• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Звіт про підсумки офіційного візиту Державної делегації України до Республіки Казахстан та Республіки Узбекистан

Міністерство закордонних справ України  | Інші від 05.09.1994
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Міністерство закордонних справ України
  • Тип: Інші
  • Дата: 05.09.1994
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство закордонних справ України
  • Тип: Інші
  • Дата: 05.09.1994
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
"З А Т В Е Р Д Ж У Ю"
"___" вересня 1994р.
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
(підпис) Л. КУЧМА
З В I Т
про підсумки офіційного візиту Державної делегації України до Республіки Казахстан та Республіки Узбекистан
На виконання Розпорядження Президента України N110/РП від 25 серпня 1994 року та доручення Кабінету Міністрів України N1445/1 від 27 серпня 1994 року в період з 30 серпня по 6 вересня 1994 ро- ку відбувся офіційний візит Державної делегації України на чолі з Міністром промисловості України А.К. Голубченком до Республіки Ка- захстан та Республіки Узбекистан.
I. РЕСПУБЛIКА КАЗАХСТАН.
З 30 серпня по 4 вересня 1994 року Державна делегація України перебувала з офіційним візитом в Республіці Казахстан.
Відбулися переговори щодо реалізації домовленостей, досягну- тих президентами України та Республіки Казахстан під час зустрічі в Києві 11 серпня 1994 року. На переговорах казахстанську деле- гацію очолював Міністр промисловості і торгівлі Республіки Каза- стан В.В. Костюченко.
Відбулася зустріч Державної делегації України з Прем'єр-міністром Республіки Казахстан С.О. Терещенком. З обох сторін була відзначена необхідність розбудови традиційних зв'язків на принципово нових засадах, створення сприятливих умов для по- дальшого розвитку торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва, зокрема в галузях важкої промисловості, фінан- совій та банківській сферах, у здійсненні взаєморозрахунків та платежів між суб'єктами господарської діяльності обох країн та підкреслена необхідність укладення відповідних договорів та угод.
Державна делегація України була прийнята Головою Верховної Ради Республіки Казахстан А. Кєкільбаєвим. З казахстанського боку в зустрічі також брали участь заступники Голови Верховної Ради, голови комісій. Відбувся обмін думками щодо стану та перспектив взаємовідносин між обома державами, шляхів подальшого розвитку та зміцнення відносин дружби та співробітництва, які відповідають інтересам народів обох країн. Визнана доцільність розвитку співробітництва на регіональному рівні, здійснення різнобічних контактів між парламентами.
За підсумками переговорів було укладено цілу низку угод з різних аспектів двосторонньої співпраці.
1. Була підписана Угода між Урядом України та Урядом Рес- публіки Казахстан про виробничу кооперацію.
Ця Угода є першою двосторонньою угодою з питань кооперації, укладеною Україною з країнами-членами СНД.
Механізми, закладені в цій Угоді, дозволяють на належних до- говірно-правових засадах практично вирішувати питання конкретної виробничої кооперації між підприємствами всіх форм власності, га- лузевими та міжгалузевими комплексами на основі їх прямих виробни- чих зв'язків, а також в рамках спільних підприємств, промисло- во-фінансових груп, транснаціональних виробничих об'єднань.
Визначені приорітетні напрями та галузі кооперації, зокрема паливно-енергетичний комплекс, металургійна, хімічна, наф- тохімічна, деревообробна, машинобудівна, оборонна, легка, медична та фармакологічна промисловість, будівництво, сільське господарс- тво та харчова промисловість.
Принципово важливим з положення Угоди про те, що продукція та послуги в рамках виробничої кооперації, а також кінцева продукція, яка виготовляється на основі такої кооперації, звільняються від мита, акцизів та інших податків. Це має позитивно вплинути на роз- виток та вдосконалення прямих виробничих зв'язків між виробниками двох країн та мати одним із наслідків значне зниження цін на сиро- вину, комплектуючі деталі та вузли та зрештою здешевити кінцеву продукцію, що має в значній мірі полегшити її реалізацію як на ринках України та Казахстану, так і на ринках третіх країн.
Важливою з досягнута в Угоді домовленість проводити послідов- ну роботу по координації та зближенню норм національного законо- давства двох країн в частині регулювання коопераційних зв'язків підприємств та галузей.
Основною ланкою виробничої кооперації з галузеві та міжгалу- зеві угоди та домовленості, на підставі яких мають укладатися конкретні контракти між суб'єктами господарської діяльності.
2. Першим кроком на цьому напрямі є підписана в ході візиту Програма економічної інтеграції України та Республіки Казахстан у галузях важкої промисловості в 1994-2000 рр., яка відображає та деталізує співпрацю в пріоритетних галузях . Реалізація Програми має дати новий імпульс зміцненню традиційних зв'язків, які склалися між підприємствами двох країн та сприятиме розбудові відносин між ними на засадах ринкової економіки та взаємної виго- ди.
