ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 5 від 22.08.80 м.Київ |
Про діяльність судів України по запобіганню злочинам та іншим правопорушенням при розгляді кримінальних та цивільних справ
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Пленуму Верховного Суду України N 8 вiд 23.12.83 N 13 від 25.12.92 N 3 від 13.01.95 N 12 від 03.12.97 )
Виходячи з положень ст.68 Конституції України та чинного законодавства, суди покликані повно й ефективно використовувати можливості запобіжно-виховного впливу судових процесів у кримінальних та цивільних справах.
( Абзац перший преамбули із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду N 12 від 03.12.97 )
Пленум Верховного Суду України відмічає, що в останні роки суди України підвищили рівень розгляду кримінальних і цивільних справ, стали приділяти більше уваги культурі судових процесів, виявленню й усуненню причин і умов, які сприяють вчиненню злочинів та інших правопорушень.
( Абзац другий преамбули із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду N 12 від 03.12.97 )
Разом з тим у діяльності судів по запобіганню злочинам та іншим правопорушенням ще є істотні недоліки, які значно знижують її ефективність.
Не викоренені факти несвоєчасного й неякісного розгляду кримінальних і цивільних справ, іноді складаються недостатньо обгрунтовані та юридично грамотні судові рішення, що негативно позначається на виховному впливові судової діяльності. Мають місце випадки неналежної підготовки судових засідань.
Не в усіх справах суди виконують вимоги закону про виявлення причин і умов, які сприяють вчиненню злочинів та інших правопорушень, і вжиття заходів до їх усунення.
Нерідко в окремих ухвалах неповно наводяться факти, з приводу яких вони постановлені, і докази на підтвердження цих фактів. У ряді випадків в окремих ухвалах даються рекомендації, які стосуються порядку здійснення оперативно-господарської діяльності організацій, що виходять за межі компетенції суду. Окремі ухвали іноді надсилаються не тим посадовим чи службовим особам, які в силу свого службового стану можуть і повинні усунути зазначені в них недоліки. З боку деяких судів не забезпечується належний контроль за виконанням окремих ухвал (постанов).
( Абзац шостий преамбули із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду N 12 від 03.12.97 )
Деякі суди не приділяють належної уваги узагальненню судової практики та використанню цих матеріалів для запобігання правопорушенням.
Суди вищого рівня, розглядаючи в касаційному і наглядному порядку кримінальні і цивільні справи, не завжди належним чином реагують на недоліки в роботі судів і органів розслідування по проведенню профілактичних заходів.
( Абзац восьмий преамбули із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду N 12 від 03.12.97 )( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Постановою ПленумуВерховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
Пленум Верховного Суду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Звернути увагу судів на істотні недоліки в їх діяльності по запобіганню злочинам та іншим правопорушенням при розгляді кримінальних і цивільних справ та необхідність вжиття рішучих заходів по їх усуненню, суворого виконання вимог закону й постанов Пленуму Верховного Суду України з цих питань.
( Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
При цьому особливу увагу слід приділяти вдосконаленню діяльності судів по запобіганню порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина, посяганням на власність, порушенням державної, трудової, договірної дисципліни, громадського порядку, пияцтву, хабарництву, економічним і екологічним правопорушенням.
( Абзац другий пункту 1 в редакції Постанови Пленуму ВерховногоСуду України N 13 від 25.12.92, із змінами,внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду N 12 від 03.12.97 )
2. Судам необхідно вжити належних заходів до суворого додержання процесуальних строків та підвищення якості розгляду кримінальних і цивільних справ, культури судочинства, маючи на увазі, що своєчасний і правильний розгляд кожної кримінальної та цивільної справи є важливою умовою зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі неухильного додержання Конституції та законів України, поважання прав і свобод, честі й гідності інших людей.
Вироки, рішення, ухвали й постанови судів мають повною мірою відповідати вимогам процесуального законодавства. Винесення необгрунтованих, немотивованих судових рішень знижує їх виховне й запобіжне значення.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами ПленумуВерховного Суду України N 13 від 25.12.92, N 12 від 03.12.97 )
3.
( Пункт 3 втратив силу на підставі Постанови Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
4.
( Пункт 4 втратив силу на підставі Постанови Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
5.
( Пункт 5 втратив силу на підставі Постанови Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
6. При розгляді кримінальних і цивільних справ судам належить суворо виконувати вимоги закону про виявлення причин і умов, які сприяють вчиненню злочинів та інших правопорушень, вживати через відповідні органи заходи до їх усунення.
У стадії віддання обвинуваченого до суду слід ретельно перевіряти, чи виконані органами дізнання та досудового слідства ці вимоги закону, і в необхідних випадках вживати заходи до встановлення зазначених обставин у судовому засіданні. З цією метою суд може викликати в судове засідання додаткових свідків і витребувати інші докази.
