ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
Л И С Т
N 01-8/108 від 14.03.2000 м.Київ |
Арбітражним судам України
Про відповідальність за невиконання рішень арбітражного суду
( Із змінами, внесеними згідно з Листом Вищого арбітражного суду N 01-8/296 від 05.03.2001 )
Відповідно до статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є обов'язковість рішень суду.
Обов'язковість виконання рішень, ухвал, постанов арбітражного суду віднесено також до принципів організації і діяльності названого суду (стаття 4 Закону України "Про арбітражний суд". Статтею 115 Арбітражного процесуального Кодексу України передбачено, що рішення, ухвала, постанова арбітражного суду підлягають обов'язковому виконанню підприємствами, установами, посадовими особами.
Водночас арбітражна практика свідчить про те, що у багатьох випадках підприємства, установи, організації та їх посадові особи ухиляються від виконання рішень арбітражних судів, що завдає шкоди правам і охоронюваним законом інтересам юридичних та фізичних осіб, призводить до тяганини і зайвого листування і зрештою не додає авторитету судовим органам.
( Абзац четвертий виключено на підставі Листа Вищого арбітражного суду N 01-8/296 від 05.03.2001 )
З урахуванням викладеного, арбітражним судам слід виходити з того, що згідно зі статтею 176-4 Кримінального кодексу України умисне невиконання посадовою особою рішення, ухвали чи постанови суду або перешкодження їх виконанню карається штрафом від двохсот до чотирьохсот мінімальних розмірів заробітної плати.
( Абзац четвертий із змінами, внесеними згідно з Листом Вищогоарбітражного суду N 01-8/296 від 05.03.2001 )
З огляду на вимоги цієї норми та частини четвертої статті 90 Арбітражного процесуального Кодексу України, а також роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 02.12.92 N 01-6/1444 "Про практику застосування статті 90 Арбітражного процесуального Кодексу України" арбітражним судам необхідно враховувати таке.
Посадовими особами, які повинні виконувати судові рішення, є, зокрема, державні виконавці, керівники та інші посадові особи різних підприємств, установ та організацій.
Відповідно до статті 112 Кримінально-процесуального Кодексу України попереднє слідство у справах про злочин, передбачений статтею 176-4 Кримінального кодексу України, провадиться слідчими прокуратури.
Отже за наявності у арбітражного суду даних про умисне невиконання відповідною посадовою особою судового рішення, ухвали чи постанови, йому слід вирішувати питання про надіслання відповідного повідомлення до органу прокуратури.
( Абзац із змінами, внесеними згідно з Листом Вищого арбітражного суду N 01-8/296 від 05.03.2001 )
Заступник Голови Вищого арбітражного суду України | А.Осетинський |