• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням Служби безпеки України щодо офіційного тлумачення положень статті 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність", підпункту "б" пункту 2 статті 12 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю"

Конституційний Суд України  | Ухвала від 18.04.2002 № 24-у/2002
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 18.04.2002
  • Номер: 24-у/2002
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 18.04.2002
  • Номер: 24-у/2002
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
У Х В А Л А
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням Служби безпеки України щодо офіційного тлумачення положень статті 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність", підпункту "б" пункту 2 статті 12 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю"
м. Київ, 18 квітня 2002 року
N 24-у/2002
Справа N 2-24/2002
Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:
Скоморохи Віктора Єгоровича - головуючий,
Вознюка Володимира Денисовича - суддя-доповідач,
Іващенка Володимира Івановича,
Козюбри Миколи Івановича,
Корнієнка Миколи Івановича,
Малинникової Людмили Федорівни,
Мироненка Олександра Миколайовича,
Савенка Миколи Дмитровича,
Селівона Миколи Федосовича,
Тихого Володимира Павловича,
Чубар Людмили Пантеліївни,
розглянув питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням Служби безпеки України щодо офіційного тлумачення положень статті 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність", підпункту "б" пункту 2 статті 12 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю".
Заслухавши суддю-доповідача Вознюка В.Д. та дослідивши матеріали справи, Конституційний Суд України
у с т а н о в и в:
1. Суб'єкт права на конституційне подання - Служба безпеки України - звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням дати офіційне тлумачення положень статті 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність", підпункту "б" пункту 2 статті 12 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" стосовно правомірності відмови у наданні спеціальним підрозділам по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України інформації, яка містить банківську таємницю.
Підставою для конституційного звернення, як вважає СБУ, є практична необхідність у з'ясуванні, роз'ясненні та офіційній інтерпретації положень зазначених норм.
До того ж, на думку суб'єкта права на конституційне подання, окремі положення Закону України "Про банки і банківську діяльність", що стосуються проблем боротьби з організованою злочинністю, потребують вдосконалення механізму їх реалізації.
2. Колегія суддів Конституційного Суду України з конституційних звернень (подань) своєю Ухвалою від 28 березня 2002 року відмовила у відкритті конституційного провадження у цій справі на підставі пунктів 2, 3 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України".
3. Відповідно до статті 39 Закону України "Про Конституційний Суд України" у конституційному поданні повинне бути зазначене правове обгрунтування тверджень щодо необхідності в офіційному тлумаченні положень Конституції України або законів України. Такого обгрунтування у конституційному поданні не наведено.
Як вбачається з матеріалів справи, Служба безпеки України фактично висловлює незгоду з листами-відповідями АКБ "Правекс-Банк" та Національного банку України. До того ж зміст деяких з них не стосується питання, порушеного суб'єктом права на конституційне подання. Слід зауважити, що листи були надані до внесення Законом України від 10 січня 2002 року N 2922-III змін до статті 12 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю".
Згідно з підпунктом "б" пункту 2 статті 12 цього Закону при здійсненні заходів боротьби з організованою злочинністю спеціальним підрозділам по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ і Служби безпеки України надаються повноваження на письмову вимогу керівників відповідних спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю одержувати від банків інформацію і документи про операції, рахунки, вклади, внутрішні та зовнішні економічні угоди фізичних і юридичних осіб. Отримання від банків інформації, яка містить банківську таємницю, здійснюється у порядку та обсязі, встановлених Законом України "Про банки і банківську діяльність".
Зазначена норма викладена чітко.
Порядок розкриття банківської таємниці врегульований статтею 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність", відповідно до якої, зокрема, інформація щодо юридичних та фізичних осіб, що містить банківську таємницю, розкривається банками на письмову вимогу Служби безпеки України стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу.
Щодо обов'язку банків повідомляти спеціальні підрозділи по боротьбі зі злочинністю про операції, що мають сумнівний характер, то визначення таких операцій дано в частині четвертій статті 64 Закону України "Про банки і банківську діяльність". Про такі та інші операції в передбачених законом випадках повідомляється державним органам, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю. Система цих органів визначена в статті 5 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю".
Питання, пов'язані з правовою оцінкою актів і дій банків та їх службових осіб, а також здійснення нагляду за їх законністю належать до компетенції правоохоронних органів. Що ж стосується питань законності таких діянь у разі наявності спору, то вони підвідомчі судам загальної юрисдикції, а не Конституційному Суду України.
Таким чином, підстав для відкриття конституційного провадження немає.
Виходячи з викладеного та керуючись статтями 147, 150 Конституції України, статтями 45, 50, 93 Закону України "Про Конституційний Суд України", Конституційний Суд України
у х в а л и в:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням Служби безпеки України щодо офіційного тлумачення положень статті 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність", підпункту "б" пункту 2 статті 12 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" на підставі пунктів 2, 3 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" - невідповідність конституційного подання вимогам, передбаченим Конституцією України, Законом України "Про Конституційний Суд України"; непідвідомчість Конституційному Суду України питань, порушених у конституційному поданні.
2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною і не може бути оскарженою.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