• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Державну програму приватизацiї

Вищий арбітражний суд України  | Лист від 06.04.1998 № 01-8/122
Реквізити
  • Видавник: Вищий арбітражний суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 06.04.1998
  • Номер: 01-8/122
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий арбітражний суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 06.04.1998
  • Номер: 01-8/122
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
Л И С Т
N 01-8/122 від 06.04.98
м.Київ
Про Державну програму приватизації
Верховна Рада України Законом від 12.02.98 (опубліковано в газеті "Голос України" 17 березня 1998 року) затвердила Державну програму приватизації на 1998 рік (далі - Програма), яка відповідно до пункту 2 цього Закону діятиме до затвердження чергової Програми.
Згідно з пунктом 1 статті 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" (далі - Закон) Програма є одним з базових законодавчих актів України з питань приватизації. Тому Вищий арбітражний суд України вважає за необхідне звернути увагу арбітражних судів на зміст окремих норм цієї Програми.
1. До переліку об'єктів, що підлягають приватизації у 1998 році, включено об'єкти групи "Ж", до якої віднесено заклади освіти, охорони здоров'я, культури, мистецтва, преси та інші незалежно від їх вартості (пункт 5 Програми). Проте згідно з пунктом "Б" статті 5 Закону об'єкти освіти, фізичної культури, спорту i науки, що фінансуються з державного бюджету, приватизації не підлягають.
2. Відповідно до вимог абзаців другого i третього пункту "В" статті 5 Закону не підлягають приватизації майнові комплекси підприємств, які випускають сильнодіючі, наркотичні, бактеріологічні i подібні речовини. Арбітражним судам слід мати на увазі, що зазначені в абзаці другому пункту 6 Програми підприємства приватизуються на загальних підставах у разі якщо такі речовини використовуються ними у технологічних процесах як сировина, а не кінцевий продукт їх діяльності.
3. Фонд державного майна України (далі - ФДМУ) разом з органами, уповноваженими управляти державним майном, здійснює підготовку до приватизації підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, мають у своєму складі відокремлені чи територіально роздроблені виробництва, розвинену соціальну інфраструктуру тощо. План-графік передприватизаційної підготовки цих підприємств затверджується Кабінетом Міністрів України.
Передприватизаційна підготовка інших підприємств здійснюється за спільним рішенням ФДМУ та відповідного органу, уповноваженого управляти державним майном (пункт 7 Програми).
4. З метою забезпечення впливу i контролю держави за об'єктами, які займають монопольне становище на загальнодержавному ринку або мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, у державній власності залишається пакет акцій ВАТ, створених на базі таких підприємств, у розмірі 25 або 50 відсотків плюс одна акція (пункти 12 та 13 Програми).
5. З метою запобігання монополізації ринків підприємства повинні реструктуризуватись (за наявності економічних, технологічних та інших умов) шляхом поділу, якщо вони займають монопольне становище на загальнодержавному чи місцевому ринках та до їх складу входять структурні підрозділи, які не мають тісного технологічного зв'язку з основним виробництвом i можуть бути виділені у самостійні підприємства (пункт 23 Програми).
Перелік підприємств-монополістів складає Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення (пункт 25 Програми).
6. Об'єкти групи "А" відповідно до пункту 30 Програми приватизуються за правилами, передбаченими Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" .
7. Якщо орендатор будівлі (споруди, приміщення) за згодою орендодавця здійснив за власні кошти поліпшення орендованого об'єкта, які не можна відокремити від нього без заподіяння шкоди цьому об'єкту, а вартість їх складає не менше 25 відсотків балансової вартості будівлі (споруди, приміщення), орендар одержує право викупу цієї будівлі (споруди, приміщення). Якщо ж вартість таких поліпшень менша 25 відсотків, така будівля (споруда, приміщення) виставляється на аукціон, конкурс. Орендар, який не став переможцем аукціону, конкурсу, одержує право на грошову компенсацію вартості здійснених поліпшень за рахунок коштів, одержаних від продажу об'єкта приватизації на аукціоні, конкурсі (пункти 33 i 34 Програми).
