Угода
між Урядом України та Урядом Російської Федерації про використання полігону злітно-посадкових систем "Нитка"
( Угоду ратифіковано Законом N 1968-IV від 01.07.2004 ) ( Зміни до Угоди див. Протоколі від 20.08.2012 )
Уряд України та Уряд Російської Федерації, які далі іменуються Сторонами, з метою розвитку Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про військово-технічне співробітництво від 26 травня 1993 року домовились про таке:
Сторони зберігають співробітництво, яке склалося в галузі експлуатації літаків розроблених акціонерним товариством відкритого типу "ОКБ СУХОГО", спільного використання полігону злітно-посадкових систем "НИТКА" аеродрому Саки, який далі іменується полігоном, підтримання його у технічній справності для проведення випробувань об'єктів авіаційної та морської техніки, навчання льотного складу Збройних Сил Російської Федерації.
Українська Сторона дозволяє Російській Стороні використовувати полігон у складі злітно-посадкової смуги з трампліном і комплексом засобів та механізмів, що забезпечують трамплінний зліт та аерофінішерну посадку літаків, аеродром з його повітряним простором, комплексами та системами забезпечення польотів, стоянки та сховища літаків, а також необхідні будівлі та приміщення, які складають інфраструктуру полігону, надає послуги щодо підготовки льотного складу, проведення випробувань об'єктів авіаційної та морської техніки, забезпечення експлуатації полігону.
Перелік військових об'єктів полігону, які надаються Російській Стороні Українською Стороною, зазначено у Додатку N 1 цієї Угоди.
Кордонами земельних ділянок полігону вважається лінія, яка з'єднує геодезичні знаки та опорні точки на місцевості, координати яких надаються у Додатку N 2 цієї Угоди.
Кордони повітряного простору полігону з переліком координатів приведені у Додатку N 3 цієї Угоди.
Для освоєння літаків корабельної авіації та проведення випробувань об'єктів авіаційної і морської техніки Російська Сторона відряджає щорічно у місто Саки (Україна) російських фахівців з необхідною авіаційною і морською технікою, майном та витратними матеріалами згідно з Додатком N 4 цієї Угоди у кількості та на термін, узгоджених Сторонами.
Російська Сторона постачає Українській Стороні запасні частини, агрегати, комплектуючі вироби до літаків типу "СУ" Міністерства оборони України, а також деталі та оснащення, які необхідні для виконання доробок цих літаків згідно з бюлетенями, надає послуги в галузі експлуатації зазначених літаків на узгоджену між міністерствами оборони Сторін суму, еквівалентну витратам Української Сторони за надання полігону для використання Російською Стороною, підтримання його у справному стані та подані послуги, які зазначені у статті 2 цієї Угоди.
Надання Сторонами взаємних послуг військового призначення та поставки Українській Стороні продукції авіаційної номенклатури, передбачених статтями 2, 4 цієї Угоди, здійснюється згідно з Угодою між Урядом України та Урядом Російської Федерації "Про порядок взаємних поставок озброєння та військової техніки, комплектуючих виробів і запасних частин, організації ремонту та надання послуг військового призначення" від 8 лютого 1995 року.
Право власності на рухоме та нерухоме майно, придбане для забезпечення потреб полігону після підписання цієї Угоди, належить Стороні, яка здійснила фінансування його створення, придбання та поставки, при цьому Українська Сторона забезпечує його збереження. Сторони узгоджують порядок та умови подальшого використання зазначеного майна після закінчення терміну дії цієї Угоди.
Українська Сторона не буде без попередньої письмової згоди Російської Сторони продавати чи передавати третій стороні продукцію військового призначення, яка належить Російській Стороні і буде постачатись на полігон у рамках цієї Угоди, а також з усіх видів робіт, які будуть проводитися в інтересах Російської Федерації.
Заходи щодо таємності характеристик військової техніки, яка належить Російській Федерації та проходить випробування на полігоні, проводяться за узгодженням Сторін згідно з положеннями про протидію іноземним технічним розвідкам, а також міжурядової Угоди про взаємне забезпечення збереження міждержавних таємниць від 22 січня 1993 року.