( Абзац другий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду N 12 від 03.12.97 )
7. При винесенні окремих ухвал (постанов) судам необхідно додержуватись вимог статей 23, 340, 382 КПК України, статей 235, 320, 342 ЦПК України і враховувати роз'яснення, які містяться в постановах Пленуму Верховного Суду України, про те, що:
( Абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
а) окремі ухвали (постанови) мають містити вказівку на дійсні причини й умови, які сприяли вчиненню злочину або іншого правопорушення, і грунтуватися на доказах, досліджених у судовому засіданні;
б) в окремих ухвалах (постановах) з приводу недоліків у діяльності підприємств, установ, організацій судові належить зазначати, в чому конкретно ці недоліки полягають, і звертати увагу відповідних керівників або інших посадових осіб на необхідність їх усунення, не допускаючи при цьому рекомендацій щодо оперативної й господарської діяльності підприємств та організацій, для дачі яких суд не встановив необхідних даних або які виходять за межі його компетенції;
( Підпункт "б" пункту 7 із змінами, внесеними згідно із Законом N 12 від 03.12.97 )
в) після набрання судовим рішенням законної сили окрема ухвала (постанова) має надсилатися для виконання тій посадовій особі або тій організації, які зобов'язані усувати виявлені судом причини й умови, що сприяли вчиненню злочину або іншого правопорушення.
( Абзац перший підпункту "в" пункту 7 із змінами, внесеними згідно із Законом N 12 від 03.12.97 )
У випадках, коли ці причини й умови були наслідком особливо серйозних порушень, а також якщо вони стосуються кількох підприємств чи керівника підприємства, установи, організації, окрему ухвалу (постанову) належить надсилати відповідному органу виконавчої влади або місцевого самоврядування чи вищестоящій організації;
( Абзац другий підпункту "в" пункту 7 із змінами, внесеними згідно із Законом N 12 від 03.12.97 )
г) має встановлюватися суворий контроль за виконанням керівниками підприємств, установ і організацій вимог закону, який зобов'язує їх вжити необхідні заходи до усунення недоліків, зазначених в окремих ухвалах (постановах), а у випадку невиконання окремих ухвал або формального ставлення до усунення зазначених у них недоліків з боку окремих керівників ставити перед відповідними органами питання про їх відповідальність (в тому числі передбачену ст.185-6 КпАП.
( Підпункт "г" пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
Зазначені роз'яснення слід мати на увазі також при внесенні подання про усунення порушень закону або причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушень.
( Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )( Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою ПленумуВерховного Суду N 12 від 03.12.97 )
8. При виявленні фактів несвоєчасного порушення кримінальних справ, необгрунтованого закриття їх і інших порушень закону в стадії попереднього розслідування, які знижують ефективність боротьби зі злочинністю, суди зобов'язані окремими ухвалами (постановами) звертати на них увагу відповідного прокурора і керівників органів розслідування.
( Пункт 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду N 12 від 03.12.97 )
9. У разі надходження клопотання громадської організації або трудового колективу про умовне засудження й передачу винного на перевиховання і виправлення суд має перевірити, чи правомочним органом заявлене таке клопотання, приєднати його до матеріалів справи і в мотивувальній частині вироку навести мотиви задоволення або відхилення клопотання, а в резолютивній - викласти прийняте рішення.
За наявності до того підстав рішення про умовне засудження й передачу винного на перевиховання й виправлення громадській організації або трудовому колективу може бути прийняте при розгляді справи в касаційному або наглядному порядку, незалежно від того, чи було таке клопотання вперше подано у вищестоящий суд, чи воно вже розглядалось судом першої інстанції.
10. Застосовуючи у порядку, передбаченому ст.46-1 КК України, відстрочку виконання вироку суд зобов'язаний у кожному випадку обговорити питання про можливість покладення на трудовий колектив або окрему особу, за їх згодою, обов'язку по нагляду за засудженим і проведенню з ним виховної роботи. Якщо ж засуджений неповнолітній, суд відповідно до ст.445 КПК України зобов'язаний також обговорити питання, чи немає необхідності в призначенні неповнолітньому громадського вихователя.
( Пункт 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду N 3 від 13.01.95 )
11.
( Пункт 11 втратив силу на підставі Постанови Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
12.
( Пункт 12 втратив силу на підставі Постанови Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
13. При вивченні судової практики з кримінальних і цивільних справ судам необхідно глибше аналізувати причини й умови, які сприяють вчиненню злочинів та інших правопорушень, ефективність заходів по їх усуненню, що вживаються, і повноту використання інших форм профілактичної діяльності при розгляді судових справ.
14. Рекомендувати судам на підставі аналізів судової статистики, а також матеріалів узагальнень у кримінальних і цивільних справах розробляти й здійснювати конкретні заходи по запобіганню злочинам та іншим правопорушенням, вносити пропозиції з цих питань відповідному компетентному органу.
( Пункт 14 в редакції Постанови Верховного Суду N 12 від 03.12.97 )
15. Судовим колегіям Верховного Суду України, Верховному суду Автономної Республіки Крим, обласним, Київському та Севастопольському міським судам, військовим судам регіонів і Військово-Морських Сил при перевірці законності й обгрунтованості вироків і рішень в касаційному й наглядному порядку звертати увагу на виконання вимог закону в частині запобігання злочинам та іншим правопорушенням. При невиконанні цих вимог закону реагувати шляхом винесення окремих ухвал (постанов).
( Пункт 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду N 12 від 03.12.97 )
16. Судовим колегіям Верховного Суду України посилити нагляд за діяльністю судів нижчого рівня по виконанню вимог закону й роз'яснень постанов Пленуму Верховного Суду України про заходи по запобіганню злочинам та іншим правопорушенням при розгляді кримінальних і цивільних справ.