• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційними зверненнями Шваба Дмитра Яковича щодо конституційності указів Президента України "Про компенсацію громадянам

Конституційний Суд України  | Ухвала від 05.06.1997 № 16-з
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 05.06.1997
  • Номер: 16-з
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 05.06.1997
  • Номер: 16-з
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
У Х В А Л А
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційними зверненнями Шваба Дмитра Яковича щодо конституційності указів Президента України "Про компенсацію громадянам України втрат від знецінення грошових заощаджень в установах Ощадного банку України та Укрдержстраху" від 24 листопада 1994 року N 698,"Про грошову реформу в Україні" від 25 серпня 1996 року N 762 та щодо офіційного тлумачення Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи"
м. Київ, 5 червня 1997 року
N 16-з
vn16-з
Справа N 018/164, 221,
461, 1347-97
Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:
Тимченка Івана Артемовича - головуючий,
Вознюка Володимира Денисовича,
Козюбри Миколи Івановича,
Костицького Михайла Васильовича,
Малинникової Людмили Федорівни,
Мартиненка Петра Федоровича,
Мироненка Олександра Миколайовича,
Німченка Василя Івановича,
Розенка Віталія Івановича,
Савенка Миколи Дмитровича,
Селівона Миколи Федосовича,
Скоморохи Віктора Єгоровича,
Тихого Володимира Павловича,
Чубар Людмили Пантеліївни,
Яценка Станіслава Сергійовича
розглянув питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційними зверненнями Шваба Дмитра Яковича.
Заслухавши суддю-доповідача Чубар Людмилу Пантеліївну та вивчивши матеріали справи, Конституційний Суд України
установив:
1. До Конституційного Суду України від Шваба Д.Я. з січня 1997 року надійшло чотири конституційних звернення щодо конституційності указів Президента України "Про компенсацію громадянам України втрат від знецінення грошових заощаджень в установах Ощадного банку України та Укрдержстраху" від 24 листопада 1994 року N 698, "Про грошову реформу в Україні" від 25 серпня 1996 року N 762 та щодо офіційного тлумачення Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи".
2. Секретаріат Конституційного Суду України в межах своїх повноважень відповідно до пункту 1 § 11 Регламенту Конституційного Суду України двічі повідомляв Шваба Д.Я. про невідповідність його звернень вимогам Конституції України і Закону України "Про Конституційний Суд України". Незважаючи на це, він знову наполягає на вирішенні поставлених ним питань. Крім того, Шваб Д.Я. направив до Конституційного Суду України позовну заяву про компенсацію втрат від знецінення його грошових заощаджень та відшкодування у зв'язку з цим моральної шкоди.
3. Колегія суддів Конституційного Суду України з конституційних звернень та подань відмовила у відкритті конституційного провадження у справі за конституційними зверненнями Шваба Д.Я.
4. Статтею 150 Конституції України і статтею 38 Закону України "Про Конституційний Суд України" встановлено форми звернення до Конституційного Суду України. В разі необхідності офіційного тлумачення Конституції України та законів України з метою забезпечення реалізації чи захисту своїх конституційних прав та свобод громадяни звертаються до Конституційного Суду України з письмовим клопотанням у формі конституційного звернення. Конституційне звернення повинно відповідати вимогам статті 42 Закону України "Про Конституційний Суд України", зокрема містити обгрунтування необхідності в офіційному тлумаченні положень Конституції України та законів України. Звернення Шваба Д.Я. надійшли у вигляді листів-скарг і не відповідають цим вимогам.
5. Підставою для конституційного звернення щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів України відповідно до статті 94 Закону України "Про Конституційний Суд України" є наявність неоднозначного застосування положень Конституції України або законів України судами чи іншими органами державної влади, якщо суб'єкт права на конституційне звернення вважає, що це може призвести або призвело до порушення його конституційних прав і свобод. У зверненнях Шваба Д.Я. немає посилання на неоднозначне застосування зазначених вище законів судами України, іншими органами державної влади йдеться, фактично, не про необхідність офіційного тлумачення законів, а про відшкодування втрат від знецінення його грошових заощаджень в установах Ощадного банку України.
6. Питання про відповідність указів Президента України Конституції України може розглядатися у Конституційному Суді України лише за конституційним поданням не менш як сорока п'яти народних депутатів України, Верховного Суду України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Громадяни таке право на конституційне подання з зазначеного питання мають лише через Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (стаття 150 Конституції України та стаття 40 Закону України "Про Конституційний Суд України").
7. Що ж до позовної заяви про компенсацію втрат від знецінення грошових заощаджень Шваба Д.Я. та відшкодування йому у зв'язку з цим моральної шкоди, то вирішення цих питань належить до компетенції судів загальної юрисдикції і тому не може розглядатися у Конституційному Суді України (стаття 14 Закону України "Про Конституційний Суд України").
8. Таким чином, у зв'язку з невідповідністю конституційних звернень вимогам, передбаченим Конституцією України та Законом України "Про Конституційний Суд України", а також відсутністю у Шваба Д.Я. встановленого цими законами права на конституційне подання щодо конституційності указів Президента України підстав для відкриття конституційного провадження у справі немає.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 147, 150 Конституції України, пунктами 1, 2 статті 45, статтями 42, 50, 94 Закону України "Про Конституційний Суд України" Конституційний Суд України
у х в а л и в:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за конституційними зверненнями Шваба Дмитра Яковича щодо конституційності указів Президента України "Про компенсацію громадянам України втрат від знецінення грошових заощаджень в установах Ощадного банку України та Укрдержстраху" від 24 листопада 1994 року N 698, "Про грошову реформу в Україні" від 25 серпня 1996 року N 762 та щодо офіційного тлумачення Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі пунктів 1, 2 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" у зв'язку з відсутністю встановленого Конституцією України Законом України "Про Конституційний Суд України" права на конституційне подання та невідповідністю конституційних звернень вимогам, передбаченим Конституцією України та цим Законом.
2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною і оскарженню не підлягає.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