3. Принципово важливою з досягнута домовленість між національними банками двох країн в частині можливості суб'єктам господарської діяльності України та Республіки Казахстан відкрива- ти та використовувати рахунки в національних грошових одиницях значним кроком на шляху вдосконалення розрахунково-платіжних ме- ханізмів для забезпечення функціонування всього комплексу торго- вельно-економічних зв'язків в цілому і закладає основу для подаль- шої роботи по укладенню угоди про зустрічну торгівлю.
4. За підсумками переговорів було підписано Протокол.
Принциповою ознакою цього документу є те, що в ньому вперше в практиці торговельно-економічних відносин України із країнами СНД передбачає подальше співробітництво між двома країнами на засадах принципів та норм Генеральної Угоди з тарифів та торгівлі (ГАТТ).
Вперше був обговорений механізм зустрічної торгівлі, який дозволяє на відміну від існувавшої бартерної схеми вести торгівлю, взаємно стимулюючи товарно-грошовий обіг між країнами.
Казахстанській стороні був переданий проект Угоди про зустрічну торгівлю, вперше розроблений українськими експертами, який відповідає стандартам ЮНСИТРАЛ.
5. Обидві Сторони зобов'язались укласти Торговельну угоду з визначенням торговельно-політичного режиму та Угоду про сприяння та взаємний захист інвестицій. Досягнуто домовленості про укла- дення Угоди про запобігання подвійного оподаткування. Ці угоди мають закласти міцні договірно-правові підвалини двосторонніх ук- раїнсько-казахстанських відносин на загальновизнаних в світі принципах та нормах.
6. Було також досягнуто домовленості щодо укладення Угоди про співробітництво в сфері науки та технологій та Угоди про співробітництво і взаємну допомогу в питаннях дотримання податко- вого законодавства.
7. Визначені також напрями і форми співпраці у спільній діяльності та прийнято рішення до 30 жовтня ц.р. укласти Угоду що- до дослідження та використання космічного простору.
8. Було підписано Протокол про проведення технічних перего- ворів у нафтовій та газовій промисловості. Співпраця в цьому пи- танні створює додаткові можливості для експорту будівельних та капітально-будівельних робіт та послуг у відповідних областях, за умови незначної частки таких робіт в нинішній структурі експорту України їх збільшення з значним кроком на шляху перетворення Ук- раїни з сировинно-експортуючої країни на країну-експортера сучас- них технологій та інтелектуаломістких видів продукції та по луг.
Важливе значення має підписання Угоди про співробітництво між Міністерством культури України та Міністерством культури Рес- публіки Казахстан та домовленість про укладення Угоди про співробітництво в забезпеченні прав національних меншин, а також визначення позицій сторін щодо принципових положень проекту угоди про співробітництво у сприянні добровільному поверненню депортова- них осіб в Україну. На сьогоднішній час в Казахстані мешкає понад 800 тисяч громадян Казахстана української національності і зв'язку з цим створення міцної договірно-правової бази для подальшого культурного розвитку та захисту їх прав має важливе політичне зна- чення.
II. РЕСПУБЛIКА УЗБЕКИСТАН.
З 4 по 6 вересня відбувся офіційний візит Державної делегації до Республіки Узбекистан.
В переговорах з узбекистанського боку брали високі посадові особи на чолі з Заступником Прем'єр-міністра Ю.Ф. Пайгіним.
Відбулася зустріч Голови Державної делегації України з Прези- дентом Республіки Узбекистан І.А. Карімовим та Прем'єр-міністром Республіки Узбекистан А.М. Муталовим.
Президент Республіки Узбекистан висловив побажання зустрітися в наступному місяці з Президентом України.
1. Одним з результатів цієї зустрічі має стати підписання Декларації про основні напрями економічного співробітництва між Україною та Республікою Узбекистан, текст якої був парафований го- ловами державних делегацій.
Ця Декларація з розвитком та поглибленням положень Договору про основи міждержавних відносин, дружбу та співробітництво між Україною та Республікою Узбекистан від 25 серпня 1992 року та пе- редбачає подальший розвиток українсько-узбекистанських економічних взаємин на засадах ринкової економіки.
Декларацією передбачається сконцентрування економічного співробітництва в пріоритетних напрямах промисловості (в т.ч. літакобудуванні), енергетики, транспорту, зв'язку, сільського гос- подарства, видобування та переробки мінеральної сировини, науки і техніки, а також в сфері туризму та екології.
Передбачений розвиток співробітництва на рівнях органів дер- жавної влади і управління, фінансової та банківської систем, галу- зей економіки та підприємств усіх форм власності.
Окремо слід зазначити, що Україна та Республіка Узбекистан вперше підтверджують намір розвивати відносини в сфері торгівлі відповідно до положень Генеральної Угоди з тарифів та торгівлі та сприяти створенню передумов для подальшої інтеграції економік обох країн в світову економіку.
Висловлено впевненість в тому, що подальший розвиток та пог- либлення економічного співробітництва між Україною та Республікою Узбекистан забезпечить стабілізацію економік обох країн та ефек- тивне проведення ринкових реформ.
