• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про визнання протиправним та скасування рішення про Порядок ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів

Апеляційні адміністративні суди України | Ухвала суду від 26.09.2012 № 2а-11000/11/2670
Реквізити
  • Видавник: Апеляційні адміністративні суди України
  • Тип: Ухвала суду
  • Дата: 26.09.2012
  • Номер: 2а-11000/11/2670
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Апеляційні адміністративні суди України
  • Тип: Ухвала суду
  • Дата: 26.09.2012
  • Номер: 2а-11000/11/2670
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-11000/11/2670
Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А.
Суддя-доповідач: Аліменко В.О.
У Х В А Л А
Іменем України
"26" вересня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Аліменка В.О.
суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
при секретарі Белові С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу позивача Всеукраїнської професійної громадської організації «Спілка аудиторів України» на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2011 року у справі за позовом Всеукраїнської професійної громадської організації «Спілка аудиторів України»до Аудиторської палати України про визнання протиправним та скасування рішення №231/9 від 26.05.2011 року, -
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2011 року позивач Всеукраїнської професійної громадської організації «Спілка аудиторів України»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Аудиторської палати України про визнання протиправним та скасування рішення №231/9 від 26.05.2011 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2011 року в задоволені адміністративного позову - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою Постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати в повному обсязі Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва, та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити. Свої вимоги апелянти аргументують тим, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Аудиторська палата України прийняла рішення від 26.05.2011 № 231/9 «Про Порядок ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів», яким було затверджено зміни до Порядку ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, затвердженого рішенням АПУ від 26.04.2007 № 176/7 шляхом викладення його в новій редакції.
Відмовляючи в задоволені адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що зміни які були введені в порядок ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, жодним чином не встановлює обмеження прав аудиторських фірм та аудиторів на проведення обов'язкового аудиту.
Колегія суддів не може не погодитись з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Аудиторська палата України (далі АПУ) створена відповідно до ст. 12 Закону України "Про аудиторську діяльність" і функціонує як незалежний самостійний орган на засадах самоврядування з 1993 року. Вищевказана стаття визначає наступні повноваження АПУ:
1) здійснює сертифікацію осіб, які мають намір займатися аудиторською діяльністю;
2) затверджує стандарти аудиту;
3) затверджує програми підготовки аудиторів та за погодженням з Національним банком України програми підготовки аудиторів, які здійснюватимуть аудит банків;
4) веде Реєстр;
5) здійснює контроль за дотриманням аудиторськими фірмами та аудиторами вимог цього Закону, стандартів аудиту, норм професійної етики аудиторів;
6) здійснює заходи із забезпечення незалежності аудиторів при проведенні ними
аудиторських перевірок та організації контролю за якістю аудиторських послуг;
7) регулює взаємовідносини між аудиторами (аудиторськими фірмами) в процесі здійснення аудиторської діяльності та в разі необхідності застосовує до них стягнення;
8) щорічно Аудиторська палата України отримує від аудиторських фірм та аудиторів звіти про виконані ними роботи, здійснює їх аналіз та подає до Кабінету Міністрів України узагальнену інформацію про стан аудиторської діяльності в Україні;
9) здійснює інші повноваження, передбачені Законом та Статутом Аудиторської палати України.
Сертифікацію суб'єктів, які мають намір займатися аудиторською діяльністю, АПУ здійснює на підставі Положення про сертифікацію аудиторів, затвердженого рішенням Аудиторської палати України від 31.07.2007 p., протокол N 178/6.
Підготовка аудиторів здійснюється на підставі Програми підготовки до складення кваліфікаційного іспиту для одержання сертифіката аудитора України, затвердженого рішенням Аудиторської палати України від 21.06.2007 p., протокол N 179/5, та Типової програми підготовки аудиторів банківських установ, затвердженої рішенням Аудиторської палати України від 29.04.2004 p., протокол N 134/1, та погодженої з Національним банком України 21.05.2004 р.
Облік аудиторських організацій та аудиторів здійснюється АПУ на підставі Порядку ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, затвердженого рішенням Аудиторської палати України від 26 квітня 2007 p. N 176/7.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Порядок ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів затверджено рішенням АПУ від 26.04.2007 № 176/7, рішенням від 26.05.2011 № 231/9 затверджено зміни до Порядку ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, затвердженого рішенням АПУ від 26.04.2007 № 176/7. Відповідно до п. 2.6. Порядку ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, затвердженого рішенням АПУ від 26.04.2007 № 176/7 Свідоцтво про включення до Реєстру видається терміном на п'ять років. Зазначена норма не була змінена відповідно до оскаржуваного рішення від 26.05.2011 № 231/9.
Тобто, оскаржуваним рішенням не встановлено нових норм, які мали обов'язків характер для аудиторських фірм та аудиторів.
Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з боку відповідача порушень Закону України «Про страхування», оскільки нормами Порядку ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, в редакції, затвердженій рішенням Аудиторської палати України від 26.05.2011 № 231/9 не встановлено обов'язкового виду страхування для аудиторських фірм.
Нормами Закону України «Про аудиторську діяльність» та пунктом 1.4 Порядку ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, в редакції, затвердженій рішенням Аудиторської палати України від 26.05.2011 № 231/9 встановлено, що «аудиторські фірми та аудитори, які зареєстровані як фізичні особи підприємці, мають право на здійснення аудиторської діяльності лише після включення їх до Реєстру».
Частиною 1 статті 11 Закону «Про аудиторську діяльність» встановлено, що Реєстр це база даних, що містить інформацію про аудиторські фірми та аудиторів, які займаються аудиторською діяльністю індивідуально як фізичні особи підприємці.
Пунктом 1.2 Розділу 1 Порядку ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, в редакції, затвердженій рішенням Аудиторської палати України від 26.05.2011 № 231/9 визначено, що Реєстр додатково містить Перелік аудиторських фірм, які відповідають критеріям для проведення обов'язкового аудиту.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що включення/не включення аудиторської фірми до зазначеного переліку жодним чином не обмежує права аудитора/аудиторської фірми здійснювати аудиторську діяльність в тому числі обов'язковий аудит.
Підсумовуючи все вище наведене, колегія суддів приходить до висновку, що оспорюване рішення Аудиторської палати України прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законом України «Про аудиторську діяльність». Жодна норма нової редакції Порядку ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів не встановлює обмеження права аудиторських фірм та аудиторів на проведення обов'язкового аудиту.
Аналізуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись, ст.ст. 2, 41, 160, 196, 197, 198, 200, 205, 206. 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів. -
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги позивача Всеукраїнської професійної громадської організації «Спілка аудиторів України»на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2011 року - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення Ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя
Судді:
Аліменко В.О.
Безименна Н.В.
Кучма А.Ю.