Видавник: Сполучені Штати Америки, Україна
  • Тип: Заява, Міжнародний документ
  • Дата: 15.02.2011
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Сполучені Штати Америки, Україна
  • Тип: Заява, Міжнародний документ
  • Дата: 15.02.2011
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Спільна заява
за результатами третього засідання українсько-американської Комісії стратегічного партнерства
м. Вашингтон, Округ Колумбія,
15 лютого 2011 року
Міністр закордонних справ Костянтин Грищенко і Державний секретар Хілларі Клінтон провели третє засідання українсько-американської Комісії стратегічного партнерства 15 лютого у Вашингтоні з метою подальшого посилення стратегічного партнерства між обома країнами. Комісія уповноважена забезпечити конкретний прогрес у досягненні широкого кола цілей Хартії Україна - США про стратегічне партнерство у сферах ядерної безпеки і нерозповсюдження, політичного діалогу і верховенства права, енергетичної безпеки, торгівлі та інвестицій, співпраці в галузі безпеки, а також науки і технологій. Українська сторона підтвердила, що розвиток цього стратегічного партнерства залишається одним із її ключових зовнішньополітичних пріоритетів. Американська сторона запевнила у своїй підтримці суверенітету, незалежності, територіальної цілісності України, а також підтвердила готовність сприяти Україні в реалізації політичних, економічних, оборонних та безпекових реформ.
Міністр закордонних справ К.Грищенко та Державний секретар Х.Клінтон підкреслили відданість обох сторін справі убезпечення всіх вразливих ядерних матеріалів і розширення співпраці в галузі ядерної безпеки та нерозповсюдження. Вони привітали значний прогрес, який був досягнутий на напрямі реалізації Спільної заяви Президентів України та США, оприлюдненої під час Саміту з ядерної безпеки у 2010 році. До кінця 2010 року значна кількість українського високозбагаченого урану була вивезена за підтримки Сполучених Штатів. Українська сторона підтвердила своє зобов'язання позбутися решти її високозбагаченого урану до Саміту з ядерної безпеки у 2012 році. Американська сторона підтвердила своє зобов'язання надати необхідну технічну та фінансову допомогу у розмірі близько 50 млн. доларів США до Саміту з ядерної безпеки у 2012 році як складову зусиль, включно з фінансовими та іншими ресурсами, необхідними для побудови сучасного об'єкта з джерелом нейтронів, що сприятиме розвитку співробітництва у сфері мирного використання ядерної енергії.
У контексті реалізації Спільної заяви сторони відзначили суттєвий прогрес в утилізації українського твердого ракетного палива ракет РС-22 та знищення ракет "Скад".
Україна і Сполучені Штати наголосили на важливості зустрічі високого рівня "Київський саміт з безпечного та інноваційного використання атомної енергії" (19-22 квітня 2011 року), Чорнобильської донорської конференції у партнерстві з Групою Восьми та Міжнародної конференції "25 років Чорнобильської трагедії: Безпека майбутнього" для просування співробітництва з метою зміцнення глобальної ядерної безпеки. Обидві сторони підкреслили важливість проведення успішної донорської конференції для потреб Чорнобильського фонду "Укриття" та Рахунку ядерної безпеки для забезпечення своєчасного завершення проектів, які зроблять об'єкт безпечним.
Для подальшого просування цілей Хартії про стратегічне партнерство Україна і США підтвердили, що їхнє співробітництво базується на спільних цінностях. Обидві сторони підтвердили свої зобов'язання посилити співпрацю, спрямовану на зміцнення демократії, верховенства права, розвиток політичного плюралізму, проведення судової реформи і боротьби з корупцією.
Сторони обговорили процес схвалення нового кримінально-процесуального кодексу, виборчого кодексу та антикорупційного законодавства, що відповідають міжнародним стандартам, шляхом встановленого всеохоплюючого демократичного процесу. США підтвердили свою готовність сприяти Україні в реалізації інституційної та правової реформ.
Українська сторона наголосила на тому, що відповідальність та підзвітність мають бути основою життєздатної та сталої демократії, і підтвердила свою стратегічну мету - проведення реформ у відповідності до європейських стандартів. У цьому дусі, Україна і Сполучені Штати обговорили важливість захисту свобод та індивідуальних прав шляхом залучення громадянського суспільства та представників широкого спектру політичних кіл.
Обидві сторони привітали заснування у липні Робочої групи з політичного діалогу та верховенства права. Ця Робоча група, установче засідання якої відбулося в листопаді в Києві, слугує платформою для обміну думками з демократичної, правової і політичної реформ та розвитку громадянського суспільства. Обидві сторони привітали проведення засідання представників громадянського суспільства України і США у Вашингтоні 14 лютого і очікують на посилення взаємодії між неурядовими організаціями обох держав.
Хартія Україна - США про стратегічне партнерство містить наші спільні зобов'язання з підтримки економічних реформ та лібералізації економіки, розвитку сприятливого для торгівлі та інвестицій бізнес-клімату. На сьогоднішньому засіданні обговорювалося питання необхідності справедливого і прозорого інвестиційного клімату в Україні як для українських, так і для іноземних фірм. Сторони обговорили питання глобального зернового ринку та інші аграрні питання і висловили надію, що значний виробничий потенціал України робитиме внесок у забезпечення глобальної продовольчої безпеки. Сполучені Штати привітали успішне досягнення Україною домовленості про кредити стенд-бай з Міжнародним валютним фондом і закликали до продовження співпраці з МВФ.