2. Була підписана Угода між Урядом України та Урядом Рес- публіки Узбекистан про виробничу кооперацію, тоб-то друга така угода в договірно-правовій практиці країн СНД.
Угодою, зокрема передбачено, що Сторони сприятимуть здійснен- ню та розвитку кооперації між підприємствами всіх форм власності, галузевими та міжгалузевими комплексами на основі їх прямих вироб- ничих зв'язків.
Будуть здійснюватися відповідні заходи з метою розвитку спеціалізації та кооперації виробництва, умов їх здійснення, виз- начення пріоритетів в галузях промисловості, сприяння виробленню та реалізації спільних проектів та програм, проведення координації виробництва, включаючи сферу конверсії оборонних галузей.
Однією з конкретних форм коопераційної співпраці може бути кооперація в переробці узбекистанської бавовни на українських підприємствах з подальшою реалізацією кінцевої продукції як на ринках України та Узбекистану, так і на ринках третіх країн.
3. Було укладено Угоду між Урядом, Національним банком Украї- ни та Урядом, Центральним банком Республіки Узбекистан про ор- ганізацію розрахунків у 1994 році. Ця Угода започатковує розрахун- ково-платіжні механізми торговельно-економічних відносин на досягнутий рівень співпраці та з огляду на перспективи значного розширення двосторонніх економічних зв'язків. Угодою, зокрема пе- редбачено відкриття рахунків нерезидентів у банківських установах двох країн, що безумовно сприятиме значному пожвавленню торговель- них та промислових стосунків.
4. Підписано також Угоду між Урядом України та Урядом Рес- публіки Узбекистан про торговельно-економічне співробітництво у эУ кварталі 1994 року з переліком найважливіших видів продукції та товарів для взаємних гарантованих поставок.
5. Вперше в договірно-правовій практиці країн СНД був відпрацьований на двосторонньому рівні механізм підготування кон- тингентних угод, що знайшло відображення в Протоколі про порядок підготування та укладення Угоди про торговельно-економічне співро- бітництво на 1995 рік.
6. Узбекистанська сторона запропонувала укласти Угоду про співробітництво в галузі вантажних перевезень у IV кварталі 1994 року та Угоду про взаємне співробітництво в галузі поштових пере- казів та подала на розгляд відповідні проекти.
Підкреслена необхідність прискорення відкриття авіарейсу Ки- їв-Ташкент-Київ з метою розширення співпраці та контактів між дво- ма країнами.
ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ
1. Внаслідок візиту та роботи Державної делегації відбулося значне якісне просування в створенні принципово нових до- говірно-правових механізмів, які забезпечують прямі торговель- но-економічні та промислові зв'язки між Україною та країнами Центр Азії. При цьому визначені механізми в повній мірі відповідають за- гальновизнаним світовим стандартам та практиці, що безперечно ма- тиме широкий світовий резонанс.
2. Вироблені підходи можуть розглядатися в якості "пілотного" варіанту для співробітництва з країнами СНД, розбудови відносин України з цими країнами на загальновизнаних правових механізмах, відповідаючих світовому економічному досвіду. Це створе ефективні правові, економічні засади для рівноправних партнерських взаємин України з цими країнами без загрози обмеження економічного та політичного суверенітету нашої держави та дозволить уникати ство- рення часто-густо недостатньо вмотивованих наддержавних органів та структур з контрольно-розподільчими (фактично наддержавними) функціями в рамках СНД.
ПРОПОЗИЦІЇ
Доручити відповідним міністерстам та відомствам України за- безпечити безумовне належне виконання підписаних, парафованих та узгоджених в ході візиту документів.
Особливо слід відзначити роботу експертів делегації, які за- безпечували хід переговорів та підготування відповідних документів на високому професійному та фаховому рівні, гідно відстоюючи дер- жавні інтереси України:
1. Гончарук Андрій Іванович - Заступник міністра ЗЕЗ України;
2. Ковальчук Олександр Станіславович - Начальник До- говірно-правового управління МЗЕЗ України;
3. Панасюк Віктор Іванович - Начальник Управління торговель- но-економічних зв'язків з країнами Центральної Азії та Закавказзя МЗЕЗ України;
4. Коновалов Володимир Володимирович - Заступник начальника Управління багатостороннього співробітництва МЗЕЗ України;
5. Гончарова Любов Григорівна - Начальник Управління госпо- дарського законодавства Мінюсту України;
6. Васильєв Валерій Володимирович - Головний спеціаліст Відділу по зв'язках із СНД Кабінету Міністрів України.
"УЗГОДЖЕНО"
В.О. МІНІСТРА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ
УКРАЇНИ
(підпис)
МІНІСТР ПРОМИСЛОВОСТІ
(підпис)
МІНІСТР ЗОВНІШНІХ ЕКОНОМІЧНИХ
ЗВ'ЯЗКІВ
(підпис)



Г.Й.УДОВЕНКО

А.К.ГОЛУБЕНКО


С.Г.ОСИКА