У разі відмови органу приватизації сплатити орендареві, який не став переможцем аукціону, конкурсу, зазначену вище грошову компенсацію орендар не позбавлений права звернутись з відповідним позовом до арбітражного суду на загальних підставах.
7. Об'єкти груп Б, В i Г приватизуються шляхом продажу акцій ВАТ, створених на базі державного майна підприємств (пункт 36 Програми). Продаж акцій ВАТ, створених у процесі приватизації та корпоратизації, здійснюють державні органи приватизації (пункт 37 Програми).
8. До групи Д, крім об'єктів незавершеного будівництва, віднесено також майно підприємств, визнаних банкрутами за рішенням суду, та підприємств, які ліквідуються органом, уповноваженим управляти державним майном (пункт 55 Програми). Проте якщо об'єкти незавершеного будівництва можуть бути продані з аукціону, за конкурсом або за наявності лише одного покупця безпосередньо останньому (пункт 44 Програми), то майно підприємств, зазначених у пункті 55 Програми, підлягає продажу виключно на аукціоні за кошти Фондом державного майна України (регіональним відділенням), якому це майно передається ліквідаційною комісією за відповідним актом (пункт 56 та 57 Програми).
9. Приватизація акцій (часток, паїв), що належать державі у підприємствах змішаної власності (група Е), здійснюється шляхом продажу їх на аукціоні, за конкурсом, іншими конкурентними способами, якщо недержавні засновники (учасники) такого підприємства не згодні з перетворенням його у ВАТ (пункт 58 Програми).
Державні частки (паї, акції) у майні підприємств з іноземними інвестиціями приватизуються відповідно до установчих документів цих підприємств та в порядку, що визначається ФДМУ за погодженням з Антимонопольним комітетом України (пункт 59 Програми).
10. Приватизація об'єктів групи Ж здійснюється способами, передбаченими Програмою (пункт 64 Програми), та за умови гарантованого забезпечення населення адміністративно-територіальної одиниці послугами об'єктів соціальної сфери на рівні не нижче встановлених державою нормативів (пункт 66 Програми).
11. Особливості приватизації готелів визначені пунктом 72 Програми. Зокрема, продаж готелів здійснюється виключно на аукціонах, конкурсах з обов'язковим збереженням профілю їх діяльності. Що ж до готелів, рішення про приватизацію яких прийнято до набуття чинності Програмою, то закріплення акцій у державній власності в планах приватизації (планах розміщення акцій) не передбачається, а пакети акцій, які є державною власністю, підлягають продажу на аукціонах, конкурсах тощо за грошові кошти.
12. Програмою передбачено обсяги приватизації на поточний рік та напрями розподілу коштів, одержаних від приватизації (розділ 4 Програми).
13. Заходи щодо захисту прав акціонерів у процесі приватизації та у післяприватизаційний період, післяприватизаційної підтримки підприємств, а також управління ВАТ, у статутному фонді яких є державна частка, передбачені у розділі 5 Програми.
14. Пунктом 95 Програми передбачено, що справи про банкрутство створених у процесі приватизації ВАТ можуть бути порушені лише після виконання плану розміщення акцій, тобто після завершення приватизації.
Арбітражним судам слід мати на увазі, що викладена у пункті 95 Програми норма може застосовуватись лише до відносин, що склалися після набуття чинності Програмою.
14. Організаційне та законодавче забезпечення виконання Програми покладено на ФДМУ та відповідні органи виконавчої влади (розділ 6 Програми).
15. Контроль за виконанням Програми здійснюють Президент України, Верховна Рада України, Рахункова палата, Кабінет Міністрів України, ФДМУ, інші органи виконавчої влади та правоохоронні органи в межах своєї компетенції, визначеної законодавством (пункт 123 Програми).
Заступник Голови Вищого
арбітражного суду України

А.Осетинський