Міністр закордонних справ К.Грищенко та Державний секретар Х.Клінтон підкреслили, що енергетична безпека залишається одним із ключових елементів нашого стратегічного діалогу і висловилися на підтримку розвитку енергетичних ресурсів України, в тому числі газу з нетрадиційних джерел. Американська сторона привітала членство України в Європейському енергетичному співтоваристві. Обидві сторони висловили свою підтримку прозорого енергетичного ринку в Україні і відзначили прийняття Україною Закону "Про засади функціонування ринку природного газу" та заходів з приведення тарифів на газ у відповідність до ринкових умов. США закликали Україну до реструктуризації газової галузі з метою створення можливостей для інвестицій в її газотранспортну систему.
Комісія відзначила прогрес у рамках українсько-американської Робочої групи з питань енергетичної безпеки, співголовами якої є Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко і Спеціальний посланник Державного департаменту з питань енергетики в Євразії Посол Ричард Морнінгстар. Вони привітали домовленість про проведення Геологічною службою США оцінки нетрадиційних джерел газу, що дасть Уряду України та інвесторам публічну інформацію стосовно потенційних ресурсів в Україні. Вони привітали технічну допомогу Агентства США з міжнародного розвитку щодо правових, нормативних та екологічних аспектів видобутку нетрадиційного газу. Обидві сторони мають намір продовжувати співпрацю у сфері енергоефективності та обговорити перспективні технології поновлюваних джерел енергії, а також відновлення нафтових і газових свердловин. Вони відзначили важливість залучення приватних інвестицій і технологій для розробки нафтових і газових ресурсів України на основі відкритих, конкурентних процедур державних закупівель. Вони привітали позитивне рішення Міжвідомчої комісії з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції щодо заявки компанії "Шеврон".
Україна і США погодилися посилити співробітництво із розв'язання регіональних конфліктів, підтримки глобальної безпеки, боротьби з кіберзагрозами, зміною клімату і пандемічними хворобами, а також співпрацювати у сферах науки і технології, продовольчої безпеки, здоров'я, біотехнологій, ядерної медицини. Вони підтвердили підтримку прогресу у процесі врегулювання ситуації у Придністров'ї у форматі "5 + 2".
Україна і США підтвердили готовність продовжувати політичний діалог і практичне співробітництво в контексті партнерства Україна - НАТО. Міністр закордонних справ К.Грищенко і Державний секретар Х.Клінтон привітали рішення Лісабонського саміту НАТО і готовність Альянсу розвивати партнерські відносини з Україною, як відзначається в Стратегічній концепції НАТО. США привітали взаємодію України з НАТО у зміцненні міжнародного миру і безпеки, а також продовження участі України у миротворчих операціях під проводом НАТО, інших міжнародних миротворчих місіях та направлення миротворців до Афганістану, Іраку, Косово і Ліберії.
США цінують внесок України у зміцнення миру і безпеки у світі шляхом активної участі в миротворчих операціях під егідою ООН. США привітали нещодавнє рішення України направити додаткові військові гелікоптери і персонал для миротворчої операції ООН в Кот-д'Івуарі.
Україна і Сполучені Штати підкреслили незмінну важливість зусиль міжнародної спільноти з забезпечення добре тренованих та готових до розгортання військових частин для багатосторонніх миротворчих місій, у тому числі в рамках спільних заходів, з метою подолання хронічних недоліків, з якими стикаються миротворці ООН.
Україна і США висловили намір вивчити шляхи поглиблення співпраці з питань миротворчої діяльності.
США підтвердили, що безпекові гарантії згідно з Будапештським меморандумом 1994 року залишаються в силі, і погодилися провести двосторонні консультації з Україною щодо гарантій безпеки.
Україна і США відзначили їх намір нарощувати спільні зусилля, спрямовані на протидію торгівлі людьми і ВІЛ/СНІД шляхом підписання двостороннього Меморандуму щодо спільних дій у контексті протидії торгівлі людьми і Рамкового Партнерства про співробітництво у сфері протидії ВІЛ/СНІД у 2011-2015 роках.
Комісія привітала створення Робочої групи з науки і технології, яка провела перше засідання у листопаді 2010 року. Зусилля групи спрямовані на зміцнення співпраці між науковими спільнотами. Її наступне засідання у повному складі відбудеться у жовтні-листопаді 2011 року.
Україна і США погодилися оцінити прогрес щодо лібералізації візового режиму і поглиблення міжлюдських контактів. Наступні консультації з консульської проблематики будуть проведені в Києві у березні 2011 року. США привітали розроблений Україною План спільних заходів з удосконалення системи захисту прав інтелектуальної власності.
Міністр закордонних справ України К.Грищенко і Державний секретар США Х.Клінтон погодилися провести наступне засідання Комісії стратегічного партнерства в Києві.