Угода
між Урядом України та Урядом Республіки Казахстан про тимчасове використання земельної ділянки на території Республіки Казахстан в якості району падіння відокремлюваних частин ракет-носіїв "Зеніт"
( Угоду затверджено Постановою КМ N 515 від 20.04.98 ) ( Угоду денонсовано згідно з Постановою КМ N 1683 від 29.10.2003 )
Уряд України та Уряд Республіки Казахстан, далі - "Сторони",
підтверджуючи прихильність Сторін Угоді про принципи співпраці Уряду України і Уряду Республіки Казахстан у здійсненні космічної діяльності від 20 січня 1994 року,
визнаючи необхідність поєднання зусиль для ефективного дослідження і використання космічного простору в інтересах народного господарства і науки обох держав,
погодились про таке:
1. Ця Угода визначає порядок використання земельної ділянки, що надається Українській Стороні в оренду на території Республіки Казахстан.
2. Казахстанська Сторона надає, а Українська Сторона приймає на території Республіки Казахстан в оренду для здійснення 3 (трьох) запусків ракети-носія "Зеніт" на протязі 1998 - 1999 рр. з використанням у якості району падіння відокремлюваних частин ракети-носія земельну ділянку у формі еліпса з розмірами осей 40 х 30 км і всередині чотирикутника з координатами:
48 град. 40 мін. п. ш.; 48 град. 54 мін. п. ш.;
76 град. 42 мін. с. д.; 77 град. 13 мін. с. д.;
48 град. 41 мін. п. ш.; 48 град. 27 мін. п. ш.;
77 град. 26 мін. с. д.; 77 град. 00 мін. с. д.
3. Уповноваженими органами виступають з Української Сторони - Національне космічне агентство України; з Казахстанської Сторони - Національне аерокосмічне агентство Міністерства науки - Академії наук Республіки Казахстан.
1. Казахстанська Сторона надає Українській Стороні на умовах оренди право тимчасового користування земельною ділянкою на строк не більше 7 (семи) діб на кожний запуск, включаючи час, необхідний для евакуації людей і худоби із земельної ділянки та повернення їх назад і для приведення земель і водних джерел у стан, придатний для подальшого використання по цільовому призначенню, а також для оцінки стану земель і води після кожного запуску.
Землі, що використовуються під район падіння відокремлюваних частин ракети-носія "Зеніт", у землевласників і землекористувачів не вилучаються. На цих землях обмежуються права користування землевласників і землекористувачів при проведенні кожного з трьох космічних запусків, передбачених цією Угодою, та на час ліквідації їх наслідків.
1. Уповноважений орган Української Сторони не пізніше ніж за 15 (п'ятнадцять) діб повідомляє Уповноваженому органу Казахстанської Сторони та Акиму Карагандинської області про черговий запуск.
2. Оцінка стану орендованої земельної ділянки здійснюється спільною комісією напередодні та після проведення кожного запуску ракети-носія "Зеніт". До складу комісії на паритетних засадах входять представники Сторін. Склад комісії визначається уповноваженими органами Сторін.
Результати роботи комісії оформлюються актом, який містить висновки щодо екологічної шкоди, збитках, що завдані землекористувачам, і пропозиції стосовно подальшого можливого використання земель і водних джерел за призначенням, а також рекомендації щодо можливості здійснення наступного запуску.
3. Дозвіл на запуск надається уповноваженим органом Республіки Казахстан на основі рекомендації комісії.
За використання земельної ділянки в якості району падіння відокремлюваних частин ракет-носіїв "Зеніт" Українська Сторона здійснює оплату Казахстанській Стороні, що включає орендну плату, компенсацію за нанесені збитки, морально-психологічну та екологічну шкоду, а також приведення земель і водних об'єктів у стан, придатний для подальшого їх використання за цільовим призначенням, а Казахстанська Сторона вживає усіх необхідних практичних заходів.
Розмір, порядок і умови оплати визначаються уповноваженими органами Сторін спільно з Акиматом Карагандинської області не пізніше ніж за 45 днів до початку чергового запуску.
Українська Сторона у 15-денний строк після підписання цієї Угоди повинна надати Казахстанській Стороні попередній графік трьох запусків ракет-носіїв "Зеніт", що плануються у 1998 - 1999 рр.
На випадок зміни терміну запуску, зазначеного в попередньому графіку запусків, Українська Сторона повідомляє Казахстанській Стороні про зміну цього терміну не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до проведення запуску.
На випадок нанесення шкоди, не передбаченої статтею 4 цієї Угоди, Україна несе відповідальність згідно з Конвенцією від 29 березня 1972 р. "Про міжнародну відповідальність за шкоду, завдану космічними об'єктами". При цьому Республіка Казахстан не розглядається у якості запускаючої держави.
Спори відносно тлумачення і застосування положень цієї Угоди вирішуватимуться шляхом переговорів Сторін.
За згодою Сторін до Угоди можуть бути внесені зміни і доповнення.
Угода укладається на час здійснення Українською Стороною трьох пусків ракет-носіїв "Зеніт" і набуває чинності з моменту останнього письмового повідомлення Сторін про виконання ними відповідних внутрішньодержавних процедур.
Дію Угоди буде автоматично припинено після здійснення Українською Стороною третього запуску ракети-носія "Зеніт" і підписання акта спільної комісії.
Вчинено в м.Алмати 14 жовтня 1997 року в двох примірниках, кожний українською, казахською та російською мовами, причому всі тексти є автентичними. На випадок виникнення розбіжностей щодо тлумачення положень цієї Угоди перевагу матиме текст російською мовою.
За Уряд За Уряд
України Республіки Казахстан