Перебування громадян третіх країн на території полігону у термін проведення на ньому робіт в інтересах Російської Федерації узгоджується Міністерством оборони України та Міністерством оборони Російської Федерації встановленим порядком згідно з національним законодавством Сторін.
Переміщення через митні кордони між Україною та Російською Федерацією озброєння, військової техніки, технічного і технологічного обладнання, паливо-мастильних матеріалів та інших матеріальних засобів, які забезпечують функціонування полігону, навчання льотного складу і проведення випробувань авіаційної та морської техніки, а також прибуття та відбуття з полігону посадових осіб, фахівців промисловості та військовослужбовців, залучених до робіт на полігоні, здійснюється під митним контролем без вилучення мита, акцизів та інших податків.
Митний догляд на полігоні транспортних засобів, вантажів та осіб, які прибувають на територію полігону та вибувають з його території, здійснюється у присутності російських фахівців.
Організаціями, які відповідають за виконання положень цієї Угоди, є:
з Української Сторони - Міністерство оборони України;
з Російської Сторони - Міністерство оборони Російської Федерації та Міністерство оборонної промисловості Російської Федерації.
Використання полігону в інтересах Російської Федерації згідно з цією Угодою здійснюється за контрактом (договором) між Міністерством оборони України та Міністерством оборонної промисловості Російської Федерації, який щорічно у четвертому кварталі підлягає коригуванню щодо номенклатури, обсягу та термінів робіт, що виконуються на полігоні в інтересах Міністерства оборони Російської Федерації.
Російська Сторона при використанні полігону в рамках цієї Угоди забезпечує:
екологічну та іншу безпеку робіт у межах полігону, безперешкодну видачу представникам Державного санітарного та екологічного нагляду України інформації про характер робіт, які проводяться;
збереження, підтримання в належному стані, а також використання лише за призначенням, виходячи із мети Угоди, що укладається, військових об'єктів, які вказані у Додатку N 1 до цієї Угоди, а також іншого рухомого та нерухомого майна, яке надається Українською Стороною;
своєчасну ліквідацію аварій та відшкодування, нанесеного Україні збитку, якщо такі будуть мати місце.
Протиріччя, які пов'язані з дією чи тлумаченням цієї Угоди, будуть вирішуватись Сторонами шляхом переговорів.
Ця Угода набуває чинності з дня обміну повідомленнями про виконання Сторонами необхідних внутрішньодержавних процедур, буде діяти протягом п'яти років і її дія автоматично продовжується на наступні п'ять років, якщо жодна із Сторін за шість місяців до закінчення цього терміну письмово не повідомить іншу Сторону про своє бажання припинити її дію.
Ця Угода тимчасово застосовується з дня її підписання.
Вчинено у м. Києві 7 лютого 1997 року у двох примірниках, кожний українською та російською мовами, при цьому обидва тексти мають однакову силу
За Уряд За Уряд
України Російської Федерації
Додаток N 1
до Угоди між Урядом України
та Урядом Російської
Федерації про використання
полігону злітно-посадкових
систем "Нитка"
Перелік військових об'єктів полігону злітно-посадкових систем "Нитка"
Додаток N 2
до Угоди між Урядом України
та Урядом Російської
Федерації про використання
полігону злітно-посадкових
систем "Нитка"
Кордони земельних ділянок полігону злітно-посадкових систем "Нитка"
Додаток N 3
до Угоди між Урядом України
та Урядом Російської
Федерації про використання
полігону злітно-посадкових
систем "Нитка"
Кордони повітряного простору полігону злітно-посадкових систем "Нитка"
Додаток N 4
до Угоди між Урядом України
та Урядом Російської
Федерації про використання
полігону злітно-посадкових
систем "Нитка"
Перелік авіаційної техніки, майна і витратних матеріалів, які використовуються для проведення випробувань авіаційної техніки та підготовки льотного складу корабельної авіації Збройних сил Російської Федерації