• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про оскарження постанов Кабінету Міністрів України щодо виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Вищий адміністративний суд України  | Ухвала від 25.06.2013 № К-18676/10-С
Реквізити
  • Видавник: Вищий адміністративний суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 25.06.2013
  • Номер: К-18676/10-С
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий адміністративний суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 25.06.2013
  • Номер: К-18676/10-С
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.06.2013№ К-18676/10-С
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючого - судді Горбатюка С.А. (доповідач), суддів: Леонтович К.Г., Логвиненка А.О., провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Кабінету Міністрів України, треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7, про скасування нормативно-правових актів та зобов'язання вчинити дії за касаційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 лютого 2009 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2010 року,
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2008 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у Окружному адміністративному суді м. Києва пред'явили позов до Кабінету Міністрів України, треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7 про оскарження нормативно-правових актів та зобов'язання вчинити дії.
Просили визнати незаконними та скасувати постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 "Про компенсації виплат особам, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 31 серпня 2005 року № 848 "Про розмір середньої вартості путівки для виплати компенсації особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за 2004 рік", від 20 квітня 2007 року № 649 "Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 12 березня 2008 року № 183 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про жертви нацистських переслідувань" та "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов'язати привести зазначені постанови у відповідність з Конституцією України, Законом України "Про статус і соціальний захист громад, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Визнана незаконною постанова Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183 в частині встановлення в пункті 1 цієї постанови у 2008 році виплати разової грошової допомоги інвалідам війни 2-ої групи у сумі 400,00 грн. та учасникам бойових дій у сумі 310,00 грн.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2010 року в задоволенні апеляційних скарг ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відмовлено.
Апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України задоволено.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 лютого 2009 року в частині задоволених позовних вимог ОСОБА_4 та ОСОБА_5 щодо визнання незаконною постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183 в частині встановлення в пункті 1 цієї постанови у 2008 році виплати разової грошової допомоги інвалідам війни 2-ої групи у сумі 400 грн. та учасникам бойових дій у сумі 310 грн. скасовано. У цій частині позову постановлено нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Не погоджуючись з судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_5 подав касаційну скаргу. Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та постановити нове рішення про задоволення його позовних вимог.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, яка діяла на час вирішення судом спору, для захисту прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Початок річного строку - це день, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення його прав.
Строк оскарження нормативно-правового акта починається з дня опублікування акта, не зважаючи на те, що особа, на яку поширюється його дія, фактично ознайомилась з ним значно пізніше.
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 звернулися з відповідним позовом до адміністративного суду 11 серпня 2008 року.
Відповідно до частини першої статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
При розгляді справи позивачами не було заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду за захистом своїх прав.
Представник відповідача в своїх заперечення проти позову наполягав на застосуванні наслідків пропуску річного строку.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд м. Києва правильно відмовив в задоволенні позову ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про визнання незаконними та скасування постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 "Про компенсації виплат особам, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 31 серпня 2005 року № 848 "Про розмір середньої вартості путівки для виплати компенсації особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за 2004 рік", від 20 квітня 2007 року № 649 "Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з пропуском річного строку звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів, який встановлений частиною першою статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на момент вирішення спору), а суд апеляційної інстанції обґрунтовано залишив рішення суду першої інстанції у цій частині позову без зміни.
Крім того, апеляційна інстанція вірно не погодилася з посиланнями суду першої інстанції та ті обставини, що оскаржувана постанова Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про жертви нацистських переслідувань" та "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" була прийнята у період дії обмеження щодо розміру соціальних виплат, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", оскільки постанова була прийнята 12 березня 2008 року і дія Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" діяла лише протягом 2007 року і ніяким чином не поширювалася на 2008 рік.
Постанова Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183 приймалася на виконання частини п'ятої статті 6-1 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" та частини п'ятої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до частини п'ятої статті 6-1 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" (в редакції, що діяла на момент прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183) особам, зазначеним у цій статті, щороку до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Згідно з частиною п'ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції, що діяла на момент прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
З огляду на вищевикладені норми законодавства, судова колегія апеляційного суду дійшла обґрунтованого висновку, що саме на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок визначення розміру бюджетних асигнувань, передбачених Державним бюджетом України.
В Державному бюджеті України видатки на виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань в 2008 році збільшені на 31,2 млн.грн. порівняно з 2007 роком і передбачені у сумі 403 млн.грн.
За рахунок цих коштів у 2008 році було проведено виплату разової грошової допомоги ветеранам війни у розмірах, визначених оскаржуваною постановою.
Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183 розрахована на її одноразове застосування, тобто виплату щорічної допомоги до 5 травня у 2008 році.
Таким чином, на момент прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183 її норми цілком відповідали вимогам чинного законодавства України.
Колегія суддів вважає, що судами попередніх інстанцій у цій справі повно та всебічно встановлені обставини справи та їх висновок відповідає вимогам чинного процесуального законодавства.
Судові рішення є законними і обґрунтованими.
Доводи касаційної скарги не містять у собі посилань на наявність порушень чинного законодавства, які є підставами для висновку про те, що судами неправильно застосовані норми матеріального чи процесуального права і що призвело або могло призвести до ухвалення незаконного та необґрунтованого судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскільки суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, підстав для їх скасування чи зміни немає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 лютого 2009 року у нескасованій частині та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2010 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Кабінету Міністрів України, треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7 про оскарження нормативно-правових актів та зобов'язання вчинити дії - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді:С.А. Горбатюк
К.Г. Леонтович
А.О. Логвиненко
( Текст взято з сайту Єдиного державного реєстру судових рішень http://www.reyestr.court.gov.ua/ )