• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про визнання нечинним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України N 829-р від 03.10.2007 року "Про передачу цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств ДАК "Хліб України" до сфери управління Держкомрезерву"

Спеціалізовані суди | Постанова від 27.11.2007 № 5/175 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Постанова
  • Дата: 27.11.2007
  • Номер: 5/175
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Постанова
  • Дата: 27.11.2007
  • Номер: 5/175
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
П О С Т А Н О В А
27.11.2007 N 5/175
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого, судді Кочана В.М., суддів Вовка П.Є., Блажівської Н.Є., секретаря судового засідання Стріхи В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної акціонерної компанії "Хліб України" до Кабінету Міністрів України, третя особа на стороні відповідача - Державний комітет України з Державного матеріального резерву, про визнання нечинним розпорядження N 829-р від 03.10.2007 р., В С Т А Н О В И В:
ДАК "Хліб України" заявила позов про визнання нечинним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України N 829-р від 03.10.2007 року "Про передачу цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств ДАК "Хліб України" до сфери управління Держкомрезерву".
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали і пояснили, що оскаржуваним розпорядженням Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Держкомрезерву щодо передачі до сфери його управління цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств ДАК "Хліб України": "Красноперекопський елеватор", "Нижньогірський елеватор", "Черняхівський комбінат хлібопродуктів", "Уманський елеватор", "Одеський портовий елеватор". Цим же розпорядженням ДАК "Хліб України" зобов'язано здійснити у місячний строк передачу зазначених майнових комплексів до сфери управління Держкомрезерву та подати Кабінетові Міністрів України пропозиції про внесення змін до Статуту компанії, пов'язаних із зміною розміру її статутного фонду, і після затвердження зазначених змін зареєструвати їх в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Приймаючи оскаржуване розпорядження, відповідач проігнорував вимоги ст. ст. 16, 39 Закону України "Про господарські товариства", ст. 157 Цивільного кодексу України, відповідно до яких зменшення статутного капіталу акціонерного товариства допускається після повідомлення про це всіх його кредиторів і при наявності заперечень кредиторів зменшення статутного капіталу товариства не допускається. Крім того, Законом України "Про управління об'єктами державної власності" не передбачено можливості передачі об'єктів державної власності від одного суб'єкта управління іншому для погашення заборгованості. На такі обставини звертало увагу Міністерство юстиції України у своєму висновку від 14 серпня 2007 року.
Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнала. Пояснила, що Кабінет Міністрів України відповідно до ст. ст. 113, 116 Конституції України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який здійснює управління об'єктами державної власності.
ДАК "Хліб України" є акціонерним товариством, а відповідно до п. п. 29, 30 Статуту товариства єдиним засновником та акціонером компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України. Відповідно до п. п. 100, 101 Статуту Кабінет Міністрів України як уповноважений державою управляти об'єктами державної власності має право приймати рішення про внесення змін до Статуту компанії, в тому числі, щодо розміру її статутного фонду.
Діючи в межах наданих йому повноважень, відповідач прийняв розпорядження N 829-р від 03.10.2007 року "Про передачу цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств ДАК "Хліб України" до сфери управління Держкомрезерву".
На думку представника відповідача, оскаржуване розпорядження не порушує інтересів позивача та держави, оскільки відчуження майна не відбулось, а відбулась передача державного майна до статутного фонду іншого суб'єкта господарювання. Оскільки кредитори ДАК "Хліб України" не заявляли позову до суду, слід вважати, що їхні права внаслідок прийняття оскаржуваного розпорядження не було порушено.
Представник Держкомрезерву проти задоволення позову заперечив і підтримав позицію представника відповідача.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кабінет Міністрів України відповідно до ст. ст. 113, 116 Конституції України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який здійснює управління об'єктами державної власності.
ДАК "Хліб України" є акціонерним товариством. Відповідно до п. п. 29, 30 Статуту товариства єдиним засновником та акціонером товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. п. 100, 101 Статуту товариства Кабінет Міністрів України як уповноважений державою управляти об'єктами державної власності має право приймати рішення про внесення змін до Статуту компанії, в тому числі, щодо розміру її статутного фонду.
Діючи в межах наданих йому повноважень, 03.10.2007 року Кабінету Міністрів України прийняв розпорядження N 829-р "Про передачу цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств ДАК "Хліб України" до сфери управління Держкомрезерву". Даним розпорядженням Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Держкомрезерву щодо передачі до сфери його управління цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств ДАК "Хліб України": "Красноперекопський елеватор", "Нижньогірський елеватор", "Черняхівський комбінат хлібопродуктів", "Уманський елеватор", "Одеський портовий елеватор". Цим же розпорядженням ДАК "Хліб України" зобов'язано здійснити у місячний строк передачу зазначених майнових комплексів до сфери управління Держкомрезерву та подати Кабінетові Міністрів України пропозиції про внесення змін до Статуту компанії, пов'язаних із зміною розміру її статутного фонду, і після затвердження зазначених змін зареєструвати їх в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Однак, при підготовці та прийнятті оскаржуваного позивачем розпорядження, Кабінет Міністрів України не дотримався вимог ст. ст. 16, 39 Закону України "Про господарські товариства", ст. 157 Цивільного кодексу України, відповідно до яких зменшення статутного капіталу акціонерного товариства допускається після повідомлення про це всіх його кредиторів, а при наявності заперечень кредиторів зменшення статутного капіталу товариства не допускається.
У своєму висновку від 14 серпня 2007 року Міністерство юстиції України звертало увагу на необхідність дотримання Кабінетом Міністрів при підготовці та прийнятті розпорядження вимог ст. ст. 16, 39 Закону України "Про господарські товариства", ст. 157 Цивільного кодексу України.
З наданих відповідачем в судове засідання письмових доказів вбачається, що при підготовці розпорядження коло кредиторів акціонерного товариства встановлено не було і кредитори про майбутнє зменшення статутного капіталу товариства не повідомлялись.
Надані ж позивачем письмові докази свідчать, що кредитори товариства, зокрема Багатогалузевий концерн "Співдружність" та ТОВ "Кернел-Капітал", згоди на зменшення статутного капіталу позивача не надавали і проти зменшення статутного капіталу позивача заперечують.
Крім того, Законом України "Про управління об'єктами державної власності" не передбачено можливості передачі об'єктів державної власності від одного суб'єкта управління іншому для погашення заборгованості. На такі обставини також звертало увагу як Міністерство юстиції України у своєму висновку від 14 серпня 2007 року, так і Міністерство фінансів України.
Таким чином, оскаржуване розпорядження прийняте не у спосіб, що передбачений законами України, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому позовні вимоги слід вважати в повній мірі обгрунтованими і доведеними доказами.
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати нечинним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України N 829-р від 03.10.2007 року "Про передачу цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств ДАК "Хліб України" до сфери управління Держкомрезерву".
Стягнути з Державного бюджету на користь ДАК "Хліб України" (ЄДРПОУ 20047943, 01033 м. Київ, вул. Саксаганського, 1) 3 гривні 40 копійок судового збору.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий, суддя
Судді:
В.М.Кочан
Н.Є.Блажівська
П.Є.Вовк